pewt Medegedeeld werd dat de omzet 2 ton min der is aan de markt.Wanneer er een keuring der producten 25 ct. is mag de koopman weigeren te nemen en ook de aanvoerder heeft ze niet te geven. Dan wordt er een keurboete geheven van 20 pCt. waarvan 10 pCt. komt in de kas van Koophandd. Aan de vrachtvaarders wordt de raad gegeven om de producten op den naam van tuinders te veilen. De heer Hart zeide veel op naam der touwers te veilen. De rekening van de penningmeester gaf aan een ontvangst van 1107.70; uitgaaf 577.06; saldo 620.64. De heer C. Beets adviseerde namens de commissie tot gcedkeuring der rekening. Het jaarverslag gaf aan dat het ledental geklom- men is tot 1S8. Er zijn drie algemeene en zes bestuurs vergaderingen gehouden. De vereeniging zond 18 afgevaardigden naar de algemeene vergadering der L. G. C. De overkapping aan de veiling is tot stand gekomen zeer ten gerieve van de Koedijker tuinders. Mede werd in het veislag gewezen op den druk der Duitsche tarieven, die een druk zijn op onze producten. De Sccretaris-penningmeester ontving den dank der verg. voor zijn rekening en jaarver- elag. De bestuursverkiezing gaf aan dat de af- tredende leden de heeren K. Stam Mzn. en P. Geus werden herkozen; als lid van het marktbestuur werd herkozen de heer C. Spaan. Allen namen de benoeming aan. Jngekomen was een schrijven van de Ver. te Sint Pancras cm instemming met de mo- tie, gezonden aan het marktbestuur om het verkoopen van kool op afgegeven bonnen door den veiling leider niet meer te do en Iplaats hebben. Naar aanleiding van dit schrh- :ven zal het marktbestuur op de eerstkomende algemeene vergadering der L. G. C. daar om- trent voorstellen doen. De heer P. Zwetsman keurde het werk van het marktbestuur af door het te ruim afgeven van bonnen en wilde het direct verbieden. De voorzitter bestreed den spreker en zeide dat't marktbestuur alles doet in 't belang der leden. De besprekingen gingen in de richting tot •beperking der bonnen en atwachten de voor stellen L. G. C. De heer M. Mulder besprak de noodzake- lijkheid om nog meer vanaf de L. G. C. werkzaam te #ezen cm te trachten de toVta- rieven zooveel mogelijk weg te werken of dra- gelijker te maken en voorstellen op den be- schrijvingsbrief te plaatsen. De heer Zwets man stelde voor om van over tijd geloste pro ducten overleggeld te vragen en dit streng te handhaven. Ook dit werd op den beschrijvingsbrief ge- plaatst. De redactie van het voorstel ging uit van den secretaris. De heer P. Geus vroeg hoe staat het met het stemrecht van de L. T. B. Medegedeeld werd dat na rechtskundig advies de L. T. B. het stemrecht heeft. De verkiezing van afgevaardigden naar de algemeene Verg. der L. G. C. gaf tot uit- slag dat gekozen werden de heeren: Jb. Zwetsman, K Stam Mzn., P. Geus en Jh. S'otemaker, Wr. Butter, P. Zut, M. Mulder, C. Beets, K. Ridder, F Groot, A Molenaar, G. Molenaar, J. K. Beets, P. Mulder, D Booij, S. Klomp, L. Vethaak, Jb. Otto Jnr. en H. Lammerschaag. Bij de bespreking van ijshakken stelde het bestuur voor dat elk bestuurslid met een ge deelte der leden in afdeelingen de Vaart open zal maken, zoodat elk lid zicli kan vervoegen bij het aangewezen bestuurslid. Ieder is verplich' op zijn gereedschap te passen. Bij de rondvraag besprak de heer Zwets man de wenschelijkheid om de vletten te ver- huren. Het bestuur zeide dat de vletten niet gemist konden worden voor het iis breken Het voorstel om f 0.50 presentiegeld te ge ven werd met algemeene stemmen aangeno- men. BROEK OP LANGEND1JK. Vergadering van het bestuur der Langedij- ker