Alkmaarschs Courani Het ondergrondsche syndicaat. Woensdag 27 Januari. Statis aieisws L, FRAKKEN8ER6, ALKMAAR. FEL'lIJiETON. Proyindaal nfenws De beteekeets van het Gentraal Comite voor de kenring van gewassen. K« 22 1926 Handera Acht en Twintigste Jaargang, VERDEELING DER GEMEENTE IN KIESKRINGEN EN STEMDISTRICTEN. In bijlage No. 12 schrijven B. en W.: Tengevoige van de voortdurende uitbrei- ding van het bebouwds gedeelte der gemeente en de toeneming der bevolking volaoet de thans geldende verdeeling der gemeente in kieskringen voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad en in stemdistricten niet meer aan de door de wet gestelde eischen. Immers irgevolge artikei 31 der Kieswet nioet elk der drie kieskringen een ongeveer gelijk gedeelte der bevolking omvatten en mag een stemdistrict in den regel niet meer dan 1000 kiezers bevatten. Op de thans van kracht zijnde kiezerslijst komen voor 4095 kiezers voor den Gemeenteraad, woonachtig i~ den len kieskring, 4811 in den 2en 4664 in den 3en. Op i Februan 1925 woonden in cir" len, 2en en 3en kieskring ondersch. re: 7900, 9500 en 9100 personen. Daar de kieskring nagenoeg geheel binnen de singel- grachten is gelegen en de bebouwing in de beide andere geleidelijk voortgaat, zouden de verschilien in de toekomst nog g/ooter Bor den. Verder komen op die kiezerslijst in 5 stemdistricten voor ondersch. 1196, 1124, 1088, 1021 en 100S kiezers voof de Tweede 'Kamer der Staten-Generaal. In 4 dezer dis tricten zullen deze aantallen nog grooter wor- den, terwijl te verwachten is, dat enkele an dere districten, thans nog geen 1000 kiezers tellende, in de naaste toekomst boven dit ge- tal zullen stijgen. Mede met het oog op de omstandigheid, dat binnenkort afloopt de vierjarige termijn, ge- durende welken de leden en plaatsvervangen- de leden der stembureaux zijn benoemd, komt het ons gewenscht voor een en ander thans te herzien, opdat de nieuw samen te stellen stembureaux voor de volgende periode in overeenstemming met de gewijzigde regeling kunnen zijn. Wij hebben daarom eene nieuwe verdeeling ontworpen, die, behalve dat zij de indeelirg der kieskringen wijzigt, het aantal stem districten van 16 met 4 vermeerdett en mits- dien op 20 brengt. De kieskringen jzijn zoo- danig samengesteld, dat elke kting in onge veer gelijke mate de gevolgen der uitbreiding van de bebouwing zal ondervinden. De le kieskring omvat o. m. de terreinen tusschen Kennemerstraatweg en Bleekersloot en in het Rochdalekwartier, de 2e o m. die in de omge ving van den Bergerlveg en den Wesfcrweg, en de 3e o.m. die in de omgeving der Land- straten, Baansingel en Uitenboschstraat. Blij- kens een gehouden telling omvatten de nieuw te vormen kringen thans resp. ongeveer 8825, 8885 en 9415 inwoners. Wij verwach ten, dat in de naaste toekomst de bebouwing in den 1 en en 2en kieskring pen iets grooteren omvang zal aannemen dan die in den 3en, zoodat het verschil met den laatsten waar- schiinlijk spoed'lg zal vervallen. Waar wij evena's tot nu toe de verdeeling der kieskrirgen voor de verkiezing van de leden van den GmteenH-'-aad in stemdistric ten gelijk willen doen zijn aan de verdeeling in stemdistricten voor de verkiezing Van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal en de Provinciale Staten, moesten wij rekening houden met den omvang van elk der 3 kieskringen en binnen het gebied daarvan de stemdistricten samenstellen. De voot gestel de indeeling is zoodarig, dat achtenenvol- gens de districten 16, 713 en 1420 voor Kamer en Staten tevens zijn de distric ten 16, 17 en 17 van den len, 2en en 3en kieskrirm voor den Gpme0uH'-aad Fene gehouden telling gaf aan, dat de 20 ontwor pen districten bevatten ondersch. 