AlKmaarsche Courant 1 i Het ondergrondsche spdicaat, a a De papiermand a s a a a Maanda^ 25 danuari. L, FRADKEX3ERS ALKMAAR. Hit 11,LUTON. HB 0 B B B B B B B B B B B B B B B B B B B B B B BEBSEBBBBB0BEE0 B 0 B B B B B B B3 B B B B B N© 20 1926 Honderc. itfit en Twintigste 'aargang. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Burgemeester van Alkmaar roept de le- den van den Gemeenteraad op ter bijwoning eener vergadering op Donderdag 28 Januari 1926 nam. 1 uur. ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2 Benoeming tijdMijk leeraar Gymnasium en Handelsdagschool (bijlagen nrs. 7 en 11). 3. Voorstel tot het geven van namen aan straten (bijlage nr. 182 van 1925). 4. Idem inzake eindafrekening bouw 120 woningen „Rochdale" (bijlage nr. 183 van 1925). 5 Idem tot het toekennen van een schade- loosstelling aan M. Jimmink (bijlage nr. 184 van 1925). 6. Idem inzake verbetering bestrating der Koorstraat (bijlage nr. 185 van 1925V 7. Idem inzake mbreng van gronden in het grondbedriif (bijlage nr. 1). 8. Idem tot afwijzing van een adres verzoe- kende het bouwen van een paardenstal op het Woonwagenpadc (bijlage nr. 3). 9. Idem tot beschikbaarstelling van gelden voor schoolmeubelen voor de R. K. meis- jesscholen (biilage nr. 4). 10. Idem tot wijziging der Veroredning m- zake de bezoldiging van het politieperso- neel (bijlage nr. 5). 11. Idem inzake het geven van aanschouwe- weliik onderwijs door middel van het filmbeeld '(bijlage nr. 6). 12. Idem inzake de bezoldiging van den Commissaris van Politie (bijlage nr. 9). 13. Idem tot het aangaan van een geldlee- ning (biilage nr. 8). 14 Idem tot goedkeuring der begrooting voor 1926 van de Vereeniging tot Huis- verzorging (bijlage nr. 2). 15 Idem tot ooedkeuring der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1926 (bijlage nr. 10). 16 Idem tot verdeeling der gemeente in kieskringen en stemdistricten (bijlage nr. 12)- ■17. Idem tot het indienen van bezwaren te- gen forensen-aanslagen (bijlage I). De stukken liggen ter inzctge. Slatlsaienws BEZOLDIGING COMMISSARIS r VAN POLITIE. In bijlage no. 9 schrijven B. en W.: Blijkens den voor Uwe Vergadering ter inzao-e liggenden brief van den Commissaris der Koningin stelt de Minister van Justitie de vraag of er geen aanleiding bestaat he vraagstuk betreffende vaststelling van kin- uertoelagen voor commissarissen van politic opnieuw onder oogen te zien. De Minister lieeft in verband daarinee den Commissaris der Koningin verzocht, ten aanzien van elk der commissarissen van politie in de provin- cie, voor wie vaststelling van een kindertoela- ge alsnog gewenscht wordt, een bepaald aan- geduid gepreciseerd voorstel aan Zijne Ex cellence te doen toekomen omtrent de even- tueel vast te stellen regeiing der kindertoela- ge. De Commisaris der Koningin wenscht thans ten aanzien van deze aange'egenheid het gevoelen te vernemen van Uwe Vergade ring en van den Burgemeester. Naar ons voorkomt is er voor Uwe Ver gadering geen aanleiding, incidenteel en uit- sluitend voor deze betrekking af te wijken van het standpunt, dat geen kindertoelagen behooren te worden verstrekt Het feit, dat er tal van gemeenteambtenareh zijn die wel een bijslag voor kinderen ontvangen, t w. zij, die werkzaam zijn bij het onderwijs en dientenge- volge worden gesalarieerd naar de door net Rijk vastgestelde of voorgeschreven regelin- gen, kan, naar wij meenen, hier geen gewicht in de schaal leggen, omdat het Rijk