Maagpijn. Maagkramp, De overstrooming in ons land. VERLOTINO TEN BATE DER ISRAeL'. BEGRAAFPLAATS. Zooals uit een advertentie in dit nummer Mijkt zal Woensdag a.s. de trekking der ver- loting ten bate der Israelitische begraafpalats worden gehouden. Er zijn nog slechts enkele loten verkrijg- baar. OVERPLAATSING. De heer J. C. Baert, eerste chef de bureau bij den dienst van het vervoer der Nederl. Spoorwegen, alhier, wordt met ingang van 1 Februari a s. overgeplaatst naar Utrecht, ter- wijl als zijn opvolger is aangewezen de heer W. Flillenius, thans bureau-referent alhier. LIEFDADIGHEID NAAR VER- MOGEN. In de op 21 Januari gehouden gewone ver gadering van „Liefdadigheid naar Veamo- gen" is vcor diverse personen hulp toege- staan ten bedrage van 325,58. SOIReE TOONKUNST. Op Dinsdag, 2 Februari e.ek., zal, evenals het vorige jaar, door de zangvereeniging „Toonkunst'' en het Alkmaarsche Strijkor- kest een soiree gegeven worden in de groote zaal van de Harmonic. Het programma, voor dezen avond samengesteld, biedt een groote verscheidenheid van zang en muziek. Als opening van den avond zal het Toon- kunstkoor met begeleiding van het Alkmaar sche Strijkorkest de .JFinale Loreley" van Mendelssohn uitvoeren, waarin een sopraan- solo, die vervuld zal worden door me]. M. Siezen. Verder bevat het programma ver- schillende solo-nummers (vocaal en instru- mentaal) voor sopranen en violoncel, en bo- vendien nog een nummer declamatie en een nummer rythmisch dansen. Als slot zal door het Strijkorkest een twee- tal werken, van Massenet en Percy Grainger, uitgevoerd worden. Zooals reeds gezegd, een zeer afwisselende avond. Nfa beeindiging van dit programma zal gelegenheid gegeven worden tot dansen, on- der lading van den heer Polak, uit den Hel- der, die vcor uitstekende dansmuziek zal zorg dragen. Verschillende andere vermakelijkheden, als grabbelmand, verloting, rad van avontuur, enz., die verleden jaar tijdens het bal gebo- den werden, zullen thans geheel achterwege blijven, zoodat de danslustige dames en hee- ren nu hun hart zullen kunnen ophalen en mogelijk de schade van de eerste soiree inha- ten. Het tekstboekje m e t volledig programma is vanaf heden tegen 20 cent verkrijgbaar ge- steld bij de N.V. Herms. Coster en Zoon en op 2 Februari des avonds in de concertzaal Toegangskaarten, a 1, met inbegrip van alle rechten, zijn te verkrijgen bij eenige da mes van het koor en, zoolang de voorraad strekt, 's avonds aan de zaal. BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR GYMNASIUM. Curatoren van het Gymnasium doen den Raad toekomen de stukken der sollicitanten naar de betrekking van leeraar in de Natiftir- lijke Historie aan het Gymnasium alhier (va- cature Wichers) alsmede het betreffende ad- vies van den Inspecteur der Gymnasia dd. 18 Januari 1926. Ons met dit advies kunnende vereenigen bieden wij Uwen Raad hierbij de navolgende voordracht aan voor t ij d e 1 ij k leeraar n i et in alphabetische volgorde: 1. D. de Bruin; 2. J. P. Otto. BEDRIJFSAUTOHOUDERS. De Bond van Bedrijfsautohouders afdee ling Noord-Holland heeft in het cafe van den heer Schermerhorn, aan het Waagplein, een vergadering gehouden. De bijeenkomst werd door den voorzitter, den heer Lakeman, ge- opend, die de leden welkom heette en in 't bij- zonder den heer Rauh, secretaris van het hoofdbestuur en opwekte tot trouw vergade- ringbezoek, om hierdoor het streven van den Bond te steurien en alzoo blijken van belang- stelling te'toonen in den arbeid, die van zoo'n groot belang is voor de leden. Punt 