AlKmaarsche Courani Het andergrondsciie syndicaat. Honoeu Acht en Twintigste 'aargang. VrQdag 22 Januari. be overstroeming in ons iand> It. P ANKENBTRG, Alkmaar FKl 111-1, ETON. GomMigd Nleims; No 18 1926 Te Deventer en cmstreken. Men meldt uit Deventer aan de N. R. Ct. De dienst der gemeenu werken alhier zal iieden een noodwtg gereed hebben, waarover het rijverkeer naar /.utplien op enkel spoor over spoorbieis kan worden hersteld. Deze noodweg is geiegd door het gat, bij de door- braak geslag^n in aen Rijksveg van Deven ter naar Zuiphen, tusschen de gasiabriek en de brug over de iNieuwe Haven aidaar. De verkeersrege.ing op aezen weg zat zoodanig worden getrofien, dat net rijverkeer uit beioe richtirgen om beurten zal tunnen plaats hebben, mits zeer langzaam v, ^rat gereaen. Des avonas zal deze weg worden beschenen door een electrische noodverlichting. De Geldersch-Overijselsche btoom-tram- maatschappij laat met sracht werken aan de over grooien aistand hier vernielde tram- baan. Men raamt, dat in het begin van de vo.gende week het tramverkeer tusschen Do yen,er en Laien ivan worden hersteld. m samenwerking met gemeentewerken be- gon een groote p.oeg arbeiders der Nederl. bpoorwegen aan het herstel van de vernielde spoorbaan van het Deventer haven- en spoor- bedrijf. Deze baan loopt door het diepe door- braangat, en het herstel hiervan zal afhan gen van geruimen tijd dooi weer, omdat groo te ijsmassa's in het gat direct herstel verhin- deren. Bij een voorloopig onderzoek bleek, dat, onuanks den fellen stroom in het doorbraak- gat, de betonfunaeering onder de hefbrug over de nieuwe haven het goed heeft uitgehou- den. De brug functioneert reeds weer tot doorlating van schepen naar de nieuwe ha ven, zoodat de daaraan gelegen bedrijven weer toevoer van materia.en en grondstofien ontvangen. De zandaanvoer tot dichting van het door- braakgat geschiedt met tramtreinen der Geld.-Overijselsche T ramwegmaatschappij uit haar zanderij te Harfsen. De gasfabriek alhier, die weer goed func- tionneert, werkt nu energiek aan het herstel van de gaslevering naar de geteisterde stads- wijken, waar ook de drinkwaterlevering spoe- dig normaal kan worden hervat. De groote buisleidingen blijken zwaar te hebben ge leden. r In het Knuptteldorp is nu de ijsopruiming aangepakt, ter voorkoming van het gevaar dat bij smelting de wijkbewoners opnieuw wa- teroverlast zouden ondervonden. Te Grave en omstreken. Men schrijft uit Grave: Gister was men druk bezig met het helen van palen in het 4 M diepe gat (Huurling- sche sluis) te Lunen (gem. Wijchen) en ge legen in den rijksweg GraveNijmegen Alle noodige materialen, waaronder eenige ijzeren ba'ken, waren reeds ter plaatse. Met het her- stellen van den electrische kabel is men reeds gereed gekomen door een stuk kabel (lood- kabel) van pirn. 50 M lang met een omweg en door een wetering in te lasschen. De even- eens door den stroom afgescheurde telefoon- kafcel, welke van het eene transformatorhuis- je naar het andere loopt, is nog niet hersteld. Het gehucht Lunen biedt een doodschen aanblik met sneeuw en ijs Zelfs ziet men eikeboomen door het ge- wicht van het ijs geheel scheef gezakt Hier en daar steekt een cadaver van een kip boven de. sneeuw uit, waarop telkens maar heele troepen kraaien aanvallen. De heer Timmermans. de directeur van de Bossche Aannemersmaatschappij zeide dat deze week nog de nieuwe Maasdijk (bij de doorbraak te Overasselt) een hoogte zal be- reiken van 10.50 M. N A. P., zoodat men bij mogriijk