Brieven uit Berlin. De overstroomingg in ons land. Uw eerste taak *s morgetis rij titfg Fe M- gen voor goede outlasting Tenzij ait gere- ge!d geschiedt, krijgt gij binder van hoofd- pijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed, enz. Foster's Maagpillen genezen verstop- ping, regelen de lever, maag- en ingewanden, en versterken zoodoerde u-w geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken voor dit bedrag te verhoogen tot 1000. waarbij te voegen de belooning voor bedie- ning enz. ad 100.zoodat de post is te brengen op 1100.Deze wijziging zal plaats hebben bij eene te zijner tijd in te die- nen suppletoire begrooting. Kan Uwe Vergadering zich met het voren- ataande vereenigen, dan stellen wij U voor: A. I. ons te machtigen over te gaan tot aanschaffing van een kofferkino met bijbehoorenae benoodigdheden en tot inrichting van de groote boven- zaal in het gebouw der Handels- scholen tot lokaal voor het geven van aanschouwelijk onderwijs door middel van het filmbeeld, waarvan de kosten in totaal 2940 zullen be- dragen II. den concierge-amanuensis der Han- delsscholen te belasten met het on- derhoud en de bediening van het sub I genoemde toestel en met de ont- vangst, bewaring en tcrugzending der films, eene jaarlijksche beloo ning van 100. III. met de besturen der niet-gemeentelij- ke onderwijsinrichtingen desge- wenscht, onder nader door ons vast te stellen vcorwaarden, overeen te komen, dat ook de leerlingen dier inrichtingen de vertooning der films kunnen bijwonen. B. L volgnummer 384 van den dienst 1926 te verhoogen tot 1100. II. de onder A I en II vermelde uitga- ven en de onder B I genoemde ver- hooging nader te regelen bij supple toire begrooting. BENOEMING PERSONEEL HAN- DELSDAGSCHOOL. Ter vervulling der vacature van leeraar in nafuurlijke historie aan de Handelsdag- school, ontstaan door het aan den heer J. W. Wichers als zoodanig verleend eervol ont- slag, biedefl B. en W. de navolgende aand veling aan, waarop zij de goedkeuring van- den Minister van Onderwijs, en de instem- ming van den Inspecteur van het Handelson- derwijs en de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs hebben gevraagd, wier antwoorden zij ter inzage zullen leggen zoodra ze in hun bezit zijn: 1. D de Bruin, leeraar aan de Chr. H.B S met 5-j. c. te Leeuwarden, wonende te Amsterdam, in het bezit der akte M. O. K IV; 2. J. P. Otto, asistent aan het Zoologisch Laboratorium te Leiden, doctorandus in ae biologie. Zij geven den Raad in overweging tot de benoeming over te gaan, en deze voorshands te doen gelden voor het tijdvak van 1 Febr. tot en md 31 Augustus a.s. BEGROOTING BURGER LI JK ARMBE- STUUR VOOR 1926. In de gemeentebegrooting voor 1926 is ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur een subsidie uitgetrokken van 140.000.Aan- gezien de begrooting van die instelling een nooger bedrag was opgenomen, hebben B. en W. het Burger'iik Armbestuur verzocht zijne raming met dat besluit in overeenstemming te brengen De begrooting sluit thans in ort- vang en uitgaaf met 143642.03 B en W. stellen den Raad voor deze begrooting goed te keuren Uit de Pers DE KABINETSCKISIS. De Nieuwe Courant (lib.) schrijft o.m.: Men mag van mr. Limburg verwachten, met het oog op zijn politieke antecedenten, dat bij bij het vormen van een zaken-kabinet de neiging zal hebben zich meer naar links dan naar rechts te orienteeren en wij mogen veronderstellen, dat ook bij het geven der op- dracht aan hem daarmede rekening gehou- den is. Wij twijfelen niet, of deze formateur zal een program weten te vir den, waarop ge- werkt kan worden, waarbij die