Een zlttende leefwijze is vaak oorzaak van jtambeien Zorg voor geregelde stoelgang, de aoodige reinheid en pas Foster's Zalftoe. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per doos 1.75; per tube 1. overtuigen, dat van die zaaigranen wend ge- kverd. Van tijd tot tijd werden door de Ver eeniging ook varieteitsproeven genomen, o. a. met haver en aardappelen. Uit een overzicht /an het werk van die ver eeniging constateerde spr., dat die vereeni ging ongetwijfeld nufctig heeft gewerkt. Uit net overzicht bleek, dat de landbouwers, die steeds in de weer waren, prijzen te behalen op de zaaizadementooLStelling, nu nog een goeden naam hebben als zaad'kweeker, die nu nog de tegenwoordige keuring steunen. De groote fout, die de Vereeniging vooral in de laatste jaren sterk aankleefde, wa. het volstre'bte gemis aan controle op den verkoop van de bekroonde zadtn en poters. De han- delaren leverden vaak monsters, die onuioge- lijk het beeld konden zijn van een te leveren groote partij. Doordat ook finantieel de zaak slechts met moeite sleepende gehouden kon worden was men eigenlijk blij, dat, toen in 1913 de gewassenkeuring vanwege de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij reeds twee jaren met succes gewerkt had en ge- toond had, levensvatbaarhJd te bezitten, de vereeniging kon opgeheven worden. In Groningen heeft men het bezwaar te- gen den handel voorkomen, door te bepalen, dat die alleen ter opluistering mocht inzen- dv.n. Het begrip van een centrale keuring heeft weinig ingang gevonden. Die in Zie- rikzee werd in 1913 na een sleepend bestaan opgeheven en ook, die in 1901 te Groningen opgericht, bleek geen levensvatbaarheid te bezitten. De Friesche Maatschappij van Landbouw geldt in het algemeen als de organisatie, die bet eerst een keuringsdienst in ons land op gericht heeft. Dit gebeurde in 1903. Wanneer wij de zaak dieper beschouwen, dan moeten wij zeggen, dat dit eigenilijk niet het geval is, omdat de Friesche Maatschappij van Landbouw het zelfde systeem volgde als dat te Zierikzee en de Groningsche Maatschappij van Land bouw. Het eenige verschil is, dat in Fries land die Centrale Commissie zich geleidelijk ontwikkeld heeft tot een keuringsdienst, waarbij een keuring te velde raeer op den voorgrond trad. Daar werd dus de Centra le tentoonstelling de moeder van d^n keu ringsdienst. In andere provincies is de keuringsdienst ontstaan, nadat de Centrale tentoonstelling was opgedoekt. In .ooverre kan gezegc worden, dat de keuringen van gewassen hun oorsprong hebben in Friesland. De eigenlijke stoot tot de oprichting van Centra'e Ten- toonstellingen in Friesland is ook weer uit- gegaan van den handel. Een van de oprich ters van den keuringsdienst vAn de Friesche Maatschappij van Landbouw is de bekende handelaar Alra te Stiens, die thans nog een 'goede reputatie heeft. In artikel 5 van het Friesche reglement staat, dat de commissie de gewassen minstens eenmaal en zoo mogelijk tweemaal op het veld" zal bezien en a.sdan nauwkeurig aan- teekening houden van den stand en de soort- echtheid van het gewas, van de grondsoort, den bemestingstoestand van den bodem en verder van ailes, wat op den stand invloed kan uitoefenen. Hieruit blijkt at men groote beteekenis hecht aan den stand van het gewas. Men wil hebben zaad van een mooi ge was. In het reglement heeft men het ook wel over de soortrechtheid, maar de plantenziek ten v/orden heelemaal niet genoemd. De stand, het mooie gewas, was hoofdzaak, al werd wel eenigszins op raszuiverheid geiet. Spreker gal hierna een uiteenzetting van De ontwikkeling van de keuringen. de or.tv.UR.eang van ue