daarbij een eigen systeem volgt Ook naar het oor- deel der minderheid van ons college, die principieel voorstander is van kindertoela gen, is het thans niet het oogenblik, de ge meente ten aanzien van die bezoldigingen, waarover zij zeggenschap heeft, een anderen koers te doen msiaan. Wij belasten ons met de plaatsing Uwer adrertenties in alle binnen- en buitenland- sche bladen zonder prijsverhooging. Door Mrs. C. N Williamson. Nederlandsche vertaling van Ada van Arkel 42) „Dank u wel, juffrouw," zei de man. „Ik wou, dat ik altijd even makkelijk zooveel kon verdienen. U kunt op me rekenen. Zal ik het licht opgedraaid laten?" „Neen dank u," zei Sheila snel, „ik wil lie- ver in het donker zitten." Ze had vlug nagedacht en uitgemaakt bij zichzelf, dat wanneer haar' plan mislukte het beter voor haar zou zijn, als ze niet hier ge- zien werd door andere oogen dan die van mijnheer Carringlon. Boven was Franklin in zijn eigen zitkamer blijven hangen en praatte met de beide man- nen aan wien hij ze had afgestaan. Hij excu- seerde zich voor zijn blijven, door te zeggen, dat iedereen in huis veel te opgewonden was om te slapen. Zij spraken over verschillende ernstige branden, en eindelijk zei Franklin: „Als we nu nog een afscheidsdronk hebben gebruikt, zal ik afscheid nemen en naar bed gaan Waarachtig. ik had nooit gedacht, dat ze deze kamer zoo zouden kunnen inrichten. Dat bed en die groote divan zien er werke- lijk heel aanlokkelijk uit. Ik hoop, mr. Ca-- rington, dat de pijn van uw brandwonden u niet wakker zal houden." Carrington glimlachte. „Als het dat doet, zal ik nog niet veel slaap verliezen, het is bij- oa drie uur." Wij geven Uwe Vergadering mitsdien in ovcrweging, ons te machtigen, aan den Com misaris der Koningin te berichten, dat naar Uwe meening een regeiing voor de toekenning van een kindertoelage aan den commissaris van politie aihier niet behoort te worden vast- gesteld. De Burgemeester stelt er prijs op, U mede te deelen, dat het zijn voornemen is, zich in het door hem uit te brengen adivies op het- zelfde standpunt te stellen, doch in dat ad- vies tevens uiting te geven aan zijn reeds in Uwe vergadering van 28 Februari 1924 ge- bleken gevoelen, dat de salarieering van den commissaris van politie nog niet staat op het peil, waarop zij in een zich ontwikkelende gemeente als Alkmaar behoort te worden be paald. GELDLEENING. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten onder verband van alle gewone en buitenge- wone inkomsten der gemeente eene geldlee- ning aan te gaan tot een bedrag van 300.000.met de Maatschappij voor Ge- meentecrediet te Amsterdam onder de nader aangegeven voorwaarden. BE' OTING COMMISSIE TOT HUIS- VERZORGING VOOR 1926. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten de begrooting der Commissie voor Huis- verzorging voor 1926 goed te keuren in ont- vang en uitgaaf met 3362.en aan die commissie een su'bsidie uit de gemeentekas toe te kennen van ten hoogste 1100. BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. BESCHIKBAARSTELLING van GELDEN VOOR SCHOOL- MEUBELEN In bijlage No. 4 schrijven B. en W.: Den lOen December j.l. onvingen wij van Uwe Vergadering om bericht en raad een adres d.d. 23 November t.v. van het bestuur der O. L. Vrouwestichting te Amersfoort, verzoekende gelden uit de gemeentekas be- schikbaar te stellen voor de aanschaffing van schoolmeubelen ten behoeve zijner aihier ge- vestigde R.K. Meisjesscholen