prograrapun- ten, welke voor de politieke partijen groote strijdpunten uitmaken, zooveel mogelijk on- aangeroerd kunnen blijven. Er is thars voldoende gepoogd de coalitie weer aan elkaar te lijmen; hoewel bij het ontstaan van de crisis vrij aigemeen beseft werd, dat dit haar uit elkaar vallen beteeken- de, rechts is geer nvddel tot herstel onge- bruikt gelaten. Dit falen spreekt boekdeelen. Nu kan de politiek een periode van rust krij- gen, waarin elke partij tot het juiste besef der politieke coustellatie kan komen De cri* eissen der laatste jaren waren niet zoo maar een twee drie op te lossen, lang niet, en naar onze meening wijst dit er voor ieder voldoen de op, dat er is „something rotten in the State" Mr. Limburg heeft een uitgebreide politieke ervaring om te weten, welke klippen hij bij het opstellen van een program zal hebben te ontzeilen en waarop hij zal moeten aansturen tot het vinden van de juiste personen, die be- reid zullen zijn een program, a's ministers uit te voeren, dat, met terzijde stelling van politieke vraagstukken, het staatsschip weer zee kan doen houden. Laat ons wenschen, dat hij goed slaagt in het vinden van ministers, die op een wellicht meer economisch program met hem mee wil- len gaan Eenvoudig lijkt dit ons vooralsnog niet order de tegenwoordjge omstand'gheden, terwijl nog n:et bij benadering te zeggen va t, of deze pogingen links of rechts het meeste succes m/llen hebben Ook a! lijkt ons linksche orientatie het meest voor de hand liggend, de bereidvinding der verschillende mimstrabe'en kan evengoed tot rechtsche origntatie nopen. 'i De Standaard (a-r.) schrijft: f Thans Mr. Limburg. Nafuurlijk (5ok met de bedoeling een extra- par'ementair Kabinet saam te stellen maar van andere tint dan Dr. de Visser zou hebben uitgezocht. Mr. Limburg toch is Vrijzirn'g-Demo- craat. Niet var de fplle. harde k'^ur, maar oirttenr'n Vrtjzmnig-Democraat. Hij kan dus bezwaarlijk een rechts gfk'eurd Kabinet voor het front brengen. Maar evenmin een vrij- rinftlg fleflfttctaHscft; en claafom zal de twee- de helft van deze betiteling wel tijdelijk moe ten schuil gaan, om alleen het vrijzinnige te behouden. Aan Dr. de Visser hadden wij beter ge- gund. Zijn volhardend pogen had een slagen verdiend. Aan zijn wil heeft het niet gelegen, dat er ten slotte geen rechts getinit Kabinet is opgetreden. Wat Mr. Limburg betreft, nil alle recht sche pogingen mislukt zijn, kunnen we moei- lijk anders wenschen dan dat hij slaagt De crisis duurt reeds te lang. En bang zijn we niet voor hem. Omdat hij een verstandig mdn is en omdat de cijfergroepeering in de Kamer voor de rest zorgt. Nu een Christelijk Kabinet niet mogelijk bleek, zullen we een Kabinet-Limburg niet onwelwillend tegemoet treden Wij zijn gou- vernementeel van huis uit en van ors kan hij rekenen op, wat de Engelschen noemen, most loyal opposition. Het Centrum (r.-k.) schrijft onder meer: De heer Limburg behoort tot de vrijzinnig- democratische partij, voor welke partij hij vroeger ook in de Tweede Kamer z:tting had. Maar niet als partij-man zal hij thans aan't werk kunnen en willen gaan. Zijn po- sitie is trouwens een geheel andere, dan die van mr. Marchant, en ook de opdracht, hem gegeven, sluit een herhaling der pogingen, door den leider der vrijzinnig-democratische fractie aangewend uit. De samenstelling van een ministerie, steu- nend op een parlementaire meerderheid, is onder de gegeven omstandigheden ondoenlijk gebleken. En voor de formahe van een extra-parle mentair Kabinet schijnt een persoonlijkheid als de heer Limburg thans betere kansen te bieden, dan een politieke figuur van sterker