Keur.ngen in ae vex schillende provincies van ons land. De Friesche Maatschappij van Landbouw was de eerste. legenwoordig zijn daar de keuringen van de aardappeien ae beiangrijk- ste. Merkwaardig is het, dat bij den opzet van de keuringen, daar met aan de aardappel gedacht werd. Genoemd werd wel het vlas, de klaver, de platte boo'nen, maar niet de aardappe.en. In 1903 zien wij in Friesland de keuringen komen. In het eerste jaar was het een kiein aantal launbouwers, dat daar- aan meedeed. Gekeilro weiden 51 perceeien met een oppervlakte van ongeveer 80 H.A. Tot 19US odjft dit zoo ongeveer gelijk, maar toen begon ook de keuring van de perceeien aardappelen. Van de 83 perceeien, die toen werden goedgekeurd, waren er 48 met aard appelen. In i909 kwam de groote voormt- gang. Toen werden er 343 perceeien goedge keurd, waarvan 237 met aardappe.en. In 1911 weraen er 736 perceeien met aardappe len gekeuxd.. In 1910 ontstond er in alle deeien van ons land een groote belangstel- ling voor de veredeling van gewassen en voor alle maatregelen, die het gebruik van goed zaaizaad en goed rotgoed kon bevor- deren. Het is moei.ijk, na te gaan, waardoor die stroom over het geheele land zoo betrek- kelijk plotseling ontstaan is. In 1910 schreef de Hollandsche Maat schappij van Landbouw een prijsvraag uit over de veredelingsmethode in Svalof, waar- op een zeer mooi artwoord inkwam. Ook in Groningen verscheen een rapport en werd in 1912 het Instituut voor veredeling van gewassen gesticht. In andere provincies ontstonden eveneens keuringsdiensten. De eerste was die van de Groninger Maatschappij van Landbouw, die in 1908 werd opgericht In 1911 stichtte de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw een Keuringsdienst; in 1912 zien wij de N. Bra- bantsche Maatschappij van Landbouw en het Utrechtseh LandbouwgenootSchap hetzelfde doen; in 1914 geschiedt dit door de Holl. Maatschappij van Lardbouw en door den Veenkolonialen Boerenbond. V66r het uitbreken van den oorlog beston- <Jen er in verschillende privincies reeds keu- ringsdiensten. In 1916 stchtte ook de Gelder sche Maatschappij een Keuringsdienst. In de oorlogsjaren zien wij een groote uit- breiding komen van de keuringsoppervlakte. In 1916 was dit oppervlak in Groningen 392 H.A. en in 1919 Was dit 3500 H A In Friesland ook een sterke toe-ame. In 1914, 2500 H.A., in 1918, 4400 H.A. De Veenkoloniale Boerenbond in 1916, 370 H.A., :n 1918, 1400 H.A Bii he' Drent- sche Landboowgeno^tschap, dat in 1918 be gon, keurde men in dat jaar reeds 650 H.A. gewassen. De Hollandsche Maatschappij van Lardbouw deed in de oorlogsjaren een sterke uitbreiding zien. Vo6r 1916 beteekende daar de keuring niet veel; in 1915 werd een op pervlak van 180 H.A. goedgekeurd; in 1917 was dit 1450 H.A. en 1918, 5500 H.A. en in 1919, 6200 H.A. In N.-Brabant zagen wij hetzelfde verschijnsel. In 1916 werd daar 224 H.A. gekeurd en in 1919, 1715 H.A. Die froote ontwikkeling was zuiver en alleen te anken aan de regeeringsmaatregelen op dat gebied. Iemand, die geen graan kon krijgen voor veevoeder, zag wel kans om zaaizaad te bestellen, en iedereen bestelde dit. Men kon dat nief verbieden. De regeering had die maatregelen moeten nemen voor het vaststellen van de marktprij- zen, die voor goedgekeurd graan veel hooger was dan voor gewoon graan. Doordat men geen gewoon graan kon krijgen, ontstond er een groote vraag naar zaaizaad, waarvoor aan den anderen kant een hooge prijs were gegegeven, waarop een buitengewone animo voor de keuring van gewassen volgde. Die ontwikkeling is absoluut ongezond geweest en spr. geloofde, dat de maatregelen meer nadeel dan voordeelen voor de keuringen be- werkt hebben. Toen de normale toestanden weerkeerdea, bleek, hoe ongezond de groei was, en dat de reputate van goedgekeurd zaaizaad en pootgoed wel wat had geleden. Na de oorlogsjaren kwam er een sterke inzirking in de oppervlakte voor de keuring van gewassen, die zijn dieptepunt heeft be- rekt in 1923 en in 1924. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat wij nu het diepste punt voorbij zijn, weer normale toestanden krijgen en weer vooruitgaan. Uit de vo'gende eiifers blijkt de sterke ach teruitgang. De Groninger Maatschappij van Landbouw had in zijn oorlcgsbloeitijd de keu .ring over 3500 H.A.: in 1923 was dit terug geloopen tot 200 H.A. Bij de Friesche Maatschappij van Land bouw was dit in 1918 4409 H.A., en in 1923 2100 H.A. Dit was voor een deel ook het ge- volg van de oprichting van het verplidite ver- koopbureau, waarmeae de landbbuwers zich niet konden vereenigen, die onder leiding van den handel de K. I. Z. oprichtten Spr. betreurde het dat het bijhouden van de staat bij vele organisaties nog al wat te wenschen cverlaat. Ook de Holl. Maatschappij van Landbouw heeft nog al wat geleden. In 1919 keurde de Holl. Maatschappij van Landbouw 6200 H.A., in 1924 was dit teruggeloopen tot 1300 H.A. In de oorlogstijden was de keuring zoo'n goed zaakje, dat er zeer veel nieuwe keu- ringsdiensten werden opgericht, in het bizon- der door conventioneele vereenigingen. Spr. noemde de R. K. organisatie in het Bisdom Utrecht; de L. T. B. in het Bisdom Haarlem; de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, de Zaaizadenvereeniging te An- na-Paulowna, die zich aansloot bij de Holl. Maatschappij van Landbouw, de N.-Bra- bantsche Christel. Boerenbond waarbij zich aans'oot de Klaverbloem, een vereeniging van klaverzaad-telers in de omgeving van Roozendaal, die op initiatief van den vroege- ren Direct^ur-Generaal van Landbouw, den heer Van Hoek, daartoe aangezocht, door de landbouwvereen:ging te Beerta in Groningen. Om een beeld te geven van de totale ach- teruitgang van de keuringen sinds de oor logsjaren gaf spr. een opsomming van het aartal H.A., gekeurd sinds de oprichting van het Centraal Comite. In 1918 was dit 21800 H.A., in 1919 20300 H.A.; in 1920 13600 H.A.; in 1921 10800 H.A.; in 1922 8600 H.A.; in 1923 6600 H.A. en in 1924 6900 H.A. Uit de cijfers ovr 1925 blijkt ook nog een een kleine stiiging, zoodat mag worden aan- genomen, dat men in dezen den crisis voorbij is (Wordt vervolgd.) DE NOORDERMARKTBOND. Door het Bondsbestuur werd Maandag middag een vergadering gehouden, welke door alle bestuursleden werd bijgewoond, met uitzondering van den heer Kostelijk, afwezig wegens ongesteldheid. Bij de opening der vergadering constateer de de voorzitter met gencegen, dat trots het slechte weer de vergadering bijna voltallig was, terwijl door hem de beste wenschen voor 1926 werden geuit voor den Bond en zijne le- den. De secretaris las daarop de notulen der laatstgehouden vergadering. Onder dankzeg- ging voor de teboekstelling werden deze goed gekeurd. Vervolgens kwamen de ingekomen stukken in behandeling, terwijl onder de hand de be stuursleden in duplo hun handteekening ga- ven voor de inschrijving in het handelsregis- ter. Voor kennisgeving werden aangenomen een dankbetuiging voor den verleenden steun bij de ondervonden hagelsdiade en de handels- overeenkomst van Nederland met Ehiitsch- land. De vereeniging „De IJsploeg" werkzaam voor het openhouden der ringvaart teneinde vaarverb nding te houden met Alkmaar. vroeg ook van den N. M. B. bijdrage in de kosten. Hoewel hiertoe niet ongenegen, zou