Alkmaarsche Courani Het ondergrooilsotis syndicaat. Dinsdas: 26 Januari. Be ..CDXTItfEimL 1EULLE10JN. no 21 1926 Konderd Acht en Twintigste Jaargang. i'rovinciaal nieuws UIT KOEDIJK. Zaterdagavond werd door de afdeeling Koedijk van den bond voor Staatspension- neering een. propaganda-vergadering gehou- den in het lokaal van den heer Jb. Groot. Te ruim zeven uur opende de voorzitter, de heer P. Oud, de bijeenkomst met het welkom toe te roepen aan de aanwezigen inzonderheid aan de ouden van dagen die per autobus voor rekening der afdeeling van huis ge- haald en weer teruggebracht zul'len worden. De voorzitter sprak zijn leedwezen uit over de geringe opkomst en gat hiermee't woord aan den spreker van dezen avond den heer PL Bruin uit Alkmaar, die in onze gemcente geen onbekende is en een ijverig strijder om bet oud en arm de wereld uit te helpen. De spreker zeide dat hij met eenigen schroom de uitnoodiging heeft aangenomen omdat er alhier bekwamer sprekers zijn opgetreden zooals Ds. Baar, Ds. Schermerhorn, Ds. Spaargaren, maar het gaat om het lot van de o'uden van dagen en hij zal daarvoor opko- men volgens zijn overtuiging. Spreker be- handelde het werk der laatste jaren van onze christelijke regeering waarvan wij nog altijd wachtende zijn de inlossing van tut groote woord van Dr. Kuijper „zij kunnen n^t wachtem geen dag en geen nacht", en toch wachten wij nog. Wat wij nog gekregen btbben is te danken aan het werk v^n den heer Duijs, en de opmerking door de regee- rimgen: er is geen geld, noemde spreker niet waar en wees er op wat er uitgegeven wordt aan oorlog en marine en gaf hierbij als voor- beeld Engeland en het kleine Denemarken. Toch is spreker overtuigd'dat het hier ook eenmaal zoover zal komen en boopte op een sameinwerking van rood en zwart. Hij meende dat prof. Veraart noodgedwon- gen de handschoen moet aanvaarden voor sa- menwerking. Spreker eindigde met een ge- dicht dat getuigt van hoop op de toekomst en wekte elk op om mede te werken aan het doel van den bond. De heer Bruin heeft zich weer doen kern- men als een propagandist vol ijver voor de ouden van dagen. Zijn rede werd meermalen cnderbroken door applaus om zijn pakkende gezgden. In de pauze werden de aanwezige ouden van dagen onthaald op een kop choco- Lade. De tooneelvereeniging „De Roos die voor dezen avond zich geheel gratis beschikbaar stride, voerde op „Truusje Meijer", vroolijk spel i n drie bedrijvefl door Jan Grosfeld en Leo Post en onder leiding van den heer J. Rossebacker. Had men bij een vorige gele- genheid hartelijk gelacnen ook deze avond was het met minder. Er is zeer naar genoe- gen der aanwezigen gewerkt, gelet op het hartelijk applaus na elk bedrijf. Aan het ein- de van den avond gaf de voorzitter nog een uiteenzetting waarom of er f 0.40 voor de leden be'aald moest worden, waarover ge- klaagd was, doch het bestuux zag zich ei toe genoodzaakt wegens de hooge kosten aan de zen avond verbonden, waarna de voorzitter sloot met dank aan den spreker en aan de vereeniging „De Roos". UIT DE RIJP. Op Donderdag den 21 Januari 1926, des avonds te 8 ure, gaf de afdeeling „de Rijp" der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaf- fing van Alcoholhoudende Dranken, in het hotel „Het Rijper Wapen" van den heer Jac. Schoone alhier een openbare tooneeluitvoe- ring en wel ten bate der slachtoffers van den watersnood. De opkofnst van het publiek was zeer slecht te noemen. Opgevoerd werd het too- neelspel in drie bedrijven „De Rechte Lijn" van Jan Fabricius, onder