uitgesproken karakter. Dit wil echter niet zeggen, dat geen reke- n:ng za! zijn te houden met de samenstelling der Kamer, zooals deze n-u eenmaal is. En evenmin, dat de nieuwe formateur niet zijn voordeel zou kunnen doen met al hetgeen reeds aan de hem verleende opdracht is voor- afgegaan. De nu al zooyele weken lang verrichte ar- beid, om de crisis te beeindigen, bevat, naar men vertrouwen mag, aanwijzingen en aan- duidingen, welke hem het vervullen zijner taak zul'en vergemakkelijken, althans vereen- voudigen. Daarbij is het samenstellen van een extra- parlementair Kabinet wel geen gemakkelijke taak, maar laat zij toch in verschillende ge- vallen een ruimere mate van vrijheid, dan bij het formeeren van een parlementair ministe rie het geval kan zijn. Men mag daarom met zeker vertrouwen den afloop der pogingen van den nieuwen formateur, die bovendien geen vreemdeling is in politieke en parlementaire kringen, te gemoet zien. En van een man van zijn inzicht en erva ring, van een man, die actief deelneemt aan de vedes-beweging, is stellig te voorzien, dat hij oog zal hebben voor den eisch van het handhaven der betrekkingen met het Vaticaan als belangrijk diolomatiek centrum, werkend voor de verzoening en toenadering tusschen de volken. Uit Grave en omgeving. Men schrijft uit Grave aan de N. R. Ct. Daar eenigszins regelmatig fietsen on doenlijk is, (men mott te beginnen met de Veerstraat te Nederassdt, telkens afstappen, wegens de onberijdbaren weg), zijn we maar weer te voet eens gaan zien, hoe het gesteld was met de noodbrug over het gat bij de Huurlingsche sluis, gelegen in den rijksweg Grave—Nijmegen bij het gehucht Lunen (gemeente Wychen). De brug, welke hier gemaakt wordt, is 3 M. breed en 10 M. lang en rust op 5 zware ijzeren balken. Deze ijzeren balken rusten aan de einden op tijdelij'ke landhoofden van zware op elkander gestapelde balken, en tusschen deze landhoofden waren nog twee steunpunten, uit balken en dwarsliggers sa- mengesteld, aangebracht Men hoopt de brug in zooverre reeds ge- reed te hebben, dat, zoodra aan weerszijden de opritten gereed zullen zijn, Maandag daarover bij dag (van 's morgens 8 uur tot 's namiddags 5 uur) het verkeer voor niet te zware voertuigen reeds een begin kan ne- men. Intusschen is men begonnen met het ge- deeltelijk aanvullen van kuilen en uitge stroomde gedeelten in het vemieuwde weg- vak, ten einde daardoor een voorloopige ver- keersweg van ongeveer 3 M. a 5.50 M. in ge- reedheid te brengen. Eerst dan, wanneer deze weg op boyen- genoemde wijze voldoende hersteld is, zal het 'erkeer met voertuigen daarover ook bij avond en bij nacht kunnen plaats hebben. Binnen eenige dagen hoopt men ook met deze werkzaamheden gereed te zijn. De bovengenoemde werkzaamheden wor den met buitengewone voortvarendheid door den heer Baumann te Grave als aannemer uitgevoerd. Dat het gevaar om van den weg te gera- ken op den rijksweg onder het gehucht Lu nen, niet den-kbeeldig is, ondervond reeds iemand uit Eindhoven. Gelukkig kwam de auto te vallen tegen een langs den berm staander eikeboom In 20 minuten tijds wist de heer Baumann met zijn mannen de auto weer op den weg te krijgen. Met den weg van Neder-AsseH naa Over- Asselt was het nog dezelfde treurige toe- stand. Aigemeen is men het er over eens, dat de burgemeester van Over-Asselt vcor zijn gemeentenaren niet veel doet. Gelukkig, dat het watersnoodcomit6 te Grave, waaraan van verschillende zijden door het Roode Kruis goederen werden toe- gezonden, zich met het lot van de menschen van de dorpen over de Maas inlaat en, bijge- staan door eenige flinke mannen in die