i f I Provificiaal nienws UIT KENNEMERLAND. Na het verschijnen van het vorig weekbe- richt is er weer eens verandcring gekomen in het weer en de goed begaanbare wegen en sneeuwvrije akkers zijn nu weer verdwenen en hebben plaats gemaakt voor een toestand 'die niet gunstig is voor een aanvoer van be- ^teekenis. Het gevolg hiervan is hooger prijs en be- houdens enkele uitzonderingen was er op de markten te Alkmaar, Beverwijk en Haarlem van den vo'orzitter bewonderen, die al deze argumenten aanhoorde; argumenten zonder zin en slot. Een voorstel kwain naar voren om stemmen voor of tegen bemiddelingssysteem in stem ming te brengen en het aantal stemmen uit te brengen omgeslagen over het aantal stuks vee. De argumenteering was dat anders de opzetters (winterboeren) evenveel recht heb ben. pit voorstel werd goedgekeurd, doch de voorzitter beriep zich op zijn goed recht om niet van het reglement af te wijken. Ete heer C. Zoon rneende dat men het be- stuur wantrouwde en dit vond spr. niet fair, DE'SOHOENMAKER EN DIENS VREEMDE LEEST. W. J. M. had wel eens geiien hoe schoe tot het plegen va nontucht en 'n gevangenis- i straf van 4 jaren. Ook ten aanzien der beide anderen, de „w fcVIls, 11UC aLUUC. vrouwen L en W., eischte de procureur-gene- nen werden gemaakt. Hij wacht: dat kunstie nLi0Veam€ Su vrijsprekende von- kan ik ook. Hij liet papiertjes drukken, waar- mssen der rechtbank en veroordeehng van de op stond, dat hij schoenmaker was en ging ™™,L; tot, Vaar wegens he[ gelegenheid „hooren" bij zijn nieuwe klanten of er work v™? w plegen van ontucht, en van de voor hem was. Na een week gaf een dame v rouw \V. wegens medeplichtigheid aan dief- hem een paar bruine lage schoenen te repa- een geringe aanvoer. De vraag naar spruiten was bijzonder wil- I men moet ^un het voile vertrouwen geven, zij lig en er werden prijzen besteedt van 20 a hebben niets dan het belang van het fonds 31, de laatste is wel een zeer hooge prijs, voor °°gen, echter zou spr. willen voorstellen doch alles wat eenigszins braikbaar was hetbestuur met 2 personen uit te breiden. stal en berooving tot 3 jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming van de laatste. Het hof heeft hierna de gevangenne ming van de vrouw W. gelast. De uitspraken zijn over 14 dagen. ,HET VERMISTE VLIEGTUIG. Men meldt uit Helder aan de N. Rt. Ct. De marinevliegtuigen van De Kooy, die reeren. De man beproefde zijn kunsten en het mis- lukte hctpeloos! Hij durfde de schoenen niet meer terug te brengen, want het model was heelemaal verdwenen. Er kwam nog een hetfige geldnood bij. Slot van een en ander was, dat hij de schoenen voor 3.50 verkocht aan een dienstbode. .Veertien dagen later ge- .werd opgekocht door de handelaars voor Am sterdam en Rotterdam. Een absurd hooge prijs werd gemaakt voor boerekool, want door den sneeuwval was hier .van zoo weinig, dat aan alle aanvragen niet Qkon voldaan warden, de prijs was 1.50 a ,-/ 1.80 per kist. De aanvoer van witlof was nog al van be- iteekenis, dit is dan ook werk dat men bin- nenshuis kan verrichten en de moeite werd De oppositie verklaarde dat men het be- stuur zijn vertrouwen gaf. Voorzitter stelde voor om te stemmen le voor of tegen bemidde lingssysteem, 2e uitbreiding bestuur. Het bestuursvoorstel sub 1 werd aangeno men met 43 voor en 15 tegen, zoodat bemid- gistermiddag vertrokken waren ter opspo- heurde het weer. En ook toen verkocht hij de ring van het vermiste vliegtuig van Soester- ^hoenen. berg, zijn tegen den avond te Helder terug- wegens verduistering stond het woud-be gekeerd zonder iets gezien te hebben. Dat