f Radlo-Hoekje. ft Zondag, 24 Januari. 1 HUversum, H.D.O. 1050 M. 2.40—4.45 Soncert door het H. D. O.-orkest onder let ting van Fr. Lupgens, met medewerking van Vten en voetbaluitslagen. 8.10 Avond van de Mej. Annie Lieman, sopraan. 8.Persberich Vereeniging van Arbeiders radio-amateurs, met medewerking van mevrouw Jo Kramer— tRowald, piano, de heeren Piet Kramer, viool, Joh v. Hell, klarinet, Johan Winkler, kunst- .redacteur van „Het Volk", Geert Teis Pzn. |CG. W. Spitzen). 1. Sonate op. 5, Corelli, 'Adagio, vivace, adagio cantabile vivace, giga t;(viool en piano). 2. a. Larghetto uit het kla- rinetkwintet W. A. Mozart; b. Marchener- .■zahlungen, Schumann, Allegretto-vivace en ibenmarcato-andante espessivo-conlenerezza- allegro marcato (piano-klarinet en altviool). :3. Lezing van Joh. Winkler: Taal, volk en so- sialisme. 4. Trio no. 4, Mczart, Andante-me- nuetto-allegretto. (Piano, klarinet, altviool). 5. Voordracht in het Groningsch dialect door Geert Teis Pzn. (G. W. Spitzen)a. Riemsels van eernst: Raodio, Ons laand. Neie kolonies, Jan Winter, Hai mit de aaize, Aarbaid; b. SVersjes veur de poelegrap. Trientje, Veursjon- ken. Mooi en maal. Jan, Waorom? Venster- laifde. Verdraaide wereld. 6. Gavotte, Ra- meau Burmester, Slavische Tanzweisen, Dvo- rak-Kreisler (viool en piano). 7. Sonate, St. Saens. Allegretto-allegro animato-lento-molto allegro (Klarinet en p.ano). HUversum, H.D.O. 1050 M. K. R. O Morgenwijding van 8.30—9.30. Spreker de 'beer p. Kasteel, Redacteur van „De Tijd", .over: St. Franciscus en de Vrede. Zang: ;'MevT. H. J. Lammerts van Elst, sopraan en de heer Andre de Wolf, tenor, beiaen van ^Amsterdam. Mevrouw Lammerts zingt: Ave fMaria. Gounod. Benedicta Tu, Hamers, Cor. fjesu, Hamers. De heer Wolf zingt: Madon- |nakindje, C. v. Rennes. Jubellied ter eere van I'het H. Sacr., Loser. Psalm 95 (duet sopraan en tenor), Mendelssohn-Bartholdy. Daventry, 1600 Ai. 10.50 Tijdsein, weer- bericht. 3.50 Russisch programma. W. Wid- dop, tenor. Het symphonie-orkest en koor. ';5.30 „The death of Queen Katherine", van /Shakespeare's Henri VIII. 8.05 Liedjes door j blinde musici en dichters. 8.35 Kerkdienst 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.35 Concert door het Olol soloist sextet (2 violen, cello, piano, dubbele bas). B. Lowther, bariton. 11.Slui- ten. Parijs „Radio-Paris". 1750 M. 1.05 Con cert Lucien Paris (piano-viool-cello) 2 05 nieuws. 8.35 Havaspersberichten, sportbe- richten. 8.5010-20 jazzmuziek door het or- kest Chateau Caucasien. Korugswusierhausen1300 M. 10.50 12.10 Concert. M. Timmer, sopraan. A. Schmidt, viool. K- Heinze, vicol, F. Henning, viola. H. Didszoszeit, cello. H. Streich, fluit, R. Henning, piano. 11.20 Esperantovoor- dracht. 7.509.20 Werken van E. T. A. Hoff mann voor viool, piano, cello, viola en harp. Declamaties 9.50—11.20 Dansmuziek Brussel, 262 M. 8.50 Concert met mede werking van Mme. Gabr. Dorley, zang. 10.20 Nieuws. Miinster, 410 Ai. 8.209.20 Morgencon- cert. Zang, declamaties en orkestmuziek 10.2011.20 Sonaten voor viool en piano van Bach. 3.204 20 Orkestconcert. 4 20 Minna von Barnhelm", klucht van Lessing 6.20 Schaakles. 7.20 Lezing. 7.50 Liedjes bij de guitaar. Daarna orkestconcert. Maandag, 25 Januari. HUversum, H.D.O., 1050 M. 12.— en 7.30 Politieberichten. 7.45 en 10.Persberichten. 5.6.Kinderuurtje, verzorgd door Mevr. Ant. v. Dijk. 7.7.30 Radiopraatje. Lezing door den heer A. v. Sluiters, over toestel- bouw. Hij zal diverse schema's bespreken en de voor- en nadeelen opnoemen. 