Zijn Uw Haitden en Lippesi Pijnlijk, Scliraal of Gespiongen door de kcu de, gebruik dan de heerlijk VerzaChtende en snel genezende PUROL. In doozen 30, 60, 90 ct. I uben 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Door het besmur van den Grcot-Limmer polder is besloten om vanaf 1 Mei gedurende 5 maanden geen eenden in den polder toe te laten. De bepaling is echter gemaakt, Hat dit wcl mag gebeuren gedurende den nacht (van 8 uur's avonds tot 5 uur's morgens). De be- doeling van dezen maatregel is cm den eige- naar van het jachtrecht de gelegenlieid te ontnemen om dc door hem uitgezette eendvo- gels te schleten. Dit besluit is genomen op verzoek van landeigcnaren, die veel hinder onicrvinden dat overdag naar hartelust word geschoten, scms tusschen het vee. De landeigenaars die voor korte jaren te- rug vol lof waren over den pachter van het jachtrecht en hem zeer welwillend tegemoet gingen, verdrijven hem thans. De collecte vcor den Watersncod heeft alhier 421.10 opgebracht. Op 22 Juni herdenkt pastoor J. H. M. Peeperkorn zijn 25-jarig pastoraat. Er zal een commissie worden gevormd otn dezen dag niet ongemerkt te laten voorbij gaan. UIT SCHOORL. i': A an de Rijks Universiteit te Leiden slaagde voor het candidaats-examen Geneeskunde de heer H. K. Kettenborg. Buiteiilanri KANKERBESTRIJDING. In een vergadering van den Council of British Empire voor de kankerbestrijding werden nieuwe sommen toegestaan voor het icankeronderzoek. Er wordt nu reeds meer dan vijf en zeventig duizend pond gegeven aan wetenschappelijke mannen en instellin- gen in verschillende deelen van het lard. Men wil in samenwerking met de Leedsche universiteit een som bijeen zien te brengen voor de stichting van een centraal punt voor kankerbestrijding. BEVROREN VLEESCH. In de Akademie van Geneeskunde te Parijs heeft Laure verslag gedaan van een_enquete in de groote Argentijnsche bevries-inrichtin- gen voor vleesch. Hij constateerde dat het slachtvee met groote zorg ultqekozen, daarna geslacht, in stukken verdeeld, at'gewasschen en vervolgens bevroren wordt. Het bevroren vleesch behoudt zijn vitaminen, is even goed verteerbaar als versch vleesch en bezit Jr alle hoedanigheden van. De koude vemietig- zijn fermenten niet. Zij brengt alleen het fer- mentatie-proces tot stilstand en dat begmt weer na ontdooiing. De conclus'e van Laure is dat bevroren vleesch van overzee alle mogelijke waarbor- gen die men voor deugdelijk voedsel moet eischen, biedt. OP HET TOONEEL GEDOOD. In een voorstelling van een liefhebberij- gezelschap te Volksmarsen bij Kassel is een ■eigenaardig en nocdlottig ongeluk gebeurd In het stuk kwam een gevecht tusschen cen politieagent tn een inbreker voor. De politie- agent had den tegenstander neer te schieterf, de losse patroon ketste echter, en om de scene dramatisch te houden trok de andere speler toen een dolk. Hij had het ongeluk den politieman in het hart te treffen. De da- der. die niettegenstaande het verbod van den spelleider een scherp wapen droeg, moest we- gens zenuwstoringen onder medisch toezicht gesteld worden DE TREINOVERVAL IN MEXICO. Het Mexicaansche gezantschap te Den Haag deelt mede, dat de overval bij Guadala jara geen enkel politiek karakter had. Alle passagiers van den aangevallen trein bleven ongedeerd. Het Reuter-bericht, dat reeds twin tig ver- koolde lijken van passagiers gevonden wa xen, zou dus volgens de verklaring der Mexi caansche regeering onjuist zijn. Volgens een telegram aan de „Times" zijn nog niet alte