schooimakertje gister voor den Haagschen was ook het geval met de reeds Dinsdag- P°htierechter terecht. Hij verdedigde zich nacht vertrokken torpedobooten Z 3 en Z 4. I door *e ^gg™, dat hij ten einde raad was jaar, uitbreiding bestuur werd verworpen met 26 stemmen voor en 42 stemmen tegen. Benoeming Rekenin'gcommissie. Gekozen goed beloond, want er werd pl.m. 30 a 35 werden als leden den heer W. Admiraal en ,voor eerste soort Woor lste soort en 18 a 28 voor 2de soort besteedt E)e sporadisch voorkomende bloemkoolen •.waren niet mooi, leelijk en vol smet, mocst men zich verwonderen dat men nog 10 a y 14 per 100 stuks maakte. Prei was abnormaal duur, de prima zware Vandaag worden de pogingen tot opsporing voortgezet. US. J. Stuifbergen als plaatsvervangers P. Kui-1 Uit Delfzijl meldt men aan de N. R. Ct. per en W. van Westerop. Voorstel H. Dekker om de koeien bij aan- koop dadelijk in het fonds te nemen en niet na 8 dagen. Dit voorstel werd door het bestuur bestre- den en verworpen met 16 voor en 48 tegen Vaststelling salarissen. De voorzitter stelde Conform den eisch werd hij veroordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. VALSCHE HANDTEEKENINGEN. Bij de aanbesteding door de gemeente Rotterdam van twee schoollokalen voor go- De haven wordt met den provincialen wa- ^°°n 'a^er onderwijs heeft wethouder mr. ;bossen brachten 0.25 a 0.31 op per bos, voor de salarissen van 50 voor de corres- tdoch de gemiddelde prijs van 16 a 22 is pondenten. 40 voor den directeur. 20 voor eveneens hoog. het overige bestuur en 60 voor den secreta- De overige aanvoer van bosgroente gaf la- ris-oenningmeester. terboot-ijsbreker open gehouden. Er is veel drijfijs. Uit Texel: IJstoestand dezelfde. De vloot is naar Hel der vertrokken. De boot is tweemaal in de haven geweest. Uit Schiermonnikoog: De Rijksveerboot heeft gisteren wegens ijs A. de Jong onder het voorlezen van de bil- jetten weer twee inschrijvers ontdekt, die be- kennen moesten, zelf de van hun bor- gen neergeschreven te i Hij deelde, als laatste waarschuwing n:_, dat iemand in Woerden voor hetzelfde feit drie maanden gevangenisstraf had gekregen, en dat hij onverbiddelijk de biljetten, welke in de toe- ger noteering te zien. De koolsoorten die werden aangevoerd wa ren niet mooi, integendeel, behoudens enkele .uitzonderingen, werd een lage prijs ge maakt. De sporadisch voorkomende vruchten zoete appelen en goudreinet en present van England zijn enorm duur. J De aanvoer van uien, bieten, rapen en wor De heer Jac Sengers vond het salaris van den laatste onvoldoende. Besloten werd het salaris te herzien en voor 1926 een gratificatie toe te kennen Mededeeling opbrengst verkochte dieren. De voorzitter zeide dat de dieren zijn gekocht en verkocht door het bestuur, de taxatie kan en dikken mist den dienst weer gestaakt. He- komst no§ vari valsche handteekeningen zou den zijn de post en passagiers' met de ijsvlet den voorz'en blijken, in handen va de justitie overgebracht en na een zeer moeilijke reis te zou stellen- Oostmahorn geland. KORTE BERICHTEN. VERDUISTERING VAN EEN TON. In de dezer dagen gehouden bestuurs- Bij een bankinstelling, op een der grachten vergadering van den Nederlandschen Tuin- in het centrum van Amsterdam is men een bouwraad is de heer Ernst H. Krelage, voor- zeer omvangrijke verduistering op het spoor gekomen, zoo meldt de Tel. Bij een controle altijd mee- en te^envallen doch de opbrenorst van optellingen, welke met een telinachine ^e- is geweest f 3306 en iiitgekeerd is 2352.50, daan waren, werd een verschil van eenige zitter van de Algemeeen Vereeniging