Groenten-Centrale in het vergaderlokaal van het betaalkantoor op Dinsdag 12 Jan., 's middags 2 uur. De Voorzitter, Burgemeester Slot opent met een welkom aan de leden de vergadering, waarna hij een woord spreekl ter nagedach- tenis aan het overlijden van den Eere-Voor- zitter. Als zoon van den overledene past het mij niet, om veel over zijn werk te zeggen, maar toch is het zeker goed, dat wij hem hier ge- denken. Op den tweeden dag van het nieuwe jaar. is onze Eede-Voorzitter, mijn geliefde vader heengegaan; de ouderen oncer ons weten met hoeveel lust en liefde hij wist or te treden in de begin-periode van het veilen Reeds vanai 1887, toen het veilen van onze producten is begonnen, heeft hij zich steeds beijverd om het veilen te bevorderen, ook bij het oprichten van de organisatie heeft hij zijn beste krachten gegeven; vele moeilijke kwes- ties zijn door hem in goede banen geleid Van 1916 af, kunnen wij alien meespreken over zijne werken. hoe of hij ons steeds heeft ge leid, en hoe of hij steeds de belangen van den Tuinbouw voorstond Vanaf 1921 was hij Eere-Voorzitter, en ik dank u alien harte- lijl; voor de waaredering en vriendschap, dien hij van u steeds moch' ontvangen De laatste paar jaar kon hij niet meer in ons midden zijn, daar het loopen hem te moeilijk werd, doch steeds was hij met zijne gedachten bij ons. en was hij vol belangstel- ling voor hetgeen h'er besproken werd Mijn hartelijken dank aan uw Dag Bestuur, voor hunne belangstel'ing, betoond bij de begrafe- nis, en voor de hartelijke woorden welke door onzen Secretaris bij het graf tot 9ns zijn gericht. Door den heer C. Spaans werd rapport uppebracht over het nazien van het betaal kantoor waar alles in goede orde bevonden was. en deze deelde mede, dat de omzet over de maand November had bedragen de som- ma van f 98546 94, waarvan voor: Broek op Langendijk f 28881 55 St Pancras 1119410. Zuid-Scharwoudc 9672 46 H -Hugowaard S661 32. Ursem 910 46 Oterleek 2200 15 Schermerhorn 388 08 Koedijk 13468 79 St Pancras (Zuid) n 29^6 19 Zuid ^'-ba'-woudp L. T. P 608 06 H H. W. L. T. B. 6844.65. 'Xabletfen, voop zangers, Hensbroek 6471 57. De Schermeer 4005 14. Diversen 1173 53. Hier werd nog aan toegevoegd, dat de om zet in het kalenderjaar 1924 heeft bedragen f 3.702.429 65. De keurlijst over December welke vele keuringen bevatte ging bij de leden rond, waarop den heer W. Muller zegt, dat uit de keurlijst blijkt, dat er veel keuringen over bokken zijn geweest, en dat het toen aanvoe- ren van bokken, het aanvoeren van goede kool, zeker heeft tegengewerkt. Hierna komt in behandeling een schrijven van de Tuinbouw-vereeniging te St. Pancras, waarin vermeld was eeoe motie, genomen op hare Ledenvergadering, met het verzoek, dat het Marktbestuur deze motie zou aanne- men en uitvoeren. Deze motie ging over het uit de hand koopen op bonnen. De Voorzit ter gaf het woord aan den afgevaardigde van St. Pancras. De heer Kloosterboer zegt, dat het ver koopen op bonnen veel te ver gaat; massa's kool worden uit de hand gekocht, zoodat an- dere tuinders niet meer naar de veiling dur- ven uit vrees van minder geld te zuHen krij- gen. Het bonnenstelsei is ingevoerd voor aanvulling, maai zooals het in December ge- gaan is, is het veel te erg, dat doet afbreuk aan het verplicht veilen. De Voorzitter zegt ook een groot voorstander te zijn voor ver plicht veilen, dcch altijd in de maand De cember. Als er dan nog vraag is voor kool, komt er steeds vee] te kort aan de. veiling zoo dat er dan veel op bonnen gekocht moet wor den, en hij meent, dat