VERWAARLOOZING. In overleg met den Officier van Justitie ia Rotterdam heeft de politie te Maassluis be* slag gelegd en naar het ziekenhuis voor sectie overgebracht, het lijkje van een kind van elf maanden, dat in verregaande staat van ver- aarloozing verkeerde. DE OPPOSITIE IN DE C. P. H. BIJEEN. Gister is te Amsterdam een conferentie ge houden van geestverwanten van de oude Com- munistische Partij Holland, welke bezocht was door de afdeelingen Rotterdam, Almelo, Dordrecht, Gor.nchem, Leiden, dertien afdee lingen uit het Noorden, 3 secties uit Amster dam, de federatie Z.-Limburg, Deventer en voorts door tal van partijen uit Den Haag. Naar wij vernemen, is besloten van deze conferentie een oft'icieel communique uit te geven, dat eerst aan het dagblad „De Tribu ne" ter plaatsing zal worden aangeboden. Op bijeenkomst is, zooals ons ter oore kwam, 5fachtig tot uiting gekomen, dat de aanwezi- grn in geen geval met de huidige leiders van de C. P. H. in zee willen gaan, omdat samen- werking met dezen onmogelijk is. Verder werd een tiental punten vastgesteld, waarin neergelegd is, wat volgens de mee- ning der conferentie noodig en noodzakelijk is voor de G P. H., om haar normaal te doen functionneeren. In deze punten staat o.a. als eisch: Opheffing van alle spreekverboden. Vrije critiek in „De Tribune" en het beleggen van een congres, dat zijn eigen leiding kan kiezen en de partijleiding zal samenstellen. Voorts werd op deze conferentie scherpe critiek uitgefcefend op de wijze, waarop de „Communistische Gids" thans geredigeerd wordt. AUTO'S TE WATER GERAAKT. De natte sneeuw, welke de buitenwegen be- dekte, is door den harden grond meer ot min bevroren, zoodat het hier en daar buiten de ;bebouwde kom van 'A'dam gevaarlijk glad was. Menig automobilist heeft dit tot zijn schade ondervonden en verschillende gevallen zijn gerapporteerd van wagens, die door bot- siog licht beschadigd werden of te water ge- raakten. Zoo kwam er bij Amsterdam een auto op de Weesperzijde nabij de Kruislaan in de Keulsche Vaart terecht. Ook de Muiderstraat- weg was het tooneel van een paar wagens, die den klinkerweg hadden verlaten en in het wa ter waren gereden. Het eerste slachtoffer was een taxi uit Amsterdam, die via in de tramlijn in een sloot gleed. Een luxe-auto volgde dit voorbeeld, echter aan de overzijde van den weg, zoodat de 3 inzittenden te water geraak- ten. Zij werden door voorbijgangers gered. Nog een derde wagen, eveneens een luxe auto kwam in de vaart terecht, doch ook hier- bij vielen gelukkig geen slachtoffers. EEN KLACHT TEGEN DE ..TRIBUNE". Naar de Crt. verneemt, heeft het Haagsche gemeenteraadslid, de heer Hartmau, over wien „De Tribune" dezer dagen schreef, dat hij betrokken zou zijn bij de vervalsching van Portugeesche bankbiljetten, onmiddellijic een klacht wegens smaadschrift ingediend bij den Officier van Justitie, alhier. Eerst als het kwik zich nog een paar dagen onder het nulpunt houdt, zal van schaatsen- njden wat kunnen komen. KORTE BERICHTEN. De collecten in Den Haag vanwege het Roode Kruis ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood hebben ruim een ton opgebracht. Buiten land DE ZONDAG BRACHT WEINIG IJS- VERMAAK. Na de gebeurienissen van Zaterdag op de Amsterdarasche IJsclub, waar niet minder dan tien rijders en rijdsters door de broze ijsvlakte zakten en een nat pak opliepen, be stond er zegt de Crt. weinig kans dat de ba- nen, die er bepaald hopeloos uitzagen, Zon- dag geopend zouden worden. Hoewel 't in den nacht van Zaterdag op Zondag nog een tikje gevroren had, waarbij zich de eigenaar- digheid voordeed, dat tijdens de zeer lichte ivorst een druilerig motregentje viel, bleef, tot veler teleurstelling, de A. IJ. C. gesloten. 