voor Bloembollencultuur, te Haarlem met alge- meene stemmen verkozen tot ondervoorzitter. De 76-jarige mej. C. M. P. te Utrecht, nil?hunt'e,e'10inveranferde pn'snoteenng' ee" voordeelig saldo is cfuizenden guldens opgemerkt. Het onderz^k die Maandagavond op de Biltstraat aldaar' niet hoog doch loonend. In aardappelen is geen handel, men ver- trouwt de „piepers" niet, want de aardappe len zijn er niet beter op'geworden. In de overige aanvoer onveranderde prijs. UIT HEILOO. Jaarvergadering „Onderling Veefonds Heiloo". In hej lccaal van den heer J. Morsch werd Woensdagmorgen 10 uur de jaarverga dering gehouden onder presidium van M. Sengers. De druk bezochte vergadering 69 van de 101 leden waren tegenv, oordig werd door den voorzitter met een inleiding geopend. Spr. heette alien welkom, wenschte Gods bes- ten zegen voor 1926 en sprak de hoop uit, dat dit jaar voor de veehouders gunstiger mag zijn als het jaar dat achter ons ligt. Begon- nen werd 1925 met 277.56 schuld, welke op 31 December was geklommen tot 1049.44 echter is deze schuld geen gevolg van het min floreeren van de vereeniging, doch van het groote verlies door mond en klauwzeer, want niet minder dan 37 koeien zijn gestor- ven. Met den wensch dat dit meer gunstig mag zijn verklaarde spreker de vergadering voor geopend. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel om de kalveren reeds met 1 Mei in het fonds op te nemen. Het bestuur nam over een voorstel van den heer Briefjes om hieraan toe te voegen .,mits 8 weken oud" en de bepaling dat uitgekeerd zal worden 30 per stuk en bij afkeuriug .van het cadaver 45 per stuk. Dit voorstel werd aangenomen, doch de leeftijdsgrens der dieren werd op 6 weken be- paald en mestkalveren werden uitgesloten. Rekening en verantwoording penningmees ter. Ontvangsten 8648^92, uitgaven '■f 8599.48, saldo 48.44. In de rekening commissie werden benoemd de heeren P. Bakker en M. Wessel. Mededeeling werd gedaan dat de omslag per koe is geweest 5.10 per 100, verzekerd kapitaal is geweest 141.700. Verkiezing directeur. Aftredend de heer jH. Bakker. als correspondent de heer J. Ver- duin en als secretaris-penningmeester, de heer P. Stoop. Allen werden met groote meer derhejd herkozen. De rekening-commissie bracht bij monde van den heer Bakker rapport uit en uitte den wensch dat in het vervolg de opbrengst der afgekeurde koeien in de rekening en verant woording werd opgenomen. Voorts was alles in orde bevonden. De voorzitter had hiertegen geen bezwaar, tot heden was dit een afzonderlijH overzicht De heer S. Akkerman stelde voor om in het r vervolg de rekening te voren te doen inzien en een rekeningcommissie met plaatsvervan- fers te benoemen, zulk een omvangrijk werk an niet goed gedaan worden tijdens de ver gadering. Goedgekeurd. Betaling boete. Een zeer uitgebreide discus- «e ontstond hierover. Duidelijk scheen de bepaling niet of er een gulden boete werd geheven bij het niet bezoe- ken der jaarvergadering, zoodat enkele leden weigerachtig bleven. Besloten werd om aan hen die de boete hebben betaald te restituee ren en deze boete voor de volgende jaarver gadering te handhaven. Bemiddelingssysteem bij afkeuring. De voorzitter leidde dit punt in Bij de leden wa ren stemmen opgegaan om alleen af te keu- ren na advies van den veearts. Hoewel spreker boven alles het advies van den deskundige prefereerde is er soms opruiming van vee noodig; vee dat niet zoo spoedig dood gaat, doch een strop voor den betrokken veehouder beteekent. Tot heden werd dan een overeen komst getroffen met de voorop gezette bedoe- ling zoo weinig mogelijk