Gemengd Nienws^"* EEN PERSDELICT. Voor den raad van iustitie te Batavia stona terecht de heer Corn. A. Craye, die ais hoofdredacteur van het „A. I. D. de Pr. Bo de" in Maart jl., blijkbaar om de aandacht der overheid op die artikelen te vestigen, en- kele artikelen uit de Maleische pers, van op- ruiende strekking, overuam. Hij haalde zich daardoor een gerechtelijke vervolging op den hals, wegens het doen verspreiden van ge- noemde artikelen, waarin gevoelens van vij- andschap, haat en rninachting jegens de re- gcerir.g en jegens de Europeanen tot uiting werden gebracht. De eisch van het openbaar ministerie luidde 100 boete, subs, zeven da- gen hechtenis en betaling der kosten van het geding. De uitspraak werd bepaald op 19 Dec. jl. Later werd gemeld: De wegens een persdelict voor den rechter gedaagde hoofdredacteur van de „Pr. Bode", de heer Craye, is vrijgesproken. (We zijn zegt het hbl. ongewoon benieuwd naar de motiveering dier vrijspraak. Hier heeft men namelijk het geval gehad, dat een hoofdredacteur van een blad vervolgd werd, omdat in dat blad haatzaaiende of opruiende artikelen waren overgenomen, voorzien en terwille van de critiek, welke de redactie juist op die artikelen wenschte uit te oefenen, ora tegen dergelijke artikelen te waarschuwen! Helaas echter verdedigde de heer Craye zich op twee punten, namelijk niet alleen op argu- menten, als boven beknopt aangegeven, maar ook op het feit, dat hij voor de verspreiding van zijn dagblad niet verantwoordelijk is. Zoodat de.mogelijkheid niet buitengesloten is, dat hij op grond daarvan werd vrijgespro ken, en dan weet de pers alsnog niet, of zij zich schuldig maakt aan een delict, zoo zij opruiende of dergelijke artikelen in afkeuren- den zin signaleert!) HET GESCHENK VAN DEN SOENAN. De „Nw. Vorstenl." werd in de gelegen- heid gesteld om het reeds door ons aangekon- digde schitterende geschenk van den Soesoe- hoenan van Soerakarta voor de Koningin, te bezichtigen en gaf daarvan de volgende be- schrijving: Een pracht tete a tete theeservies, alle dee- len voorzien van een hindoerand, door de zilversmeden van Z. H. den Soesoehoenan vervaardigd. Het zwaar ziiveren servies be- staat uit twee beschuitdoozen, een tea-cosy, een melkkan, trekpot, suikerpot, twee kopjes en twee bladen. Dit keurige stel is in een etui gezet, gevoerd met donker lila fluweel. Het zeer mooie etui heeft den vorm van een gendogo. (Een gendogo is een kist waarin allerlei kleedingstukken en behoort bij de uit- rusting van kratongrooten, die in vroeger tijd steeds meegevoerd werd op reizen bij het verschijnen voor den vorst.) Ontwerper van een en ander is R. T. Wrek- sodiningrat. Een opdracht vergezelt het ge schenk. Naar nader wordt vernomen, heeft Pan- geran Adipati Mangkoe Negoro, als ge schenk aan H. M., een fraaie, sierlijk be- werkte ziiveren vaas in den vorm van een kwispeldoor aangeboden. Ook dit geschenk zal door tusschenkomst van Pangeran Ario Mataram worden aangeboden. EEN PRIESTER BESTOLEN. Naar „Het Laatste Nieuws" uit Brussel meldt is cen Nederlandsche katholieke pries- ter, de heer Frans Klene, wonende te 's-Gra- venhage, met den sneltrein, uit Rome, over Brussel, naar Den Haag terugkeerend, be- stolen. Bij Namen liet de heer Klene zijn bagage in den wagen liggen en begaf zich naar den eetwagen. Toen hij, dicht bij Brussel-Leo- poldswijk gekomen, zijn plaats weer wilde in- nemen, bleek de verdwijning van zijn reis- goed, kleederen, gewijde voorwerpen en het plan van een bailiek bevattend, dat hij aan de goedkeuring van den Paus