toch eerst eens worden geinformeerd, hoe groot deze bijdrage zou moeten zijn en in hocverre onze veiling van dit openhouden kan profiteeren. Naar aanleiding eener circulaire van het Centraal Bureau met be trekking tot de indie- ning van voorstellen voor de alg^neene ver gadering der groep ve.lingcn, werden geen voorstellen ter tafel gebracht, doch werd den wensch geuit nader te worden ingelicht ora- trent de houding van andere veilingen met betrekking tot bijdragen voor het reclame- fonds. Voorts werd opgave gevraagd van den om- zet over. 1925 en de hoeveelheden der geveilde produden. Deze zullen door den secretaris worden verstrekt. Namens het ministers van landbouw werd een volledige ledenliist opgevraagd. In ver- band hiermee werd in overweging gegeven, dat de secretarissen der afdeelingen binnen 14 dagen een nieuwe Iedenlijst zullen ind e nen bij den Bondssecretaris. Een prijslijsf voor pootaardappelen werd voor kennisge ving aangenomen. Aangekomen zijn 1500 exemnlaren van he' door Misset uitgegeven reclameblad voor En celmd en Duitschland. waarin door den N M B. ook een ad verier tic is gepl'atst Deze in het Nederlandsch gedrukte exemplaren zullen aan de led en worden verstreirt. Hierna kwam in behandeling een schrijven der afd L. T. B. Langedijk met betrekking tot het openhouden der vaart bij veiling en laad- plaats. Gewezen werd h'ierin op het onhoud- bare van den toestand, zooals deze zich heeft doen kennen bij den laatsten vorst, terwijl be reids ook gewezen werd om middelen, die ver- betering kunnen aanbrengen. Nadat uit de vergadering verschillende stemmen zijn ge- hoord, werd er door den heer Ootjers op ge wezen, dat het hoogst moeilijk was een bevre- digenden toestand te scheppen. Lang en breed werd over dit punt gediscussieerd, waarbij •bleek, dat algemeen wel werd erkend, 'dat een behoorlijke cplossing dezen winter moeilijk was te treffen, doch tevens kwam zeer sterk naar wren dat, zoo: noodig dan door uitge breider maatregelen op bepaalde momenten, op den duur toch hierin verbetering dient te komen. In de commiss e van Beheer zal de zaak nader onder oogen worden gezien, ter wijl voor den volgenden winter dan gebracht zal worden een ander contract aan te gaan met de transportarbeiders. Bepaald werd, dat eventueele voorstellen voor de algemeene Bondsvergadering door de afdeelingen voor 1 Maart moeten worden in- gediend bij den Bondssecretaris. Na eenige bespreking metbetrekking tot den watersnood kwamen twee voorstellen in stemming n.l. voor steun een bijdrage van /250 of 500 te bestemmen. Met bijna algemeene stemmen werd tot het laatste besloten. Hiema kwamen nog eenige gevallen ter sprake met betrekking tot de keuring, waama sluiting volgde. UIT ST. PANCRAS. Maandag vergaderden m het lokaal van den heer Uerritsen de aandeelhouders van ae Sluis in de Daalmeer. Na opening door den heer C. Groen wer den de notulen onveranderd vastgesteld De reRentrg gat aan een ontvangst van 763.71 tegen een uitgaaf van 31.44. Als bestuurs- lio werd heraozen de heer C. Duif Szn. Bij de rondvraag werd geklaagd over de roekelooze manier, waarop met de sluis- deuren werd omgegaan. Besloten wera een waarschuwingsbord te plaatsen, terwijl bij geen verbetering van den toestand een boete zai worden opgelegd. Aangezien aan een der leden, we.ke gebruik maakte van de Koedijker Sluis, moeieiijkhe- den in den weg waren gelegd, zal 't bestuur hierover een bespreking houden met het be stuur dier Sluis, daar toch een eenvoiidige overeenkomst is aangegaan tot wederkeerig dienstbetoom Daarna sluiting. De collevte in onze plaats, welke gehou den is door de