Londensch aanteekenboek. ITinfst; ALBERT VOGEL. Op uitnoodiging van den Katholieken Kring trad gisteren avond in de tooneelzaal van het Gulden Vlies onze groote Ned. decla- mator Albert Vogel op met het werk Goud- hoofd (Tete d'Or) van Paul Claudel. Nadat Mr. C. Smal de aanwezigen na- mens den Kring had welkom geheeten en den heer Vogel en het stuk kort had ingeleid, ving de heer Albert Vogel zijn voordracht aan. Claudel maakte het werk „Goudhoofd" op 21-jarigen leeftijd en't geeft in schoone beel- den alles wat er toen in den jeugdigen schrij- ver woelde. Simon Agnel, later (vanwege zijn blonde lokken) generaal Goudhoofd, ondervindt in liefde en vriendschap wreede teleurstellingen, doch hij brandt de geslagen wonden uit en werpt zich op de macht. Hij weet op den vij and een schitterende overwinning te behalen, stoot den ouden koning van den troon, zet de prinses op zijde en geeft zichzelf met den steun van het volk het koningsschap. Aan den dood heeft hij niet gedacht. Zijn strijd wordt steeds zwaarder, ten slotte weet hij nog een overwinning te behalen maar ten koste van zijn eigen leven. In't gezicht van den dood komt hij tot inkeer en geeft de prin- ses terug wat haar rechtens toekomt. Zooals de declamator Albert Vogel dit zeer goed vertaalde werk in de taal van Claudel voor de aanwezigen deed leven, moest het wel grooten indruk maken. 't Zware werk stelt aan de toehoorders, maar vooral aan den de clamator zware eischen. Prachtig drceg deze het geheele werk uit het hoofd voor, in stem buiging de verschillende figuren op de juiste wijze uitbeeldend. Het eerste gedeelte tusschen 'Agnel en Cebes was goed doorvoeld. Mooi was het optreden van Goudhoofd na de over winning, terwijl het laatste gedeelte even- eens de aanwezigen trof. Men hoorde in stilte toe. Aan't slot beloonde een luid applaus den heer Vogel voor zijn boeiende voordracht. HIIT9. Op het oogeoblllc fe nog atecfits (35 on3ef2oek naar eetilge details, welire nog ver- Buitenland NAAR EEN GARANT1EPACT VOOR DEN BALKAN. Volgens het Atheensche blad „Eleftheros Typos'" heeft de regeering van Zuid-Slavie, op aandringen van bevriende mogendheden, besloten onderhandelingen te beginnen over een garantie-pact voor den Balkan. De Ser- vische gezant te Berlijn werd ontboden om daarbij als leider der delcgatie op te treden De correspondent van de „Daily Tele graph" te Athene voegt hieraan toe, dat men thans in officieele Servische kringen een ga- rantiepact noodzakelijk acht, omdat de poli- tieke basis der Kleine Entente ten gevolge van het verdrag van Locarno veranderd is. TEGEN HET CARNAVAL. Het gebrek prikkelt blijkbaar in vele stre- ken van West-Duitschland, zich tegen de vroeger zoo losse carnaval-vieringert te ver- zetten. In het Rijnland, de voornaamste Duit sche burcht van het carnaval, worden ernsti- ge pogingen aangewer.d om het geheel te ver- bieden. De opperpresident der provincie, dr. Fuchs, heeft hiertoe zich wel niet verbonden, maar toch zijn sterke sympathie reeds uitge- sproken en handhaving van sterk beperkende bepalingen beslist toegezegd. In Wiirtemberg is een gelijke poging in het werk gesteld door den meer dan 200,000 leden tellenden Evan- gelischen Volkabond, enz. DE VERVALSCHING VAN PORTU- GEESCHE BANKBILJETTEN OOK EEN POLITIEKE ZAAK? Omtrent de zaak der valsche Portugeesche bankbiljetten meldt de „Matin", dat uit ont- vangen inlichtingen blijkt, dat