A, B. en C. Ver- der zond genoemd bestuur onder dagteeke- ning van 8 Januari j.l. nog een tweede aan- vrage om gelden voor schoolmeubelen in, als aanvulling op de bereids aangevraagde. Op beide aanvragen dienende van bericht en raad, deelen wij U mede, dat een ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat de aange vraagde gymnastiektoestellen inderdaad noodzakelijk zijn voor het geven van onder wijs in lichamelijke oefening en dat de overi- ge aangevraagde meubelen niet als overdre- ven zijn aan te merken. Waar de kosten van aanschaffing der meubelen, die tot nu toe niet in de .scholen aanwezig waren, niet zijn te rangs'chikken onder de kosten van instand- houding, bedoeld in artikel 101 der L. O. wet 1920. en de gemeente derhalve op grond van art. 72, le lid, j.o. art. 75.2 2de lid, dier wet, verplicht is de aangevraagde gelden toe te staan, geven wij Uwe Vergadering in over- weging deb eide aanvragen in te willigen en daartce het desbetreffend besluit te nemen. WIJZIGING VERORDENING BEZOLDIGING POLITIE- PERSONEEL. In bijlage No. 5 schrijven B. en W.: Bij de behandeliiig Van de Gemeentebe- grooting voor 1926 vereenigde Uwe Verga dering zich met ons voorstel om bij de Politie d'en rang van adjunct-inspecteur in het leven te roepen, voor wclken rang een wedde was uitgetrokken van 2000.per jaar. Wij we- zen erop, dat omtrent het vertrek van len schrijver bij de Politie, die den titulairen rang van Inspecteur bezat, intusschen zekerhe'd was verkregen. Er zijn dus twee vacatures te vervullen, t. w. die van schrijver en van ad junct-inspecteur. Deze samenloop heeft het mogelijk ge- maakt, eerder dan anderS wellicht het geval zou zijn, een verband te leggen tusschen de wedderegelingen van deze beide functies, een verband. dat ons toen nog niet voor den geest stond, doch dat wij thans zouden wenschen vast te leggen in dien zin, dat de schrijvers- wedde wordt teruggebracht tot die van groep I van Gemeenteblad nr. 977 (klerk 1600. tot 2200.—), waarbij de bezoldiging van adjunct-inspecteur zou kunnen aansluiten met een tractement van 2200.tot 2860. (met 6 periodieke verhoogingen van 110.—). Aangezien de functie van schrij ver bij de politie thans wordt bezoldigd met 2000.— tot 2600.—, zou hierdoor een besparing worden verkregen van 400. welke, wanneer men daarvan aftrekt het voor den adjunct-inspecteur meer uit te trekken bedrag ad 200.—, op 200.— is te stellen bij de minima-wedden. Aangezien wij meenen, dat de beide rangen op deze wijze onderling in de juiste verhou- ding zijn gewaardeerd, geven wij U in over- Waarachtig, ik heb u veel te lang wakker gehouden," riep Franklin uit. „Het is tijd voor een whisky soda en dan goeden nacht." „Doe geen moeite, dank u, voor mij niet," zei Carrington. „Voor mij ook niet," zei Derby. „Kom, ik zal me heusch beleedigd voelen als u mijn whisky niet eens proeven wilt," drong Franklin aan. „Men zegt, dat hij heel goed is. Wilt u niet met me drinken en me ge- luk wenschen met mijn verloving?" „Uw verloving?" herhaalde Derby ver- bsdsd „Mijn verloving met Lady Viola Rayne", ging Franklin voort. „Het wordt morgen pu- bliek U zijt de beide eersten die het weet." Hij loog, Viola's brief had hij niet ontvan gen en toen ze dit van Sheila gehoord had, had ze gebruik gemaakt van een hevige hoofdpijn en het kwade moment uitgesteld door den geheelen dag in haar kamer te blij ven. Lady Marsden had echter aan Franklin gezegd, dat de toestemming van het