dor- pen, voor een richtige uitdeeling van die goe deren zorg draagt. Naar ons van betrouwbare zijde werd meegedeeld, zijn er tusschen het bestuur van den polder't Rijk van Nijmegen en de BoS- sche Aannemprsmaitschappij onderhanaelin- gen gaande om te korren tot een vaste som voor het maken van den nieuv/en Maasdijk bij de doorbraak te Over-Asselt De nieuwe dijk heeft reeds een voetbreedte van gemiddeld 6 M. over de geheele lengte. Vanavond werd reeds veel rijshout vlak bij den nieuwen Maasdijk gebracht, om, mocht het water eens poltseling gaan wassen; het dadelijk bij de hand te hebben. •Morgen gaan de veldkeukens van de mili tairen weer naar Nijmegen terug, omdat ze; nu alle arbeiders uit de omgeving komen, niet noodig zijn. De boot, waarmee de visschers Adams en Schanzeleh op 31 December door den gewel- digen stroom door de doorbraak werden ge- sleurd, is een heel eind ver binnendijks zeer gehavend onder het ijs teruggevonden. Uit Deventer en omstreken. In een der geteiaterde buurtschappen der gemeente Voorst, de Steenenkamer heeft men een buurtvereeniging opgericht, die zich het eerst zal bezig houden met pogingen tot het in den vervolge afwenden van de thans voor de buurt zoo fatale gevolgen van den hoo- gen vloed en die bovendien wil trachten, de tuindersbevolking der buurt te doen meedee- len in de steunverleening voor de noodlijden- den. Het bestuur confereerde reeds met B. en W. van Voorst. In een vergadering van de buurtschap werd ergernis contra het gemeentebestuur geuit, dat volgens de meening van velen bij den watersmood niet voldoende belangen der betrokkenen zou hebben gediend. Ook de wegen, thans volkomen vemield, werden aan kritiek onderworpen. Het ge- meenitebestuur sloeg, zoo werd betoogd, daarop nimmer acht. Dit bloeiend tuinbouw- gebied heeft, naar men meende, recht op een betere verzorging van gemeentelijke zijde, in de eerste plaats wat de waterkeeringen aan- gaat. Een der woordvoerders zeide, dat de bur gemeester, baron Van der Feltz, pas na de doorbraak van den dijk, heeft opgemerkt, „dat er wat gedaan moest worden". Een der aanwezigen, de heer Pasman, lid van den raad, zegde namens de fractie der S.D.A.P in Voorst aan de vereeniging steun toe ter verkrijging van het verlangde. Nog werd besloten, om een gerechtelijke vervolging uit te lokken van degenen, die bij de bedijkingswerken eigendommen van tuin- ders onnoodig hebben vernield. Sterk werd aaneedrongen op krachtige po gingen bij het Watersnood-comitc tot het verkrijgen van schadevergoeding voor de tuinders. De commissaris der Koningin in de pro- vincie Gelderland, barcm Heemstra, verge- zeld van den hoofdingenieur van den prov. waterstaat, heeft met de heeren gedeputeer- den de werken van den nieuwen Maasdijlk bij de doorbraak te Overasselt bezocht. De heer van Loben Sels maakte eenige tech- nische opmerkingen. Het gezelschap was bij Tiel over de Waal gekomen en had eerst Wamel en den omtrek daarvan bezocht. Van Lith kwam men met twee auto's via Grave te Neder-Asselt om te voet naar het veer de Tempel te Overasselt te yertrekken, waar weer andere auto's ge reed stonden. Gister heeft voor de eerste maal de waters- noodcommissie te Overasselt onder voorzit- terschap van den burgemeester vergaderd Ook ging reeds de eerste auto over de nood brug te Lunen, n.l van den distridscomman- dant van de marechaussee te Nijmegen, ka- pitein Werner. Meer dan 1100 huizen moeten herbouwd worden of hersteld. Uit Nijmegen wordt aan de Telg. geroeld: Het bouwbureau voor de woningvoorziening in de overstroomde gebieden is cmder leiding van ir. Kuisten, inspecteur van de