had onderworpen. Te zamen met den koffer was een reiz:ger .verdwenen, die thans wordt opgespoord. HET ISOLEMENT VAN WIERINGEN. Ofschoon de verbindingsweg met den af- sluitdijk door het Amsteldiep nog niet gereea is, kwam Zondagmorgen j.l. het eerste paard en rijtuig over den dam te Wieringen aan en maakte een pleizierrit over het eiland. Toch is het nog niet aan te raden met vocr- tuigen over den dijk te gaan, want aan het cinde, is het een ware ware modderpoel, waar bijna niet door te komen is. BURGEMEESTERSJAARWEDDEN IN j NOORD-HOLLAND. In November hebben Gcdeputeerde Staten van Noord-Holland het gevoeien van gemeen- •teraaen gevraagd over rangschikking van de gemeente in een hoogere klasse voor de jaar- wedden van burgemeesters en secretaris, het- zij wegens toeneming van het ziekntal se- dert de zeven jaar geleden getroffen rege- ling, hetzij om bijzondere redenen. Dit waren o.a. de gemeenten- Hilversum, Bussum, Zaandam, Alkmaar, Velsen, Hel- der, Enkhuizen, Heemstede, Schoten, en eenige kleinere gemeenten. De raden van deze gemeenten hebben bij na zonder uitzondering gunstig geadviscerd. Ook aan andere gemeenten werd de gelegen- heid gegeven voor een bepaalden datum aan Gedeputeerden voorstellen te doen, waarvan verscheidene gemeenteraden hebben gebruik gemaakt. Naar wij vernemen, zegt het Hbl., zullen Gcdeputeerde Staten nu spoedig een definitie- ve beslissing nemen, die dan 1 Januari 1926 zal ingaar, maar nog Koninkiijke goedkeu ring behoeft. MAG MEN ANDERMANS DUIVEN VANGEN? Zooals verleden week gemeld is, heeft toen voor den politierechter te 's-Gravenhage te recht gestaan de cpperman L. F. K., lid van de 's-Gravenhaagsche sier- en postduivenver- eeniging „Ons Belang", beklaagd van diefstal van een duif ten nadeele van zijn buurman. den heer M. v. d. B., wiens witte doffer door K. in zijn duiventil was gelokt met een duif, waarna K. de schuif sloot. K. had zich ter terechtzitting er op beroe- pen, dat het een algemeen geldend gebruik onder houders van duiven zou zijn, elkaars duiven te vangen, en da,t dit een geoorloofde daad wordt geacht, ten bewijze waarvan be- klaagde overgelegd heeft de voorschriften van zijn vereeniging, waarin dit vangen van eens anders duiven wordt gereglementeerd. De politierechter heeft thans K. veroordeeld jo; cen geldboete van J 7 subs. 14 dagen hechtenis. Hij overwoog in zijn vonnis o. m., dat het beroep op het reglement der vereeni ging beklaagde niet kan baten, daar gewoon- ten en gebruiken, die met de strafwet in strijd zijn, aan deze haar gelding niet kunnen ont- neinen, en de volgens die gewoonte of dat gebruik bedreven daden strafbaar blijven, terwijl, indien in die voorschrif ten de vaststel- ling van een stilzwijgende vergunning kan worden gezien van den eigenaar, zijn duiven te vangen, dit dan toch in alle geval slechts kan gelden vcor zoover die eigenaar door toetreding tot het lidmaatschap dier vereeni ging getoond heeft, met dat reglement in te stemmen, daar vooralsnog in ons land iedere eigenaar de baas is over zijn eigen goed en niet behoeft te dulden, dat het zijne hem door anderen tegen zijn wil wordt ontnomen, in dien de wet hiervoor geen bevoegdheid geeft. De enkele daad van het houden van duiven brengt niet mee instemming met de voor schriften van genoemde vereeniging, noch toestemmfng tot het zich laten ontdoen van de dieren, aan welker onderhoud men zich is gaan wijden. ONVOORZICHTIGHEID. Gistermiddag werden de bewoners van het Jacob Obrechtplein, de Ruysdaelstraat en de Bronkhorststraat te Amsterdam opgeschrikt