nieuw hoog water reeds heel wat water kan kcren. Gister zijn hier twee viachtauto's aangeko- men md (Likens en k '.cd rgstukken, van het Roode Kruis te Biltho'-en en testemd run uit gedeeld tc worden rian dp tnoners in Rijk van Nijmegen, die daaraan behoefte heb ben. nAMKSTASCHJMS, PORTEMONNAIES, PORTKFKUILLES, RHISKOFFKRS. CITY-BAGS. Door Mrs C. N Williamson. Nederlandsche verialing van Ada van Arkel 40) „Dat was he! geheim," dacht ze. „Het was in den ouden tijd, toen de menschen dikwijls van hun gasten af wilden komen, gemaakt als een soort moordenaarsval en niemand kon ooit nagaan wat er met hen gebeurd was. Het meisje stond even stil en herinnerde zich levendig de geluiden, die haar van haar rust hadden beroofd toen ze in dat eigenaar- dige, gebeeldhouwde bed in de alcoof van de torenkamer had gelegen. Als ze goed geraden had moest ze in een geheime gang vlak ach- ter de muur zijn en als de voetstappen, die ze daar had gehoord door menschelijke wezens en niet door geesten waren veroorzaakt, inoes- ten die menschelijke wezens daar Langs een geheime ingang gekomen zijn. Sheila zou nu heel wat hebben over gehad voor een lucifer, voor een enkele lucifer, maar het hielp niet dat te wenschen en ze begon langs den houten wand te tasten of ze niet iets als een veer kon vinden. Ze ontdekte ech- ter niets en eindelijk, den hoop opgevend, ging ze tastend verddr tot ze tot haar verruk- king aan een nauwe stijle trap'kwarn Deze was ook bedekt met een of andere dikke stof om het geluid van voetstappen te dempen, maar hier en daar kraakte een plank, en het der leek en het ineisje telde dertig treden voor ze boven was Daar was een ho"ten vloer die ze eerst met haar hard bevoelde voor ze er haar vcet op durfde zetten. KORT VERSLAG VAN HET RIJKS- LANDBOUWPROEFSTATION TE MAASTRICHT. (Vervolg). Van de 42 ontvangen monsters zwavelzure- kali voldeden er 40 aan de gestelde eischen, terwijl 2 uit patentkali bestonden. In 4 mon sters werd een chloorgehalte boven 2.5 doch lager dan 3.5 pCt. aangetroffen. Hierbij kan er de aandacht op worden gevestigd, dat se- dert 1 Juni 1925 volgens den nieuw en codex meststoffen de grens voor het toelaatbare chloorgehalte in zwavelzure-kali op 3,5 pCt. is gebracht. Een monster als „engrais chiimque com pose" ingezonden bestond uit patentkali. Eenige onder den naam van chloorkalium ontvangen monsters waren vrij sterk alka- lisch, waarop de inzenders werd gewezen. Een monster, ontvangen onder den naam resikali", bleek een vrijwel waardeloos pro duct te zijn; naast 0.5 pCt. stikstof, bevatte het slechts 1 pCt. kali. Verder werden onderzocht monsters: been- dermeel, ruwe peruguano, samengestelde meststoffen, kalkmergel, ongebluschte kalk, gebluschte kalk en bijzondere meststoffen. Deze laatste bestonden uit: Afval van cacaofabriekenafval van kalk- waterreinigingstoestellen; afval eener stroo- stoffabriek; Azot. (Onder dezen naam werd een stikstofmeststof aangeboden, bevattende 9.95 pCt. totaal stikstof, waarvan bijna de helft gebonden was als calciumcyanamide Aangezien het monster na eenigen tijdstcrk naar ammoniak rook, hadden omzettingen plaats, waarbij stikstofverlies optrad, zoodat deze waar als meststof geen aanbeveling ver- dient). Asch van stroo; anjermest; bloed- meelbloedmeel in half gedroogden toestand bruinkoolasch; bezinksel; compost; cacao-af- valkoekdiermeel; embi; gaswater; gypsofos- faat; haringguano; ier en beer; leermeel; leunasalpeter. Ook werd rapport uitgebracht over: paar- denturfstrooiselmestroet; ruigem.st; schuim