Volkshuis- vesting in Gelderland, officieel te Nijmegen gevestigd in een gebouw van de gemeente aan het Valkhof. De opbouw van de ingesforte huizen in het overstrcomde gebied zal onder leiding van ge- noemd bureau geschieden. Na grondig on- derzoek zal allereerst worden uitgemaakt. welke huizen ten gevolge van de beschadigin- gen geheel moeten worden afgebrokenen welke hersteld kunnen worden. Een en an der geschiedt in overleg met het Algemeene Wa- tersjioodcomit6. De voorzitter, de heer Bois- 9evain, en de penningmeester. de heer Sons- beeck, bezochten deze week de overstroomde gebieden om zich perseonlijk op de hoogte te stellen van de aangerichte schade. Zoodra het water weggevallen is. zal met den bouw der houten nodwoningen worden begonnen. Deze zullen zooveel mogelijk wor den gezet nabij de plaats der vroegere wo- ningen. Naar schatting van ir. Kuistm zijn in tiH door den watersnood geteisterde gebied 525 huizen onherstelbaar vemield, zocdat deze moeten wordm afgebrokm, terwijl 600 be- schadigde huizen grondige herstelling be- hoiven. Het overstroomde gebied in Maa$ en Waal omvat 17000 H A. en dat in het Rijk van Nij- mecen 6600 H.A. grcnd. ALS BENZINE ONTPLOFT.... (Van een specialen correspondent.) Berlin, 19 Jan. '26. Wij leven snel. Zoo snel, dat het leven n.eermalen eigenlijk geen leven meer is, maar verwordt tot een on afgebroken slaven en zwoegen, en onafgebro- ken jagen en jachten. Een opstaan, werken, naar huis rennen, eten en drinken en wederom werken, totdat wij eigenlijk voor het eerst in ons bed wederom tot ons zelven en tot het be sef kemen, dat er-al-weer-een dag voorbijge- gaan is Een leven, dat ons dermate in beslag neemi, dat er maar bitter weinig tijd en gelegenheid overblijft, door het genieten van de een of an dere kunst ook iets moos en ook iets zonnigs in het bestaan van alien dag te kunnen bren gen. Want het probleem om heden zoover te komen, dat wij zonder zorgen den dag van morgen tegemoet kunnen zien, is van pen der mate nederdrukkenden invloed, dat onze be- langstelling voor hetgeen er buiten ons eigen dagelijksche kringetje geschiedt er noodge- dwongen onder lijdt. Maar zoo van tijd tot tijd valt er toch nog wel eens iets voor, dat een uirzondering op dezen regel maakt Een watersnood, die vrijwel het heele land onder water, of een brand, die vrijwel heele wijken ir. lichte laaie zet, of een moord, die vrijwel het heele land in spanning; houdt. Om nog maar te zwijgen van gebeurtenissen als de thans plaatsvindende zesdaagschp wielerwedsfrljd, die de anders toch zco goedmoedige en kalme Berlijners tot ware furieen weet te maken, en den nuchterling die ook al door deze zesdaag- sche koorts aangegrepen, zijn schreden naar het Sportpalast richt, zich in hoogste verba- zing af doet vragen, of hij hier niet veeleer dan in een wereld van verstandige menschen in een verzameling van volslagen idioten terecht gekomen is. Es gibt im Leben manchesmal Momente Wij hebben er zoo just wederom de waar- heid van ondervonden, toen in het Noorden van Berlijn, het Berlijn der fabrieken en het Berlijn der troosteloos grauwe huurkazernes, waar honderden zwoegers en tobbers in moei- zamen arbeid hun leven van alien dag trach ten te leven, een ramp heeft plaats gevonden, zoo groot en zoo ontzettend, als de wereld- stad er nog niet vele heeft gekend. Zij heeft plaatsgegrepen in een dezer grauw-steengn huurkazernes, in een dezer troosteloos sombe- re woningcomolexen in een der vele wan- hoopsstraten der stad. Want daar heeft in den vroegen uchtend, toen alreeds de eerste arbeiders naar hun Werk gugen, een ontplof- fing plaatsgevonden, die in