roovers die hebben cteelgenomen aan den treinoverval, gevangen genomen Troepen achtervolgen de vcorlvluchtigen nog steeds. DE OPHEFFING DER CONTRoLE- COMMISS1ES. Na een meer dan zevenjarige aanwezig- heid heeft de Fransche militaire controle- commissie Frankfort a. d. Main verlaten. HET ERFRECHT IN RUSLAND. Oorspronkelijk kende het Sovjet-recht geen erfrecht; alles wat na den'dood van een Sov- jet-ondefdaan overbleef, behoorde aan den staat. Later werd een verandering gebracht «n de erfgenamen mochten 10,000 roebel er ven, welk bedrag langzamerhand steeds meer en meer werd opgevoerd. Nu heeft de regee ring der Unie een voorstel bij den Centrakn Uitvoerenden Raad ingediend, om met ingang van 1 Januari 1926 alle beperkingen van hex erfpacht af te schaffcn, zoodat nu het bedrag, dat een sovjet-burger kan erven of als ge- schenk krijgen, onbeperkt is. Deze wet.was natuurlijk een tegemoetkomlng aan de nieuwe bourgeoisie, wier invlced in Soviet-Rusland steeds grooter wordt Intusschen is echter een zwaar progressieve successi^belasting inge- voerd. VERZET TEGEN EEN VERKEERS- REGEL1NG. Het Parijsche .Journal" bevat een telegram uit Madrid, meldtnd, dat wegens een ver- koersregeling der regeering de bevolklng van Caoudette in Castilie in opstand is gekomen. Er had een blcedige boising p'.aats tusschen de burgerwacht en een deel der bewoners. Een korporaal en een soldaat cier burger wacht en drie inwoners werden gedocd, twaalf inweners gewond. De opstancelingcn zijn gevangen genomen en naar den krijgs- raad verwezen. Drie er van werden ter dood veroordeeld; men geloefde. dat zij gistermor gen zouden worden gefesillleerd. EEN BEELD VAN 410 K G. GEWICHT VERDWENEN. Op de in afbraak zijnde tentoonstelling van decdratieve kunsten te Parijs is Dinsdag een bronzen beeld gestolen, dat dc bezoekers op de Esplanade des Invalides hebben kun- nen zien.. Het is een werk van den beeldhou- wer Lamourdedieu, was ingezonden door de firtna Goldschneider, vertegenwoordigt een waarde van 40.000 francs, is 220 cM. hoog ta wcegt. s tt 410 K.G. - Het beeld, dat een vtouw voorstelt, die een marmeren coupe draagt, was aange- bracht op een sokkel. Het is blijkbaar in een rijtuig vei voerd, dat later in de rue Fabert is aangetroffen. Met de plaatsing van het beeld zijn indertijd twaalf werklieden een heelen middag bezig geweest! DE KABINETSCRISIS IN DUITSCH- LAND. De onderhandelingen van dr. Luther mer de parlijen over de vorming van een kabinet van het midden in Du tschland zijn den ge- heelen dag voortgezet, doch konden nog niet ten einde worden gebracht. De beraad- slagingen zullen dan ook heden worden her- vat. Naar veriuidt heeft Luther aan den de- mocratischen afgevaardigde Koch de porte- feuille vrn birnenlandsche zaken aangebo- den, terwijl de centrumsafgevaardigde en voormalige rijkskanselier Marx vermoedelijk de portefeuille van juslltie en die voor de be- zette gebieden zal krijgen. Op de portefeuille van binnenlandsche zaken maakt echter ook de Duitsche Volkspartij voor haar lid dr Cut- tius aanspraak. Als vaststaand kan worden aangenomen, dat de rijksminister van arbeid, Brauns, zijn portefeuille zal behouden. Bo- vendien zal door het centrum nog het ministe- rle voor economische zaken, of anders dat voor de voedselvoorziening worden bezet. De rijksweerminister Gessler, die reeds herhaal- delijk heeft verklaard niet te .willen aanblij- ven. heeft zich tegenover Luther opnieuw in denzelfden geest uitgesproken. Als zijn opvol- ger wordt de chef