meisje nog slechts een kwestie van een paar uur was en op grond van deze verzekering had Pran- klin de som van tweehonderd pond aan een zekeren man betaald, die in den loop van den morgen was gekomen, gewapend met een blauw papier'voor Lady Marsden en als een belooning voor wat hij gedaan had voelde hij zich gerechtigd om al het genot te halen wat hij halen kon uit een voorbarige aankon- diging van zijn engagement met Lady Viola. Terwijl hij sprak schonk hij de whisky in, die hij zijn gasten wilde laten keuren en vul- de de hooge glazen bij met sodawater. Geen der beide mannen antwoordde_ en Franklin gluurde nieuwsgierig naar kapitein weging, een desbetreffend ontwerp-besluit j vast te stellen. INBRENG GRONDEN TUSSCHEN OUDORPEDIJKJE EN BOEZEMSINGEL IN GRONDBEDRIJF. B. en W. stellen den Raad in overeenstem ming met het advies der Commissie van Bij- stand voor hef Grondbedrijf, voor, te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende, dat bij zijn besluit dd. 5 November 1919 nr. 2 verscheidene perceelen door de gemeen te zijn aangekocht ter voorziening in de be- hoefte aan volkshuisvesting; dat de in verband daarmee ontworpen plannen evenwel niet tot uitvoering zijn ge komen; dat het derhalve in Let belang van een eco nomist beheer van dezen grond, aanbeve- ling verdient, de onbebouwde oppervlakte daarvan in het grondbedrijf in te brengen, be- nevens het onbebouwd gebleven gedeelte van den grond, destijds bestemd voor den bouw van de 98 en 17 gemeentewoningen dat bii zijn besluit dd. 24 Augustus 1922 nr. 13 daaraan gedeeltelijk is vokiaan; dat dit besluit evenwel moet worden aan- gevuld met den inbreng der hierna te noe- men perceelen en de daaruit voor zooveel noodig voortvloeiende verhooging van het bedrag der reeds aan het grondbedrijf bij voormeld raadsbesluit opgelegde proresto- schuld, waarmee het grondbedrijf moet wor den belast, welik bedrag in de bovengenoem- de verhooging is begrepen, Gelezen het voorstel van Bur gemeester en Wethouders opgenomen in bijlage nr. 1 tot het verslag van 's Raads handelingen; Gelet op het daarbij overgelegd advies der Commissie van Bijstand inzake het Grondbe- drijf Gelet op de artikelen 1 en 2 der Verorde- ning betreffende het Gemeentelijk Grondbe drijf (Gem. blad nr. 716); Besluit: a) met ingang van 1 Januari 1925 in te brengen in het gemeentelijk grondbedrijf de gronden, kadastraal bekend onder Sectie B nrs. 3618, 3226, 3227, 3617, 1913 en 1213 (oud nummer), gelijk deze zijn aangegeven op de hierbij overgeLgde situatie teekening, op welke gronden betrekking heeft de ten las- te van het bedrijf als prorestoschuld gebrach- te annuiteitsleening, voor aankoop daarvan aangegaan met het Rijk ingevolge raadsbe sluit dd. 10 Juni 1920 nr. 9. b) Voorts in te brengen in het gemeentelijk grondbedrijf het perceel, kadastraal bekend sectie B. nr. 3907, uitmakende het nog niet ingebrachte gedeeltt van de onbebouwde op pervlakte van den grond, aangekocht' voor den bouw der 98 en 17 gemeentewoningen; c) Het gemeentelijk grondbedrijf alsnog te bezwaren met de prorestoschuld, rustend op de bij raadsbesluit dd. 24 Augustus 1922 bo- venaangehaald ingebrachte perceelen, ka dastraal bekend onder sectie B. nr. 1313 en 1317 ged. en berekend naar het tijdstip van dien inbreng; d) het bedrag der prorestoschuld, welke ten laste van het grondbedrijf tengevolge van den gedeeltelijken inbreng van meerge- noemde gronden tusschen Oudorperdijkje en Boezemsingel krachtens raadsbesluit dd. 24 Augustus 1922 bovenaangehaald reeds is ge- bracht, thans voor het geheele onbebouwde complex tusschen Oudorperdijkje en Boezem singel, gelijk dit nu wordt ingebracht, na verhooging (met inbegrip van het boven- staande sub b. en c.) van de prorestoschuld terzake van het reeds aanvaarde gedeelte met 27741.29, met ingang van 1 Januari 192.5 definitief te bepalen op f 51468.05 of rond 51500.