Alkmaarsche Gourant He! Dndsrgroiidsche syndicaat. De ..GOKTISEHTiL" Wocnsdag 20 Januari. I 1.1 ILLK'ION. IK DENK ER STERK OVER, TE GAAN ADVERTEEREN! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT Het werken der Rykssernminrlch- ting en het opbreken en verwerpen by onze landbouwhuisdieren. No. 1ft -Honderd Acht en Twintigste Jaargang. Stadsiiieuws. PSYCHOMETRIE. De Evang. Luth. kerk was gisteravond geheel gevuld met belangstellenden, die kwa- men de lezing van mevr. Akkeringa uit Den Haag bij te wonen. De heer P. Keuzenkam-p heette de aanwezi- gen welkom en speciaal mevr. Akkeringa, die hij geluk wenschte met hare behouden terug- komst van hare jongste reis naar Oost-Indie, daaraan den wensch toevoegende, dat zij nog vele jaren in het bezit mocht blijven van hare bijzondere gaven. Op verzoek van mevr. A. werden hierop gezamenlijk gezongen uit den Liederenbun- del van lied 242 de coupletten 2 en 3, onder orgelbeleiding. Met grcote blijdschap constateerde mevr. A de belargstellmg voor de spiritistische we- tenschap. Op dit laatste woord legde zij den nadruk: wij gelooven niet, maar wij weten, dat wij na het afleggen van ons aarcsch om- hulsel gaan naar een niet door m-enschen- handen gebouwd oord. Uitdrukkelijk stelde spr vast, dat de spiri- tisten wel degelijk gelooven in God, als zijnde de hoogste geest. De BijbG is voor de spiri- tisten het voornaaniste roek, waarin honder- den spiritistische verhalen voorkomen. Afkeurend sprak spr. over de kwestie of de slang al dan niet gesproken zou hebben, spr. verklaarde dat Adam een hoortnd1 medium is geweest. Vele ding-en, in den Bijbel verhaald, gebeuren ook heden- nog. Jezus zelf is een groot medium geweest en heeft bewezen dat het mogelijk is om, gestor- ven zijnde, te verschijnen in een zaal zonder dat de deuren behoeven te word en geopend. Ook thans zijn er nog vele mediums, die verborgen dingen zien en hooren en wonderen verrichten. De nieuwe strooming op geestelijk gebied staat niet meer tegenover ons, zoofls vroeger, toen de mediums, die men toen hek- sen noemde, verbrand of verdronken werden. Hoe geruststellend is het voor ons om te weten, zei spr., dat onze afgestorvenen van- uit een andere wereld met ons meeleven Met een paar voorbeelden toonde spr. dit nadei aan, daarbij er op wijzende dat meermalen een boodschap van de overledenen wordt overgebracht door de mediums. Zij kunnen ons waarschuwingen geven, die, als men ze ter harte neemt, van belang zijn voor ons geheele leven. Een treffend staaltje hieryan gaf spr. uit Palembang, waar zij een off icier had aange raden naar Nederland te vertrekken, om zijn moeder nog te kunnen zien. Een waarschuwerd woord gaf mevr Ak keringa over psvchometrie, daaraan een ver- klaring van die'gave toevoegend: de persoon van een psychometrist staat geheel buiten die gave. De psychometrist is als een tweeheid, waarvan de eene verborgen dingen ziet Hij kan echter alleen zien en medec'celen wat van de „andere zijde" wordt verteld en te zien gegeven. Psychometric is dus geen toekomst voorspellen gelijk spr. nader uitcen zette Dat er beslist iets is buiten den mensch trachtte spr. duidelijk te maken door te verhalen van een in Amerika gestorven kind, waarvan de ziekte enz. door een psychometrist was aan- gekondigd. De overledenen kunnen veel moors vertellen van hunne ervaringen aan de „overzijde", maar ook geven zij mededeelingen over ver- schrikkirgen. In dit verband zei spr., dat de hel niet is een vuur- en v'ammenzee, gelijk geleerd wordt, maar niet anders dan het berouw van wat hier op aarde verkeerd is gedaan Daar- om zijn die" mededeelingen zoo waarschuwend voor ons. Met ten voorbeeld van iemand die zich vergiftigd had, verduidelijkte spr. die. Als zich een ..intelligence manifesteert", gelijk spiritisten dat noemen, geschiedt