raadsleden, den burgemeester en eenige burgers heeft opgebracht f 813.50 pms 15 aan nieuwe kleedingstukken. - Jaarvergadering van voetbalver- eeniging „Vrone" onder leiding van den heer C. Kloosterboer in het lokaal van H. Ger- ritsen. Na een welkom aan de leden gaf de voorz. een uiteenzetting over de te Alkmaar voor de comm. van onderzoek gehouden bespreking van de door scheidsrechter Kondng ingedien- de klacht over een incident op het Vroneveld. Goedkeuring der notulen volgde. Ontvangsten hadden bedragen met inbe- grip saldo 1924 1321.09; de uitgaven f 1190.22, terwijl de huur van het terrein nog moest worden voldaan. Als bestuursleden werden herkozen Jb. Wit en R. Koelemeij. Besloten werd een gezelligen avond te hou den op 24 Febr. a.s. zoogenaamd met eigen krachten. Als bode werd benoemd de heer P. de Koning. Goedgevonden werd voor alle 3 elftallen nederlaagwedstrijden uit te schrijven. Bij de rondvraag kwamen eenige huishou- delijke zaken naar voren, waarna sluiting volgde. UIT HEILOO. Maandagavond 7 uur hield de R.K. Kies- vereeniging „Recht en Plicht" hare jaarver gadering in het Bruriogebouw. De voorzitter, de heer J. Opdam, opende de goed bezochte vergadering met den Chr. groet, heette alien welkom en releveerde het afgeloopen jaar. Spr. bracht een woord van dank aan de K. Kamerleden en ministers, die pal staan voor de belangen van de Katholieke zaak en wekte op hun vertrouwen te schenken al doen ze sdms iets wat ons niet goed lijkt. Dit zelf de vertrouwen moeten we geven aan onze raadsleden, die waken voor de zedelijke en stoffelijke belangen van de gemeente. In dit verband herinnerde sprekei aan de afschaf- ing van den kermis-Zondag, waardoor zoo- veel stof is opgewaaid. Het jaarverslag van den Secretaris ademde een geest van tevredenheid, het ledental bleef vrijwel stationnair terwijl nog plm. 170 R.K. kiezers buiten de organisatie stonden. De heer Gielis bracht verslag uit van de vergadering van den Rijkskieskring. Bestuursverkiezing. Tot heden treden alle leden en bloc af als er gemeenteraadsverkie- zing aan de orde is (om de 4 jaar). Uit de vergadering gingen stemmen op om hierin wijziging te brengen en deze verkie- zing organisatorisch te doen. Bepaald werd dat het geheele bestuur en bloc zal aftreden en jaarlijks een 4e gedeelte aftreedt Eveneens werd bepaald dat echtgenooten niet beiden bestuurslid kunnen zijn. Omtrent het stellen van candidaten voor den Gemeenteraad kwam een groote wijziging. Er zal komen een com missie van voorlichting buiten het bestuur, voor zoover zij ziiting hebben in den gemeen- teraad.'Bij geen der besprekingen mogen be stuursleden aanwezig zijn en evenmin mogen zij adviezen geven of aan een der besprekin gen deel nemen. De commissie van voorlichting, gekozen uit de leden, regelt de aanwijzing, volgorde en let getal in tweevoud van de te verwachten zetels in den Raad. Aanwijzing van candidaten of voorstellen van het bestuur worden als overbodig ter zij- de gelegd. Candidaten kunnen worden inge- diend door minstens 30 personen en alleen leden van de kiesvereeniging mogen candida ten stellen of (en) aan de voorstemming deel- nemen. Candidaten voor den gemeenteraad leggen een verklaring of dat ze niet met voorkeur- stemmen gekozen zitting zullen nemen. Voor de bepaling dat leden van het bestuur geen leden yan de Raad mogen ziin, was geen en meerderheid te vinden. Daar het bestuur ev bloc aftrad werd tot stemming overgegaan en werd het getal wederom op 11 bepaald, waaronder 3 vrouwen van het oude bestuur werden niet herkozen de dames Koomen en Bak en de heeren W. P. Swart en C. Bak ker Pz. Als nieuwe leden