aarde; slachtafval; sulfurophosphaat; supre; tankage of poetsmeel van beendermeelfabne- ken; ureum, ook wel floranid genaamd; ver- brand carbid; vleeschguano- en meel; wal- vischguano. t Dit jaar werd voor het eerst de 500 mrl- lioen K.G. overschreden. Ter verdere verge- lijking kan hier nog worden vermeld, dat in het laatste normaL jaar voor den oorlog, in 1913, 427 millioen K.G. kunstmeststoffen werd gecontroleerd. Van de twee belangrijkste stikstofmeststof- fen, chilisalpeter en zwavelzure ammoniak, werd voor landbouwers alleen van zwavelzu- ren ammoniak een aanmerkelijk grootere hoe- veelheid gecontro'eerd dan in het vorig, n.l. ruim 10 pCt. meer, terwijl.van de twee be langrijkste phosphorzuurmeststoffen bij su- perphosphaat een toename van ruim 10 pCt. en bij thomasphosphaatmeel een toename van ruim 20 pCt. valt waar te nemen. De dating, welke in de onderzochte hoeveel- heid kai'net plaats vond, werd ruimschoots opgeheven door de vermeerdering der onder zochte hoeveelheden kalizout, kalibemestings- zout en patentkali. Opmerkingen van algemeenen aard. Nog steeds moet herhaaldelijk op ondoel- matige verpakking worden gewezen en wor den te kleine monsters ingezonden, waardoor het gevraagde onderzoek niet of slechts ten deele kan worden uitgevoerd. Er zij daarom rog eens de aandacht op gevestigd, dat van elk monster een hoeveel- heid van ongeveer 500 gram behoort te wor den ingezonden, behoorlijk in glas verpakt, onder bijvoeging van een geheel ingevulde, duidelijk onderteekende aanvrage voor onder zoek. Eveneens laat het nemen der monsters nog te wenschen over, wat bhikt uit de resultaten meisie' verbeeldde zich dat het geluid leek op enkele van die ze gehoord had (pen ze in het bed in de torenkamer lag. De trap was zoo stijl, dat het wel een lad der revisie-onderzoekingen, uitgevoerd naar aanleiding van appelanalyses en waarbij als oorzaak voor het verschil tusschen monster en duplicaat werd bevonden het ongelijkmatig van samenstelling zijn. Ook kwam het voor, dat later bleek, dat ter bemonstering van be'angrh'ke partiien, welke niet aan de garantie bleken te voldoen, slechts een of twee zakken waren gebruikt. Het 5e- hoeft wel geen betoog, dat als op een derge- lijke wiize bemonsterd is, bij ondergehalte recht op schadevergoeding niet kan gelden. Indien men niet zeker is voldoende op de hoogte te zijn van de wijze, waarop een partii Ze meende, dat ze nu in de kamer boven degene, die zij in de toren bewoond had, moest zijn, en daar men haar verteld had, dat die in een vervallen toestand verkeerde liep ze heel voorzichtig, maar ze vond geen spoor van puin terwijl ze voetje voor voetje voortging en het kwam in haar op, dat de trap, die ze toegemetseld had gezien, misschien om ap- dere reden, dan juffrouw Ritchie dacht, on- bruikbaar was gemaakt. Maar er was geen tijd om zich daar nu mee bezig te houden. Toch kon Sheila niet na- laten te denken aan dien nacht, toen de bloed- roode druppels door de reten van de eiken- houten balken in haar eigen kamer hadden geregend. Nu was ze in de verblijfplaats van het mysterie, maar ze kon evenmin de oplos- sing raden als den nacht, toen ze naar de vallende robijnen had gestaard en haar oogen niet kon gelooven. Terwijl ze langzaam voorwaarts ging strekte ze de armen uit trachtende de muur te bereiken, zooals ze eerst had gedaan, toen ze plotseling struikelde over iets dat voor haar voeten lag iets zachts en zwaars, waarover ze gevallen zpu zijn als ze niet door een vluggen