schade voor fonds en veehouder, doch enkele leden wenschen hier mee op te houden omreden er te veel vee wordt opgeruimd. Spr. ontkende dit doch men nioet rekenen op een abnormaal jaar door het heerschende mond- en klauwzeer en de gevoi- gen daarvan. De heeren W. van der Steen en W. Wester op vormden de oppositie. Zij meenden dat sommigen zich niet ontzien een rund te laten afkeuren dat wel beter kon worden, doch der- gelijke menschen hebben niet het belang van net fonds op het oog. Hierover ontspon zich een discussie die £uun een uur duurde en men meet het seduld tv» uf S D ii r x werd toen nog uitgebreid n ten slotte werd I uit de tram stapte, voordat deze geheel stil- De heer P. Bakker vrceg of het met moge- een tekort ontdekt, dat ongeveer 100.000 stond, waardoor zij viel en met den volgwa- I t)edraagt; Het bleek, dat het mogelijk was ge- gen van de tram in aanraking kwam, is gis teren aan de gevolgen daarvan overleden. Gisteravond is te Helder het perceel Langestraat 76 bewoend door P. Bomhoff, I geprimeerd met een 2en prijs. Geconstateerd kon worden dat het loopen jaar zich met heeft gekenmerkt dri moeilijkheden. Het bestuursvoorstel om de premie m leden op 2.50 te stellen en voor niet-led> op f 5 te laten, werd z. h. s. aangenomen'' De Voorzitter stelde hierna na®- het bestuur voor om voor het overleden^ stuurslid en het lid dat bedankte geen niet" bestuursleden te kiezen, omdat een best- van zeven personen voldoende werd gear De aftredende bestuursleden de heeren de Jongh en J. Bruin werden herkozen t algemeene stemmen. Z. h.s. werd besloten om het bestuarv- 9 personen op 7 terug te brengen. De voorzitter sloot na de rondvraae 1 een bespreking van internen aard opleverc de vergadering, met een woord van dankt de aanwezigen. TWEEDE LEZING VAN MEVR AKKERINGA. In de Evang. Luth. kerk hield gisteravt mevr. Akkeringa hare tweede lezing, tit met lichtbeelden van hare tweede reis di Ned. Indie in verband met ocultisme. kerk was goed bezet, hoewel er minder schen aanwezig waren dan den avond. u eers voor iedereen, als het bestuur de koe verkoopt heeft het dier dit merk niet. De voorzitter zeide dat dit in het belang van het fonds is, reden waarom de heer Bak ker geen voorstel doet om dit te wijzigen De voorzitter bracht ook een woord van lof aan de directie van het abattoir te Alkmaar voor de medewerking en coulante behande- linsr bij afgekeurd vee. (Instemming) Bij de rondvraag vestigde de heer S. Ak kerman de aandacht op de vrije consumptie die op de jaarvergadering werd gegeven. Zoo lang er schuld is wilde spr. dit stopzetten. Allen voor. Dezelfde spreker wilde voor de leden die uittreden storting voor hun aandeel in de schuld. Deze regeling werd aan het bestuur opgedragen. UIT BERGEN Een vijftal villatjes aan de Kerkelaan, be- hoorende tot het actief in het faillisement van den heer de Heer Kloots werden gister alien op 7500 per stuk in bod^gebracht. De afslag heeft de volgende week plaats. weest, dit bedrag te verduisteren door onge- oorloofde handelingen met de telmachine te verrichten, zonder dat zulks dadelijk ontdekt kon worden. In verband met deze verduistering viel het vermoeden op een 25-jarig bankbediende. De ze is Dinsdagavond door de politie van het bureau Lauriergracht gearresteerd. Bij het verhoor door commissaris Pijper bekende hij het feit gepleegd te hebben. Hij had op zeer grooten voet geleefd en het geheele bedrag verspeeld en verbrast. Ook kwam aan het licht, dat een zijner vrienden, een jonge man van ongeveer denzelfden leeftijd, van deze verduistering op groote schaal had geprofi- teerd en