leiding van den hr. K. Tuin alhier. Zonder onderscheid hebben de spelers (sters) een keurig spel gegeven, terwijl bij het vallen van het scherm een dankbaar applaus weerklonk Aangezien vol gens bekendmaking het totaal b°drag aan en tree ontvangen slechts ruim 21 bedroeg, werd op voorstel van een der aanwezigen voor hetzelfde doel als voormrid. in de /aal een collecte gehouden. wat het gp-volg had dat de entree, benevens de collecte te zamen f 7,84 opbrachten. IS en BLIJFT de BESTE Schrijfmachine. Vert.: L.Frankeiiberg, Alkmaar. De heer de Moes opende en sloot deze bij eenkomst met een gepast woord. Een gezel- lig bal hield de aanwezigen tot middernacht bijeen. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De „Vereeniging tot Onderlinge Hulp bij ziekte" hield in het lokaal van den heer P. Schoenmaker haar jaarvergadering. De voor zitter, de heer Jn. Klingeler, verwelkomde de aanwezigen met een hartelijk woord, daarbij de hoop uitsprekende dat de beraadslagin- gen in het belang dezer zoo nuttige organise fie mpgen gevoerd worden. De wnd. secretaris bracht hierna ook het jaarverslag uit, waaruit wij aanstippen, dat dit jaar gunstiger voor de vereeniging was dan het voorgaande, wat betreft het aantal ziektegevallen. Slechts 41 dagen moest ge werkt worden. Deze werkdagen waren noodig voor de ziektegevallen van de leden P. Won der en D. dp Graaf. Twee leden hadden be- dankt. Daar de secretaris het vorige jaar op- nieuw herkozen was, kvvam geene verande- ring in het bestuur. Met den wensch dat het komende boekjaar even gunstig, of natuurlijk nog gunstiger mag zijn als het voorgaande, werd dit jaaroverzicht gesloten. De rekening van den penningmeester gaf de volgende eindcijfers aan: ontvangsten 459.07; uitgaven 110; saldo 457.97, met inbegrip van rente. De heeren Jb. Schoen maker eh A. Tuinman hebben een en ander nagezien. Zoowel den penningmeester en ais beide gencemde heeren, werd dank gebracht De bestuursleden, de heeren A. Glas en C. Koorn, aan de beurt van aftreding zijnde, werden met groote meerderheid van stemmen als zoodanig herkozen. Beiden namen de her- benoeming weer aan. De voorzitter zegde daarvoor dank en hoopte dat zij, evenals voor- heen, weer nuttig mogen werkzaam zijn in het belang der vereeniging. Daar het bezoek der jaarvergadering wef wat te wenschen over- laat, meende het bestnur goed te doen, voor te stellen een presentiegeld uit te keeren a 0.25. Met algemeene stemmsen werd dit goedge- vonden. De voorz. zeide, dat hij een voorstander was, om eens een reis naar het Westland te maken, ten einde zich meer te kunnen orien- teeren hoe men zich daar op de teelt der di verse producten toelegt. De kas staat er mo- menteel gunstig voor, en daardoor is het mo- gelijk dat de vereeniging zich deze uitgang kan getroosten, n.l. 7 6.vergoeding per lid De heer A. Tuinman is hier wel voor, maar vond 6.wel wat hoog, en wilde liever al- leen reisvergoeding. De voorzitter meende, dat dan niet alle leden zouden gebruik maken, wat hij zeer jammer zou vinden. Met bijna algemeene stemmen verklaarde de vergadering zich voor het voorstel van den voorzitter. De heer F. van Bergen was niet voor West- land, maar werd er toe besloten, ook dan was hij voor 6. Als nieuw lid werd voorgedragen de heer C. Kout, die met algemeene stemmen als zoo danig werd toegelaten. De rondvnaag was nihil, waarfta de voor zitter tot sluiting overging met de beste wen schen voor de leden en voor de vereeniging. UIT HOORN. Door de leerlingen der U.L.O.