2 der agenda was: verkiezing van een bestuurslid. De aftredende, de secretaris, de heer J. Met, werd bij acclamatie herbe- noemd, en nam deze benoeming onder dank zegging aan. Punt 3 der agenda was een toelichting van den secretaris van het hoofdbestuur over de gehouden B. B. N. wedstrijden, die in den Haag hebben plaats gehad. De heer Rauh zette op duidelijke wijze uiteen waaruit deze wedstrijden hebben bestaan en toonde tevens aan welk een groot succes hiermede was be- reikt. Zij hadden ten doel om te controleeren of men voor zijn bedrijf wel den economischen wagen had, of deze aan zijn te stellen eischen voldeed en of deze in overeenstemrning was met het doel waarvoor hij gebruikt moest worden. Nog nooit eerder was zulk een wed- strijd georganiseerd, immers vo6r 1914 wa- ren er ongeveer 100 vrachtauto's in ons land, tewijl er thans ongeveer 15000 vrachtauto's en omnibussen in het bedrijf zijn. De wed stridden hebben een buitengewoon groot suc ces bereikt, zijn door de eerste experts uit ons land gehouden en hebben in de pers een zeer gunstige beoordeeling gehad, zoo zelfs dat een der grootste sportbladen er 5 artikelen over heeft geschreven. Een ander doel der wedstrijden was om de overheid aan te too- nen wat men met de auto's kan doen om te bereiken, dat de wegen, waar paard en rij tuig mogen komen, ook zeer goed zijn te be- rijden met automobielen. Ook in deze is veel succes bereikt. Algemeen werd besloten door te gaan met organiseeren van deze wedstrij den. De volgende zal dezen zomer te Am sterdam worden gehouden Binnenkort zal weder een vergadering wor den gehouden van de afdeeling en zal onder oogen worden gezien of het misschien ge- wenscht is ook in Alkmaar zulk een wedstrijd te houden. Punt 4 der agenda over de voordeelen der assurantie-voorwaarden, gaf veel stof tot bespreking. De heer Rauh toonde zeer duide- lijk de groote voordeelen aan, waarbij bleek, dat de verschillende premie's van de bonds- verzekering belangrijk lager waren dan die van andere maatschappijen, terwijl de polis- voorwaarden veel gunstiger waren. Een en ander was dan ook van invloed op de uit- breiding van den Bond, die thans na een be staan van ongeveer 3 jaar ruim 2000' leden telt, waarvan deze afdeelirig alleen reeds over de 2CO leden heeft. Uit punt 5 der agenda bleek ook hoe bet hoofdbestuur er naar slreeft om voor zijn leden de bests kwaliteiten benzine en smeer- olie te krijgen, welke laatste onder bondscon trbTe zal komen. Eeveranciers, die zich hier- toe verplichten, krijgen dan de vrijheid om liervoor wederkeerig reclame te mogen maken. Punt 6 der agenda, bespreking over't nieu- we wegenplan. Dit werd met instemming be- groet. Een woord van hulde werd gebracht aan Gedeputeerde Staten, die voorgesteld hebben zoo'n groot bedrag hiervoor beschik- baar te stellen. Uit de vergadering werd be sloten om een dankbetuiging te zenden. Be spreking over dit punt werd verder uitgesteld tot de eerstvolgende vergadering. Bij de rondvraag vroeg de heer Blokker van Midden-Beemster of het niet mogelijk was, dat de B. B. N. eigen reparatiewerk- plaatsen inrichtte. Hem wehd duidelijk ge- maakt dat dit ook niet op den weg van den Bond lag. De heer Rauh deelde mede, dat er pogin- gen door het Hoofdbestuur werden gedaan om een regeling te treffen met reparateurs, welke voor beide partijen zeer gunstig moest werken. Dit vond bij de vergadering veel in- stemming. De beer Rauh gaf nog enkele mededeelin- gen over de verschillende ponten en tolleir naar welker verbetering gestreefd wordt, en