—, van wglke schuld het grondbedrijf jaarlijks aan rente en aflossing een bedrag zal hebben te betaler, berekend over f 23726.76 naar een annuiteitspercentage van 5.132, over de afgeronde som ad f 27700 naar een rentcvoet van 6 pet. WOONW AGEN'P ARK. Het bestuur der afdeeling Alkmaar en Om- streken van de Nederlandsche Vereeniging tot beseherming van dieren heeft zich onder dagteekening van 15 December j.l. tot Uwe Vergadering gewend met het verzoek te wil- len bevorderen dat van gemeentewege op het Woonwagenpark eene paardenstal wordt geplaatst. Uwe vergadering stelde dat ver zoek in hare zitting van 17 December d.a.v. in handen van ons College om bericht en raad. Hoewel de gevoelens waardeerende waar- van dit adres het uitvloeisel is, meent de meerderheid van ons College toch, met het oog op de aan de inwilliging van dat ver zoek verbonden gevolgen, zich ervan te moe- ten onthouden U te adviseeren tot den bouw van een paardenstal op het Woonwagenpark te besluiten. Met den bouw op zich zelf is Derby. „Feliciteert u me geen van beiden? vroeg hij. „U heeft ons allebei verrast," zei Carring ton, met een waarschuwende blik naar kapi tein Derby, die wit was geworden tot de lip- pen toe. „Ik ken lady Viola en haar moeder zeer goed, maar ik had nog niets gehoord." „U moet toch wel hebben gezien wat er gaande was," lachte Franklin. „Ik vrees, dat ik heel zelfzuchtig de laat- ste dagen geheel in beslag genomen ben ge- weest door mijn eigen zaken," antwoordde Carrington, moeite doende om Derby's ont- roering te bemantelen. Franklin lachte. „Men zegt u weet hoe er in een hotel ge- praat wordt dat we iets dergelijks zullen hooren over u en Lady Marsden," zei hij. Er kwam een verontwaardigd licht in de heldere grijze oogen van Carrington. „Zij, die zooiets vertellen, hebbep daar niet het minste recht toe en het is hoogst unfair tegenover Lady Marsden." „Het zou haar heel wat onaangenaamhe- den besparen, als het waar was," merkte Franklin op. „Ik vrees, dat het gcede mensch heel wat geplaagd wordt om geld en als haar schuld'eischers zeker wisten „Ik geloof, dat het beter is dat we niet ver- der hierover praten, mijnheer Frank'in". viel Carrington hem in de rede, maar in zijn hart had hij zelfverwijt en vroeg zich af of hij schuld had aan Lady Marsdens moeilijk- heden. Had iets wat hij gedaan of gezegd had haar kunnen brengen tot betreurenswaardige verkwisting? Als dat waar was moest hij verondexstellen. dat ze hem zou hebben aan- reeds een uitgaaf van omstreeks 3000.