't Zag er op de banen, waar nijvere handen met bezem en schuiver nog druk in de weer wa ren, erg troosteloos uit. De ijsvlakte geleek een grijze korst, waarop hier en daar het water donker plekte. De vele liefhebbers, die eeri kansje wilden wagen, zagen wij met bedruk- te gezichten den terugtocht aanvaarden. Die- genen, die, ondanks sneeuw en motregen toch nog een keer de ijzers onder de voeten wilden yoelen, togen naar het Vondelpark. In hoofd- zaak was het echter de jeugd, welke zich daar op de vijvers en zij-sloten vermaakte Voorts waren er heel veel pa's die, de koude fen spijt, hijgend en pijffend. hun kinders in sleden en tot sleden gepromoveerde stijfsel- kisten, over de besneeuwde paden en bruggen trokken. In de ochtenduren gleed statig en trots, een enkele ar door de breede banen van het in winterkleed gestoken park. In Amsterdam West was de Admiralen- gracht nagenoeg onberijdbaar. Slechts het ge- deelte bij de „Krommerdt" benevens de aan- grenzende sloten waren eenigszins te berij- den. Mistroostig keerden zoetelaars met hun „koek en zoopies" naar huis terug. Zij acht ■ten het nutteloos om op dit wrakke sneeuwijs, waar slechts een handjevol menschen en kin- deren heen en weer krabbelden, hun tenten en kramen op te slaan. Deze zoo vurig verbeide ijs-Zondag is voor duizenden een groote te leurstelling geweest. Voor de Rotterdamsche schaatsenliefheb- bers is deze Zondag niet geworden, wat velen er van hadden gehoopt. Bij tuss'chenpoozen viel er fijne sneeuw of motregende het en daar het al eenige nachten had gesneeuwd, was het ijs niet sterk genoeg en onberijdbaar. Alleen de leden van de IJsclub Kralingen konden hun hart ophalen. De banen waren wel if waar niet zonder scheuren en sneeuw, doch goed berijdbaar, zoodat het den gehee- len dag op de club een gezellige drukte was. Natuurlijk zijn de geliefkoosde tochtjes, naar Gouda b.v., niet doorgegaan. De leden yan de IJsclub, die tusschen een en twee uur op de banen zijn geweest, konden genieten yan de staaltjes schoonrijdkunst, ten beste gegeven door mejuffrouw Olga Schiffler, de bekende kampioene. Rondom Rotterdam op de Weteringen en vlieten treurig was het met het ijs gesteld. •Een klein gedeelte was soms nog berijdbaar, overigens was het zwak en slecht en overal lag sneeuw. Op de uitgestrekte Kralingsche en Bergsche plassen was niemand te zien. De politie had net ijs afgekeurd, zoodat niet mocht worden gereden. DE OPPOSITIE IN RUSLAND. Gister zijn, naar de Crt. mededeelt, in Mos- kou verordeningen uitgevaardigd betreffende een wijziging in de regeeringsfuncties. Kamenef is van zijn functie van voorzitter van den Raad van Arbeid en Defensie en plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen ontheven en tot volkscommissaris voor den binnen- en buiten- landschen handel benoemd. Als voorzitter van den Raad van Arbeid en Defensie zal voortaan de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen Rykof, zelf fungeeren. Tot plaatsvervangende voorzitters zijn be noemd de volks-commissarissen voor 't Ver- keerswezen, Roedzoetsj en Koebysjef. Het volkscommissariaat voor financien wordt door den volkscommissaris Broechanof beheerd. Plaatsvervangend volkscommissaris van Financien is Scheinmann. Laatstgenoem- de is ontheven van zijn functie van plaatsver vangend volkscommissaris voor den buiten- landschen handel; in zijn plaats is Froenkin benoemd. De huidige volkscommissaris van Handel Zjerocapa, Roedsoetak en Koebysjef worden benoemd tot plaatsvervangende voor zitters van den Raad van Arbeid en Verdedi- ging. Ook de huidige president van de Russische Staatsbank Toemanof, wordt van zijn post