DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 11 Honderd acht en twintigste Jaargang 19:6. At)onnomcntsprijb bij vooruitfoctaling per 3 mnanflcn f2.—fir. per post f2.50. Tfpwjjsn. 5 ct. Adrertentfcpr. 25 ct p. rctrelsrrootcre letters naar pIaat*mfmW» liiieven franco S.V. Bock- en Ilandclsdr. v.h. llcrms. Coster Zoon, To or dam CO, Tel. Administr. JNo. 3. Itcdactio Ko. 33. DONDERIHG 14 JANUAR1 Bnitenland Knnt'ngd Ninnvs. Dif nummer bestaat nit 2 bladea, Diredeor: C. H. KRAK. Hooldredacteur Tj. N. ADEMA. DE NIEUWE KONING VAN HEDZJAS. Ibn Saoed, eigenlijk Abdoel Azir Ibn Ah- do°r Rahman Ibn Feisal es Saoed, de sultan van Nejd, het hoofd der oorlogzuchtige Wa- habieten, heeft sedert de laatste ;aren door zijn vermetel optreden tegen den Hedzjas, dat, zooals men weet, is bekroond met Z1in uitroeping tot koning van d:t gebied, sterk de aandacht op zich gevestigd. Deze Ibn Saoea heeft een merkwaardige loopbaan achter zich. Ongeveer een kwart eeuw terug, toen hij een 35 jaar oud was, waren hij en zijn vader, Abdoer Rahman, arme en berooide ballingen, die leefden van de mildadigheid van Moeba- rak, den sjeik van Koweit, bij wien zij be- scherming hadden gevonden tegen de woede van Mohamed Ibn Rasjid, den emir van de Sjammarste Hajil, die Centraal-Arabie ver- overde en pogingen in het werk stelde om de mannelijke nakome'.ingen van't Huis van Ibn Saoed uit roeien. In 1900 overreedde de jonge Abdoel Aziz zijn vader om zijn aanspraken op den koningsstroon, zoo niet „over het wa ter," ten minste „over de woestijn", pnjs te o-even, waarop eerstgenoemde met een hand- fevol gehuurde kameelen en geleende mamelukken naar Riadh reed, dat hij in 1901 innam en waar hij werd m- gehaald als de bevrijder van zijn erfe- jijke aanhangers van het juk van den emir te Hajil. In 1908 was Abdoel Azzi sterk genoeg om in een openlijken strijd de Sjamrnars te verslaan en den emir, eveneens Abdoel Aziz genaamd, den opvolger van Mohamed Ibn Rasjid, te dooden. In 1910 annexeerde Ibn Saoed Katif en dreef in 1914 de Turken uit El Hasa, aan de Perzische Golf, waardoor hij de grens van zijn gebied deed samen'oo- per met die van zijn ouden vrienden van Ko- weit. Gedurende den oorlog was Abdoel Aziz anti-Turksch en leverde in 1915 een onbe- slist-gebleven slag met de Sjamrnars te Jar- rab. Daar de. Hasjamieten van Mekka, die bondgenooten van de Sjamrnars waren, bond- gerooten van de Britten werden en gelijk hij- zejf van dezen een subsidie kregen, bleef hij tot na den wapenstilstand rustig. Zijn vef- bolgenheid over de pretenties van koning Hoessein, die een titel had aangenomejj, wel- ke zijn scuvereiniteit stilzwijgend over alle Arabieren scheen uit te strekken en weigerde te onderhandelen over het bezit van een be- twiste case, leidde Abdoel ertoe, tegen den Hedzjas op te trekken. Hij zwichite echter vcor vfirtoogen van de Britten en zag van zijn aanval tegen den Hedzjas af, doch richtte zijn troepenmachten t'eger de Sjam rnars en doodde in Augustus 1921 hun emir, Talal Ibn Rasjid, nam zijn zoon Riadh ge- vangen en anrexeerde het heele'emiraat van Hajid. In Juli 1922 veroverde hij op den groot-Sjeik Noeri-el-Sjalan den Jaoef en deed de volgende maand een inval in de gebieden van den Hasjandstischen emir Abddo°1'ah van Transjordanie, waarbij hij met de Brit ten in botsing kwam en terug trok. In 1924 vielen de Wahabieten den Hedzjas bitten met het bekende gevolg Ibn Saoed is thans gebieder in Centraal Aiabie van de Perzische Golf to* de Roode Zee. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCH- LAND. Volgens de inlicht ngendienst der Vereeni- ging van Duitsche Dagbladuitgevers werd. na cntvangst van de afgevaardigden Fehren- bach en Koch bij den rijkspresident, die hem mededeelden, dat de vorming van een groole coalitie niet mogelijk is, dr Luther met de vorming van een regeering belast. Volgens de avondbladen most onder het neutrale kabinet van het midden, dat de Rijkskanselier dr. Luther opdracht gekregen heeft om te vormen, een regeering versiaan worden, die evenzecr naar rechts ais naar links onafhankelijk zijn zal. Uit de beschikkingen van den Rijksdag, die de zittingen van het eind van deze en het be gin der volgende week heeft laten vervallen, felijkt, dat men er niet op rekent, dat het nieuwe kabinet voor het midden der volgende week zal worden voorgesteld. De pers besprekt uitvoerig den door de weigenng der sociaal-democraten tot de re- feering eener groote coalitie toe te treden in et leven geroepen binnenlandschen politie- ken toestand. De burgerlijke linker-pers schuift de verantwoordeiijkheid voor de ko- mende zaken op de sociaal-democraten, die van hun kant a's reden voor pun weigering opgeven de houding der Duitsche Volkspartij en de met de vroegere vorsten aan te gane oVereenkomst. DE BANKEILJETTTEN- I ZWENDEL. De correspondent te Boedapest van het „Berl. Tag." meldt, dat de vertegenwoordi- gers van de Banque de Fiance en van de Parijsche politie er bij de Hongaarsche po litic op hebben aangedrongen, dat nog eeni ge bij het schandaal betrokken persoiien on- middellijk in hechtenis zouden worden geno- men. Na langdurige beraadslagingen deelde de Hongaarsche politie aan de Fransche niede, zegt het Hbl., dat zij bereid was alles te doen, wat tot opheldering van de aangelegenheid ken strekken, maar dat zij bij den tegenwoor- digen stand van het onderzoek geen termen aanwezig aehtte om de personen, wier namen •p de nieuwe Hist stonden. te arresteeren. daar er geen enkele aanwijzing bestond, dat zij iets met de zaak hadden uit te staan. In- dien de Franschen nog bizonderheden wis- ten, die zij tot dusver niet aan de Hongaar sche politie had medegedeeld, zou deze het op prijs stellen, deze alsnog te vernemen. De Franschen antwoordden hierop, dat zij dit materiaal niet ter beschikking der Boe- dapester politie konden stellen, zonder hiertoe van Parijs machtiging te hebben ontvangen, welke onverwijtd zou worden gevraagd. De weer te Parijs vertoevende directeur van de Fransche Bank Emmery heeft aan de justitie medegedeeld, dat de Bank voorne- mens is tegen prins Windisch-Gratz een actie tot schadevergoeding in te stellen. Zoodra de prins dit vernam, gaf hij zijn vertegenwoordiger opdracht zich met Em mery in verbinding te stellen en hem mede te deelen, dat hij, Windisch-Gratz, bereid is al le schade te vergoeden, Hij wil hierbij tot de uiterste grens van zijn financieele capaciteit gaan. De prins spreekt in verband hiermede de hoop uit op een spocdige invrijheindsstel- ling. Prins Windisch-Gratz werd Dinsdagavond weer een uur lang aan een scherp verhoor onderworpen, dat in hoofdzaak betrekking had op twee tot dusver nog niet genoemde medeplichtigen. Na afloop van dit verhoor gaf het O. M. de politie nieuwe aanwijzingen en het is dus niet onwaarschijnlijk, dat er weer nieuwe arrestaties op til zijn. Op aan- dringen van zijn verdediger is prins Win disch-Gratz door drie doctoren onderzocht, die verklaarden, dat hij naar een ziekenhuis moet worden overgebracht. Waarschijnlijk zal de bankbiljettenaffaire binnen circa zes weken voor de rechtbank komen. Tegen den bisschop-prelaat