door hoog oplaaiend vuur, dat veroorzaakt werd door het in brand steken van een 9tapel hout op het terrein gelegen tusschen de tui- nen van genoemde woningen. Men is daar be- zig met bouwen en het schijnt dat men ge- makkelijkshalve daar het overtollige hout heeft willen verbranden. De brandweer vluschte het vuur. Tegen den aannemer v. d. S. werd proces- verbaal opgemaakt in het verband met het veroorzaken van gevaar voor de aan het ter rein grenzende garage en de omwonenden. DE KABINETSCRISIS. De parlementsrediacteur van het Volk meldt aan zijn blad: In verband met de in de pers gerezen vraag, of de vergaderingen der katholieke en anti-revolutionaire Kamerfracties aanleiding kunnen geven, dat alsnog een contact tus schen den kabinetsformateur en de Kamer fracties tot stand komt, vernemen wij uit de beste bron, dat uit het standpunt van den ka- binets-formateur, die poogt, een z.g. zelfstan- dig rechtsch kabinet te vormen en daartoe alleen met de zittende ministers zich in ver- binding heeft gesteld, voortvloeit, dat ook in deze dagen door hem geen contact met de Ka merfracties'wordt gehouden, omdat anders de door hem beproefde het karakter zou heb ben van de vorming van een parlementair ka binet, welke vorming door het vervallen van de eerste opdracht, door de Koningin aan dr. De Visser verleend, uitgesloten is. HET AUTO-ONGELUK IN DE PR INS HENDRIKLAAN TE BLARICUM. Vcor het Amsterdamsche Gerechtshof werd gister in hooger beroep voortgezet de behan- deling van de zaak tegen den chauffeur A. Karsten, uit Blaricum, die in Mei j.l. door de Rechtbank wegens het veroorzaken van een bots'.ng in de Prins Hendriklaan te Blaricum, was veroordeeld tot 14 dagen hechtenis Naar men zich herinnen, waren bij de eerste behandeling in hooger beroep voor het Gerechtshof, op 17 December j.l., een groot aantal getuigen'gedagvaard, met het oog op wier tegenstrijdige verklaringen een ander on- derzoek zal worden ingesteld en de zaak tot heden geschorst werd. Ten slotte concludeerde de advocaat-gene- raal, dat het ongeiuk te wijten is aan de groo- te onvoorzichtigheid van bekl. De straf van 14 dagen acht spr. te gering en zou die op 4 maanden gesteld willeh zien. De verdediger vroeg de straf zoo laag mo- gelijk te willen stellen. PSEUDO-POLI7IEMANNEN. Men schrijft uit Haastrecht aan de N.R.Ct: De rijkspolitie houdt zich hier bezig met een zonderlinge zaak. Zondag 3 Januari kwam op den Fleestrechlschen dijk op de hofstede van den landbouwer K. een man, die voor- gaf te zijn de hoofdcommissaris van politic te Utrecht de heer Schuitemaker. De man die een 25 a 30 jaar oud scheen te zijn, was van middelbare lengte blond van uiterlijk en glad geschoren In zijn gelaat had hij verschillen- de vetpuistjes. Hij tract op met zekeze waar digheid en beweerde enderzoek te moeten doen naar het valsche bankpapier dat in om- loop was. Hij vroeg den boer zijn bankpapier te mogen zien, aan welk verzoek deze vol- deed. De bezoeker haalde een lijst te voor- schijn, waarop een groot aantal nummers ge- schreven stond en toen een der nummers van een tanktiljet bleek te kloppen met een num- mer op de lijst, nam hij dat biljet het was er een van 10 guldenin besiag, zeggenue dat het vaisch was. Voor dit biljet gaf hij een kwitantie af, ter waarde van 10 gulden, on- derteekend met den naam Schuitemaker, com- missarb van politie. Den volgenden dag kwam aan de hofstede van denzclfden landbouwer weer een man, met een stofbril op, en heel anders gekleed dan de bezoeker van den vorigen avend. De'ze man beweerde de