achterwaartschen stap haar evenwicht hersteld had. In de opwinding van haar ontdekking had Sheila bijna haar angst vergeten, maar nu keerde die als een koude overweldigende golf terug. Wat was die zachte, zware bundel op den vloer van de verborgen torenkamer? Ze durf de bijna niet te bukken om het met haar hand aan te raken, die ijskoud werd van vrees. Hoe- wel elk oogenblik nu van het uiterste belang was en leven en d'ood voor haar in het ver schil van een seconde kon liggen, boog ze met tegenzin voorover. Haar tastende vingers moet worden bemonsterd, de monsters moeteti worden verzonden en van de overige daarbij in acht te nemen voorschriften, zoo wende men zich tot het proefstation om inlichtingen, welke steeds gaarne verstrekt worden. In het afgeloopen jaar werden door den opsporingsdienst 50 monsters genomen. Het rapport vermeldt hiervan de resultaten. HET VERMISTE VLIEGTUIG. De marine-vliegtuigen, die Woensdag te- vergeefs naar het vermiste vliegtuig hebben gezocht, zouden ook gister weer uitvliegen, wanneer het weer gunstig was. Met het oog op den mist, die gisterochtend is opgekomen, zal daarvan wel zijn afgezien. In verband met te Noordwijk geuite onder- stellingen omtrent den koers, dien het vlieg tuig zou hebben genomen, zal vanwege de marine met een mijniegger en een mijnveger tusschen Scheveningen en Zandvoort dicht onder de kust naar overblijfselen van het vliegtuig worden gevisch* Gister werd daar- mee een begin gemaakt. De bemanning van het vermiste vliegtuig had, naar aan de Telegr. wordt gemeld, toen het Dinsdagmorgen half-elf te Soesterberg opsteeg, voor een vlucht van vier uur ben zine bij zich. HEVIGE KOUDE. Naar de Izwestia van 11 Jan. meldt is het te St. Petersburg abnormaal koud. De ther mometer wijst een temperatuur van 30 graden onder het vriespunt aan. Een dergelijke lage temperatuur is sedert 1789 niet voorgekomen. Verschiller.de menschen zijn doodgevroren. Het trein- en tramverkeer ondergaat ernstige vertraging. In de Oekraine hebben zware sneeuwstor- men gewoed waardoor het verkeer ernstig be- lemmerd wordt. De telefoonverbinding tus schen Moskou en Charkof is verbroken. VERNIELING. K., een oude bekende van de politie, heeft gistermorgen weer ruiten van het gebouw voor maatschappelijk hulpbetoon in Den Haag ingegooid. Ditmaal werden veertien ramen aan den kant van de Korte Beesten- markt vernield. A. WERUMEUS BUNING. Gister vierde te 's-Gravenhage de heer A. Werumeus Buning, de nestor der Nederland- sche schrijvers, zijn tachtigsten verjaardag. Op dezen dag genoot hij bijzonder veel be- langstelling. Vele bloemstukken werden hem gezonden, o.a. van de vereeniging Onze Vloot, en hij ontving schriftelijk. en telegrafi- sche gelukwenschen. De ministers, de heeren Lambooy en Rutgers zonden telegrammen van gelukwensch. 3ok de Rotterdam che Lloyd, een aantal uitgevers, vele kunetenaars en andere particulieren, onder wie Mr. S v Houten deden van hun belangstelling blij ken. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. In het gemeenteiezkenhuis in Den Haag is gisteren overleden de 29-jarige mej. A. B uit de Rembrandtstraat, aidaar, die dezer dagen ernstige brandwonden heeft opgeloopen door het vlamvatten van haar kleeren aan een kachel. Ook haar na het ongeluk geboren kind is overleden. a DE MOORD IN DE ROSESTRAAT. De vermoedelijke dader van den moord op een jongc. vrouw in de Rosestraat te Rotter dam was gister 11 uur nog niet gevat. Hij is gisteren gezien te Zwijndrecht, maar toen een rechercheur