DAGBLAD VOOR ALKA1AAR EN OMSTREKEN. No. 21 Honderd acht en fwlntigsfe Jaargang 1926. AfeoiHifimeiitspHjs bij vooruitbctaling per 3 maimflcn T2.—, fr. per post f2.50. Bcwfjsn. 5 ct Aclvcrtcntlopr. 25 ct. p. rcgcl, grootere letters fiaar plaatattlfmtfc Blie veil franco N.V. Boek- en Handclsdr. v.h. norms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. Djt numiner bestaat uit 2 bladen. DINSBAG Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdr^dacteur Tj. N. ADEMA. *26 JANUARI Buitenland. DUITSCHLAND'S INEENSTOR- TING IN 1918. Naar uit Berlijnsche parlementaire kringen verluidt, heeft Rijksdagpresident Loebe de verdere verspreiding van de brochure van den afgevaardigde Dittraann, welke den titel voert „De marine-justitie-moordn van bet jaar 917 en de admiraalsrebtilie van het jaar 1918", samengesteld naar die officieele gehei- me acten in opdracht van de parlementaire ;ommissie van onderzoek in z'ake den wereld- oorlog", verboden, daar een opdracht van de commissie van onderzoek tot het opstellen dezer brochure niet uitgegeven is. DE VEEMMOORDEN IN DUITSCHLAND. Naast het justitieel onderzoek voor de cri- mineele zijde van de beruchte en geheimzinni- ge veemmoorden, toegeschreven aan leden der z.g. zwane rijksweer, zal, gelijk gemeld, thans een parlementaire commissie van enque ue een onderzoek instellen naar de politieke zijde van de zaak. Evenals nu in Hongarije met de valsche muntersaffaire het geval is. Het justitieel onderzoek van de rechtbank zal thans waarschiinlijk ook in. bet algemeen in openbare terechtzittingen plaats hebben. In elk geval schijnt de bedoeling te zijn de open- baarheid slechts in uitzonderingsgevallen en dan nog slechts voor korten tijd uit te slui- ■ten, waartoe dan te1kens eerst in den loop van het proces zal worden besloten. Op 1 Februari wordt te Berlijn het eerste veemmoordproces behandeld en wel in zake den moord op den soldaat Pannier. Er zijn elf beklaagden. Andere processen zullen het uitvloeisel zijn van dit proces. Bedoeling schijnt te zijn bij het geval-Pan- nier grondig de geschiedenis van de veemge- ruchten der „zwarte rijksweer" te behandelen. DE TERUGKEER VAN CHAM- BERLAIN. Sir Austen Chamberlain zal, naar de Brit- sche draadlooze dienst meldt, op den terug- weg uit Rapallo, waar hij door influenza zijn kamer heeft moeten houden, Woensdag te Parijs met president Doumergue en den heer Briand aanzitfen aan een lunch te zijner eere. Naar men uit Loiiden meldt, hecht men daar groot gewicht aan het verblijf van Chamberlain te Parijs. Hij zal er uitvoerige besprekingen houden met Briand over kwes- ties, die zoowel vtor Engeland als Frankrijk van belang zijn. DE SP TONNAGE IN POLEN. Uit Warschau wordt gemeld, dat de Pool- sche pers verschillende bijzonderheden bevat over de ontdekte spionnage-organisatie ten be- hceve van Duitschland. Drie der vermoedeHik voornaamste leiders, alsmede tal van mede- plichtigen zijn gearresteerd. GRATIE VOOR IERSCHE GEVAN- GENEN. Het Britsche ministerie van binnenlandsche zaken heeft te Belfast meegedeeld, dat in ver- band met het onlangs gesloten verdrag de gouverneur de vonnissen heeft vernietigd van 33 personen, die wegens verschillende grens- ongeregeldheden tot dwangarbeid zijn ver- oordeeld. STORM EN KOUDE IN DE VEREENIGDE STATEN. Zaterdagmorgen vroeg is te New-York, in: een hevigen storm, de temperatuur plotseling gedaald tot 17 gr. Fahrenheit. Den dag te vo- ren had de temperatuur des middags om 12 uur op 49 gr. F. gestaan. Aan de heele Oost- kust heerschte Zaterdeg storm en koude. DE ONTRUIMING VAN KEULEN. Gemeld wordt, dat de Britsche vlag op het hcofdkwartier te Keulen