Zadra- wetsj is een instructie geopend en wel wegens begunstiging van het misdrijf. Een Wolffbericht uit Berlijn meldt, dat prins Windisch-Gratz vo'gens een bericht in de „Nachtausgabe van Dtr Tag" op vcorstel zijner verdediging reeds uit de gevangenis naar bet ziekenhuis zou zijn overgebracht. In Tsecho-Slowakye is de broeder van den in Den Haag gearresteerden kolonel Janko- witsj jn hechtenis genomen. Naar het heet, heeft men in zijn bezit compromitteerende brieven gevonden. Oit Boedapest wordt gemeld, dat Bela Mankowitz gistermiddag op vrije voeten is gesteld, daar niet kon worden bewezen, dat hij 150 valsche francsbiljetten bij een bank deponeerde en deze later weer inwisselde, waarvan hij werd verdachr. Uit Praag meldt een Wolffbericht, dat vol gens de officieuze „Prager Presse" het ge- rucht, als zouden de regeeringen der Kleine Ententestaten in verband met het valsche- muntersschandaal diplomatieke stappen heb ben gedaan bij Eegelard, niet in overeen- stemming is met de waarheid. (In het bericht in ons vorig avondblad werd gesproken van Frankrijk). De correspondent van het „8 Uhr Abend- blatt" te Boedapest m"akt melding van een gerucht, volgens helwelk ook de Roemecnsche kreonprins Carol, die kort geleden afstand van zijn rechten op den troon heeft gedaan, zijdelings bij het Hongaarsche bankbiljetten- schandaal zou zijn betrokken. D'.t gerucht dankt zijn onlstaan aan het feit, dat prof. Cuza van de universiteit te Jassy, de leider der Rcetreersche fascisten Dinsdagavond in den sneltrein Boekarest- Tzemowitz is gearresteerd. Ofsehoon de Roe- meensche autoriteiten zich in stilzwijgen hul- len, is toch reeds uitgelekt. dat deze arresta- tie verband houdt met de Boedapester schan daal affaire. Prof. Cuza heeft in November i 1. deel genomen aan het congres van de Hongaarsche „R?ssenschutzler" en geduren de zijn verblijf te Boedapest zou men zijn overeengekomen Zevenburgen van Roemenie los te scheuren, er een onafhankelijken staat van te maken en kroonprins Carol tot koning uit te roepen. Aan dit plan van de Roemeen- sche fascisten zegden de Hongaarsche rechfs- rad'calen hun ondersteuning toe. Naar ver- luidt ging ook krooncrins Carol er mede ac- coord. In dit verband herinnert men er aan. dat de drie te's Gravenhage gearresteerde Hongaarsche officieren .Roemeensche passer, bij zich hadden en dat de afstand van kroon prins Carol onmiddel'ijk na de onthulling van het bankbilieltencchardaal nlaats had. Wij geven, zegt het Hbld., al deze geruchten en combinat'es natuurlijk slechts onder het grootste voorbehoud weer. DE RUSSISCHE BUITENLANDSCHE POLIT1EK. In een te Leningrad gepubliceerd rapport zegt Rakofski, dat de houding der Sovjet- regeering geen wijziging zal ondergaan, of sehoon de verdragen van Locarno tegen de Unie van Sovjet-republieken gericht zijn. Betreffende de betrekkingen met Engeland zeide Rakofski, dat de Unie van S. R. een reusachtige staat is, die zijn eigen. belangen heeft, en die slechts de politick vosrt, die met deze belangen in overeenstemming is. Indien deze laatste in sommige gevallen in stri'd zijn met de Enge'.sche belangen, staat de di plomatieke weg open om do belangen in over eenstemming te brengen. Hij veegt er bij. dat Rusland niet kail toostemmen in een bo per king ziiner onaihankeliikheid, ncch in do overeenkomsten door Engeland gesloten ten kostc der vo'kcren van het Oosten. In verband m t do Fransch-Russische be- sprekipgen zegt Rakolfski, dat /ii onder gun- stige vooruitzichten geopend zijn, omaat de belangen van beide landen in de