mede had geholpen het geld op te maken. Ook deze jeugdige losbol is in verze- kerde bewaring gesteld. Beiden worden ter beschikking van de justitie gesteld. DE MOORD TE ROTTERDAM. Gisteravond was de verdachte in zake den moord in de Rosestraat nog niet gepakt. De politie heeft zoowel te Rotterdam als in alle handel in klompen, kuipen, galanterieen enz., vrijwel geheel uitgebrand. Te Amsterdam heeft gistermiddag het Nationaal Comite tot bestrijding van den Handel in Vrouwen haar algemeene vergade ring gehouden, welke onder leiding stond van den voorzitter, mr. A. de Graaf. - De keuze van B. en W van Rotterdam is voor een1 nieuwe Koninginnebrug geval- len op het ontwerp Op Hoop van Zegen, van ir. van Rood Stads"ienws Voor velen, die hoopten een buitenkansje anclere gemeenten die voor den voortvluchtige nog zeer jeugdige leerlingen als de meerge- LEERLINGEN-UITVOERING. In de zaal van den heer van Gijzen werd gisteravond een openbare les gegeven door de leerlingen van den heer Gerritsen, mu- ziekleeraar alhier. Deze prettige uitvoering is voor den leer- aar een groot succes geworden. - te halen door de vil'atjes voor 4a/ 5000 per stuk te koopen was het een teleurstelling dat ze reeds op het bovengen-oemd bedrag in bod zijn gebj acht. Gemeiijjd Nienws SMOKKELHANDEL. Een Nederlandsch reiziger in meel, waar- schijnlijk een Rctterdammer, is na borgstel- ling van 5000 pond voorloopig in vrijheid gesteld na beschuldigd te zijn van poging tot or.dtuiking van invoerrechten van een zeer groote partij saccharine, die verborgen ge- vonden werd in zakken meel, die met de „Batavier IV" waren meegekomen De verschuldigde invcerrechten beloopen 5040 pond. MOT IE VAN WANTROUWEN IN EEN WETHOUDER. Woensdag heeft de raad te Maastricht de discussies over de malversaties aan „Woning- zorg" voortgezet. De motie van wantrouwen door de S. D. A. P.-fractie tegen den wethou der Grossier gericht, werd opnieuw behan- deld. Verschillende sprekers waren van mee- ning dat de wethouder niet de hoofdschulcli- ge is in de onverkwikkelijke „Woningzorg"- geschiedenis. Ten slotte werd, naar de Telg. meldt, de motie van wantrouwen, waarbij wethouder Grossier beschuldigd wordt ,.gelogen" te hebben, nadat de woorden ..wilhns en we- tens" waren geschxapt, met 22 tegen 2 stem- men aargenom-en. De wethouders hadden zich gedurende de stemming uit de zaal verwijderd. De heer Grossier bleef afwezig. W^ER TWEE „BADGASTEN". Gistermorgen had men te Muiden een auto, we'ke bij de boerderij van den veehou der Van Dijk in de vaart gereden was, nog niet uit het water gehaald, of hij kreeg alweer gezelschap. Ongeveer te zelfder hoogte ver- dween een reclame-auto voor sigaretten in de diepte, en eenige oogenblikken later nam een luxe auto bij de boerderij Wolvetang een bad. Persooriliike ongelukken kwamen niet voor. DE GOUDEN STOEP. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren met gesloten deuren behandeld de zaken tegen de bewoners van het z.g. huis met de gouden stoep, in de Spinozastraat, den 38-;arigen koopman T. K., diens huis- vrouw A. M. L en de vrouw C. E. B W., die in October 1925 voor de Haagsche rechtbank terecht hebben gestaan, verdacht van beroo ving, diefstal en het gelegenheid geven tot het plegen van ontucht. K. is toen wegens diefstal veroordegjd tot 4 jaren gevangenis straf, met aftrek van 3 maanden voorloopige hechtenis. De vrouwen L. en W., tegen wie respectievelijk 1 jaar en 3 jaar gevangenis straf was geeischt, werden vrijgesproken K. ging in hooger beroep, terwijl de offi- cier, mr. Bauduin, ten aanzien van de andere beklaagden appel