DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. K. BAAS, Garage Kennemerstraalweg 102-106, Tel. 851, Ho. 13 Oooderd acht on twintisstc Jaarcang 19:6. A^ouBOTtteiitsprys blj vooruitbctalins: per 3 ma and on f2.—Tr. per post f2.50. Bcwijsn. 5 ct. Advcrtentlcpr. 25 ct. p. rcgcl, grootere letters naar plaalsrpfmt*. Biieven franco N.Y. Bock- en Handclsdr. r.h. Hcrms. Costor Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlslr. .So. 3. Itcdactle No. 33. ZATERDAG Be actie voor een Sckouwburg en Concertzaal. 16 JANUARI LEVERBNG ALLE MERKEN AUTOMOBBELEN. ©it nummei bestaat ait 3 bladen. Maast de Krebbesteeg behoort cok een grcote schouwburg en concertzaal tot de vraagstukken waarover opeenvolgende ge- r siachten van gemeenieraadsledcn disfussiee- ren, zander ooit tot een definitieve besassmg tic koir.cn, Dat zijn van die kwesties, die gewoonlijk eerst cm prae-advies naar Burg, en Weill, gaan en naar welker verdwijmng dan bij verschillende begrootingsbeschouwmgen ge informeerd worat. Er wordt spoed, meer spoed en ten slotte zeifs bekwame spoed bij de voorbereiding bc- lcofd en het resultaat daarvan is eindelijk een bijlage, die in de eerstvolgende raadszitting uitgesteld wordt, omdat men geen tijd van voorbereiding gehad heeft. Na verlcop van meerdere raadszittmgen komt zij cpnieuw aan de orde en na langdu- rige bespreking door voor- en tegenstanders, wordt dan bes.oien een commissie van onder- ^oek te benoemen, waarna het punt voor on- afzienbaren tijd van de agenda verdwijnt en er in de mees.e gevallen nooit meer op terug komt. De Krebbesteeg heeft het in den loon der jaren nog tot def.nitieve verbreedingsbesluiten gebracht. die zocdra Burg, en Weth. den tijd daartoe gekomen achtten weer even snel door andere besluiten waardeloos ge- markt werden. Het schouwburgplcn is nog niet in dit sta dium. De nieuwe schouwburg en concertzaal is, ondanks alle teekeningen, berekeningen en be- sprckingen, ncg altijd een luchtkasteel, dat zoo nu en dan eens van vonn eti afmeting verandert, maar ncg nooit zoo dicht bij onzen stadsgrend is gekomen dat het er een eigen plaatsje kan vero'veren en tot wetkelijkheid worden. Naar verluidt is een dergelijk plan jaren geleden eens bijna verwezenlijkt Het telde in den raad verschillende voor- standers, maar het is. gestrand op allerlei kleine bijkomstigheden en pietlutterige over- wegingen. Dat was in den tijd toen Alkmaar nog over lang niet zooveel zaalruimte beschikte als thans het geval is en het is zeer zeker te be- trcuren, dat destijds alle moeite vergeefs is gebleken. Was men toen tot een definitieve beslissing gekomen, dan was er weliswaar kans, dat Burg, en Weth. de Krebbesteeg-taktiek zouden toepassen en het denkbeeldige gebouw nog eenige malen opgetrokken en weer gesloopt zou worden, maar toch zou het dan ook rno- gclijk zijn, dat een pro-schouwburg-partij met zooveel kracht op de uitveering had aan- gedrongen, dat men den bouw niet langer zou kunnen uitstellen. Evenals wij er zeker van zijn, dat in de toekomst ook de pro-Krebbestegers nog eens de vruchten van hun volhardend streven zul len plukken. Toen de Raad destijds besloot een bedrag uit te trckken om een plan voor een concert- en gehoorzaal te maken, werd tevens goedge- vonden, dit werk aan de Vereeniging Ale- maria V V. V. op te dragen. Aicmaria aanvaardde deze opdracht en vele jaren