toonde aan met getallen en cijfers hoe groot het verkeer is, over welke groote be- dragen dit gaat en hoe weinig of er van deze belastimg aan de wegen werd besteed. Door enkele leden werden ook eenige we gen, bruggen en tollen genoemd, die drin- gend verbeteringen behoeven, waarvoor on- derzoek werd toegezegd. Bij het sluiten der vergadering dankte de voorzitter den heer Rauh voor zijn goede ge- woonte om hier zoo trouw te komen maar niet minder voor zijn duidelijke uiteenzettiin- gen en verzocht hem den dank der afdeeling te willen brengen aan de leden van't Hoofd bestuur voor hun grooten arbeid welken zij verrichten( in het belang van de bedrijfsauto houders). De vergadering, die door een flink aantal leden was bezocht, had een zeer geanimeerd verloop. BEKROOND. Op de Pluimveetentoonstelling te Schagen zijn aan stadgenooten de volgende bekronin- gen (uitsluitend le prijs) ten deel gevallen: Rhode Islands Reds, haan, 25, J. van Bock- hoven, hen 25, dezelfde, tro rozekam; sierdui- ven, witroek; oud-.Holl. tuimelaars, doffer en duif; Zwartroek doffer. Andere klasse. Rock duif, zwart witstaarten, doffer en duif. Wit- staarten, bl. en zilver doffer: andere kleuren, duif. Nederl. Hoogvliegers, duif; andere ras- sen. Schoorsteenveger, Stijgerkropper 11. Schcorsteenveger, duif. Stijgerkroppers 11. Schccnheidsklasse Blauwkrasdoffer. Bont- doffer. Alle bekroningen eveneens van den heer J. Bockhoven. Dwerghoenders. Holl. Witkuiven, Zwart haan. N. Jol. Oud-Eng. Vechtkriel, eveneens toegekend aan den heer N. Jol. Hollandsche Hoenders, hen, oud, hen 25; Leghorn Partijs; Hollandsche Krielen zwart, haan, oud en zwart 25; hen oud en hen 25 2 maal. Deze laatste nummers waren van den heer H. J. Struijs. DE ALKMAARSCHE ATHLETEN- CLUB. Men schrijft ons: „Jan Sint"Welk sportman kent hem niet? De pionier der Ned. Krachtsport. De stoere werker. die sinds 20 jaar de vooraan- staande man is in de wereld der athletiek. Mochten we vorige week gewagen van een krachtsport-avond van bovengenoemdte ver- eeniging onder leiding van Jan Sint onder verwijzing naar een annonce in dit blad wil len we liefhebers van deze sport even attent maken op een morgen (Woensdag} te houden nieuwen krachtsport-avond. Jan Sint, Jan Wuijs, Guus Schaffer, Draijcr etc., deze namen zeggen genoeg. Zij komen Alkmaar laten genieten van faire, ware krachtsport. Moge deze schare athletiek- menschen ook in Alkmaar spoedig getuigen van hun> „veni vidi vici". ADRES VOLKSONDERWIJS. Door de afd. Alkmaar van Vokisonderwijs is het volgende schrijven #ian den Raad ver- zonden ,-,De afd."Alkmaar van Volksonderwijs, in Bestuursvergadering bijeen op Maandag 25 Januari, kennis genomen hebbende van bijlage No. 6 (schoolbioscocp), waaruit blijkt, dat er geen overleg is gepleegd met vakvereenigingen op onderwijsgebied en leerkrachten bij het on- derwijs, acht deze handeling in strijd met de belan- gen van de betreffende zaak, en treft bovendien in de bijlage bepalingen aan, die de waarde en beteekenis eener school- bioscoop ten sterkste verminderen, weshalve wij U verzoeken deze bijlage te- rug te nemen. Het Bestuur zou het op prijs stellen, indien ook wij ons oordeel over deze zaak mochten uitopreken." WATERSNOODZEGELS? Aangezien het hoogstwaarschijnlijk in de bedoeling zal liggen, het restant der ,,welda- digheidszegels voor het kind" te vernietigen, heeft het bestuur van de vereeniging van postzegelverzamelaars alhier aan het hoofd bestuur der posteTijen het verzoek gericht, om daartoe niet over te gaan, maar de nog aanwezige zegels te voorzien van een opdruk „Watersnood 1926" en deze te verkoopen te gen denzelfden prijs als de oorspronkelijke weldadigheidszegels. De meerdere opbrengst kan dan bestemd worden voor de slachtoffers van de waterramp. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 5.04 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. STATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. Ns. 1688, 13188, 16344, 19245 1000. Ns. 9890, 11263, 14952, 18279 400. Ns. 5587, 8632, 12449, 15205, 16400, 18240, 18425 200. Ns. 718, 737, 1291. 2771, 4234, 6444, 7377,8744,6042, 13418. 14110, 15620, 16058, 18390, 18998, 20102, 20926, 14306 100. Gpmensrd \ionws. DE KABINETSCR1SIS. Vo6r de opdracht tot kabinetsformatie aan mr. Limburg. maar als het ware in anticipa te daarop, schreef M. (mr. H. P. March ant) in De Vrijz.-Democraat: Is de vorming van een extra-parlementair kabinet mogelijk? Er zou wel een negental zijn te vinden c«n over de parlementaire leiders, die de eenige parlementaire oplossinig in hunne willooze onmacht niet aandurven, de curateele aan- vaarden, ad hs dit een riskante onderneming. De methode echter, die daartoe wordt ge- volgd, schijnt weinig waarborg te geveo voor welslagen. Degenen, die van een dergelijk kabinet de leiding zouden kunnen nemen, zijn weinigen in aantal. Een staatsman van democratische overtuiging schijnt ons uitgesloten om deze reden, dat hij juist de democratische partijen in scherpe oppositie zou vinden. Dezen toch zullen geen kabinet steunen, dat zich laat ge- bruiken om het parlementaire stelsei te sabo- teeren. Het is niet aannemelijk, dat een demo- craat van eenig karakter zijn partij den rug zou toekeeren om dit exhra-parlementaire spel in scene te zetten, en zich aldus prijsgeven aan de verachting zijner geestverwaniten. Op den weg van een democraat ligt het aller- minst, de katholieken te steunen in hunnen onwil om aan het parlementaire stelsei een ontwikkeling te geven in democratische rich- ting. Is de voortzetting van al dit getob wel noodig? Er zitten toch nog ministers! Zij hebben niet kunnen blijven „parlementair". Zij hebben niet kunnen worden „zelfstan- dig". Dat wil niet zeggen, dat zij niet nog een derde bewerking kunnen ondergaan. Men heeft het reeds gezegd: „zij kunnen zich tijdelijk losmaken van hunne partijen". Waar- om zouden zij dat niet doen? De roomsch-katholieken hebben tijdens de crisis toch reeds het gezantschap onmogelijk gemaakt. De eerste hindernis is dus geno men. Een roomcch-katholiek minister, tha.iS „tijdelijk los van zijn partij", kan daarin ge- voegelijk berusten. De tweede hindernis wordt de handhaving der Verdedigingsbelasting II. Colijn zegt: neen. Maar een extra parlementair minister zal hetzelfde zeggen. Ook daarin staan zij ge- lijk. Laten de heeren de comedie verlaten en blijven zitten! Dr. de Visser behoeft rust. In- middels wachten wij op de aardbeving van Aalbere. DE ZUID AFRIKAANSCHE STUDENTEN. Hedenmiddag bezocht het gezelschap Zuid,- Afrikaansche studenten, dat een studiereis door Europa muakt, ook Leiden. De officieele ontvangst had ten Raadhuize plaats, waar de burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar de dames en heeren toesprak, die daarna de stad en bezienswaardigheden bezichtigden. Hierop volgde een ontvangst in de academie met een rede van prof. dr. W. de Sitter, rec- tor-magnificus waarna de heeren door het Leidsch Studentencorps op de socieeteit ..Mi nerva" en de dames door de Ver. van Vrou- welijke Studenten worden ontvangen. Een en ander wordt gevolgd