broer van commissaris Schuitemaken en rechercheur te zijn. Hij wilde in de woning worden toegelaten, trok plotse- ling een groote revolver en dreigde den boer te zullen neersehieten als deze hem niet al zijn geld, dat hij in huis had, meegai. De landbouwer werd bang voor zijn hachje en kwam met zijn geld aandragen'een bedrag van ongeveer tweehonderd gulden. De bezoe ker vroeg: Is dat werkelijk alles, en op het bevestigende antwoord van K. gaf hij dezen twintig gulden terug om van te kunnen leven gedurende de eerste dagen. Woensdagavond 6 Januari kwam bij den rustenden landbouwer A. K. een man, die kwam vertellen, dat er bij hem (A. K.) zou worden ingebroken. De man beweerde een Rotterdamsch rechercheur te zijn, die was uitgezonden om de inbrekers te vangen. Hij wilde de woning binnengaan om zich, naar hij zeide, verdekt op te stellen, teneinde de dieven te kunnen vangen als zij zcuden ko men. En hij vertoonde zijn revolver, A. K. toonde zich echter niet bang, maar greep zijn geweer en dreigde den pseudo-recher- cheur te zullen neerschieten als hij durfde binnenkomen. Daarop verdween de man. De politie doet thans alle moeite den in- dnnger op te sporen, totnutoe zonder resul- taat JUBILEUM VAN BARON GEVERS. Uit Berlijn wordt aan de N. R. Crt. gemeld De ontvangst, die elk jaar op 1 Januari op het Nederlandsche gezantschap alhier wordt gehouden, was ditmaal uitgesteld, daar ba ron Gevers op Kerstavond het slachtoffer van een ongeval was geworden bij een bot- sing van een rijtuig en zijn automobiel, waarbij twee zijner ribben werden ge- kneusd. De gezant was echter weldra vrij- wel hersteld, en zoo kon de receptie gisteren plaats vinden. Een zeer groot aantal personen had van de gelegenheid gebruik gemaakt om den ge zant te komen gelukwenschen met zijn 20- jarige ambtsvervulling. Vrijwel alle te Ber lijn vertoevende leden van het diplomatieke corps, met aan het hoofd den pauselijken nuntius, monseigneur Pacelli, voorts rijks- minister dr. Stresemann en staatssecretaris von Schubert, de heer von Kuhlmann, tal- rijke personen uit het politieke openbare le ven, alsook de besturen en enkele bekende leden der twee Nederlandsche vereenigingen vulden de zalen. Van rijkspresiderR von Hindenburg heeft baron Gevers ter gelegenheid van zijn jubi- leum een groot massief zwaar ziiveren inkt- stel met gegraveerde opdracht ontvangen. Voordien had de rijkspresident den jubilee- renden gezant zijn portret met handteekening gezonden. Uit Doom heeft baron Gevers de portret- ten van den gewezen keizer en diens echtge- noote ontvangen. Talrijke groote bloemstukken waren op het gezantschap bezorgd, wij zagen er o.a. van den rijkskanselier, van den rijksminister van buitenlandsche zaken, van de vereeni ging Nederland en Oranje van de vereeni ging Hollandia en van medewerkers van baron Gevers. In een der groote zalen van het gezant schap speelde een jazzband. Van de gelegen heid tot dansen werd druk gebruik gemaakt. Vanavond biedt rijkspresident von Hinden burg baron,Gevers een feestmaal aan. DE NACHTTREIN UIT PARIJS. Van 15 Mei af zal de nachttrein van Parijs naai Nederland in plaats van om 10.50 's avonds, om 12.15's nachts vertrekken. On- danks het latere vertrekuur uit Parijs, blijven de uren van aankomst te Rotterdam, 'sGra- venhage en Amsterdam ongewijzigd. MEISJE DOODGEDRUKT. Gistermiddag omstreeks 2 uur is op den weg tusschen Loosduinen en Monster een ernstig ongeiuk gebeurd. Een 13-jarig meis- je, P. T., uit Loosduinen. wandelde daar, ver- gezeld van een vriendinnetje, toen een auto