8.10 Concert door het H. D. O.-orkest. le ged. van „De dans in den loop der tijden": Oude dansen Polonaise, Mazurka, Polka, Wals. 2e gedeei- te: Jazzmuziek door het versterkte H. D. 0 - orkest. Daventry, 1600 Ai. 10.50 Tijdsein, weer bericht. 11.201.20 Concert door het radio kwartet en solisten (sopraan-bariton-viola). 1.202.20 Tijdsein, weerbericht, orgelcon- cert. 3.35 Lezing: British wild animafs, The wild cat. 4.20 Tijdsein, causerie. 4.35 Dans muziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.507.20 Omrcep voor Europa. 7-20 Tijd sein, weerbericht, nieuws. 7.45 Pianccomposi- ties van Schumann. 8.20 Concert (viool-pia- no-zang). 9.20 Orkestconcert en G. Baker, bariton. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. Lezing: Wide telescopes and the sizes of stars. 10.5011.20 Ruby Helder, zang. 11.20 12.20 Jazzmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 Ai. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano-viool-cello) 2 05 Nieuws. 2.10 en 4.50 Koersen en Havaspers berichten. 5.05 Orkestconcert. 8.5010 20 Orkestconcert. Konigswusterhausen, 1300 Ai. 6.50 Or- kcstprogramma van Frankfurt a. Main. A Witek, viool. Het symphonie-orkest. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek door de Funkkapel. Brussel, 262 Ai. 8.20 Lezing. 8.35 Operet tefragmenten. 9-20 en 10 20 Nieuwsberichten Miinster, 410 Ai. 12.351-50 Orkestcon cert. Werken van Haydn, Beethoven, Mozart 3.35—4.20 Voorlezing. 4.35—5.20 Celloso naten. 5.206.05 Voorlezing: Winter- Idyll. 6.50, 7.10 Lezingen 7.50 Lezing over: Beethoven Daarna opvoering van „Fidelio", opera in 2 acten van Beethoven. DE BANKBILJETTEN ZWENDEL. De Hongaarsche parlementaire commissie, die is ingesteld om na te gaan, of de bankbil- jetten-vervalschers politieke bedoelingen had- den, begon gister haar werkzaamheden om zoo snel mogelijk met haar rapport gereed te zijn. De Parijsche politic-prefect Benoist ver- klaarde heden, dat de berichten over nieuwe feinten inzake het onderzoek onjuist zijn. Bij de Parijsche politie zijn slechts officieele be- scheiden uit Den Haag binnengekomen, die ter beschikking van de Hongaarsche instruc- tie-autoriteiten zijn gesteld. In die bescheiden worden data medegedeeld welke voor het ver- dere onderzoek van belang kunnen zijn. Er is echter geen sprake van, dat de vertegenwoor- diger van de Parijsche politie een nieuwe lijst van bij de affaire betrokken personen zou heb- ben overgelegd of eenigen wensch inzake het onderzoek tegenover de Hongaarsche autori- teiten zou hebben geuit. De eenige wensch van den vertegenwoordi- T der Parijsche pofitie bestaatTiierin, dat hij eenige vragen aan prins Windischgratz als- medte aan de gearresteerderi Raba en Geroe zou willen doen stellen. Zoodra deze vragen gesteld zijn zal die heer Benoist Hongarije weer verlaten om naar Parijs terug te keeren, daar hij dan, wat hem betreft, met het onder zoek volkomen vrede heeft. Het justitieele onderzoek inzake de bank- biljetten-vervalsching is thans afgesloten. De parlementaire commissie, die zooals ge- meld reeds hedenmorgen is bijeengekomen, heeft tot voorzitter gekozen den vice-president van de nationale vergadering Scitovski. De linksche pers eischt de aTrestatie van Gomboss wegens bedreiging met omwente- ling. De Hongaarsche berichtendienst meldt De Hongaarsche bladen publiceeren een bericht van het Hong. Korr. Bureau, waarin wordt