deze zaak, evenals die der vervalschingen in Hongarije, in verband staat met politieke plannen. Dit in Berlijn beraamd complot zou ten doel hebben Duitschland in het bezit te stellen der Portu geesche kolonien en speciaal Angola. Op het oogenblik zijn alle medeplichtigen gearres- teerd, behalve de hoofdschuldige, de Duit- scher Hennis, die zich te Berlijn bevindt, waar hij invloedrijke vrienden heeft. DUITSCHLAND'S ONTWAPENING. Een Wolffbericht komt op tegen de berich- ten nopens Duitschland's ontwapening en deelt naar aanleiding daarvan o. a. mede, dat de ontwapening de laatste maanden zoo krachtig werd aangepakt, dat de meeste kwes- ties thans geheel of nagenoeg geheel zijn ge- regeld, waaronder vijf bzonder moeilijke pun- ten. De vertraging in de regeling der politie- aangselegenheden moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de besprekingen met de Ambassadeursconferentie over de vraag, of de politic in het bezette gebied niet zal worden inbegrepen in de 150.000 man sterke politiemacht van het geheele Rijk, nog niet zijn afgelocpen. Na regeling dezer kwes- tie zal de eindregeling van alle politiekwes- ties zoo spoedig kunnen geschieden, dat de controlecommissie naar het oordeel der rijks- regeering nog in Februari haar werkzaamhe- den kan beeindigen. DE ONTRUIMING DER KEULSCHE ZoNE. De ontruiming van de Keulsche zone door de Britsche troepen is nu practisch beeindigd en Zaterdag zal de Engelsche vlag, op het hoofdkwartier in Keulen, worden neerge- bataljon over, dat morgen moet vertrekkcn, de corvee-troepen zullen echter tot Zaterdag blijven. Het nederhalen van de vlag, na ze- ven jaren van bezetting, zal met een eenvou- dige plechtigheid gepaard gaan,' waarna de overblijvende troepen per trein naar Wiesba den vertrekken. Dan zal de Britsche sectie van de eerste bezettingszone dus geheel ont- ruimd zijn. Volgens mededeelingen van bevcegde zijde aan het Rijkscommissariaat te Coblenz kan niet alleen de militaire ontruiming maar ook de juridisehe overdracht der zone waar- schijnlijk reeds in de eerste dagen van Fe bruari worden verwacht. De Ambassadeurs conferentie zal het juiste tijdstip zoo spoedig mogelijk vaststellen. AMERIKA EN HET WERELDHOF. De Amerikaansche Senaat heeft met groote meerderheid nog eenige andere reserves aan- genomen nopens de toetreding tot het Haag- sche Hof, behelzend, dat de Vereenigde Sta- ten zich ieder oogenblik kunnen terugtrek- ken, dat de statuten van het Hof niet mogen worden gewijzigd zonder toestemming der Vereenigde Staten, dat het protocol van het Hof niet door de Vereenigde Staten zal wor den onderteekend voor de andere mogendhe den, die er deel van uitmaken, de Amerikaan sche reserves hebben aanvaard en dat alleen met voorafgaande toestemming der partijen, bij het geschil betrokken, een beroep op het Hof kan worden gedaan ter regeling van ge- schillen tusschen de Vereenigde Staten en een andere mogendheid. ANTI-COMMUNISTISCHE ACTIE TE CHARBIN. Een Russisch telegram, afkomstig uit Charbin, klaagt er over, dat de Chineesche militaire autoriteiten voortgaan met onder drukking der Sovjet-vakvereenigingen, on- danks de order van Tsjang-Tso-Lin, die een dergelijk optreden verbiedt. DE WATERSNOOD IN DUITSCH- LAN.D. In den Rijnlandschen provincialen landdag deelde de ,.Landeshauptmann" mede, dat de schade, door het hoogwater in de Rijnprovin- cie aangericht, volgens de tot