Sonafiihlri Kiespijn verdrijft men spoedig met Buisje 75ciBij Apoth.en Drogisten Buitenland DE REGEERINGSCRISIS IN DUITSCH- LAND. Bij de besprekingen tusshen den rijkskanse- lier en de leiders der partijen heeft, naar het •„Nachrichtenbureau" van de „Verein. Deut- scher Zeitungsverleger" verneemt, de Beier- sehe volkspartij vastgehouden aan haar ver- zet am den afgevaardigden Koch tot minister van binnenlandsche zaken te benoemen Ten slotte kwamen de Duitsche Volkspartij, het Centrum en de Beiersche Volkspartij over- een den democraten een compromisvoorstel te doen om aan den afgevaardigde Koch de leiding van het ministerie van financien te geven. Het resultaat der besprekingen hangt thans at van het besluit der democratische partij. Verder verneemt dit Bureau, dat aan den democratischen afgevaardigde Kiilz de por- tefeuille van binnenlandsche zaken zal wor- den aangeboden en Curtins, lid der Duitsche Volkspartij, het ministerie van Economische zaken. Vanmiddag om drie uur komt de Rijksdag in ieder geval bijeen, ook al kan er nog geen negeeringsverklaring afgelegd worden. Van de fracties hebben reeds het Centrum en de Duitsche Volkspartij in het compromis voorstel hunner leiders toegestemd. De toe- stemming der Beiersche Volkspartij is nog niet ingekomen. De democratische fractie kwam ook bijeen om over het compromisvoorstel te beraadsla- gen. Luther heeft gister nog een laatste poging gedaan om een kabinet uit de middenparfijen samen te stellen. Nadat de rijkspresident de leiders van de pvier midden partij en (democraten, Centriun, Duitsche Volkspartij en Beiersche Volkspar tij) nog eens had ontvangen en hun ernstig op het hart gedrukt had alles te doen, wat in bet vermogen was, om nu eindelijk eens een jeinde aan de crisis te maken, hadden de partij- leiders een bespreking met dr. Luther, die hun ean kabinetslijst voorlegde, in hoofdzaak over- eenstemmende met die van Zaterdag j.l. De eenige verandering is, dat dr. Koch er niet meer op voorkomt. In zijn plaats wordt de democratische afgevaardigde Kulz als minis ter van binnenlandsche zaken voorgesteld, terwijl de portefeuille van financien aan den democraat Reinhold zal worden gegeven. Behalve het Centrum en de D. V. P. hebben ook de democratische fractie en de Beiersche V. P. na en korte beraadslaging der fractie haar goedkeuring gehecht aan de door Luther voorgestelde ministerslijst, evenals de demo craten na een langdurige bespreking. MONARCHISTISCH COMPLOT TE ODESSA. De G. P. O. E. heeft te Odessa een groot monarchistisch complot ontdekt. Tal van of- ficieren uit het tsanstische leger zijn gearres teerd, evenals de eigenaars van de wcningen, waarin zij verblijf hidden. De Russische pers verklaart, dat vele dezer officieren spionnage- diensten voor Polen en Roemenie verrichtten. Vele kooplieden te Odessa zijn op beschuldi- ging van medeplichtigheid aan de samenzwe- ring, gearresteerd. COMMUNISTEN IN EGYPTE VEROORDEELD. Na behandeling met gesloten deuren is door het gerechtshof te Cairo uitspraak ge daan in de zaak tegen de 18 communisten, die in Juni j.l. in Egypte waren gearresteerd ten gevolge van een onderoek, door de politie naar hun agitatie ingesteld. Drie der ver- dachten werden veroordeeld tot drie jaar ge- vangenisstraf, vier tot straffen varieerende van zes maanden tot een jaar, de anderen, waaronder een vrouw, Rosenthal genaamd, werden vrijgesproken. De drie mannen, die de zwaarste straf kregen, heeten