hebben wij den post van 800 voor het maken van plannen onafgebroken op de gemeentebegrooting zlen prijken. Erg ha'rd schijnt er niet aan gewerkt te zijn. Het is blijkbaar bij de plannen voor een plan gebleven, want op een goeden dag hebben Burg, en Weth. met de opmerking, dat er nu schouwburgruimte genoeg was, de 800 weer van de begrcoting weggetooverd en nadien is er geen sterveling die er ooit weer iets van vemomen heeft. Wat Aicmaria gedaan heeft, of het wel ooit iets gedaan heeft en waarom het niets gedaan heeft, is een vraagstuk dat tot de onoplosbare raadsels van onzen tijd behoort. Het vraagstuk is, als zoo vele andere, vrij wel onopgemerkt bijgezet in den grafke'.der der dooageboren plannen en Aicmaria ziet blijkbaar kans het vreemdelingenverkeer ook zonder een groote concertzaal voldoende te bevorderen. Maar het vraagstuk van een concert- en ge hoorzaal is te lange jaren aan de orde ge- weest, dan dat het zoo plotseling in het niet kan verdwijnen. Van vader op zoon heeft men er in en bui- ten den raad te veel over gehoord en te lang over gepraat, dan dat het Aicmaria gelukken zou dit plan spurlos te laten versenken, zon der dat belangstellende stadgenooten naar de wrakstukken zouden duiken, om die weer boven water te brengen. Er zijn nu eenmaal een heelebcel menschen in onze stad die per se een groote schouw burg- en concertzaal wenschen, en zij laten zich noch door Aicmaria, noch door B. en W noch door den eigenaar van ,,'t Gulden Vlies" wijs maken, dat er aan zoodanig plan geen behoefte meer bestaat. Naar aanleiding van teekeningen van den heer Van Reijendam, die deze op verschillend- bijeenkomsten demonstreerde. had Mr. W. C. Bcsman dezer dagen belangstellenden uitge noodigd de plannen eens nader te bespreken en zoo mogelijk een commissie van voorberei ding in bet Seven te rpeoen. Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Van de aangeschreven vereenigingen had ongeveer de helft vertegenwoordigers gc- zonden, die, op een enkeie uitzondering na, alien verklaarden, dat men hier inderdaad be- hoefie heeft aan een mcdeme zaal met 7CO tot 800 goede zitplaatsen. Wanneer wij de lijst der vertegenwoordigde vereenigingen eens nagaan waar bleef Aicmaria? komt het ons voor, dat som- mige wel eenigszins aan zelfoverschatting lij- den. Er zijn er bij die voor hun bijeenkom sten aan de reeds bestaande zaalruimte meer dan voldoende hebben. maar het is natuurlijk mogelijk dat zij niet voor zichzelf, maar uit een oogpunt van algemeen belang aan deze actie deelnemen. Ongetwijfeld zijn er ook eenige organisa- ties. die met een grootere zaal dan thans be schikbaar gesteld kan worden zeer zeker ge- baat zouden zijn. Wij hebben in den loop van het vorig jaar in een enzer artikelen de toestanden in Alk- maar op het gebied van logics- en zaalruimte uitvoerig besproken en wat het laalste betreft geconstateerd, dat door het stichten van de nieuwe schouwbufgzaal in ,,'t Gulden Vlies", alsmede door den bouw van het Victoria- theater en door de ook in de „Harmonie" aan- gebrachte verbeteringen het vraagstuk der zaalruimte niet meer zoo urgent is als het vrceger wel geweest is. In het algemeen in den zomer vooral. wanneer cok de Muziektuin in gebruik wordt genomen is er vcor uitveeringen, vergr.de- ringen en concerten wel ruimte te vinden, al kunnen wij, in tijden dat velen uit de omge- ving