DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OA1STREKEN. io:a. Horiderd acht on twlnCigsto Jaarcaii; Ahorniomcnlsprljs bij vooroithctnllng: per 3 mnnmleu f2.—fr. per post f2.50. Pcwljsn. 5 ct. Advcrtenticpr. 25 ct. p. re^el, grootcre letters naar inieven franco S.Y. IJock- en Handclsdr. v.li. norms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel, Admiimtrt No. 3, ltcdaclio No, 33. YRIJTUG 15 JANUAR1 No. T* OTt nummer Beslaat nit 2 bladen, Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredacieur Tj. N. ADEMA, lluitenland DE TOESTAND IN SYRle. Wegens de bezetting der dorpen bij Da- macsus door de Fransche troepen hebben de benden zich naar de streek van Homs en Hama begeven. ARGENTIe EN DE VOLKENBOND. Prof. Suarez, hoogleeraar in de staatswe- tenschappen aan de universiteit van Buenos Aires, die aan de zitting van het comite van deskundigen voor de codificatie van het vol- kenrecht deelneerat, heeft 'n verslaggever van het Zwitsersch Tel. Agentschap meegedeeld, dat de Argentijnsche regeering bij het con- gres een voorstel heeft ingediend om veder tot den Volkenbond toe te treden. De beslis- sing daaromtrent zai eerlang vallen en naar alle waarschijnlijkheid zal het congres zich met het voorstel vereenigen. Vermoedelijk zal het congres daarbij een verklaring afleg- gen over de interpretatie van art. 21 van het Volkenbondsstatuut, 't welk gewag maakt van de Monroe-leer. Latijnsch-Amerika valt deze leer op, gelijk zij in 1823 door Monroe is uitgesproken, d. w. .z. geen kolonisatie en geen interventie in Amerika. Deze leer ver- hindert niet dat de Volkenbond rechtens in conflicten tusschen Amerikaansche staten in- grijpt. Slechts als dat mogelijk is, hebben de staten van Amerika reden om lid van den Volkenbond te zijn. BUITENLANDSCHE TOERISTEN IN DE SOVJET-UNIE. Het bureau vcor builenlanders registreerde in het afge'oopen jaar 1664 vreemdelingen, die Rusland hebben bezocht. Het best waren Duitschers vertegenwoordigd, n.l. 122; daar- na vclgen Amerikanen (113 personcn). On- der deze vreemdelingen waren er 109 geleer- den, 79 artisten, kunsienaars en musici, 67 of- ficieele vertegenworcdigers van vreemde ino- gendheden, 109 journalisten, 53 industrieelen enz. HET FUSILLEEREN VAN TWAALF COMMUNISTEN. Voor het Landgericht te Miinchcn is het proces begennen tegen den vroegeren luite- nant Georg Poizing, thans koopinan te Ber- liip: en den gewezen onderofficier Erich Pri»- fcrt, evenccns uif Berlijn, diebeschuldigd worden op 5 Mei 1919 tweSlf cOmmun'stSn in den ke'der van het Hofbrauhaus te Munchen te hebben la en fusilleeren. Beide beklaagden behoorden tot het vrij- corps-Luzcw en hadden cp 4 Mei in Perlach bedoedle ccmmunisten laten arrestceren we gens het verwekken van onlusten. Gedagvaard ziin 65 getuigen, o. in. Noske. die toentertiid rijksminster' van verdediging was. en mejeor von Lutzow. In de eerste zitting verklaarde Prufert. dat Poizing het bevel tot fusilleeren had uitge- vr.ardiefd. hePeen deze echter onikerde. Vc-schillende verirdeningeu uit dien tijd betrefferde h't fusilleeren van gevangenen werden ter zitting voorgelezcn. o. m. een van 7 Mei 1919. waarn wordt bepaa'd .dat ?e- vrngenen ni~t gefusilleerd mochten worden. maar aan de Beiersche rechtbanken mcesten worden uiUcleverd Vo'gr-s een ander bevel echter mochten personen. die met wanenen in de hand warden nearres'eerd. we' gefuHlleerd worden. De arerstette der twaalf communis- ten was rue tig gesrbied, wapenen waren er niet b:; F""1 pewd-m. DE MIJNRAMP IN JAPAN De exolosie in de ko'enmijn te 'Takamat- soe. welke Dineda^ n'osts nehad heeft. is