in den middag van 30 Januari naar beneden zal worden ge- haald. Dien dag zullen de laatste Britsche troepen de stad verlaten. DE MOORDENAAR VAN VIJFT1EN i JAAR. De vijftienjarige Louis Noel, die, zooals wij mededeelden. de vorige week met een noge- kende wreedheid zijn patroon en diens oude moeder te Clerjus. bij Epinal. vermoordde, is in Saint-Cloud gearresteerd. Hij was, na den moord te hebben gepleegd, naar Marseille gegaan, waar hij een vroegeren kameraad Lamby, had ontmoet Tezamen hadden zij met de 3500 francs, die de misdaad had opge- bracht. feest gevierd. Lamby had daarna voor- gesteld naar Garches, waar hij woonde, tc- rug te keeren om werk te zoeken. Een arbeider zag de beide kiiapen in een cafe in Saint-Cioud en herkende Noel, met wien hij vroeger eens had gewerkt. Bij hun arrestatie verklaardc Noel dat hij in Marseille een biljet van 1000 francs liad verloren. Bij foulilleeriug bleek dit biljet in de voering van Lambv's jas te zijn genaaid. Lamby had het van ziin „vriend" weggenomen! LAAGHARTIGE OVERVAL. Te Gotha hield de organisatie Reichsban- ner Schwarz-rot-gold een betooging, waarbij opperpesident Horsing een rede hield. Toen Horsing en andere leden zicli na af- loop naar hun hotel begaven. werden zii aangevallen door een troep Volkischen, die zich in het duister in hinderlaag hadden op gesteld. Eenigc. leden van de Rijksvlag wer den ernstig gewond. Horsing kon zijn hotel bere;k°u. GLLN BEWEGING TEGEN DE CHRISTENEN. Het Chifleesche departement van buiten- landsche zaken heeft een telegram rondge- zoiivlen waarbij een ogclerjock' wordt gelasi naar een beweerde bedrijvigheid tegen de cliristenen, waarvan de Fransche gezant de vorige maand melding maakte. Volgens de reeds uit de meeste provincies ontvangen ant- woorden zijn de Chineezen gehee! verzoend geraakt met het Christendom, tegen hetwelk geen vijandige demonstrates zijn gehouden en zal aan de in China verblijvende vreemde- lingen volledige bescherming worden ver- leend in overeenstemming met de verdragen. NIEUWE ONDERDRUKKINGSMAAT- REGELEN IN ZUID-TIROL. Te Trient is bij verordening der Italiaan- sche onderwijsautoriteiten bepaald, dat het onderwijs in het Duitsch als tweede taal moet worden gestaakt. Volgens een bericht uit Rome is bij Ko- ninklijk besluit bepaald, dat in de nieuwe nog niet volkomen veritaliaanschte provincies geen scholier naar een hoogere klasse mag worden bevorderd, indien hij niet met goed gevolg een examen afgelegd heeft in de Ita- liaansche taal. EEN SLEE DOOR HET IJS GEZAKT. Volgens een Wolffbericht is bij Nemonien in Oost-Jruisen een slee, waarin vijf kinderen uit een gezin te Karlsrode gezeten waren, bij een tocht over het ijs in een wak geraakt. Slechts een der vier dochters kon worden ge- red, de eenige zoon en de andere dochters verdronken. ZIJ WAREN VAN DE TELEFOON. Inbrekers hebben in den nacht van Don- derdag op Vrijdag hun slag geslagen in de juwelierszaak van Hardys, in Woodstock Street te Londen. Zij wisten een gat te boren in den zijkant van een brandkast en aldus voor een waarde van 10.000 pond aan kost- baarheden te stelen. Een werkster kwam de dieven, die door een belendend perceel ver- trokken, tegen. Zij zeiden Jiaar, dat zij „van de telefoon" waren. GOEDERENTREIN IN EEN RIVIER GESTORT. Volgens een bericht uit Boekarest zijn op het traject PiatraNeamtu twee goederen- treinen met elkaar in botsing gekomen, waar bij een dezer, bestaande uit locomotief en vijf wagons, van een brug in de Bistritza stortte. Drie personen werden gewond. De materieele schade is aanzienlijk. KOSTBARE UURWERKEN GESTOLEN TE STUTGART. Dezer dagen zijn in het Wurtembergsche