Alkmaarsche Courant m m i m Indische Kroniek. Yraag en Aanbod. w i Zaterdag 23 Jannnri. If! 1! Een meening, die men vele malen hoort: Adverteert in de Alkmaarsche Courant! No 19 1926 Honderd Acht en Twintigste iaargang. V. Het Indische huis en hoe het er van binnen uitziet. Doorzichtig en niet inbraakvrij.— Van zonne blinden, krees en paviljoens. Eierd,oppencultuur. - Wat men op n achtererf ziet. Het zonderlinge genus „kip". Een idylle bij den pUt Van diverse dieren en van een minnaar, die zijn staart ver- liest. Nu de lezer en ik wat hebben rondge- neusd in de Indische stad en dezelver aspect, benevens het straatleven bij dag en bij nacht hebbeit beschouwd, komt bij ons een begrij- pelijke nieuwsgierigheid op naar de mteri- eurs, waann de Europeaan met zijn gezin in dit wonderlijke land pleegt te leven. Daarom in deze kroniek iets over het Indische huis. Laten wij met de deur in huis vallen, voor 70over dat in een Indisch huis mogelijk is. Het heeft namelijk geen voordeur of ^traat- deur, zooals men die in Holland aan elk be- hoorlijk huis vindt, een brievenbus en een schel en diverse bordjes, zooals „aan de deur wordt niet gekocht" of „niet thuis" Elk In disch huis, klein of groot, heeft een zooge naamde voorgalerij, die een totok als de ge- achte lezer onmiddellijk als een „open veran da" zou betitelen. En die „open veranda" is overdekt, het dak wordt meestal gedragen door min of meer fraaie pilaren, zij wordt afgesloten door een lage steendn balustrade, zij is geheel een deel van het huis en zelfs een zeer voornaam gedeelte daarvan, want de bcwoners plegen er zich in den zeer vroegen ochtend en nadat de zon is ondergegaan, bij voorkeue op te houden. In een voomame be- huizing beslaat deze voorgalerij dikwijls de geheele breedte van het huis. Zij wordt ge- zellig of althans bewoonbaar gemaakt door zoogenaamde rottan-zitjes. dat zijn stoelen en tafels van donker- of lichtkleurig rottan, en door heel veel planten in meer of minder fraaie potten. Ook vindt men er somtiids nog de ouderwetsche wipstoelen, waarin de echte Indischman urenlang zachties heen en weef kan schommelen, des ochtends, bij zonsop- gang met zijn kopje sterke koffie, terwijl zijn pantoffe! aan den pum van zijn grooten teen zachtjes meewiegelt, des avonds als hij beaat voor zich uit ziet te kijken en af en toe aan zijn paitje (borrel) of aan zijn splitie (whis key soda) zijn eeuwigen dorst lescht. Een voorgalerij van een deftig ouderwetsch In disch huis, zooals men ze bijvoorbeeld nog vindt aan het Koningsplein te Weltevreden, is bovendien zeer breed. Zij kan gemakkelijk dienst doen als balzaal en wordt daartoe ook wel gebruikt. Minstens honderd rnen- schen kunnen er makk.lijk zitten. In de voor galerij van het residentshuis op Ambon heb ik vierhonderd menschen zonder dringen naar een dansvoorstelling zien kijken, die zich in diezelfde voorgalerij afspeelde. Door een of meer Singapore-deuren in het fond betreedt men ie binnengalerij. Een Sin- gapore-deur is een soort van porte-brisee, die tot manshoogte reikt, waarvan de klap- deuren, nadat ze iemand hebben doorgela- ten, door veeren na veel heen en weer zwaai- en telkens weer in den oorspronkelijken stand worden teruggebracht. Deze Singapore-deu- ren speien in het Indische huis een groote rol. Meestal zijn ook de ramen van- een klei- ner formaat daarvan voorzien, om