Alkmaarsche Cauranl Het ondergrandsche syndicaat. Vert. L. FRM1KEISERG, - Alkmaar. Hcnuerd Actit en TwTntigste Jaargang, 'Vrijdag 15 Januari. De oversirooming in ons Banal. Be „C9$T5NENTAL" I I I I i.i.K'tOiN. i*emengd Nieuws WEET GIJ DIT WEL? III Mo. IS 1926 De toestand aan de Overijselsche Vecht. Uit Zwolle wordt aan de N. R. Ct gemeld: Kapitein Lieuw ins, commandant van het militaire detachement te Dalfsen, had voor- bereidingen getroffen, waardoor de werk- zaamheden aan den aargelegden dam bijna voltooid waren, doch men heeft daarmee niet kunnen voortgaan; tengevo'ge van de vorst zijn de manschappen moeten worden verdeeld over Hardenberg, Ommen en Dalfsen. Men heeft van gistermiddag 6 uur af met haken en kettingen het ijs trachten te leiden onder de bruggen door en is daarmee den geheelen nacht bij hevige, snerpende koude doorge- gaan. Ondanks den sneeuwstorm om 3 uur nachts, slaagden de manschappen er in, genoemde plaatsen voor het gevaar van cntzetting van de bruggen door ijskruiing te behoeden. Gisternacht 2 uur kwam het aangevraagde detachement genietroepen met ontplofbare stoffen aan. Alvorens tot het laten spritigen van het ijs over te gaan, zal getracht worden, het ijsdek order het midden van de brugdekken te vernietigen en aldus een trechter te vor- men. De hoeken zaten reeds vol. Door het oplichten van de brugdekken boven de hoeken, zal men probeeren, dezen ijsvloer stuk te krijgen, zoo noodig door ontploffing. Er komt ontzetend veel ijs van boven af ze.len. De militairen gaan onverpoosd door, de groote ijsschotsen voor den gpen trechter in go'ede banen te leiden. Gistermiddag werd gemeld: De toestand aan de Vecht is weinig ver- anderd. Aan de brug bij Dalfsen zijn thans vijf open vakken. tusschen de twee middelste pij- lers heeft zich een ijsdam vastgezet, dien de genie tevergeefs getracht heeft te laten springen. Uit het Land van Maas en Waal. De burgemeester in het overstroomde ge- bied van Maas en Waai hebben het volgende bekend gemaakt Het is verboden, zich te bevinden tusschen des avonds 5 en des morgens 7 uur (melkers 6 uur) met een roeiboot, vlot of eenig ander tot varen geschikt voorwerp op het over stroomde gebied van de gemeente. Het varen tusschen des voormiddags 7 uur (voor melkers 6 uur) en des avonds 5 uur is alleen toegestaan aan hen, die in het bezit zijn van een houderkaari De bemanning van een boot, die aangeroe- pen wordt tot onderzoek, is verplicht, hieraan onmiddcllijk te voldocn, alles op straffe bij de wet bepaald. De ontruimde woningen in het overstroom de gebied van Maas en Waal mogen niet eer- der in gebruik worden genomen, dan na in- spectie en toestemming van gemeentewege. Deze toestemming moet bij de burgemeesters worden aangevraagd. Het gebeele geb'led van Maas en Waal is door den nrocureur-generaal van 't gerechts- hof te Arnhem toegevoegd aan de divisie N>ij- megen der Kon marchaussee voor de uit- oefening van den po'ifrdienst Het water bij Wychen stijgt. Uit Wychen werd gistermorgen halftwaalf geseind: Het water in de omgevlng van Wychen is sinds's morgens 6 uur 30 c M gewassen De oorzaak hiefvan is. dat oo vele p'aatsenin het overstroomde gebied het ijs zich benint vast te zetlen en den stroom belemmert^ Het verval van de Maas n?ar het overstroomde land bii N"der-Asse't Wraagt nog 15 c.M De stationsweg in Wychen, die gisteren weer vrij van water was en weer becaarbaar is vanmorgen weer overstroomd Zooals de toestand