der rijksweer, generaal Von Seeckt, genoemd, maar te dien aanzien staat nog niets vast. In Centrumkr'ngen neemt men aan, dat de besprekingen, Vrijdagavond of uiterlijk Za- terdag tot een resultaat zullen leiden. TYPHUS IN HET BELGISCHE OVERSTROOMDE GEBIED. In Amery (prov. Luik) zijn 10 gevallen van typhus geconstateerd. Twee geneesheeren en vijf verpleegsters zijn erheen. Ook elders in den cmtrek van Luik zijn gevallen van typhus geconstateerd. DE FRANSCH-DUITSCHE HANDELSBESPREKINGEN. De leden van de Duitsche handelsdelegatie, onder leicfing van Posse, zijn gistermorgen te Parijs aangekomen. De Fransch-Duitsche be sprekingen ever een handelsverdrag zullen vanochtend om 10 uur in het minisierie van Handel hervat worden. DE FINANCIEELE VOORSTELLEN IN FRANKRIJK. Na hetgeen Malvy gistermorgen in de bij- eenkomst van de radicaal-socialisten ver- klaarde, namelijk dat men niet zou dulden, dat Doumer aan zijn ontwerp, zooals dat thans is, blecf vasthouden, speciaal wat be- treft de be'.asting op de betalingen, was het niet twijfelachtig, wat de uitslag van de stemming, gistermiddag in de financieele commissie gehouden, zou zijn. Met 21 tegen 5 stemmen en 13 cn'houdingen is a.rtikel 13 van het regeeringscn twerp betreffende de be- lastingen op de betalingen, welke de wap:n- rusting van het cntwerp van Doumer uit- maakte, verworpen. Men kan dus wel zeggen, dat het regee- ringsontwerp in zijn mcest wezenlijke strek- king voor de financieele commissie heeft af- gedaan. Na afloop van de stemming begaven zich de voorzitter van de commissie, Malvy, en diens rapporteur-generaal, Lamoureux, naar den premier, om dezen van het besluit van do commissie in kennis te steilen en daarna ge- zamenlijk de situatie onder de cogen te zien Sommige afgevaardigden meenen, dat de commissie zoo sr.el mogelijk in de Kamer rap port dient uit te brengen, opdat de Kamer ten spoedigste de debatten over de financieele plannen vrn Doumer k.?.n openen. De socialist Renaudel c.s zou echter met het plan rcndloopen zco spoedig mogelijk vijf tig handteekeningen te verzamelen vcor een onmiddellijke interpellatie over de finan cieele politiek der rege ring. zegt d eTel. Gisteravond is de finrncieele commissiie opnieuw bijeen gekomen Teen besloten werd over het cartellistisch tegen-cntwerp te d's- cussieeren, trek de oppositie z:ch terug, ver- klarend, dat zij niet zcu terugkeeren in de .commissie tenzij de cartel-leden de besnrekin- gen staken over een ontwerp, dat in het ge- heim buiten weten van de regeering en van de andere commissieleden is opgesteld. DE OVERSTROOMINCEN IN BELGIe. In de Belgische Kamer is het Woensdag bij de bespreking belreffende de overstroomingen tot heftige incidenten gekomen tusschen Via- mingen en Walen, waarbij beweerd werd, dat er ondersche'd was gemaakt tusschen h?t Vlaamsche en het Waafgche land wat betreft de genomen maalregelen. De Waalsche socialist Merlot, die burgc- meester is van Seraing, bracht hulde aan koning en koningin. De kening, zeide hij, is tot ons gekomen als een scldaat en heeft or.s aangemcedigd. De komst der koningin, aid us spr. verder, was voor ons een blijde gebeurte- n s. Na den koning-soldaat, hebben we de ko ningin, gewezen verpleegster, met vreugde binnen onze muren begroet. Zij heeft de on- gelukkigen getroost en bijgestaan. De Kamervoorzitter, de socialist Brunei, verklaarde dat de heele Krmer zich aansloot bij de aan de vorsten gebrachte hulde. DE BANKBILJETTENZWENDEL. Naar veriuidt is het bericht uit Bcekarest 