dcor een gemeenschap- pelijken maaltijd in dte Stadszaal en de film- vertooning van „Neerlands Volksleven" van D. J. v. d. Ven met muziek van prof. Julius Rontgen in den Schouwburg. GOED BEDOELD, MAAR Uit Westergo wordt aan de Telg. gemeld: Enkele plaatsen in Friesland hebben een bijzonder cachet en onderscheidene typische mensehen aldaar verleenen daaraan voortdu rend relief. Iemar.d, die geruimen tijd in een dezer plaatsen verbleef, schreef een artikel in een onzer periodieken en dtiidde de eigen- aardige typen uit met hunne bijnamen, wel ke echter hatelijke scheldnamen bleken. Groote ontstemming welke zich zal uiten in een justititeele aanklacht heerscht daar nu over in het plaatsje. IN DRFIT GEHANDELD. Zooals men zich herinnert, zegt de Telg., heeft Vrijdag j.l. de 29-jarige rijwielherstel- ler B. H. te Rotterdam een moordaanslag ge pleegd op zijn 27-jarige echtgenoote- M. L. H., geboren H., van wie hij eenigen tijd ge- scheiden leeft. Zaterdag is de man, die gear- resteerd is, eigenlijk pas tot het besef geko- men, wat hij gedaan heeft. Hij is gistepnid dag in overspannen toestand naar het zieken- huis aan den Coolsingel gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. HET CARNAVAL TE BREDA GAAT DOOR. Het carnaval zal te Breda zijn gewoon ver loop hebben. De vereenigingen „Concordia" en „Bonus Eventus" zullen gemaskerde bals organiseeren. Overigens zal, evenals de laat ste jaren, het carnaval ook dit jaar op straat niet zijn toegestaan. EEN INGENTEUR VERMIST. De Duitsche ingenieur S. W„ werkzaam aan de Maaskanalisatie te Belfeld, is Zater- dagmorgen, per motorfiets met zijspan, van Nijmegen naar Belfeld vertrokken, waar hij eChter niet is aanrrekomen. Ook is hii niet te Nijmegen teruggekeerd. Hij had f 1300 bij zich, ter uitbetaling van loonen. IJS. De stoomboot,, jhr. von Guesau" is na een zeer zwaren strijd met het ijs in de Zuiderzee te Kampen teruggekeerd. KORTE BERICHTEN. Te Rotterdam is op 76-jarigen leeftijd na een koristondig ziekbeci overlenen mej. M. J. van D°ni e°n b. kend" filantrooe, die aan ve- lerlei liefdadige instellingen daar ter stede zoowel als aaarbuiten haar mofeelen, zoowei als haar materieelen steun heeft verleend. In den ouderdom van 85 jaar is Zater dag overleden de heer mr. R. van de Werk. oud-president van het gerechtshof te Amster dam. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Geprtruida Catharina. d. van Theodortts Tesselaar en Aafje van der Heijden. Heert Jan. z. van Jan Dokter en Aa'.tje Sautema. Anthonie, z. van Gijsbertus Fisscher en Alida Peters. Cornelis, z. van Harmanus Stroom- bergen en Maartje van den Berg. Uit Deventer en Omstreken. Men meldt uit Deventer aan de R. Rett. Courant Nu water en ijs langzaam verdwijnen, ook Bet park De Worp, op den Linker-IJsd- oever alhier, blijkt, dat dit park er treurig aan toe is. tengevolge van het feit, dat de felle stroom uit de straten der wijk de Hoven over den dijk aldaar sloeg, zijn in de wan- delwegen van het park zulkie groote gaten ge- slagea, dait ongetwijfeld een nieuwe aanleg van het park noodzakelijk zal zijn. Groote stukken grond zijn finaal verdwenen en het zware metselwerk der dijkooupures is ontzet, nadat het was ondermijnd door den stroom. Hier is eenige vrees voor herhaling van de ramp, nu gisteren de rivier hier 9 en vandaag 14 centimeter hooger werd. De stand is thans 454 centimeter plus N.A.P. De oor- zaak hiervan is mede de sterke waterafvoer van Berkel en Schipbeek. De rijkstuinbouwconsulent te Apeldoorn schrijft: Naar aanleiding van het bericht