dusver beschik- bare gegevens ruim 50 millioen mark be- draagt. Niet minder dan 60.000 hectaren be- bouwd land he°ft order water oestaan. DE DUITSCHE REGEERINGSVER- KLARING. De zitting van den Rijksdag werd gister- middag een uur geopend voor de regeenngs- verklaringen. Een voorstel van den Volkische afgevaardigde Henning, om tevens bet voor stel zijner partij tot stopzetting der betalin- gen van het Dawes-plan te bespreken, werd verworpen. De algemeene politieke beschouwing wer- den geopend door een verklaring van den Centrum-afgevaardigde Fehrenbach, die in naam van de regeeringspartijen sprak. Hij on- derschrijft voor alles de buiteniandsche poli tick, in de regeeringsverklaring neergelegd, en verbindt daaraan den wens^h, dat de on derhandelingen over vermindering der bezet- tingstroepen in de tweede en derde zone spoe dig tot een resultaa' mogen leiden. Economisch is Duitschland aangewezen op een verhooging van den uitvoer, ten einde in staat te zijn, te voldoen aan de opgelegde betalingsplichten. Verschillende sprekers voerden nog het woord over de Dinsdag door dr. Luther af- gelegde regeeringsverklaring. Daarna nam de rijkskanselier hot wooixi. Hij betoogde vooreerst, dat het niet de schuld der regee ringspartijen is, indien het door de weigering der Duitsch-nationalen en der Sociaal-demo- craten onmogelijk is geworden, een meerder- heidskabinet te vormen. Daarna legde de Rijkskanselier een verkla ring af, die in het huis groote opwinding veroorzaakte. Hij zeide dat de regeering er voor bedankt, haar taak te aanvaarden op de grondslag eener verworpen motie van wan- trouwen. Zij kan niet afzien van een positieve motie van .wantrouwen. Met het oog op deze verklaring hadden de regeeringspartijen tijdens de rede een motie van wantrouwen geformuleerd. Indien de so- ciaal-democraten zich onthouden blijft het aannemen van de motie twijfelachtig, voor al omdat in het vender^ verloop van het debat ook de vertegenwoordiger van de Economi- sche Vereeniging Hampe, verklaarde, dat zij- ne vrienden hun oppositie niet konden op- geven. Rijkskanselier Luther verklaarde, dat de re geering zoo spcedig mogelijk de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond zal vol- trekken, daar de Duitsche belangen beter ver- tegenwoordigd kunnen worden, dan wanneer Duitschland er buiten blijft Zij zal als haar vertegenwoordigers naar den Volkenbond zenden, mannen die bereid zijn, positief werk te Ieveren. De democratische afgevaardigde Hause lield een uitvoerig betoog ten gunste eener buiteniandsche politiek van overeenkomst der volkeren en voor een binnenlandsche po litiek in unitarischen geest. DE BANKBILJETTENZWENDEL. Naar het W. B. uit Boedapest meldt, heeft de juridisehe vertegenwoordiger van de Bank van Frankrijk het 0. M. verzoch'- het der moeten worden opgehelderd, voort zetten en daarmee de politieautoriteiten te Boedapest te belasten. Volgens de Hongaar- sche wetgeving is de aanwezigheid van ver tegenwoordigers van vreemde staten silechts bij politiehandelingem vergund, niet bij die van het O. M. Een Boedapester blad zegt volgens het HbL, dat men op grond van de het laatst uit Amsterdam ontvangen dossiers vermoedt, dat kolonel Jankowitsj in dienst van de Fran- schen heeft gestaan en de aanbrenger van de vervalsching is geweest. In antwoord op een verzoek van den Fran- schen gezant heeft Bethlen, met handhaving van zijn