Weiss, Pol- lak en Alconin en zijn alien vreemdelingen. Aangevoerd werd, dat de ware naatn van Weiss Kossoy was, dat hij zijn instructies uit Moskou ontving en zoowel in Palestina als in Egypte in actie was geweest. Een brief van Moskou, die onderschept was, bevatte een klacht over den weinigen vooruitgang, die werd gemaakt onder de Fellach. Het proces heeft groote belangstelling gewekt en werd aandachtig gevolgd door officieele personen van den veiligheidsdienst in Palestina. HET ONDERZOEK NAAR DE KAN- KERKIEM. Een draadloos bericht uit Londen meldt: Dr. Gye wiens onderzoekingen naar de kankerkiem over de geheele wereld belang stelling hebben gewekt, heeft gisteren ver- klaard, dat de jongste onderzoekingen het probleem waar men voor stond, duiaelijk be- paald hadden. „Wij weten"; zeide hij, „wat wij moeten oplossen en, naar mijn meening, is het belangrijkste deel van het werk al opge- lost. Voor een definitieve oplossing van het probleem van de oorzaak en vermoedeliik ook van de voorkoming van de ziekte is de tijd thans rijp." Gye sprak in een vergadering in Yorkshire, welk graafschap pas 150.000 bijeen heeft febracht voor de oprichting van een centraal ureau voor kankeronderzeek, dat in verband zal staan met de universiteit van Leeds. HET IRAK-PARLEMENT AANVAARDT HET VERDRAG MET ENGELAND. Het nieuwe Verdrag tusschen Groot-Brit- tannie en Irik, is door het Huis van Afgevaar digden van Irak aangenomen. In totaal stem- den 85 leden voor het voorstel, terwijl 20 le- den van de Natlonale Partij zich van stem ming onthielden en het Huis verlieten. Voor hun vertrek verklaarden vele der op- positie-leden, dat hun houding niet zoozeer gericht is tegen het verdrag zelf als wel tegen de wijze, waarop de regeering dit verdrag zonder grondige bespreking er doorheea trachtte te jagen. In antwoord op deze aan- vallen wees de minister-president op de wen- schelijkheid, het verdrag zoo snel mogelijk aan te nemen met het oog op de onderhande- lingen, welke Groot-Brittannie met Turkije in zake Irak zal beginnen ten einde een vriend- gchappelijke overeenstcmming in zake de Mo- toelkwestie fe verkriicea. y KORTE BERICHTEN. - Het aantal werkloozen bedroeg in En- geland op 11 Januari 1.221.000 of 30.000 minder dan de week te voren en 58.000 min der dan het jaar te voren. Het sociaal-democratische orgaan „Pra- vo Lidu" te Praag meldt, dat reeds in de voorjaarszitting van het Tsjecho-Slowaak- sche parlement de kwestie van de erkenning de jure van Rusland aan de orde zal worden gesteld. Op een- van de twee nieuwe postzegels, welke door de Vereenigde Staten worden uit- gegeven, komt thans voor de eerste maal het portret van wijlen Woodrow Wilson voor. Het tweede zegel draagt de beeltenis van Ben jamin Harrison, den 23sten president van de Vereenigde Staten. De Romeinsche bladen kondigen een uit- gehreide dipiomatenwisseling aan, waarbij de fascistische politici de diplomatieke verte- genwoordigingen in het bmtenland zullen overnemen. Aan de Romeinsche universiteit is vol- gens de bladen een faculteit voor politieke we- tenschappen geopend, om de studenten in de fascistische leer in te wijden. Latere berichten van de overstrooming. Uit Zwolle en omstreketi. Uit Zwolle wordt aan de N. R. Ct. gemeld Aan de Regge zijn thans waterstaat en mi- litairen erin geslaagd de ijsdammen te laten springen, zoodat het water nu regelmatig afvloeit. Hierdoor is aanwezigheid van mili- tairen overbodig