op een motorfiets aidaar aankwam, had de verdachte die gemeente al- weer verlaten. Alle maatregelen zijn genomen, om hem te beletten de Belgische grens te bereiken. Wij vernemen verder, zegt de N. R. Ct., dat de politie overweegt, indien de verdachte in den loop van vandaag niet gearresteerd zou worden, zijn signalement per draadloo- zen omroep te verspreiden en aldus het pu- bliek in het algemeen ter hulp te roepen. Gistermiddag 3 uur was bij de politie te Rotterdam nog geen bericht ingekomen van aanhouding van den verdachte O. DE VERZEKERINGMAATSCHAPPIJ BOERHAAVE. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gister uitspraak gedaan inzake een tegen de Verze- keringmaatschappij Boerhaave ingestelde vordering. Zooals men zich herinneren zal, ging het hier om een beslissing van den raad van com- missarissen, waarbij in het onderhavige ge- val de ziekte chronisch werd verklaard, ter wijl bij chronische ziekte geen uitkeering plaats heeft. De eischende partij (de echtgenoot) was van oordeel, dat deze beslissing te kwader trouw was genomen, aangezien de controlee- rende arts, op wiens verklaring mede werd raakten iets zachts en zijdeachtigs aan als vrouwenhaar en haar eerste ingeving was om met een gil op te springen. Maar ze bedwong die kreet en inplaats van haar hand terug te trekken streek ze weer over de zijdeachtige op- pervlakte. Er was geen twijfel aan. Ze voelde vrou wenhaar, haar, dat in dikke golven en krul- len was opgemaakt. Zich nog steeds dwingen- de iets te doen, waar alles in haar tegenop kwam, raakte ze een gezicht aan zoo koud, dat het uit steen gehouwen kon zijn; toen ze met bevende vingers langs de trekken, naar een marmeren hals en onbewegelijke borst bedekt met zijde, was gegaan gaf ze eindelijk toe aan haar impuls en schrok terug, ziek van afschuw, voor dit ding, dat ze in het duister gevonden had. Wie was, het, die daar dood lag? Wie was de misdadiger, wie was het slachtoffer van deze misdaad want misdaad moest het zijn. Sheila kon het niet raden, zenuwen noch hersens waren in een toestand om te raden en haar eenige gedachte was nu te ontkomen aan deze vreeselijke plaats, waar die dan ook zijn mocht. Ze tastte naar de opening boven aan den trap en vond die weer, en viel bijna toen ze de treden afrende en, zoo dankbaar als ze eenige minuten geleden geweest was toen ze boven was, zoo was ze nu honderd keer dank baarder, dat ze weer beneden was. Opnieuw zocht ze met verlangende vingers naar een veer in het breede houten paneel, dat ze voor het achtereind van het bed hield, maar toen ze niets vond ging ze verder tot ze eindelijk aan een ander houten paneel kwam. Daar vond ze een metalen knop en toen ze daar op drukte gleed het paneel ge- Beslist, de patiente niet had onderzocht. De rechtbank echter was von oordeel, dat genoemde beslissing van den raad van com- missarissen slechts dan zou kumnen worden aangetast, wanneer er sprake van zou zijn, dat die beslissing zou zijn in strijd met de goede trouw, de redelijkheid eri de billijkheid. Aangezien in dit geding daarvan in geval is gebleken, ontzegde de rechtbank de inge stelde vordering. URK IN HET IJS. Van Urk werd gistermorgen aan de N. Rt. Ct. gemeld: Alle verbindtng van Urk met den vasten wal is nog verbroken. Het vliegtuig, dat gis teren de post zou overbrengen en vermoede- lijk ook pakketten met levensmiddelen, is niet gekomen. De vlieger durfde vanwege den mist den tocht over zee niet te wagen. Thans mist het opnieuw hevig, en er zal dus van daag