— gemoeid. Al is die meerderheid van oordeel, at belanghebbenden zelf in de behoefte aan stalling hebben te voorzien, zij zou tegen de ze uitgave nog geen overwegend bezwaar hebben, indien de bouw van een stal niet te vens voor de gemeente de verplichting zou medebrengen om te voorzien in onderhoud, schoonhouden en bewaking daarvan, enz. Daarmede zou een jaarlijks terugkeerende uitgaaf gemoeid zijn, welke wellicht slechts voor een zeer gering deel op de eigenaars der paarden zou zijn te v-jhalen. De meer derheid ziet niet in, waarom de woonwagen- houders, die een paard hebben te verzorgen. dit niet kunnen blijven doen op de wijze waarop dit geschiedde toen er nog geen woon wagenpark was. Is het de bedoeling van adressant, den stal alleen te bestemmen voor paarden van hen die stallen bij particulieren niet kunnen betalen (hoe moeilijk zal dit zijn te beoordeelendan vooral is naar het die meerderheid voorkomt de financieele last voor de gemeente een beletsel om aan het ver zoek te voldoen. De minderheid achf de bezwaren niet van dien aard, dat de door adressant gevraagde voorzienirg daarop zou moeten afstuiten. Zij acht integendeel de ten gunste daarvan aan- gevoerde motieven zoo klemmend, dat naar hare meening het door de gemeente eventueel te brengen offer voor dit doel alleszins ge- rechtvaardigd is. De meerderheid stelt Uwe Vergadering voor afwijzend op het verzoek te beschikken en aan de adresseerende afdeeling van die afwijzende beschikking kennis te geven. (De motieven tot weigering lfjken ons niet erg sterk. Het woonwagenpark wordt nu reeds dagelijks onderhouden, schoongehouden en bewaakt. Of de stal er al of niet bij is zal weinig verschil maken. Het is mogelijk dat de kosten Hechts voor een deel op de bewo- nfirs verhaalbaar zijn maar dat is met het ge heele woonwagenpark het geval en er is o. i. geen reden dit bezwaar naar voren te bren gen nu de inriehting door het bijbouwen van een stal beter aan zijn bestemming voldoen zal. Juist hier waar noodgedwongen paarden worden gehouden door menschen die niet bij machte zijn ze voldoende te verzorgen, mag o. i. de gemeente niet verzuimen te toonen, dat haar sociaal werk niet alleen de menschen maar ook de hulpelooze dieren ten goede zal komen. Wanneer de meerderheid nu niet inziet waarom de menschen hun paard niet even goed of beter gezegd even sleeht kun nen verzorgen als toen er nog geen woon wagenpark was, kan men met evenveel recht zeggen dat't heele park overbodig is. Er is geen enkele reden waarom men dan de menschen nu veel beter moet verzorgen dan toen ze nog met hun wagens langs den kanaaldijk stonden. Wanneer niemand inziet waarom iets slechts niet kan blijven zooals het vroeger was, zal nimmer ergens verbetering komen. De ondervinding heeft geleerd, dat een eenvoudige paardenstal die nog geen 3000 behoeft te kosten in den winter beslist noodzakelijk is. Woonwagenpaarden zijn de zieligste stum- j>ers die er bestaan en er is o. i. geen enkele reden waarom voor een eenvoudigen stal nu juist geen geld meer beschikbaar zou blijken. Red. Alkm. Crt.) SCHOOLBIOSCOOP. In bijlage No. 6 schrijven B. en W.: In ons voorstel, opgenomen in bijlage nr. 11 van 1925, om deze gemeente te doen toe- treden als lid tot de Vereeniging voor On derwijs- en Ontwikkelingsfilms, gevestigd te 's Gravenhage, ten einde bij het door het film beeld te geven aanschouwelijk onderwijs ge bruik te kunnen maken van door eene coope- ratieve vereeniging „De Nederlandsche Film- centrale" te verhuren onderwijs- en ontwikke lingsfilms, deelden wij Uwe vergadering me de, dat men nog nader zouden overwegen op w Ike wijze en waar de films voor de verschil- lende scholen zullen worden vertoond en hoe eventueel de exploitatie zal moeten zijn. Bij een onlangs plaats gehad hebbende proefneming is het mogelijk gebleken als plaats, waar de films zullen worden vertoond, aan te wijzen de groote bovenzaal in het ge- bouw der Handelsscholen, waar 250 kinderen