bus van de W. S. M. naderde. De weg is ter plaatse zeer smal, zoodat de kinderen op een smal voetpaadje gingen loopen om de bus te laten passeeren. Op-dit oogenblik kwam van de andere zijde een mestwagen aan. Hoe het ongeiuk precies gebeurd is, weet men nog niet, maar op een gegeven oogenblik ge- raakte het meisje bekneld tusschen een boom en de passeerende autobus. Zij werd zoo- danig verwond, dat zij na zeer korten tijd overleed. De autobus werd licht beschadigd en de chauffeur kreeg eenige verwondingen. Hij is in voorloopige bewaring gesteld, teneinde verhoord te worden en het lijk en de autobuss zijn voor een onderzoek in besiag genomen. BRANDEN. Gistermiddag omstreeks drie uur is er band ontstaan in een gebouw op het kazerne- terrein te Blerick en bewoond door den adju- dant-onderofficier Roorda. De vlammen wa ren uitgebroken in het boven gelegen klee- dingmagazijn. De brandweer uit Venlo werd gealarmeerd en deze rukte spoedig met een motorspuit uit. De brand liet zich in den beginne ern stig aanzien, doch het gelukte de militaire- en gemeentebrar.dweer spoedig het vuur meester te worden. De schade aan goederen is niet van groote beteekenis. Het gebouw zelf heeft in hoofdzaak waterschade gekregen. De oor- zaak is onbekend. KORTE BERICHTEN. Zaterdag 1.1. heeft de Nederlandsche Vereeniging voor Geneeskruiden een gcedbe- zochte algemeene vergadering gehouden te Amsterdam, onder voorzitterschap van prof. W. C de Graaf uit Utrecht. Zondagochtend is in de Remonstrant- sche Kerk te Utrecht een gedenkplaat voor wijlen dr. H. L. Oort onthuld. Zondag heeft ds. J. van der Spek, pre- dikant der Ned. Herv. gemeente te Schoon- hoven, onder zeer groote belangstelling zijn veertigjarige ambtsbediening herdacht. -r- De opperrabbijn I. Maarssen is in de Joodsche gemeente te Leiden plechtig ont vangen. Zaterdagavond is te Amerongen de woning van den winkelier v. G. gedeeltelijk door brand vernield. Verzekering dekt de schade. Gisterenmorgen is het lijk van den ver- moorden gepensionneerden politiebeambte J. van Slooten van het ziekenhuis aan de Cool singel te Rotterdam naar de Algemeene be- graafplaats Crocswijk vervoerd en daar ter aarde besteld. Er was bij het ziekenhuis en de begraafplaats nog al belangstelling. Startsnienws. FAILL1SSEMENTEN. Hcden zijn ter griffie van de Arrondisse- mentsrechtbank gedeponeerd de volgende uitdeelingslijsten: In het faiilissement van de Handelsven- nootschap Widem Dijkstra en Kikkert, tim- merfabriek „de Concurrent" te Hoorn, met geen uitkeering aan concurrente schuld- eischers. Idem van het individueele lid W. J. Dijkstra met een uitkeering aan concurrente schuldeischers. Idem van het individueele lid Dirk Kikkert, timmerman te Hoorn, met geen uitkeering aan concurrente schuldeischers. In het faiilissement van Cornelis Bakker, landbouwer te Moerbeek, met een uitkeering aan concurrente schuldeischers van 40.262 procent. Idem van Lucas van Berkum, winkelier te Enkhuizen, met een uitkeering aan concurren te schuldeischers van 10.311 Idem van Joseph Gerver, electricien te Hoorn, met een uitkeering aan concurrente schudeischcrs van 9.0468 Hendrik Petrus Kort te Heer-Hugowaard met een uitkeering aan concurrente schuld eischers van 5.137 Idem A. Rus, handelsreiziger te Alkmaar, met geen uitkeering aan concurrente schuld eischers. Martinus Johannes Walraad, boekhouder te Alkmaar, met geen uitkeering aan concur rente schuldeischers. Idem Cornelis Vlottes, rijwielhandel te Uitgeest, met geen uitkeering aan concurren- te schuldeischers. Sport VOETBAL. Voor