geworden. De commissaris der Koningin in Overijsel, die dagelijks de bedreigde plaatsen inspecteerde, zal morgen om 12 uur te Dalfsen afscheid nemen van de militairen, die daarop naar hun garnizoen te Assen terugkeeren. Het water op den IJsel bij het Katerveer valt. Uit Deventer en omgeving. De gezondheidscommissie te Lochem heeft maatregelen genomen ten aanzien van droog- making en reiniging van woningen, die onder water hebben gestaan in de overstroomde ge- deelten van Voorst. In den Voorste Kleipol- der en den Valeweide trekt men nu met sle- den over het ijs der inundatie, wat eenige verlichting bracht bij de moeite die de boe- ren hebben om de melk naar de boterfabriek te transporteeren. Men hoopt den grintweg van Voorst naar Zutphen ijsvrij te krijgen. Gemeentepersoneel is bezig met de verwijde- ring der zware ijsschotseri. Uit Grave en omstreken. Was het een onaangename verrassing toen de Veerstraat te Nederasselt zoo deerlijk ge- havend boven water kwam, nog droeviget aanblik is het het baanvak van den Rijksweg GraveNijmegen te zien, dat loopt van den „Koning van Engeland" tot aan en even voorbij de vernielde brug in den Rijksweg onder Lunen. Het wegdek is geheel door den stroom er af geslagen, terwijl van den berm van den weg aan den kant van Wijchen meestal niets meer te bespeuren is. Alles is een en al verwoesting. Heden komt de inge- nieur Des Tombes om den weg te inspectee- ren. Deze inspectie moet in verband staan met een eventueel voorstel vanwege den Rijkswaterstaat aan den heer commissaris der Koningin in Gelderland om dit gedeelte van den weg tijdelijk voor het verkeer te doen sluiten. In het 12 M. lange gat bij de vernielde brug onder Lunen ziet men den doorgescheurden ondergrondschen kabel van de eelctriciteit van de P. G. E. M. Zooals reeds eerder gemeld werd, zit men reeds van 31 Dec. af aan de Maaswerken te Nederas selt zonder kracht en licht en kon men de fout niet vinden, totdat men nu bij het boven water komen van den Rijksweg den door den stroom afgescheurden Jikken kabel zag. Deskundigen op het gebied van automobi- lisme verklaren dat het vernielde baanvak voor het autoverkeer zoo gevaarlijk is, dat het eene ongeluk na het andere zal gebeuren als men er mag passeeren wanneer de nood- brug te Lunen in gereedheid is gekomen. De eenige weg om van Grave per auto naar Nij megen te komen. zeide een deskundige, zal zijn via Over-Asselt, Hatert. Eerst moet men dan beginnen den dorpsweg Neder As- selt ijsvrij te maken, het zand bij het gemeen- tehuis te Over-Asselt op te ruimen en moge lijk ook daar eenige gaten in den weg te dich- ten. Deze weg ligt zeer dicht bij de door- braak. Over den Elftweg stroomt de Beersche Maas nog gemiddeld met een diepte van 10 c.M. Gister passeerden met groote moeite een paar vrachtauto's dien weg. Het ijs ligt op vele plaatsen hoi en breekt dan af. De Veer straat te Nederasselt is in zoover weer in orde, dat men er wel met een voertuig kan passeeren. Men is nog steeds aan het bijvul- len en aanvullen van gaten en uitgeholde gedeelten. En verder zal deze weg wel ge heel vernieuwd moeten worden. Op den Maasdijk te Neder- en Overasselt is het een drukte van belang. Het is dan ook voor het publiek streng verb°den toegang De marechaussees uit Grave houden er de wacht. Met houweelen ziet men de werklie- den de bevroren bovenkorst van den grond den zandtrein te kunnen volscheppen. Thans los kappen, om dan verder de wagens