medegedeeld, dat een bericht, door het te Weenen verschiinende uiterst rad'icale blad „Der Abend" gepubliceerd, dat ook zijn weg naar het buitenland heeft gevonden en waar bij de naam van graaf Bethlen met de bank- biljettenvervalsching in verband wordt ge bracht, een tendentieuze verdraaiing der fei- ten en volkomen onwaar is. Juist "het tegen deel is geschied van hetgeen in „Der Abend" wordt gemeld. DE STRIJD IN MAROKKO. Naar verluidt zal maarschalk Petain de volgende maand naar Madrid gaan, op uit' noodiging van koning Alfonso, om daar ver dere besprekingen over de Fransch-Spaan- sche samenwerking te houden. DE REGELING MET DE DUITSCHE VORSTENHUIZEN. Over de gemeenschappelijke zitting, van sociaal-democraten en communisten, die van- daag onder medewerking van den algemee- nen Duitschen vakvereenigingsbond heeft plaats gehad om de houding ten opzichte van de schadeloosstelling aan de vroegere Duit- sche vorstenhuizen te betalen, is een comma nique uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat bij beide partijen overeenstemming bleek te bestaan wat betreft de principieele vraag- stukken en dat ook de twee reeds ingediende ontwerpen principieel niet van elkaar afwij- ken. Een kleinere commissie zal op den grond- slag van deze twee ontwerpen een gemeen schappelijk ontwerp uitwerken, waarna de algemeene commissie Zaterdagmiddag zal vergaderen om zoo mogelijk een beslissing voor een gemeenschappelijk in te dienen voor stel te nemen. KARDINAAL MERCIER. ■Na consult te hebben gehouden, hebben de geneesheeren gister aan het eind van den middag het volgende bulletin gepubliceerd over den toestand van kardinaal Merrier: De toestand wordt van uur tot uur ernstiger. Het einde is spoedig te wachten. ZWARE SNEEUWSTORMEN IN JAPAN. In Noord-Japan heerschen sneeuwstormen, welke de geweldigste zijn, die men sedert 35 jaar heeft beleefd. De telegraaf- en telefoon- verbindingen zijn gestoord, vele treinen zijn ingesneeuwd. EEN BIJZONDERE TOESTAND. De Provinciale Raad van Luik moest gis- teren te Brussel ten tweede male over de be- grooting stemmen, nadat deze reeds eens door staking van stemmen was verworpen. De begrooting werd thans opnieuw verwor pen met 43 stemmen van liberalen, katholie- ken en communisten tegen 43 stemmen van socialisten. De gouverneur kondigde aan, dat hij de re- geering om een wet zal verzoeken, waarbij de Provinciale Raad van Luik wordt ontbonden, ten einde aan dezen abnormalen toestand, die zich in Belgie nog niet voordeed, een einde te maken. DE BOEREN-ONLUSTEN IN WITRUSLAND. De kriicsraad te Mcskou heeft Donderdag hehardeld de zaak tegen 179 officieren van de 19e Sovjet-brigr.de, die in September 1925 tij- dens d. tneren-cniusien in Wir-Rusland ge- hoorzaamheid geweigerd hebben waardoor in het leger gr j Te ust is catstaan Dp krijgsraad veroordeelde 35 officieren ter door en 144 tot levenslange gevangenis- •iraf. Van deze oooTtonniss.n warden er 16 beveefigd, waavonder dar van Jai brigade- commandant b --.rpinski. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Volgens de „Daily Telegraph" staat het thans vast, dat de conferentie te Geneve ter voorbereiding van de ontwapeningsconferen- tie, die aanvankelijk in Februari zou plaats hebben, zal wcrden uitgesteld. Verder vef- neemt het blad, dat het zeker is, dat Amerika aan de ccnfereniie zal deelnemen, oischoon de Amerikaansche gezant te Bern, Gigson, eerst als gedelegeerde zal worden benoemd, nadat de Senaat het credict voor de delegatie zal hebben toegestaan. Volgens de „Dai!y Telegraph" staat het eveneens vast, dat Washington kan instemmen met het plan om te Genevexook de ontwapening ter zee uitvoe- rig te behandelen en dat tngeland het standpunt der Vereenigde Staten in deze zal steunen. de, dat bekl. op een Zaterdagmiddag 6fj Hem thuis gekomen was. Hij had gezegd, dat hii tien vrouwen noodig had om bij Van Hasselt een relletje te maken en had ook getuige's vrouw uitgenoodigd. De tweede getuige, was een juffrouw, die eveneens door bekl. geinvi- teerd was om relletjes bij Van Hasselt te ma ken. Zij en andere vrouwen moesten bij Van Hasselt mantels koopen, die daar goedkoop geprijsd in de etalage lagen. Voor elken man tel, dien zij machtig werden, ontvingen zij een premie van 1.Maakten zij er een relletje bij, dan kregen ze /1.50. Bekl. bleef hals- starrig ontkennen, dat hij de vrouwen aange- zet had om relletjes te maken. Hij wist wel dat er relletjes plaats vonden, maar wie de vrouwen daartoe aangezet had, was hem on- bekend. Nog een andere juffrouw, die door be- klaagde uitgenoodigd was, werd als getuige gehoord. Zij verklaarde, dat de vrouwen op een Zaterdagavond in de Beurspassage moes ten komen om bij Van hasselt een geweldige herrie te maken. Een etaleur van Van Hasselt deelde mede, dat bekl. in de relletjes-periode eens bij hem in de zaak geweest was. Hij wil- de de directie spreken, omdat hij zijn betrek- king bij C. en A. Brenninkmeijer wilde verla ten en bij Van Hasselt in dienst wilde komen Getuige had later gehoord, dat hij de directie vcorgesteld had de boel bij C. en A. voor 500 te verraden. De procuratie-houder bij Van Hasselt had! gezien, dat vrouwen meermalen relletjes maakten. Eenmaal had hij bekl. hooren zeg- gen: „Neem een steen en tik de ruiten in". Bekl. ontkende die woorden geuit te heb ben. Een volgende getuige zeide 50-beloo- ning van de firma Van Hasselt ontvangen te hebben, omdat hij had uitgezocht, wie de rel letjes verwekten. Ook was hem een belooning beioofd, als Van Hasselt de civiele procedure zou winnen. Hierna werd een aanvang ge- maakt met het hooren van de getuigen a de- charge, waarvan er een negental gedagvaard waren. De Officier van Justitie mr. dr. Van Heynsbergen verzette zich tegen het hooren van een dezer getuigen, omdat de mogelijk- heid niet uitgesloten was, dat tegen hem een vervolging wegens meineed zal worden inge steld. De verdediger, mr. J. Berden, zeide zich te zullen neerleggen bij de beslissing van de Rechtbank. De Rechtbank besloot dezen getuige niet te hooren. Een andere getuige a decharge was bekl.'s vrouw. Zij was ervan overtuigd, dat haar man nooit de vrouwen aangespoord had om relletjes te maken. Andere getuigen, vrouwen, die van de fir ma C. en A. Brenninkmeijer mantels bij van Hasselt moesten koopen, verklaarden, dat hun nooit door bekl. opgedragen was rellet jes te maken. Na het getuigenverhoor verzocht het O. M. de verdere behandeling van de zaak te schorsen tot 19 Februari a.s. opdat dan nog een getuige die niet verschenen was, ge hoord kon worden. De Rechtbank besloot hiertoe. (Jeitibnscd Nioiuvs. HEl GEVOLG VAN EEN CONCURREN- TIE-STRIJD. Voor de buitcngewone Kamer der Recht bank te Amsterdam stond gister terecht een 35-ji.rige haringhandelaar wegens meineed. Volgens de dagvaarding was hem ten lasiev gelegd dat hij te Amsterdam op 21 Maart 1925 ter terechtziiting van den Rechter-Com- missaris als