190U, 1875, 1800, 1200, 1100, 950, 1525, 1240, 1200, 1210, 960, 1475, 1275, 1240, 1685, 1595, 1485, 1340, 1070 en 1000 inwoners. De thans van kracht zijnde kiezerslijst telt 14537 k:ezers voor de Tweede Kamer 'der Staten- Generaal bij eene bevolking van 26532 zie- len op 1 Februari 1925 Het aantal kiezers bedraagt derhalve iets meer dan de helfi der bevolking Bij de samenstelling hebben wij rekening gehouden met de toename der bevol king, die waarsehijnlijk in verschillende d's- tricten in de buitenwijken te verwachten is, met het oog waarop tfet aantal stemdistricten in die wijken met 5 is vermeerderd. Om ech ter de kosten, verbonden aan de uitbreiding van het aantal stemdistricen, zooveel moge- W i sluiten abonnementen af voor he' een-, twee- of driemaandeF'ksehe onderhoud uwer schrlilmachines op zeer billijke conditio^. Door Mrs. C. N Williamson, Nederlandsche vertaling van Ada van Arkel 44) Het was een waarschuwing waarvoor ze dankbaar moest zijn en toch kwam het Lady Marsden voor of ze haar liever heelemaal niet zou hebben gehad, dan door dit meisje. Het was een groote opluchting, dat de om- standigh'eden Viola ertoe hadden gedwongen eindelijk toe te geven, maai toch was Lady Marsden er maar half mee ingenomen, dat Sheila Douglas het briefje van haar dochter aan Franklin zou overbrengen. Of Sheila al dan niet gehandeld had in de zaak Derby zooals zij haar had beschuldigd, was van ge- ringe beteekenis voor Lady Marsden, zij was in ieder geval op zijn hand en kon het briefje wel eens niet afgeven Nu de zaken op het oogenblik zoo wanhoo- pig stonden had Lady Marsden stilzwijgend Sheila het briefje laten aannemen, liever dan dat er nog langer oponthoud zou zijn, want zelfs als Carrington haar in den steek liet, zou alles toch nog terecht kunnen komen, als de andere millionair maar eenmaal was inge- palmy. Zij had haar best gedaar, voor hem bij yiola en ze verwachtte er haar belooning voor te krijgen. Toen er geen verontrustend nieuws van be- lijk te beperken, hebben wij het aantal jn het binnen de singeigrachten gelegen stadsge- deelte met 1 verminderd. Wellicht zal daar- door in 3 dier districten het aantal kiezers iets boven de 1000 worden opgevoerd, doch aidaar is geen toeneming van net aantal kie zers te verwachten, terwijl de uitbreiding der bebouwing in de buitenwijken niet zal nala- ten hier haar invloed te doen gelden, zoodat kan worden aangenomen, dat binnen afzien- baren tijd ook hier het getal van 1000 kiezers per district niet zal worden overschreden. Voor elk stemdistrict moet een geschikt stemlokaal worden aangewezen. Komt de hiervoren geschetste verdeeling tot stand, dan moet naar 5 nieuwe lokalen worden uitge- zien, niettegenstaande het aantal stemdistric ten met 4 is vermeerderd. Door de in de bin- nenstad aangebracbte vermindering van het aantai districten, komt het stemlokaal in de 5e Gemeenteschool, die binnenkort van be- stemming zal worden veranderd, te vervallen. De afstand van deze plaats is o. i. ten aan- zien van andere stemdistricten te ver om ten behoeve van een dier districten een der even- tueel aidaar nieuw te stichten lokalen als stemlokaal aan te wijzen. Wij hebben als zoodanig op het oog loka- en in de U. L. school voor jongens en meis- s in de Krelagestraat en in de nieuw te .