van kan met zekerheid gezegd worden dat de doorbraak in den Maasdijk te Over-Asselt 280 M. lang is en dat de diepte gemiddeld is 8 a 9 M. De nieuwe Maasdijk, welke buitendijks boogvormig om de doorbraak heenkomt, krijgt eene lengte van 450 h 500 M. Dag en nacht werkend (wat ook goed moet zijn voor het niet doen bevriezen van den grond) hoopt men in 6 a 7 weken klaar te zijn. Vandaag komen er ook paarden op den reeds gestorten grond (dit met het doel om den grond maar goed in elkaar te krijgen). Telkens Worden er plakken van 20 a 30 M2. ijs op de uiterwaarden weggebroken en kan men dan den niet bevroren grond, welke dan te voorschijn komt, gemakkelijk verwerken. Daar men zeer bang is, dat nieuw hoog water spoedig weer door de dijkbreuk zou kunnen binnenstroomen, begint men zeker- heidshalve thans reeds een soort ringdiik van klei te maken op een afstand van 8 M. uit het hart van den nieuwen Maasdijk. Uit het land van Maas en Waal. Uit Tiel wordt gemeld: Het doro Bergharen heeft men over het lis heen voor ten minate acht dagen aan levena- middelen en brandstoffen genolpen. Te Leeuwen is het water zoover gedaald, dat het ijs van de straten kan worden gehakc. De gemeenteschool te Tiel, die nog in ge- bruik is bij de vluchtelingen, zal deze week ontruimd worden. Uit Roosendaal. Waterstaat heeft zich tot de betrokken auto- riteiten gericht, ten einde inlichtingen te be- komen, omtrent oorzaken der overstrooming te Roosendaal en middelen ter voorkoming in de toekomst. De tegenwoordige minister, ir. Bongaerts, heeft indertijd een plan uitgewerkt, waarbij de Roosendaalsche Vliet zou uitloozen op de Eendracht, die bij eb een beduidend lageren waterstand heeft dan het Volkerak. Roosendaal kan echter onmogelijk de haar toegewezen kosten bij de uitvoering van dit plan dragen. Overigens zal het Oosten van Roosendaal steeds bij hoogen waterstand gevaar voor overstrooming blijven loopen en zullen in verband daarmede, de internationale verbin- dingen AmsterdamParijs en Duitschland Londen (via Vlissingen), steeds bedreigd blij ven met onderbreking, zoolang het spoorweg- viaduct bij den Pulsimeter, te Roosendaal, niet belangrijk verbreed wordt. Bij de jongste overstrooming werd gecon- stateerd, dat het verval voor dien duiker tot een punt geen kilometer daar voorbij, 1 M. 25 bedroeg. Hulpverleening. De Ex-Keizer heeft uit Doom dezer dagen wederom 19 colli nieuwe kleeding aan het Roode Kruis te Tiel doen toekomen. Uit de Pers DE KABINETSCRISIS. Het Vaderland (lib.) schrijft: Tot wie zal dr. de Visser zich thans wen- den? Wij achten het weinig aannemelijk dat eenig man van Rechts zich voor het extra- parlementaire Kabinet beschikbaar zal stel len, net zoo min als iemand van de S. D. A P. of de V. D. Hij zou dus feitelijk bij de li- beralen, en dat bij hun uitersten rechtervleu- gel terecht moeten komen; d.w.z. de niet poli tick georganiseerden, de voor politiek gema- tigd onverschilligen. Wij laten zoo onze ge- dachten eens gaan, maar vinden niet velen die om zoo'n extraijparlementair Kabinet te vormen, de man zouden kunnen zijn. Wij zou- den wel een enkelen naam kunnen noemen, maar dan vreezen wij, dat wij daarmee slechts de groote moeilijkheid en de geringe kans van de Visser, om zijne laatste poging te zi'en slagen, in het licht zouden stellen. Want de man, die op dit oogenblik het hoofd zou kunnen zijn van een levensvatbaar extra-par- lementair Kabinet zou er een moeten zijn van