omtrent den toestand in ae tuinbouwbedrijven in de gemeente Voorst tengevolge van den wa- tersnood en de afwezigheid van eenige be- langstelling in deze, meen ik goed te doen zonder meer te beriehten, dat onze nationale tuinbouw-organisaties, de Nederlandsche Tuinbouwraad, het Centraal Bureau van Vei- lingen in Nederland, e. a., in samenwerking met de rijkslandbouwconsulenten, reeds ern- stig onderzoeken, op welke wijze snel en oor- deelkundig hulp zal worden verleend1, en het watersnoodcomite betrouwbare adviezen zul len bereiken. Dit onderzoek is reeds in gang, voor de schade zcwwel door groente- en fruit- kweekers geleden, als door bloemisten. Ver- scheiden gegevens zijn reeds door consulenten ingezonden. Dezer dagen zullen nog plaatse- lijke commissies tot stand komen, naar ik ver- moed, in verschillende deelen van het land. Persoonlijk heb ik mij o. m. met den burge meester der gemeente Voorst in verbinding gesteld, die zeker hierbij. van zijn belangstel- ling zal blijk geven, naar ik vermeen te we- ten. Door medewerking van de getroffenen zelf zal hopelijk snel een inventarisatie van de ge leden en nog te lijden schade kunnen plaats vinden1. In de tegen j.l. Zaterdag spoedshalve bij- eengercepen buitengewone vereenigde verga dering van l]et hoogheemraadschap van Rijn- land is op voorstel van dijkgraaf en hoog- hecniraden besloten, mede te werken aan de door Ged. Staten van Zuid-Holland voorge- stelde steunverleening aan den overstroom- den polder Broekvelden en Vettenbroek. Die steun zal hierin bestaan. dat het rijk, de pro- vincie Zuid-Holland en Rijnland gezamenlijk, elk vcor een derde gedeelte, aan den polder een renteloos voorschot verleenen van ten hoogste 130.000 (op welk bedrag de kosten van dijkherstel en droogmaking zijn geraamd. Voor de aflossing is in het algemeen een termijn van 40 jaren gesteld, en de aflossing zal in 1927 beginnen. De overlaat te Dreumel werlct niet meer. Daar de Maas gaat wassen is de eerste zorg, het gat in den dijk tusschen Dreumel en Alfen te stoppen, aangezien bij doorgaanden was het Maaswater daar door Maas en- Waal weer zou binnenstroomen. De overstroomde polder Broekvelden en Vettenbroek. De schade, toegebracht aan den grond en de gebouwen in dezen polder, zal zooveel mogelijk worden vergoed door het landelijk watersnoodcomite. Daar dit echter niet over een bedrag beschikt, dat tcereikend is om alle geleden schade te herstellen, zal slechts een percentage worden uitgekeerd van de taxaties, die vanwege dit comite veerricht zullen wor den. Het overblijvende zullen de slachtof fers van den watersnood moeten leenen. Een combinatie, bestaande uit vertegenwoordigers der regeering en van verschillende landbouw- organisaties, zal met het kapitaal van het watcrsnoodfonds der Hollandsche Maat- schappij van Landbouw borg blijven voor de aflossing van het te leenen kapitaal. Een eigenaardige kwestie doet zich voor bij het herstellen van de doorgebroken kaden in het waterschap Sluipwijk. Daar deze kaden particulier eigendom zijn, en het watei^chap evenmin als de eigenaars bereid zijn de kos ten van het herstel, die geraamd worden op 70,000, te dragen, heeft het bestuur van den polder Sluipwijk een audientie aange- vraagd bij den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, om deze kwestie tot oplossing te brengen. Uit Dinxperlo. Gisteren is de Aa-Strong, waarvan de dam na de jongste doorbraak was hersteld, weer doorgebroken. Weer zijn tal van' weilanden overstrocmd en men maakt zich ongerust, dat de toestand van