werden gekozen de dames Liefting en van Tongeren en de heeren Heinis en P. Kraakman. Verkiezing candidaten voor het bestuur van den Rijkskieskring. Gesteld werden de heeren Leesberg, Alk maar; Barnhorn, Assendelft; Rive, Uitgeest; Valkering, Limmen; Hemmer, Castricum; Kamphuis, Zaandam; en Jac. Sengers alhier (de laatste in plaats mej. C. Buiteman). Na gehouden rondvraag volgde sluiting). UIT CASTRICUM. In deze gemeente is een afdeelirg van den Vrijzinnig Democratischen Bond opgericht. UIT SCHOORLDAM. Naar wij vernemen is onze p.aatsgenoote mej. A. M. ter Burg, met ingang van 1 Febr. a.s., benoemd tot wijkverpleegster voor den krirg Spanbroek, Hensbroek, Obdam Ursem. UIT HEEMSKERK. In ons nummer van gisteren wordt in een bericht gesproken over „bovengenoemde pre- dikant" zonder nadere aanduiding. Bedoeld is hier Ds. Lekkerkerk van Ben- nebroek. UIT DE RIJP Maandagavond werd in het hotel „Het Rij- per Wapen" van den neer Jac. Schoone al- hier een lichtbeeldenavond gegeven vanwege de vereeniging „Het Witte Kruis" en wel tot het sluiten van den cursus „Eerste Hulp bij ongelukken", welke' dezen winter onder emi- nente leiding van dr. P. M. S. van Leeuwen alhier werd gehouden. Een vijftigtal belangstellenden was tegen- woordig. Behalve datgene, hetwelk op den cursus was verhandeld," werden meer verder strek- kend er onderwerpen op het doek gebracht en door dr. Van Leeuwen op duidelijke en aan- gename wijze uiteengezet. Voora' het doen wasschen van keukengereedschappen, melk- emmers enz. van veehouders in slootwater, waarin faecaiien uitliepen enz. werden te zien gegeven. Bij het sluiten dezer avond' werd bij monde van den heer K. Tuin, mede namens die ove- rige deelnemers(sters) van den cursus, den geneesheer een automatische ruitenwisscher voor diens auto aangeboden. Hadden wij eenige dagen wderom den normalen waterstand in het buitenwater te rug, Maandag was het weer zoo hoog, dat het „Zuideinde" over de openbare straat den Eilandspolder inliep en menig inwoner met behulp van planken de woning moest berei- cen. UIT NOORDSCHARWOUDE. Ook de afgeloopen week was voor onze tuinders weer een goede. De prijzen zijn voor het meerendeel nog iets opgeloopen en on- danks de in de laatste dagen toenemenae aanvoer w^s van een daling niets hoege- naamd te bemerken. In het begin van de week was de aanvoer tengevolge van de strenge vorst minder groot, doch nauwelijks was de temperatuur wat mil der geworden of een veel grootere aanvoer kon worden geconstateerd. De drukste dag was Vrijdag, toen aan deze markt 35 wagons en aan de drie markten (Warmenhuizen en Broek op Langendijk) te- zamen 85V2 wagon kool werd aangevoerd. Het is weJ opmerkelijk dat de roode kool de iaatste vier weken vrij vast in prijs is, al is er dan ook natuurlijk eenige schommeling waar te nemen. De hoogste noteeringen gin gen meestal om de 8 gulden. Alleen de grooiste soorten maken daarop uitzondering. De groote verhooging daarvan dateert van het begin der vorige week. De gele gaat langzaam maar zeker om- hoog. Deze week waren ze ongeveer 50 cent per 100 K.G. hooger. De hoogste noteering was 7.50. De deensche witte hebben de laatste vier weken een verhooging gebracht van ongeveer 1.50, wat de mooiste soorten betreft, onge veer 50 cent wat betreft de grootere soorten Bij alle koolsoorten is steeds het verschijn sel waar te nemen, dat de kleinere soorten bij na het dubbele per Kilo opbrengen van de groote soorten. Uien werden deze week niet veel aangevoerd. Ze brachten een doorsnee- prijs van 8 gulden op. Van losse wortelen was de aanvoer zeer ge- ring. De prijs was ongeveer 5 cent per Kilo De