ontheven en in zijn plaats wordt Scheinmann tot president der Staatsbank benoemd. Vet deze mutaties worden de eenige dagen gelteden opgekomen geruchten bevestigd over aanstaande wijzigingen in de samenstelling der Russische regeering. De aanhangers der oppositie van Lenin grad zijn hiermede thans uit de regeering ver- wijderd. Alleen Kamenef blijft a's volkscom missaris voor Handel, doch zijn invloedrijken post van voorzitter van den Raad van Arbeid en Verdediging heeft hij moeten opgeven. Tevens wordt de nieuwe samenstelling der centrale commissie van de organisatie te Le ningrad gemeld. Vanuit Leningrad worden nog steeds resoluties ontvangen van verschil lende partijcrganisaties, die zich tegen de op positie en ten gunste der centrale commiosie en der eenheid in de communistische partij uitspreken. PETROLEUMGEBREK IN SOVJET-RUSLAND. In Moskou en andere steden. heerscht een groot gebrek aan petroleum en petroleum- producten ten gevolge van de overdreven uit- voerpolitiek van de regeering. De leider van de Moskousche electrische centrales, Lewin, heeft zelfs medegedeeld, dat ten gevolge van het petrolepmgebrek de autoriteiten genoodzaakt zullen zijn, enkele kiachtstations te sluiten en de electrieiteits- vo'orziening te beperken, daar het onmogelijk is, in de naaste toekoinst brandstoffen te ver- kriigen. Om de mceilijkheden te Moskou tot een minimum te brengen, stelt Levin voor, alle vloeibare brandstof te Moskou te requi- reeren, met inbegrip van de petroleum. De werkloosheid in de Russische industri- eele centra neemt groote afmetingen aan, vcora! in de textiel-industrie. Het centraal comite voor de vakvereenigingen heeft een speciale waarschuwing gepubliceerd tegen de verhuizing van werkloozen van de eene naar de andere stad. Het comite wijst er op, dat groote massa's werkloozen uit de textiel- industrie naar Moskou trekken, waar niet de minste kans op werk bestaat en waar den werkloozen slechts misere wacht Indien zij aan deze waarschuwing geen gevolg geven, zullen zij geen werkloosheids-uitkeering ont vangen noch tegemoetkomingen van anderen aard. defintief besluit eerst men. MaandagmidOag ne- ROUW IN DE ITALIAANSCHE KAMER. In de Italiaansche Kamer, die met rouw- floers behangen was in verband met't over- lijden van de koningin-moeder, waren Vrij- dag tal van afgevaardigden aanwezig, onder wie ook de afgevaardigden, behoorende tot de z.g. Aventijnsche oppositie. De voorzitter der Kamer en de minister van Binnenlandsche Zaken herdachten in treffende bewoordingen de overleden Koningin-Moeder. Beide rede- voeringen werden door de aanwezigen staan- de aaugehoord. Als teeken van rouw werd de zitting vervolgens opgeheven. Na afloop der zitting werden in de wan- delgangen tusschen fascistische afgevaardig den en Aventijnsche Kamerleden, behoorende tot de Volkspartij, vuistslagen gewisseld. De zitting van Zaterdag, die Mussolini in verband met het verschijnen der Volkspartij in de Italiaansche Kamer had doorgezet, heeft onmiddellijk na voorlezing van het protocol der vorige zitting de verwachte verklaringen van Mussolini in zake de botsing met de le den der Aventijnsche oppositie gebracht. Mussolini betoogde, dat hetgeen is ge schied, in hooge mate ongehoord was. „Over het lijk der eerste koningin van Italie heen die het fascisme heeft lief gehad, en welke liefde door het fascisme werd beantwoord zijn eenige tot de Aventijnsche oppositie be hoorende afgevaardigden de zaal binnenge slopen". Naar Mussolini verder verklaarde, kan aan een terugkeer dezer lieden in het parle- ment alleen worden gedacht na aanvaarding van bepaalde voorwaarden en na het afleg- gen door hen van bepaalde verklaringen. Weliswaar