zcodanig bij vonnis der Arron- dissements-Rechtbank aldaar benoemd tot het houden van een getuigenverhoor in een bur gelijX geding tusschen de N V. van Hasselt's Confectiemagazijnen en de N. V. C. en A. Brenninkmeyer's confectiebedrijven, opzette- lijk onder eede als getuige een vaische ver- klaring heeft afgelegd, door in strijd met de waarheid te verklaren: „Ik heb ook nooi: vrouwen aangencmen om relletjes te maken. Het is niet waar, dat ik ooit bij den heer Lamboer, den thans overleden directeur van Van Hasselt, op het kantcor ben geweest. Het is niet waar, dat ik op een avond, toen er een relletje voor den winkel van Van Hasselt was, aan de menschen, die dat relletje maakten, heb aangeraden om een steen door de ruiten gooien". Bekl. bleef volhon.den, dat de verklaringen, destijds door hem afgelegd, juist waren. De eerste getuige, een inetselaar, verklaar- HET VUURSCHIP WEST HINDER AANGEVAREN. Uit Vlissingen meldde men gister: Het Belgische stoomschip „Percier", op reis van Baltimore naar Antwerpen, is he- denavond om 7 uur met het vuurschip „West Hinder" in aanvarng geweest. Het vuurschip is vermoedelijk gezonken. De bemanning is door de opvarenden van het s.s. „Percier" ge- red. De boot heeft haar reis naar Antwerpen voortgezet, geassisteerd door de stoomloods- boot. AVONTUREN VAN VIER MILITAIREN. De militairen uit het garnizoen te Arnhem die op het eerste alarm te hulp zijn gesneld naar het overstroomde gebied en daar eenige weken de bevolking zooveel in hun macht lag behulpzaam zijn geweest, keerden thans weer naar hun garnizoen terug. Een aantal dagen, zegt de Telg., heeft men in groote onrust verkeerd over het lot van een sergeant en drie manschappen, die zich op 'n middag met een ponton naar Horssen bega- ven om hulp te bieden, en daarna niets meer van zich liet hooren. Het vertal is in Horssen dagenlang ge- iso'.eerd geweest en kon geen verbinding, ook niet langs telefonischen weg, met de buiten wereld krijgen. Dezer dagen heeft het viertal den tefug- tocht naar hui? aanvaard: over het ijs. Op den terugweg werden nog vier kirderen van een zolder gered. Een der manschappen zakte door het ijs, doch kon nog door zijn kamera- den worden gered. Uitgeput heeft het viertal ten slotte, via Druten, Nijmegen bereikt, van waar de trein hen naar het garnizoen terug- bracht. UIT DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. De Tribune meldt de volgende mededee- ling van het Partijbestuur: Het Partijbestuur heeft in zijn vergadering van Maandag 18 Januari eenstemmig in aan- wezigheid en met instemming van den verte- genweordiger van de executieve der K. I. (Communistische Iriernationale) beslcten de resolutie der Ekki (Executieve a. b.) onvoor- waardeliik en loyaal door te voeren. Accepteerend de kritiek en raadgevingen van de Ekki neemt het Partiibestuur kennis van de mededeeling, dat de Ekki de politiek van het Partijbestuur ondersteunt en ook voortaan de politiek'der huidige partijleiding wil endersteunen. MOORDAANSLAG. Gisteravond is in de Pulschestraat te Rot terdam een moordaanslag gepleegd. Juf frouw Huit de Weste Wagenstraat, die daar bij kennissen op bezoek was, is gevolgd door haar man. van wien zij gescheiden leeft. Hij vroeg haar te spreken en heeft haar met een scherp voorwerp een steek toege- braeht, die niet ernstig is aangekomen, zoo- dat de aangevallene ter plaatse door den ge- neeskundigen dienst kon behandeld worden en niet naar het ziekenhuis vervoerd