het in- kijken in het toch reeds zoo doorzichtige huis, dat eigenlijk aan alle kanten open is, althans een weinig te beletten. Maar wij zijn nu in de binnengalerij, meestal het pronkvertrek van het huis. Hier staan de mooiste meubels, hier hangen de fraaiste doeken, hier staat het familieporcelein en zilver in fraaie glazen kasten uitgestald, dit is het Indische salon. Door de onvermij- delijke Singapore-deur komen we in de ach- tergalerij, soms ^icht, s&ms ook open pel! k de voorgalerij. Hier is de eetkamer der fami- lie, maar behalve dat nog veel meer, nurse ry, naaikamer enz Naast deze twee laatste vertrekken liggen de slaapkamers, die daar van niet door een gang .zijn gescheiden, doch direct met binnen- en achtergalerijen commu- niceeren, ook alweer door middel van Singa- pore-deuren, terwijl zij des nachts door hoo- ge houten deuren iets nteer afdcende worden afgesloten. Voor de ramen der slaapkamers zijn tralies aangebracht, als een flauwe con cessie aan de veiligheid der bewoners,' want zonneblinden en deuren van een Indisch huis beveiligen meer tegen zon en hitte dan tegen inbrekers Dat laatste is ook niet zoo noodig, want de leden van het inlandsche inbrekers- gilde werken nog niet met de moderne mid- delen hunner Europeesche collega's, en een ietwat gammele deur met een knipje acht een zorgzaam huisvader dikwijls al alleszins vol- doende. Houten vloeren vindt men niet in het In dische huis. In deftige huizen zijn de vloeren van marmer, meer" bescheiden woningen doen het met tegels Dat is eisch van klimaat en van hygiene Een marmer- of tegelvloer is koeler, wordt gemakkeliiker schoon gehou- den met creoline-mengsels en biedt beter weerstand aan de mieren. Deze lieve diertjes zouden uwen parketvloer in minder dan geen tijd hebben opgegeten, zooals zij biivoorbeeld in een nacht een dik boek oppeu- zelen, zonder adt het hun zwaar op de maag schijnt te liggen, althans indien het geen mo derne Hollandsche roman is. De afme- tingen van alle vertrekken ziin gewoonlijk het dubbele van de normale Hollandsche en de zolderingen ziin zaer hoog. Glazen ramen vindt men niet, de ramen worden afgeslo ten door zonneblinden, de open voor- en achtergalerijen door zoogenaamde „krees", dat ziin gevlochten rieten matten, die de hit te buiten sluiten. Overdag zijn de zonneblin den gesloten en de krees neergelaten, zoodat tot omstreeks vier uur in d°n middao- het In dische huis een schemerdonkere koele oase is. waarin de huisvrouw haar scepter zwaait. Zachties, zachties zwaait zij hem, in haar luien stoel, de arme, want zij zou het angers niet kunnen bolwerken, daar ook in deze schemerdonkere oase de koelte maar zeer be- trekkelijk is. Het is een Indische koelte, waar in de pareltjes haar toch Immer op voorhoofd staan. Bij het Indische huis behoort een pavil- joen. Dat is een miniatuurhuisje met twee of drie kamers en een voorgalerij. Dit pavil- joen staat meestal los van het hoofdgebouw, dat ik hierboven beschreef. Het staat wat achteraf, terzijde van het huis. In vroeger tijd was de beteekenis van zulk paviljoen, dat de talrijke logeergasten, die de gastvrije Indi sche familie voortdurend over den vlcer had, daarin worden ondergebracht. Sinds lang is echter die royale Indische gastvrijheid, bij het veranderen der eanomische verhoudin gen, niet weinig geluwd en worden de pavil joens tot economischer