de gansche straat geen ruit heeft heel gelaten en die een dusdamgen luchtdruk te weeg bracht, dat in tallooze woningen alles in stukken en brok- ken honderden meters ver de lucht ingeslin- gerd is In een der kazernes waar een 24 tal fami lies te zarnen woende, en waarvan verschil lende ook nog een kamertje hadden onderver- huurd, heeft nl. een benzine-ontploffing laatsgevonden, die vrijwel dit gansche ge- ouw tegen den grond geslagen, en meer dar vijfiig slachtoffers heeft gemaakt. Het deed mij terugdenken aan de verre da gen dat ik nog als oorlogscorrespondent de stuk geschoten woningen en vernielde vrucbt- boomen als evenzoovele aanklachten tegen den oorlog ontmoette, en ook hier stegen uit de brokstukken van wat eenmaal een muur of een kamer of een heel huis was geweest, zelfs steenen harten verscheurende smartkreten om- hoog. Want onder het puin lag meer dan een tiental bewoners begraven, en de verstikkende dampen die de grauwe winterlucht zoo moge lijk nog grauwer en nog froosteloozer tracht- ten te kleuren, verhinderden de dappere brandweermannen deze kermende stumperds te hulp te Snellen. Het waren tooneelen als in de wreedste dagen van den wreeden oorlog, die zich hier afspeelden en ik zal nooit of te nimmer den aanblik vergeten van den onge- lukkigen man, die, bloed-overstroomd, tus schen de rookende puinhoopen rofiddwaalde en onder den uitroep: „Mijn arm, mijn arm, waar is mijn arm?" naar vrouw en kinderer. zochtMen is er tenslotte in geslaagd de zen zwaar gewonde volslagen krankzinnig naar het ziekenhuis te kunnen brengen, hef- zelfde dat thans met gewonden tot berstens toe is gevuld Enkel met een hemd bekleed renden de be woners van het gebouw, dat met donderend gekraak en onder een ondoordringbare wo'k van stof in elkander storttc, door de straten. En terwijl de steenen als sneeuwvlokken naar beneden vielen, terwiji ieder oogenblik heele brokken muur en heele stukken dak op de straatsteenen donderden, drongen de bewo ners der hoogergelegen etages als waanzinni- gen naar buiten. Kinderen werden tegen den grond geloopen, vfouwen vielen bewusteloo- neer, en ik zag persoonlijk hoe een man, die zich wederom in deze hel terugstortte om zijn kind te kunnen redden, met dit teere wezentje onder een brokstuk van een balcon verpletterd werd Wat de Berlijnsche brandweer hier heeft gepresteerd, gTenst waarlijk aan het ongeloof- Ujke. Nauwelijks toch hadden haar de eerste berichten bere kt, of zij kwam met veertig wa- gens door de nog menschenleege straten aan- gerend. Het was een onvergetelijke aanblik. hoe deze met dood en vernieling bedreigde mannen het inelkander stortende huis binnen- drongen, met za&en, bijlen en ander materiaal aan den arbeid togen, en onder een helsch lawaai waarbij een kanonnade nog maar een kleinigheid was, allereerst de vrouwen en kin deren naar buiten trachtten te brengen. Wat ook een buitengewoon gevaarlijke arbeid was, daar door den geweldigen luchtdruk allerle! brokstukken door de lucht geslingerd werden. en in hun val menig slachtoffer maakten Zooals bijv. een zware auto een honderdta' meters werd opgenomen, midden in een groep voorbijgangers terechtkwam en een drietal. vrijwel onherkenbaar verm nkte En hoe het opruimingswerk opschiet, daar van moge het onderstaande een hedl klein voorbeeld geven. Het is nog maar een dag geleden, dat deze ramp heeft plaatsgegrepen, en er is geen blad, of het wijdt koloirmen en nog eens kolommen aan deze catastrofe M2ar toch Er was in deze buurt een jonge postbode Een pestbode, die nog maar eenige dagen in dienst was. En deze had in deze buurt zijn brieven te bezorgen. Hij