-school is 31.opgebracht voor de slachtoffers van den watersnood. De heer R. Panman, onderwijzer aan School No. 2, staat als no. een op de voor dracht voor Hoofd der school te Krewerd (gem. Gron ngen). In de vergadering van de afd. Hoorn van het „Witte Kruis" is aan Zuster Van Zwol om gezondheidsredenen op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Wijkver- pleegster. Tot opvolgster werd benoemd Mej. A. Wesseling, gediplomeerd verpleegster te Amsterdam. Door B. en W. werd een crediet aan- gevraagd van 16.000.voor verbouwing van de voormalige hoogere burgerschool, ten- einde in dit gebouw te kunnen huisvesten de gemeentelijke bewaarschool en het Landbouw- huishoudonderwijs. UIT ST. PANCRAS. Vrijdagavond vergaderde de begrafenis- vereeniging: Memento Mori ten lokale van den heer Gerritsen, onder leiding van A. Schuur. Deze zeide, de vergadering met gemengde gevoelens te openen, immers, leed is ous h°t afgeloopen jaar niet bespaard gebleven Na voorlezing der notulen volgden eenigc mededeelingen over personeelverandering. Rekening gaf aan een vermindering der schuld met 238.36, welke zoodoende nog 416.93 bedraagt. De heeren Joman en de Gcede werden aan- gewezen om de volgende rekening na te zien Door Mrs. C. N. Willfamson. Nederlandsche venaling van Ada van Arkel 43, „Dat is best, Fergus," zei kapitein Derby, die den porrier ervoor betaalae om's nachts, den eenigen tijd in de vier en twintig uur, dat de hond van zijn meester gescheiaen was, op hem te passen. „Laat hem maar bij me ko men." Terwijl hij sprak, had Derby zijn glas nog onaangeroerd neergezet. De portier maaktc de riem van den ring aaa den halsband los en het mooie beest sprong op zijn meester af. De jonge off icier klopte op zijn Jtnie als een teeken, dat Bruce zijn kop er op mocht leg- gen, maar tot zijn verbazing gehoorzaamde het dier niet aan dit altijd zoo welkom teeken. Inplaats daarvan draaide hij zich om en liet zijn tanden zien tegen Franklin en het ^vit van zijn heldere oogen was met bloed door- loopen. Het heele lenige, zachte iichaam beefde van het onderdrukte gebrom dat in de borst en de keel van den hond rommelde. Franklin bloosde licht en keek v/at ontdaan toen Derby zijn vingers door den halsband van Bruce stak om hem te beletten den sprong, waar hij klaarblijkelijk naar verlang- de, te doen. „Ik vrees dat uw hond het niet erg op me begrepen heeft," zei Franklin met een ge- dwongen lach, ,,de mecste dieren houden an- ders veel van mej maar deze as Thans volgde verslag over de Bondsverga- dering door den heer Jb. de Vries, waarvan we als bijipnderheid vermelden dat het sterf- tepercentage voor deze afdeeling 16.9 per 1000 leden bedroeg over het verloopen jaar. De-heeren C. Vos en D- Bruin, werden her kozen en de heer A. Verduin gekozen als be stuursleden, deze laatste in de plaats van wij- len den heer S. Konijn. De heer Verduin maakte eerst bezwaar tegen de tweeledige functie van drager-bestuurslid, doch de ove- rige leden zagen hierin voorloopig geen be zwaar daar van de 11 bestuursleden er nog maar 3 dragers zijn. Als Bondsbestuurders werden herkozen de heeren A. Sthuur en Jb. de Vries. Tot afgevaa'rdigden werden benoemd de heeren E>. Bruin en J. Spaan. Bij de rondvraag maakte de heer T. Groen bezwaar tegen het aannemen van fooien aan de vereeniging door de familie van een over- ledene. Tenslotte zou dit tot een verplichting gaan behodfen. De voorzitter vond deze gei- den meer schenkingen uit sympathie voor de vereeniging. Echter werd besloten, voortaan de namen der gevers niet meer te vermelden Tevens werd eraan herinnerd, in verband met een voorgekomen geval, dat ook door het personeel beslist geen fooien mogen worden aangenomen. Gewezen werd nog op den toeloojp van nieuwsgierigen tijdens een begrafenisplechtig- heid. Toegezegd is alreeds door den Burge meester, dat hierop voortaan gelet zou wor den. Hierna sluiting. Daar de competitiewedstrijden van den N.H.V.B. door dezen waren afgelast, had op het S. D. W.