zich on het oogenblik laat aanzien, is hii 7eer critiek. Tn Wvchen ziin nog 3 efticieren en 25 man schappen met 5 vletten Huloverleening is evenwel op het oogenblik niet mogelijk De ijsvlakten, d:e zich vormen, zijn met sneeuw bedekt, en dit maakt het zeer gevaarlijk, over het ijs te 'oonen De menschen zitten in groo te spanning en wachten angstig af, wat er gaat gebeuren De boerderijen in het over- is en binft de ''ESTE Schrijfmachine. Door Mrs. C. N. Williamson. Nederlandsche verialing van Ada van Arkel 34) Toen kwam plctseling de gedachte aan Franklin en zijn passie voor Lady Viola in haar op. Die was de oorzaak van de woede van dit tweetal, da het meisje wilde te gron- de richten, maar misschien kon ze er ook door gered worden. Er was geen seconde te verliezen, als mr Franklin voor die taak moest worden geroe- pen en zonder een minuut te aarzelen snelde Sheila de large gang door naar zijn zitka- mer. Ze had nog geen tijd gehad om aan te kloppen, toen de deur opening en hij naar buiten kwam. „juffrouw Douglas!" riep hij verrast uit toen hij haar blozend gezicht zag. „Ik ben gekomei om u tet vragen Lady Viola te redden," viel ze dadelijk uit. „Lady Viola redden?" Niemand die hem toen gezien had, had aan de oprechtheid van zijn liefde kunnen twijfelen. „Voor Lady Ethington en de gravin," ging Sheila ademloos voort. „Al hun juweelen zijn vannacht gestolen. Om de een of andere reden verdenken zij Lady Viola en gaan haar nu beschuldigen van diefstal. Zij haten haar, ziet u. Zij zijn beneden in de hall aan het pra- <en met mr. McKinnon, die probeert hun daarvan al te brengen, maar ik .weet, dat het afroomde gebied Kunnen niet meer bereikt worden, zoodat geen levensmiddelen meer kunnen worden aangevoerd. Op verschillende plaatsen moet het vee dat weer in de stallen was gebracht, weer eruit gehaald worden daar de stallen voor den tweeden keer ooder- loopen. Heel ernstig is de toestand rondom Berg- haren, Balgooy, Hernen en Nistrik Laatst- genoemde plaats is geheel ontruimd, behalve de woningen aan den dijk. Tusschen Hernen en Bergharen wordt een vlet langs-een lijn door het ijs getrokkennien tracht een vaar- geul te maken en wil deze vaargeul van ijs vrijhouden. Gisteren werd getarcht, de brug die in het begin van den watersnood is ingestort, over de wetering in de buurtschap Lunen, voor loopig te herstellen. Waarschijn'ijk zal heden de spoorwegdienst tusschen Wychen en Nij- megen worden hervat. Uit Deventer en omstreken. De correspondent van de N. R. Ct. te De- venter meldt: De burgerij van Deventer heeft haar dank- baarheid wegens het feit, dat een deel der stad tegen het watergeweld beveiligd bleef, op sterk sprekende wijze getoond, door in slechts enkele dagen een bedrag van ruim 11,000 bijeen te brengen voor de sla.chtof- fers. Alleen reeds de gisteravond daar gehou- den schaalcollecte langs de huizen, die werd aangekordigd door het luiden der noodklok- ken, bracht niet minder dan ruim 4850 op. Nog steeds komen er groote en kleine giften in en worden allerlei inzamelingen gehouden. Nauwe'ijks is de communieatie met den linker I Jseloever hersteld door het leggen van de schipbrug, of de autoriteiten meenen reeds weder de brug te moeten bergen voor het drijfijs in de rivier. Wanneer de hoeveel- heid ijs toeneemt, gaat onherroeoelijk de brug er weer uit, omdat bij den huidigen hoogen waterstand het drijfijs dubbel gevaarlijk is. Ook gister kon> men den rijksstraatweg