doeleinden gebouwd en gebezigd. Geen huizenbouwer, die tegen- woordig nalaat op zijn duren grond en hoofdgebouw en paviljoen te bouwen, om meer huur te kunnen vragen, en geen hoofd- gebouwbewoner die niet gaarne zijn pavil joen aan een klein gezin dan wel aan een los- loopend heer verhuurt om zoodoende ten minste een deel van de zeer hooge huishuur te kunnen terugverdienen. Het Indische huis ligt meestal op een zeer ruim erf en dan een vier, vijf meter of verder van de straat verwijderd. Bescheidener wo ningen doen het natuurlijk wat minder. Hier vindt men het beroemde Hollandsche voor- tuintje in al zijn schakeeringen, van het vor- stelijke, ontzaglijke, geschoren gazon met hoog geboomte en heesters, tot het beschei den lapje grond met miniatuur-bloemperken en kunstige sierpotten. Deze laatste zijn een geheel apart Indisch verschijnsel, ik zag ze tenminste nergens anders ter wereld. Stel u witte of bruine aarden potten in den het kleine, lichtgekleurde hagedisjes, die tegen de muren zitten en tegen het plafond, in welke moeilijke standen zij zich door middel van zuignapjes op hun gemak gevoelen. Zij van- gen des avonds met elegante vlugge bewe- ginkjes allerlei kleine insecten. Onder elkaar flirten zij geweldig en komische minnetoo- neelen speien zich op de wanden der huiska- mer af. Heeft een tjitjak te veel geflirt, dan wordt hij moe en laat zich pats op den grond vallen. Daar verliest hij dan zijn staart, waarna hij zonder dat lichaamsdeel weer vlug en opgewekt omhoog klautert. In dat opzicht heeft hij veel voor op den mensch, dip in de lip'de nog wel eens wat meer pleegt te verliezen. D. B. Uitsluitend 2e handsgocderen. Geen dienstaanbiedineen. enz TE KOOP goed onderhouden KINDER- WAGEN. Te bevr. WESTERWEG t/3. voor - - vorm van reusachtige eierdoppen, op den grond gepoot met den voet naar boven. Uit dien voet ontspringen dan palmen, varens of andere gewassen, maar ook dikwijls niets, want een rechtgeaard Indischman vindt zul- ke sierpotten ook zonder inhoud zeer fraai en decoratief. Hoe meer sierpotten in den turn en op de balustrade der voorgalerij, hoe mooier het is. Vooral onze Chineesche mede- burgers zijn sterk in deze soort van tuinver- sieriqg. Een tuin van een Chineesch huis is een show-room van sierpotten, zoodat men onwillekeurig denkt aan een welig tierende eierdoppen-cultuur. Bloemen zet een Chinees er nooit in, ook geen planten. Hij verheugt zich over het aardewerk! Een nette Hollandsche huisvrouw moet met onvoorbereid een Indisch achtererf gaan be- zichtigen. Zij zou misschien rillen. Het achter erf is het deel van het erf, dat achter het woonhuis ligt. Meestal is het verbazend slordig en alles behalve een verkwikking voor het oog. Daar wandelen de geiten en de kalkoenen, de poesen en de konijnen, en ook de l ippen, vooral de kippen, die in dit land a j a n heeten en overigens ook maar wemig met hun Hollandsche collega's gemeen heb ben. Een Indische kip bestaat alleen uit een kop en hoogstens twee pooten, samengehou- den door een stel vezels en peezen, met hier en daar een veer. Na eenige culinaire bewer- king in de keuken verschijnt zij op den disch in den vorm van een knibbelspel, een inge- wikkelde collectie botten, waarvan men met eenige handigheid splinters kan schaven, die door'optimisten als vleesch wordsh gekouwcf. Op dit achtererf ontwaren we verder nog een aap