-ouwen openbare lagere school in het Roch dalekwartier, welke beide gebouwen gemeen- te-eigendom zijn, een lokaai in de Rijks- kweekschool voor onderwijzers en onderwij- zeressen aan het Nassauplein en de gymnas- tieklokalen der R. K. Jongensscholen aan de Bleekerskade en de Nieuwstraat. Wij heb ben ons tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en het Bestuur der Vereeniging „St. Joseph" gewend met het verzoek aan de gemeente toestemming te ver- leenen tot het gebruik maken van die lokalen ten behoeve van de te houden stemmingen Wij merken nog op, dat de kieskringen voor de verkiezing van de leden der Tweede Ka mer door den Minister van Binnenlandsche Zaken, na ingewonnen advies der Gedepu- teerde Staten en die voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten door de Gedeputeerde Staten worden verdeeld in stemdistricten, terwijl Gedeputeerde Staten, den Raad gehoord, de verdee ling der kieskringen voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad regelen, en de Raad bij eene plaatselijke verordening, aan Gedeputeerde Staten mede te deelen, de verdeeling dezer kieskringen in stemdistric ten vaststelt. Wij hebben de ontworpen verdeeling in kaart gebracht en zullen deze voor U ter in- zage leggen. Kan Uwe Vergadering zich met het voren- staande vereenigen, dan stellen wij haar voor: A. aan Gedeputeerde Staten van Noordhol- land in overweging te geven den Minister van Binnenlandsche Zaken voor te stellen deze gemeente voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Gentraal, ingaande 15 Mei 1926, te ver- deelen in 20 stemdistricten. (De verdee ling der stemdistricten wordt nader aan- gegeven.) B. aan Gedeputeerde Staten van Noordhol- land in overweging te geven deze gemeen te, ingaande 15 Mei 1926, voor de ver kiezing van de leden van de Provinciale Staten te verdeelen in stemdistricten op deztlfde wijze als hiervoren onder A Ver mel d. C. aan Gedeputeerde Staten van Noordhol- land in overweging te geven de verdeeling dezer gemeente in kieskringen voor de verkiezing van de leden van den Ge meenteraad, ingaande 15 Mei 1926, vast te stellen als volgt: de le kieskring omvat de wijken A en B, de gedeelten van wijk E, gelegen ten noorden en oosten van het Groot Noord- hollandsch Kanaal en ten oosten en zui- clen van een lijn, getrokken door de as van den Kennemerstraatweg van de Hei- looerbrug af tot de Kruislaan, vervolgens westwaarts door die van de Kruislaan en verder zuidwaarts door die van den Westerweg, benevens het gedeelte van wijk F, gelegen ten zuiden en westen van de Molentocht en de Molenwatering en de oostzijde der kadastrale perceelen Sec- tie F Nrs. 92, 91, 97, 99, 607 en 1715; de 2e kieskring omvat het gedeelte van wijk E, dat niet behoort tot defii len kies- kring; de 3e kieskring omvat de wijken C en D, benevens het gedeelte van wijk F, dat niet behoort tot den len kieskring, zoo- mede de bewoners van vaartuigen. D. onder voorbehoud van de tot stand ho ming van de onder A, B en C aangegeven verdeelingen te nemen het voigende be- sluit: De Raad der gemeente Aikmaar enz. be- sluit vast te stellen de volgende: neden kwam, nam Lady Marsden het voor vanzelfsprekend aan dat Franklin het briefje ontvangen had en zijn belofte om haar te red den in tijd van nood, gehouden had. De beide dames ontbeten in haar kamer in- plaats van naar beneden te gaan zooals ge- woonlijk; maar toen er een uur in vrede ver- loopen was was Lady Marsden dankbaar overtuigd, dat de kust schoon was en wilde ze, dat Viola naar beneden zou gaan om met Franklin te praten. Maar Viola weigerde hardnekkig haar ka mer te