naar onze stad trekken b v. in de ker- misweek reeds constateeren, dat de ge- meente aan de,thans beschikbare ruimte voor ublieke vermakelijkheden nog niets te veel eeft. Wat rren in hoofdzaak evenwel wenscht is niet alleen een zaal, die meer dan tot dusver kan bevatten en dus ook bij de uitbreidin van Alkmaar een toekomst heeft, maar oo een zaal, die juist door haar groote afmetin- gen geheel naar de eischen des tijds kan wor den ingericht. Gemakkelijke en ruimer van elkaar staan- de zitplaatsen, en breedere in- en uitgangen zullen het schouwburgbezoek voor velen aan trekkelijker maken dan het thans is. Bouwt men ook een modern, groot tooneel, met kleedkamers en alles wat daarbij behoort, dan trek! men niet alleen goede en groote ge- zelschappen eerder naar Alkmaar, maar komt men ook in de gelegenheid den fcewoners van stad en omgeving iets te bieden wat men tot dusver alleen in de grootere steden kab be- wonderen. A kmaar, dat dcor het stichten van groote gebouwen op verschillend gebied een centrum voor de omgeving wil zijn, moet ook voor- gaan waar het ontwikkeling en onispanning door muziek-, tooneel of voordracht betreft en het moet zich een offer getroosten om ook te dien opzichte een m:ddelnunt te worden, dat belangstellenden uit een groot deel van ons gewe-t kan verzamelen. Dat is al'emaal theorie en dat is allemaal heel mooi en heel waar. Maar de pradijk is er ook nog en de prac- tijk kost geld en zoo gauw als het geld kost is al menig mooi plan op jeugdigen leeftijd ten grave gedaald. Er zijn nu optimisten die zeggenlaat de gemeente het maar betalen en clat is inder daad een heel gemakkelijke methode om met een stap over alle moeilijkheden heen te komen. Er werd op de bewuste vergadering zelfs over een kostenplan van 250.003 gesprol.en, waarvoor de gemeente het geld zou moeten geven en verplicht zou worden daarvan rente en aflossing te betalen. Zelfs de heer Westerhof, die op een uitga- ve van 15000 per jaar rekerde, begreep, dat de Raad hiertoe nimmer het besluit zal durven nemen. Wil men tot een plan van dezen omvang komen, dan zal de gemeente wel kunnen me- dewerken, maar dan zal toch zeer zeker van particuliere zijde krachtig financieele hulp moeten geboden worden. Of het publiek met voorbeelden als de tractortram voor oogen voor zulke half officieele ondememingen spontaan veel geld beschikbaar zal stellen, is ernstig te betwijfe- len. De heer Cloeck, als steeds optimist, verzq- kerde d^tt honderden voor 5 per jaar lid zouden worden als het maar ernstig ge- vraagd wordt en dat aandeelen van f 1000 in voldoende mate zullen worden geplaatst. Wij helpen het hem gaarne hopen, maar wij gelooven dat de woorden van den voorzit ter meer kans hebben verwezenlijkt te worden en dat het publiek over het algemeen geen geld geeft als daaraan geen onmiddellijk voordeel is verbonden. Wij zijn het met inr. W C. Bosnian volko- men eens, dat de uitveering van derge'ijke plfnnen geheel afhangt van de financieele hulp der gemeente, die er zeker van kan zijn het voile benoodigde bedrag voor de bouw- plannen voor haar rekening te moeten nemen. Van Katholieke zijde schijnt weimig mede- werking te verwachten. Reebs deed het kath. dagblad een afkeu- rend oordeel over de voorbereidende plannen hooren, men acht daar na den verbouw van de zaal van den heer Mooij voldoende schouwburgruimte