-terrein, hetwelk goed bespeelbaar was, een vriendschappelijke ontmoeting plaats S. D. W. I en een geccmbineerd Vrone-elftal, met ails uitslag 31 voor Vrone. UIT SINT PANCRAS (Zuideinde). Vrijdagavond hield de R. K- Kiesvereeni- ging haar Jaarvrgadering in cafe „Spoor- zicht". De heer F. Hes, Wzn. opent de vergade ring, waarna voorlezing volgde der notulen Diverse mededeelingen van de Kamer en Statenkieskring werden voorgelezen. Rekening. Met inbegrip saldo 1924 ontvan gen f 66M Uitgaven 64.44. In kas 172. Daarna volgde voorlezing van het verslag van den afgevaardigde van de vergaderin- gen der R.-K. kieskring. Tot candidaat bestuurslid kamer-statenkies- kring werd gekozen de heer F. Hes, Wzn Voorstel bestuur tot toelating van leden uit St. Pancras Noordeinde droeg aller goed- keuring weg. Als bestuurslid werd herkozen de heer F. Hes Wzn. en de heer Zut in de plaats van den heer van Etten. Afgevaardigde voor de vergadering van de kamer- en statenkieskring, te Helder te hou den op 30 Jan. in „Het Gulden Vlies" werd de heer J. Commandeur. De rondvraag leverde weinig belangrijks op, waarop de vergadering met een woord van dank werd gesloten. UIT HEILOO. De Bisschop van Haarlem heeft op 23 Jan den bouw van een R. K. Kerk definitief goed- gekeurd. De nieuwe kerk zal verrijzen op de plaats door de tegenwoordige staat, terwijl de pasto- rie intact blijft. Naast de oude kerk staat het gebouw waar in de bibliotheek is gevestigd en ook de z- g kapei welke beide ook worden gesloopt daar de nieuwe kerk zal worden uitgebouwd noord- en westwaarts. Door de parochianen is steun toegezegd van 4500 per jaar, gedurende 5 jaren terwijl meerderen aandeelen tegen mati- ge rente zullen nemen in de leening, welke zal worden uitgegeven in stukken van 500 en 1000. De aanbesteding van de nieuwe kerk zal vermoedelijk in Maart plaats vinden, terwijl met de werkzaamhedeh half April wordt be- gonnen. De politie heeft proces-verbaal opge- maakt tegen Gebr. K. en D. S. de V. voor stroopen of onrechtmatig gebruik van een jachtgeweer. Voor eenigen tijd hebben we gerneld dat door het Bisschoppelijk Comite van O. L. Vr ter Nood onderhandelingen werden gevoerd over aankoop grond voor vergrooting bede- vaartsterrein. Dit bericht werd met de grootste stellig- heia tegegesproken, doch Vrijdag heeft ge- noemd comite den grond aangekocht van den heer Henneman te Alkmaar, welke grond ge- legen is aan den Runxputterweg. Ook is men nog aan het onderhandelen met anderen grond gelegen ten westen van het terrein. De afdeeling Heiloo van de Vereeniging ter bevordering van bijenteelt houdt 28 Jan. „Ik moet mijn excuses maken over Bruce", zei Derby wat stijfjes. „Ik heb hem nog nooit zoo gezien. Hij is geen allemansvriend, maar hij is toch zelden vijandig of als hij dat is toont hij het niet, tenzij hij getart wordt." „Nu werd hij toch niet getart", antwoordde Franklin. „Schijnbaar niet," herhaalde de jonge man. Maar hij keek verwonderd. Hij was ervan overtuigd, dat Franklin, zonder dat hij het wist, iets moest gedaan hebbeti, dat