behcefde te worden. De dader is onmiddellijk gepakt en op het politiebureau aan de Nassaukade opgesloten, waar hem een verhoor is afgeno- men. Over het resultaat van dit verhoor kon- den de politie-autoriteiten nog geen inlich- tingen verschaffen. ERNSTIG ONGELUK. Gistermiddag is te Oudenbosch een ernstig ongeluk gebeurd. Door de Kapelstraat te Oudenbosch reden drie autobussen van de Bredasche Kunstzijdefabriek met fabrieksar- beidsters. Deze bussen ontmoetten een kar met paard bespannen en bestuurn door den 28-jarigen landbouwerszoon P. Lauwrijssen. De eerste twee bussen weken voldoende uit, doch de derde reed pardoes op de kar in, met het gevolg dat paard en kar met berijder over de tramrails in een sloot terecht kwamen. De voerman kwam onder de kar terecht en kreeg een der wielen over het hoofd; hij was bijna dadelijk dood. De autobus is in beslag genomen. URK PER VLIEGTUIG BEREIKT." Een vlieger van de K.L.M., bestuurd door den oudsten vlieger der maatschappij, Gey- sendorffer, heeft gister na een moeilijken tocht door mist en lage wolken 'teiland kunnen be- reiken, met 'n lading van 300 K.G., grooten- deels bestaande uit gist, postpakketten en briefpost. Het toestel vertrok om even over 11 uur uit Schiphol en landde om 1 uur op Urk, waar, volgens lang bestaande afspra- ken met de K. L. M., alles voor een landing in gereedheid was gebracht. Eenige heiningen en hekken had men moeten afbreken en men had donkere stukken zeildoek op de hoeken van het besneeuwde landschap uitgelegd om het landingsterrein aan te geven. Om kwart over een vertrok het vliegtuig en het bereikte om 2 uur veilig Schiphol. Reeds op 20 dezer had dezelfde vlieger ge- poogd het eiland te bereiken, doch hij had toen met zulk dicht weer te kampen, dat hij, na 2% uur in de buurt van Kampen te heb ben rondgezworven, onverrichterzake naar Schiphol terug moest keeren. Als de weersomstandigheden het veroorlo- ven, zal het toestel vandaag wederom een tocht uitvoeren. De burgemeester van Urk heeft zijn groote tevredenheid aan de K.L.M. uitgesproken over de welkome hulp, welke zij aan de bevol king bracht. HET VERMISTE VLIEGTUIG. Ook gisteren zijn weer pogingen in het werk gesteld om zekerheid te krijgen omtrent het lot van het vermiste vliegtuig van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, dat, naar men vermoedt, in den sneeuwstorm is ver- gaan. Men heeft gisteren met een mijnlegger, een mijnveger en twee torpedobooten de kust van Zandvoort tot Katwijk afgezocht. Ook zijn gisterochtend drie vliegtuigen van den Helder vertrokken. Een daarvan heeft ge- zocht langs de duinen van Helder tot Wijk aan Zee, een tweede is naar Texel gevlogen en het derde heeft de ZuiderzUekust tot Hoorn afgezocht. Aanvankelijk bestond gisterochtend bij de manne-autoriteiten het voornemen, eenige vliegtuigen over de Zuiderzee te laten vlie- en. In verband met de weersgesteldheid eeft men daar echter van afgezien. INBRAAK. Gisternacht zijn dieven binnengedrongen m twee perceelen in de Jacob Marisstraat, te Amsterdam. Uit de eerste woning is een Partij tafelzilver, ter waarde van 400, ont- vreemd, en uit het tweede perceel is een ta- felkleed en tafelzilver ter waarde van 90 gestolen. De daders zijn nog niet gevat. Men schrijft uit Enkhuizen aan de N. R Ct. Het Krabbersgat voor Enkhuizen is thans vol drijfijs Ten Noorden, Oosten en Zuiden van de stad is de zee met ijsvelden overdekt. Door de krachtige getijdestroomen in