wij. als bestuurders geroepen zijn om den afzet van onze pro ducten te bevorderen. De heer A. Hoogland zegt, dat de verkoop op bonnen beslist verkeerd werkt, wij hebben het verplicht veilen, en d^ar moeten wij ons ook aan houden. Met het tegenwoordig uitgtyen van bon nen, worden er enkelen bevoorrecht, die het kortst bij de laadplaats wonen komen het meest in de gdegenhc-ia uit de hand te ver^ koopen. Hij meent als er geen bonnen gegf- ven worden, er meer koof aan de veiling zal komen. Mocht dit niet het geval zijn, dan moeten wij dit ze.f weten, maar het is nog nooit ge- probeerd. De secretaris zegt dat iiij met het geen wat St. Par.cras vraagt grooiendeels Kan meegaan, het is mijn grootste wensch dat all^s aan de veiling komt, en de bonnen ver- dwijnen, maar het is altijd nog zoo geweest, als er in December vraag is naar onze kool, komt er te kort aan de veiling. Meestal zijn de prijzen nog laag en de menschen hebben het nog te druk, maar zooals nu in December met vele beste lingen voor Amerika, en bijna geen goede kwaliteit aan de veiling, dan woeien de bonnen aienst doen om de bestei- lingen uit te voeren. Daarbm is het zoo moeilijk een regel daai voor vast te stellen. Den heer hoogland zegt wei dat het nog nooit is geprobeevd. doch dat is wel het ge val, in het voorjaar van 1922 was er een vlugge handei met hooge prijzen, en toen werd plotseling het bonren geven stop- gezet doch door dat stopzetten konden de Kooplieden hunne besteinngen niet meer uit voeren, zoodat de handei steeds milder werd en de prijzen zeer naar omlaag gingen. Daarom is het zoo moeilijk, het zou zeer te betreuren zijn, als bij het begin van het sei- zoen de bestellingen niet uitgevoerd konden worden. De voorziter zegt tot den heer Hoogland: U zegt als er geen kool aan de veiling komt ,4at moeten wij weten", ja, dat kunnen wij als partieulier tuinder wel zegen, maar niet als bestuurslid van de veiling, dan dienen wij leiding te geven en te zorgen, dat alles wordt gedaan om onzen afzet te bevorderen, daarom zeg ook ik, geef iets anders voor de bonnen. maar iets dat de handei riet belem- mert. Velen voerden hierover nog het woord, waarouder ook den heer Ic de Boer, die zeft dat thans't koopen op bonnen zoo goed als niet meer plaats vindt, en zou't beter achten dit punt cp de alg. verg. te bespreken, en dat wij misschien zoover konden komen dat ieder tuinder verplicht was een gedeelte van zijn opgeslagen producten in December te veilen. Dit vond in de vergadering nog al bijva!, ook hij de afgevaardigden van St. Pancras, nadat zij de fcelofte gekregen had den, dat een dusdanig voorstel van het be stuur zou uitgaan. Een dankMuiging was ingekomen van Dr P van Hoek voor de betoonde waardee- ring bij zijn .aftreden als Directeur-Generaal va" den 1 andbouw. Een schrijven van het Centraal Bureau met de mtdedeeiing dat er voorstellen voor hunne algemeene vergadering kunnen worden opTegeven voor 20 Februari a.s. Fen cfi-jiven van de vTceni":ng ..De Koophandel" met het verzoek bij straf- maairegelen, den betrokken kcopman en tuin der mee bekend te maken, en tevens de opge- legde straf aan het bestuur van „Koophan- del" te berichten. Hierran za' worden ve'daa^ Ook wo'dt gevraagd. te bevorderen dat de vrachtvaar ders op naam van den tuinder veilen. Daar dit voor de vrachtvaarders nog al moeilijkhe- den pv"-ft, za1 him toch peT'vtf word-*" om verdachte partijen op naam van den tuinder te veilen Ook wordl gevraagd, als bij eene keu- rirg de afwiiking zoo groot is. daf da natrii wordt afgekeurd, 'n gedeelte van de boete in de