Bruce's vijandschap had opgewekt en hij vroeg zich af wanneer dat gebeurd kon zijn. „Je zoudt haast zeggen," zei Carrington, „daf Bruce verwacht, dat mr. Franklin je zal aanvallen Derby, en dat hij nu ldaar staat om je ten koste van alles te vetdedigen. Hij neemt net zoo'n houding aan." Franklin lachte nogmaals. „Ik zal liever probeeren den trouwen ouwen jongen te too nen, dat zijn baas en ik de beste vrienden zijn," zei hij. „Laten we klinken en drinken. Dat zal den hond bewijzen, dat alles tusschen ons in orde is, als hij tenminste de intelligen- te Schot is, waar ik hem voor houd, en dan wensch ik u een goeden nacht." Hij hief zijn glas op en Derby nam het zij- ne ook op, terwijl Carrington het naar zijn lippen bracht. Maar toen Franklin zijn hand naar kapitein Derby uitstrekte, ieder met het glas in de hand, sprong die hond met een woest gehuil tussthen de beide mannen en met zijn harige kop tegen het glas van zijn baas stootende, wierp hij dit op den gromt Het brak met een scherp gerinkel, de inhoud vloog over den vloer en bespatte de fijne kop en glanzendb snuit van den hond. Beide mannen waren werktuigelijk terug gedeinsd om den zondvloed te ontloopen en Carringtori verbaasde zich over de uitdruk- king, die een oogenblik Franklins trekken mis- vormde. Het was begrijpelijk, dat hij eemgszins ge- schrokken was en misschien wat verontwaar- digd, maar een seconde had zulk een blik van wcede en haat zijn oogen vercluisterd, dat Carrington vreesde, dat hij in zijn plotsehnge razernij Bruce zou trachten te dooden. Even vlug ais zij was opgekomen, even vlug ver- dween de vreemde uitdrukking echter ook weer en Carrington was half en half geneigd te denken, dat het een spel van schaduw en licht" was geweest. Er heerschte een oogenblik eenige vei-war- ring, kapitein Derby hield den hond vast en beknorde hem, Franklin veegde de bemorste vloeistof van zijn witte vest, en zijn overhemd, die rijkelijk bespat waren en de nachtportier (die binnen de deur stond om verdere orders af te .wachten) snelde naar binnen om de stuk ken glas op te rapen. Terwijl hij bukte, met zijn rug naar Fran- klintoe, keek hij veelbeteekend naar Carring ton en hield een klein driehoekig papiertje omhoog, dat zoo gekreukeld was of het in den palm van een hand verborgen was ge weest. Carrington nam het aan en herkende onmiddell'ijk de hand van Sheila Douglas, die hij reeds meermalen had gezien sedert ze hem als secretaresse behulpzaam was. Hij begreep dat ze den nachtportier ge- vraagd had het briefje ongemerkt aan hem te geven, als hij niet alleen in de kamer was en dat de man heel handig van de rusteloosheid van Bruce gebruik had»gemaakt om zoo laat nog aan te kloppen. een lezing met lichtbeelden in de „Rustende Jager". De heer H. Jaustra uit Amersfoort zal als dan het onderwerp behandelen „De ontwikke ling van de bijen in't voorjaar tot aan den zwermtijd. Me zie de advertentie. Door het kerkbestuur van „St. Wille- brordus" is goedgekeurd de uitbreiding van het Brunogebouw. Door deze uitbreiding zai worden vergroot de bewaarschool en zal er tegelijk een bibliotheek in worden onderge- bracht. Door de Rederijkerskamer werd Zon- dagavond een opvoering gegeven van „Zijn Revanche" tooneelspel in 3 bedrijven, door J. van Randwijk. Gezien het veelvuldige dat hier te genieten is, was de zaal goed bezet. Het goed verzorgde samenspel viel te loven. Een gezellig bal besloot den avond. Zeldzaam. In het gezin van den heer O zijn drie zoons in ondertrouw opgenomen. UIT OUDKARSPEL