verwerpt spreker den door Fa- rinacci gestelden eisch, dat de „Aventino".in hem, Mussolini, een mythe moet zien, te meer, waar hij zich levend te midden der levenden gevoelt, maar de „Popolari" (Volkspartij) moeten de erkenning der fascistische revolu- tie als een voldongen feit uitspreken. Het nieuwe regime kan geen principieele opposi tie erkennen, nadat het de Grondwet zoo noodig heeft gewijzigd. Voorts is het noodig, dat de Popolari openlijk erkennen, dat nim- mer terecht moreele bedenkingen tegen het fascisme hebben bestaan. Ten slotte moeten zij er hun leedwezen over uitspreken, dat „aan het schandaal na de ver- moording" sociaal-demociatische afgevaar digden hebben deelgenomen. Eindelijk moeten zij nog openlijk verkla- ren, dat zij in de toekomst elke concurrentie met de Italiaansche emigranten van de hand zullen wijzen. Alleen indien aan al deze voor waarden is voldaan, kan wellicht een terug- keeren van de „Aventino" in het parlement worden aanvaard. Zoolang zulks niet is ge- schied, zal zij zoolang hij, Mussolini, op zijn post staat, noch thans, noch ooit in de toe komst den „Monte Vittorio" betreden. De rede van Mussolini werd dikwijls door levendigen bijval onderbroken. De afgevaar digden sprongen herhaaldelijk van hun zetels op, om hem toe te juichen. De „Popolari" wa ren gisteren zoo verstandig geweest om niet te verschijnen. springen, de vrije oef. de oef. v. d. plaats der meisjes, waren aardig om te zien Spannend was de halterwedloop der jon- gens tusschen de partijen Wit en Rood. Onder luid gejuich won wit met 7—5, nadat Rood eerst een achterstand van 5—0 tot 5—4 had opgehaald. De adspirantafd. meisjes bood na hare goede ringoef. der directeur een schilderi, aan. Tremplin hoogspringen en brug voldeec ook, doch het best waren de vrije oef. die be geleid door de muziek keurig werden uitge voerd. De adsp. jongens deden zich als flinke aan- komende turners kennen met stokoef. en een nummer klimpalen en touwen. De voorzitter vroeg nog even d'e aandacht der aanwezigen om den verkoop van bou quetjes voor de slachtoffers van den waters nood, warm aan te bevelen. Een drietal ver rassingen waren daaraan nog toegevoegd Een echt turnbal hield de overtalrijke aan wezigen nog langen tijd bijeen Twee oikts ten, die zich kranig weerden, gaven de dais lustigen volop gelegenheid hun hart op KORTE BERICHTEN. De aptoriteiten te Leningrad hebben of- ficieel verklaard, dat de scheepvaart aan de Moermankust gedurende Februari, Maart en April gesloten zal zijn, in verband met het ijs. IJsbrekers uit Leningrad zijn er in ge- slaagd 11 in het ijs vastzittende schepen vrij te maken en naar Reval te brengen. Sport vo. SNEEUW EN KOU IN HET BUI- TENLAND. De hevige kcude, die sedert drie dagen in Belgie heerscht, heeft voorSl haar invloed doen merken in de overstroomde gebieden. Het ijs in de Mass is gaan kruien. De muren van de overstroomde huizen te Namen zijn in ware ijswanden veranderd en de meeste wo- ningen moesten worden ontruimd. Vrijwel geheel Engeland ligt onder een dikke sneeuwlaag, die op sommige punten, vooral in Lancashire en Yorkshire, verschei- dene vceten diep is en waardoor veel overlast veroorzaakt wordt. In genoemde graaf- schappen zijn vele wegen onbegaanbaar, ter- wijl twee treinen gederailleerd zijn; persoon- lijke ongelukken hadden niet plaats. De toe- stand wordt nog verergerd door zwaren mist. le Southampton kon een nieuwe torpedo- jager met van stapel loopen, daar het schip aan de helling was vastgevroren. Vooral de gebieden. die van de jongste overstroomingen te lijden hebben gehad, wer den zwaar getroffen door den sn-eeuwval. In Oxford b.v. zijn vele straten onbegaanbaar Het traamverkeer