reeds vroeger uiteengezet stand- punt, een voorstel gedaan dat z.i. een samen- werking tusschen Frankrijk en Hongarije zou kunnen verzekeren zonder dat men in strijd zou komen met de Hongaarsche wetten. DE VERHOUDING TOT RUSLAND. De Zwitsersch-Russische onderhandelingen worden door bemiddeling van Frankrijk voortgezet. Op het oogenblik zijn de voor- uitzichten voor een regeling goed. DE GODSDIENSTWAANZINNIGEN VAN BOMBON. De „HeiIige Moeder Maria Mesmin", zoo als de stichtster en leidster van de secte van O. L. Vrouwe-der-Tranen door haar volge lingen wordt genoemd, heeft, naar de „Figa ro" weet te vertellen, Bordeaux in alle stilte verlaten. Men weet niet waar zij naar toe is gegaan. Zooals men weet zou zij worden op geroepen als getuige in de zaak van de gee seling van Abbe Denoyers in Bombon. „Zij is ergens in veilige oorden" zoo luidt de geheimzinnige verklaring, welke men om trent haar heengaan geeft. Maar men is het er niet over eens of zij is heengegaan om ge- vrijwaard te worden voor verdere noodlotti- ge „beheksing" of voor stappen der justi tie Intusschen loopt het in de kapel der Notre- Dames-des-Pleurs te Bordeaux storm belangstellenden. Of nieuwsgierigen. ONTPLOFFING IN EEN KRUIT- FABRIEK. Te Faversham in Kent, heeft een ontplof fing plaats gehad in een kruitfabriek, waar- bij twee arbeiders werden gedood en verschei- dene gewond. Een der werkplaatsen is geheel vernield, eenige loodsen werden beschadigd. OOMMUNISTEN-BETOOGING TEGEN DE EISCHEN DER VORSTEN. Het districtsbestuur BerlijnrBrandenburg der Duitsche communistische partij had gis- teravond samen met den Rooden Frontstrij- dersbend, met het districtsbestuur Berlijn Brandenburg van het Roode Jeugdfront, de communistische jeugd van Berlijn-Branden burg en den Jeugd-Spartacusbond een betoo- ging tegen de schadeloosstelling der vorsten georganiseerd. Een aantal communistische rijksdag- en landdag-afgevaardigden hield korte toespra ken, die met een ,,'hoch" op het eenheidsfroot van het arbeidende volk tegen de schadeloos stelling der vorsten en voor ondersteuning der werkloozen eindigden. De betooging had een kalm verloop. sT* T Oe naHonaaTlTberale piarit^ te is ontbonden, nadat alle afdeelingen zich bij de fascistische partij hadden aangesloten. Een draadloos bericht van het Duitsche stoomschip „Bremen" meldt via Halifax, dat het Engelsche vrachtschip „Laristan" gezon- ken is met verlies van 25 koppen. De „Bre- men" heeft 6 leden der bemanning opgepikt, doch kon het reddingswerk niet voortzetten. TELEGRAF1SCH WEERBER1CHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Januari. Medegedeled door het Kon. Nederl, Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.2 te Zurich. Laagste barometerstand 74.0 te Thorsha- van. Verwachting (van den avond van 28 Ja nuari tot dep avond van 29 Januari) Zwakke tot matige zuidoostelijke, later rui- menden en toenemenden wind aanvankelijk opklarend' en iets kouder, later toenemende bewolking en kans op regen. van Het eerste Jongetje: Is bet w-w-w-ater n-nlet Tenwank- kelijk k-k koud t-?andaag7 Het andere: Jr. Ik sou d-d der ook noolt e-zjjn Ingegaaa, ma&r m m moeder zel d-d-dat ik bet oiet d-d-doer eht iFuneb) DE'FINANTIEELE TOESTAND VAN PRUISEN. In den Pruisischen Landdag heeft de mi nister van financien dr. Hopker Aschoff bij de behandeling van de begrooting voor 1926 medegedeeld, dat het jaar 1925 een nadeelig saldo