niet bekwaamheid, maar tevens van weerga- looze handigheid om met menschen om te gaan, eene verzameling van zoo lastige men schen als eene Volksvertegenwoordiging al- tijd is. Maar menschen van zulke standing zitten doorgaans in de eene of andere parti- culiere of Staatsbetrekking, die hun zeer be- valt en waaraan zij zich geheel toewijden, en wie zal het hun euvel duiden, dat zij eene positie, die hun lief is geworden, niet willen opofferen voor een ministerschap, dat er al- licht een van zeer korten duur zal zijn? Gemenjsrd Nieuws. IJS. Uit Zwolle: Hedenmorgen heeft de post- boot van Kampen opnieuw getracht Urk te bereiken, maar moest halfweg dm tocht op- geven vanwege het zware ijs. Tusschen de Ketel en Schokland was het vrij van ijs. Uit Enkhuizen: Het Zuiderzeeijs heeft zich in het Noordelijke bekken en in de omgeving van Enkhuizen verplaatst. Het Krabbersgat ligt geheel open. Ten Zuiden en Oosten van de stad veel ijs. Ten Noorden hier en daar open water. Uit Texel: IJstoestand onveranderd. De boot is tweemaal in de hav?n geweest. De vloot zal trachten heden uit te gaan, om dan aan Helder te blijven. VALSCHE AANGIFTE. De 26-jarige M. A. H. B. te Nijmegen deed gisteravond bij de polity aldaar aangifte, dat hij op straat van 110 was beroofd door een onbekende, die hem peper in de oogen had ge- strooid. De man was geheel met peper be- strooid, waarvan zijn oogen vrij waren, die verklaarde te hebben uitgewasschen. De poli tie stelde op de plaats, waar de berooving zou hebben plaats gehad, een onderzoek in, doch daar de sneeuw er ongerept lag, twijfel de zij aan de waarheid van het verhaal. B. vprklaarde eindelijk, dat hij een valsche aan gifte had gedaan, om op die wijze opgemaakt geld te verantwoorden. BRANDEN. Gistermiddag te vijf uur is brand uitge- broken aan boord van het's morgens te Rot terdam binnengekomen Grieksche stoomschip Matrona liggende in de Maashaven alhier. De brand is ontstaan in een magazijntje van de machinekamerafdeeling, waarschijn'ijk door het^am vatten van eenig poetskatoen. De havem~°nst 2, 13 en 4 waren spoedig ter plaatse en de havendienst 2 heeft het vuur in ongeveer 20 minuten met 2 slangen gebluscht. De Dokwerken en de reddingsbrigade waren mede aanwezig. De blussching geschiedde onder leiding van den adjunct havenmeester J. Verschooi. Alleen het magazijntje is uit- gebrand en de materieele schade is gering. DE BALLADONNA-VERGIFTIGING. Eenige jaren geleden hebben voor de Zesde Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht gestaan een aantal personen, die er van beschuldigd werden tegen verschillende lieden geweld te hebben gepleegd door in hun dranken een hoeveelheid tropinesulphaat te werpen, warana, als de slachtoffers be- wusteloos waren geworden, dozen werden beroofd. De hoofdpersoon, Pieter Brakkee, kon destijds niet worden vervolgd, omdat hij krankzinnig was. In het laatst van het vo- "rige jaar heeft hij voor de Rechtbank te 's-Gravenhage terecht gestaan, doch hij werd toen vrijgesproken. Thans zal hij biranenkort, op 12 Febeuari an, voor de Zesde Kamer der Rechtbank te Amsterdam zich te verantwoor den hebben.