eenige weken geleden zich zal herhalen. Men is thans druk aan het werk om de doorbraak te herstellen. Te Grave en omstreken. Onze correspondent te Grave schrijft: Te Middelaar (Mook), zijn twee gaten in den Maasdijk gekomen, een van 30 M. lang en plm. 5 M. diep en een van 15 M. lang en 1 Yj M. diep. Aan geen van beide doorbraken is nog iets tot dichting gedaan. Ook in het naburige Millsbeek (gem. Ottersum) zijn 2 gaten van 15 M. lang en eenige meters diep. Bij de eene doorbraak te Millsbeek heeft het huis gestaan van den steenovenbaas. Nu zijn er nog slechts resten van over en het achter- huis van een daar naast wonenden landbou- wer is geheel weggeslagen. De lage gedeelten van het dorp Middelaar staan nog steeds onder water, op sommige plaatsen meer dan 1 M. diep, en men kan het water slechts zeer langzaam loozen door een sluis, gelegen in den weg van Middelaar naar den Plasmolen. De buizen zijn echter over het algenven reeds watervrij. Ook de grintweg van Heumen naar Over- asselt staat nog over twee gedeelten, elk 200 M. lang, onder water met een diepte van plm. 40 c.M. Men kan er echter passeeren over een dammetje langs dien veg. De Maas wast. Uit Roermond werd gisteren gemeld: De Maas is hier sedert gisteren weer 70 c.M. gewassen. De Dinkel weer buiten haar oevers getreden. Uit Oldenzaal werd gemeld: Door het vele smeltwater is de rivier de Dinkel opnieuw onrustbarend gewassen. Tus schen Losser en Denekamp is het land over een groote oppervlakte overstroomd. Vele we gen zijn ondergeloopen. Door het maagpoeder van Apotheker BOOM (naam wettig gedeponeerd) zijn reeds duizende maaglijders genezen van maagpijn, maagkramp, zuur, hartwater en slechte spijsvertering. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 1 25 per groote gesloten doos. Uit Nijmegen. De noodbrug over den Teendijk bij Lunen is vandaag weer voor het verkeer cpengesteld. Nederasselt en Grave hebben dus weer recht- streelcsche verbinding met Nijmegen, met al le voertuigen. Tusschen Alverna en Nederas selt is de weg vol kuilen, zoodat't zaak is, vooral voor auto's voorzichtig te rijden. Marktberiehten AMSTERDAM, 26 Jan. De Aardappel- iprijzen waren heden.; Zeeuwsche Bonten 4.10—/ 4.75, Zeeuwsche Blauwen 4.10 4.60, Zeeuwsche Eigenheimers 3 3.70, Drentsche Eigenheimers 3.50 3.75. Geen aanvoer. i PURMEREND, 26 Jan. Op de heden ge houden markt waren aangevoerd: 9 st. kleine fabriekskaas 46, met rijksmerk 48, 4 st. kleine Boerenkaas met rijksmerk 48; 279 runderen waaronder 155 vette runder.n; 0.90^1.20, 109 melk- en geldekoeien 150400, handel stug; 15,stieren; 26 paarden 100250, handel matig; 20 vette kalveren 1.50f 1.70, handel matig; 308 nuchtere kalveren: voor de slacht 15 tot 40, voor de fok 16—/ 38, handel stuk; 638 vette varkens: voor de zouterij 0.84—/ 0.90, voor de slacht 0.87 tot 0.91, handel vlug; 110 magere varkens 26—/ 50, handel vlug; 108 biggen 16 28, handel vlug, 356 schapen en overhou- ders: schapen 3550, overhouders 20 tot 28, handel stug: 21 bokkeri; kippen- eieren 8—/ 9, Eendeieren 8, 40 zak ap- pelen 2—/ 3, Eierenveiling: 595 st. eend eieren a 8.90, 12783 kippeneieren a 7.70 tot 8.80, 376 kippeneieren b 7— 7.70, 496 K G. boter 2.30—/ 2.40. Tooneel. Tweede Abonnementsvoorstelling van Het Schouwtooneel.t G e v a 1 R. H., blijspel in drie bedrijven van den Poolschen schrijver Bruno Winawer. Een stampvolle zaal heeft zich gisteravond vermaakt met dit blijspel. 