op een stok, een of meer kaketoe's en beo's, die allerschandelijkst in het Maleisch kunnen vloeken en een afdeeling luid snate- rende ganzen. Geen hond. pat is een onrein dier, terwijl er in Indie tevens permanent hondsdolheid heerscht. Op het achtererf vindt men ook de zoogenaamde bijgebou- wen, die nooit ontbreken, een heel complex van kleine kamertjes op een rij, waarlangs een stoep met een breed afdak loopt Sommi- ge dezer kamertjes doen dienst als provisie- kamer, een ander als keuken, een derde als rommelkamer. Men vindt er ook de badkamer en aanverwante gemakken en tenslotte zoo- ver mogelijk naar achteren, de bediendenver- trekken, waar de inlandsche v a 1 e t a i 1 le huist met bijbehoorende gezinnen. Want, het mag hier niet onvermeld blijven, onze inland sche bedienden wonen op ons erf met hun heele familie, vrouwen en kinderen, voor- ouders en verwanten, soms tot in den vijf- den graad. Bij een eenigszins uitgebreiden bediendenstoet heeft dit een kleine kolonie tot r'esmtaat, met al den aankleve van dien: huwelijken, echtscheidingen, geboorten en familietwisten. Het centrum van dit inland sche familieleven is de put, die zich op elk achtererf bevindt. Daar worden de sarongs en de kleurige baad^s gewasschen en ook de kleine kinderen, die daartoe niet uitge- kleed behoeven te worden, omdat ze niets aan hebben. En zoodia het duister wordt en tot laat in den nacht hoort men er de vol- wassenen plassen en plonzen. Na zich ge- droogd te hebben zitten zij lang nog om den put strootjes te rooken en te praten. Dan is de put familiesocieteit, en ook wel is hij de plek, waar een idylle ontluikt tusschen uw huis:on.gen en uw waschmeid. Zooa's ik hierboven reds vertelde, is ,er aan het Indische huis geen eigenlijke voor deur, noch schel, noch brievenbus, noch me- dedeelingen over drukwerk of liefdadigheid. Ieder, dien het lust (Europeanen wel te ver- staan) wandelt zoo maar de voorgalerij bin nen en roept „sepada", hetgeen zooveel zeg- gen wil als in onze taal „vollek". Na kofter of langer wachten verschijnt dan wel een in landsche geest, die den bezoeker een leitje overhardigt, dat aan den kapstok hangt, en dat, nadat er naam en doj' der komst op zijn geschrpven, aan de vrouw des huizes wordt gebracht. En nu ik toch zooveel over het Indische huis heb verteld, wil ik ook- maar meteen af- rekenen met het praatje als zou dat huis vol van de vreeselijkste beesten zitten, hetgeen door een deel van ons volk nog altijd wordt geloofd Over de muskieten heb ik het in mijn vorige kroniek reeds gehad. Zij behoo- ren nu eemnaal tot de Indisiche plagen en zijn uit geen enkel huis te weren. Maar voor het overige komen er in een normaal z i n- d e 1 ij k Jndisch huis alleen nog maar tjit- iaks voor en mieren van verschillende soor- ten. Tegen de mieren treedt een oplettende huisvrouw met het meeste succes op door middel van carbol en door de zoetigheid in haar provisiekast op schaa,fies met wa ter te zetten en die provisiekast zelve ook w°er met de pooten in de nie- be- zijn J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal Rid- derstraat 4, heeft te koop prima gebruikt 1 ipers. zwaar houten ledikant met springma- tras 16, hooge leunstoel 12.35, ronde ta- fel 4.90, 4 oud-Holl. stoelen 10.90, groo te spiegel 4, kinderstoel 4.50 enz. TE KOOP een in beste staat verk. groen g'-em. KACHEL met pijp en