Landesgewerbemuseum twee zeer kostbare tafelklokken vermist. Wegens veranderingen in de opstellinp van het tentoongestelde in een der zalen waren zij tijdelijk opgeborgen en thans blijkt plotseling, dat zij niet meer aanwezig zijn. Zij zijn op onverklaarbare wijze verdwenen. Het eene uurwerk, hoog ruim 22 Centime ter, is een bronzen staande klok in den vorm van een vierkanten toren met koepelvormig bovengedeelte, dat bekroond is met een Ju- dith-beeldje. De klok is gedeeltelijk verzilverd en is versierd met rijk graveerwerk, dat die- ren, sterrekundige en meetkundige figuren enz., voorstelt. Het jaartal van de vervaardi- ging, 1565, merk H. G., het teeken van den meester-klokkenmaker Hans Gruber uit Neu- renberg, op vier plaatsen in het metaal gesla gen is. Op de binnenzijde van den rijk ver- slerden zijwand bevinden zich een zonnewij- zer en een klein kompas zonder naald. Het andere vermiste stuk is een vierkante ta- felklok, metende 14.6 bij 9.9 Centimeter, met op de vier zijden gegoten reliefwerk, dat zee- goden en dergelijicen voorstelt, en is boven- dien rijk gegraveerd. Op het bodemblak staat gegrift „Hans Honevelt fecit in Vilden, 1599", als ook een paar manskoppen. DE GODSDIENSTWAANZINNIGEN. VAN BOMBON. Zaterdagochtend in alle vroegte heerschte er een groote. drukte in Melun, want met den eersten Parijschen trein kwamen de tien vrou- wen mee, die onlangs wij hebben er toen uitvoerig melding van gemaakt uit B^iv deaux naar het dorp Bombon bij Melun wa ren overgekomen met het doel Abbe De- noyers, den pastoor aldaar. dien zij van hek- serij beschuldigden, te kastijden De vrouwen, die alien tot de geheimzinnige sgcte van O L. Vrouwe-der-Tranen te Bordeaux behoorden, ranselden den geestelijke geducht af, en had den zich dan ook thans, tezamen met twee manneu der secte, voor het gerecht te verant- woorden. De aanwezigheid van alle beklaagden, die met den Abbe en zijn huishoudsier werden geconfronteerd. gaf aanleiding tot heftige too- neelen, waarbij de geestelijke het wederom hard te verduren had. De beide mannen, die in voorloopige hechtenis zijn gehouden, gaven blijk van een bedenkeliik geexalteerde menta liteit. Een van hen verklaardc voor den rech- ter van instructie het volgende: „Ik heb abbe Denovers geslagen met de gestrengheid welk ik sedert vijftien maanden bij mij zelf toepas om mij te pijnigen en te bestiaffen. Ik heb forsch geslagen, met alle kracht. welke God mij schonk, wiens soldaat ik bij deze gelegen- heid was in den strijd tegen den pastoor van Bombon den Vertegenwoordiger van het le- ger des Duivels" Hii vertelde voorts van de %hekserij'' van den Abbe, die boven de kapel d.er secte in Bordeaux vogels liet vlie- gen, welke in de liwht de letters van zijn naam jjeschrevenEen ncodlottig voorteeken, want wrnneer men het slaan van de vleugelen dier vc'oelJ hoovt en in hun uitwerpselen lrapi, fs dit voldoencle oin wreecle oijnen te lijden. Ook heeft Abbe Denoyers in den tuin der kapel duivelsche paddestoelen doen groeien van een onbekend en geducht soort.... Dit alles had bij Marie Mesmin, het hoofd der secte en bij beklaagde geleid tot een verlies van physieke en geestelijke krachten. Het defile der tien vrouwen, alien ge- sluierd ten einde niet door de parsfotografen te worden gesnapt, was niet van humor ont- bloot. De meesten betreurden het gefcrurdo een van hen vond het vooral jammer dat de Heilige Maagd in deze juridische zaak wordt gemengd. De rechter van instructie vroeg of alleen reeds de aanwezigheid in de rechtzaal van den Abbe ook pijnen veroorzaakte. Neen, antwoord'de een dei- mannen, maar ik denk dat ik over een half