moest in vele provincieste- den worden stopgezet. DE DUITSCHE KABINETSVORMING. De onderhandelingen over de samenstel ling van het kabinet, die Zaterdag tot laat in den namiddag duurden, hebben eindelijk tot een besluit geleid. Zondag zou de rijifcskanse- lier verslag uitbrengen aan den Rijkspresident en de besprekingen met de afzonderiijke per- soonlijkheden vcortzetten. Men mag er staat op maken dat heden in den loop van den mid- dag alle elementen voor de definitieve beslis- sing aanwezig zullen zijn. Volgens den berichtendienst der Duitsche Dagbladpers werd in den Rijksdag de vol- gende ministerlijst waarschijnlijk genoemd: Rijkskanselier: Luther. Buitenlandsche Zaken: Sfresemann. Binneniandsclie Zaken. Koch (dem.) Econcmie: Biirgers (Keulen, Centrum). Financien: Reinhold (dem.) Arbeid: Brau.ns (Centrum). Verkeer: Krohne (D. Volkspartij). Justitie en bezet gebied: Marx. Posterijen: StingI (Beiersche Volkspartij). Rijksweer-Gessler. De Beiersche Volkspartij heeft deze lijst yporloopig nog niet goeckekeurd. Zjj zal haar UITVOERING DE HALTER. De bekende vereeniging de Halter opende Zaterdagavond de jaarlijksche reeks van turnuitvoeringen, en't bleek haar uitstekend toevertrouwd, want voor een meer dan voile zaal werd op succesvolle wijze een goed pro- gramma ten uitvoer gebracht. Even over half acht, (er werd niet zoo stipt op tijd begon- nen als wij dat van de Halter, die ons in dit opzicht verwend heeft, gewoon zijn) gingen de gordijnen vaneen en stond de geheele ver eeniging opgesteld. Na de vaandelgroet trad de voorzitter, de heer Mensink naar voren, tot het houden van zijn openingsrede. Met overtuiging besprak hij na een woord van welkom, de groote beteekenis der licha- melijke ontwikkeling als bron van volks- kracht en volkswelvaart. Wel wordt er reeds veel gedaan, maar van systematische opbouw en regeling is nog geen sprake. Dank bracht spr. nogmaals voor de hartelijke ontvan'gst der vereeniging na de terugkeer uit Geneve, dank aan't college van B. en W. muziek en zangers, en een bijzonder woord van hulde aan de pers, waarvan de suggestieve kracht in die dagen niet onopgemerkt voorbij was gegaan. Dat Zwitsersche bondsfeest had spr. dui- delijk getoond, dat daar de gymnastiek volks- zaak is. En zoo moet het ook in ons land worden. Veel zal er nog voor gewerkt moe ten worden, maar zij, die de prachtige resul- taten in Geneve hebben gezien, zullen met onvermoeiden iiver voortgaan Aan den d<>ec- feur den heer jac. Schenk, bood spr. een blij- vend geschenk aan, waarna hij de leden dankte voor hun toewijding en de donateurs voor hun financieelen steun. Na deze met krachtig applaus beloonde openingsrede, werd begon en met de afwer- king van het 15 nummers tellend program- ma. De heeren waren met hun eerste nummer staafoef. niet gelukkig. De correcte afwerking liet wel te wensehen over. Aan hooge hrug en ringen lieten de tweede en derde afd. hee ren goed werk zien. Het nummer springtafel bleek zeer goed voorbereid en hetgeen als iets nieuws werd te zien gegeven, schonk de aanwezigen veel voldoening. Aan't hoogrek werd weer door dp eerste afd. kranig werk te zien gegeven. Verschillende turners toonden vooruit te zijn gegaan. Gok nu weer viel het werken van de heeren Schenke tn Licher op. De damesafd. verdHnl voor haar mooi werk, dat met ernst was en werd beoefend, een woord van hulde De Vlassikale brugoef vielen reeds dadelijk op door seneuze afwer king. De langzame vrij? oef werden op d° maaf der muziek prachfig rn zoo goed als zonder fout uitgevoerJ Terech* verwierven de dames voor dit beste nummer van het programma een sponfaan applaus. De cursussen meisjes en jongens gaven het bewijs dat er goed