geheele we- reld nergens in botsing komen. Rakofski kendigt verder als waarschijnlijk aan dehervatting van normale betrekkingen met Tsjecho-Slowakije. Zuid-Slavie en Bel- gie. Hot jaar 1926 opent zich voor de Unie van S. R. onder gunstiger omstandigheden dan 1925. DE VONNISSEN IN HET LETLAND- SCHE COMMUNISTENPROCES. Het proces tegen 19 communistcn, be- schuldigd een complot te hebben gesticht, ten einde te trachten het tegenwoordige bestuur in Letland cmver te werpen, is geeindigd met de schuldigverklaring van alle beklaag- den. Zeven van hen werden veroordeeld tot dwangarbeid, varieerend van 6 jaar tot 32 maanden eh de anderen tot gevangenisstraf- fen, varieerend van 4 iaar tot 32 maanden. EEN GROOTE MIJNRAMP. Uit Wilburton (Oklahoma), wordt gemeld d.d. gister: Hedenochtend heeft een ontzet- tende ontploffing plaats gehad in de kolen- mijnen van de cndcrneming Degnan M. C. Connell. Honderd mijnverkers zijn bedol- ven; er bestaat weinig hoop dat zij zullen worden gered. De redders, voorzien van gastnaskers, trachten door de luchtkokers. die nog open zijn. de bedolven mijnwcrkers te bereiken Eenige mijnwerkers hebbefi met de redders gesproken. MIJNRAMP IN JAPAN. Telegrammen uit Foekceoka maken mel ding van een ontploffing in een kolenmijn. waarbij een man werd gedood en een aantal mannen gewond. Onmiddellijk na het blusschen van den brand keerden zestien mijnwerkers en eeo reddingsploeg naar de mijn terug. Eensklrps hadden verscheidene ontplofifngen plaats, waarbij volgens ooggetuigen de reddings- plopg verniSigd werd. DE STAKING DER MARCONISTEN. Er staken nog 1500 marconisten. De ver- tegenwoordigers der stakers verklaren dat 700 schepen op zee zonder personeel voor de draadlooze ziin. BULGARIJE EN HET VEILIGHEIDSPACT Naar de „Westminster Gazette" mede- deelt, wil de Bulgaarsche regeeringvriend- schappelijke relaties onderhouden met Grie- kenland. Om die reden wil de Bulgaarsche regee ring dan ook het sluiten van een veiligheids pact overwegen, dat de tegenwoordige gren- zen garandeert en vooiziet in een scheids- rechterlijke regeling van alle geschillen. VALSCHE VIJFDOLLAR BILJETTEN. Volgens berichten uit Boedapest heeft de Hongaarsche Nationale Bank van de „Fede- ral Reserve Bank" te New York de mededee- ling ontvangen, dat in den laatsten tijd groo te hoeveelheden valsche bankbiljetten van vijf dollar in omloop zijn gebracht De fe deral Reserve Bank" acht het waarschijnlijk, dat ook in Europa deze valsche biljetten in circulatie zijn gebracht. DE VERDEDIGING VAN DEN FRANSCHEN FRANC. Het bestuur van den bond van Iandbou- wers van het departement du Nord heeft besloten tot alle landbouwvereenigingen van het departement een oproep te rich^en om ter verdediging van den franc, het voorbeeld der industneelen te volgen door mee te werken tot stichting eener autonome amortisatiekas, onafhankelijk van het parlement en de regee ring. In den oproep wordt cr o. a. op gewe- zen, dat de boeren, behalve de l&astingen, die op heel Frankrijk drukken, de zware tnak hebben cm jaarlijks aan het land de 80 millioen centenaars koivn te leveren, die het nocdig heeft, tegen 130 francs per centenaar, terwijl de wereldprijs bijna tweehonderd francs is. DE ITAL1AANSCHE SCHULD AAN AMERIKA. De overeenkomsten inzake de consolidatie Her schulden vooral die betreffende de Itali- aansche schuld, hebben een levendjge oppo site ontmoet in het Amerikaansche Huis van Afgevaarcigden. Verscheidene democraten verklaarden, oat de regeling der Italiaancche schuld gelijk stond met annuleering. Crisp, lid van de