loopt in de zwaar ge- troffen en zwaar bezochte straat en weet het nummer der verwoeste woning niet. Hij ver- vult zijn zware taak. Woningen van vier hoog en meer. Trap op, trap af. Schift zorgvuldig kranten, aangeteekende en pewone brieven en zoekt naar no. 9. Vreemd. Hij vindt het niet. Nogeens weer bekijkt hij het aangegeven adres. Het staat er toch zoo duidelijk op No. 9. Nog eens weer kijkt hij ziin lijstje na. Ja, het is alles in orde. Alzoo: No. 9. Waar is No. 9. Het huis is als van den aardbodera wegge vaagd. Want wat daar nog over is, dat is een rulne. Een droevige verzameling steenen, lat- ten, planken, uiteengesprongen vaten benzi ne. Daar ligt bloed op de straat, en van on der de brokstukken klinken heel zwakke hulpkreten opDe jonge postbode huivert. Zoo moet het ook in den oorlog ziin geweest. Maar daar heerschten haat en nijd en vernie ling, verwoesting en doodMaar hier heerscht wederom orde. Hier heerscht weder om leven. Hier donderen de zware vrachtwagens weer over de keien, hier flitsen de trams weder door de menschenvolle straat, hier haasten zich de mannen naar het werk, en hier spoe- den de kinderen zich weer naar school. Hier heeft weder het leven zijn rechten rnomen. En over den dood getriomfeerd „Und das Leben siegt". De jonge man heeft niet veel fantasie. En voor hem is het onderscheid tusschen de ze- geningen van den krijg en de gevolgen van den vrede niet groot. Hij is nog wel heel jong, maarJiij is een Duitsche beambte. Duitsch, in hart en nieren Duitscli. Regel, Ordnung, Disciplin.... En op het adres staat nu eenmaal: no. 9. En dus is er voor dezen jongen niaar een weg: No. 9 te vinden Hij schudt het blonde hoofd. Ongelooflijk, dat het adres, dat op zooveel brieven geschre- ven staat, zoo maar opeens verdwenen is Es ist nicht moglich En nogmaals schudt hij den blonden kop, om deze ontdekking, die in zoo lijnrechte te- genspraak staat met alle regelen der logica, met alle ervaringen, en waarin het reglement van den dienst niet eens voorziet Hij is nog maar een heel jonge postbode. Jhr. Mr. C. DE MAREES VAN SWINDEREN. (xemengti JN'ieuws. DE KABINgTSCRISIS. De panementsreaacteur van het Volk schrijft: Naar wij uit goede bron vernemen, heeft dr. De Visser, naaat hem gebleken was, dat zijn pogingen m ae zitting van ten extra- parlememair kabinet onaer rechtscne signa- tuur niet met goeden uitslag zouden kunnen worden bekroond, de mogelijkheid ondex- zocht van ten extra-parlementair kabinet on aer lmksche signatuur, welk onderzoek ge- leid heeft tot een contact met mr Limburg, uit we.k contact dr. De Visser den indruk kreeg, dat mr. Limburg niet ongenegen was, pogn gen tot vonning van zoodanig extra- parlementair kabinet aan te wenden, hetgeen dr. De Visser aanleiding heeft gegeven aan de Kouingm te adviseeren, aan mr. Limburg opdracht tot vorming var een extra-parle mentair kabinet te verkenen. In verband met de pog.ngen van mr. Lim burg tot kabinetsformatie zal, naar het Volk voorts verneemt, dr. De Visser op dit oogen blik niet overgaan tot publicati'es van ddV gang van zaken bij zijn formatiepogingen. EEN BISONPARK IN 'T ZEISTER BOSCH. B. en W. van Zeist hebben thans bij den raad ingediend hun voorstel tot het aan leg gen van een bisonpark in het Zeisterbcsch Zij wijzen op de groote offers, die de gemeente, sedert zij in 1913 het bosch aankoclit, zich heeft ge,roost cm het natuurmonument ten gerieve van de ingezetenen en de duizenden vreemdelingen, die het jaarlijks bezoeken, in stand te houden en 1 .erfraaien. Bestond het bosch vcorheen hcofdzakelijk uit naald- hout, thans wordt er ook veel loofhout aan- ge.rcffen, wat