be- weging gebracht, schuift het ijs op enkele plaatsen tegen de zeeweringen op. WET OP DE INKOMSTENBELASTING. Het Tweede Kamerlid Van Gijn heeft den ministers van financien en van buitenlandsche zaken gevraagd: Zijn de ministers bereid, mede te deelen, of er uitzicht bestaat, dat er binnenkort een verdrag betreffende clubbele belasting, als be- doeld in artikel 101 der wet op de inkomsten- belasting, met het Duitsche Rijk zal tot stand komen? En, zoo neen, zijn dan de ministers bereid, mede te deelen, waardoor de totstand- koming van zulk een verdrag vertraagd wordt? JStausnieuws. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE OVERSTROOMING. Met hartelijken dank aan de milde gevers verantwoorden wij de volgende ingekomeD bijdragen Familie R. Van Jenny N. N. N. N. J- de J. J- M. F. M. E. T. Mevr. T. 5— 250 2.50 2.— 2.— 2.— 10.— 2.50 2.50 Vorige verantwoording 31- f 1027.44 MIDDENSTANDSRAAD. In de jongste vergadering van den Midden- standsraad zijn o.m. de volgende punten be handeld: openbare aanprijzing van middelen tegen ziekten, Rijksinkoopbureau, weelde-, verteringsbelasting, warenwet, cadeaustelsel, fouten in het distributiestelsel en midden- standsvoorlichting. IJS. -De 25-jarige schipper J. Finson, van Papendrecht, is gisteren te Antwerpen in het ruim van een schip gevallen en aan de g^vol- gen overleden. De man laat een vrouw met een kind achter. KORTE BERICHTEN. Gisternacht is het woon- en winkelhuis van den erlofhouder-rijwielhandelaar J. Blooi te Harselaar, gemeente Barneveld, ge- heel afgebrar.d. De raad van bestvur der's Gravenhaag- sche Vol k sunt vers i tc i t heeft een uitnoodiging gericht aan genootschappen, vereenigingen, enztot bijwoning van een nationaal con- gres voor ontwikkeling van volwassenen. N. V. EIERVEILING NOORDHOL- LANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 23 Jan. Aanvoer en nrijzen van heden. Kipeieren 53500 stuks. Prijzen 54/56 f 7.40—/ 7.90, 58/60 8.308.60, 60/62 8.709.50, Bruin 8.70—/ 9.10. Eendeieren 300 stuks. Prijzen 9. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den mcrgen van 23 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Metecrologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.4 te Miin- chen. Laagste barometerstand 734.6 te Thors- haven. Verwachting (van den avond van 23 Janu ari tot den avend van 24 Januari): Matige tot krachtigen zuidwestelijke tot zuidelijken wind, me-est zwaarbewolkt of be trokken. waarschijnlijk regeirbuien, aanvanke lijk zachter. Snort SCHAKEN. Morgen (Zondag 24 dezer) spelen het le en 2e tiental van de Alkm. Schaakclub V. V. V. hun competitiewedstrijd tegen Morphy I en II uit den Helder (des morgens 9 uur wordt begonnen) en tegen Cai'ssa I en II uit Hoorn (aanvang om twee uur). De wedstrij- den hebben plaats in het nieuwe clublokaal, n.l. de bovenzaal van de Unie. Belangstellen- den hebben op verzoek aan het aanwezige bestuur vrije toegang. Totaal 1058 44 VERKOOP WELDADIGHEIDSZEGELS. De verkoop door het Comite voor den ver- koop van Weldadigheidszegels was als volgt: Verkocht 41350 zegels tot een waarde van 3763.29, waarvan voor het „Kind" eeii bedrag van 1050.04 resteert. Hierin zijn niet begrepen de zegels aan het postkantoor verkocht. Het vorig jaar bedroeg de verkoop 27897 zegels tot een bedrag van 2635.68. Het Comite is bij het verkregen resultaat de burgerij hartelijk dankbaar voor haar mede werking, waardoor Alkmaar in verhouding van de bevolking van andere