scliuidencommissie, verdedigde de overeen komsten en zeide, dat de beialingscapaciteit van Italie ook bijna gelijk nul is. SNEEUW IN ENGELAND V'ERWACHT Terwijl in Engeiand in twee dagen tijds de temperatuur gemiddeld 17 graden is geclaald, wordt de plotselingc overgang wel het beste gedemonstreerd in West-Ierland. Twee dagen geleden was het daar de warmste Januari- dag sedert 55 jaar, gister is de thermometer tot 5 graden boven't vriespunt gedaald. Vol gens de meteorologen zal naar alle waar- schijnlijkheid eenige sneeuw vallen. ENGELSCHE SCHEPEN VERGAAN In l>et stormachtige weer is het visschers- vaartuig ..Cormorant" uit Fleetwood op de rotsachtige kust van het eilend Islay (West- Schctland) te pletter geloopen. Vijf leden der bemanning bereikten de kust, doch van de zes overigen, die het schip in een reddingboot verlieten, is niets meer verromen. Vijf man van het ss. „Hartfell" uit Glas gow worden vermist. Naar wordt geloot'd zijn zii verdronken tengevolge van een ongeval, dat het schip is overkomen in een storm be- zuiden IJsland. De kapitein en de andere leden der bemanning zijn gered. De „Hart- fell" is ten deele gezonken in zicht der kust. De treiler „Axinite" uit Hull met een be manning van dert'en koppen, op reis in de IJslandrche vischwateren. is achttien dagen over tijd. Alle hoop is opgegeven. DE VEEMMOCRDEN. Een der door de Berlijnsche politie gezoch- te veemmoordenaars, de ex-onderofficier Voss, is, volgens het Hbld. te Hamburg ge arresteerd. Gelijktijdig met Voss werd nog een tweede man, die in zijn gezelschap was en eveneens van medeplicht.gheid aan de veem moorden wordt verdacht, in hechtenis geno men. Voss had papieren in zijn bezit op naam van een ander gesteld. GRUWELIJK MISDRI1F IN.POLEN. In Moskowo bij Gnesen is een baanwach- ter, die van den nachtdienst terugkwam, door roovers overvallen. De gemaskerde bandieten drongen zijn woning binnen en eischten het geld van zijn echtgenoote. Toen de vrouw bezwoer niet meer dan 45 zloty te bezitten, vermoordden de roovers haar en haar drie kinderen op wreede wijze. De bende is spoor- loos verdwenen. STRENGE WINTER IN FINLAND. De winter heeft ditmaal met ongewone strengheid in Finland zijn infrede gedaan Het scheepvaartverkeer wordt door het ijs zeer belemmerd. Vijf Finsche ijsbrekers zijn voortdurend aan het werk. doch moeten zich bepalen tot het openhouden der havens Han- go en Abo. Helsingfors is voor het scheep vaartverkeer geheel gesloten. EEN GEWEIGERDE DECOR AT IE De hoofdredacteur van de „Etoi!e Beige" te Brussel, de heer Madoux, werd ter gele genheid van bet jub leum van zijn blad, op voorstel van den minister van onderwijs, Ka- rr.iel Huysmens, bevorderd tot commandeur in de Krconorde. Dit werd hem telegrafisch door den minister meegedeeld. De gedecoreer- de heeft echter terufgeschreven, dat hij de nagedachtenis van zijn in dienst van het va derland nestorven zoon niet zou onteeren door een decora tie te aanvaarden, aar. Huy* man's inirenging te danken. „Gij behoort tot die menschen, van wie ik niets aanneem", al- dus eindigde de brief van den heer Madoux. D3 minister antweordde daarop, dat ziin tele gram als niet gezonden moest weden be- schouwd en d"t ;n da f—w°'ke hii be- kleedde niet behoefde te discuteeren over de motieven van den heer Madoux, die hem on- verschillig moeten zijn. STAATSHULP VOOR DE DEENSCHE INDUSTRIE. In het Folketing is dor de regeering een noodwet ingediend om het werkloosheids- fonds te machtigen een bedrag tot een maxi mum van 6 millioen kronen te verstrekken aan de Deenschee industrie tot