aanteekende. Thans eischte de procureur-generaal, mr. Royer, ten aanzien van K. vernietiging van bet vonnis der rechtbrnk, zijn schuldig ver- khuinc aan diefstal en het gelegenheid geven als mogelijke verblijfplaats in aanmerking komen, alle noodige maatregelen genomen om hem vast te houden. Vast staat op dit oogenblik alleen, dat hij het laatst gezien is in de rich ting IJselmond!e. In den loop van den dag en den avond hebben de politie wel talrijke meldingen bereikt, maar de meeste bleken valsch en de paar die een mogelijke nadere aanduiding zouden kunnen geven wor den met alien spoed en ijver onderzocht. ONGELUK MET EEN HEI- MACHINE. Bij het verzetten van een heistelling is gis termiddag aan den Sprevelsweg te Rott. een ernstig ongeluk gebeurd. Op een oogenblik liep het touw van de machine vast, en de 34- jarige M. K., die haar bediende, trachtte met zijp rechterhand het touw weer te ontwarren. Daarbij raakte hij met die hand bekneld tus- schen het touw en de winchhij trachtte toen met de linkerhand den stroom af te sluiten. doch in der haast of uit zenuwachtigheid gaf hij integendeel vol stoom, zoodat hij door de winch gegrepen eh rondgeslingerd werd. Toen kameraden de machine tot stilstand ge kregen hadden, was de ongelukkige reeds overleden. DE DIEFSTALLEN BII DE NEDERL. SPOORWEGEN TE ROOSEN- DAAL. Wederom ziin eeinge verdachten, van de diefstal 1 en op het station Roosendaal, aan- gehouden. De waarden der gestolen goederen loopt in de duizenden. He/ onderzoek duurt voort en men verwacht nieuwe arrestaties. DE STRIJD TEGEN DEN RANKER. Naar „de Javabode" mededeelt, zal van de belangrijke hceveelheid radium, waarover het Nederlandsch-Indische Kankerinstituut door de gift van den heer K. A. R. Bcsscha de be schikking heeft gekregen, het grootste gedeel- te, overeenkomende met ongeveer 150 milli gram radium-bromide, ten gebruike gegeven wr-rdtn aan het Militair Hospitaal te Tjimahi De M. G. D. heeft zich bereid verklaard in dit hospitaal een 10-tal bedden kosteloos be- schikbaar tc stellen voor niet-militaire behoef- tige kankerlijders. Het restant van het radium, vertegenwoor- digende een hoeveelheid van pi m. 100 milli gram radium-bromide, zal voorloopig in bruikleen worden afgestaan aan de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting te Weltevreden, zulks op verzeek van Dr. Boerma, leeraar in de verloskunde en vrouwenziekten aan de Stovia. Het is n.l. gebleken, dat de te Welte vreden reeds aanwezige hoeveelheid radium, eVeneens bedragend 100 milligram radium- bromide, te kl-ein is om te voldoen aan de be- staande behoefte aan behandeling van kan- kernatienten met radium, waarvan reeds veel goede gevolgen zijn waargenomen Het kankerinstituut heeft eenigen tij-d gele- den een begin gemaakt met een enquete aan- gaande de verspreiding en den aard van de boosaardige gezwellen, die onder de bevol- king van geheel Nederlandsch-Indie voorko- men. Voor het verkrijgen van de daartoe nocdige gegevens is de medewerking inge- roepen van geneesheeren en ziekeninrichtin- gen in de verschillende gcbieden van den Ar- chipel. vorderden verrasten de aanwezigen door de kalme zekere wijze waarop zij hun gemakke- lijke en zwaardere stukken ten nitvoer brach ten, zoowel op' de viool als op de piano. Pia no-solo's, viool bege'leid door den heer Gerrit sen, mooie nummers van een heel aardig kwartet, zeer goede quatre-mains verwierven meennalen een enthousiast applaus. Het groot aantal leerlingen, dat zich liet hooren, gaf het bewijs, dat het muziekonder- wijs bij den heer Gerritsen in goede handen is. Een fraaie bloemenmand werd hem na- mens de leerlingen aangeboden, als' bewijs hunner dankbaarheid. 