kas van „Koophande:" te storten. Daar deze vraag zeer gemotiveerd was, wordt be- sloten bij zulke gevallen de helft van de boete aan „Koophandel" te geven De afgevaardig den worden cog herinnerd aan het besluit van de a'g verg om voor 1 Fe^r'ari voor- stel'en, afgevaardigden, en het aantal leden op te geven Bij de rondvraag vraagt de heer Muller of er al iets bekend is aangaande h t ortsniet- ten van koo'zaad, hetgeen te Wageningen zou n'aats vindm Daar die zaak niet bij de L. G. C. berust, kan er niets over gezegd wo-d«n De heer Kloosterboer ment dat de invaart in de veilinggoot nu donker is geworden en 70" daar gaarre een naar ramen in hebben. Dit 1s nn reeds gesrhied: oo*' zou liij gaar- ne wi''en dat de kmg van de D"bke'e Buort veranderd werd, daar die zeer de vaart be- lemmerf. Medegedeeld werd, dat dit het vorige jaar mislukt Js, zoodat het nu moeilijk zal gaan. De heer J. Wagenaar meent dat bij over- treding van het marktreglement, de boete van den tuinder door de L.G.C. moet worden op- gelegd. Algeineen acht men dit goed, zoodat aldus wordt besloten. Den heer P. Smit meent dat 1 pet. meer veilingskosten voor menschen die met bij eene organisatie zijn aangesloten te laag is, en acht het beter dit percentage hooger te stel len .Dit zal later besproken worden. Den heer Madderom vraagt, of het geoor- loofd is de producten per automobiel aan te voeren. Dit wordt steeds toegestaan, doch het product moet aanwezig zijn bij het begin van het vei'en. Den heer H. Glas vraagt wanneer men kool die nog op het veld staat mag aanvoe- ren. Geantwoord werd dat dit niet verheden is, als men maar geen kool aanvoert waar hokken in zijn, en daar dit thans van het veld af nog wel zeer moeilijk zal zijn is het beter daar nog wat mede te wachten. Voor het s'uiten deelt de voorzitter mede, dat de over kapping geheel afgewerkt is, ook de lichtin- stallatie en noodigt de heeren bestuursleden uit de gebouwen te fcezichtigen. Daarna werd de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen gesloten. DE RIJP. (December). Ondertrouwd: Jan Hop en Bar bara Vermeulen. UIT GRAFT. In 1925 werden alhier ter uitvoering van het vleeschkeuringsbedrijf ter keuring conge- geven: 91 koeien, 114 varkens, 45 schap.n, 32 graskalveren, 80 nuchtere kalveren, 8 paarden en 1 gelt, dus totaal 371 stuks. Over het jaar 1925 sluit de rekening van het Zeevarend Fonds te Ocst-Graftdijk in Votalen ontvang op 1173,93 en.in totalen uitgaaf op 541.31, alzoo met een batig sal- do groot 632,62. UlT-STOMPETOREN. De vereeniging tot behartiging dei* belan gen van land- en tuinbouwers in de Scher meer hield Vri;dagavond in het cafe van den heer Renses alhier eene algemeene vergade ring. De voorzitter. de heer M. C. van der Laan, heette de opgekomen leden welkom. Daarna volgde lezing en gcedkeuring der notulen en beh'ndeling der ingekomen stukken. Bij de besoreking van het steisel der koop- bennen bleek, dat er. met het oog op stagna. tie in den handei, geen meerderheid was, om het verstrekken van bonnen geheel af fe schaffen. De verdere afwerking van dit punt werd uitgesteld lot de algemeene vergade ring der Langedijker Groenten-Centrale. Als bestuurslid werd bij acclamatie herbe- noemd de heer D. de Boer Pz.. en gekozen de heer C. Madderom en C. J. Groot in de va- catures ontstaan dor het vertrek van de hee ren Kaan en Zeeroan, aan wie hulde werd gebracht vcor hetgeen zij hadden gedaan in het belang der vereeniging. Ter vervanging van den heer Kaan w°rd als secretaris b> noemd cle heer C. J. Groot. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd in orde bevonden en met dank gcedgekeurd. Evenzoo werd dank gezegd aan den heer Kaan voor zijn jaarver slag en aan den heer C. Madderom voor zijn rapport van de vergadering der L. G. C. en als afgevaardigde der aardappelcoimnissie Vervolgens werd besloten 1000 K.G. goedge- keurd pootgoed van de aardappelscort Entr- gie onder de leden te distribueercn. Bij de rondvraag stelde de heer Jb. Bakkcr voor, bij een opnieuw te organiseeren motor- cursus voor het personeel van leden der ver eeniging het cursusgeld te reduceeren. Hierna werd de vergadering met dank aan de leden voor hunne belangstelling door den voorzitter gesloten. UIT HEILOO. Door het Kerkbestuur van de Ned. Herv. gemeente is, op initiatief van den president- kerkvoogd, besloten om de fondstn bijeen te brengen voor restauratie van het kerkorgel. Ten dien einde wordt een beroep op de gemeente gedaan. Het Sportterrein aan den Rijksstraat- weg, eigenaar de heer Jac. van Gemeren, wordt steeds meer het middelpunt van sport en vermaak, en het 3V? hectaren groote ter- rein leent zich daarvcor. Nu weer heeft de ei genaar een nieuw voetbalveld (ingang Ver- schuitweg) verhuurd aan de voebalclub „A. R. C." te Alkmaar. De houthakker heeft zijn winterwerk weer grootendeels geeindigd en het mooie bcsch toont op verschillende plaatsen weer de sporen van zijn arbeid, een arbeid die onaan- genaam aandcet aan het oog van den natuur- liefhebber. Het is echter behoudens enke'.e uitzon- deringen alles hakhout, geschikt voor rijs hout dat is geveld, doch het opgaande hout en zware boomen worden gelukkig gespaara en daarvoor kan de natuurliefhebber de res- pectievelijke eigenaars dankbaar zijn. Het rijshout was duur, want de bosschen verdwij- nen in Kennemerland meer en meer en mceten steeds plaats maken voor woningbouw. Ge lukkig wordt hier in deze mooie omgevinr; weinig gebouwd in de bosschen en wanneer dit geschiedt wordt dit met zorg gedaan, zoo dat het mooie schepoingswerk van onze vooruders zooveel mogelijk intact blijft. Jachtvermaak in de sneeuw. De tuinder B„ aan den Holleweg, miste telkens witte en bruine eieren van zijn pluimvee. zonder dat het hem mocht gelukken den dader op te sporen. Geheel onverwacht werd deze op heeter- daad betrapt en het waseen groote rat Toen men eenmaal het spoor had, werd he! ondier veriaagd en de jager de Vr werd ge- waarschuwd. die onder groote belangsteEing het zeer groote endier velde. Ook werd de ge he°le familie uiteeneejaagd. Toen de familie K. meende dat de Vr. een ongeoorloofde daad verrichtte men ver- dacht den Nimrod van jacht 00 dakhazen werd de politie gewaarschuwd en werd hij gesignaleerd als te sc^'eten op door de W-f besehermde vogels. Gebleken is, dat hij slechts een vogel had aangeschoten. Van ver- volging werd afgezien. Het einde van het jaar heeft de stilstand die was ontsfaan in het verkropen en bouwen van liuizen doen eindigen In de eerste helft van Januaft zijn een S-tal panden van eige naar verwisseld, terwijl een. 14-tal vergun- ningen zijn aangevraagd en gedeeltelijk reedis goedgekeurd voor het bouwen van wconhuizen. Wij spreken dc hoop uit, dat het gemeentebestuur dit in de hand werkt. De aanvragers zijn in hoofdzaak eenvoudigc- lie- den, veehouders en gepensionneerden, die hun levensavond in Heiloo willen slijten. Het brandpunt van nieuwbouw is aan den Hee- renweg, welke een mooie weg is en kort bij het bosch der gemeente. Jaarvergadering Onderling Veefonds. Onder presidium van den heer C. Pepping hield bovengenoemde vereeniging hare jaar vergadering. De voorzitter