dit met een stellige bedoeling en men doet goed daar nota van te nemen. In Gorredijk had spr. in een zaal, waar zij een lez'ng hield, een intel- ligentie gezien, die zij volkomen had kurnen beschrijven als een daar algemeen bekend per soon. Hierover wijdde spr nog uit, waarop zij nog een dergelijk voorval beschreef uit Den Haag, waar het een koloniaal betrof. De persoon wien dit verschijnen ten zeerste belang had ingeboezemd, omdat hij daarbij betrokken was geweest, was daarna van on- geloovige een overtuigd geloovige geworden den. Hierop beschreef spr. een paar intelligen- ties, die zij in de kerk zag (vooraf had zij ge- vraagd de stilte en rusbte bewaren), van wel- ke verschijnselen eenige werden herkend door de personen waarnaast zij zich bevonden.Voor zoover d't niet het geval was, verzocht spr. die menschen een en ander in gedachten te houden, omdat de verschijning ongetwijfeld iets beteekent in hun leven. Om de bedoeling van den avond te volgen, gaf spr. daarna eenige psychometrische proe- ven. Die bedoeling is n.l. het opwekken van- den lust in studie over spiritisme, waardoor het geluk zal toenemen, omdat men dan er- vaart nooit alleen te zijn en dat er n-iets bij toeval gebeurt in ons leven. Spr. legde er d-en nadruk op, dat bij d-eze psychometrische experimenten misschien, evena's op vorige bijeenkomsten is geschied, een en ander zou worden verteld, wat de per soon die het voorwerp zou aanbieden, niet wist, maar dan moest men daarnaar een on- derzoek instellen. In het algemeen verzocht spr. geen voorwerpen van eigen gebruik aan te bieden, omdat het minder mooi zou zijn als misschien iets onaangenaams in het open- baar zou worden gezegd. Ook verzocht spr. om geen voorwerpen van emstig zieken aan te bieden in de hoop raad ter genezing te zullen ontvangen, want daar/oor zijn avon- d-en als deze niet bestemd. Een zeer groot aantal voorwerpen van de meest uiteenloopende soort, kettingen, doos- jes, doekjes, enz., werd aangeboden In ver band met vele dezer dingen vertelde mevr. Akkringa tal van bijzon-derheden, die be- trekking hadden op den aard of de herkomst dezer voorwerpen en op de personen aan wie zij hadden toebehoord of die in zijdelings ver band daarmee hadden gestaan. Frappante bij- zonerheden waren hier meermalen bij, die weliswaar niet altijd door de eigenaren der voorwerpen werden herkend, maar waarvan de spreekster dan verzocht deze in gedachte te houden, omdat zij ongetwijfeld beteekenis hebben. Een der aanwezigen, ds. Deetman, ver- klaarde door hetgeen mevr. Akkeringa had verteld allerminst overtuigd te zijn en vroeg haar, om een voorwerp, oat hij bij zich had, te wiilen psychometriseeren. Dit zou, hem en naar hij meende zeer vele anderen kunnen overtuigen van de gave van de spreekster. Deze zei daarop, dat het haar niet mogelijk was om aan dat verzoek te voldoen, omdat er nog zooveel voorwerpen lagen-, waarvan de eigenaren belangstellend bespreking hadden aigewacht, maar waarvan met het oog op den tijd niet meer kon komen. Een der aanwezige dames verklaarde geen prijs te stellen op bespreking van haar voor werp, als mevr Akkeringa kon besluiten het verzoek van ds. Deetman in te willigen. Zij hoopte, dat meerderen evenzoo zouoen doen. Mevr. A. wachtte meerdere dergelijke be- reidverklaringen niet af en bleef bij haar ant- woord aan ds. Deetman. Tit slot van den avond w-erd daarop op ver zoek van mevr. Akkringa nog gemeenschap- pelijk gezor-gen. Alvorens de vergadenng te doen, uiteen gaan, constateerde de spreekster, d-at het niet mogelijk is iedereen op een enkelen avond te overtuigen, maai zij hoopte bij velen e'en lust tot onderzoek te hebben opgewekt. Daartoe wekte zij dan ook alien op, opdat het ook hen zal gaan als zoovele anderen, dikwijls geleer- den, die zeiden: „ja, het is waar, al