van bijna 230 millioen mark heeft op- geleverd. Volgens de „Voss. Ztg." is in de zaak te gen Kutisker c.s. rechtingang verleend. HET CONFLICT BIJ DEN CHINEESCHEN OOSTERSPOORWEG. Uit Peking wordt gemeld, dat de vrijlating van den Russischen spoorwegdirecteur het conflict nog geenszins heeft opgelost. Iwanof werd vrijgelaten, nadat hij de belofte had af- gelegd, troepen voor Tsjang-Tso-Lin te zullen vervoeren. Inmiddels is het plaatselijk beheer van de spoorlijn nog in handen der Chinee- zen. Daar Peking hoegenaamd geen invloed op Tsjang-Tso-Lin heeft, kan gezegd worden dat de centrale regeering in dezen geen in vloed heeft geoefend. Woe-Fei-Foe trekt naar zijn oude stellingen in Lo Jang terug. Zijn overeenkomst met Tsjang-Tso-Lin wordt als de beste maatregel beschouwd, die onder de gegeven omstandig- heden kon worden genomen in het belang van de pacificatie. WORDT PRINS ANREAS KONING? Volgens een bericht uit Athene moet Pan- galos voornemens zijn, prins Andreas van Griekailand, ide met een Engelsche prinses behuwd is, en thans te Londen vertoeft, tot Koning te proclameeren. Prins Andreas was na de Grieksche nederlaag in Klein-Azie, waar hij het opperbevel voerde, door dc re- ring-Plastrias ter dood veroordeeld, maar op verzoek van Engeland begenadigd. Ex-koning George, die blijkens een gister gepubliceerd bericht verwacht nog eens den troon van Griekenland te bestijgen, zou dus, als Pangalos werkelijk de hem toegeschreven bedo£ling koestert, voorloopig nog niet weer aan do beurt komen. KORTE BERICHTEN. Naar de bladen melden, verbiedt een nieuwe Italiaansche bepaling, het verblijfhou- den van vreemde zakenlieden binnen een af- stand van dertig K.M. van de noordelijke Italiaansche grens. Tusschen de Fransche en Amerikaan sche regeeringen worden onderhandelingen gevoerd over de afschaffing van het pasvi- sum. Een 46-jarige vrouw, die in Maart j.l. in het dorp Arbouans (dep. Doubs) haar man vermoordde en te zamen met haar 27-jarige minnaar het lijk verminkte en daarna de ver schillende lichaamsdeelen begroef, is door het Assizenhof ter dood veroordeeld. Haar mede- plichtige, van wien men aannam dat hij on der haar invloed had gehandeld, kreeg levens- langen dwangarbeid. De moordenaar van den voormaligen Bulgaarschen gezant te Praag Daskalow, de student Ciconco^, heeft zich in de strafge- vangenis, waar hij zijn 20 jaar tuchthuisstraf uitzat, door ophanging van het leven be- roofd. De Prins van Wales is bij de jacht, bij het nemen van een hindernis, met zijn paard gevallen. Het paard viel dood neer. De Prins kreeg slechts enkele lichte ontvellingen. Van onzen Londenschen Correspondent. Wroeten in den grond. Men zegt, dat de zee vol geheimen is, die ze niet weggeeft. Maar de grond zal in zijn geheimenschat wel niet voor de zee onder- aoen en heeft althans het fatsoen en de gra de zijn geheimen te onthullen en zijn schat- ten terug te geven, indien ge slechts de moei- te neemt in zijn samenstelling te gaan wroe ten. De grond van Londen zal wel even oud zijn als de oudste grond van de aarde, te oor- deelen naar de stoffelijks overschotten van zeer voor-historische dieren, als Mammoe- then en Dinosaurussen, die men b.v. in den grond om en nabij het Trafalgar Square heeft gevonden. Maar voor-historie laat ik liever onaangeroerd om ruimte en tijd te heb ben om iets te zeggeen van „Londinium", zooals het ons soms verschijnt zes