de le klas N. H. V. B. won Zondag V. A. F. C. in Hoorn met 41 van Hollandia III, Rood Wit won hier met 91 van Meer- vogels II, terwijl Q. S. C. II op het veld van Uitgeest met 54-2 wist te winnen. De wed- strijd Alcmaria IIIAlkmaar I ging niet door. Provinciaa! nieuws UIT HOORN. De heer J. Teller alhier slaagde voor het diploma der Federatie van Handels- en Kan- toorbedienden (Mercuruis). -i- De afdeeling Hoorn van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft h er ter stede een cursus opgericht ter opleiding voor de acte Engelsch L. O. Leiden der cursus is de heer Grobowsky, hoofd der M. U. L. O. School al hier. De Hoornsche Bestuurdersbond heeft ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van het N. V. V. een feestavond in het Park gehouden. Spreker was de heer H. van Duy- teren, hoofdbestuurder van den Ned. Trans- portarbeidersbond. Medewerking werd ver leend door de zangvereeniging „Morgen- rood," de kleine kapel en de tooneelvere-ni- ging „Door onthouding vereenigd." UIT SCHOORL. Loop der bevolking over het jaar 1925. Bevolking op 31 December 1924 972 man- nen en 953 vrouwen. Ingekomen in 1925: 87 m. en 113 vr. Geboren in 1925 22 m. en 22 vr. Een vermeerdering alzoo met 109 m. en 135 vrouwen. Vertrokken87 m. en 99 vr. Overleden9 m. en 5 vr. Een vermindering alzoo met 90 m. en 104 vrouwen. Meer bijgekomen dan afgegaan: 19 m. en 31 vr. De bevolking bedroeg dus op 31 Decem ber 1925 991 m. en 984 vr. Totaal 1975 per sonen. Aantal huwelijken 21. OBDAM. (December 1925). Geboren Johannes Adrianus, z. van Arie Huiberts en Johanna Cornelia Sassen. Nicolaas Wilhelmus, z. van Willem Zwart en Elisabeth Bijvoet. Cornelia Maria, d. van Petrus Brandsen en Cornelia Maria Schoon. Catharina Theresia, d. van Johan nes Dekker en Cornelia Braakman. Bouke, z. van Arend Jan Heijink en Stientje Vos. Hendrikus Johannes, z. van Hendrikus Feld en Immetje Poland. Overleden: Trijntje Ruiter, weduwe van Pieter Appelman, 58 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 8, 9. 10 en 11 Januari 1926: Een sigarenpijpje en een hondenpenning, benewns diverse sleutels, handschoenen en mantelbanden. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeve op: 8, 9, 10 en 11 Jan 1926: Een kinderenbril in etui, J. Rieu, Bierkade 14; een medaillon, W. Bleeker, St. Pancras, een kinderhandschoen, J. Jonker, v.d Woude- straat 27; een kinderhandschoen, H. Nagel N. P. laan 60; een koffer, inh.: Mariniers- pet, sokken enz. Bclink, Verl. Landstraat 8, ziiveren ketting, H. Sloop, inw. bij Oud, Oude- gracht; een leesbcek, Scheffer, Oudegracht 182; Edammer kaasje, D. J. P. Kolles, Boom- kampstraat 3; Belastingplaatje 1926, Braalc, Bergerweg 62; Alpaccabeursje, inh. sieutel- tjes, T. Ris, Breedstraat 31; verm, gouden broche, J. Moekste, Juliana van Stolberglaan 1een paar handschoenen, Th. van Eik. Kru slaan 10; een gewicht van 5 H.G. en "2 H. Gr, P Raves, Zccherstraat 2; Damespor- temonnaie, J. Krook, Luttik-Oudorp 80; een bankbiljet, E. W. Vet, Langestraat 36; man- telceintuur, K. de Buyzer, Stuartstraat 29, double armband, Pijper, Lindelaan 91; kin derhandschoen, Bongers, Hoeverkade, kinder- kruiwagen, B. Jansen, Richard Cobdenstraat 1ziiveren armband, Vreeken, Magdalenen- straat 9; een rijwieltasch met sleutels, G Hartog, ls.e Landdwarsstraat 5; een paar glace-handschoenen, en een priksiok, F. Dolle, Ged. N'euwe Sloot 27; bos sleutels, P. Berk- hcut, Dijk. Nol. Hcndenmuilkorf, J. de Boer, Geest 25; een houten etui, inh. gewichtjes, A Evers, Oudeoracht 58, een colliertje in