kunnen wij het niet verklaren." IS en BLI1FT de BESTE Sehrijfmachine. "Vert.: L. Frankenberg, Alkmnar. Door Mrs. C. N Williamson. Nederlandsche verialing van Ada van Arkel 38) Er klonk geen geluid als antwoord, hoewel Sheila telkens weer op het zware eikenhout bonsde, en toen keerde ze zich naar Carrir.g- tons deur aan de overzijde van de hall. Daar was geen rood licht en Carrington was niet in zoo groot doodsgevaar als zijn vriend, maar als zij hem kon wekken, zou hij het ge- vaar ontloopen en kon hij haar helpen om kapitein Derby te roepen. Ze sloeg met al haar kracht op de deur er riep: „Mr. Carrington." Maar er kwam geen antwoord, geen'geluid. „Zouden ze al vermoord zijn?" vroeg ze zich af, bevende van angst. „Neen, dat kan niet. Zij zijn bedwelmd door den zwaren rook van het vuur. Ik moet den nachtwaker opzoe- ken en hem de deuren laten openbreken. Het is een wonder, dat hij of iemand an ders me nog niet gehoord heeft." Ze keerde zich om om naar de deur te Snel len, die naar de groote hall voerde, toen ze van achteren om het middel werd gegrepen en er tegelijkertijd een hand op haar mond werd gedrukt. Ze voelde dat ze werd opgetild en werd weggedragen de gang uit en in de richting van den t-uen. Er was geen twijfel aan of de hand die haar lippen dicht hield, was de hand van sen mooidenaai". Zjj had het succes van ziin Buiten land. EEN JAZZ-PROCES. Te Minneapolis heeft Zaterdag een rechts- geding gediend, dat wellicht een unicum is. Samuel Becker, een jong Russisch jazz-com pon st, stelde een actie tot schadeloostelling groot honderdduizend dollar, in tegen Ted Florito, een jazz-componist te Chicago, om dat Florito een compesiiie, getiteld „When lights are low" had geschreven en doen uit- voeren, die zou zijn gestolen uit een door Becker geschreven „Valse Allurement' Becker bracht, ter staving van de ingebrachte beschuldiging, symphonie-orkestdeskundigen en een trio bekencie kamermuziekspelers voor den rechter; Florito, ter ontzenuwing, bekende sterren van „Tin Pan Alley". Eerstgencemde deskundigen speelden eerst drie uren lang, tezelfder tijd Becker's „Va!se Allurement", daarna „When lights are low' evenals, om de stijlverwantschap te bewijzen, „The Broadway Honeymoon", „Where the Cherry blossoms fall", en andere, die alle on- geveer op het zelfde muzikale thema sponnen. Tegen het vallen van den avond hief de rec'hter plotseling zijn hand op en gelastte, de muzikale bewijsvoering te staken, waarop hi] droogjes liet volgen: „The action is dismis sed" en daarbij de volgende toelichting gaf: „Ik ben dol op de oude meesters in de muziek en den heelen dag door meen ik ze alien in meer of minder onvoldragen vorm te hebben gehoord. Het bondshof, mijne heeren is geen plaats om over geschiilen over uw onderschei- denlijk over uw onderscheidenlijke niet-oor- spronkelijke composities uit te vechten". Waarop de jazz-meesters stilletjes aftrok- ken. OVER DEN MOUNT-EVEREST? In Franshce luchtvaartkringen bestaat het plan een vlucht te organiseeren over den Mount Everest. Zooals men weet, is de Mt. Everest de hoogste top van het Hiinalayage- bergte, waarheen door de Engelschen reeds verscheidene expedities zijn ondernomen. De ze nieuwe poging zal waarschijnlijk gedaan worden door den piloot Calizzo, den h-ouder van het wereld-hoogterecord (12.066 M.) Het ligt natuuriijk niet in zijn bedoeling op dten top te landen, doch er slechts overheen te vliegen en dan de Fransche driekleur te la- ten vallen. Het vertrek per boot naar IndiC is tegen het eind van Maart bepaald. Behalve de piloot Calizzo, zullen nog mee- gaan een filmoperateur en een waarnemer. De operateur is verbonden aan een der groot- ste Amerikaansche filmfabrieken, welke, naar men zegt, dezen tocht financier! De moeilijkheid is dat het vliegtuig 3 per sonen met zich