uurtje wel iets zal gaan voelen. ,,Welnu, als dat gcbeurt. dan laat u't mij wel weteu", merkte de rechter droog op. Er is nu sprake van om Marie Mesmin, de oprichtster en leidster der secte, als getuige op te roepen. KARDNAAL MERCIER. Het stoffelijk overschot van kardinaal Mer- cier is naar Mechelen overgebracht, waar het in het aartsbisschoppelijk paleis op een praal- bed is gelegd. Wat het meest opvalt, zijn de bleekheid van het gelaat en de vervorming bij de oogen, die diep In hun kassen zijn gezonken. De wan- gen zijn sterk vermagerd- Over het geheele gelaat ligt een trek van lijden. De kardinaal is enherkenbaar. Kardinaal Mercier draagt op zijn doods- bed een witten mijter en een purperen mantel. Aan het publiek was Zondag toestemming verleend lan.gs het stoffelijk overschot van kardinaal Mercier in het aartsbisschoppelijK paleis te Mechelen te defileeren. De menigte groeide, naar de „Libre Belgi- que" meldt, zo6 aan, dat zij niet in bedwang kon worden gehouden, hetgeen eenige botsin- gen en arrestaties ten gevolge had. Men was toen verplicht de deuren van het paleis te slui- ten. Daar Zondag geen ministerraad kon wor den gehouden, hebben minister-president Poullet en baron Rolin-Jacquemyns, minister van binnenlandsche zaken, behoudens goed- keuring van den ministerraad, bepaald dat den overleden kardonaal een nationale begra- fenls zal worden bereid. Voor dat het stoffelijk overschot naar Me chelen werd ervoerd, werd het gebalsemd en werd een gipsafdruk van het gelaat gemaakt. Donderdagochtend a.s. zal in de St. Gudu- la-kerk te Brussel een plechtigen tijkdienst worden gehouden, die door den Koning zal worden bijgewoond. De bijzetting in cle St Romboutskerk geschiedt op verzoek des kar- dinaals. Gedurende jaren bestond er een ver- bod om in de kerken te begraven. Na den wa- penstilstand echter richtte de kardinaal een schrijven aan Vandervelde, destijd-s minister van justitie, waarin hij deri wensch uitdrukte in de St. Rombouts te worden begraven, een wensch, die door Vandervelde werd ingewil- ligd. De Engelsche bladen brengen hulde aan den moed en het patriottisme van kardinaal Mercier in hetb egin van den oorlog. De bladen van alle richtingen brengen hul de aan de groote figuur van kardinaal Mer cier, wiens heengaan zij als een nationale rouw beschouwen. Door zijn wereldvermaard- heid, zoo zeggen zij, heeft de faam van Me chelen zich vastgehecht in den geest van mil- licenen menschen, over de geheele wereld ver- spreid, die vroeger niet eens* het bestaan der stad kenden. Koningin en staatshoofden, vertegenwoor- digers van internationale lichamen, honder- den autoriteiten, alien achtten het z.ch steeds tot plicht om, als zij zich in Belgie be- vonden, hun opwachting bij den kardinaal ip maken. Poincare, Wilson, Koning Alfonso van Spanje, Koning George van Engeiand, de Koningen van Noorwegen en Roemenie, de Prlns-Regent van Japan, president Maza- ryk, en alle maarschalken van Frankrijk to- gen naar Mechelen om den aartsbisschop te begroeten. Tot een der laatsten, die den kardinaal aan zijn sterfbed hebben begroet, behoorde kroonprins Leopold, zoo juist van zijn reis door de Kongo teruggekecrd. Het onderhoud heeft tien minuten geduurd. Toen prins Leopold naar buiten trad, was hij diep ontroerd. Gistercchtend heeft men ten aanzien der be- grafenis van den Kardinaal besloten, dat er 2 plechtigheden zouden zijn, een nationaie plechhgheid Donderdag te Brussel en een voor het bisdom Vrijdag te Mechelen. Het lijk zal Donderdag weer in Brussel aanko- men om 10 uur in het Noorderstation en bij dc begrafensplechtigheid zal hetzelfde proto col gevolgd worden