2an het „Acht Uhr Abe'ndblatt" omtrent de arrestatie van prof Cuza, en de daaraan vastgeknoopte veronderstell ngen inzake de Roemeensche fascisten in Zevenburgen on juist. Prof. Cuza is in geen enkel opzicht bij de valsche muntersaffaire betrokken, terwijl ook geenerlei verdenking tegen hem wordt gekoes- terd. De vertegenwoordigers der Hongaarsche politic, die naar den Haag gezonden zijn, hebben geconstateerd, dat alle Roemeensche paspcorten op de in het bu tenland gearres- teerden bevonden, authentiek zijn. De pas- poorlen zijn waarschijnlijk aan Roemeensche enderdanen uitgereikt en op het allerlaatste oogenblik van andere foto's voorzien. DE SANEERING VAN POLEN. De premier Skrzynski verklaarde aan ver tegenwoordigers van de regeeringscoalitle, dat het nsodzakelijk is builenlandsche deskun- digen te verzoeken een program voor de sa neering van den finandeelen en economischen toestand van Polen te ontwerpen. De leiders der nationaal-democraten en de sociaal-democraten hebben zich met dit plan vereenigd. DE ONDERHANDELINGEN TUS SCHEN ENGELAND EN ITALIe. De Italiaansche minister van financien, graaf Volpi, heeft cp het Britsche departe- ment van financien een voorloopige bespre king over de regeltng der schulden gevoerd met minister Churchill in tegenwoordigheid van Sir Otto Niemeyer en van verscheidene andere ambtenaren van het departement. Op de Italiaansche ambassade werd aan de journalisten het volgende medegedeeld: Nadat de algemeene basis voor een rege ling Is gevonden gaat het thans em de vast- stelling van het bedrag, dat Italie aan Enge- land schuldig is. Engeland stelt dit bedrag on 592 millioen pd- st. pus rente. Italie ver- klaart echter slecht 381 millioen pd. st. te hebben ontvangen en te zijn overeengekomen de voile rente te betalen, met uitzonderin.3 van de laatste vijf jaar, gedurende welke pe- riode 5 pet. zou worden betaald. Vier vijfden van hetgeen Engeland aan Italie heeft ge- leend, werd voldaan in scheepvaart, kolen en andere leveringen voor het leger. Italie zal de regeling aanvaarden, indien het tctale be drag wordt vastgesteld op 610 pd. st. Aangaande de terugbetaling werd ver klaard, dat het schema van de Fransch- Britsche onderhandelingen als model dient. Verder werd verklaard, dat Italie bij de Bank van Engeland tijdens den corlog een bedrag van 20 millioen pd. st. aan gced heeft gede- poneerd (dit bedrag werd echter reeds naar Amerika gezonden). De Italiaansche regee ring wordt door twee of drie vooraanstaande Italiaansche banken geprest wegens een schuld van 16 millioen pd. st. Tijdens de pauze in de onderhandelingen zullen de Italiaansche gedeWeerden bespre kingen voeren met een aantal Londensche bankiers om te trachten een leening te krij gen in verband met de pogingen tot stabili- satie van de lire. KORTE BERICHTEN. De-directeur van den medischen en sani- tairen dienst in Oost-Afrika meldt, dat het aantal gevallen van slaapziekte steeds toe- neemt. Maatregelen worden getrofien, om te kunnen overgaan tot de stichting van een speciaal ziekenhuis voor de aangetasten. Het Oostenrijksche kabinet heeft beslo ten in zijn geheel af te treden. Hiervan zal hedenmiddag medededing aan den Nationa- len Raad worden gedaan. Uit Bcekarest wordt geseind, dat de raf- finaderij van de Cometa te Ploesti is uitge- brand. De schade is aSnzienlijk. De Engelsche bezettingstroepen hebben gisteren Solingen verlaten en zijn per spoor naar Keulen overgebracht. Er is plctselfng een staking van 600 man uitgebroken in