-Gedagvaard ziin 20 cetuigen en HYGIeNE- EN VEILIGHEIDSHOEKJE GEBRU1K GEEN eledrisch speelgoed, dat op het lichtnet wordt aangesloten door middel van een voorschahetweerstand in den vorm van een LAMP, maar schaf daar- voor een kleinen deugdelijker TRANSEORMATOR aan, waar- door de spanning op, het speelgoed niet hooger wordt dan TWINTIG VOLT. deskundigen, onder wie vele pschiaters. Als verdedigers zullen optreden mrs. J. H. G. Bekker en Th. Muller Massis. DE WEG NAARDEN—HAKKELAARS- BRUG. Dinsdagmiddag heeft op den straatweg NaardenHakkelaarsbrug de auto van den heer v. d. Ploeg uit Groningen, waarin* drie dames en twee heren gezeten waren, tenge- volge van de gladheid een leelijke buiteling gemaakt. De wagen slipte, sloeg over de tramrails en kwam met dew ielen ornhoog in de Wetering naast den we gterecht. De in- zittenden konden met moeite gered worden. Twe hunner bekwamen verwondingen en werden in een boerderij in de buurt te bed gebracht. DE KWESTIE VAN DE PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN. Ingevolge het nieuwe Wetboek van Straf- vordering heeft gister de 3e kamer der Haag- sche rechtbank in raadkamer de vraag behan- deld, of de rechtbank al dan niet last zal ge ven, de voorloopige hechtenis van den heer M. v. IJ., die, zooals men weet, is aangehou- den in verband met de kwestie van de Portu- geesche bankbiljetten, te verlengen. Voor den heer M. v. I J. gaf zijn raadsman, mr. Rolandus Hagedoorn, een uitvoerige uit- eenzetting van de verschillende feiten. De rechtbank heeft de gevangenhouding van den heer M. van IJ. gelast. Van deze beschikking gaat de raadsman van den heer M. v. IJ. in hooger beroep bij het Haagsche gerechtshof. DE PROTESTANTSCHE VOLKSPARTIJ. Men meldt uit Gouda aan de N. R. Crt. Naar wij vernemen worden pogingen ge daan om de onlangs ontbonden Protestant sche Volkspartij (de partij van mr. v. d. Laar) onder een anderen naam opnieuw te constitu- eeren. In verband hiermede decide het vroege- re hoofdbestuurslid der ontbonden partij, de heer R. van der Brug, te Gouda, ons mede, dat het besluit tot opheffing der partij werd genomen door het dagelijksch bestuur, zon der dat een algemeene vergadering was bij- eengeroepen. Verschillende afdeelingen der partij, zooals die te Amsterdam, Rotterdam, Almelo en Gouda hebben met dit besluit geen genoegen genomen- en trachten thans, in sa- menwerking met andere christelijk-sociale groepen, een nieuwe landelijke organisatie te vormen. Onderhandelingen met de Chr E>em. Bond, waarvan jhr. Sandberg te's Graven- hage voorzitter is, worden reeds gevoerd. De nieuwe organisatie, waarvan mr. v. d. Laar geen deel zal uitmaken, zal alle christelijke sociale groepen in Nederland omvatten. DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Het Nederlandsch Maandblad voor Phila- telie deelt mede, dat volgens officieele opgave van de Kerstzegels zijn gedrukt 1.000.000 exemplaren van 2 cent (4 cent verkoopprijs). 800.000 van 7i/s> cent (11 cent verkoopprijs) en 1.200.000 van 10 cent (verkoopprijs 121/2 cent). KORTE BERICHTEN. Te Oud-Vossemeer heeft gisteren het echtpaar P. SrnitVan-Sorge de 65-jarige echtvereeniging herdacht. %- De Rijksmiddelen hebben in December jl. ruim 39 millioen gulden opgebracht, in 1925 ruim 464 millioen gulden tegen ruim 437 millioen in 1924. In de gistermiddag gehouden jaarlijk- sche vergadering van de afd. 