hoogstwaarcshijnlijk weer niets te wachten zijn. Het ijs in zee belet den vis- schers, hun bedrijf uit te oefenen. Er wordt hier dan ook veel armoede geleden BOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. Gisteren is te Amsterdam in de Industrieele Club de algemeene vefgadering gehoudn van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. Dr. C. F. Stark heeft daarbij gesproken over de voorgeschiedenis van het Nieuwe Verbond. Vervolgens spraken dc heeren Redele en Ab. Spanjaard Na de bestuursveriekzing werd de verga- dering geschorst ten einde het bestuur in de gelegenheid te stellen uit zijn midden een al gemeenen voorzitter en twee voorzitters te kiezen. Tot algemeen voorzitter werd gekozen dr. F. G. Waller en tot vooriztters de heeren J. C. Redele en Alb. Spanjaard. Als alge meen secretarissen werden aangewezen de heeren mr. P. W. J. H. Cort van der Linden en mr. A. N. Molenaar, als secretarissen de heeren mr. B. C .Slotemaker en mr J. P. Ek- ker en als adjunct-secretaris de heer A. Rom Colthoff. Na heropening der vergadering aanvaardde de heer dr. F. G. Waller het algemeen voor- zitterschap met een uitvoerige rede. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gis- teravond het Reglement van Orde voor den Raad gewijzigd, in dien ziin dat in het ver volg schriftelijke vragen door de Rraadsleden aan B. en W. gedaan kunnen worden. Deze vragen zullen gericht moeten worden tot den voorzitter, die oordeelt over de publicatie en of de vragen geschikt zijn om eantwoorbd te worden. Zijn zij daartoe niet geschikt. dan zal zulks den vrager worden medegedeeld. Oordeelt de voorzitter, dat de gestelde vragen zullen gepuliceberd en beantwoord kunnen worden, dan zal dat altijd zoo spoedig moge- lijk geschieden en zullen zii binnen drie we- ken in het ve-cHmen. KORTE BERICHTEN. K. uit Den Haag heeft bij de politie te Leiden aangifte gedaan, dat hij vermoedelijk is opgelicht voor een bedrag van ruim f 4000 door C. K., een gewezen militair te Leiden De oplichting zou in verband staan met een opdracht tot aankoop van Belgische francs. Gisternacht is de hoepeimakersschuur van P. Dubbelman te Lage Zwaluwe geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is on- bekend. Verzekering dekt de schade. Te Renkum is Woensdagmorgen de groote schuur van den landbouwer Groot- huis in vlammen opgegaan. O.m. verbi;andde de auto van den landbouwer. Gistermorgen omstreeks 6 uur is brand uitgebroken in het kantoorgebouw bij de vuur- werkfabriek van de firma A. Kat te Leiden. Dat gebouw is geheel uitgebrand. De vuur- werkfabriek bleef gespaard. De schade wordt niet door verz^kerng gedekt. In een Woensdagavond te Groningen gehouden openbare veigadering. belegd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ai daar, heeft de heer ir. A. A. Mussert, uit Baarn, secretaris van het comite van actie tot wijziging van het verdrag met Belgie, over dit verdrag een rede gehouden. Te Assen is Woensdag gevankelijk bin nen gebracht H d. D., verpleegde te Veenhui- zen, verdacht van brandstichting. De politie te VJseroord heeft aidaar op verzoek van de Beverwijksche politie aange- houden L. P. H., wegens zware mishande- ling, te Beverwijk gepleegd. Prorinciaal nlftuwa UIT EGMOND AAN ZEE. De gemeenteraad vergaderde Woensdag avond. Afwezig waren mevr. Visser en de heeren C. v. Pel en J. Prins. Voorzitter de heer C. J. Eijma, burgemeester. ruischloos onder haar hand weg. Er kwam een opening voor in de plaats waar haar li- chaam doorheen kon en Sheila werkte er