een Londensch dok, daar eenige leden van het kantcorpersoneel wei- gerden lid te worden van <Jen Transportar- beidersbond. Een groote hoeveelheid bederfe- liike goederen meet ncg worden gelost. (ilpnipngd Nionws. DE EX-KROONPRINS NAAR ONS LAND? Naar veriuidt, heeft de ex-kroonprins het vcomemen in het laatst dezer maand een be- zcek aan ons land te brengen, waarbij hij ook een dag op Wieringen zal vertoeven. DE BEL WEIGERDE. Ten behceve der Zaanlandsche Waterlei- dirig is enkele jaren geled-en een waterreser- voir gemaakt op den hoogsten duintop van de duinenreeks te Wijk aan Zee. Dit reservoir heeft een inhcud van 2000 kub. M. Het water wordt in dezen bak gepompt door een machi ne en zoodra het reservoir gevuld is, waar- schuwt een electrische schel, bij welk tee ken het bijpompen eindigt. Deze week scheen er iets aan de scheillei- ding te haperen, althans men bleef rustig dcorpomp:n, hoewel de bak reeds lar.g ge vuld was. Het reservoir liep over en als een echte bergs doom stortte het water zich van het hcoge duin. Het geval werd spoedig ont- dekt, dech eenige schade was inmiddels reeds door het water aangericht. DE MELKPR1JS IN DE HOOFDSTAD. De commissie uit den georganiseerden melkhandel te Amsterdam had gistermiddag een bespreking. met de vertegenwoordigers van de beide bonden van melkveehouders. Door den handel werd voorgesteld een prijs vag 13 cent franco stad voor een be- paalden termiin vast te stellep. De veehouders hidden vast aan een prijs van 15 cent franco stad. Gezien de steeds dalende toestand van de zuivelprijzen kon de handel niet besluiten hierop in te gaan. In de gisteravond gehouden vergadering van de georganiseerde rr.elkslijters in de hoofdstad, waar ongeveer 450 slijters verte- genwoordigd waren en waar o.m. ter sprake kwam den algemeenen toestand in den melk handel alhier, was men algemeen van mea ning dat de geboden prijs, door de commissie uit den handel gistermiddag aan de veehou ders gedaan, d e prijs was. Met algemeene siemmen is aangenomen, de commissie verder te laten werken. De stem ming onder de slijters was zoo goed, dat in de gehouden collecte vcor de slachtoffers van den watersnood ongeveer 90 gulden is bij- eengebracht, welk bedrag zal worden afge- dragen aan het Watersncodcomite. STORMSCHADE. Te Ierseke is door den Noord-Oosterstorm een gat van 10 tot 12 Meter in den havendijk geslagen. Met vereende krachten heeft men het gat voorloopig kunnen dichten en zoo- doende uitbreiding kunnen voorkomen. DE MOORD IN DE BEVERSTRAAT A. van 8., die verdacht wordt, den mcord in de Beverstraat te Rotterdam gepleegd te hebben, heeit gisteren voor den rechter- commissaris een volledige bekentenis afge- legd. L>e gerfichten, als zou de.moeder van den verdacnte medeplichtig zijn geweest aan, al thans medegeweten hebben van het misdrijf, gepleegd op haar man, zijn geheel onge- grond gcb'eken. DE ZAAK GEELKERKEN. Niet minder dan negen predikanten uit de classis haarlem nebben een sennjven ge- richt tot -de Generate Synode. Hierin wordt allereerst bezwaar gtmaakt te^en de samen- rocDing van deze .veigadering. Vervolgms profesfeeren zij tegen de wijze waarop de zaak op de classis Amsterdam en op de Par- ticuliere Svnode van Noord-Holland behan- deld is. Schrijvers zijn van oordeel, dat de classis ten onrechte gebruik heeft gemaakx van het onderteekeningsformulier, dat de classis verder vragen heeft gesteld, die, zoo als „Ons alter Moeder" zei: „onduidelijk, on- wetenschappelijk, ondoelmatig, onpractisch, ontactisch