't Was een geslaagde avond. ALKMAARSCHE VEEVERZEKERING VOOR DE SLACHTBANK. In cafe „Central" hield bovengenoemde vereeniging Dinsdagmiddag een vergadering, die tamelijk druk bezocht was. De voorzitter, de heer G o v e r s opende met een woord van welkom de vergadering. De gedachte, dat het steeds rozengeur en maneschijn was, is niet juist gebleken. Het bestuur moest den heer Oudhuis door den dood verliezen. Spr. sprak een woord van waardeering ter eere van zijn nagedachtenis en deelde mede, dat de heer v. d. Oord als lid had bedankt. Spr. veronderstelde, dat dit een gevolg was van het feit, dat hij zich thans op het gebied van het buitenlandsch vleesch bemoeit. Hij zegdoden hr. v. d. Oord dank voor hetgeen hij steeds voor de vereeni ging deed. Komende tot een financieele beschouwing, betoogde spr. dat er reden was om voorzich- tigheid te betrachten. Al wat gedaan moet worden is te zorgen, dat er niet te weinig premie geheven wordt, om te voorkomen, dat de kas wordt uitgeput. De secretaris-penningmeester, de heer J. S w a a g, las hierop de notulen van de in Januari 1925 gehouden vergadering. De heer Honing rapporteerde namens de financieele commissie over de rekening en adviseerde tot goedkeuring. Het saldo bedroeg f 4521,13. Hiertoe werd besloten. De secretaris bracht het jaarverslag uit. De vereeniging was met 21 leden vermeerderd, a f 10 en een half lid a f 5. Gei'nd werd aan premien van 1351 koeien a 2.2702. Van 105 koeien a f 2.50 f 262.50 en van niet-leden 66 koeien a f 5 f 330. Totaal 329450. Aan verkoop van gesteriliseerd vleesch, vet, etc. werd f 1258.83 ontvangen. Aan contribute werd van 140 leden f 140 ontvangen. Aan rente werd gekweekt f 21917. Het kassaldo bedroeg f 5475 06, zoodat de tota- le ontvangst f 10602,56 bedroeg. Voor 1522 koeien werd een huurloon uit- gegeven van 380.50. Aan afgekeurd vleesch en onderdeelen werd 510018 betaald en aan diverse f 600.75, alzoo totaal uitgaven 6081 43 Het sa'do voor de nieuwe rekening be droeg f 4521.13. In het afgeloopen jaar werden 11 koeien geheel afgekeurd, waaronder een van 655.26 van de September .Tentoonstelling Nadat een gemeenschappelijk lied gezi gen was, gaf mevr. Akkeringa eenige I schouwingen over hare jongste reis, die j vruchtbaarder was geweest dan de eers omdat zij nu resultaten kon zien. Met gro. dankbaarheid gewaagde zij van hare c; vangst in Indie door haar geheel onbekei menschen, die haar weer in kennis bracht met anderen en haar zoodoende in staat st den velen met het spiritisme in aanrakingi brengen. Zijs ondervont daarbij zeer ve steun van alle zijden, een bewijs voor ha dat Indie rijp is om geestelijk voedsel te oi vangen. Van eenige groote dagbladen voo: al had zij groote welwillendheid onderro den, nadat de redacteuren door haar ove hiigd waren. Die steun was ze'ifs zoo grot dat gezegd werd: „Mevr. Akkeringa heeftc „Locomotief" gemobiliseerd". Een blad ecl ter dreef den spot met hare helderziendheii maar de pogingen om die gave bespottelijk' maken, vestigden juist de aandacht op hat en daardoor steunde het blad haar indirec Daarna gaf de spreekster een geschiedetr waarin een journalist, wiens echtgenoote, f al jarenlang theosoof was maar hem m, nooit had kunnen overtuigen dat er een ven na het aardsche leven is, in eenige mini ten door haar (spreekster) tot andere dachten was gebracht. Vervolgens hoordt we een verhaal over een seance te Weltevrt den, die door een telepaath in de war ta moeten worden gestuurd, maar die tot g; volg had dat de man door mevr. A. wet