naar A pel doom nog niet passeeren wegens het water, wellicht kan dat nu spoedig over het ijs, dat al boven het wegv'ak staat. In de dicht aan de rivier gelegen polders order de gemeente Voorst, die ondergeloonen zijn en nu onder het ijs zitten. is men bevreesd voor de opkomst van het drijfijs, dat wordt voortgedreven door den Snellen stroom en waardoor met verrieHng wordt bedreigd het- geen door het water eespaard bleef. Van deskundige ziide decide men mede, dat maatrecrelen dienen te worden genomen mn in De Hoven en de Steenen Kamer bij D°venter den tuinders te huln te komen, wier bedniven. +oen de vorst inviel nog derHg of veertig c.M order water stonden. zoodat nu hun gehee'e kweekopnervlak met kassen en bakken een ijsmassa is geworden. Tegen het tnond- en klmiwzeer bij het geredde vee. Overal wordt door een serumbehandeling getracht het gevaar van verbreiding van de ziekte zooveel mogelijk te voorkomen en de cmetstofbron zoo spoedig mogelijk op te bef- fen, door in de eerste plaatst de oogenschijn- 'ijk nog gezonde dieren aan serumbehande- 'ing e onderwernen en ook verdachte en zieke dieren in te souiten. In verband met de algemeene taak van bet Veeartsenijkundig staatstoezicht. heeft dr. Berger maatregelen getroffen. dat, indien in bet overstroomde gebied behoefte is aan voor- 'icbting ten aanzien van hvgienische behan- de'inp" van het geredde vee, de inspecteurs van den veeartseniikund'"ren dienst ter voor- ■dening daarin ter beschikkirg zijn. Reclit/alfcii. VERVOLGINGEN VAN ONWILLIGE KIEZERS.. Gister heeft de kantonrechter te Amster dam, mr. van Dam, een aanvang gemaakt met de behandeling der gerechtelijke vervol- gingen, ingesteld tegen 10 a 12.000 Amster- damsche kiezeressen en kiezers, die zich bij de jongste kamerverkiezingen aan hun op- komstplicht onttrolcken hebben. Bij het opmaken van de lijst dergenen, die zich wegens hun nalatigheid' voor den rech- ter zouden hebben te verantwoorden, is eerst door het bureau verkiezingen een schifting gemaakt onder de ongeveer 40 000 kiezers. die niet verschenen zijn, waardoor slechts op<rero,?oen zijn degenen. van w;e van te vo- ren niet was vast te stellen, dat hun verzuim niet aan opzettelijke nalatigheid .of onverschil- ligheid is te wijten. Dit op zichzelf is reeds een buitengewoon omvangrijk werk geweest. Uit dit onderzoek zijn, gelijk we schreven ongeveer 12 000 gevalien „bezonken", die voor vervolging in aanmerking kwamen. En 32 politieambtenaren zijn nu dag aan dag bezig met het uitreiken van de dagvaardin- gen Heden hebben de eerste 200 zaken ge- diend. Er zijn nu 1200 dagvaardingen uitgereikt; hem niet zal lukken. U kunt het misschien. Ik geloof dat dat de eenige hoop is. Haast u toch. Als Lady Viola beneden komt, en dat doet ze gewoon'ijk om dezen tijd, zal er een vreeselijke scene komen, tenzij u het verhin- dert De uitdrukking van zijn gezicht verschrikte Sheila. „Ik zal't verhinderen," zei hij. „Gaat u naar haar toe. Laat ze in haar kamer blij- ven als u het kunt. Zoek maar een'reden. Geef me wat tijd, dat is al wat ik vraag." En weg was hij. Sheila gunde zich den tijd niet hem na te kijken, ze snelde in de tegen- overgestelde richtirg weg, naar Lady Viola's kamer maar ze was nog niet ver gegaan, toen ze het meisje met haar moeder tegen- kwam. Sheila bleef verward stilstaan. Wat moest ze nu doen? Na die ellendigeg scene van gis teren, toen Lady Marsden gedaan had wat ze kon om haar onmogelijk te