door brand gevolgd. Eerst na veel moeite is de brar.dweer er in geslaagd het vuur m:ester te worden. De oorzaak van de ramp is tot dusver niet vastgesteld. Bij de ontplof- finp. die aan d«ii br?n4 vo"irrf"''«°r. worcWi 1 persoon gedood en 20 gewond, terwijl de tweede explcsie, welke twee ttur later plaats had, aan 16 autoriteiten en eenige mijnwer- kers, die afgedaald waren om de oorzaak van de eerste ontploffing vast te stellen, het leven kostte. HET MIJNONGELUK TE W1L- BURTON. Laat in den midclag zijn te Wiiburtin acht man, alien negers, levend te vocrschijn ge- bracht. De hoop om de resteerende 93 mijnwerkers te vinden, die bij de mijnramp werdcu op- gesloten, is geheel opgegeven. EEN VLOEDGOLF BIJ TOULON. Lit Parijs wordt gemeld, dat ecu vloedgolf bij Toulon veel schade aangericht heeft onder de visschersvioteneen transport uit Marok- ko moest viuchten onder de Spaansche kust. SNEEUW EN STORM IN ZUID-EUROPA. Te VentimigFa, aan de Riviera, is Woens- dag de eerste sneeuw s.nds menschenheuge- nis gevalkn. Gok hagelcle het. Het kwik daal- de tot 5 graden beneden het nulpunt. Bijna al:e kwekebxemcn zijn bevroren. De schade wordt op verscheidene millioeneu geschat al- leen al in de dalen van de Nervia en de Ecrosla. Li Madritl wordt gemeld, ciat blijkens be- richten uit Barcelona een orkaan, gepaard met sneeuw- en regenvlagen, 200 visschers- booten heeft overvallen. De zee overstroonide verscheidene kustplaatscn. In Madrid lit.-ft het gisterennacht 5 gra den gevroren In Engeland duurt de Dinsdag begonnen yorst nog voort. In het geheele lane! is de temperatuur onder het vriespuni. DE KOL'DEGOLF. Volgens een mededeeling van den Berlijn- schen meteorologischen dienst, zoo meldt net W. B. zou de koudegolf haar hoogtepunt heb ben bereikt. In Belgie heerscht een ijskoude tempera- tuur. De thermometer wijst 15 gr. onder nul aan. Het sneewt vooral in de Ardennen. DE BANKBILJEJ TENZWENDEL. Van welingelichte zijde wordt den corres pondent te Boedapesi van het ,,Berl. Tag medegedeeld, dat bij het onderzoek is geble- ken, dat de hoofdpersoon van de bankbiljet- tenvervalsching niet, zooals,. aanvankelijk we Al aangenomen, prins Windisch-Gratz is geweest maar de chef van de Hongaarsche politie, Nadossy. Deze zou het plan hebben outworpen en aan alle betrokkenen de verze- kering hebben gegeven, dat ziin persoon en zijn positie een absolute waarborg voor straffelocsheid zouden zijn. Naar de Weensche bladen melden, heeft gistermiddag de uit Parijs teruggekeerde Frarsche gezant te Boedapest Clincant den minister-president graaf Bethlen verklaard, dat de Fransche regeering het onderzoek in- zake de bankbiljettenaffaire nog lang niet als geeindigd oeschouwt en dat ze van de Hon gaarsche regeering verwacht, dat zij haar navorschingen naar de personen, die zich tot nog toe op den achtcrgrond hebben gehou- den, energiek zal voortzetten. De gezant deelde den minister-president namen mede van verdachten, die tot dusver in de ofticieiele berichten en bij de verhcoren ^nog niet zijn genoemd, alle van lieden uit de "onmiddellijke omgeving van Horthy, on kr meer die van diens adjudant Magashazy, die re?ds*Hs gearresteerd, van den :hef d^r kabi- nptskanselarij 3artha en van de afgevaardig- den Gombcs, Julius en Ulain De gezant zou den minister-president ook de bewijzen heb- Fen overhandigd van de schuld der genoem- de heeren. Vo gens het Hong. Tel Ag zou de gezant verklaard hebben, dat Frankrijk en het Fran sche volk er niet aan denken om Hongarije en het Hongaarsche volk met de valsche munters te identificeeren. Frankrijk erkent de pogingen door