moet voeren, terwijl voldoende brandstof aanwezig moet zijn om den afstand van het aerodrome naar het „massief" van den Himalaya en terug af te leggen. Het ge- vaar van deze exped'itie ligt in het riskeeren van een motorpanne boven dit onherbergza- me oord, waar geen landingsterreinen aan wezig zijn. Het geldt hier een zeer lastige over-land- vlucht met 'n zwaar beladen toestel, terwijl er als bijzondere moeilijkheid nog bij komt een stijging naar 9000 M. WESTHAM ALWEER IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Westham, de Londensche voorstad, die door haar ruime uitkeeringen aan de werkloo- zen een steen des aanstoots voor alle conser- vatieven is geworden en waarover de Labour- Party het liefst maar -n-iets zegt, is alweer in- geldelijke moeilijkheden. Aan het ministerie van het G-ezondheidswezen is het gemeente- bestuur al reeds l®/» millioen verschuldig-d- terwijl nu een verder te kort op de gemeente- rekening is van bijna 300.000. R'EVOLUTIE TE LONDEN! Op het programma van den- radio-omroep van het Londensche station kwam Zon-dag een als burleske bedoeld-e voordracht voor, waarin een beschrijving wordt gegeven van het uitbreken eener revolutie te Londen, ver- telt het Hbld. De commissie van toezicht had- deze voordracht, gehouden door den heer Ronald Knox, bij de repetitie goedgekeurd. Bij zijn voordracht voor den omroep gaf de heer Knox echter slechts zeer onduidelijk te verstaan. dat de beschrijving een fantasie was en de toon, waarop hij zijn voordracht hield, had ten gevolge, dat tallooze luister- aars in Engeland in de meen-in-g werden ge- bracht, dat het relaas van de revolutie tot den- berichtendienst behoorde Het gevolg hiervan was, dat bij de redactiebureaux in het geheele land de telefoon geen oogenblik stil stond: voortdurend belaen menschen uit allerlei plaats-en op om te informeeren of de revolu tie inderdaad te Londen was uitgebroken, of het waar was dat het parlementsgebouw in d-e lucht was gevlogen, hoeveel d'ooden er wa ren en of de opstand zich reeds tot de provin- cie had uitgebreid. Het beheer van den radio- omroep heeft thans een communique verspreid om te betoogen, dat het aan dit misverstand geen schuld draagt. Men is het er echter over eens, dat dergelijke alarmeerende voordrach ten in het vervolg achterwege dien-en te blij ven. EEN NTEUVC'E TORPEDOBOOTJAGER. Zaterdag zou te Southampton een nieuwe torpedobootjager, de Amazon", van stapel loopen. Het bleek echter, dat het vet, gebruikt om het van stapel loopen te vergemakkelijken, 's nachts hard was geworden, in weerwil van alle mogeliike voorzorgen, waarom het van stapel loopen zelf werd opgegeven. Er was bijzondere belangstelling voor de plechtig- heid, omdat het de eerstc jager was, in Enge land sedert den oorlog gebouwd. Bij den bouw van de .Amazon" is rekening gehou den met de ervaring, gedurende den oorlog cpgedaan. Het schip wordt besehouwd als het mcdernste type, dat ooit is gebouwd. EEN ARTS VRAAGT OM EERHERSTEL. In de Engelsche medische wereld heerscht weer eens beroerin-g. De oorzaak daarvan is een actie, inestgeld door den 86-jarigen dr F. W. Axham, tegen het ..Koninklijk College van Chirurgen". dat hem 15 jaren geleden werk willen beletten en zij zou misschien wel van deze wereld moeten verdwijnen. Vreemd genoeg voelde Sheila in haar hart geen vrees voor zichzelf op dat oogenbiik. Ze dacht al leen aan Carrington en kapitein Derby, maar vooral aan Carrington, dien ze lief had. Ze kon hem niet dien vreeselijken dood la- ten sterven. Als ze hem maar kon redden zou ze gewillig in zijn plaats sterven Dan mocht de moordenaar zich op haar wreken, als hij dat verkoos. Met de wilde kracht die alleen wanhoop verleent, trok het meisje aan de hand die haar mond bedekte en toen ze voor een secon- de haar vrijheid terugkreeg, uitte