maken, kon ze de dames moeilijk aanspreken en hun beletten naar beneden te gaan. Toch moest het gebeu ren, hoe dan ook. Lady Marsden zag haar al in de verte aan- komen. Sheila zag het knappe gezicht ver- stijven tot hooghartigheid. Hoewel ze de woorden niet hoorde, wist ze toch, dat" Lady Marsden haar dochter verbood in het voorbij- gaan iets tegen haar te zeggen en het schoot door Sheila's hoofd, dat als ze zich had wil- len wreken, ze nu ruimschoots gelegenheid had die wraakzucht te bevredigen door het tweetal door ,haar noodlot tegemoet te laten gaan. Maar op dit oogenblik zou ze niet alleen het aantal kantonrechtm bedraagt 6, die dus voorloopig met deze onwillige kiezers de handen vol hebben. De verwachting is dat elk hunner ze hebben op verschillende da gen zitting per dag een paar honderd za ken af zal doen. De wijze waarop en de goe- de moed, waarmee de kantonrechter, mr. van Dam, heden aan het verwerken van deze rijs- tebrijberg van vervolgingen begonnen is, geeft hoop, dat de kantonrechters in deze verwachting niet teleurgesteld zullen wor den. Wat wij ervan hebben meegemaakt gaf den indruk van een vlotte behandeling waar- bij den beklaagden energiek alle gelegenheid werd afgesneden tot het voeren van principi- eele debatten, een verleiding, waarvoor ver schillende hunner blijkbaar met wat meer me- dewerking van den zeer zakelijken magistraat maar al te gaarne bezweken waren. Maar het ging met zulk een verbluffenden en sugges- tieven spoed, dat zij bij wijze van spreken al- weer buiten de deur stonden, voor dat "zij zich in postuur gesteld hadden om aan hun zorgvuldig voorbereide argumenten en gees- tigheden recht te doen wedervaren. Het was dus wel een teleurstelling maar voor het ma ken van propaganda kregen de principieelen geen gelegenheid. Het beloop der procedure (maximum duur 1 minuut) was ongeveer als volgt: Kantonrechter: waarom is u met ter stem- bus geweest? Beklaagde: Ik had hoofdpijn. Kantonrechter: U hebt f 3 boete. Volgen de zaak. Kantonrechter (tot den vclgenden beklaag de, terwijl diens voorganger nog wat beteu- terd staat te kijken, maar vtelal van alle ma- gistratelijke belangsteHing verstoken blijft): Waarom is u niet ter stembus geweest Beklaagde: Ik heb gemoedsbezwaren. Waarom. Kantonrechter: U hebt 3 boete. Kantonrechter tot den volgenden beklaag de: En U waarom is u.. Beklaagde: Welke os kiest zijn eigen slach- ter? Ik.... Kantonrechter: U hebt r 3 boete. Beklaagde af. Kantonrechter tot den volgenden beklaag de: Waarom nebt u niet gestemc1? Beklaagde (een zorgvuldie op papi°r ge stelde redevoering ui zi'n binnerzak produ- ceerend en glim'acbend): Adas Troe'.stra noch alias Caulaan (wie geen Amsterdam mer is wete dat dit Colijn beteek-nf!) kun nen mij dwingen naar de stembus gaan. Kantonrechter- 3 boete, volgende zaak. En zoo ging de engros-behandeling den geheelen dag door. Voor protesten schc-en het tempo eenigszins te gejaagd te zijn. Slechts bij eene zaak oordeelde de kanton rechter een nader onderzoek gewenscht Het betrof een milicien, die twee dagen voor de stemming voor de herhalingsoefeningen op had moeten komen en wien de compagnfas- commandant op zijn verzoek ,om verlof tot het uitoefenen van zijn kiesrecht had geant- woord, dat het heelemaal niet noodig was, dat hij ging stemmen. Wij verlieten de audientiezaal met den in druk, dat hier ..efficiency" in de rechtspraak betracht werd en dat zij zichzelf dus financi- eel wel