Bethlen gedaan om de ver- antwoordelijke persoonlijkheden op te spo- ren en wacht met vertrouwen het juridisch onderzoek af. Het Agentschap voegt er nog aan toe, dat de gezant verklaarde, dat volgens zijn oor- deel de Fransche regeering geen schadever- goeding zal vragen, maar dat waarschijnlijk de Banque de France zich civiele partijzal stellen, om bij het proces tegenwoordig te zijn. De geruchten, dat men in de bankbiljetten affaire nog meer een-atie heeft te verwach- .en, schijnen niet geheel enjuist te zijn, meent het Hbl., al tracht de Hongaarsche regeering den indruk te wekken, dat het onderzoek reeas vrijwel is afgeloopen en men de kwestie reeds tot in alle lijzorttierheden heeft opgeheiderd. Terecht wordt er op gewezen, dat de ach- tergrond van lief geheimzinnige geval nog in het geheel. niet is.belicht. Alles wat men tot dusver heeft bereikt, is dc arrestatie van een aantal acteftrs, inaar men heeft er nog geen flauw vermoeden van, wie er achter de schermen aan de touwtjes heeft getimkken. Zoo weet men er b v. nog in 't gelie™ niets van, wie de veiwalschingen gefinancieerd heeft. Aarvankelijk heette iut, dat prins Win disch-Gratz de machines, het papier en de aqdere benoodigdheden had betaaid, maar intusschen heeft de politie vastgesteld, dat er met dc finaneieerng van de bankbiljetten- productie een be drag van 1 a 2 millicen kronen gemoeid is geweest. Het is buitenge sloten, dat de prins, die tot over de ooren in de schulden zat en voortdureud met financi- eele moei'ijkheden te kampen heeft, dit be- drag heeft kunnen fourneeren Men acht het. naar de „Vossiscli^ Zeitung" uit Boedapest verneemt, niet waarschijnlijk, dat een man de vervalschingen heeft gefinarcieerd, maar ge- 'ooft vee'eer, dat het ge'd door de een of an- dere corporatie ter beschikking is gesteld. DE JODEN VAN SOVJF.T-RUSLAND. Volgens door het Centraal Bureau der Joodsche Communisten in Rusland gepubli- ceerde gegevens, wenen er op het oogenblik in de landen der Sovjet-Unie 2.750.060 Jo- den. Daarvan zijn er 300.000 in vakvereenigin- gen georganiseerd. Aan de beroepsstatistiek cnileenen wij, dat 120.000 van lien arbeiders zijn, 133.000 bewerken het land en 700.00J oefenen. zelfstandig een ambacht of daarmee gelijk ie stellen bercep uit. Op 1 Januari 1925 waren er 31 200 lid van de coinmunistische partij, waarondet 6215 vrouwen. De 530 Joodsche scholen hebben een be volkiug van meer dan 100.000 kinderen. Er bestaan voorts in Sovjef-Rusland zestien Joodsche rechtbanken. In Wit-Rusland bestaan de Stedelijke Sov- jets vcor 30 pet. uit Joden. In de vakvereeni- gingen nemen zij hier met 40 pet. van het ge heele ledentai een belangrijke plaats in. DE GEARRESTEERDE VEEMMOOR- DENAAR. De hier gearresteerde ex-sergeant, Hermann Voss, is naar Berlijn overgebracht. Een man, die tegelijk met hem gearresteerd werd en wiens identiteit nog niet volkomen kon wor den vastgesteld, is vrijwillig meeiregaan naar Berlijn om daar aan te toonen, dat hij op geenerlei wiize iets met de veeramoorden te maken heeft HOTELBRAND. Door een grooten brand in Feriday (Lou isiana) is het grootste hotel van de stad, met de aangrenzende huizen vernield. Tien per sonen zijn in de vlammen omgekomen. EEN GRAAF ALS BRANDST1CHTER. Uit Boedapest wordt gemeld, dat Dinsdag te Cassa in Tsjecho-Slowakije graaf Andras- sy is gearresteerd, onder verdenking in 1924 zijn kasteel in Velejit zelf in brand te hebben gestoken. Een ontslagen stalmeester heeft den graaf van deze brandstichting beticht. VAN DE VR'I IHEID GEBRUIK GEMAAKT. Gister zou voor de arrordissementsrecht- bank te Berlijn het