zette uiteen dat het afgeloo- pen jaar in menig opzicht ongunstig is ge weest 0. m. door het heerschende mond- en klauwzeer. Bezien we echter wat er elders gebeurt, dan mogen we God dankbaar zijn, dat Hij ens voor rampen heeft bewaard. In gevoelvolle woorden nerdacht spr. wijlen den heer C. Vis, een man van weinig woorden, doch van de daad, wiens beeld en wcord bij ons in dankbare herinnering zullen blijven. Bij het financieel wrslag van den pen ningmeester brachten de heeren J. Kimman en C. Koot rapport uit en we ontleenen hier aan dat de ontvangsten en uitgaven bedragen respectievelijk 3282.45 en 3141.21, saldo 141.24. De rekening-commissie stelde nog vast, dat het verzekerd kapitaal 90615 was. Het le dental klom tot 67. Tot directeur werd gekozen de heer C Pepping, die deze benceming aamvaardde on der voorwaarde dat men op elkander is aan gewezen en eendrachtige samenwerking ge- wenscht is en dat hij van dezen steun verze kerd moet zijn. I11 de vacature van waamemend directeur werd gekozen de heer Joli. Al. Tot correspon dent werd herkozen de heer P. Houtenbos. De indeeling voor aangifte werd gewijzigd. Gevaarlijke honden. De veehandelaar R., die land in gebruik heeft aan den Heeren- weg ondervond gisteravond last van losloo- pende honden, die de schapyi angstvallig op een hoop jaagde en later weer v rstrooide. Het getal loslcopende honden is hier vooral des avonds zeer groot. UIT LIMMEN. Zatedagavond gaf de „Rederijkerskamer „Vooruit" een uitvoering in de zaal van de wed. Visser. Door de tooneelclub werd opgevoerd „Dc Distel", bliispel in 3 bedrijven naar de hewer- king door Fabricius. De kamer hesch^kt over goede krachten en het mooie blijspel werd in menig opzicht uit- muntend vertolkt. Decoratie en griineering waren al even goed verzorgd en het ensemble „Euterpe" van Bakkum, dat mede cle goed geslaagde avond opluisterde heeft 'n deel van het succes voor hare rekening genomen. Het vrijwel op tijd beginnen en geen vervelend large pauze kan aan andere clrbs tot voorbeeld strekken. Een gezellig bal besloot den avond. (ipnienajd Nieiiws. „RADI0-DISTR1BUTIE" DOOR DEN GEMEENTELIJKEN TELEPHOON- DIENST. B. en W. van Den Haag hebben bij den gemeenteraad een voorstel ingediend betref- fende radio-distributie door den gemeentelij- ken telephoondienst. Wat de inrichting ten huize van den ge- abonneerde betreft, kan worden volstaan met het aanbrengen van een kastje, welks apnara- tuur met de naar het telephoontoestel voeren- de lijnen wordt verbonden. .Met behulp van een stopcontact kan de abonne dan zijn radio- telephoon of zijn luidspreekinrichting in- df uitschakelen. De aanlegkosten voor het kastje voorzien van een stopcontact en voor ten hoogste 15 Meter een-dubbel-draad-binnenleiding zou- den op 10 kunnen worden bepaald die voor extra-stopcontacten elk met ten hoogste 15 M. binnenleiding, op f S per contact. Het abonnemcntsbedrag zou op 18 per jaar kunnen worden bepaald, wanneer de ra- dio-onivangst door middel van een telephoon- aansluiting plaats vindt; wanneer geen tele- phoonaansluiting wordt gebruikt 30; voor extra-radiostopcontacten per contact 6. 