bedruipen zal. EEN ADVOCAAT VOOR DE RECHT- BANK. Gistermorgen stond voor de Haarlemsche r'ecthbank terecht mr. E. E. B. te Zaandam. Deze had een kind, dat aan de moeder was toegewezen, aan de wettelijk over hem ge- stelde macht onttrokken, door het wederrech- teijlk aan de moeder te ontnemen en aan den vader toe te wijzen. Mr. B. beriep zich op een beschikking van den president van de Haarlemsche rechtbank, waarbij het kind aan den vader werd toegewezen. Drie maanden later was door den vice-president der Haar lemsche rechtbank het kind aan de moeder toegewezen, maar bekl. zeide, dat hem deze beschikking niet was beteekend. Hij was toen procureur in de echtscheidingsprocedure tus schen vader en moeder. In Maart van het vo- rig jaar was hij met den vader in een auto naar het huis gegaan, waar het kind door de schoonzuster van de vrouw werd opgepast. De moeder was toen in het ziekenhuis. De advocaat toonde met papieren aan, dat de vrouw het kind moest afgeven. Inderdaad kreeg hij dit gedaan. Thans zeide hij, dat hij zich niet meer herinnerde er met een auto op uit te zijn geweest. Wel weet hij nog iets van een raadhuis, waar hij toen was geweest. De vader van het kind verklaarde echter, dat de advocaat wel is meegegaan. Deze heeft hem nog gevraagd, later te willen veiklaren dat hij onderweg is uitgestapt en dat zijn plaats door een anderen heer werd ingeno- men. Ook de chauffeur van den auto verklaar de, dat bekl. is mee geweest en nog heeft gezegd, dat het zoo gemakkeijlk gegaan was met het kind. Het O. M. eischte 3 maanden gevangenis- duizend wraaknemingen hebben willen opge- ven, maar haar hoop op haar eigen toekom- stig geluk om Viola te redden en niet denken- de aan de gevolgen voor zich zelf, liep ze naar voren en zei: „Gaat u nog niet naar be- ned^p, Lady Viola Ik kan u niet zeggen waarom niet maar maar als u wilt wachten als u in uw kamer wilt ontbijten hoop ik, dat u uzelf en Lady Marsden een heel onaangename ondervinding zult bespa- ren." Sheila verwachtte een beleedigend ant- woord van Lady Marsden, maar tot haar ver- wondering volgde dat niet. Moeder en doch ter blpyen terstond staan, het meisje werd doodsbleek, de moeder vuurrood onder haar rouge en poeder. „0 moeder," riep Viola. „Nu is het zoo- ver. Sheila begreep onmiddellijk welke gedach- ten zij hadden. Ze herinnerde zich de woor den die ze gisteren gehoord had, toen Lady Marsden tegen haar dochter had gezegd, dat „morgen beslag zou worden gelegd." Ze dachten nu, dat dit vreeselijke gebeurd was en dat ze, als ze aan de waarschuwing ge- hoor gaven, aan het noodlot zouden kunnen ontsnappen. Sheila vond, dat het voor Lady Viola maar het best was hen -voorloopig in die waan te laten. „Ik zei je, wat er gebeuren zou, maar ik dacht niet dat het al zoo gauw zou zijn," fluisterde Lady Marsden. ,Zal je nu verstan- dig zijn en ons beiden redden op de eenige manier die mogelijk is?" Het is nog niet te laat?," stra! er op wijzende, cr«x jekl. een niet gun- stig verleden achter zich heeft. Bekl. verde- digde zichzelf en beriep zich op de besihik- kingen en zeide, dat hij door zijn gezond- heidstoestand niets meer kon herinneren. OVERSTROOMINGEN. Voor het Land van Maas en Waal is een Protestantsch huisvestings- en verzorgings- comite opgericht, waarvan de leiding berust bij ds. A. H. Magendans, Ned. Herv. predi- kant te Maasbommel. Het zal zooveel moge- watersnood, doch daarbij meer in het bijzon- lijk hulp verleenen