proces beginnen tegen den Russischen koopman Holzmann en tegen den vroegeren chef van de vreemdelinger-politie te Berliin Bartels. Naar men zich herinnert is inderlijd door de arrestatie deze beiden het tankschankdaal-Kutisker aan het licht geko- men. Holzman is eenige maarden ge'eden op vrije voeten gesteld, daar zijn gezondheid in het I lis van Bewaring zeer ernstig had ge- leden en hij heeft zich sedert dien tijd in een sanatonum te Dresden ougehouden. Gister was hij echter niet ter terechizittirg versche- nen. Zijn verdediger deelde aan de recht- bank mede, dat Ffolzmann hem ten stelligste had toegezegd aanwezig te zullen zijn. De bladen deelen thans mede, dat hij zich ook riet meer in het sanatorium bevindt. Hij A vardaar vctrokken met de mededeeling. dat hij near Ber'ijn tenigging. Daar is hij echter niet aar.gekomen en men neemt aan. dat hij naar het buiteHand is gevlucht. EEN STRAF, DIE HELPEN ZAL. Twee voer.'ieden in New York, die hun paar den gedurende 25 minuten zonder dekkleed in den stroomenden regen hadden laten staan, zijn door den politierechter tot een eigenaar- ciige, maar waarschijnlijk doelireffenae straf vei oordeeld. „Ik gelcof, aldus de rechter in zijn vonnis, „dat gij het ook net erg aangenaam zoudt vinden, op deze manier behanoeld te worden Ik hoop, dat de straf een goede les zal zijn en daarom zie ik van verdere strafmaatregelen Eii het vonnis? Op een der bruggen van New York werden de twee mannen aan cle „schandpaal" gebenden, zonder hoed of pet, zonder bovenkieeren en terwijl de regen in stroomen neerviel, bleven zij zoo 25 minuten tenloongesteld. DE BOYCOJ OP HONGKONG. De toestand op Hongkong, ontstaan ten- gevolge van den boycot, moet, in het bijzonder wat Engeland betreft, als hopeloos worden beschcuwd. De vrees neemt toe, dat Hong kong als kolonie en handelscentrum voor En feland verloren gaat. De handel op Hong- ong staat feitelijk stil. ledere Chinees, die het waagt Engelsche goederen aan te raken. stelt zich aan mishandeling bloot. EEN HARDHANDIG ITALIAANSCH CONSUL. De ..Chicago Tr,bune" meldt volgens een B. T. A.-bericht, dat de correspondent van het blad te Athene Jeap Seldcs, die zonder den hoed af te nemen de antichambre van het Italiaansch consulaat was binnengekomen, doer den ccnsu! werd geslagen en met be- hulp van twee bedienden op straat werd ge- gcoid. Seldes heeft aan den Amerikaanschen gezant gevraagd langs diplomatieken weg tegen den consul op te treden. Latere berichten van de overstroomsng. Men meiut uit Zwolle aan de N. R. Crt. bij de oevers breode doorgangen vormen, dat aHe openingen van de nrug behalve die Opdat tijossdp is reeds het resultaat bereikt waardoor het drijfijs afgevoerd wordl Hier- dcor is alle gevaar voor de brug te Dallsen tnans geweken. Aan cen Zuidenjken, mecst gevaariijken kant van de Daliscbe brug zijn een paar uitleggers gemaakt van zware bal- ken van een 2u M. lengte, waarop de ijsschot- sen braken. De brug is thans van Ylectrisch licht voorzien. Om 11 uur gistermorgen zette zich voor het middenvak een grooie schots vast, die niet zco gauw weg te krijgen was. In een minu- mum van tijd grceice de schots aan en zij was dra een soliede dam geworden. Deze breidde zich uit en verstopte zoo den geheelen Zuidelijken kant van de brug. Al spoedig bleek hoe snel het ijs in dikte toenam. Er kwam bijna geen stroom meer onderdoor en in den namiddag was 't achter dezen dam volkomen stii water. Mes des te meer geweld vloog nu het water door de nog overgebleven vakken en als een zware ijsschots een peiler trof, schokte de geheele brug. Vele peilers vertoonen