Zondag had den tweeden wedstrijd plaats van de 4 kolfsocieteitdnwedstrijd. Deze had plaats in de baan van den heer Vis alhier met den volgenden uitslag B.A.V. te Oudkarspel 1088 punten, Volhar- ding te Oudkarspel 972 punten, Ons Genoe- gen te Noordscharwoude 1131 punten en Op Maat te Zuidscharwoud 1069 punten. De stand is thans in dezelfde volgorde 2216, 1908, 2194 en 2125 punten. Het hoogste in aantal staan thans de per- sonen C. Langedijk te Noordscharwoude met 406, K. Quant voor Oudikarspel met 398 en W. Kostelijk voor Zuidscharwoude met 390 punten. De laatste en beslissende wedstrijd heeft over 14 dagen plaats te Zuidscharwoude in de baan van den heer Kramer. De heer A. Berkhout sloeg hier het hoog ste aantal punten welke geslagen kon wor den in een partij en wel de voile 60. We meldden een paar weken terug, dat de heer Evens dit aantal sloeg en dat dit tot heden in deze baan nog niet was voorge komen. Hij heeft dus al spoedig een opvolger gevonden. De vereeniging Hulp in Nood vergader de Zaterdagavond in het lokaal van den heer Vis met 28 leden, Mede was aanwezig het eerelid de heer van Exter, de •federatiebestuurder Kuiper en een tweetal bestuuiders van de zustervereeni- ging te Noordscharwoude. Allereerst werd herdacht het feit dat de heer Jn. Ruis gedurende 25 jaar lid van het bestuur is, wat geschiedde onder de meest hartelijke felicitatie van den voorzitter die hem namens de vereeniging een enveloppe met inhoud en een mand bloemen overreikte. De heer Ruis danbte voor deze bewijzen van belangstelling en voor de woorden tot hem gesproken. Een sehrijven van het N.V.Z. in verband met de verzekeringskamer werd voor kennis- geving aangenomen, omdat hier geen uitkee- ring bij overlijden verstrekt wordt. Een sehrijven van den heer J. Bakker uit Broek op Langendijk in zijn kwaliteit van dictrictsvoorzifter van den bond van Zieken- kassen, waarin o.m. verzocht werd een ver gadering met den hr. Vas Diaz bij te wonen en de hoop werd uitgesproken dat de veree niging weer tot den bond zou toetreden. Voor kennisgeving aangenomen. Uit de rekening van den penningmeester bleek een ontvangst van 1491 gulden aan contributie en f 157,27 rente, een uitgaaf van 1144,68 waarbij f 820,75 aan uitkeerin- gen, alzoo over het laatste halfjaar een saldo van f 503,59. De reservekas is daardoor gestegen tot 4573,69. Er zijn 104 uitkeeringen gedaan aan 27 personen. Uit het jaarverslag bleek, dat 7 bestuurders en 3 ledenvergaderingen zijn gehouden. Verder werd herinnerd aan de groote me- dewerking bij het gehouden 25-jarig feest, aan het spoedig daarop overlijden van den toenmaligen voorzitter, den heer van Meurs, wiens arbeid voor de vereeniging in het verslag nogmaals met waardeering werd herdacht, aan het besluit tot afschaffing van de candidatenlijsten en aan het groote werk voor het samenstellen van het nieuwe regle- ment. De to.aal ontvangsten hebben bedragen 3260,16 de totaal uitgaven f 2513,87 zoo- dat er een saldo gemaakt is van f 146,29. Er zijn 208 uitkeeringen gedaan aan 52 verschitlende personen met een aantal van 1165 ziekendagen. Het ledental is gestegen van 297 op 306. Als bestuursleden werden daarna met bij na algemeene stemmen herkozen de heeren J. Goijevaar en C. van den Hoven. De gelukkige winner van een half jaar vrij- stelling van contributie was de heer Jb. Sfet. Haastig, terwijl alle aandacht van Derby en Franklin nog geheel elders was, opende hij het papier en las met groote verbazing en ontsteltenis de weinige woorden die Sheila er op