zich door met het heerlijke gevoel van gered te zijn. Een oogenblik bleef ze half versuft staan, maar het flauwe licht dat de plaats van het duister had ingenomen, scheen helderder dan het werkelijk was voor oogen die aan het don- ker gewend waren. Ze kon vage omtrekken onderscheiden die ze spoedig herkende als stoelen en tafels. Ze was in een gemeubelde kamer met vensters zonder gordijnen, die vierkanten van sterrelucht waren. „De torenkamer" zei ze in zichzelf, toen de bekendheid van de omgeving tot haar door- drong. „De torenkamer. Ik moet daar gekomen zijn door den ingang waardoor de geest of man dien eenen nacht is binnen gekomen. Daarom verdween hij zoo vluchtig en stil. Hij kwam door die geheime deur en ging op dezelfde manier weer v Sheila gunde zich slu Is even den tijd om de deur weer te sluiten, overtuigde zich met een onderzoekenden vinger, dat ze de veer weer zou kunnen vinden als het noodig was, en rende toen naar de deur die den ingang van de kamer was. Ze had gevreesd, dat die afgesloten zou zijn, maar er was alleen een grendel aan den binnenkant die ze terugschoof. Toen' was ze op het portaal dat naar de torentrap leidde en de lucht was er nog dik en scherp van de rook. Dit was haar veg naar beneden en naar de veiligheid, maar ze ging hem vreezende en bevende, volkomen zich bewust, dat ze nog lang niet buiten gevaar was- Ingekomen was o.a. een bericht van den heer C. v. Pel, dat hij ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. Rekening en verantwoording der Vissche- rij'-chool over 1924, waaruit blijkt, dat aan de gemeente een bedrag van ongeveer 400 reeds betaalde subsidie zal worden geresti- tueerd. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Verder was ingekomen: Een verzoek van den heer Verhoeven, eige- naar der woningen aan het station om veria- ging der hypotheekrente. Op voorstel van B. en W. werd hierop af- wijzend beschikt, aangezien adressant, wan neer hij elders lager terecht kan, te alien tij- de de hypotheek aan de gemeente kan aflos- sen. Gratificatie Bergsma. In verband met de vele diensten, door den he,r Ba'gsma tijdens de ziekte en de afwe- zigheid van den gemeenteveldwachter aan de gemeente bewezen, stelden B. en W. voor den heeft Bergsma niet als belooning, doch als blijk van waardeering een gratificatie toe te kennen van 100. De heer Zwaan vroeg, of B. en W. ervan overtuigd waren, dat de heer Bergsma het verdiend had. De Voorzitter antwoordde hierop, dat de heer B z. i. veel meer verdiend had en het voorgestelde bedrag daarom opzettelijk niet een betaling, doch een bewijs van waardee ring genoemd werd. Het voorstel van B. cn W. werd unaniem goedgekeurd. De legesverordening vond niet geheel en al genade in de oogen van H. H. Ged. Staten, waarom B. en W. voorstelden hierin eenige wijzigingen aan te brengen betreffende leges bij de vergunnings- en verlofskwesties en voor jachtaktes. Aldus besloten. Grondverkoop aan J. v.d. Plas. Op de vo- rige vergadering was besloten den heeren C. v. Pel en J. v. d. Plas gelegenheid te geven om schriftelijk een bod te doen op het door beiden geheel of gedeelelijk begeerde stuk grond. Van den beer v. Pel was geen schrij- ven ingekomen, terwijl de heer v. d. Plas een bod deed a 1.per M2. B. en W. meenden hierop te kunnen in- gaan De Raad vereenigde zich hiermede, uit- gezonderd de heer Snoeks. Subsidie aan V. V. V. De vereeniging V. V. V. had zich tot den Raad gewend met een verzoek om subsidie van /250 in plaats van /150. B. en W. stelden voor