dan ook reeds sporen van bescha- diging. Men is er echter in geslaagd, dezen ijsdam na verschiilende explosits met picrine- zuur op te ruimen, behalve voor de opening, die aan de Zuidelijke oevers steunt. Het deta- chement te Ommen heeft zeer veel moeite ge- had met het ijs los te werken, dat zich^eeds over een vrij uitgebreide oppervlakte had vastgezet. IJverige pogingen werden hiertoe in het werk gesteld ook van roeibooten uit, van waaruit het ijs met pikhouweelen en an- der gereedschap tot schotsen werd geslagen. De genie blijft steeds op haar post. Bij de brug te Ommen zijn met veel succesontpiof- fingen met picrinezuur toegepast. De toe- stand kan aileen op deze manier overwonnen worden, zoo werd van bevoegde ziide mede gedeeld Er wordt bij deze weersgesteldheid dag- en nacht het uiterste van alien gevraagd en ook door hen gegeven. Men voelt bewonde- ring vcor wat hier aan de Vecht gisteren en heden is gepresteerd. Deze rivier, in den zo- mer betrekkelijk klein, vertoont nu stroom- versnellingen die nimmer voorkomen bij de grcotere rivieren als de IJsel, terwijl Iiaai breedte op sommige plaatsen die van den IJsel overtreft. Toen Woensdagavond benefit kwam dat in Hardenberg aan de Duitsche grens, op 26 K.M. afstand, hulp noodig was, was bet eeni ge bruikbare vervoermiddel een open vracht- auto en daarop werd het detach ment naar HardenFerg vervoerd. En dat bij dien fellen vorst! Maar het kon niet anders. De geest onder de soldaten is uitstekend. Uit Devenier en omstreken. Men meldt uit Deventer: De vcortdurende felle vorst heeft op den toestand van het hooge water alhier een merkwaardigen invloed gehad. In de over- stroomde wijk het Knutteldorp, waar men gis teren nog slechts over steigers de woningen van het middengedeelte kon bereiken, kon men vanmiddag reeds over het ijs elk huis nade- ren. De bewoners waren er vandaag aan het opredderen van de besmeurde huizen. Het watersnoodcomite verstrekt aan vele hoiderden gezinnen voorloopig elk twee mud cokes om het huis droog te stoken. Men is bezig vanwege de watersnoodcom- missie de schade op te nemen in de huizen. Dze schade is op net Knutteldorp verbijste- rend groot bij de winkeliers, die behalve door het bedeif van groote hoeveelheden winkelwa- ren, cok lijden onder bedrijfstoornis. De rijksweg naar Zutphen zal voorloopig onbruikoaar blijven totdat de noodweg klaar zal zijn die wordt aangelegd door de door- braak van den IJsel naar het Knuppeldorp, een gat ter breedte van dertig meter. Het de- finitieve herstel zal ncg geruitnen tijd vorde- ren. De rijksweg van Deventer naar Apel- doorn is met ijs bedekt. Bij de buitensociteit stroomt nog het IJsel water over den weg onder het ijs door evenals verderop bij de splitsing van den weg naar Apeldoorn en Zutphen. Het water valt te langzaam dan dat men kunnen verwachten dat moigen het ver- keer weer over deze wegen naar Deventer kan worden geleid. Bovendien hebben de wegen eerst herstel noodig, wat door de sterke vorst thans belemmerd wordt. De stand van het IJsel water te Deventer was gistermiddag nog .594 centimeter plus N.A.P., evenals vanmorgen acht uur. Te Olst valt het IJsel way langzaam, zoo- dat de weg naar het veer vrij is gekomen. Toch moest wegens drijfijs de veerdienst daar weer gestaakt worden, zoodat alle communi catie met de dorpen aan de Veluwsche zijde verbroken is. Uit den Achterkoek. In Giesbeek zitten tal van gezinnen in de bit.erste koude op den zolder, zonder licht Zeer waarschijnlijk wordt heden de pontover- vaart r,aar Fanntrden gesloten vanwege het ijs, Grefielkamp, Zweeknorst, Mai