'Voorts wordt een tarief voor vergoeding voor aanleg voorgesteld, wanneer de radio- ontvangst niet door middel van een tele- phoonaansluiting plaats zal vinden, n.l. voor de aansluiting aan het net zonder radiokastje en zonder binnenleiding, 25; overigens ge- lijk boven is vermeld. ONDERWIJZERSKWESTIE TE VLAARDINGEN. De raad van Vlaardir.gen heeft, naar de Telg meldt, in zijn gisteren gehouden zitting, naar aanleiding van een voorstel van het raadslid Rey, besloten een commissie van on- derzoek in tie stellen, welke zich zal hebben bezig te houden met de gedragslijn van den wethouder van Onderwijs in de volgende kwestie: Den onderwijzer W. v. d. L. was, toen hij een betrekking als inspectetir van een levens- verzekering kon kriigen op 15 Nov. 1925 ver- lof verleend uit zijn betrekking met behoud van salaris. Dit verlof duurde tot 31 Dec. 1925. Gediirende dien tijd heeft genoemde on derwijzer zijn voile salaris, 2400 per jaar, ontvangen en daarvan aan den door hem ge- stelden plaatsvervanger 1066 per jaar uit- befaald. Toen de wethouder in de raadsvergadering van 31 December 1925 wegens dit geval werd aanerval!en, verklaarde hij, dat hij deze schikking had getroffen om den onderwi:zer zijn pensioenaanspraken te laten behouden. INBESLAGNEMING VAN RIJ- WIELEN ZONDER RIJW1EL- PLAATJE. Het lid der Tweede Kamer de heer Drop heeft aan den minister van financien ge vraagd: 1. Is het den minister bekend., dat op Don- derdag 7 Januari 1926 de politie in de mijn- streek, bij de controle op de aanschaffing van nieuwe rijwielplaatjes (ter voldoening aan de Rijwielbelasting), niet alleen waarschuwin- gen heeft gegeven aan en proces-verbaal heeft opgemaakt tegen houders van rijwielen, doch van dezen ook rijwielen in beslag genomen heeft? 2. Moet de minister niet erkennen, dat dit HERHALINGSOEFENINGEN, De BURGEMEESTER van ALOMAR roept de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers. hier- onder vermeld, bij deze op om op 22 Fe- buari a.s., krachtens artikel 31, eerste lid, b, in verband met artikel 33 der Dienstplkht- wet (Stbl. nr. 43 van 1922), voor herhalings- oefeningen in werkelijken dienst te komen. BALDER F. C., lichting 1919, behooren- de tot het 21e Regt. InlanteTie, garnizoens- plaats Amersfoort KAANDORP C., lichting 1919, bebooren- de tot het 21e Regt. Infanterie, garnizoeos- plaats Amersfoort. Voor nadere bijzonderheden wordt verwe zen naar de openbare kennisgeving van ?0 April 1925, welke aan de afdeeling Militai- re Zaken ter gemeentesecretarie ter inzage ligt. Alkmaar. 16 Januari 1926. De Burgemeester voornoetnd, WENDELAAR optreden der politie-autoriteiten onbehoorlijk was, wijl een aantal mijnwerkers daardoor niet tijdig de mijn, waarop zij werkzaam zijn, konden bereiken, alzoo werkverzuim hadden en bovendien blootgesteld werden aan straf (bestaande in het betalen van boeten) wegens te laat komen? 3. Is de minister bereid publiekelijk mede te deelen, dat de inbeslagneming van rijwie len wegens gebrek aan het bewijs, dat de rij wielbelasting fcetaald is, alleen mag plaats hebben na herhaalde waaischuwing en ver- volging van de faetrokkenen langs den gewo- nen rechterlijken weg? POG1NG TOT INBRAAK. Gisternacht hoorde een in de Weste Wa- genstraat te Rotterdam surveilleerende agent van politie verdachte geluiden en voetgeschui- fel in pand 19 aldaar, waarin de zaak in ga- lanterieen van K. B gevestigd is, en wellc pand des nachts onbewoond is. Hij klom in het kozijn, gluurde naar binnen, hoorde nog meer gerucht en ontwaarde sporen van wan- orde. Toen hij assistentie gekregen had, werd het blok afgezet, cn begaven eenige agenten zich naar binnen. In het panel werd niemand aangetroffen, maar na onderzoek op de daken vonden de agenten openstaande zolderraamp- jes en ten slotfe op den zolder van een aan- grenzend pand twee oude bekend en, de losse werklieden H.J.J- en G.I.C.W. beiden uit de Brielschelaan, die een vergeefsche poging de- den, zich te verschuilen. De beide mannen, die reeds eenige