bestrijding der werklcosheid Ieder geval zal afzonder- lijk worden beschouwd en de bijdragen zul len worden verleend op den grondslag van zooveel per man en per dag; in het algetneen zal niet meer gegeven worden dan 2 kronen cf bij uitzondering 3. De bijdragen zullen slechts worden verleend voor werk, waarmee voor 1 Juni begonnenwordt. Geraamd wordt. dat aldus aan 30.000 man voor 100 dagen werk wordt verschaft. EEN CONGRESLID—DRANKWET- OVERTREDER Uit Pikeville wordt gemeld: Het congreslid John Langley is naar de gevangenis van Atlanta overgebracht voor het ondergaan van twee jaar gevangenisstraf \«gens overtreding der drankwet. Dinsdag \ra-d zijn ontslag bij het Huis van Afgevaar digden ingediend. De chief justice had ge- weigerd de tenuitvoerlegging van het vonnis op te schorten. DE JONGSTE DIAMANTROOF IN NEWYORK. Uit een bericht uit New York aan de ^Dai ly Telegraph" bli'kt, dat de diamanten, die Maandag daar ter stede aan twee juweliers werden ontroofd, door den heer Albert Goud- vis, een lid van de firma gtbroeders Goudvis en Emmanuel Veernian, den vertegenwoordi ger der firma in Nederlanci, uit de kluis van de Harriinan National Bank, in de 41e straat, waren gehaald om ze naar den winkel der firma in de 48e straat te brengen. De juwe liers hadden de tank nauwelijks verlaten, toen zij porren in den rug kregen met revolvers, die de aanvallers in hun overjassen verborgen hielden. De juweliers wercen gedwongen een in de nabijheid zijnde deur bin.ien te gaan. waar zij, zonder eenige waarschuwing, wer den neergeslagen. De roover maakte zich daarna met de diamanten in snelle vaart met een auto uit de voeten. PUSSYFOOT" BEKEERD. „Pussyfoot" Johnson, de bekende drank- verbod-maniak, die zoowat de halve wereld heeft afgereisd om het drankmonster te be- strijden en te versiaan, isbekeerd! AI- thans volgens de „Westm. Gazette". Dat wil niet zeggen, dat hij piotseling veranderd is van absoluut tegenstander van het gebruik van alcohol tot absolute voorstander, doch wel, dat hij geen absolute tegenstander meer is van het gebruik daarvan. Hij heeft n.l. verklaard. dat hij de waarde van de Vol- steadwet betwijfelde, erkend, dat er deugd- zamt- mannen waren, die gebruik maakten van sterken drank, en toegegeven, dat ,,drin- ken" een zaak was van persoonlijkec smaak maar ook gezegd, dat een man het recht heeft om te „drinken" wanneer hij daarin pleizier heeft. Bij het lezen van bovenstaand bericht doet men intusxhen goed, rekening te houden met de mogelijkheid dat d« lezing van „Pussy- foot" uitlatingen afkomstig is van zijn te> genstanders. KORTE BERICHTEN. Te M.laan, Florence, Turijn, Nape;s en Rome is opnieuw sneeuw gevallen. Op het vliegveld Alverca (nabij Lissa- bon) zijn gisteren twee jonge Portugeesche aviateurs met hun vliegtuig neergestort. Bei de vliegers zijn om het leven gekomen De algemeene secretaris van de Ita- liaansche Fascistische Arbeidsvereeniging heeft een nieuwe wet aangekondigd, inhouden- de een verbod voor werkloozen om zich is amusementsgelegenheden te bevinden. Ten gevolge van de groote hitte zijn ve- le personen in de straten van Pretoria flauw gevallen. De voortdurende droogte veroor- zaakt groote ongerustheid in de landbouw- d.stricten van Transvaal tn den Oranje-Vrij- staat. De mais-oogst is ver beneden het ge- middelde. Na een afneming van de werkloosheid in Engeland, welke drie a vier maanden heeft voortgeduurd, vertoonen de laatste cijfers een aanzienlijke opwaartsche reactie Op 4 Janua- ri bedroeg her totaal aantal werkloozen I 251.000, of 149 500 meer dan