land, An- gerlo, Lathum, Duiven, Groessen en Loo nebben nog geducht last van het kwelwater, dat slechts zeer weinig wil vallen Te Didam houdt burgemeester jnr. Van der Poll per- soonlijk een oogje in het zeil om de menschen bij te staan. De schade, die overal geleden wordt, is ontzettend en het mag nog cen ge- luk heeten, dat de dijken te Loo, Giesbeek en Zevenaar het gehoudeu hebben. Thans blijkt pas, hoe te Meerhoog met kracht en energie is gewerkt, om den dijk te houden. De gevol- gen waren anders niet te voorzien geweest. Langzaam keeren in de naburige Duitsche grensplaatsen weder betere toestanden in en te Emmerik zijn weder enkele fabrieken be gonnen te werken. Voor Zevenaar vreesde men oorspronkelijk vcor gebrek aan brand- stoffendoch daarvoor bestaat geen grond. Lobith, Herwen, Aerdt en Pannerden lijden nog erg; in laatstgenoemd dorp staat het water nog wel ten meter in de huizen. De ge- improviseerde dijkwoningcn voor de stum- perds zijn geen beletsel om te blijven. Roode Kruisauto's, die de menschen willen halen, kunnen slechts enkelingen meekrijgen. Ge- hecht aan den geboortegrond weigeren de bewoners te vertrekken. Het vee heeft veel geieden en wordt er door de koude niet beter op. Te Zevenaar worden uitvoeringen geor ganiseerd, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de watersnoodcommissie. Uit Grave. Dank zij het valien van de Maas was het verval bij de doorbraak te Overasselt sedert gsleren van 38 c.M. tot 20 c.M. verminderd, ook is de toevoer van water bij lange na niet zoo groot a!s gisteren; mede tengevolge van den Noord-Oosteliiken wind. Heden ging er nog maar 7 c.M. water gemiddeld over de Veerstraat ie Nederasselt. Het water in Ne- derasselt valt nog langzaam. Op den Rijksweg naar Nijmegat stond op vele plaatsen nog 30 c.M. water en was het sedert gisteren niet gevallen. Men schreef dit tee aan het dichten van den spoordijk onder Wychen, waardoor het water opgestuwd wordt. Aan de directie der Nederlandsche spoorwegen zal gevraagd worden om voor loopig een opening in den spoordijk te laten om het water uit het Rijk van Nijmegen spoe dig kwijt te raken. A!s het water van den weg is, zal de heer J. S. H. Baumann te Gra ve, aannemer van het onderhoud van den Rijksweg van den Teersdiik tot het Graafsche veer, direct overgaan tot het maken van een noodbrug ter plaatse waar (even voo'rbij den ,,Komng van Engeland") de brug inden Rijksweg door den stroom is weggeslagen. Het materiaal hiervoor noodig, is reeds be- steld. In hoeverre de Veerstraat te Neder asselt door den stroom is vernield, kon de heer Baumann nog niet zeggen. Genoemde aannemer is reeds begonnen waar het moge- ijk was de ijskorst van dezen grooten ver- keersweg te doen wegkappen. Is de post om 12 uur nog met veel moeite yertrokken en weer aangekomen over en door het ijs, op den Elftweg, gisiermiddag is de post met de hondenkar van Giel Ouwens (ou- wen Giel) naar Ravenstein vervoerd, langs wAuS,,1£en W,?S' Xden met &ras tegroeiden wijthdijk), welke Grave nog met het vaste- land vcrbindt; Grave was gisteren als het ware gefsoleerd. Dr. Kramers kon zijne pa- tienten aan de overzijde van de Beersche Maas n:et bezoeken. Morgenochtend hopot men over het ijs. van de Beersche Maas ie xunnen ioopen. Gistermiddag was deze rivier weer gevallen tot 8 80 M. N A.P., een be- w:js dat het water weer beter den Peeldam passeerde. Op den Elftweg staat nu nog ge middeld 30 c.M. water. De post zal morgen- ochtena over het ijs naar den Rijksweg bracht worden en verder per autobus naar Den Bosch. De mariniers, die hier voor dr. Kanters wa- ren achtergebleven en voor