of meer meters diep in den grond van het moderne Londen. Londinium was Londen in den Ro- meinschen tijd, toen de stad nog geen stad, maar niet veel meer dan een Romeinsche ne- derzetting was aan de Theems. Verleden jaar is men hier hevig aan het verbouwen geweest en het diepe graven, noodzakelijk geworden voor moderne fundeeringen, heeft tal van be- langwekkende vondsten geleverd, die nu voor het grootste deel in het vermaarde Londen- sche Oudheidkundige museum, „The London Museum" worden bewaard. Vooral in de Ci ty, reeds bijna twintig eeuwen lang het cen trum van deze samenleving aan den Theems, waar voor nieuwe gebouwen groote ontgra- vingen hebben plaats gehad, heeft men vele reliquieen van het Romeinsche Londen opge- diept, hetgeen trouwens altijd geschiedt, in dien men hier slechts diep genoeg in den grond wroet. De recente vondsten zijn niet zoo heel belangrijk. De beste zijn ind^rtijd gevonden in de rivier, of bij de oevers, zooals een buste in brons van Keizer Hadrianus, of het Romeinsch-Britsche oorlogsschip, toen men de fundeeringen maakte voor het be- stuursgebouw van den Londenschen Graaf- schapsraad. Een aardige vondst van de laat ste maanden, die om zijn huishoudelijken aard de belangstelling van „Jan Publiek" heeft gewekt, is die van zes schalen Gallisch rood aardewerk, volgens de deskundigen uit den tijd van Nero. Ze werden twintig meter diep in een oude Romeinsche aschbelt in de City gevonden in bijna gaven toestand. Dit roode aardewerk was in den Romeinschen tijd het normale huishoudelijke vaatwerk en deze wetenschap van zijn vroegere bestem- ming verleent er bijzondere beteekenis aan voor bezoekers aan het Londensche museum, tot wie antiquiteiten in het algemeen niet spreken. Onderwijs voor zigeuners. Zigeuners zijn talrijk in Engeland. En tot nu toe zijn hun kinderen meestal opgegroeid (een beetje zooals vele schipperskinderen in Nederlana) zonder kennis van lezen, schrij- ven en rekenen. (In Engeland spreekt men van „the 3 R's" n.l. Reading, wRiting, aRithmetic). De Zigeuners zijn hier in een thans wel voorbij letterkundig tijdperk vaak beschreven door knappe schrijvers, zooals wijlen Georg Borrow (die zelf Zigeunerbloed in zich had) en wijlen Watts-Dunton. Vooral de laatste, dien ik als een der grootste dich- ters van een jonger Engeland beschouw, heeft het volkje en vooral de vrouwen groote eigenschappen van verstand een hart en ras toegekend. In Dunton's werk „The Coming of Love" en Aylwin b.v. ontaioet men een wereld, nooit gekend en nooit ge- droomd, van schoonheid en belangwekkende menschelijkheid, waarin Zigeunervrouwen ons als ware heldinnen verschijnen. Maar ik dwaal af. Ik zou het hebben over het onderwijs aan de Zigeuner-kinderen in Engeland. De graafschapsraad van Surrey, waar Zigeuners druk kampeeren, werkt sa men met het ministerie voor Onderwijs, om een reizende school in te stellen, met een hoofdkwartier op wielen. De eerste woonwa- gerischool komt in Hurtwood, een plaatsje in de heidelanden van Surrey, waar altijd een groot Zigeunerkamp is. Wanneer de Zigeu ners in het zachte jaargetij weer gaan zwer- ven, wordt het schooltje, dat als een kermis- kraam in elkaar gezet en uit elkaar genomen kan worden, op een wagen geladen en volgt de onderwijzer de rondtrekkende zigeuners in zijn eigen woonwagen. Zoo lang de Zigeu ners in Surrey blijven, zullen hun kinderen de voordeelen van lager