ze een zoo doordringende gil, als ze nooit had kunnen geven in een moment van minder gevaar. Hij trilde na in haar eigen ooren. Het kwam haar voor of het een doode in zijn graf zou doen omkeeren, als hij zoo geroepen werd. Maar zou het Mark Carrington en kapitein Derby wakker maken? Zij kon slechts bidden, dat het dit zou doen, want de kreet werd onmiddellijk gesmoord door de hand die zich opnieuw op haar ge- zicht drukte met een ijzeren greep onder haar kin en een zoo woeste druk op naar lippen, dat het scheen of het bloed door de teere huid zou dringen. Haar hals werd zoo ruw gebo- gen, dat haar spieren gespannen waren en haar adem bekiemd. Een regen van sterren scheen voor haar pijnlijke en tranende oogen te dansen. Ze worstelde opnieuw, maar ver- geefs en in den benauwden strijd, de worste- ling van lichaam en geest tegen de onzicht- bare dwingende macht verloor ze haar adem en het bewusfzijn. Toen ze weer biikwym scheen hot of ze op Niet Ianger over denken, Mijnheer, DOEN! Ook niet tegen de kosten opzien, adverteeren is absoluut niet duur, integen- deel, het is zelfs zeer winstgevend. Begint U nu eens met een paar plaatsingen, U zult zien, uw zaak gaat er door vooruit. een bed lag een bed dat tegelijk makkelijk en bekend was. Wat was er gebeurd? Had ze een vreeselij ken droom gehad? Er was dezelfde aangename gemengde geur van gedroogde lavendel en oud hout, die ze iederen nachals ze wakker in het won- derlijke bed in den toren lag, geroken had Ze had zich dikwijls gezegd, dat die geuren haar altijd aan deze kamer zouden doen den ken, waar ze ook zijn mocht en hoeveel jaren er ook verloopen mochten zijn. Gisteren nacht had ze dit nog gedacht, niet wetende, dat ze nooit meer in dat bed zou slapen. Maar, zei ze in zich zelf, misschien was dit ook maar een deel van haar droom, dat ze verhuisd was naar een andere kamer. Ze kon zich niet vergissen. Er kon geen tweede bed bestaan als dit. En dan, als ze niet daar was, waarom zou ze dan in bed zijn? Wat was er dan waar van den brand, die ze achter de ge- sloten deur in de gang had zien schijnen, haar woest bonsen op de deuren, haar gil en de hand die haar den adem ontnomen had? Had ze werkelijk dat vreeselijke tooneel be- leefd? O, ze kon er niet aan twijfelen. Mis schien waren nu op dit oogenblik Carrington en kapitein Derby al verbrand. Hoe ook, ze moest nog trachten hen te redden. Ze probeerde overeind te gaan zitten, maar iets hield haar terug. Haar armen waren achter op haar rug gekruisd en aan de pol- sen samen gebonden, ze kon voelen waar En haar voeten waren ook vastgebonden. Ze kon zich niet bewegen, maar kon ten minste schreeuwen. Plotseling bedacht ze zich, hoe dicht de garu? met de brandende kamer bij den toren wegens „infaam gedrag" zijn diploma afnam, omdat bij zich toen had verbonden met een zekeren Sir Herbert Barker, een niet-gebre- vetteerd en dus niet officieel erkend „manipu- lative chirurg", in wiens behandelingswijze Axham vcrtrouwen stelde en voor wien hij op trad als anesthetist. Dr. Axham heeft het College verzocht, hem zijn diploma terug te geven en hem aldus in zijn beroepseer te her- stellen, doch het heeft dit verzoek van de hand gewezen. Een zelfde verzoek, dat dr. Axham heeft gericht tot het „Koninklijk Col lege van Geneesheeren" te Edinburg, wacht nog op behandeling. Eh-. Axham is echter, hoe de beslissing op laatstgenoemd verzoek ook moge uitvallen, van plan, bij den „lord- president" van den Privuy Council tegen de uitspraak van het College van Chirurgen in beroep te gaan. De beslissing van dit college zou in een groot deel der medische wereld groote ontstemming hebben gewekt, omdat bet „ultra vires" zou hebben gehandeld. De geheele pers bemoeit zich met dit geva.1 en egt sympathie aan den dag voor den bejaar- den arts, die ook