geoefend worddn, het halen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Zij, die iiveren voor een grooteren schouw- burg, hadden op den Halteravond aanwezig moeten zijn. Zij hadden kunnen constateeren dat voor zoo'n sterke vereeniging een groo- ttre zaal en grooter tooneel wel gevenscht was. Volgenden Zaterdag wordlt deze uit veering herhaald. VOETBAL. Italie heeft gisteren de intern, wedstrijc tegen Cecho-Slowakije met 31 gewonnen. WORSTELEN IN AMICITIA. i Vrijdag hebben in „Amicitia" zoo schrijft men -ons onder groote belangstel ling de worsteldemonstraties van den heer Jan Sint, lcampioen zwaargewicht van Ne- derland, plaats gevonden. De heer Sint begon met een inleiding dat door serieuze training veel tot stand kan ko men. Hij zeide dat de krachtsport beoefend moet worden in de eerste plaats om het mooie wat er in het worstelspel zit en vervolgens voor het vormen van een stevigen athletischen lichaamsbouw. Niet dat deze sport beoefend moet worden om bij straatgevechten of derge- lijke te gebruiken. Dit toch is uit den booz°. Hierna werd met de oefeningen aangevan- gen. Ten eerste werd het gewicht heffen gede monstreerd, volgens Olympisch reglement, waarbij verschillende op- en aanmerkingen door den heer Sint gemaakt werden. Daama werd door dezen en den heer v. d. Vliet gedemonstreerd het Grieksch-Romeinsch worstelspel en vervolgens werden de Finsche grepen gegeven, waarbij de heer Sint zijn schitterend grepenspel en technisch kunnen prachtig deed uitkomen en menigmaal een hartelijk applaus in ontvangst had te nemen. Hierna werden door de leden nog verschil lende partijen geworsteld onder de aange- name leiding van den heer Sint. Zij die dezen avond hebben meegemaakt, zullen zeker later weer aanwezig zijn wanneer zij weten dat de heer Sint dan met 3 of 4 kampioen-worstelaars en gewichtheffers en eenige schitterende amateur-acrobaten in het oefenlokaal „Amicitia" zal komen demonstree- ren. Een en ander zal vroegtijdig door een advertentie in dit blad worden bekend ge maakt DAMMEN. Kamp. v. Nederland. In dezen wedstrijd is gisteren de voorloo- pige beslissing gevallen. V'os en Damme zijn gelijk geeindigd met 16 p. Zij zullen 30 en 31 Jan. een match van drie partijen spelen om het kampioenschap van Nederland. Van Dartelen was derde met 13 p. I. de Jong vierde met 12 p. H. de Jongh, Lichten- berg en Milikowski behaalden elk 9 punten. TXit HuslandL. (Nadruk verboden). I. De wederinvoering van het brandewijn- monopolie en de gevolgen. Zooals bekend, hebben de bolsjewiki kort geleden het brandewijn-monopolie, dat door den czaar bij het uitbreken van den wereld- oorlog werd afgeschaft, opnieuw ingevoerd. Het was toen voor iedereen duidelijk, dat de eigenlijke bedoeling van dezen maatregel was de leege schatkist te vullen, maar de bolsjewiki ontkenden dit en beweerden, dat zij uitsluitend met altruistische bedoelingen vervuld waren, toen zij hebben besloten de „wodka" weer in te voeren. Ook zou deze wederverschijning van de wodka (het Rus sische „wodka" beteekent brandewijn) een weldaad voor het volk zijn, betoogden de bolsjewiki, want hierdoor zou het vreeselijke kwaad bestreden worden van den „samogon" (,,samogon" is thuis vervaardigde brande wijn, een drank, die zeer schadelijk voor de gezondheid is; sinds de bolsjewistische revo- lutie heeft het vervaardigen van „samogon verontrustende afmetingen aangenomen en het werd een gevaar voor het volk), Er waren zelfs bolsjewistische leiders, die zich niet schaamden te beweren, dat de wederinvoe ring van de wodka de drankzucht zou verminderen. Dit beweerden zelfs Kalinin, de „president" van de Sovjet-Unie, en Se- masjko de volkscommissaris van gezondheid. Wie