't Is een gezellig stuk, dat wil amuseeren; hier en daar neemt het wel de allures aan van een satire op de dweperij met psycho-analyse, maar 't blijkt ten slotte slechts een stukje vroolijkheid. Het eerste bedrijf speelt in een particuliere inrichting voor zenuwpatienten. Aan't hoofd staat een professor, Dr. Prissan, die veel naam heeft gemaakt door zijn studie over een der patienten, zekeren Richard heijst (R.H.). Deze simuleert echter slechts zijn krankzin- nigheid, om een goed onderdak te hebben. De grootmoeder van Heijst heeft vroeger in het huis van den professor gewoond en Ri chard weet, dat zij haar geheele vermogen in een ijzeren kist onder de parketvloer heeft verstopt. De professor ziet in het telkens spreken van Heyst over deze schat natuurlijk nieuwe symptonen voor zijn krankzinnigheid. Ln het tweede bedrijf blijkt Heyst echter een heel verstandig mensch en als hij bovendien de geldkist te voorschijn brengt is de prof, hevig geschokt: alle theorieen zijn omver ge- worpen. In het derde bedrijf is de rijke R. H. leider van een groote zaak. Alles loopt hem mee, alles gelukt hem. Tegenspoed zou hij wel eens willen hebben. Daarom stelt hij zijn dwazen vriend Powsinowski twee uur als zijn nalatsvervanger aan. Doch de dwaze dingen, die deze doet hebben^een geheel on- verwacht resultaat. In een half uur tijd verdient hij voor Heyst zestig millioen. R. H. is wanhopig De prof, wil, dat hij zich weer onder zijn behandeling zal stellen, maar Heyst zal zijn troost wel ge- zocht hebben bij Mary zijn vrouw, dochter van Dr. Prissar. De uitstekende vertolking heeft alien vol- daan. JanMusch was weer kostelijk op dreef als R. H. en zijn weloverlegde spel, vol fijne trekjes, verwekte telkenmaal groote vroolijkheid. Op schitterende wijze stond K o A r n o 1 d i als Powsinowski hen ter zijde. Fijn getypcerd deze rol in alle drie bedrij ven. KovanDijk was een goede profes sor. StinevanderGaag een aller- aardigste dochter, die't met R. H. heel goed meende. De professorsvrouw is een dwaze carica- tuur en L e n a K 1 ey trachtte er nog iets van te maken. VanStaaldtiynen was op correcte wijze de rechtskundige adviseur, PrueBeldade vrouwelijke collega van Dr. Prissan, R o 1 i n N u m a n, de eerste vrouw van Richard (heel aardig) en Willy Ritman de typiste. De tooneel en waren goed verzorgd. De pauze tusschen eerste en tweede bedrijf duur- de tamelijk lang. Misschien hadden verschillende aanwezi- gen wel liever een meer ernstig stuk gezien en't geval R. H. bijgewoond in de kermis- week, maar de commissie heeft gemeend ook voor een vroolijken avond te moeten zorgen. Voor den aanvang deelde de heer v. Ameron- gen mede, dat op den derden avond (19 April) zal worden opgevoerd K r e 1 i s L o u- w en, blijspel van Pieter Langendijk met Jan Museh in de titeirol. Dit is een bijzondere voorstelling, die vele kosten met zich brengt, maar het Schouwtooneel heeft dit voor het Alkmaarsche publiek over gehad. Spr. bracht het Schouwtooneel daarvoor dank. Verschillende mensehen kwamen gis teravond in de zaal zonder plaatsen te hebben besproken. Zij waren in de meening, dat de eerste plaats- bespreking voor alle drie voorstellingen gel- dig was. Dit is niet zoo. Een kleine aankon- digirrg van voorstelling en plaafsbespreking had misschien wel gewenscht geweest. TELEGRAF1SCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Verwachting (van den avond van 26 Ja nuari tot den avond van 27 Januari). Matige tot krachtigen of stormachtiger zuidwestelijken tot zuidelijken wind, zwaar- bewolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde tem- peratuur.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 3