aanwezig en het op- merkelijke verschijnsel, dat geen afgevaar- digden van katholieke vereenigirgen ter ver gadering waren, belooft niet veel steun voor de toekomst. Waar men van kath. zijde steeds beweert, dat Alkmaar niet kapitaalkrachtig genoeg is jaarlijks meer dan 15000 voor een centraal ziekerihuis te besteden, zal men natuurlijk evenmin kunnen verkondigen, dat er wel geld is als eenzelfde bedrag een concert- en ge hoorzaal ten goede moet komen. Vooralsnog zien wij in den Raad dan ook geen meerderheid voor eventueele schouwburgplannen. wat natuurlijk niet zeggen wil. dat men riet volkomen recht heeft zijn eigen weg te gaan en trachten moet ook eventueele tegenstanders van de gegrondheid zijner beweringen te overtuigen. Er is aan de plannen nog geen vasten vorm gegeven en het is zelfs niet bij benade- ring te schatten wat ze kosten zullen Maar dit is wel zeker, dat het een dure ge- schiedenis wordt, dat men tevreden mag zijn als de exploitatiekosten gedekt worden en dat er, a'thans in de eerste jaren, van rente en aflossing van geleende ,bouwgelden geen sprake za' kunnen zijn. Het een:ge wat men thans te doen heeft en wij geven dit de reeds beno-emde schouw- burgcommissie in ernsbige overweging is de plannen bij't reeds bestaande te doen aan ■oassen opdat het doel met zoo klein mogeliike financieele offers bereikt zal kunnen worden Wanneer er raast Gulden Vlies en Harmo- nie nog een schouwburg voor 800 menschen moet komen, kunnen alle ondernemtrs hun deuien wel sluiten. Niet r.aast, maar in de Harmorie moet dan ook het gezochte gevonden worden Dank zij het Doelenveld is uitbrdding hier mogelijk en a!weer heeft men het voord*cl dat verbouw van het bestaande lang niet zoo kostbaar als bouw van het nieuwe zal zijn. Maar ook dan nog betwijfelen wij het of een schouwbursrzaar a's d°7e zich wel za! kunnen bedruipen als er niet tegtlijkeriijd volop gelegenheid is af te sluiten gedeeltcn daarvan voor een k'einer aantal bezoekers beschikbaar te stellen. Er is nog een ander punt waavop wij hier even de aandacht wil'en vcstigen. Wij hebben er reeds vr.oe(;e" op gewezen, dat er in Alkmaar over het algemeen eeu fe- kort aan comfortabele hotelruimte bestaat en dat men hier op dit gebied niet datgene v.ndt wat men in een stad van deze beteekenis mag verwachten. Nu ook de ..Nachtegaa!" is verdwenen, is eer van verslechterng dan van verbetering van hotejgelegenheid te soreken en wij achten dit punt voor het vreemdelingenbezoek aan onze stad van zoo groote beteekenis. dat het elk ander vraagstuk van dien aard op den achtergrond dringt. Laat de in het leven geroepen schouwburg- commissie nu eens trachten van beide vraag stukken een ge'ukkige combinatie te maken. A's de Ha'monie eens zoodat.ig ".-'•bouw.i wordt dat het een flink, modern ingericht hotel kan worden en dan de beschikking over een groote concert- en gehoorzaal krijgt, zil ongetwijfeld een verbetering worden ver- kregen Dan is de exploitatie van de sehouwbuig- zaal sloth ts een ondcdeel van die van het geheele gtbouw. Da-i i an -ook toonee'gezelscbappen gemakkehjk een onderdak bieden, dan kan men de foyer dagelijks als koffiekamer van het hotel gebruiken, zoodat dit onderdeel van het bedrijf al rendabel wordt ook zonder dat nog de contertzaal verhuurd wordt. Dan zal de onderneming missehien zich zelf kurnen bedruipen en zal een