verlaten. „Hij moet mijn brief gekregen hebben zei ze. „Hij kan er op antwoorden. Het is ex- cuus genoeg, dat ik hoofdpijn heb. Ik heb jje- daan wat u me vrocg. Ik heb in het offer toe- gestemd, en ik zal mijn heele verdere leven diep ongelukkig zijn; maar ik weet, dat u dat niets kan schelen, moeder. Ik heb voor van- morgen genoeg gedaan. Ik ben van plan te blijven waar ik ben en mijnheer Franklin te ontwijken." „Hij zal het heel vreemd vinden en hij heeft het recht om er boos om te zijn," zei Lady Marsden. „Hij weet, dat ik niet van hem houd," ant- woordde het meisje. „Goed, maar je hebt toch beloofd met hem te trouwen. Je hebt nu geen recht meer hem te vermijden." „0 moedler, ik moet nog een dag voor me- zelf hebben," riep Viola met haar oogen vol tranen. „Ik heb hem mijn woord gegeven, maar >n den lulm waarin ik nu ben, geloof VERORDEN'ING tot verdeeling der kieskringen voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad in stem districten. Artikei 1. De le kieskring wordt verdeeld in 6 stem districten (nader uitvoerig aangegeven). Artikei 2. De 2e kieskring wordt verdeeld in 7 stem districten (nader aangegeven). Artikei 3. De 3e kieskring wordt verdeeld in 7 stem districten (nader aangegeven). Artikei 4. Deze verordening treedt in werking op 15. Mei 1926. Bij harp inwerkingtreding vervalt de ver ordening vastgesteld bij Raadsbesluit van 30 December 1919 (Gemeenfeblad Nr. 660) PERSONEEL GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDS- ONDERWIJS. B. en W. schrijven in bijlage no. 13. Voor het tijdvak van 1 October31 De cember 1925 hebben wij overeenkomstig ar tikei 23, le lid, 2e volzin, der Nijverheidson- derwijswet benoemd tot tijdelijk leeraar' in wiskunde aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs alhier den heer J. C. Keyman, leeraar aan het Gymnasium, wel ke voorziening noodig was tengevoige van h£t door ons aan den leeraar G. J. van der Ploeg over dat tijdvak verleende verlof tot afwezigheid wegens ziekte. In verband met de gebleken noodzakelijk- heid om het verleende ziekteverlof voor den verderen duur van den cursus 1925/1926 te verlengen, zal ook voor dat tijdvak eene voor ziening moeten worden getroffen, welke voorziening door Uwe Vergadering zal moe ten plaats hebben. Wij hebben ons tot den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Commissie van Toezichf op het Gemeentelijk Nijverheidsonderwijs gewend met bet ver zoek ons te willen berichten of eene verdere benoeming van den heer Keyman hunne in- stemming he eft. Van den Minister ontvingen wij nog geen antwoord; zoodra dit in ons bezit is zullen wij het voor U ter image leggen. De Com missie van Toezicht heeft ons medegedeeld zich met deze benoeming te kunnen vereeni gen. Wij geven Uwe Vergadering in. overwe ging, behoudens goedkeuring van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- penj den heer J. C. Kevman ook voor het tijd vak van 1 Januari30 September 1926 te be- noemen tot tijdelijk leeraar in wiskunde aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijver heidsonderwijs alhier. BENOEMING ONDERWIJZERES 7e GEMEENTESCHOOL. In bijlage no. 14 schrijven B. en W.: Na de mededeeling aan Mejuffrouw G. J van der Linde, onderwijzeres te Spaarndam, wonende te Haarlem, dat zij als nummer 1 voorkwam op de voordracht voor onderwij zeres aan de 7e Gemeenteschool alhier, be- richtte deze ons dat zij niet meer voor deze betrekking in aanmerking wenschte te ko men. Hierdoor werd onze voordracht, opge- nomen in bijlage Nr. 186 tot het verslag van 's Raads