aan slachtoffers van den der de bepaald protestantsche belangen die nen. Het comite zal gelden inzamelen en uit wat binnenkort, Tn de eerste plaats onder- steunen de arme protestanten in het over stroomde gebied van Maas en Waal en voorts schadeloosstelling geven voor pro testantsche kerken en goederen, die door den watersnood hebben geleden. Het bestuur van den Nederlandschen Voet- balbond heeft besloten, een bedrag van flbOO beschikbaar te stellen voor de slachtoffer van den watersnood. BEGRAFENIS MR. G. L. SUER- MONDT. Woensdag is op de begraafplaats Oud-Eik- en-Duin'en bij Den- Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. G. L. Suer- mondt, commies-chef bij de afdeeling crimi- neele en justitieele statistiek, statistiek van het rijks-tucht- en- opvoedingsw zen, faillis- sements-statistiek, statistiek van het gevange- niswezen en statistiek van het armwezen aan het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een zeer groot aantal kransen werden in den stoet meegevoerd. Op de begraafplaats waren zeer velen aan- wezig. DE VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 10. Op aanwijzing van den verdachte H., die gister onder geleide van de Rotterdamsche politie te Nijmegen was, heeft men bij het waterreservoir op den kwakkenberg aldaar nog 80 in een glazen buisje verborgen bank- biljetten van 10 gevonden. DE GEVOLGEN VAN EEN DERAILLEMENTT. De achttien-jarige mej. Annie van Hoorn uit Gouvernestr., die Woensdag bij een tram- deraillement in de Kruissstraat hoek Kruis- kade te Rotterdam ernstig gewond werd, is gistermorgen in het ziekenhuis aan de ge volgen overleden. Zij bleek door de aanrijding een bekkenfractuir en een inwendige verbloe- ding te hebben gekregen. TRAMONGEVAL. Woensdagavond liep op den Glipperweg te Heemstede P. J. de J. uit Hillegom met het meisje W. V. te Heemstede. Beide hoorden, vermoedelijk door den hevigen wind, niet dat de stoomtram naderde. Zij werden beiden gegrepen. Het mei:je werd ernstig gewond en moest naar de Mariastichting te Haarlem worden vervoerd, waar zij aan de bekomen verwondingen overleden is. De man werd ge- kwetst naar zijn woning te Hillegom ge bracht. EEN FRANSCHE AFDEELING OP DE JAARBEURS TE UTRECHT. Het ministerie van handel en industrie te Parijs heeft een permanent comite ingesteld, dat in samenwerking met den heer Georges Glaser, handelsattache der Fransche legatie te's Gravenhage, en den heer J. Comte de Barbeyrac de St. Maurice, directeur van het Office Commercial Francais aux Pays-Bas te Amsterdam, een belangrijke deelneming van Fransche firma's op de aanstaande Ne derlandsche .laarbeurs te Utrecht heeft geor- ganiseerd. De stands der verschillende Fransche firma's waaronder een aantal be langrijke textxielfabrikanten zullen een aan- eengesloten geheel vormen, waarvoor een groot gedeelte van de vierde verdieping van het Jaarbeursgebouw ingeruimd is. Aan deze deelneming aan de Utrechtsche Jaarbeurs zal tevens verbonden worden een collectief bezoek van Fransche industrieelen. Secretaris van het Comite Permanent des Foires a l'Etran- ger is de heer Maurice Mosnier, referendaris van het ministerie van handel te Parijs. LEENING VAN 10.000.000. De gemeenteraad te Rotterdam heeft gis termiddag besloten tot het aangaan van een 4.5 pets, leening, groot 10.000.000, tot conversie van de in September 1919 gesloten 5.5 pet. leening van f 12.000.000, per resto groot 7.427.000. DE „BIZONDERE OPENBARE" SCHOOL