als bij de begrafenis van generaal Leman. De rouwdienst in de St. Goedele heeft om 1 uur plaats. De troepen zullen langs den weg opgesteld worden. DE BANKBILJETTENZWENDEL. Sinds enkele dagen, zoo seint de corres pondent van de „Frankf. Zt.", heeft de val- schemuntersaffaire een nieuwe wending ge- nomen, welke van groote beteekenis kan wor den op bipnen- zoowel als op buitenlandsch politiek gebied. Op buitenlandsch politiek terrein is van gewicht het tamelijk energiek optreden van de ambtenaren der Fransche recherche, die de laatste dagen in de Hon- gaarsche hoofdstad zijn aangekomen. Zij hebben het O, M. een reeks wenschen voor- felegd, waartoe zou behooren het verlangen epaalde verhooren persoonlijk bij te wonen. Op binnenlandsch politiek gebied is de toestand verscherpt door uitlatiugen van den rechtradicalen leider Gombos in de Turijn- sche „Shampa". In dat interview spreekt Gombos als een dictator en verkondigt hij, dat hij, ingeval de zaken in Hongarije uitloo- pen op een overwinnins der democratic, het geen volgens hem gelijk staat met een Joodsch bestuur, naar revolutionnaire mid- delen zal grijpen en zich met geweld zal ver- zetten. Deze verklaringen van Gombos, welke de ze intusschen tracht te verzachten, hebben in politieke kringen veel opzien gebaard. Als een, zij het toevallige, repliek hierop kan een verklaring gelegd worden van graaf Karolyi, die in Oct. 1918 in Hongarije de macht in handen kreeg, maar vijf maanden later de Bolsjewiki zijn plaats liet innemen en in diens memoires door prins Windisch- Gratz beschuldmd were! van landverraad, welke kwestie thans weer, zooals gemeld. ter sprake is gekomen in een proces tusschen beiden, hetwelk te Berlijn gevoerd wordt. Graaf Karolyi, die na langdurige omzwer- vingen door Engeland, Tsjecho-S'owakije, Italie, Zuid-Slavie, Oostenrijk, Amerika, Ca nada en Frankrijk, thans als politiek refugee te Londen is aangekomen, heeft in *en onder houd met een medewerker van dc „Manch. Guard." gesproken over het huidige Hon- gaarsch° schandaal. De oud-premier en eerste president van Hongarije, die veranderitig in zijn positie al leen kan verwachten na een totalen omkeer van den politieken toestand in zijn land en een terugkeer van het linksche socialisme, ver- klaarde dat het va'schemunters-incident al leen een Fransch-Hongaarsche affaire was. Een succesvolle restauratie in Hongarije zou onmiddellijk het sein zijn voor een dergelij- ken staatsgreep in Oostenrijk en Duitsch land. De eenige remedie tegen dit latente ge- vaar voor dynastieke ..Putsches" achtte hij. dat Europa en speciaal dan de Volkenbond aanstuurt op een plebisciet in Hongarije om te beslissen of het volk een republikeinschen dan wel een monarchalen regeeringsvonn wenscht. Zoolang als Hongarije een regeret- schap, d.i. een koninkrijk zonder koning blijft, zal er heimelijke propaganda worden gevoerd voor een herstel der Hatsburgers Ontwapening der onwettige organisaties is de eerste stap, daarna democratic. Dan pas zal de mogelijkheid geboren zijn het half- feodale stelsel in Hongarije op te ruimen en liet geleidelijk te maken tot een modernen Europeeschen staat, welke mettertijd plaats kan nemen in de Vereenigde Staten van Euro- pa. Van officieele zijde is reeds een tegenspraak gegeven van het verhaal van de Weensche „Abend", dat de premier graal Bethlen ern stig gecompromitteerd zou zijn door een brief, door hem aan den president van de Hongaarsche nationale vereeriiging baron Perenyi geschreven, en waaruit zou blijken, dat hij van het valschemunters-complot op de hoogte was geweest en niet had ingegre- pen. De correspondent van de ,,Frankf. Ztg." verklaart nu nader, dat graaf Bethlen inder- daad einde November voor zijn vertrek naar Geneve een brief geschreven heeft aan ba ron Percryi. Daarin waarschuwde hij dezen zijn naam te gebruiken voor kinderachtige samenzweringspogingen. Met nadruk ver- klaarde de premier in verband met toenmaals in omloop zijnde geruchten over een staats greep voor aartshertog Albrecht, dat hij elke beweging in de kiem zou verstikken en daar- toe de noodige maatregclen had getroffen Het schrijven van Bethlen heeft met het val- schemuntersschandaal niets te maken. KORTE BERICHTEN. Het B. T. A. maakt melding van een bot sing tusschen den nachtsneltrein uit Sussah met een goederentrein in het station Ogulio (Zuid-Slavie). En zijn vele gewonden, terwijl de materieele schade zeer groot is. Volgens officieele opgaven zijn onge- veer 8500 H.A. winterkoren door de over- stroomingen in't Oosten van Hongarije ver- nield. Afgezien van deze schade, is de oogst van wintertarwe normaal. (xempns:«l Nieuws ROTTERDAM EN DE TREKHONDEn" Naar wij vernemen, zegt de Crt., ligt het in het voornemen van hvt Rotterdamsche ge- meentebestuur om zooara de Ministercrisis is opgelost over het trekhordenvraagstuk over- leg met de regeering te plegen. Het college van B. en W. wilde geen verbod voor enkele straten afkondigen, daar men dan iets on- wettigs zou doen: namelijk het gebruik van trekhonden afschaffen niet ter wille van het verkeer, zooals de wet eischt, maar alleen om tot afschaffing te geraken. Bovendien zou in dat geval de regeering het geheele trekhondenvraagstuk laten rus- ten, daar alleen van de zijde der groote ste- den drang wordt uitgeoefend om tot afschaf fing te geraken en liet plate'and den wan- toesiand het liefst zoo zou laten. Men zal de regeering verzoeken een wets- wijziging aanhangig te maken, waarbij of het gebruik van trekhonden in heel Nederland verboden wordt, of wel aan de bevoegdheid der gemeenten zoodanige uitbreiding wordt gegeven, dat zij bij verordening op haar eigen terein dit vraagstuk naar believen kan regelen. Wij kunnen liier nog aan toevoegen, dat naar het oordeel van autoriteiten op het ge bied van gemeentc-recht. Amsterdam en Den Haag in de stedelijke verordeningen bepalin- gen omirent het gebruik van trekhonden heb- i en opgenomen, die door den Hoogen Raad zeker niet bekrachtigd zouden worden. DE AARDBEV1NG IN DEN NACHT VAN 5 OP 6 JANUARI. Het Kon. Ned. Meteor.Instituut in de Bilt deelt het volgende mee: Op het verzoek om mededeelingen over de aardbeving in den nacht van 5 op 6 Januari ontving het Metereologisch Instituut te de Bilt 160 berichten. Het Instituut dankt alien, die een bijdrage inzonden, hiervoor zeer. Di oorsprong van de aardbeving was gelegen in West-Duitschland in de streek van den Eifel zij werd in oils land het krachtigst gevoelc in Limburg, doch ook nog, hoewel zwak, in dc noordelijke en westelijke provincien." PROF. VAN CALCAR S KANKER- ONDERZOEK. Voor leerlingen en vele oud-leerlingen heeft prof, van Calcar in een siatnpvolle col- lege-zaal te Leiden de resultaten tnedegedeeld van zijn kanker-anderzoek naar den venvek- ker van den kanker. Eerst werd gemotiveerd, waarom het re- sultaat.van dat onderzoek hot eerst met zijn leerlingen werd besproken Beter dan ande-. ren, althans vlugger dan anderen, zijn zij in staat zijn gedachtengang te volgen. Prof, van Calcar vergeleek daarna zijn idee precomjue met andere theorieen (Cohn- heim, Ribbert, Boveri). Daarop voglde een bespreking van de bi- ologie van cle kanker-cel en van de vraag hoe deze het best kail worden verklaard Na be- handeling van het experimenteeie kaukeron- derzoek van