handelingen 1925, derhalve onvolje- dig, waarom wij het hoofd der 7e Gemeente school .verzochten ons ingevolge het bepaal- de in artikei 36, 8e lid der Lager Onderwijs wet 1920, een nieuw bericht te willen doen toekomen. De Inspectcur van het Lager On derwijs in de inspectie Aikmaar deelde ons, desgevraagd, mede dat hij zich met dit nader bericht geheel kan vereenigen. Onder intrekking van onze voordracht, op- genomen in bijlage Nr. 186 tot het verslag van's Raads handelingen 1925, bieden wij Uwe Vergadering thans een nieuwe voor dracht aan, luidende: 1. Mejuffrouw W. J Schild, onderwijzeres te Velp (Geld.). 2. Mejuffrouw H. A. Wage- naar, onderwijzeres te Joure. 3. Mejuffrouw M Crevecoeur, onderwijzeres te Opperdoes. Wij stellen Uwe Vergadering v6or, tot de benoeming over te gaan, en het bepalen van den datum van infunctietreding aan ons Col lege over te laten. In het Noord-Hollandsch Koffiehuis te Schagen hield Maandag 25 Januari in een door de Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen beleg- de vergadering de Ir. J. D. Koeslag, secreta- ris van het Centraal Comite in zake keuring van gewassen te Wageningen een lezing over de beteekenis van het Centraal Comite voor de keuring van gewassen. ik dat ik hem in zijn gezicht zou slaan, als hij probeerde me te kussen." Lady Marsden schrok. Er was een blik in Viola's oogen, die haar zei, dat het. meisje niet in een stemming was om haar te dwin- gen. Ze durfde niet verder aanhouden, want Franklin was stellig geen geduldig man en als Viola zichzelf zou vergeten en grof tegen hem zijn zou hij spijt krijgen van zijn koop. Het zou maar het beste zijn, dacht ze, naar beneden te gaan en met hem te spreken, een aardige boodschap van Viola te verzinnen met verontschu'digingen voor hoofdpijn en tegen iedereen die ze ontmoette over het enga gement praten als een uitgemaakte zaak. Ze ontmoette Franklin in de hall, hij zag er bleek en bezorgd uit, maar hij fleurde zichtbaar op toen hij hoorde, dat Lady Viola definitief besloten had hem aan te nemen. Toevallig kwam juist, terwijl Ladv Marsden hem dit nieuws ovr-»yacht, de man met het gevreesde blauwe papier. Franklin werd aan zijn belofte herinnerd en zij vluchtte, doch niet naar haar eigen kamer. Ze durfde niet in de hall te wachten voor het geval er soms eenig dispuut zou ontstaan en zij er bij zou gehaald worden om met „den vreeselijken man" wiens komst haar zenuwen zoo ge- schokt had, te spreken. Ze krabbelde haastig een paar regels aan Franklin: „Ik ga naar de kamer van gravin Karovs- ki. Kom ook naar haar zitkamer en raak uw linkerwang aan als alles in orde is" en gaf de gesloten enveloppe aan een kellner, met het bevel die aan Franklin te geven, zoodra hij De Voorzitter, de heer Job. de Veer, opende de vergadering en constateerde met voldoening, dat de vrees, dat de opkomst door de eenzijdigheid van het onderwerp niet groot zou zijn, niet bewaarheid was gewor- den. Dank bracht hij aan de boutvboeren uit de omgeving, die zoo flink waren opgekomen voor de op die wijze aan het bestuur verleende stevn. Aan den heer Koeslag gaf spr. de ver- zekering, dat de vereeniging het op hoogen prijs stelt, dat hij voor het behandelen van zijn onderwerp uit Wageningen had willen overkomen. De heer Koeslag ving zijn lezing aan met de verzekering, dat hij met den titel van zijn onderwerp eigenlijk eenigszins ver- legen was, omdat hij zelf te nauw betrokken was bij die inrichting en omdat het Centraal Comite bestaat voor het keuren van gewassen en geen beteekenis zou