uit alle deelen des lands telegrammen van sympathie ontvangt. EX-KONING GEORGE VAN GRIE- KENLAND. Ex-Koning George van Griekenland heeft te Rome tegenover journalisten een verllcaring afgelegd over zijn land. Hij is van meening, dat Griekenland nog steeds in den abnorma- len toestand verkeert, waarin het in 1922 is geraakt. Deze toestand kan alleen eindigen wanneer het land wordt toegestaan zijn wer- kelijke meening door vrije verkiezingen uit te spreken. „Indien ik er zeker van was", zeide hij, „dat het Grieksche volk de constitutioneele monarchic niet wenscht. dan zou ik niet Ian ger zijn koning willen zijn. Ik zou de eerste zijn om zijn wil te aanvaarden. Ik heb het Grieksche volk altijd bemind en zal het blij ven liefhebben, hoe ook zijn beslissing moge zijn, zoolang het maar een duidelijke uit spraak van zijn werkelijken wil is". ProYinciaai nieuws UIT ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Loop der bevolking over het jaar 1925. Totale bevolking op 31 December 1924: 513 mannen en 490 vrouwen, totaal 1003. Vermeerderd door: Geboorte met 9 m. en 9 vr., totaal 18. Door vestiging met 38 m. en 32 vr., totaal 70. Algeheele vermeerdering dus met 47 m. en 14 vr., totaal 88. Vermindering door: Sterfte met 1 m. en 6 vr., totaal 7. Vertrdc 45 m. en 41 vr. Totale vermindering dus met 46 m. en 47 vr., samen 93. Toeneming der bevolking met 1 m., totaal 1 persoon. Algeheele toeneming dus met 514 m. en 490 vr., samen 1004. Afneming der bevolking met 6 vr., totaal 6. De bevolking bestond op 31 December 1925 dus uit: 514 m. en 484 vr., samen 998 personen. Aantal voltrokken huwelij-ken in 1925 3. Aantal levenloos aangegevenen2. UIT EGMOND AAN ZEE. Zcndagavond gaf de „Egmondsche Too- neelclub" een uitvoering in hotel „Welgele- gen". Opgevoerd werd het bekende blijspel ..Gebroeders Kalkoen", een vroolijk spel in 3 bedrijven, van Gerard Nielen. was. Als de brand zich uitbrei-dde zou hij den toren bereiken en als ze werkelijk op haar oude bed in de torenkamer lag was het slechts een kwes-tie van korten tijd of het vuur zou haar bereiken en ze zou in de vlammen om- komen. Sheila Douglas was jong en sterk en het leven klopte vurig in haar aderen. De physie- ke afkeer voor den dood was sterk in haar en de kreet, die haar naar de lippen drong was nog doordringender door de vreeselijke verschrikking van die gedachte. Ze gilde lang en schril, maar een stem in haar scheen te zeggen, met de echo van haar eigen gil in haar ooren: „Als je in den toren bent zal n iemand je hooren. Je kunt duizend dooden sterven voor er iemand zou komen." Het meisje rilde van het hoofd tot de voe ten en terwijl ze daar zoo hulpeloos lag, wachten-de op het vreeselijke dat komen gin; voelde ze dat haar bed begon te bewegen. Er had een geklik geklonken, als het geluid van een strak gespannen veer, die los wordt gela- ten en toen begon het bed langzaam en ge- luidloos te glijden alsof het in rails liep. Hoofdstuk-XlII. Het geheim van den toren. Sheila's oogen waren wijd geopend, maar de duisternis was als een zwarte doek, die op haar lag. Ze kon niets zien, maar toen het bed langzaam centimeter voor centimeter be- woog, voelde ze een intense koude lucht- stroom als den wind, die veroorzaakt wordt door een paar reusach-tige vleugels, om zich Over he geheel genomen hebben we zeer goed spel te zien gekregen. Een "groot deel van het sucoes van dezen avond mogen wij zeker schrijven op rekening van de heeren H. Davidson en J. Bult, die de hoofdrollen van Jacob en Hendrik Kalkoen zoo verdienstelijk vervulden. Hendrik de 60- jarige brompot, die in zijn besten vorm nog 10 tot 20 driftbuien per dag kreeg, en daar- tegenover de vijf jaar jongere, maar veel meer bezadigde Jacob, de zekere, ouderwet- sche winkelier. Zij beiden vormden het komische element, dat