een aangeaamc afwisseling biedt en fevens tot uitbreiding van den vogef- stand niet weinig heeft bijgedragen- - Ook aan den aanleg van wegen, zoowel rijwegen als fiets- en ruiterpaden, is veel ten koste gelegd. Toch zullen ook verder zeg gen B. en W. geen kosten mogen worden ontzien om het bosch in zobdanigen staat te brengen en te houden dat het een sieraad blijft voor de gemeente en zijn aantrekkings- kracht voor ingezetene en vreemdeling blijve behouden. Kwam, dank zij ook de medewer- king en't toezicht van het Staatsboschbeheer, reeds veel tot stand toch zijn er uit den aard der zaak nog verschillende verbeteringen aan te brengen, die tot nu toe om bepaalde reden achterwege bleven. In de eerste plaats wordt dan gedacht aan de entree van het bosch, waar zich de voorma- lige we.de bevindt, die sedert de oorlogsjaren voor vclkstuintjes is in gebruik gegeven De ze besiemming kan er thans zonder bezwaar weder aan worden ontnomen. B. en W. wilden er nu eerst een hertenkamp van maken; toen echter de heer F. E. Blaauw te's Graveland een tweetal bisons (stier en kce) ten geschen- ke aanbood, kwam men op het denkbeeld een bisonpark aan te leggen. Stellig zal dit een groote attractie blijken te zijn, veel meer dan een hertenkamp. Hertenkampen komen in de omgeving vrij veel voor, de bison echter, die behoort tot een naggioeg uitgestorven dier- soort, vindt men nog slechts in den dierentuin en in het dierenpark van den heer Blaauw Dat de bosehweide veel lager ligt dan de daarlangs loopende rijksstraatweg en het aangrenzende bosch komt aan het beoogde doel zeer ten goede. De steile kanten vormen nu een natuurlijke afsluiting. Wordt daarop nog een steyig ijzeren hek geplaatst, zooals in de bedoeling ligt, dan zullen de bisons-, die voor mensch en dier zeer gevaarlijk zijn, het kamo niet kunen verlaten en bestaat er 09k geen gevaar dat het publiek de beesten te dicht zal naderen. Voor het in orde brengen van het terrein vragen B. en W. een crediet van /7200. ONDERZOEK NAAR DE VEEM- MOORDEN. De sociaal-democratische afgevaardigde Sanger motiveerde breedvoerig het voorstel tot instelling eener parlementaire enquete- commissie, welke de zaak der veem-organisa- ties en veemmoorden tot helderheid zal trach ten te brengen. Afgevaardigde Stord (Volkisch) protesteer- de tegen de scherpe aan vallen van afgevaar digde Sanger op even scherpe wijze. Daar meer dan een derde gedeclte der afge- vaardigden zich vdor de instelling der com missie verklaarde, geldt deze zonder special* beslissing volgens de regeling der werkzaam heden als aangenomen. De commissie zal bestaan uit 21 leden. Dinsdagmiddag om 2 uur zal dr. Luther met een programrede het nieuwe kabinet aan den Rijksdag voorstellen. DOOR EEN VRACHTAUTO AANGEREDEN. Dondtrdagavond liep zekere vrouw v. G. over den Rijksweg van Princenhage naar Et- ten. Ter hoogte van het Liesbosch wi'de zij xitwijken voor de naderende stoomtram, toen zij eensklaps werd aangereden door een vrachtauto der Blue Banafabriek. Zwaar ge- wond werd de 67-iarige vrouw opgenomen en naar het Lucia Gesticht overgebracht. Daar bleek dat zij een schedelbreuk had beko- men en een heup had gebroken. Haar toe- stand is zorgwekkend. IJS. Uit Texei: De boot is Zatei'dag tweemaal in de haven geweest. Zeilschepen en raotoren kunnen de haven niet bereiken. Uit Enkhuizen: Bij Enkhuizen ligt thans het Krabbersgat en de zee in de richting Am sterdam geheel open, zoover het oog reikt. De haven en geleidevuren zullen hier weer spoedig worden outs token. Uit Urk: Vrijdagmorgen iieeft het stoom-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6