hebben, wanneer de keuringen niet bestonden. Spr. zou het daar om hebben over de keuringen van gewassen. Uit de lezing zal dan wel blijken, in welk op- zicht het Centraal Comite van beteekenis is, zoodat bij de beoordeeling van dat Comite aan zijn gehoor kan overlaten. Bij ieder maatschappelijk verschijnsel, zoo vervolgde hij, is het goed, om een studie te maken van de historische ontwikkeling van dat verschijnsel. Dit geeft een beter inzicht in den bestaanden toestand en de toekomstige ontwikkelingsmogelijkheden. Spr. oordeelde het dan ook gewenscht om een kort historisch overzicht te geven van de maatregelen, die vrceger genomen zijn voor het in gebruik ne men van betere zaaizaden en pootgoed De keuringen van gewassen hebben zich n.l. uit dien algemeenen maatregel cntwik- keld. De praktijk heeft reeds eeuwen het groo te belang van goed zaaizaad en pootgoed in- gezien, door het ondervinden van schade en teleurstellingen van slecht pootgoed. Pogin- gen om beter zaaizaad en pootgoed te krijgen zijn van oude data en het is merkwaardig dat men zich vroeger meer bepaalde tot maatrege len in het algemeen en zich niet goed reken- schap gaf van het waarom. In die oude tij- den spreekt men vaak van veredeling van zaaizaad en pootgoed, maar men verstond daar wel wat anders onder dan tegenwoordig. Tegenwoordig verstaan wij daaronder het veranderen van den erfelijken aanhang van planten. Vroeger verstond men daaronder ook de verbetering van de kwaliteit van het zaai zaad en pootgoed en hield men de twee be- grippen niet gescheiden. Een van de oudste maatregelen om het zaaizaad ctn pootgoed te verbeteren, was het importeeren van zaaizaad en pootgoed uit het buitenland en uit andere streken van het land. Ook de regeering deed dit soms. In 1845 brak de gewone aardanpelziekte uit en men probeerde op allerhande manieren de schade te verhinderen en het probleem op te lossen. Een van die middelen bestond hierin. dat de regeering voor de streken, waar die ziekten heerschten, zaaizaad en pootgoed im- porteerde uit streken, waar die ziekte nog niet was voorgekomen. Het zaad zaaide men uit en de poters van dat zaad stelde men beschik- baar voor den landbouw. Die maatregel doet zien, dat men op den verkeerden weg was Men had geen inzicht in de oorzaak en pro beerde maar wat. Tegenwoordig zou men zoo iets niet aannakken, omdat men weet, dat het geen zin heeft. De invloed van de landbouworganisaties op de regeering was toen nog gering. In die jaren verzocht de Groninger Maatschappij van Landbouw aan de regeering om voor haar zaaizaad en pootgoed beschikbaar te stellen. De regeering weigerde dat. Dit zo.i tegenwoordig niet meer voorkomen. De band tusschen de organisaties en de regeering is veel sterker. Op allerhande manieren probeerde men nieuw zaaizaad te betrekken, zelfs werden se- rieuze proeven genoemen met de gewone brem. Tegenwoordig heeft de landbouw nog de neiging om alles te probeeren. Dit bewijst, hetgeen men eenige jaren geleden deed met de nubanklaver, een gewas van geen beteekenis, waarover echter ophefmakende artikelen wer den geschreven, zoodat velen er in vlogen en dit probeerden. Toth moet men dat probee ren, niet heelemaal afkammen, aangezien men de vooruitgang op den landbouw aan dat pro beeren eigenlijk dankt. Gewassen als suiker- bieten, aardappelen, karwij- en kanariezaad zijn door dat probeeren in ons land, blijven hangen. De eerste maatregel, die uitsluitend ten doel had, de bevordering van goed zaai zaad en pootgoed was het houden van zaai- zaden-tentoonstellingen, die