tegelijk de voorstellingen zullen kunnen bij- wonen. Met het oog op een zoo goedkoop mogelijke exploitatie is een groot lokaal ge wenscht; immers hoe meer kinderen tegelijk een voorstelling kunnen bijwonen, des te min der keeren zal een film behoeven te worden vertoond. Bovendien is dit lokaal met be trekking tot de verschillende onderwijsinrich- tingen gunstig gelegen. Ten aanzien van de wijze, waarop de films zullen worden vertoond, is onze aandacht ge- genomen als hij haar gevraagd had, en hij had nooit er over gedacht dat ze dat zou doen. Maar, als zij gemeend had, dat hij haar zou vragen zijn vrouw te worden, was hij dan niet in zekeren zin daartoe verplicht door de vage bedoeling, die hij eens gehad had en door de woorden en daden, waartoe die halve bedoeling van hem hem geleid hadden? Hij dacht aan Lady Viola en aan haar lief- cfe voor kapitein Derby. Als de moeder van het meisje zijn aanstaande vrouw was ge- weest, had het kind zich niet behoeven op te offeren. Was het niet zijn plicht haar te red den, zelfs nu nog, nu ziin voornemen om La dy Marsden te vragen dag aan dag zwakker was geworden? Hij had de mooie vrouw nooit liefgehad, zooals hij hoopte lief te hebben wanneer hij eens zou trouwen, maar tot voor korten tijd had hij haar uitermate bewonderd en ze had hem tot zekere hoogte bekoord. Ongetwijfeld had ze haar eigen invloed over hem gekend en hoewel er een lichte verandering in hun verhouding was ontstaan sinds korten tijd, was hij misschien toch niet reeds te ver ge gaan om zich nog te kunnen terugtrekken? Carrington had zich dat nog niet in zoo veel woorden afgevraagd voor hij hoordte dat Viola Rayne voor haar moeder moest worden opgeofferd. En terwijl hij in gedach- ten hierop een antwoord zocht, nam hij, nau- welijks wetend, wat hij deed, met zijn ver- brande en verbonden hand een glas whisky van het zilveren blad, dat Franklin op de ta- fel naast hem had neergezet. „Pardon. Ik heb dat glas voor kapitein Derby klaargemaakt. Het is sterker dan het IB a\\n N.V. vh. Herms.Coster&Zn. Voordam C 9 Alkmaar. vestigd op de z.g. kofferkino. Deze heeft ver schillende voordeelen. Een cabinc is niet ver- eischt, ze woVdt gemakkelijk aan het electrisch net aangesloten en kan met de hand worden gedragen, zoodat de verplaatsing naar- en het gebruik in andere lokaliteiten niet het minste bezwaar oplevert. Een met het toestel in het bovengenoemd lokaal gegeven demonstratie heeft aangetoond, dat het aan de te stellen eischen voldoet en het filmbeeld duidelijk weergeeft. Blijkens rapport van den Directeur der gemeentewerken zullen de kosten van aan schaffing van het toestel met daarbij behoo- rende benoodigdheden en van inriehting van het lokaal eene uitgave vorderen van totaal 2940— Het is onze bedoeling om, bii aanschaffing van het toestel, zooveel mogelijk onderwijsin- richtingen, ook bijzondere, gelegenheid te geven, van de filmvertooningen gebruik te maken. Zoolang de in den aanhef genoemde vereeniging nog niet de noodige films ter be schikking kan stellen, zullen wij trachten daarin op eene andere wijze te voorzien. De wijze van exploitatie hebben wij ons als volgt gedacht. De secretaris der bioscoop- commissie, die van zijne tegenwoordige werk- zaamheden met betrekking tot het vertoonen van films aan schoolgaande kinderen wordt ontheven, is bereid zich te belasten met de administratieve werkzaamheden ter zake te gen de thans door hem genoten toelage. Tot nu toe