etui, Kleverlaan, Popelm. Laan 15; huissleutel. Richardon, Rochdaleslraat 17; een double armband met gouden dames horloge, Klaver, Noorderkade 6. Wanneei men weder in het bezit is van het verloren vcorwerp, wordt men verzocht hler- van kennis te geven aan het Bureau van po litie. iliiitPiil.tn t EEN SALOMO S OORDEEL. De politierechter van Marlerbone had de zen dagen te b^lissen inzake de voogdij over een vierjarig meisje. Haar vader eischte op grond eener in 1922 getroffen overeenkomst het kind van de moeder op en wilde het aan een pleegmoeder geven, bij wie het tevoren ook geweest was. Volgens hem had de moe der, die in een eenkamerwoning leefde, het kind verv. aarloosd. De magistraat liet het kind eerst aan de ter zitting verschenen pleegmoeder in de armen geven. De kleine zetten een keel op en spar- telde tegen in weerwil van de kussen en lieve woordjes der vrouw. Dat is voldoende voor mij, decreteerde de moderne Salomo. Laat het kind nu naar zijn moeder gaan. De kl ine snelde op haar moeder toe, nestelde zich in haar armen, hield op met snikken en glim lacbte weldra. Waarop de wijze rechter ge- lastte, dat het kind bij zijn moeder moest blijven. Dit was de eerste zaak op grond van ife nieuwe Britsche voogdijwet. De rechter voeg. de er een critische beschouwing aan toe op de nieuwe wet, die aan de magisfratuur nieuw: moeilijkheden berokkende en buitengewooj vaag was; zij zeide zelfs niet uitdrukkelijl dat vaders eenigerlei recht op hun kinderen hadden! Ofschoon dit toch wel de bedoeling schijnt te zijn, daar de wet spreekt van gelijfe rechien der ouders. EEN UITSTERVEND MENSCHENRAS IN BRITSCH HONDURAS ONTDEKT. Londen stelt op het oogenblik groot belang in een 12-jarig meisje, dat uit Britsch Hondi ras naar de Britsche hoofdstad is gebracht door den heer Mitchell Hedges, die een ont- dekkingsreis heeft gemaakt in deze centraa]. Amerikaansche koionie. Het meisje, Emelia Vasquez geheeten, is een Indiaansche van he Maya-ras. Zij is van een sprekend Moi goo.sch type, met cen lichtbruine gelaatsklei en een schat van blond haar en zij is gebor® in een dorp dat op een uiigebluschten vulka- nischen krater is gebouwd nabij Lubaanhn een stad uit de oudheid, welker overblijfsels ontdekt zijn door Mitchell Hedges De out dekker vertelt dat de vijftig menschen vai haar stam, welke in ellendige omstandighe den in dezen krater bij de rui'nen van de he zen hunner voorvaders wonen, de eenige ov«. blijvenden zijn van het groote ras der Maya's hetwelk eeuwen terug een hooge beschavk en welvaart genoot en welks land bedekt was met groote steden. Hedges gelooft dat de geschiedecis de Maya's wel dertigduizend jaren kan terug gaan. Deze laatsten der Maya's, zegt hij, vormen den meest interessanten stam, welke, hij ooit gekend heeft. Deze menschen gevet nimmer blijk van eenige emotie Zelfs rade de vreeselijke pijnen krimpen zij nimmer ineer en uiten geen klacht. Toch vinden zij in alle wat gebeurt voorteekenen en bovennatuurlijke machten. Zij sterven uit bij gebrek aan wih kracht en uithoudirgsvermogen. Mitchell Hedges is weer op weg naai Britsch Honduras om zijn onderzoekingen tt hervatten. Hij wordt vergezeld door kapitein Joyce van het Britsche museum. EEN DIEVENBENDE TE AKEN GEARRESTEERD. Door de politie te Aken is een veertienta! personen gearresteerd, welke verdacht woa den van de diefstallen welke aldaar en het ge. heele Duitsch-Hollandsche-Belgische grew gebied den laatsten tijd zijn gepleegd op hut debet te hebben. Vermoed wordt dat dit oci de personen zijn, die de in Vaals en anden