gekrabbeld had. HOOFDSTUK XVI. Lady Marsdens dag. Het was een vreemde en vreeselijke dag voor Lady Marsden geweest, een van de erg' ste» in haar leven, dat toch de laatste jaren lang niet altijd zcnneschijn was geweest. In de eerste plaats was de mtygen begon- nen met een ontzettenden .schok. Ze had ge- hoopt, dat ze Carrington tot eeri huwelijks- aanzoek had kunnen brengen en dat ze alles zou hebben geregeld tusschen Viola en Franklin voor de storm zou losbarsten, die al zoo lang gedreigd had. Als ze gedurfd had zou ze ronduit met Carrington over haar fi nancieele moeilijkheden hebben gesproken, maar instinctmatig voelde ze, dat als ze ook maar een toespeling zou maken op hulp van hem, ze die ongetwijfeld zou krijgen, maar tevens voor altijd de kans zou verspelen om ooit zijn vrouw te worden. Hij was in een heel andere wereld als de hare groot gebracht, en de vrouw die hij tot de zijne zou vragen moest als Caesars vrouw zijn of althans zoo schijnen. Hoewel hij haar bewonderde en misschien wel door haar be- koord was (zij hoopte dit ten minste), was hij niet genoeg verliefd op haar om haar haar dwaashedbn en bijna misdadige verkwisting te vergeven, die hij zeker zou ontdekken, zoo- dra zij hem om hulp in deze crisis vroeg. Het presentiegeld voor de besJuursletfen werd gebracht van 60 cent op 1 gulden. Op de volgende agenda zal worden ge- plaatst een voorstel om niet 1 maal een half jaar, doch 2 maal drie maanden vrijstJling van contributie bij loting te geven en voor elk lid een presentiegeld te bepalen van 25 cent. Go een opmerking deelde de voorzitter nog mee, dat het bestuur in overweging heeft om de uitkeering te verhoogen of een uitkeering bij overlijden te verstrekken. Daarna sluiting. UIT SCHERMERHORN. Op Zondagavond 24 dezer hield de afd. Schermerhorn van den Bond van Staatspen- sionneering haar jaarlijkschcn propaganda- avod. De zaal van den heer Scheuder was ge heel bezet. De Voorzitter der afdeeling, de heer F. Kluit opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom aan de talrijke aanwezigen. Spr. deel de mede, dat de Tooneelvereeniging „Het Kleine Tooneel" van Noord&charwoude door ongesteldheid van een der leden hedenavond niet meer kan optreden, maar dat in de plaats daarvan de Tooneelvereeniging Falk land" van Heiloo zal opvoeren Heijerman'3 meesterwerk „De Opgaande Zon", wat een echt propagandastuk is. Hij heette het too- neelgezelschap hartelijk we'ikom, den wensch uitsprekende, dat de opvoering een groot succes zal zijn. Verder riep spr. het welkom toe aan den heer H. Bruin te Alkmaar. Tot de niet-leden zeide spr.: „Verlaat niet deze zaal, alvorens U a.ls lid op te geven. Wordt medestrijder van den Bond voor Staatspensioen, opdat eenmaal zal verdwijnen het ,,Oud en Arm." Hierna werd door den voorzitter de „Strijd- zang" voorgelezen, waarna door alien werd gezongen het Bondslied „Op voor de grijs- heid". Vervolgens werd het .woord gevoerd door den heer H. Bruin te Alkmaar, die sprak over „Naastenliefde en Menschenplicht". In eene gloedvolle rede behandelde spreker het onder werp, dat hij ook in Koedijk heeft besproken. (Men zie het verslag uit die gemeente in dit nummer van onze courant Spr. eindigde zijn rede, die door daverend applaus werd toegejuicht met het voorlezen van een gedicht en deze woorden „Vecht voor staatspensioen". Hierna werd door de Tooneelvereeniging „Falkland" van Heiloo opgevoerd „De op gaande Zon". Dit voor propaganda zoo uitnemende ge schikte stuk van Heijermans werd meesterlijk weergegeven. Met