afwijzend te beschik- ken. Het college was van oordeel, dat alvo- rens de gemeente tot verhooging der subsidie overging, de direct belanghebbenden dienden te beginnen met zelf hun ccntributie te ver- hoogen, terwijl bovendien de begrootingspost aanmerkelijk zou overschreden worden. De hier Ruigerwaard nam het op voor V. V. V. en betooede, dat deze vereeniging niet zou kunnen blijven bestaan zonder meer subsidie. De heer K. de Graaff (wethouder) was ook jaren bestuurslid van V. V. V. geweest en wanneer de financien het beter gedoogden, zou spr. toejuichen, wanneer er meer gesteund werd. Doch de pensionhouders betaalden als eerste belanghebbenden veel te weinig contri- butie. Wanneer die dat aanmerkelijk verhoog- den, zou spr. er zeker voor zijn om elkander de hand te reiken. Hetgeen ze nu betalen is eigenlijk kindergeld. De heer Snoeks informeerde, of daartoe ook ernstige pogingen waren aangewend. Z i. lag het toch op den weg van de gemeente om V. V. V. te steunen, daar zij in den vorm van belastingen en door middel van de ge- meentebedrijven als anderszins daar weer de vruchten van plukt. Aangezien de financieele toestand der gemeente echter n'et rcoskleurig is, was spr. het er mee eens, dat men eerst nog eens moest aankloppen bij de meest-be Ianghebbenden. De heer Ruigewaard vond de gemeente achterlijk. Alle gemeenten toonden een rui- men blik te hebben en hadden veel over voor V. V., doch de gemeente Egmond aan Zee heelemaal niet. Er werd veel te weinig ge daan en de gemeente moest juist voorgaan. De heer K. de Graaff handhaafde zijn standount. Als de belanghebbenden over de brug kwamen, kon men vrijelijk bij de ge meente aankloppen. Spr. had hierbij niet zoo- zeer het oog op de menschen, die een wonink- je of zoo ies verhuurden, doch vooral op dc pensionhouders, enkele gunstige uitzonderin- gen daargelaten. De heer Zwaan: U is toch zelf ook belang- hebbende? De heer K. de Graaff: Zeker, en daarom zeg ik het oog. Ik betaal zelf liever ook meer Hoofdstuk XXIV. Gered. Er groeide een plan in Sheila's brein, ter wijl ze haar weg naar beneden op den tast vond langs de trappen, die gewoonlijk den geheelen nacht verlicht waren, maar nu pik- donker. „Als ik hier veilig door kom," zei ze in zichzelf, „zal het geheim van dit huis en de complotten, die er gesmeed zijn, voor den morgen ontdekt zijn." Toen ze de twee trappen afliep, die van den toren in de gang naar beneden voerden, zo- gen haar voeten vast in natte loopers, alsof ze in dik vochtig mos trapte. Er was klaar- blijkelijk veel water gebruikt om het vuur te blusschen en de rooklucht was nog hinder- lijk, maar behalve dien scherpen geur en het doorweekte kleed waren geen andere teeke- nen van den brand in het donker te bemerken. Wat er ook gebeurd was, alles was als lang geleden voorgevallen. Terwijl Sheila als een geestverschijning door de donkere gang ging, sloeg ergens een klok drie tiur. Pas twee en een half uur gele den, dat ze haar kamer verlaten had en den onderzoekingstocht was begonnen, die bijna met den dood geeindigd was. Het meisje kon haast niet gelooven, dat de klok de waarheid vertelde, want het kwam haar voor, dat ze veel meer uren van doods- angst had doorleefd. „Misschien zal ik, als het licht wordt, zien, dat mijh haar grijs is geworden," dacht ze, en rilde toen ze in gedachten weer de marme ren gelaatstrekken en het zijdeachtige haar van de onbekende doode vrouw in het donkei aanraakte. (Wordt vervolgd.) i

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5