plaatsen roofovervallen op hun geweten heb ben. De arrestatie kon eerst plaats hebba nadat doer de Akensche politie van de revol vers was gebruik gemaakt. DE OMVANG DER DRANK- SMOKKELARIJ IN AMERIKA. Ter illustratie van den omvang, dien de dranksmokkelarij in New York heeft bereikt, kan dienen, dat Kerby, die belast is met de vernietigieg der in besiag genomen' drank- voorraden te Broolijc officieel een machina- len steenenk'opper heeft aangevraagd. Met dTie assistenten en vijftien arbeiders konden niet meer dan 850 kisten whisky of 10.000 flesschen bier per dag worden vernie- tigd. Ter vergemakkelijking van den arbeii heeft hij een steenenklopper gevraagd, zooal in de mijnen wordt gebruikt, en waarmede hj per dag 1000 kisten met den verboden drant onschadelijk kan maken De arbeid van hti enkel stukgooien der flesschen werd te ver- moeiend, terwijl het bezigen van een s-feen- koolklopper te gevaarlijk is gebleken, omdat de flesschen champagne en dikwijls ook dt flesschen bier daarbij als projectielen uit el- kaar sprirgen, hetgeen vaak tot verwondii- gen leidde. Verleden jaar zijn 158 086 kisten sterka drank en bovendien 180594 flesschen vernie- tigd. KORTE BERICHTEN. Het blad „Lupota" te Boedapest dat in ver band met prins Carol's troonatstand de re- geering krachtig heeft aangevallen is thans onder preventieve censuur gepiaatst. Het blad was reeds drie maien in besiag genoraa Daar in Boekarest de staat van toeleg is ai- gekondigd, wordt deze censuur door de mi litaire autoriteiten uitgeoefend. Uit Graz worc.i gcme.d, dat prins Alex ander Lichenstein, een zoon van general- majoor Friedrich, prins van Lichtenstein ea gravin Maria Apponyi, zich op zijn kasteei Murdorf bij Judenburg, heeft doodgeschotes. Hij verkeerae in slechte financieele omstandig- heden. Het bestuur der communistische partij heeft gister besloten den rijksdagafgevaar- digde Iwan Katz uit de partij te zetten. Te- vens wordt hij uitgenoodigd zijn mandaat neer te leggen. De besprekingen inzake het sluiten van een handelsverdrag tusschen Fransche a Duitsche gedelegeerden, die vandaag zouda worden hervat, zijn op verzoek der Duitsche gedelegeerden tot een later datum uitgesteld. De Japansche vliegers Abe en Kawadii werden na hun succesvollen toch naar Eu- ropa Zaterdag in Tokio ontvangen. De beide vliegers werden gedecoreerd, terwijl de regeffi hun een persoonlijke audientie heeft toege- zegd. Het geheele land is trotsch op dit eer ste succes der Japansche natie in de wereld- luchtvaart. Tengevolge van de hardnekkige opposi- tie der boeren tegen de z.g. Sovjet-boerde- rijen, die door de boeren streng werden ge boycot, zijn, naar de „Prawda" mededeelt, in de provincie Tambow 565 Sovjet-boerde1 rijen, met een totale oppervlakt evan onge veer 150.000 H.A., aan boeren in particuliert exploitatie geceven. Een kerk bij Bristol is door brand ver- woest. Alleen het avondmaalszilverwerk eu de in de kerk aanwezige documenten blevefl gespaard. De Sovjetregeering deelt officieel mede, dat in de Oekraine een monarchistische sa- menzwering is ontdekt. Talrijke arrestaties hebben plaats gehad, van vooraanstaande lie; den. die in het geheim werkten voor Nicolai Nicolaiewitz (aartshertog Nicolaas) en gem- raal Wrangel. Naar uit Wladiwostok aande „Izwestija" wordt beiicht. is van Nicolajefsk a. d. Amoet een eerste postbestlling naar Sachalin gf stuurd en we' op sleden ,met honden bespaff n<>n In het dorp Derbinski op Sa"halin is W een post en telegraafkantoor geopend.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8