plaatje voor billijken prijs. i Te bevragen Snaarmanslaan 55. PATHEFOON. Wegens aanschaffing van Radio te koop een groote Pathefoon 75150 met ingebouwde hoom en platenkast en 100 nummers alles in prima staat, pracht machi ne voor den nrijs van 150. F. H. KOCH, Holleweg 299, Huize Cor- rie Heiloo. Pi! §H ,,Ik behoef niet te advertee- H ren, als ik er voor zorg, dat jjj m'n etalages steeds aantrek- ft kelijk en verzorgd blijven" j[J Zij, die dit zeggen, hebben ongelijk, het publiek moet tot de etalage komen, de annonce echter komt tot het publiek. Om een grooten kring van menschen in Noord-Holland te bereiken is er den manier: ft* AANGEBODEN gebruikt TRANSPORT RIJWIEL in prima staat voor billijken prijs. Bevragen BOTERSTRAAT 9. TE KOOP EEN PRISMAKIJKER met led. tasch. Adres BREED'STRAAT A 29. 8 X TE KOOP PRACHT BONTSTEL voor 10 gulden. LIMMERHOEK 22. TE KOOP gebr. zwaar houten Ledikant met toebehooren. 25, Buffet 30, Tafels yanaf 1.50, bekl. Stoelen, de zes 10 enz. er zijn nu reuzen koopjes. Aanbev. W. TIMMERMAN, Kooltuin. GEBR. GRAAF- ep ANDER GER'EED- SCHAP, TELEFOONMATERIAAL enz. enz. Liq. Uitverk. Koningstraat 1. Geopend ll3/«—12V4. KIPPENHOK MET LOOP TER OVER- NAME GEVRAAGD. N ASS AULA AN 24. Provinciaal nieuws UIT DE RIJP. Als opvolger van wijlen P. Portegies is tot koster der R. K. kerk en aanspreker a'hier ben cm d onze plaatsgenoot de heer K. J. Hijstek. Naar wij vernemen heeft de collecte, welke gehouden is'in de R. K. kerk alhier ten bate der slachtoffers van den watersnood in ons land opgebracht 365. UIT ST. PANCRAS. In.de laatstgehouden zitting van den Raad dezer gemeente was een schrijven ingekomen van den commissaris der Kohingin om aan Mej. Dekker, verloskundige alhier, nog uit te betalen haar salaris tot 7 Januari 1926. Zonder op- of aanmerkingen werd hiertog besloten. UIT SCHAGEN. Uitslag der verkooping te Schagen ten overstaan van Notaris Mr. A. P. H. de Lange te Alkmaar. Weiland aan het Buurtje, Zijpe, groot 1.80 H.A., kooper de heer J. Tuinman te Schagerbrug voor 3185.45. De Cursus in Costuumnaaien aan de Land- bouwhuishoudschool te Schagen is met 10 leerlingen geopend. Volgens volgorde van inschrijving 3 leerlingen uit Schagen, 1 Bree- zand, 1 Koegras, 1 Julianadorp, 1 Kolhorn, 3 uit Schagerbrug, Zijpe. UIT OTERLEEK. Vrijdag j.l. had de ijsclub alhier eene hard- rijderij uitgeschreven vrije deelneming). Des morgens oordeelde het bestuur ecjiter het ijs onbetrouwbaar, zoodat tegen den middag door aanplakking bekend gemaakt werd, dat de wedstrijd uitgesteld werd tot Zondag. Deze manier van publicatie was echter lang niet doorgedrongen tot de deelnemers, zoodat tegen 2 uur heel wat deelnemers present wa- ren vcor de start. Groote ontstemming was daarvan het gevolg toen het algemeen be kend werd. Edoch men liet het er niet bij zit ten. Er waren eenige personcn die vrijwillig een bedrag beschikbaar stelden voor prijzen, wat nog al de moeite waard was, daar iedere di: ste bakies met een beetje creoline. En tjitjaks zijn zulke aardige diertjes, dat mand er aan denkt ze te verdrijven Zij hooren bii het gezellige interieur. Het relnemer njtg 50 cents inleggeld beschikbaar elde. Dra was er een commissie in 't leven geroepen en na loting ging men van start. De prijzen werden na menig mooie rit als volgt bchaald: 1. R. Witteveen; 2. P. Groot; 3. Jb. Wagenaar; 4. Joh. van Harskamp; 