's Gravenhage van de Vrouwengroep uit den Vrijheidsbond, zijn de aftredende bestuursleden de dames Joh. Westerman, G. van de Ven en E. Joels- Joels herkozen. Dr. E. van Raalte hield een lezing over: Problemen van het parlementaire stelsel." KALENDERS. Een fraai Ralendertje. De kunsthandel van den photograaf K Klinkert in de Spoorstraat alhier geeft een klein maar bijzonder fraai kalendertje uit. Het schild toont het bekende „huis met den kogel" op den hoek van de Appelsteeg, dat, achter de ophaalbrug gelegen, een typisch oud stadshoekje vormt, dat ongetwijfeld de aandacht op het pittoreske van onze gemeente zal vestigen. lngezonden stukken. (Buiten verantwoot aeLijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubnek bewi/st geenszins dat ae •edactie er mede osteon. HET PAARD VAN HET WEDUW- VROUWTJE. Geachte dames en heeren. Ik vraag u alien beleefd om mij wat te hel- pen. Ik heb een ongeluk gehad met mijn paardje. Ik ben broodeloos en hoop, dat u alien de hand over het hart strijkt om mij wat te helpen. Ik kan hier geen kant heen en er is hier niets voor mij te verdienen. HET WEDUWVROUWTJE. (Wellicht is het de eenvoudigste oplossing, dat men de vrouw geen verlof weigert hier met negotie te loopen. Zij zal dan allicht in haar onderhoud voorzien kunnen. Red. Allan. Crt.) Snort IJS SPORT. Gisteren werden op de banen dfer Haag sche IJsclub voor dames wedstrijden gehou den in het kunstrijden om den Olga Schiffe- lers Beker. Er waren vier deelneemsters. De uitslag was als volgt: 1. Mej. T. Kley, den Haag, 541/2 punt. 2. Mevr. de Boer—Blaau- boer, Amsterdam, 331/1 p. 3- Mevr. Docker Kok, den Haag, 16V2 p. 4. Mej. v. Eesteren, den Haag, 16 p. BILJARTSEANCE MEJ. SCHRIER, Gisteren speelde mej. Sehrier, de bekefldt biljartspeelster uit Domburg, in het Gulden Vlies van den heer Mooij Er was aardig veel belangstelling. Vooral de avondpartjj tegen den heer Cremer alhier was zeer ink ressant. Beiden speelden uitstekend. De uit slag was dat mej. Schrier 600 p. maakte j 18 beurten, alzoo spelende met een gem. vas ruim 33. De luer Cremer maakte in 18 beurten 271 punten en speelde dus met een gem van 15 Mooie prestaties. Er werd klein biljart cadre gespeeld. Na afloop liet mej. Schrier fraaie kunst. stooten zien. Kechtzaken. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANKr Zitting van 19 Januari. HOOGER BEROEP VONNIS KANTONGERECHT. In hooger beroep werd behandeld de t» kende prikkeldraad-zaak contra den heer A. de L., industrieel te Heiloo. Mr. Offers verscheen als gemachtigde. Beklaagde is destijds veroordeeld door fr Kantongerecht tot 10 boete subs. 5 dage hechtenis. De zaak is destijds door ons onder de kai tongerechtzaken in extenso behandeld e kunnen we dus ditmaal kort zijn. De feiten werden door den gemachtigil erkend. Maar ontkend werd dat het gt wraakte prikkeldraad zou zijn geplaatst lang den openbaren weg. Ook dit terrein k schouwt appellant als hem toebehoorend gt bied. Het prikkeldraad bevindt zich tussche Kuillaan en Regulierslaan. De strook grond waarop vroeger de Haarlemsche tram zid voortbewoog, wordt door appellant ook be. schouwd als eigen grondgebied. Daarachta is de bewuste prikkeldraadafscheiding ge plaatst. Als getuige werd gehoord mr. Van Ft- reest, burgemeester van Heiloo. Het prikkeldraad staat op de trambaan ft Rijksstraatweg is openbare weg en daai grenst de trambaan aan. Getuige gaf toe, dat de trambaan door w| len zijn vader is verhuurd geweest. De offcier releveerde de uitspraken van dts Hoogen Raad, die toegeeft dat gemeentebesti ren prikkeldraadafscheidingen langs det openbaren weg mogen verbieden. Spreker beschouwde langs den openbare: weg terrein dat niet op zichtbare wijze vai den openbaren weg is afgescheiden. Bevestiging van het von ins wordt gevot derd. Mr. Offers zeide, dat de prikkeldraadai scheiding niet