onderwijs kunnen genieten. Maar zoodra zij de graafschaps- grens overschrijden, zal de onderwijzer niet meer bij machte zijn hen te volgen, aangezien zijn werkcontract hem bindt aan de onder- wijsautoriteit van Surrey. Ofschoon men moeilijkheden tegemoet kan zien, mag men de ondememing beschouwen als een lofwaar- dig pogen om eeen moeilijk vraagstuk tot op- lossing te brengen. Als op het vasteland van Europa houden landeigenaars en kippenboe- rene in Engeland niet van deze schilderach- tige zwervers. Toch komen zij slechts zelden in aanraking met de wet. Hun middel van bestaan is manden maken en de handel in potten en pannen, stoffers en bezems. Zij ontkomen natuurlijk aan het betalen van be- lastingen, huur en grondrechten en worden d^arom met wangunst aangekeken door de aan hun grond gehechte stationaire men- schen. Mr. Baldwin en de klassieken. Niemand, die de uitlatingen van den eerst- minister van Brittannie met aandacht volgt, kan ontkomen aan den indruk, dat hij in zijn hoofd een schat ronddraagt van kennis en begrippen die tellen, en in zijn hart gevoe- lens,die deel hebben aan de beste mensche lijkheid. Hij wordt nimmer moede te verkla- ren, dat hij een eenvoudig man (a plain man) is. Maar hem is de eenvoud, die het extract is van veel weten en veel denken en die tooi en arabesken van den geest niet of niet meer van noode heeft. Baldwin is een verheffend voorbeeld van den staatsman en realist, wiens geest en werk zijn verzacht en verpuurd door innige aanraking met de on- sterfelijke schoonheden van ons bestaan, met wijsbegeerte, met de natuur en met de litera- tuur der ouden. Een paar dagen geleden hield hij als gekozen president van de Clas sical Association" een verbond dat ijvert voor handhaving van de klassieke opvoeding d. w. z. onderwijs in de Grieksche en Latijn- sche letjerkunde), een rede over „De Klassie ken en de gewone man". Het was duidelijk dat hij zich in de vergadering van die ver eeniging, die rede uitsprekend, in den geest veel meer op zijn gemak moest voelen dan op de regeeringsbank in het Lagerhuis. Het adres, dat Plato zelf zeker zou hebben ge- prezen als het ware woord van den wijsgeer- staatsman, toonde aan, dat deze „eenvoudige man", die het grootste deel van zijn leven heeft besteed aan de harde industrie van de fabrieken, een benijdenswaardigen letterkun- digen smaak heeft, waaraan hij de gave paart zijn gedachten in goede en schoone woorden te kunnen omzetten. Hij wees er op, hoe onberekenbaar groot de cultureele schuld is, die geheel Europa bij de Romeinen heeft. Hij ging ook wat verder dan een niet- Engelschman zou willen gaan, door te ver- klaren dat de Engelschman iets van't bloed en het karakter van den ouden Romein in zich had bewaard en dat het Britsche Rijk de vrucht was van de eigenschappen van een ras, het Britsche, dat het beschavingswerk van de oude Romeinen, die het eerste groote „Empire" stichtten, met zijn modern „Em- pire voortzette. Hij raakte ook het groote probleem aan, hoe het kwam dat dit mach- tige Romeinsche Rijk ten onder ging; en de aanvaarde oorzaken van overgroote weelde en het aftappen van de bronnen van rijkdora hcht tellend, ging hij voort te verklaren, dat Rome in verval ging, toen het woord van den Romein niet meer kon worden vertrouwd. Dal bracht het Romeinsche Rijk ten onder. Overtolligheid van woorden. Laat me voor het slot nog een oogenblik bij deze