eerst in kleinen kting werden gehouden. Omstreeks 18SO is men daar in Groningen het eerst mee begon- jien. Het was de landbouwvereeniging in Leens, die de eerste plaatselijke tentoonstel- ling hield. Dit was een voortreffelijke maat regel, want daardoor kwamen degenen, die goal zaaizaad noodig hadden, in de gele genheid, te vernemen, waar men daarover in terug kwam. Lady Marsden had een uitmuntend excuus om gravin Karovski te bezoeken, daar ze nu van de diefstal gehoord had, het eenige on derwerp van conversatie onder de gasten van het hotel. Toen ze elkaar pas hadden leeren kennen, hadden Lady Marsden en gravin Karovski veel met .elkaar omgegaan. De gravin had zich voor Lady Marsden geinteresseerd om dat ze een kennis was van Mark Carrington en Lady ^Marsden had belang gesteld in de gravin omdat ze een vriendin was van mr. Franklin, den knappen Amerikaansche mil lionair, over wien iedereen in het hotel praat- te. Sedert korten tijd was er echter een eenigs zins gespannen verhouding ontstaan tusschen hen en Lady Marsden vermoedde dat de gra vin jaloersch was op Viola en Franklin. Niets wetende van. een verstandhouding tus schen hen, die Sheila dadelijk had vermoed, had ze geen reden, dacht ze, om bang te zijn voor de gravin. Franklin was verliefd op Viola en het amuseerde Lady Marsden om het verdriet van de andere vrouw te zien. Nu be- sloot ze, na haar sympathie te hebben betuigd over het verlies van haar juweelen die be- roemd waren in het heele hotel om als ter- loops over Viola's verloving te praten, en misschien in alle onschuld te vragen of de gravin er misschien al van gehoord had van „haar vriend mijnheer Franklin Lady Marsden vond de deur van de zitka- mr-r van de gravin op een kier staan. Ze klop- te en toen er geen antwoord kwam duwde ze EEN ENKEL WOORD! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT hun omgeving beschikte, zonder dat ze tus- schenpersonen noodig- hadden. Producent en verbruiker kregen direct contact met elkaoder eh dit vond navclging. In 1886 werd :n ucstwolde ook zoo'n tentoonstelling ingericht. i let merkwaardige is, dat die nog bestaat. Het zaaizaad en pootgoed werd op het ge zicht bcoordeeld en al heeft die beoordeeling van het zaad op het oog eenige waarde, toch is zoo'n beoordeeling onvolleaig. Wij moeten er eigenlijk bij hebben de beoordeeling van het gewas te velde Dat inzicht is al vrij oud. In 1SS8 werd dear de Groninger Maatschap pij van Landbouw door het Bestuur aan de afdeelingen de vraag gesteld, op welke wijze d" beoordeeling van de gewassen kan worden bevordera, waarmede men voor een groot dee! de verbetering van de kwaliteit van het zaai zaad bedoelde Aan de besprekingen in de af deelingen weid een centraal rapport samen gesteld, waarvan de heer J. H. Mansholt rapporteur was. En het is merkwaardig, hoe duidelijk in dat rapport naar voren komt het principe van de keuring van gewassen te velde. De Commissie stelde voor, om in Gronin gen een organisatie voor Centrale zaaizaden- keuring te vormen. Degenen, die aan de keu ring wilde meedoen, moesten zich lang te vo ren opgeven, omdat in den zomer ongeveer 15 Juni, de gewassen door commissies uit plaatselijke afdeelingen, te velde konden wor den bezichtigd, terwijl de Commissies hun be- vindingen moesten rapporteeren. Aan dat voorstel werd gevolg gegeven. In Groningen werd een Centrale Zaalzadenkeuring inge: richt en bij de beoordeeling speelden ook de rapoorten van de afdeelingscommissies een rol. Voor de keuring moest het zaad worden ingezonden, maar