totaal aanvoer was hier 156 wagons, waarvan 154 kool. De totaal koolaanvoer was in Broek op Langendijk 133 en in War menhuizen 86 wagons. UIT LIMMEN. Alhier is een watersnoodcomite opgericht bestaande uit burgemeester Nieuwenhuizen, pastoor Peperkom, ds. Bosch, wethouder Valkering, Chr. Kieft en S. A. Gijzen. UIT STOMPETOREN. Onderlinge Hulp bij Ziekte te Stompeto- ren hield Maandagavond jn cafe Renses al hier hare jaarvergadering, welke door het voltallig bestuur en een groot aantal leden werd bezocht. De voorzitter, de heer H. Zeeman, heette alien welkom en stelde in het licht, wat in 1925 op het gebied van het ziekenfondswezeu in uitzicht was gesteld, doch waarvan vooral door den ministercrisis niets tot stand was ge komen. Dus maar doorgaan in dezelfde rich- ting, door eigen kracht en samenwerking trachten het doel te bereiken. Aan het jaarverslag ontleenen we het vol- gende: op 1 Januari 1926 bedroeg het aan tal leden 113, waaronder 10 vrouwen. In 1926 werd dan contribute ontvangen 978.571/;,, aan ziekengeld uitgekeerd 884; op 1 Jan. j.l. bedroeg het saldo 1897 26'/. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd nagezien en in orde be- vonden door de leden Wit, een, G. Jonker en D. de Bakker. Bij de bestuursverkiezing werd de heer K. Zwiep met 41 van de 43 uitgebrachte stem- men herbenoemd en in de vacature Zeeman (niet herkiesbaar) met 23 stemmen gekozen de heer H. Davelaar tepen 20 stemmen uit- gebracht op den heer P Bakker. Daarna bracht de heer Zwiep verslag. uit van de Algemeene vergadering van den Bond van Ziekenfondsen in Noord-Holland. Als afgevaardigde voor 1926 werd gekozen de heer Witteveen, plaatsvervanger de heer Zwiep. Door de ziekte en het overlijden van den bode in 1925 had het bestuur tijdelijk als zoo- danig benoemd den heer J. Dekker; daarna waren sollicitanten voor deze functie opge- roepen, doch slechts een sollicitant meldde zich aan, n.l. de tijdelijke bode. Na drukke discussie werd hij met algemeene stemmen als vaste bode benoemd. Bij punt 10 der agenda werd besloten, een arbeider, wonende te Alkmaar, doch werk zaam aan de zuivelfabriek Neerlandia-alhier, als lid Joe te laten. De ingekomen brieven lokten een vrij leven- dige discussie uit, enkele voorstellen en wijzi- gingen in Statuten en Huish. Reglement) wer den aangenomen, andere verworpen; oa. werd besloten, de functie van secretaris en penningmeester, die nu gecombineerd zijn, te scheiden. Na gehouden rondvraag, die weinig be- langrijks opleverde, sloot de voorzitter de vergadering met alien dank te zeggen voor hur. aanwezigheid en gevoeglijke samenwer king. Thans is het oogenblik gekomen, dat wegens vertrek afscheid meet nemen van O H. bij Z., ondanks verschil van meening, dat dikwijls naar voren kwam op de algemeene vergadering, zal hij toch steeds met genoegec denken aan de jaren, waarin hij voor het zie- kenfonds heeft gestreden Hij eindigt met de beste wenschen uit te spreken voor den bloei van O H. bij Z. Op verzoek van den heer Heringa verliet de heer Zeeman hierna de zaa] en deelde de heer Heringa aan de leden mede, dat het be stuur besloten heeft, den voorzitter iets aan t* bieden al§ hulde voor .iei vele, dat hij voor O. H. bij Z. heeft gedaan. Op de vraag, of de leden hieraan hunne goedkeuring hechten volgt een algemeen applaus, zoodat daarto? besloten werd. Toen de heer Zeeman in de zaal was terug gekeerd, werd hij door den heer Heringa har- telijk toegesproken en hem dank gezegd voor zijn onvermoe'd werken voor het ziekenfonds- wezen. Hierna werd hem een fraaie ets aan geboden, voorstellende een stadsgezicht van Amsterdam, waarvoor de heer