TE OLDENZAAL. Onder het opschrift „Waarom de afdeeling Oldenzaal van Volksonderwijs medewerkte tot het stichten van een bijzondere school" ver- „Ik moet ik zie nu in dat ik het moet doen," zei Lady Viola. „Als- ik hem maar kon spreken, dan zou ik hem zeggen „Je kunt hem nu niet spreken. Je moet een briefje schrijven en gauw ook," antwoordde Lady Marsden op dezelfde gedempte toon. Viola wendde zich tot Sheila. „Juffrouw Douglas, wilt u even mee naar mijn kamer gaan, terwijl ik een briefje schrijf en me dan het groote pleizier doen het onmiddellijk naar den persoon voor wien het bestemd is, te bren gen?" Toen haar dochter dit verzoek deed zonder op een toestemmend antwoord te wachten, keerde Lady Marsden zich om en liep snel vooruit naar haar eigen kamer. Sheila las haar gedachten spottend en juist. Ondanks haar wreedheid van den vori- gen dag wilde ze toch wel, dat het slachtof fer gebruikt werd ofschoon ze toch net wilde doen of ze het meisje, dat ze zoo diep belee- digd had, niet zag. Viola en Sheila liepen samen den langen gang door, maar de eene was te ongelukkig, de andere te bezorgd om te spreken. „Kom binnen en wacht even," zei de eerste, toen ze bij de kamer kwamen. ,Ga een oogen blik zitten, het briefje is dadelijk klaar." Sheila wist zonder het te vragen wat dit briefje zou behelzen en ze was er ellendig onder. De deur tusschen deze kamer en de aangrenzende stond open en men kon Lady Marsden rusteloos heen en weer hooren loo- pen, en'daarom durfde ze niet zeggen, wat ze zoo graag had willen doen: „Schrijf niet aan mr. Franklin dat u met hem wilt trouwen. ADVERTEERT IN D E ALKMflflRSCHE COURRNTI spreidt het hoofdbestuur van Volksonderwijs een omzendbrief, waaraan wij ontleenen: In zijn vergadering van 30 Dec. heeft het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" besloten, een uiteenzetting te geven van de feiten, die er toe hebben geleid, dat de afd. Oldenzaal van „Volksonderwijs" zich verplicht rekende, het departement van het Nut aldaar uit te noo- digen, stappen te doen tot het oprichten van een bijzondere school voor openbaar oader- wijs. Dit is niet geschied uit een mindere sym- phatie voor de openbare school dan „Volks- onderwijs" in haar geheel en de afdeelimgen in het bijzonder voor dit instituut steedls be- toonen. Het is toch louter het gevolg van de wijze, waarop in deze dagen van steeds groo- ter wordende verdeeldhcfd op onderwijsgebied en ongeoorloofden strijd tegen het openbaar onderwijs, ook de rechtsche meerderheid van den gemeenteraad te Oldenzaal zich aldaar tegenover de openbare school plaatste. Er bestaat in Oldenzaal een openbare la- gere school en een openbare U.L.O. Volgens de bepalingen van de technische herziening moest een onderwijzer(es) per 1 Januari 1926 op wachtgeld gesteld worden, resp. voor rekening van de gemeente genomen worden. Tot dit laatste wilde de raad niet meewerken. De meerderheid wenschte een der jongste onderwijzers te ontslaan. Een onderwijzeres die binnen afzienbaren tijd toch wel met pensioen zal gaan wilde wel weg, maar de meerderheid van den raad opperde het be- zwaar, dat er dan geen handwerkonderwijs meer gegeven kon worden. De voor ontslag aangewezen onderwijzer stelde voor, dat door zijn vrouw, volkomen bevoegd onderwijzeres met akte handwer! en, gratis het handwerk onderwijs gegeven zou worden. Voor deze op- lossing werd in den raad door vrijheidsbon- ders en soc. democraten gepleit, maar de raad wilde dit niet. De linksche raadfracties heb ben daarop voorgesteld de bedoelde dame als vakonderwijzeres aan te stellen tegen een lage bezoldiging b.v. 150 per jaar. "Er be- staan echter in Oldenzaal 8 bijzendere scho- len en het aanstellen van die vakonderwijze res zou dus volgens de bepalingen van het 9e lid van art. 101 der 1. o.