op 21 De cember. Dit is echter 55.240 minder dan een jaar geleden. Een passagierstrein, die Antwerpen had. verlaten met bestemming naar Brussel, is in het station van Schaerbeek met een gcederen- trein in botsing gekomen. Eenige reizigers werden gewond. De schade is belangrijk Het Pruisische Oberbergamt deelt mede. dat in de mijn Vereinigte Trappe te Silschede tengevolge van een ondergrondsche ontplof fing twee mijnwerkers zijn gedood en vijf ge wond. Een der beide lijken is nog niet ge vonden. Te Toronto zijn bij een brand in een particuliere woning zes menschen omgeko- men. Er is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen den gewezen Portugee schen minister van Handel, Nuna Simoes, daar hij betrokken moet zijn in de affaire van de Angola-Bank. Volgens een draadloos bericht uit Ko- penhagen ziin op het oogenbiik 28 schepen door het ijs in de Finsche Golf i? gesloten. De koude is in geheel Zwitserland. vooral in de Jura en de Alpen, sterk toegeno- men. In eenige dalen van de Jura bedraagt de temperatuur tr-t 30 graden onder nul Op het meer van Constanz ondervindt de scheep vaart moediikheden. Na de hevige koude van de laatste da gen heeft te Napels een geweldige sneeuw- storm gewoed. De Vesuvius en geheel Napels was met een dikke laag sneeuw bedekt. Een dergeliike zware sneeuwval is in geen jaren voorgeko- men. VALSCHE BANKBILJETTEN Maandagavond kocht iemand eenige sig» ren in den winkel van den heer J. v. Heel in de Roosestr. te R'dam en betaalde met 'n biljef van 10 Nauwelijks had de man den winkel ver laten, of de winkelier kwam, bij nadere be- schouwinjr van het biljet, tot de ontdekking,. dat het \#sch moest zijn. Hij liep den man na, haalde hem in en eischte zijn wisselgeld en sigaren terug. De groote bereidwilligheid, waarmee de man aan dien eisch onmiddellijk gevolg gaf en de zenuwachtige haast, die hij er bij aan den dag legde wekten den argwaan van den winkelier, die besloot, den man te blijven volgen tot hij een politieagent zou aantreffen. De man verloor zijn hoed, draai- de zich om en bukte zich om hem op te rapen en bemerkte toen, dat bij gevolgd werd. Hij Iiet den hoed liggen en zette het op een loo pen. De heer Van Heel schreeuwde luidkeels: houd hem! De man sloeg daarop direct een zijstraat in. In de Oranjeboomstraat liep hii in de armen van een agent, die hem stevig vastpakte. Bij fouilleering op het bureau aan de Nas- saukade werden nog vier valsche biljetten van 10 in het bezit van den aangehoudene gevonden, weshalve de afdeeling valsch geld van de centrale recherche gewaarschuwd werd. Bij zijn verhoor op het hoofdbureau tracht te de man er zich eerst uit te redden met de verklaring, dat hij de biljetten als wisselgeld van een biljet van 60 van een koopman zou hebben terug ontvangen; daarna zeide hij, dct hij een pak bankbiljetten in den trein tus- schen Tilburg en Rotterdam gevonden had, maar ten slotte werd hij hopeloos in het nauw gedreven en bekende hij. dat hij met een vriend, op een zolderkamertje in Nijmegen de biljetten mee had helpen vervaardigen Dt cliche's zou hij eenige weken geleden in de Maas hebben geworpen. Op de aangeduide plaats is de politie onmiddellijk met visschen begonnen, voorloopig zonder resultaat. De cnmiddelliik gewaarschuwde recherche in Nijmegen heeft op de aangeduide zolderka- mer een drukpers en eenige andere voorwer- pen in beslag genomen en deze ter beschik king van de Rotterdamsche recherche gesteld ALRMAARSCHE COURANT. •5* •.»£v WW* _j_ it i.-n l mr ww m a

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1