gemeente- lijk voorschot al of niet renteloos voor verbouwing void/aide zijn. De schouwburgcommissie zoeke dan ook naar een oplossing in bovenstaarden geest, die, naar wij vertrouwen, de stad onzer in- woning bij het kleinste geldelijk verlies het grootste practische nut zal kunren brengen. lillittMllillHl. Als de Harmonie niet alleen ruimte voor vergaderen maar ook voor logeeren fciedt, is er meer kans dat Alkmaar voor het houden van verschillende congresen wordt aange- wezen. Dan schept men meer dan nu de gelegen heid voor bezoek van groote gezelschappen wat onze neringdoenden s'.echts ten goede kan komen. Bederkt men daaniaast, dat een moderne concert- en gehoorzaal voor Alkmaar en om geving van "groote cultureele beteekenis is, dan is er alle kans, dat de gemeente ten slotth een offer zal willen brengen. HET CONFLICT IN DE BELGISCHE DIAMANTINDUSTRIE. De algemeene vergadering van de Juwe- liersvereeniging te Antwerpen besloot, de op- heffing der partieele stakingen te eischen. Met op twee na algemeene stemmen werd aan het bestuur opgedragen, een algemeene uitsluiting te proclameeren, indien voor Maandag geen accoord is bereikt. De ver eeniging wil een duurtetoeslag van 10 francs verleenen. De Algemeene Diamantbewerk^rs Bond vraagt 15 francs en 5 pet. loonsverhoo- ging voor de slijpers. HET ONDERHOUD VAN DE OORLOGS- GRAVEN. Formeel is thans een Britsche rijksorgani- satie voor het onderhoud van de oorlogsgra- ven gesticht. 'De regeering heeft in vereeni ging met de regeering van Australie en Cana da "besloten een schenkingsfonds in te stel len De andeie regeeirngen des rijks overwe- gen, hetzelfde te doen. Het agerhuis zal worden verzocht om gedurende het financiee le jaar een bijdrage voor het Vereenigd Ko- ninkrijk te voteeren. DE GEWEIGERDE DECORATIE. De Brusse.sche Standaard vestigt er de aandacht op, dat welisiwaar de heer Ma- doux. hoofdredacteur van de „Etoile Beige", een onderscheiding van minister Huysmans heeft geweigerd, maai dat een redacteur en de redactiesecretariis van het blad gedeco- reerd zijn. En hpt bald vraagt, waarom deze beiden het lintje wel hebben aangenomen. DE EERSTE SOVJET MET EEN VRGUWELIJKE MEERDERHEID. Dezer dagen zijn in het Russische stadje Bologoje (gcuv. Nowgorod) de verkiezingen vooi den plaatselijken sovjet gehouden De animo was in vergelijking met een jaar gele- den, aanmerkelijk grooter, zoo meldt de Jz- westija", war.t nam in het begin van 1925 slechts 7. 7 pet. van de inwonrrs aan de v:'- kiezingen deel, thans had zich 43 pet. naar de stembureaux begeven. De uitslag was zeer eigenaardig. In totaal werden namelijk 89 sovjet-leden gekozen, o. w. 49 vrouwen, dus ongeveer 55 Wat de politieke kleur en de sociale positie der gekozenen beterft. is de verhouding als volgt: communisten 19, comsomollers (com jeugdgroep) 4, arbeiders 22, geemployeerd m 24, intellectueelen 6, overige kleine groepen 13. AMERIKA EN HET INTERNATIONALE HOF. f De debatten over de toetreding van Ameri ka tot het Wereldgerechtshof zullen de vol- gende week worden onderbroken door het in- dienen van de belastingwetten. Voordat deze afgehandeld zijn, b.'staat er niet de gering ste hoop, dat de stemming ovtr de toetre ding tot het Permanent Hot zal plaats heb ben. De oppositie geeft toe, dat zich als ver slagen moet beschouwen, al bijlft de Repu- blikeinsceh senatoren, die in November