aan de juistheid van deze onzinnige ver klaringen durfde te twijfelen, werd voor anti- revolutionnair uitgescholden, een in Scvjet- Rusland zeer gevaarlijke benaming. Het ge volg hiervan was, dat iedereen deed alsof hij werkelijk aan de weldaden geloofde, die de wodka in Rusland-zou brengen. Nu heeft een van de vooraanstaande bols jewiki, Jaroslawkiej, tegen wien de beschuldi- ging, dat hij contra-revolutionnair zou zijn, natuurlijk niet geuit kon worden, openlijk verklaard, dat de wederinvoering van de wodka een ongeluk voor het land was. Jaroslawskiej verklaart op grond van door hem verzamelde gegevens, dat de drankzucht m Rusland sinds de invoering van het „scha- vuitje" („mjerzawtsjik", zoo noemen de Rus- sen de meest gangbare fleschjes met wodka) sterk is toegenomen. Jaroslawskiej schrijft letterlijk het volgende: „Indien het waar is, dat de welstand van de boeren en de arbei- ders sterk bedreigd werd door den samogon, en dit is zoo, dan zal deze welstand door de j wederinvoering van de wodka nog meer lij. den. Iedereen, die in de steden zijn oogencfa kost geeft, bemerkt, dat het aantal dronkea mannen en vrouwen sinds de wederinvoeriti.- van de wodka aanzienlijk is gestegen. In i arbeiderswijken was de samogon weiniu bj, ker.d, zoodat de wodka dronkenschap heei: geschapen daar, waar zij voordien zeer we nig voorkwam." Wij zien dus, dat een bolsjewistisch des- kunr'^ openlijk erkent, dat de wederinvo* ringen het brandewijn-monopolie, dat voor de revolutie steeds en terecht als een van i schandvlekken van den Russischen staat werd beschouwd, niet die resultaten heeft gt had, welke de leiders van de regeerende partij beweerden er van te verwachten, dat n.l. hier door het alcoholisme, deze vreeselijkste alls - geesels van de Russische samenleving, r o-inieuw in de steden heerscht en wel in i mate als er in den tijd, toen er alleen samt- gon bestond, ondenkbaar was. „Samogon moest men zelfs stoken en dat was zes moeiiijk, zoo niet onmogelijk, in de stedet vooral bij de onbeschrijfelijke woningtoestai den, die er heerschen (Rysko heeft kort gel. den op het congres der metaalarbeiders t Moskou verklaard, dat in doorsnee een arbt der in Sovjet-Rusland nog minder woo; ruimte bezit dan een lijk; hij sprak dan os van de „doodkistennorm"). De wet vervoljd het stoken van samogon en het gevaar, bi de politie aangegeven te worden, was in d steden, waar in elke woning drie a vier gez» nen wonen, zeer groot. Nu wordt echter d wodka openlijk verkocht, zoodat iedereen j staat is zooveel te drinken als hij be(ale: kan. Van eenig belang is ook de volgeni overweging. Iedereen wist, dat samogon zee schadelijk was, en al is de Rus in den rega te zwak om zich te bedwingen, er warei toch zeker menschen, die door het bewustzija dat de samogon de gezondheid rui'neeri weerhouden werden.Nu de regeering zeli wodka verkoopt is dit argument vervallen; het is zelfs bijna een patriottische plicht ge worden de rijks-wodka te drinken. Op het platteland is de toestand natuurlijk anders geweest. Daar was de macht vrn dt centrale regeering steeds zeer klein, daar heerschte niet zulk een woningnood als in dt steden en bijna elke boer kon samogon etokes als hij maar wist, hoe het gedaan moest wor den. Welke verwoestingen de samogon op het platteland heeft aangericht kan een West- Europeaan, die de Russische toestanden niet kent, zich moeiiijk voorstellen. De gevoDer. van het zich met samogon bedrinken waren nog erger dan zij onder normale omstandig- leden zouden zijn geweest, wijl de Russische plattelandsbevolking jarenlang ondervod was, wijl de meeste boeren in geen 7 jaren genoeg brood hadden om zooveel te eten als zij wilden. De