5. P. Plevier; 6. W. Voogd; 7. K. Korver en 8. J. Slinger. De prijzen bestonden in con- tan ten. Het was de eerste en gezien het weer he- denavond, misschien ook den laatsten wed strijd. De gecostumeerde wedstriid zal bij even- tueelen dooi vervangen worden door een ge- costumeerd bal bij den heer O. de Vries. UIT URSEM. Door het bestuur van de Ursemsche Ijs club, financieel gesteund door het Armbe- stuur en de gemeente, konden dan eindelijk de ijsfeesten gegeven worden. Reeds twee- maal in dezen winter waren de banen in or- de gemaakt, toen een plotselinge dooi het uit- voeren van het programma belette. Nog juist bijtijds kon nu het feest doorgaan en of- schoon de banen op de Ringvaart altijd veel beter zijn, moest thans in den polder het feest gehouden worden. Tijdens de wedstrijden, die bestonden uit schoonxijden voor paren, hardrijden en schoonrijden door dames en heeren afzonder- lijk, was zeer veel publiek aanwezig. De uitslag voor schoonrijden wa^: le prijs mej. G. Boots en de heer E. v. d. Meij; 2e pr. mej. M. v. Mol en de heer G. Jonker; 3e pr. mej. N. v. Diepen en de heer P. v. Diepen Azn. Hardrijden: le pi-. E. v. d. Mciji; 2e pr. Corn. Schouten; 3e pr. P. v. Westen. Schoonrijden voor dames: le pr. mej. G. Boots; 2e pr. mej. Johanna Bom. Schoonrijden voor hereonle prijs de heer Jb. Koelemeij Gzn.2e pr. de heer E. v. d. Meij; 3e pr. de heer Jan "Zoon Kz. Daarna werden de prijzen met eenige toe- passelijke woorden door den burgemeester, beschermheer der ijsclub, ten huize van den heer Oudejans uitgereikt, waarbij hij wees op het sympathieke doel van de ijsclub om voor behoeftigen en armen prijzen te laten verrijden, bestaande uit levensmiddelen, brandstoffen en kieeren, welk doel aller steun verdim. De verdeeling is zoo gemaakt, dat de uitkee- ring geschiedit in verband met de grootte van het gezin en de beste rijders of rijdsters voor persoonlijke prijzen, bestaande uit luxe voorwerpen, in aanmerking komen. Na afloop gaven zich verschillende perso- nen op als lid en bleef men nog eenige uur- tjes gezellig bijeen, genietend van de heerlijke Radio-muziek. die de heer Oudejans ten ge- rieve van zijn klanten dezer dagen in zijn zaak heeft laten aanbrengen. Woensdagavond vergaderden ten huize van den heer J. Kok te Rustenburg de leden van het leesgezelschap „Onderling Genoe- gen". Behalve het bestuur waren nog twee leden aanwezig. Aan de orde kwam het punt „opheffing of reorganisatie". De secre- taris decide mede hoe de stand der kas was, hoeveel leden er nog zijn en hoeveel er nog gelezen kan worden. Dt' conh ibutie ad 2 achtte men te laag en het aantal leden te go ring cm de eigen bibliothek uit te breiden. De'heer Buis achtte het verschaffen van goe- de lectuur een eerste vereischte en men ver- schaffe den leden nuttige en leerzame avon- den. Indien onze vereeniging niet meer voor eigen boeken kan zorgen. dan was spv er voor. dat getracht wordt zich aan te slui ten bij de Openbare Leeszaal te Alkmaar. Besloten werd aan vcorzitter en secretaris op te dragon deze zaak eens te onderzoeken en den leden de volgende week reeds boeken te doen toekomen uit eigen bibliotheek. UIT BERGEN. Een advertentie in dit nummer kondigt aan, dat a.s. Dinsdagavond half 8 in de herv. kerk alhier zal optreden ds. Spelberg van Egmond aan den Hoef, over de jeugdbe- weging. Het koor uit Egmond zal zingen. UIT ZIJPE. De heer P. de Wit, aan den Boschweg, ge meente Zijpe, hoeve Mosselwiel, gaat elec- trisch melken. PROV. REGELINGSCOMMISSIE. 