moe ten aftreden. Met het oog op de oppositie van hun kiezers, vooral in de staten, waar de Ku-Klux-Klar. nog een politieken machtsfac- tor vormt, bestaat er wel kans, dat enkeie der senatoren nog tegen toetreding zullen stemmen. DE OORLOG IN MAROKKO. De (Spaansche) berichten van het Marok kaansche frcnt wijzcn op geleidelijke verbete ring. De gevolgen van de blokkade dcor de Franschen en Soanjaarden beginnen zich te doen gevcelen. Gemeld wordt, dat de Riffi gebrck hebben aan munitie en sommige le- vensmiddelen. vooral suiker. Op vele plaatsen der Fransch-Spaansche linic schijnen de re- bellen geneigd te zijn zich te onderwerpen Ock de onderhandelingen met den belangrij ken Amyeira-stam maken gede vorderingen Het groote struikelblok daarbii is echter de eisch tot -uitlevering der wapenen. Hiertoe schijnen de rebe'.len niet te willen overgaan tenzij Soanie hun afdornde bescherming te gen Abd-el-Krim waarborgt. Het is echter waarschi'nlijk dat, als in het voorjaar de Snaansche troep°n den stri'd hervatten, vele ^"oren zich zellen enderweroen. DE SANEERING VAN OOSTENR11K. De Vo1kenbondsccmmi«sar's voor Oosten rijk, mr. Zimmerman, is Donderdag te Praag aangekomen. Bij zijn aan^-omst werd hii be rrroet door vertegenwoordigers van het Trjc cho-S'owaaksche ministerie van Buitenland sche Zaken, benevens dcor vertegenwoordi gers van het Octenriiksche en Nederlandsche gezantschap te Praag. Hedenavond heeft mr. Zimmerman een le zing gehouden over het enderwerp: ..Drie ia ren saneerinc in Oosterrijk". Spreker ver- klaarde. dat de grend^edachte van het sanee- r'no-splan z i. niet in vollen omvansr is bereikt. Wel is waar zijn tct dusverre 80.000 ambt-*- 'nnren ontslageii. doch bezuinigingen zijn hierdoor niet verkregen. daar de sa'ari'sen verhoogd, en de pensioenen en wachtgelden in Oostenrijk zeer hoog zijn. Ook thans bezu Oostenrijk nog een te groot aantal ambtena- ren. De uitgaven voor het leger daarenteger zijn slechts gering. Dank zij zijn van naiur gunstige ligging voor het handels- en ban kiersb«lrijf in Oost-, Zuid-Oost- en Midden Europa is Oostenrijk ook na den oorlog eer centraal punt van groot economisch belang gebleven. Aan dit feit is het te danken, dat d1- begrooting in evenwicht kon worden ge bracht. Zoolang echter de producEekosten niet werden verlaagd, kan van een werkelij- ken wederopbouw van Oostenrijk niet worder gesproken. Mr. ^im immerman besloot met uitdrukking te geven aan de hoop, dat niemand die gedu rende langeren tijd in Oostcririjk heeft ver- toefd, in twijfel zal trekken, dat het bestaau en de teekemst van Oostenrijk van vitaal be lang voor Europa zijn. HET VERBODEN HONGAARSCHE LEGER Het Hong. Ag. deelt mede, dat het bev-cht van de „Arbeiter-Ztg." (cmtrent een Hon- gaarsch irredentistisch leger) in politieke kringen met groote verbazing is ontvangen. Met de gestrenge ccntrole der intergealli- eerde militaire commissie zou het onmogelijk zijn, zelfs maar een soldaat boven het vast- gestelde contingent te onderhouden en nog minder mogelijk een leger uit te rusten. Er kan niet getwijfeld worden aan de waarlijk vredelievende bedcelingen van Hcngarije en men is er van overtuigd, dat de Oostenrijk sche regeering den iuterpellant geen voldoe ning zai geven. DE MIJNRAMP IN W1LBURTON. Behalve de acht negers heeft men nog een man uit de mijnschacht kunnen redden. De man