groote aandacht werd het spel ge- volgd. De moeilijke rollen werden keurig ver- tolkt, zoodat de moraal van het stuk, zoo echt duidelijk uitkwam. Een oorverdoovend applaus bij het einde was dan ook welverdiend. Onder de aanwezigen werd ten voordeek van de kas een taart en een ham verloot. De taart werd gewonnen door den heer S Zee- kant, de ham door den. heer J. Mechielsen. Hierna sprak de voorzittter hartelijke woor den van dank tot den heer Bruin en tot nc tooneelvereeniging .Falkland", welke hij een tot weerziens toeriep. Ten slotte werd door alien gezongen „Het afscheidslied".' UIT AKERSLOOT. De door de commissie voor den wa tersnood gehouden collecte heeft in deze ge meente opgebracht de som van 942,15. De collecte in de R. K. Kerk bracht, zooals reeds gemeld, 322 op, dat is te zamen 1264,15, op een bevolking van 1865 zielen. Zeer zeker een prachtig resultaat. De tooneelvereeniging „St. Willebror- dus" behaalde op den tooneelwedstrijd van „Vondel" te Alkmaar een eersten prijs voor de beste rolkennis. De heer A. Leijen Pzn. verwierf den regisseursprijs, een zilveren me- daille, en de heer A. Leijen Pz. een len prijs voor een bijrol. Een prachtig succes. UIT WIERINGERWAARD. Maandag heeft de aanbesteding plaats ge- had van de uitbreiding der Cooperatieve Zui- velfabriek „de Volharding" alhier. Er waren 14 biljetten ingekomen, t. w.: Pik, Wieringen, 25657S. Jonker, Anna- Paulowna, 23701H. Doom, 't Zand, 22200; C. Keijzer, Schagen, f 21708; Gebr. Boekel, Oude Niedorp, f 21500; Doe- dens en Schilder, 't Zand, 21212; Jb. Borst, Berkhout, 20867; N. Borst, Spierdijk, f 19975; Madser en Hamstra, de Rijp, 19800; A. Eriks en Zn., Burgerbrugj, 19740; K. Kreijger, Oudesluis, 19500; P. Tuin, 't Zand, 19900; M. Schipper, Schagerbrug, 18600; P. Doorn, St Maar-' tensbrug, 18436. Het werk werd aan den laagsten inschrif- ver gegund. De raming was 18600. Het dagelijksch toezicht is opgedragen aan den gemeente-opzichter, den heer J. Breed Cz. Haar eenige hoop was geweest dat ze al met Carrington verloofd zou zijn voor haar moeilijkheden tot dit uiterste kwamen. Wan neer ze haar schuldeischers kon meedeelen, dat ze binnenkort de vrouw zou worden van den bekenden millionair van Middelsborough zouden ze zeker, zelfs met genoegen, nog wat langer op hun geld wachten. En als Carring ton onaangename ontdekkingen deed voor hun huwelijk zou hij veel te eerlijk, veel te ouderwetsch zijn, volgens zijn opvattingen van moraal om zijn woord te breken. Tot La dy Marsdens bittere teleuretelling en droef- heid had Carrington echter geen woord van liefde gesproken en hij luisterdle of keek ook niet meer naar haar op de oude belangstellen- de manier, die haar hoop gegeven had. Zij schreef die verandering hoofdzakelijk toe aan Sheila, die ze zelf een aartskoppelaarster beschouwde als een berekenende bedrieg- ster, een soort van Beckey Sharp, en niets zou haar meer pleizier hebben gedaan dan te hooren, dat de jonge stenografe gedood of voor haar leven misvormd was geworden bij het auto-ongeluk. Nu het noodlot haar niet van haar vijandin ontlast had, had ze haar best gedaan het noodlot een handje te helpen en was verrukt, dat door haar toedoen Sheila Douglas haar betrekking in het Glentorly hotel had verloren Voor het oogenblik was het meisje er nog, een gehate nachtmerrie, en het was een vree selijke vernedering voor Lady Marsden ge weest, dat zij en Viola door Sheila waren ge- waarschuwd. fWordt vervolgd.) ii

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5