had de keuring der te vertoonen films met de onzerzijds zeer gewaardeerde mede- werking /an de bioscoopcommissic plaats. Wij hopen, dat bovengenoemde vereeniging spoediig tot levering der films in staat zal zijn. Alsdan kan naar onze meening deze keuring gevoegelijk achterwege blijven. Zoo lang de films echter nog op andere wijze moeten worden betrokken vertrouwen wij, dat de bioscoopcommissie zich met de keuring daarvan zal willen blijven belasten. Waar het onze bedoeling is de films in het gebouw der Handelsscholen te vertoonen, zouden wij met de bediening van het toestel, het onderhoud daarvan en de ontvangst, bewaring en terug- zending der films, het in orde houden van het lokaal met de banken en verd?r meubilair e. d. willen belasten den concierge amanuensis dier scholen, voor welke werkzaamheden wij hem eene jaarlijksche toelage van f 100. zouden willen toekennen. De Directeur noch de concierge-amanuensis hebben tegen deze opdracht bezwaar. Wij zullen trachten een of meer onderwijzers en leeraren bereid te vinden zich te belasten met het geven van een explicatie bij de vertooning der films. De be diening van het toestel is van zoo eenvoudi gen aard, dat, wanneer de aansl uiting aan het electrisch net heeft plaats gehad, de veiv tooning der films door het onderwijzend per- soneel kan plaats hebben, zoodat het niet noodzakelijk is, dat de concierge- amanuensis geruimen tijd aan zijne andere werkzaamhe den wordt onttrokken, en zijne overige cEen- sten dus bijna geen hinder zullen ondervin- den. Het gevolg van het bovenvermelde zal zijn, dat meer films zullen worden vertoond dan tot nu toe het geval was. Op volgnummer 324 van den dienst 1926 is daarvoor uitge trokken 750.—. Het kornt ons gewenscht uwe. Ik herinnerde me, dat ik u eens heb hooren zeggen, dat u whisky niet te straf drinkt," zei Franklin, en zoo kwam het dat Carrington zelf het glas zijn vriend toereikte. Derby zou liever de whisky in het gezicht van Franklin gegooid hebben dan het op te drinken, als hij zijn ingeving had kunnen volgen, maar als hij weigerde te drinken, zou de man weten waarom en hij wilde niet kibbelen over Viola. „Ze zal niet met hem trouwen, hoe dan ook, maar ik zal haar redden, al moest ik met haar wegloopen om het te doen," zei hij in zichzelf toen hij met tegenzin het glas naar zijn lippen bracht. Op dat oogenblik werd er aan de deur ge klopt. Hoofdstuk XV. Bruce. Het was de nachtportier die de deur open- de op Carrington's „binnen" en hij hield een mooie collie aan een riem vast. „Neemt u me niet kwalijk," zei hij, het dier met moeite terughoudende, „maar Bruce is vannacht heelemaal uit zijn doen. Hij is den heelen avond braaf geweest tot hij aan mij werd toevertrouwd om tot den morgen op hem te letten, maar of het door den brand in huis komt of door de rooklucht, maar hij lijkt nu wel half dol. Ik heb hem maar hier gebracht en dacht, als ik nog licht zie zal ik maar aankloppen en den kapitein vragen o! hij het arme dier tot bedaren kan brengen." fWordt vervolgd is meestal een niet bedoelde bergplaats voor drukwerk. dat men aan z*n klanten doet toekomen. Ooed nitgevoerd zal bet niet coo gauw weggedaan worden. als drukwerk. dat een slecht verzoarg- den, slordigen in* druk maakt. Over de resaltaten van aw aan kondi- gingen. prospecti. en al aw overige drukweiken. cult ge tevreden zijn, wan* neer gij ze laat ge- reed maken bii de:

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5