is bedoeld als eigendomsai scheiding. Alles is eigendom van den hee de Lange, de berm, de boomen en zelfs de weg bevond zich op zijn grond. De heer i Lange heeft de afscheiding aangebracht 0: te beletten dat aller'.ei afval en vuil in zip bosch wordt geworpen. Er is ook een cure len kant aan de kwestie, zooals pleiter nade ontwikkelde. Voorts bestreed pleiter de gronden doc den kantonrechter bij de constructie van zi; vonins gebruikt. De vroegere trambaan wordt ook door c gemeente Heiloo als openbaren weg be schouwd. Er is dus geen bewezen strafbaa feit. In ieder geval is er aanleiding om t zaak te schorsen. De officier repliceerde met een enkel woori over het begrip openbaren weg" en bradr daarbij zelfs een boschnimphenbal ter sprak Hij werd door pleiter kortelijk bestreden. Uitspraak a.s. week. HOOGER BEROEP OVERTREDING ARBEIDSWET. Eveneens werd in hooger beroep behandd de zaak tegen den 52-jarigen boekdrukto Wolterus N. te Alkmaar, die veroordeeli was wegens overtreding der Arbeidswet. Hp zou op onderscheidene datums zijn |ezellef Bonsema en Lindeboom overwerk hebben \i ten vemchten, zonder daartoe vergunning e hebben. De veroordeelde toonde echter bij de be handeling ter terechtzitting in eerste instant* aan, dat bedoelde gezellen zijn compagnoas waren. Niettegenstaande dat verweer we:: beklaagde veroordeeld tot 24 X 12 boete c 24 X 3 dagen hecht. Veroordeelde kwam van dit vonnis in h» ger beroep. Gehoord werden heden als getuigen i charge de heeren Bonsema en Lindeboom. Verdediger is mr. J. de Lange A.P.Hz. Beklaagde erkende niet aan het district Hofd aangevraagd te hebben een hoofd t estuurder van het bedrijf aan te wijzen. fi heeft na een bezoek van twee inspecteurs ct der opzending van het vennootscontract Wl aanvrage gedaan. Als getuige a decharge werd gehoord i heer Lippe v. d. Vegt, gemeente-ontvanger t Alkmaar. Deze gaf op verzoek van de verdf diging een bespreking weer, die hij heeft p houden met den typograaf Lindeboom. Getuige Lindeboom verklaarde, na It Maart 1925 als compagnon in de zaak vz Wolterus N te zijn opgenomen. Behalve b« typografisch werk beheert hij ook de kas (fe vennootschap en controleert hij de boeken. Getuige Tije Bonsema, de tweede coffl pagnon, legde aan de rechtbank meer citv* rig uit, hoe de vennootschap is tot stand gt komen. Hij hield zich op den dag bezi.' met colportage voor advertentien, doch d® avonds werkte hij wel in de drukkerij De officier was van meening, dat de over eenkomst is aangegaan om de bepalingen de Arbeidswet te ontgaan. Zulks ondanks notarieele acten en formaliteiten. Het 0. M oordeelde, dat de bepalingen der Arbeidswet zijn ontdoken en de beklaagde is gebleven it beheerder. Spr. las voor art. 94 der Arbdd» wet, lste en 2de lid, en vroeg bevestiging va het vonnis. Mr. de Lange toonde zich teleurgcsteH oyer dit requisitoir en zeide nu verplicht It zijn een kort exposee van de zaak te gev'ffl. Pleiter ontkende, dat er een poging is gc daan om de Arbeidswet te ontduiken. Alleen is een fonneele onjuistheid begaan en deze kan alleen strafbaar zijn met een geringe geldboete. Voorts legde pleiter de vakbladet over waarin de advertentie, houdende aanbie ding ten verkoop der drukkerij, voorkomt. Ten slotte concludeerde pleiter tot octslag van rechtsvervolging subsidiair een stral cvenredig aan het lichte verzuim. Uitspraak a.5. week. (Wordt vervoto(U4 MUHHAROT

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8