steden, waar van reeds het resultaat gepubliceerd is, het grootste succes kan boeken. „DE OPTIMISTEN". De Optimisten onder leiding van Adolf Bouwmeester zullen op Zondag 31 Januari a.s. in den Schouwburg ,,'t Gulden Vlies" een vroolijken kunstavond geven. Voor dezen eenen avond, waarop dit ge- zelschap hier optreedt, wordt voor een pro gramma vol afwisseling en kleur gezorgd. Adolf Bouwmeester "brengt zijn nieuwste een-acters, voordrachten, praatjes enz., An toinette van Dijk, de door de Radio zoo popu lar geworden zangeres met haar Oud-hol- landsche liedjes bij de luit; Stella Fontame, de buitengewoon gevierde cabaret-zangeres met haar liedjes en schitterende imitaties van bekende artisten, waarbij ze begeleid wordt door Mejuffrouw Treytel, terwijl Max Weber met zijn amusant goochelnummer genaamd „De Moderne Heksenmeester" (wonderen en raadselen) de vroolijke stemming zal verhoo- gen. De Heer Adolf Bouwmeester zal zooals ge- woonhjk ieder nummer met een conference in- leiden. WINTERBIJEENKOMSTEN VERLOFS-OFFiCIEREN. De eerstvolgende winterbijeenkomst voor yerlofs-Officieren zal te Alkmaar worden ge-. houden op Zaterdag 6 Februari a.s. in cafe Central, Hofplein alhier. RAPPORT VAN DE BEOORDEELING DER INGEKOMEN TEEKENINGEN VOOR DE PRIJSVRAAG, UITGESCHREVEN DOOR DE OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERII TE ALKMAAR, 1 JANUARI" 1926. De jury heeft bij eerste schilling ter zijde ge.ega de tekeningen, die volgens haar cor- deel het mcest in aanmerking kwamen voor de bekroning. Deze teekeningen droegen de motto's: „Bnoedissathva", „Zeka", „De Let- ter C", „Uiltje'', „Waak en „Fakkel". Het ontwerp „Zeka" behcort tot de teeke ningen waarbij het den onrwerper gelukt is lets zuivei- geestelijks in beeld te brengen. De syboiiek is weldoorvoeld en zeer ge- slaagd tot uitdrukking gekomen in de mas kers „Zelfonderricht" en Inlichtingen". Hec masker dat „Ontspanning" symboliscert acht de jury minder gelukkig, niet de grijns maar de guile lach ware hier meer op zijn plaats. Volgens het oordeel van de jury steekt het ontwerp „Boedissathva" boven al'.e andere uit. Bij dit ontwerp is een innerlijk begrii- pen van wat geestelijk intellectueel leven is duidelijk tot uiting gekomen. De ontvverper heeft getoond in geconcentrserden vorm met grooicn eenvoud zijn gevoelens in beeld te kunnen brengen. Een kleine opmerking wenscht de jury ech ter te maken. De letter O is eenigszins te mager, waardoor de hoofdlijn van het geheel wat schade lijdt. De kleurcn van C zijn zeer gelukkig geko zen, hewel het wit van Alkmaar's burcht wat te sterk sprcekt. De symboliek is echter niet zeer duidelijk en de opgaande zon wat con vention edl. ,,Waak", een gced gekozen verstandelijke symboliek, de cntwerpcr heeft zich echter niet los kunnen maken van een rationeelen opzet, waardoor het geheel wat droog aandoet. „UiltjeEen mooie rustige verdeeling van het vlak, duidelijke, eenvoudige letters, doch ietwat schools. „Fakkels A!s ornament niet onverdien- stelijk. De jury heeft gemeend aan ,.Bhoedissath- va" den cersten en aan „Zeka" den tweeden prijs te mc. n toekennen. Bij opening van d; twee enveloppes bleek de eerste prijs te zijn behaald door den heer A. Elzas, Lange- straat 35, Alkmaar; el. tweede prijs door den heer A. Sipman, Ccsterstraat 39, Alk maar. De jury voornoemd, (w. g.) J. G Th. VAN EIJBERGEN. (w. g.) L. GROEN. (w. g.) J. COCK. D

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2