ondervoede, verzwakte orga- nismen waren natuurlijk niet in staat eenigen weerstand aan de funeste gevolgen van den samogon te bieden. De samogon werkte ver- slappend en demoraliseerend op de boera hij ontnam hun den moed en den wil om hd leven anders, beter te maken, hij doodde dt energie, den ondememingsgeest. Heeft dt wodka ten minste dezen vreeselijken vijan: van het Russische volk verdrongen? Neeo zeggen alle deskundigen. De samogon bliji even zoo heerschen als vodr de invoering van de wodka, maar wie niet tegen den samo gon kon en dus vroeger van alcohol moes/ afzien, die drinkt nu de wodka, zoodat oot op het platteland de wodka de dronkenschap met verminderd, maar vermeerderd heeft. In de steden heeft de samogon nooit zulk een algemeene verspreiding gehad als op het ilatteland, al waren de Russische steden ook ang niet droog. Na de invoering vi. de wodka is de toestand echter geheel anders ge worden en er zijn nu in de steden net zoo veel dronken mannen en vrouwen als op het platteland. De vraag naar de wodka is zoo groot, dat vele winkels in een minimum van tijd hun voorraad uitverkoopen. Tegelijkertijd is, evenals met alle andere waren, in Rusland ei.ii wilde speculatie in wodka ontstaan. De speculanten organiseeren wachtdiensten, die voor de wodka-winkels staan te wachten om je flesschen van het begeerde vocht machtig te worden. De op deze wijze ir ver schillende gedeelten van de stad gekochte wodka wordt daarna gedistribueerd onder dt aangesloten geheime wodka-kroegen, waar zij tegen veel hoogere prijzen worden verkocht. In alle arbeiderswijken verrijzen nu geheime kroegen, waar de arbeiders wodka kunnen krijgen, zooveel als zij maar willen. Deze kroegen zijn natuurlijk tevens de broedplaat- sen van ontucht en misdaad. De kroeghouders zijn overigens niet de qpnigen, die den prijs van wodka opdrijveti; ook verschillende semi-officieele organraties en instellingen, die „in spiritus doen", ver- koopen wodka voor hoogere prijzen dan die op het etiquet vermeld staan. De Rijksspiri- tus-centrale (Gosspirt) heeft daarom een cir culate uitgevaardigd, dat alleen zij, die dt wodka per glaasje verkoopen, er meer voor mogen vragen dan de officieele prijs; wie dus een flesch wodka verkoopt, mag nieis boven den officieelen prijs vragen. Het spreekt echter van zelf, dat niemand zich aan deze circulate stoort. Ook de bewering, dat de regeering geen fiscale voordeelen met de wodka op het oog had, is een leugen gebleken te zijn. De re geering verdient veel geld aan de „schavuit- jes De wodka is nu een van de belangrijk- ste Russische handelsartikelen geworden; dat erkent nu het officieele verslag over de economische conjunctuur van de volkshuis- houding van de regeering. Terwijl de ver koop van alle andere goederen in Rusland daalt, neemt de verkoop van wodka meer en meer toe. D® wodka neemt nu reeds een be- langrijke plaats in op de credit-zijde van de begrooting en de volkscommissaris van fi nancien spreekt nu over de met wodka te be- halen winsten als over een van de belangrijlc- ste onderdeelen van de ontvangsten varT den staat. De wodka heeft dus het ongelukkige land opnieuw in haar klauwen. Wie het Russische volk kent, wie weet, hoe de Russen aan den drank verslaafd zijn, begrijpt welke funesfe gevolgen de wederinvoering van het monopo- lie op wodka zal hebben. Indien er een land is, waar de drooglegging noodzakelijk was, "-aar zij ontegenzeggelijk gebiedend was, dan dat Rusland. De „vrienden van het volk", de bolsjewiki, hebben echter de belangcn van het volk ook hierin opgeofferd om hun be- rooide schatkist te vullen. ^r:. K A PTSCtJ 1NSK& te

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8