ook een schoof. Leest men de rapporten, dan krijgt men den indruk, dat de grootste waarde gehecht werd aan de be oordeeling van de school. Uit de verslageu blijkt ook, dat de rapporten van de plaatselij- "ke afdeelingen veel te wenschen overlieten. Doordat de veldkeuring daardoor in het ge- drang kwam, probeerde men zich te behelpen met het beoordeelen van een schoof, doch dit geeft lang geen inzicht in de raszuiverheid van het gewas. Wat in Groningen geschiedde, was nfet iets nieuws. In 1886 toch, stichtte men in Zierikzee, op initiatief van vooraanstaande landbouwers de vereeniging: Centrale ten- toonstellingsvereeniging van zaaizaden, enz. Deze vereeniging stelde zich ten doel, hoo pers en verkoopers van uitmuntende zaaigra- nen en zaden tot elkandtr te brengen, de landbouwers in de gelegenheid te stellen om kennis te maken met nieuwe of verbeterde gewassen en de teelt van zuivere zaaigranen te bevorderen. Zij trachtten dit dod te berei- ken door het houden van voor- en najaars- tentoonstellingen van zaaigranen tn door het houden van toezicht op de zuiverheid van zaaigranen, die door haar leden verbouwd worden. De Vereeniging bestond uit de con- tribueerende vereenigingen in Sc' ouwen en Duiveland, op landbouw betrekking hebben- de. De inzendingen werden beoordeeld door een jury, daartoe door het bestuur uitgenoo- digd, terwijl de tentoonstellingen te Zierik zee werden gehouden in de maanden Febru ari en September. De vereenigingen werden verplicht, jaarlijks voor den lsien Februari lijsten van hare leden aan den secretaris der Centrale Vereeniging +e zenden en Commis sies te benoemen, die de zuiverheid nagaan van de zaaigranen die door hunne leden wor den verbouwd en bij eventueele verkoop ziet, voor zoover dit noodig en doenlijk was, te de deur verder open. Er was niemand, maar toen zij aarzelend op den drempel bleef staan keek de Fransche kamenier van de gravin haastig uit de andere kamer. „Waar is mevrouw?" vroeg Lady Mars den. De vrouw was bezig een mooie tea-gown op te vouwen en Lady Marsden merkte op, dat ze zeer bleek zag.met een eigenaardige, ge spannen uitdrukking in de oogen of ze ieder oogenblik verwachtte, dat er iets vreeselijks zou gebeuren. Maar misschien was dat alleen de nitwerking van den diefstal van dien nacht, bedienden waren dikwijls zoo. „Madame la comtesse is plotseling wegge- roepen, mylady", zei ze. „Ik ben haar goed aan het inpakken en zal zoo gauw als ik kan volgen." „Is ze weg?" riep Lady Marsden uit. „Dat is al heel plotseling. Komt dat door den dief stal?" Het donkere gezicht van de kamenier beef- de even. „Ja mevrouw, om den diefstal," zei ze. „Ze komt toch zeker terug?" vroeg Lady Marsden. „Ze heeft niemand goeden dag ge- zegd „Ik weet het, mylady, het is heel jammer en mevrouw spijt het ook heel erg, maar ik denk niet dat ze terug zal komen, maar na- tuurlijk ben ik niet op de hoogte van al haar plannen." (Wordt vervoigd.) iinHiiiiiinoniiiiiiiiiiuiinmimiiiniiiuiiHiiniuiHiiiiuwiim U BEHOORT TOCH ZEKER TOT ONZE REGELMATIGE ADVER- TEERDERS? ZOO NIET. PROBEERT HET DAN EENS MET EEN PAAR PLAATSINGEN, U ZULT SUCCES HEBBEN, EN ONZE LEUS WORDT OOK DE UWE: iiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnininniiiiiiininniiiiiiinnHiiiuiiiiiiiininiiHiiuiiini |i (iiiiiiiiiiiiiHinimiiimuiniifiiiiuiiiiiiiiiiiiiHHinniiiuuuiiiiiiiiiiiiiiimuintiiimninioiiniiB Biiiiniiiiniiiiniiiiiiii:ii:iiiiiiiimiiiimtHiniiiiini»iniminiimniiiifiimiiiiiiiiiiiiiniiiiimuiiiiiiiimmnniiiTTil

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5