den tegenwoordigen tijd (teer-, worm- en haver-kanktr) werd duidelijk ge maakt, dat nergens de werkingen van proto- zoen kan worden buitengesloten. In een pro tozoan v'rij milieu ontstaat. geen kanker. Vervolgens werden praecarcereuse afvjj- kingen besproken en werd aangetooud, hoe men met hun hulp door graan-protozoen kanker bij dieren kan doen ontstaan. Tenslotte werd duidelijk gemaakt, dat dc cultuur van den kankerparasiet alleen dan gelukt, indien men van dc methoden der pro- tozoologie gebruik maakt. De resultaten van prof, van Calcar's on derzoek zijn neergeelgd in een monographic „Die Ursache des Carcinoms", die bij de fir- ma van Doesburgh te Leiden is verschenen. UITKEERING INEENS 0\ ER 1925. Door het Hoofdbestuur van de Oncleroffi- ciersvereenigir.g der Landmacht ,,Ons Be lang" is ter kennis van den Minister van Oorlog gebracht, dat bij kon besiuit van 17 Decemoer 1925, no. 35, in dc bezoldigingen enz. van het milnair personeei van de Land macht een:ge wijzigmgen en aanvullingen zijn aangeuracht; oat.oaarbij is bepaald, dat aan de beroepsmilitairen, die op 1 Juli 1925 in dienst waren, of aan limine rcchtverkrij- genuen, zoomeue aan hen, die na genoemden aatum in dienst zijn getreden en op 1 Jan. 1926 r.og in dienst zijn, voor eenmaal zal worden uitgekeerd een bedrag, gelijk aan het verschil tusschen hetgeen zij in 1925 zouden hebben on'tvangen aan jaarwedaen en toela- gen, indien de ingevolge vorenvemield besluit aaarvoor vastgestelde beuragen en bepalin- gen nopens litt genot daarvan reeds op 1 januari 1925 hadden gegolcieu en hetgeen waarop zij over gemela jaar recht hebben kunnen doen gelaen aau de hand van het ge- stelde in het koninklijk besluit van 30 De cember 1924, no. 13d, en de daarbij behoo- rende rege.ing, zooals cen en ander sedert herhaalaelijk is gewijzigdi en aangcvuld; dat op grond van deze bepaling aan de bedoeldc militairen het eventueele verschil reeds is uitgekeerd; dat alzoo in de regeliug van de bezoldigingen der militairen met ingang van 1 Januari 1926 eene wijziging is gekomen, met de bepaiing, dat aan de militairen het bedrag, dat zij hierdoor over 1926 meer zul len ontvangen, ook over 1925 (ineens) zal worden uitbetaaldj dat punt 2 van art. 5 van de wachtgeldregehng voor militairen beneden den rang van officier bepaalt, dat indien in de regeling van de bezoldiging der militairen eene wijziging komt, welke, indien de belrok- kene op de in het eerste lid bedcxide bezoldi ging in dienst ware gebleven, in die bezoldi ging of (en) in de kindertoeiage wijziging zou hebben gebracht, geldt, vanaf het in werking treden dier wijziging, het aldus gc- wijzigde bednag als laatstelijk genoten bezol diging; dat hieruit volgt dat het bepaalde in het koninklijk besluit van 17 December 1925, no 35, ten voile ook toepasselijk is op de militaire wachtgelders, oindat de regelin- gen betreffende de bezoldigingen getroffen voor de actief-dienende militairen ook gelden, en vanaf hetzelfde tijdstip, voor het bepalen van het bedrag, dat voor wachtgelders als laatstelijk genoten bezoldiging geldt; dat dus aan de wachtgelders, wier „laatsteliik geno ten bezoldiging" door de aangebraehte wijzi- gir.gen vc-rhoogd wordt, bet ..verschil" als bovenbedoeld ook over 1925 dient te worden uitbetaald, voor zoover zij aan inkomsten minder genoten dan hunne „laatstelijk geno ten bezoldiging", of terugbetaald, voor zoo ver hun wachtgeld is gekort, omdat zij dc voor 1925 geldende ..laatstelijk genoten be zoldiging" overschredendoch dat aan deze wachtgelders bedoejd ..verschil" nog' jyet w ALRMAARSCHE COVRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1