-wet de gemeente negen maal 150 per jaar kosten Dat wi'de de meerderheid van den raad niet. Een der raadsleden heeft daarop in den gemeenteraad gezegd, dat zijn firma een zaak met een wereldnaam bereid was die geheele kosten - ook dus die voor de vakonderwijzeressen bij het bijzonder onderwijs voor haar re kening te nemen. Ook dat aanbod wilde de raadsmeerderheid niet aanvaarden. Op 1 Januari zijn nu 2 onderwijzers ont- slagen, en de school zou moeten hebben door- sukkelen met 4 leerkrachten. Waar de meerderheid van den raad zoo toonde het belang van het openbaar onder wijs tegen te staan, zijn de ouders er over gaan denken een bijzondere openbare school op te richten. Die school wordt dan een zui- vere bijzondere openbare school, niet een soort standenschool. Door aan de lagere school een u.l.o. kop te verbinden kan men, volgens art. 27 der wet, een leerkracht aan de lagere school meer krijgen, terwijl een of meer boventallige onderwijzers zullen worden aangesteld. Alleen op deze wijze is het mo gelijk in Oldenzaal een school te behouden waar goed onderwijs, volgens de beginselen van het openbaar onderwijs, gegeven wordt. Daartoe mede te werken in de eerste plaats was en is de plicht der afdeelingen van Volks onderwijs, ook die te Oldenzaal. In volkomen Het is misschien niet noodig. Misschien kunt u op een andere manier gered worden." Lady Viola ging aan een kleine schrijftafel zitten bij het raam en begon te schrijven. Ter wijl ze dit deed keek Sheila haar ernstig aan, toen haar blik plotseling met een schok bleef rusten op iets schitterends, in de kanten ruche van Viola's japon. Ze deed vlug een stap voorwaarts en boog zich voorover om te zien, wat haar aandacht zoo getrokken had. Toen kon ze nauwelijks een kreet vail verbazing onderdrukken, want verward in de kant hing een diamanten en robijnen oorknop, die ze gravin Karovski dikwijls had zien dragen. Een paar seconden voelde Sheila zich als versuft, maar het verdween weer bijna even vlug als het opgekomen was en ze voelde zich koel en bedaard, alsof ze voor een groot gevaar al haar reserve-krachten en al haar tegen woordigheid van geest moest bewaren. „Kijk eens, Lady Viola," zei ze, dichterbij komende, voor het geval Lady Marsden eens mocht binnenkomen. „Kijk eens wat er in uw kanten ruche zit. Hoe komt dat daar?" Verrast hield het meisje midden in haar brief op en volgde met haar oogen de rich- ting van Sheila's wijzende vinger. „He, dat is een oorknop van gravin Karovski," riep ze uit. „Hoe komt die in mijn japon te hangen?" „De gravin drceg die oorknoppen gisteren middag nog," zei Sheila. „Ja, ik herinner het me. Maar ik had toen deze iapon niet aan." „Waar was die dan!'' £Wordt vrnouuL) 1 Een zaak, die geregeld adverteert, zal meer bekend raken en meernleuwe klanten krijgen, dan een zaak, die niet adverteert en al leen maar steunt op vroegere connec- tiesen ouden naanw A Wilt ge In fllkmaar en omstreken steeds meer bekend worden, meer de aandacht trekken, dan kunnen we (J slechts dien eenen*goeden raad geven:

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5