het brengen van de post naar Overasselt. zijn gisteren vertrok- ken. daar men wegens het wegvallen van het water binnendijks niet meer kan varen. Dr. Kanters zal nu ziine patienten met wa- terlaarzen aan moeten bezoeken. Oeen aanleiding voor ongerustheid voor ziekten. Te oordeelen naar enkele berichten in dag-' bladen wordt er, in verbrnd met de jongsle overstroomingen, gevreesd voor het uitbre- ken van ziekten en is men beducht voor het- ,reen er zal geschieden met verdronken vee enz. Ter geruststelling wordt er op gewezen, dat het Staatstoezicht op de Volksgezondheid van den aanvang af op gevaren en kwade kan- sen is bedacht gewecsr en aan de autoriteilen de noodige voorlichting heeft verstrekt en nog wstrekt. Er is tot dusverre geen aault*. ding vobr ongerustheid. Uit de omstreken van Den Bosch. Mein meldt uit Den Bosch: Het R.K. Huisvestingscomite heeft gister morgen telegrafische gemeenschap gehad mei Bergharen en verncmen dat, zij het ook met moeite, een verbinding is tot stand gebracht met Wychen. Van het Huisvestingscomite werden gevraagd kieeding, dekens enz. Le- vensmidaelen zullen uit Nijmegen betrokkeu worden; directe behoefte daaraan is er echter nog niet. Verder heeft het Huisvestingscomite verbin ding gekregen met Dreumel, waar de toe stand zeer ernstig is. Elk oogenblik storten er huizen in. Aan levensmiddelen is op het oogenblik geen behoefte. In de niet te berei ken huizen bevinden zich geen menschen meer; die er nog zijn verblijven aan den dijk. De levensmidde.envoorziening loopt hier thans dus geen gevaar. Uit Ravesteijn vernam het comite, dat daar geen levensmiddelennood heerscht; men kan zich zelf redden. Eenzelfde bericht ont- ving het ccmite uit Horssen, hoewel daar de verbindingen wel moeilijk zijn. Er is echter behoefte aan kieeding. Uit Ubbergen werd gemeld, ciat deze plaats zich ze.f weer redden kan. In den Ooypolder. Gisteren werd gemeld: De toestand in den Ooypolder is vannacht critiek geworden. De polder is dichtgevroren en dc woningen zijn thans onbereikbaar De Overijselsche Vecht. Gisteren werd nog gemeld: De dijkgraaf van den Noorder Vechidijk heeft medegedeeld, dat in het midden van de rivier veel drijfijs gaat, dat gevaar oplevert voor de bruggen. De toestand is op het oogenblik niet veront- rustend, maar men vreest ernstige gevaren, wanneer de dooi intreedt, en het drijfijs tegen de dijken zal drukken. Hulp uit Avicullura. Aan den gisteravond gehouden maaltijd ter gelegenheid van de 41ste ten foonstel ling van de Koninklijke Nederlandsche Verceniging Avicultura heeft de voorzitter medegedeeld. dar in de gisteren gehouden bestuursvergade- ring is besloten, het initiatief te nemen "voor de voorziening van nieuw materiaal, ten be- hoeve van hen, die door den watersnood hun dieren hebben verloren. Samenwerking zal worden gezocht, in de eerste plaats met de regeering, vervolgens met den raad van behecr, met de A. N. P. V. en met de Nederl. Pluimveefederatie. Het eerste werk zal zijn de geleden schade over het geheele land te laten opnemen, waarbij zooveel mogelijk zal worden getracht- de medewerking te ver krijgen van plaatselijke vercenigingenwaar zulke vereenigingen niet bestaa-i, zal de medeweking van de bu.r- gemeesters worden gevraagd. 1 Nagegaan zal worden, welke rassen in de verschillende districten gewenscht zijn, als- mede of men broedeieren of ecnc' igskuikens wenscht Ook zal een lijst worden samenge- steld van fokkers. welke bereid zijn, het noo dige, hetzij kosteloos, hetzji tegen een fflati- gen priis, af te staan. LKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1