vonnissen achter den rug hebben. zijn opgesloten. Zij waren binnengekomen door dc ook bij nacht openstaande deur van een aangrenzend pand en hebben daarna op het dak een voldoend aantai daknannen uit- gtbroken om hen door te lalen. Op bet kan- toor van de firma E. was reeds een flink gat in de brandkast geboord; op dit gerucht is de eerste agent afgekomen. Er wordt niets ver- mist. CHRISTELHKE TRANSPORT- ARBEIDERS INTERNATIONALE. In de dezer dagen gehouden vijfde inter- nationale christelijke conferentie voor het transportwezen is te Rotterdam het volgende besluit genomen (nadat aan het bestuur op- dracht was gegeven, voor de eerstvolgenac conferentie over dit vraagsiuk een referaat te doen houden): „De Christelelij'. georganiseerde chauf feurs enz. hebben hun houding vastgestelc! inzake ten reeks van vraagstukken, welke vocr dt chauffeurs van groot belang zijn en waarvan de intemationale regeling een driti- gende noodzakelijkheid is geworden. In het bijzonder hield de conferentie zich bezig met de navolgende punten, welke naar haar meening onverwijld internationaal ge- regeld mceten worden: nachtelijke verlicbting van de nummerborden en de signaal-instru- mentenuniforme regeling van de bepalingen inzake uitwiiken en passeeren; aanbrengen van geeigende waarschuwingsteekens bij spoorovtrwegen en wegkruisingen, vooral des nachts; oprichting van rijks- en gemeente- seholen tot opleiding van chauffeurs, alsmc- de vaststelling van minimum-voorschriften inzake bevoegdheid en leeftijd van chauf- feurszitplaatsen en aanbrengi.ng van bescher- mingsmiddelen tegen slechte weersgesteldhe- den." Eischen van verdergaancle strekking zullen nader overwogen worden en in een binnenkort bijeen te roepen nieuwe conferentie zullen te dien aanzien definitieve besluiten worden ge nomen. Aan het bestuur der intemationale christe- liike transportarbeidersfederatie werd opge- dragen. ten spoedi"Ste aan het internationaal arbeidsbureau te Geneve, alsmede aan de spe ciale technische commissie van den Volken- bond, de wenschen kenbaar te maken, welke ten aanzien van de intemationale regeling van de voorschriften inzake de sociale be- scherming van beroepschauffeurs gekoesterd worden. DE KABINETSCRISIS. De Koningin heeft Zaterdanmiddag om kwart over vier dr. J. Th. de Visser in ge- hoor ontvangen. Het Centrum meldt: „Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zijn de pogingen, door dr. De Visser aange- wend om de crisis door een compromis te be eindigen, mislukt. wijl een deel der Christe- lijk-Historischen Kamerleden er aan vast hield, om ook al kwam het compromis tot stand, toch in de Tweede Kamer een motif voor te stellen, waarbij zij hun teleurstelling over de aanvaarde oplossing uitspreken, een eisch, waarmee, zooals te begriipen valt, nocb de anti-revolutionairen, noch de katholieken zich konden vereenigen." Wij ontvingen, zegt de N. R. Crt., thans het volgende communique, dat ons bericht van Zaterdag bevestigt: De poging van dr. de Visser om te komen tot samenstelling van een zgn. zelfstandig rechtsch kabineL waarin de thans demissio- naire ministers alien zouden zitting hebben, is niet gelukt. Ingevolge de ruime opdracht, hem door de Koningin gegeven, wendt de formateur thans pogingen aan tot samenstelling van een ex- tra-parlementair kabinet. IJS. De stoomboot Prins Hendrik, van den dienst HarlingenEnkhuizenAmsterdam, is Zaterdag van Enkhuizen naar Nieuwedien vertrokken, om te trachten, door het Noora- Hollandsche Kanaal Amsterdam te bereiken.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7