en onpaedagogisch waren; ten derde dat de classis met het eerste antwoord van dr. Geelkerken had behooren tevr-den te zijn en geennieuwe vragen had mogm stellen, nog wel met den eisch categorisch ie antwoorden. Ook komen d.ze preJikanten op tegen middeleeuwsche uitdrukkingen als „citeeren". In de derde plaats richt hun bezwaar zich tegen de behandeling op de Part. Syno de van Noord-Holland. Concludeerend verzoeken zij de Gen. Sy node ernstig te onderzoeken of de rechtsor- de in deze kwestie niet geschonden is en er niet te kort is gedaan aan dr. Geelkerken en zijn kerkeraad. Tenslotte vragen zij de Synode of dc sus- pectverklaring van dr. G. niet terstona moet worden opgeheven en deze in zijn eer en goeden naam moet hersteld worden De onderteekenaars van dit adres zijn: ds. Boerkool, dr. Van den Brink, dr Brinkman, ds. Brussaard, ds. Diemer, ds Van Duin, d.s Kramer, ds. Kuyper en ds. Wiersinga. DE AUTOMOBIELTENTOONSTEL- LING TE AMSTERDAM. De deuren van het groote tentoonstellings- gebouw aan de Ferdinand Bolstraat zijn he denmiddag geopend om de verwachte talrijke bezoekers te ortvangen van de jaarlijksche tentoonstelling der Nederlandsche Vereeni- g:ng „De Rijwiel- en Automobie! Industrie." Een officieele ooeningsplechtigheid ging daaraan niet vooraf, zooals dit de vorige ja ren het geval was. DE KOLONIEHU1ZEN. De kolouiehuizen van het Centraal Genoot- schap, Heelsum te Heel sum en Zwartendiik te Egmond aan Zee, worden geopend respec- tlevelijk 21 Januari en 5 Februari. Comite's voor Uitzending en ouders van zwakke kinderen kunnen zich voor inlichtin- gen wenden tot A. C. Bos te Egmond aan Zee. In het voor een half jaar geopende, prach- tig ingerichte Herstellingsoord le Nunspeet zijn op het oogenblik bedden vrij. AUTO-ONGELUK. Woensdagmiddag half drie kwam de heer J. G. B. Jr., meubeifabrikant te Rotterdam, met zijn Oakland-auto van Zwijndrecht rij- den. Ter hoogte van de Ambachtsche Steeg vloog de aulo, na een anderen auto gepasseerd te hebben, met een groote snelheid tegen een boom. De heer B., die de eenige inzittende was, brak beide bienen en een arm en be- kv/am verschillende hooldwondcn en kneu zingen. Doktoren uit Zwijndrecht verleenden geneeskundige hulp, warvan de cngelukkige, die bij bewuijstzijn was, per ziekenaulo naar het ziekenhuis te Rotterdam werd vervoerd. Volgens coggetuigen reed de heer B. met een veel te groote shelheid. ERNSTIG ONGEL.UK. Gistermiddag tegen 6 uur is aan boord van het juist binnengekomen Fransche stoomschip „Caennaise", liggene in de Waalhaven, een ernstig ongeluk gebeurd. Aangezien de win- cheji bevroren waren, besloot men de laad- boomen, die anders opgeheschen zouden zijn, met de hand op te heffen. Vier matrozen en de eerste en tweede stuurmrn hadden zich op een platform begeven om dat werk uit te voe ren. De luiken waren reeds cpengelegd oin onmia'delijk met het lade nte kunnen begin- nen. Eensklaps verloor de tweede stuurman, G. A. Dubocq, uit Havre, het evenwicht en viel in het 7 M. diepe, nog geheel leege ruim 2. De man werd met een schedelbreuk opge- nomen en per auto van den geneeskundigen denst naar het ziekenhuis aan d<~n Coolsingel gebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te ziin overlcden. Te Wedde (Gr.) is gisteren de machinist H. Oosting bij het verplaatsen van den dorschketel bekneld gerakt en doodgedrukt. VERKEERSONGEVAL. Bij de vaste halte Mathenesserlaan en Claes de Vrieselaan te Rotterdam heeft gister middag om half een een aanrijding plaats