zoo bijzonder goed vaak droog humo- ristisch op den voorgrond trad. Opva'.lend juist zagen we de geestelijlce verjonging, die zich o. m. demonstreerde in de meer mondaine en modieuse inrichting van kantoor en kleedij. Dit was in het derde be- drijf. toen Fientje's oogen het wonderbaarlijka hadden verricht, da-t zelfs Jacob physiek ten goede scheen te komen. Tot aller tevredenheid vertolkte mej. Anna Blok de rol der winkeljuffrouw Fientje van Elsen. Haar verloofde, Leo Nieuwland, speeldfe lang niet onverdienstelijk, maar miste in zijn. betoog de kracht eener persoonlijke overtui- gmg. Zee rsympathiek was het spel van mej. Aagje Dekker, ide de rol van de 60-jarige huishgoudster bijzonder mooi weergaf. Pietje en Horstman gingen in hun spel op en voerden het stuk met de andere bijrollen tot een succes. Aan het slot werden de spelers met een luidapplaus beloond. De regie was in de goede handen van den heer Loevens. (Vervolg). De heer Blaauboer vroeg hoe het mo gelijk was, dat het Iendevuur bij paarden (Maandagziekte) altijd plotseling ontstaat. Dr. B u c h 1 i antwoordde, dat dit niet be kend was. De heer Blauwboer vroeg of kwade droes als een besmettelijke ziekte besehouwd moest worden. Dr. B ii c h 1 i antwoordde bevestigend. Van deze ziekte kent men de oorzaak, de ba- cil, heel goed, zelfs zoo goed, dat die bacte- rien gebruikt worden om daarvan een prepa- raat te maken waarmede kwade droes onder- kent wordt. In de praktij-k is het niet gemakke- lijk kwade droes te onderkennen. Een paard kan jaren aan de ziekte lijden zonder dat men iets ziet. In ons land bestaat een wet, waarbij tan eigenaars van paarden, die aan kwade droes lijden, wordt bevolen daarvan aangifte te doen. Het is, voor zoover wij weten, een onge- neeslijke ziekte, zeer gevaarlijk niet alleen voor het paard maar ook voor den mensch. Paarden, die aan de ziekte lijden moeten g*> slacht worden. Er kan wel gezegd worden, dat Nederland vrij is van kwade droes, juist door de voor- schriften van de wet. Voortdurend staan wH echter bloot aan invoer van paarden met kwade droes uit Rusland en Polen. Het kan wel voorkomen, dat men een paard dat aan kwade droes lijdt op stal heeft, zonder dat de anderen de ziekte krijgen. Men gelooft daardoor wel eens, dat kwade heen waaien. Toen bleef het bed stilstaan, nog steeds in het pikdonker en ze hoorde een ge luid van haastige voetstappen en van lichte ademhaling. Toen klonk er een ander eigen- aardig klikkend geluid en terwijl het meisje zich in doodangst afvroeg wat er nu zou ge beuren, werd het bed waar ze op lag zoo plot seling en in zoo'n scherpe hoek opgelicht, dat ze er af rolde. Een kort oogenblik van ontzettende angst volgde, waarin ze vergeefs trachtte zichzelf te redden en ze een vreeselijke val verwachtte, misschien in de diepten van een afschuwelijke oubliette, maar ze viel van het bed op een stevigen vloer bedekt met iets zachts, als een dik tapijt. En de val was zoo kort dat ze niet eens een schok kreeg. Eenige seconden was het volkomen stil, toen streek iets dat bewoog langs haar wang. Ze geloofde, dat dit het bed was, dat weer weg gerold werd. „Nu word ik misschien vermoord", was de gedachte die Sheila koud deed worden; maar ze kon niets doen om te vermijden wat mis schien voor haar was weggelegd, behalve gillen, en als ze dat deed zou het misschien haar dood verhaasten. Het was eerder door instinct dan uit bene- kening, dat ze stil bleef liggen en nauwelijks ademhaalde. Er klonken fluisterende stemmen in het donker. Ze kon de stemmen niet herkennen, noch de woorden verstaan, maar ze voelde dat haar lot besproken werd, dat haar leven misschien in de waagschaal lag. (Wordt vervoigd.) 1926 ■MWMHHnNiwwmiuiiMuaBuinDmiRtoujtuiHUifuniiiiitBitimBHUinHMUBmmm

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5