overhiigd en later zelf verklaarde, dat hii It tegen haar had moeten afleggen. Daara volgde een geschiedenis van een psycho® trisch experiment over een paar manch knoopen, waaraan als* vermakelijke histor werd toegevoegd de mededeeling, dat na: aanleiding daarvan een ambtenaar een pi overhemdknoopen diep onder den grond i begraven uit vrees dat mevr. A. ze'nog a in handen zou krijgen en dan zou ontdekk dat de eigenaar tijdens een verlof in Nede land een paar dagen te Amsterdam had ver toefd. Daarna werden tal van lantaarnplaatjei vertoond, eerst over de reis en daarna va: Indie, bij vele waarvan mevr. A. verschillendt mededeelingen d°ed over ervaringen op spiri tistisch gebied. De foto's waren voor he meerendeel zeer helder en duidelijk en gi ven, door de verklaringen van mevr. A., ea duidelijk beeld van de schoonheid van Insii Iinde en de uitgebreidheid der Nederlandsch bezittingen. Daarnaast werden vele bijzoit derheden medegedeeld over het leven en di menschen in Indie, zoowel Europeanen als ii landers en Chineezen, van wie vooral laatst genoemden groote belangstelling aan del dag legden voor het spiritisme. Zij zijn eiges lijk van huis uit spiritisten, zei spr., in alia leven zij met de geesten mee. Maar ook bij dt Europeanen had zij groote belangstelling ontdekt. In Semarang vormde zich een est trum van spiritistisch leven in Indie en ma had daar zelfs een fonds gevormd, om daar uit een derde reis van mevr. A. naar Indie k bekostigen. Aan het slot richtte de spreekster een W3» schuwend woord tot de hoorders, om tod niet te veel waarde te hechten aan de praat jes over spookhuizen enz. op Java, omdat die vaak haren oorsprong vinden in wraak vai bedienden. Op Java zelf worden die praatja grif geloofd en zij zijn meermalen oorzaai dat voor sommige huizen geen huurdersmee zijn te vinden. Als toegift gaf mevr. A. een zestal zee merkwaardige foto's, n.l. kiekjes waarop oof de onzichtbare geest voorkwam. Spr. noem de hierbij de namen van de op de foto's staande personen (twee der kiekjes waren is Engeland genomen en de andere vier in Ne derland) en besloot hare lezing met de of' merking, dat het dus mogelijk is op dezi wijze yerband te krijgen met de onzichtbart wereld. Na afloop der lezing dankte de heer K e zenkampde spreekster voor hare uiteen- zettingpii, daarbij de Loop uitsprekende, dai zij de hoorders, zoo al niet tot overtuigmg, dan toch tot nadenken zou hebben gebracht. Verder dankte hij het kerkbestuur voor de be schikbaarstelling van het gebouw en den heer en mevr. Igesz die het initiatief namen voor de beide lezingen. „En voortzetten wat hun familie in Indie doet vulde mevr. A. aan. Nadat op verzoek van de spreekster vat den avond nog gemeenschappeliik was ge- zongen Lied 28 coupletten 1, 4 en 6, ging de vergadering uiteen. MarktbprfeMen HOoRn, 21 Jan. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 2 stapels kleine fabriekskaas 48, 1 stapel kleine boerenkaas 46, 2 stapels boe- rencommissiekaas 54, totaal 12 stapels, vve- gende 10364 kilo. Handel gced. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 20 Januari. 46000 K.G. Roode kool le soort 6.20— f 8 40, 2e soort 3-/ 6, 33200 K.G. Gele kool le soort 5.20—/ 7, 2e soort 3.10-/ 5, 44000 K.G. Witte kool (Deensche) f 2.80- 6.90, 2100 K G. Uien 2e soort 5.70- 6.50, alles per >00 K.G. mU a a! Z1- t 1 1 I A rlo T Aifi/v a« /t U a! - - 11 1 1 J WU IT VK VUO 11 o ll rton/iol in Ir1/\mMA.M 1 i.V A--V aioitlg .IV L 1 L uv YVIIK-VIIVIV WVCIV pica 13I J. J J I - wu g.w/l JUVLLO gVWUlUtll. Z OOWei de

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8