rede van Baldwin verwijlen. Hij wijdde ook eenige woorden aan de schoonheid van de Latijnsche taal en aan het feit, dat ze voor zuivere uitdrukking weinig woorden noodig heeft. Voor wat de Romein in vijf woorden zeide, had de Engelschman er tien noodig. Een voorbeeld daarvan kom ik dage- lijks tegen, wanneer ik langs het Charing Cross-station ga. Bven de garderobe prijkt er het Engelsche woord „Cloak Roomr' (twee woorden) naast het Latijnsch-Fransche woord „Consigne", waarin de verhouding tien tot vijf voorbeeldig is gehandhaafd. Maar een spotter heeft intusschen opge- merkt, dat er troost is voor den Engelsch man en dat er volken zijn, die erger zondigen. Het eindstation van den centraal-spoorweg van Brazilie, in Rio de Janeiro, waar ook af- stammelingen der Romeinen wonen heeft een garderobe. met het opschrift: Sala destinada para do deposito de malas de minore peque- nas bagagens dos senhores passageiros. De lezer zal evenals ik ongeveer kunnen nagaan wat het beteekent. Waar het op aan komt is, dat hier vijftien woorden worden gebruikt En het is de kortste manier waarop de Bra- zilianen het begrip en de bestemming „Gar- derobe weten uit te drukken, ons woord is ook enkelvoudig; maar het is het onze niet. Londen, 13 Januari. Marktberiehten SCHAGEN, 28 Jan. Op de heden gehou- den veemar'kt waren aangevoerd: 12 paarden 300' 5 stieren f 150—f 320, 16 geldekoeien (mag.) 180-/ 280, 47 idem (vette) 300—/ 450, 16 kalfkoeien 300— 450, 47 muchtere kalveren 13—/ 23 130 overhouders 25-/ 35, 3 bokken en geiten i varkens (mag.) 40—/ 60, 51 idem (vette) per K G. 0.86—/ 0.90, 45 biggen 20—/ 30, 23 konijnen 0.503, kippen i-/ 3.50, 17 eenden 0.70-^ 2, 18 K.G. boter 2.40—/ 2.30, 10730 kipeieren 7.50—/ 8.10—/ 8.80, 114 eend- eieren 7.90-/ 8.20. HOORN, 28 Jan. Op de hedien gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 7 stapels kleine fabriekskaas, we- gende 8043 kilo, 49. Handel vlug. f NOORDSCHARWOUDE, 27 Ian. 7600 K.G. Uien: Uien 7.30— /8, Drie- lmgen 7.207.30, Grove uien 6 80 tot 7.20, 7000 K.G Peen 5, 299800 K.G. Roode kool 2.90—7.90, Kleinere 2.30 tot 7, 80800 K.G. Gele kool 2.506 10 Klemere 2.305.30, 199400 K.G. D. Witte 3.206.10, Kleinere 3.10 4.90, alles per 100 K.G. BROEK OP LANGENDIJK (Langedii- ker Groentenveiling), 27 Jan. 6300 K G. Wortelen 4.10—/ 5.30, 176000 K.G. Roo de kool le soort 6—/ 8 20, 2e srt. 1 70— 5.80, 155600 K.G. Gele kool le soort 5.206.40, Gele kool 2e soort 1.50— 5, 169000 K.G. Witte kool (Deensche) 4.806.40, 8375 K.G. Uien: Uien f 7 50 tot 7.90, Drielingen 5.90 alles per 100 K.G. WARMpNHUIZEN, 27 Jan. 1926. Roode kool le soort 3.50—/ 10, 2e soort 3.20—/ 6.90, Uitschot Roode kool 1 30— 3.20, Gele kodl 3.50—/ 5.50, 2e soort 3.30—/ 5, Deensche witte kool 3.60— 6.70, 2e soort 4.20—/ 4.60, Uitschot Witte kool 1.10—2.90, Peen 4 90— 5.20, Uien 6.70—/ 7.60, Grove Uien 6.10—/ 6.30. Aanvoer: 92800 K.G. Roode kool, 23600 K.G. Gele kool, 36200 K G. Deensche witte kool, 5300 K.G. Peen, 4500 K.G. Uien. PURMEREND, 27 Januari. „Afslagver* eeniging Beemster, Purmerend en Omstre. ken". Witlof 16 tot 26 ct. per Kg., Roode kool 7.40 tot 14.50 per 100, Spruitkoot 1.05 tot 4.65 per 15 Kg., Wortelen /080 tot 1.20 per 25 Kg* Uien 1.50 tot f 2 per 25 Kg., Prei 14.30 tot 31.60 per 100 bos, Rogzoet 0.16 per Kg., Goudreine* ^5 ct. per Kg. Kan Hon rtxrn.r Hit- i ifpWPS.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8