'Tot leden van de Regelingscommissie voor de Provinciale veefokkerij zijn gekozen de heeren R D. Kaan, Wieringei-waard; in de plaats van den heer J. B. Wilken, niet her- kiesbaar, de heer J. Kooij, Nieuwe Niedorp, en in de plaats van wijlen de heer Oostwoud Wijdenes, de heer P. "Konijn, Veenhuizen. SCHAGER MARKTFONDS. Het Schager marktfonds ter verzekering van afgekeurd slachtvee, verzekerde in het 4e kwartaal van 1925, 899 6lachtdieren, waar van 14 geheel en 170 gedeeltelijk werden af gekeurd. De ontvangsten bedroegen f 4618,58, de uitgaven f 6501.43. ELECTRISCHE BEMAL1NG. De polders K. en E. in de Zijpe hebben eene electrische hulpbemaling gekregen. PREDIKBEURTEN. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, ds. de Vos. BEEMSTER, geen dienst. BERGEN, 's av. 7 uur, Ds. v. d. Kieboom. Dipsdagavond half 8, ds. Spelberg van Egmond aan den Hoef (jeugdbeweging.) BERGEN,.Evangelisatielokaal „Marana- tha", Breelaan 56, 10 uur en 6.30 uur, de heer J. 'J. Ruys; 's av. Catechismus afd. 12. 2 uur, Zondagsschool. Woensdagav. 8 uur, Bijbellezing. BROEK OP LANGENDIJK, 9.30 uur, Ds. Verwaal; 2.30 uur, Ds. Jellema. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. de Jong. Doopsgez. kerk, 10 uur, Ds A de Jong. BURGERBRUG, nm. 7 uur, Ds. v. d. DIRKSHORN, geen dienst. DRIEHUIZEN, 10 uur, Ds. Heep. EENIGENBURG, 9.30 uur, Ds. Tilholt. GRAFT, nm. 7 uur, Ds. Oterdoom. GROET, geen dienst; 11 uur Zondags school. KOEDIJK, geen dienst. LI MMEN, 10 uur, Ds. Bosch. OUDKAR'SPEL, 10 uur, Ds. de Leeuw. NOORDSCHARWOUDE, 9.30 uur, Ds. O. Staal. Lith. dienst. SCHOORL, 9.30 uur, Wijdingsstonde. 1.30 uur, Zondagsschool. WINKEL, 10 uur, Ds. Hornstra. ZUIDSCHARWOUDE, 7 uur, Ds. van Meurs. Doopsgezinde Gemeenten BEEMSTER, 10 uur. Dr. Kuipers. BURGERVLOTBRUG, 10 uur, Ds. v. d. Veen. GRAFT NOORDEIND, 10 uur, Ds. van Giessen. NIEUWE NIEDORP, nm. 7 uur, Ds. Haars DE RIJP, 10 uur, Ds. Keuning (Gedeeltelijk ontleend aan Kerk en Volk.) UIT ST. PANCRAS. Donderdagavond gaf de gymnastiekvereeni- ging „Sport staalt Spieren" een openbare uit- voering onder leiding van den heer Blaau- boer ten lokale van den heer Gerritsen. Na een kort openingswoord door den voor- zitter werd door de leden een opmarsch ge houden, waarna de verschillende nummers op vlotte wijze werden afgewerkt. In het bij- zonder wiilen wij vermelden de heer-oefenin- gen aan het hoogrek en die der dames aan de ringen, terwijl het nummer brug door de meisjes allerliefst werd uitgevoerd. Stok- oefenigen door de dames gaf door het gering aantal deelneemsters een soberen indruk. Ook zal voortaan gelet moeten worden op het cor rect uitvoeren der werkzaamheden. Zeer zeker zal „Sport Staalt Spieren" dan onder haar te- genwoordigen directeur een goede toekomst tegemoet gaan. Een aardige afwisseling vormde de opvoe- ring van een tooneelstukje, terwijl een 4-tal meisjes een voordracht op zang ten beste ga ven. Voorzeker kunnen wij instemmen met de woorden van den heer Krocnenburg, toen de ze de vereeniging hartelijk dank bracht voor het genoegen, den aanwezigen dezen avond bezorgd. Jaarvergadering der Tuinbouwvereeni- ging op Vrijdag 22 Jan., in het lokaal van den"heer Gerritsen, des namiddags 2 uur, on der leiding van den heer Kloosterbcer. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de goede verstandhouding op de gehouden vergaderingen en sprak den wensch uit, dat voor 1926 op dezelfde bereidwillig- heid der leden kan worden gesteund. Na voorlezing der notulen- volgde het jaar- verslag van den secretaris, waarvan we aan- stippen het overzicht over de resultaten van het afgeloopen jaar. Hoewel de aardappcl- campagne zeer bevredigend is geweest, zijn door de over het algemeen slechte uitkomsten van den vroegen koolbouw, een der hoofdteel- ten alhier, de ontvangsten der tuinders dcr- mate gereduceerd dat voor velen 1925 nog niet loonend is geweest. Trots het opgelegde toltarief zijn de prijzen op het oogenblik van dien aard, dat de winterproducten nog veel kunnen goedmaken. De rekening van den penningmeester gaf aan een ontvangst van 2309.36, bij een uit- gaaf van 1770.68. Saldo f 538 68. Bezit der vereeniging 3510.15 plus 2 aandeelen proeftuin ,,Kennemerland". Onder de ingekomen stukken behoorde een aanbeveling van een nieuw soort winteraard- appel, „Robijn" genaamd, waarop bestelling werd opengesteld. Door den voorzitter werden eenige mede- deelingen gedaan over de vergadering van het Marktbes.tuur L. G. C., voor het meerendeel uit de verslagen daarover bekend. Een uit- zondering hierop was het feit, dat men als aanvcerder tegen betaling van 20 pet. boete het recht heeft levering van zijn producten te weigeren, indien hierop. bij gepleegde frau ds, de maximumboete, 37 pet., wordt opge- legd. Hierna bracht de voorzitter een uitvoerig rapport uit over de op de Marktbestuursver- gadering gehouden bespreking omtrent de ingediende motie van „de Tuinbouw", het- welk hij noodig achtte door de onjuiste weer- gave daarover in de couranten. De presentiegelden blijvenonveranderd, terwijl het salaris van den penningmeester van 50 op 75 werd gebracht. Voorstellen A. V. der L. G. C. bleken niet te zijn ingediend alle;en zal aan „Koophan- del" worden verzocht bij zware ijsgang, zoo als op het moment, geen producten te koo- pen, welke buiten Broek op Langendijk gele- verd moeten worden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. Kloosterboer en A. Bakker met resp. 103 en 82 stemmen. Tot afgevaardigden naar het Marktbestuur der L. G. C. werden herkozen de heeren C. Kloosterboer en P. Goo ties met resp. 109 en 73 stemmen. Aan de cursisten der tuinbouweursussen zal vergoeding worden toegekend voor het aanschaffen van boeken. Van de bestelling der koolkragen werd reeds een druk gebruik gemaakt, terwijl de gelegenheid daartoe opengesteld werd tot half Februari. Op voorstel van den heer de Vries werd besloten 100 beschikbaar te stellen voor den Watersnood. Bij de rondvraag werden eenige klachten naar ovren gebracht omtrent uitkeering en bezorging der gelden door den betaalmees- ter. Eveneens werden ernstige grieven geuit te gen het beleid van den veilingleider. Het feit heeft zich voorgedaan, dat een schrijven, ge- richt aan het Marktbestuur door den heer S. de Boer, als secretaris, persoonlijk werd beantwoord, zonder de medebestuursleden daarin te kennen. Reden. dat stemmen opgin- gen om de functies van den betrokken per- soon te splitsen, aangezien hierdoor te veel invloed in handen van e6n persoon berust. Hierna sluiting met de beste wenschen voot 1926. 2aT?

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9