Zeeman zich zeer erkentelijk betoonde en hartelijk dank zei Nadat alien afscheid hadden genomen van den voorzitter ging ieder huiswaarts: 't was reeds na middernacht geworden. GEVONDEN YOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic, Largestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 22, 23, 24 en 25 Januari 1926: een kin- derportemonnaie met inh'., een taschje, een geel hondje, benevere diverse handschoenen, mantelbanden, sleutels, en damesbont (zwart) Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 22, 23, 24 en 25 Januari 1926: hondenhalsband met pen ning, G. de Wit, 2de Kabelstraat 21een paar wanten, G. v. d. Kuyt, Dijkgraafstraat 16; handschoen, D. Lepgwater. Hoogstr. 1; portemonnaie met inhoud, A Lakeman, Raaksje; hondenpenning. C. de Vries, Hei- ligland; handschoen, A. Stoop, Fnidsen; een paar klompen, J Peereboom. Liefdelaan 24; rolletje centen, M. Oudendijk, Voormeer 5; handschoentje, V. Kalb, lste Landdwarsstr. 28; kinderoverschoentje, Mej Meerland. Grensstraat 1.; tabakspijp, B. Hartblom, Tuirstraat 53; bezem met stok, Adolf, Ach- terstraat 35; handschoen, J. Wiegers, Dahliastraat; een doekspeld (nikkel), M. Admiraal, Heul 5; een hangertje met por- tret, M Ras, Visscherslaan 23; een hals- doek, Heinstman, Landstr. 39een autoband, J. de Groot, Baansingel 31. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politie. Gemengd Nieuws DE KABINETSCRISIS. Naar wij vernemen, zegt de N. R. Ct. moet Mr. Limburg op het oogenblik nog be- zig zijn met hetgeen, waarmee o.i. elk emstig kabinetsformateur behoort te beginoen: de samenstelling van een program. Eerst wan neer de formateur het daarover met zich zelf eens is, kan er formeel sprake van zijn, be- jaalde personen tot deefneming aan het ka- >inet uit te noodigen. Voor dien tijd kan hij slechts „polsen". Nu zal bij de opstelbng van het program van Mr. Limburg zonder twijfel met de moei- lijkheid van het Nederlandscn-Btigische trac- taat moeten worden rekening gehouden, en de positie daartegenover worden bepaald. Dit is niet iets, wat aan het goe .i geluk kan worden overgelaten. noch ,ets dat aan de mogelijkheid van eene onzuivere beslissing in de Karner kan wordeu gewaagd. Reeds in Juli hebben wij eiop aangediron- gen, dat in het kabinet een minis'ei van Bui- tenlandsche zaken zou worden verbooden, die ten aanzien van het tractaat vrij was, en het lijkt ons op het oogenolik nog mfler ge- wenscht, dat het nu zoover zal komen. Mr. Th. Heemskerk heeft over de gezant- schapskwestie en de opdracht aan mr Lim burg gezegd, dat het gezantschap bij den Paus eigenlijk iugesteld is ten gevolge van een droombeeld. Voor een kabinet-Limb'iig zullen niet veel menschen van rechts te vn- den zijn, en een links getint kabinet is 66k niet gemakkelijk samen te stellen. Mr. van Wijnbergen meent dat Mr. Limburg moet zoeken onder vrijzinnigen en neutra- len. Mr. v Wijnbergen hoopt, dat het ka- binet-Colijn zal wederkeeren. De uiterste noodzaak is van de agenda afgevoerd. Mr. Marchant zegt de vrijzinnig-democra* ten het gezantschap ter wille van de dienst- belangen niet meer verdedigen zullen wel ter wille van een groot landsbelang (roomsch- roode regeering). Handhaving van het ka- binet-Colijn als een andere uiterste noodzaak is z.i. verkie9lijk boven een extra-parlemen- tair kabinet-Limburg. ONTVLUCHTE INBREKERS. Aan de beide te Hoogezand ontvluchte Duitschers moet het Maandagnacht zijn ge- lukt, in de omgeving van Nieuweschans over de greno te komen Zij hebben zich in lleerta ieder van een fiets voorzien. ook al weer door inbraak.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6