ge- bad tusschen een mctorwrgen van litn 10 en den, met een Fond bspann m. grcentenwagen van F. Nuit de Jan van Vuchtstraat. N„ die wist dat bet daar een vaste halte was. meen- de met zrn wag^n n^o te kunnen oasseeren, maar de besfuurder, P. K uit de Pijperstraat. geen passagiers ziende, reed door en trof d°n wagen midden in de flank. Den hond werd een poot afgereden zoodat het dier door een inspecteur is docdgeschoten, d? groen'en gingen verioren. en de wagen werd vernie'd. De groehtejengen N. kwam met den schrik vrij. IJS. Men meldt uit Lemmer: Gistermiddag om 1 uur zijn de passagiers en post van de salonboot der H. F.-lijn ge- haald. Beide tooten van deze Mij. zitten door den lagen waterstand voor de haven aan den grond. Andere booten en schepeil zijn giste ren, na gelicht te zijn, bir.nengebracht. De diensten van de Groninger Lemmer Mij. naar de Lemmer zijn gestaakt. Van Wieringen werd gemeld: Door het ijs in de Zuiderzee kon de post- boot gisteren niet meer over. De post wordt over den afsluitdijk vervoerd. HET SPOORWEGONGELUK TE ZALT-BOMMEL. Op 3 December van het vorige jaar is D.- trein no. 355 van Bazel naar Utrecht, die omstreeks 11 uur Zaltbommel passeerde, even voorbij dit station op een paar kolenwa- gons, die van een goederentrein waren afge- broken, geloopen, tengevolge waarvan zeer belangrijke materieele schade werd aange- richt, maar waarbij gelukkig geen menschen- levens te betreuren vielen. Gebleken is, dat de machinist door onveilige seinen gereden had; door middel van knalseinen was ge- tracht hem nog op het gevaar opmerkzaam te maken, maar toen was de botsing reeds on- vermijdelijk. Voor de rechtbank te Tiel heeft gisteren de 51-jarige machinist B. M. W., woonachtig te Amsterdam, terecht gestaan, beschuldigd van het misdrijf genoemd in art. 167 van het Wetboek van Strafrecht. DTENSTPLICHT. Aannulding voor het Reservekader. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kenris van belanghebbende inge- schrevenen der lichting 1927, dat bij Kon. Betsluit van 24 Febr. 1925 no. 71 is be- paald, dat de aanneming als vrijwilliger voor he ReservekadeF stechts kan geschieden tot en met 31 Juli van dit jaar, en dat zij zich, tot het verkrijgen van inliehtingen be treffende het Reservekader kunnen wenden tot den Inspecteur der Infanterie (afd Reserve kader) te's Gravenhage, Hofweg 2. 1 Alkmaar, 14 Januari 1926. De Burpemeestcr voomoemd, WENDELAAR. DRANK WET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis dat bij hen is ingekomen een verzoek van A. VERBERNE, caehouder alhier, om ver- gunning tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Wssterweg no. 270 Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen dezer vergunning bij hen indienen. Alkmaar, 15 Januari 1926. Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis dat bij hen is ingekomen een verzoek van HENDRIKUS FABER, wonende alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende dranken, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatee van verkoop in perceel Breedstraat no. 30. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schrifte'ijk bezwaren tegen het ver'eenen dezer vergunrinq tij hen indienen. Alkmaai, 15 Januari 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. Het O. M., waargenomen door mr. dr. P. Oosting, acht'" het wettig en overtuigend be- wijs van het tenlaste gelegde geleverd. Bekl. had onder volgens hem zeer ongunstige om- standigheden dufcbele voorzichtigheid moeten betrachten; instede daarvan heeft hij zeer roekeloos en onvoorzichtig gereden en zoo- doende vele aan zijn zorg toevertrouwde men- schenlevens in ernstig gevaar gebracht. Met het oog op het gunstige verleden van bekl. en diens goed gearag eischte spr. 200 boe- te subs. 100 dagen hechtenis. Mr. G. ter Laan bestreed in een uitvoerig pleidooi op juridische gronden het ten lastc gelegde. PL concludeerde tot vrijspraak, subs, op- legging van een voorwaardelijke gevangenis- straf. Na re- en dupliek werd de uitspraak bc- paald op 21 Januari. HAZARDSPEL. Op vermoeden rat er hazardspel plaats had, heeft de politie een inval gedaan in het cafe van B op het Houtpkin te Haarlem. De eigenaar en eenige bezoekers zijn later op het bureau verhoord. Eenige voorwerpen ziju in beslag genomen. MET EEN BUKS GESCHOTEN. De Haarlemsche rechtbank heeft gisteren behandeld de zaak tegen M. J. te Bevenvijk, die Zondag 27 Sentember mfct een buks ge schoten heeft op H. F. S. en J. J. S. S. Samen waren ze in 'n cafe te Beverwijk geweest en na afloop van de pret waren ze samen op cen wagen naar de woning van J. gegaan. Plot- seiing had J. gezegd: Als jullie niet weg gaan, schiet ik je dood. Na een twist, waarbij met steenen werd gegooid, was er een ruit iu- geworpen en had J. met zijn buks geschoten. J. J. S. kr?eg een schampschot aan zijn been en beiden waren gevlucht. Bekl. beweerde dat J. J. S. toen is terugge- komen en gezegd heeft: Ik zal je doodtrap- pen. Daarop is J. weer naar buiten geloopen en heeft nogmaals geschoten, waardoor H. F. S. aan het gelaat is verwond. Alte drie verkeerden onder den indruk van sterken drank toen het feit plaats voud. Bekl. zei dat het niet zijn bedoeling was ge weest, de anderen te raken. Het O M. trok dit in twijfel en meende dat bewezen was dat hier sprake is van poging "tot doodslag althans zware, mishandclin r. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf, met af- trek van de voorloopige hechteiiis. De verdediger, mr. Nieuwenhuis vroeg vrij spraak. KORTE BERICHTEN. In Den Haag is gistermiddag een ver gadering gehouden van de Ver. Oranje Nas sau-museum. i Gisteren is te Utrecht een buitengewone ledenvergadering gehouden van de Christe- lijke Werkgeversvereen'ging. TootippI. Matine, door het gezelschap Cor Ruys met Tilly Lus in de hoofdrol. Wij vragen de bijzondere aandacht der too- neelliefhebbers voor de voorstelling van Ma tine a.s. Maandagavond. Dit fijne stuk in vijf tafreelen van Jac. Jacaues Bernard vereischt een vertolking der hoofdrol zooals alleen onze groote artiste Tilly Lus die geven kan. Adolf Bouwmeester, Cor Ruys, Lucy v. Ees en Jos. ter Branke trbden naast haar op. Met groot succes is dit stuk in alle vooma- me plaatsen van ons land vertoond en ook de voorstelling in Alkmaar moet slagen, waar- om wij ieder opwekken, die fijn spel weet te waardeeren. Maandag aanwezig te zijn. Bioscopen. Programmes van 15 tot en met 21 Jan Cinema Americain. Hoofdnummer: Oeschroeide Vleagels (dra matisch filmwerk). In de hoofdrollen: Bebe Daniels, Adolphe Alenjou, Conrad Nagel en Ernest Torrence. Alkraaarsch Bioscoop Theater Hoofdnummer: Drie wijze gekken (come- die, naar het bekend tooneelstuk van die naam). In de hoofdrol: Alex B. Francis. Extra nummer: Watersncod in Nederland. Victoria Theater. A Hoofdnummers:^ Watt en y2 Watt als pho~ tograjen (comische film). In de hoofdrollen: De bekende komieken en Buck, de duivel van het Westen (sensatie Wild West) Hogfjirol; Buck Jones. v

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7