had 23 uur lang zijn weg tastend ge- zocht, waarbij hii vele cmgekomen arbeiders, waaronder zijn eigen vader en brcer, voorbii ring. In totaal zijn 92 mijnwerkers om het even gekomen. Brand heeft tweemaal het reddingswerk onmogelijk gemaakt. De staatscommissaris der mijnen heeft als zijn meening uitgespro- ken, dat bevoegde inspecteurs de aanwezig- heid van gas had moe'.en kunnen vaststellen toen de miju twee uur voor de ontploffing werd ge'inspecteerd. HET FUSlLEEREN DER TWAALF COMMUNISTEN. Nadat 's morgens beidt beklaagden Poi zing en Prfifert waren gehoord, ondervroec de president 's middags eenige getuigen; echtgenooten, moeders en vaders der gefusi- leerden, die meedeelden hoe de arrestaties geschied waren, 's nachts tusschen 12 en 1 uur. s Ook werd gehoord Georg Lohner, die dee! uitgemaakt had van de expeditie naar Ger- lach. Deze verklaarde, dat hij en eenige an- deren door Roode gardisten in den nach; van 29 op 30 April 1919 waren aangehouden en met doodsch eten bedreigd. Toen de rijks weerexpeditie daarop begin Mei naar Gerlact kwam heeft Lohner drie menschen genoemd. die hem bedreigd hadden. Deze werden gear- resteerd en doodgeschoten. Of hii nog andere namen heeft genoemd, weet hij niet meer Lohner was er bij tegenwoordig dat de ge arresieerden naar de Hofbraii in Miinchen gebracht werden en meendt zich te herinne- ren dat een drietal menschen cnmiddeliijk werden doodgeschoten. MASSA-VERDU1STERING IN EEN OEKRA1NSCHE FABRIEK. Naar uit Charkof aan de „Izwestiia" wordt gemeld, is in een der Oekrainsche suikerfa brieken een ernstig geval van verduistering ontdekt, waarbij een twaalftal personen be- trokken is. Een zekere Chatsjko, chef van het centrale magazijn der fabriek, had het mel zijn handlangers weten klaar te spelen om ge- regeld materiaal en gpederen uit de fabriek te doen verdwijnen met het doel or zelf n zoet winstje uit te slaan. Geruimen tijd Hep alles uitstekend, totdat er verdenkingen rezen en een huiszoeking plaats vond. En deze huis- zoeking leverde heel wat op. Niet minder dan vijf karrevrachten goederen van allerlei aac-i werden in den tuin opgegraven of uit een schuur te voorschijn gehaald- Onmiddellijke arrestat.e der schuldigen volgde. Onder hen bevindt zich ook de a> - junct-directeur der fabriek. KORTE BERICHTEN. Naar de „Times" uit Milaar me'it, is een groote tabaksfabriek te Pola doot biana geheel vernield Er hebben v»rscheidene aardschokken plaats gehad te Ba'ik ad, Seralkeui en De- mirji (Klein-Azie). Ge^n schade werd aange- richt Te Stockho'-m is een conventie getee- kend een vreedzame regeling van alle ge- schillen tusschen Zweden en Denemarken De conventie komt overeen met de Zw-eedsch- Noorsche conventie van 25 Nov 1925. De Roemeensche minister van financier! is naar Parijs vertrokken ter regeling van het vraagstuk der oorlogsschulden. De (arbeiders) regeering van Nieuw Zuid Wales h-eft in de Wetgevenden Raad onverwacht een nederlaag geleden, die niet »30 tegen 29 stemmen amendementen aannam op de kieswetten voor het parlement. Een Italiaansch communique offiiceuzen aard spreekt nadrukkel ijktegen. dat er tijd ens het jongste onderhoud van Mussolini met Chamberlain in Rapalio over bepaalde ge- meenschappeliike politieke doeleinden ia het Naburio Oosten is gesproken. ALRMAARSGHE COBRANT. 1

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1