DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. Honflerd acht en twfntfpte Jaar^ransr 1926. Ahonnoincntsprijs blj vooriiitfoctaling per 3 m nan den f2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Adrcrtcntiepr. 25 ct. p. regel, rrootcrc letters naar plaftferjitint* Brieven franco N.V. Book- en nandclsdr. v.h. Herrns. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Rcdactie No. 33. VRIJOAG *29 JANUARI Bui ten I and Bempnifrt NiPiiws. t>it nummer bestaat nit 2 bladen. Direct ear: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. HET KABINET-LUTHER IN DE MEERDERHEID. De zitting van dsn Duitschen Rijksdag is gistermiddag om 2 uur heropend. Voor het debat over de regeeringsverklaring werd voortgezet, hield de centrumafgevaardigde von Uuerard nog een korte polemiek tegen de uitlatingen van graaf Westarp in verband met het vraagstuk der bezettingssterkte in het Rijnland; vervolgens diende de communist "Meyer een dringend voorstel in om de be- 'raadslagingen te openen over de vervolging, waaraan de communisten in Beieren bloot staan van de zijde der Beiersche politic, welk voorstel door den Volkischen afgevaardigde Frisch werd gesteund, die het echter wensch tie aan te vullen met een algemeene bespre- king over politieke vervolgingen waarvan de Volkischen van de zijde der Pruisische poli tic te lijden hadden. Na een uiteenzetting van Leicht van de Beiersche Volkspartij, die de maatregelen der Beiersche politie-autoriteiten verklaarde en in bescherming nam, werd het voorstel verworpen. Over de regeeringsverkl aring sprak nog slechts de Volkische afgevaardigde Henning, die het program der nieuwe regeering volko- men zonder inhoud noemde en namens zijn groep de allerscherpste bestrijding aankon- digde. De Volkischen waren eenstemmig te gen de toetreding tot den Volkenbond en de noodlottige vervullingspolitiek, die Duitsch land meer en meer een speelbal zijner nabu ren en een slaaf van Engeland zou maken. Aan het slot zijner rede werd de afge vaardigde Henning wegens zware beleedi ging van den Rijkskanselier van de zitting uitgesloten. De volgende spreker, de Duitsch-nationale afgevaardigde dr. von Lindeiner-Wildau, be- gon zijn uiteenzetting met de verlkaring, dat hij, juist als vertegenwoordiger der opposi te, het optreden van Henning tegenover den Rijkskanselier ten scherpste afkeuren moest. Daarna reclitvaardigde hij de afkeerige hou- ding zijner partij tegenover het nieuwe ka- binet en vcoral zijne buitenlandsche politiek en noemde vooral tie cnvoorwaardelijke toe treding tot den Volkenbond een ernstig vaar voor de dringendste behoeften van Duitsche volk. ..De vertegenworodiger der Economische Vereeniging Drewitz verklaarde, dat het eer- ste kabinet Luther zijn vrienden groote te- leurstellingen bereid heeft. Nochtans zal de Economische Vereeniging vooreerst een neu- trale houding aannemen en de daden van het kabinet afwachten. Dr. Breitscheid (soc.-dem). las een verkla- ring zijner fractie voor, waarin gezegd wordt dat de sociaal-democraten de buitenlandsche politiek van het kabinet goedkeuren, doch zijn bhinenlandsche politiek verwerpen en daarorn noch voo, noch tegen de motie van vertrou- wen kunnen stemmen. Op voorstel van dr. Scholz (Volkspartij) werd het Duitsch-nat. voorstel, dat de toetre ding van Duitschland tot den Volkenbond aan voorwaarden verbinden wil, naar de bui tenlandsche commissie verwezen. Dan volgde de stemming over de motie van vertrouwen der regeeringspartij. Zij werd in hcofdelijke stemming met 160 tegen 149 stem med en 151 onthoudingen aangenomen. Met de grootste spanning werd de stem ming gevolgd Met toejuichingen van de mid- denpartijen en gesis van de communisten werd de mededee'ing van den president aan- vaard, dat de motie van vertrouwen aan- aanvaard was HET LOT VAN HET NIEUWE KABINET-LUTHER II. Naar het W. B. uit Berlijn meldt, heeft de fractie van de economische vereeniging beslo- ten zich bij de stemming over de motie van vertrouwen unaniem te onthouden. Daarmede zijn de kansen voor het kabinet zeer slecht geworden. Zijn lot hangt er nu van af hoe- veel leden van de oppositie afwezig zullen zijn. Op de meeste Duitsche bladen schijnen de verklaringen, door Luther in den Rijksdag afgelegd, nogal irdruk te hebben gemaakt Men wijst er op, dat de po'itieke situatie is veranderd, doordat de Riiksdag voor een positieve beslissing wordt ^eplaatst. DE ENGELSCH-ITALIAANSCHE SCHULDENREGELING. Het bericht. van de onderteekening te Lon- den van de overeenkcir.st tot fundeering der Italiaansche oorlogssc' ulden aan Groot- Brittannie is in Italie met groote voldoening ontvangen. Alle telegrammen uit Londen ge durende de laatste dagen waren buitenge- woon optimistisch. Dientengcvolgc was het resultaat van de onderhandelingen van graaf Volpi geen verrassing. Niettemin ver- ooczaakte de zekerheid dat het laatste ele ment van onzekerheid in den financieelen toe- stand van Italie definitief weggenomen is, groote opluchting. Mussolini heeft telegrafisclie zijn goedkeu- ring aan de overeenkoinst gehecht en Volpi gemachtigd de overeenkomst te' teekenen. Mussolini verklaarde, dat de regeling op de Italiaansche belastingbetalers geen zwaarder last legt, dan zij kunnen dragen. Hij gaf ver- der zijn voldoening te ketinen over de tact- volle wijze, waarop Churchill de onderhan delingen heeft gevoerd. De overeenkomst wordt in de Parijsche bladen niet bijzonder gunstiv ontvangen Zi] zijn er niet goed over te spreken dat Enge land aan Italic belangrijk gunstiger voor waarden heeft toegestaan dan aan Frank rijk. De bladen wijzen erop dat graaf Volpi de onderhandelingen met meer verantwoor- delijkheidsgevoel gevoerd heeft dar Caillaux, wiens voomaamste fout het was, dat hij voor de onderhandelingen te Londen naar Wash ington is gegaan. De goede behandeling van Italie wordt aan politieke redenen toegeschre- ven. Briand heeft den plicht van Chamberlain te eischen dat Engeland Frankrijk niet slech ter zal behandelen dan Italie. De „Victoire'' schrijft: „Wij benijden Italie, dat .een Mussolini heelt. Wij benijden Italie. dat de helft zoo groot is als Frank rijk en ten bevolking heeft welke zich ge durende de laatste vijftig jaar bijna verdub belde." DE VOORBEREIDENDE ECONO MISCHE CONFERENTIE. De berichtgever van het Hbl. te Gen&ve meldt: Het Internationaal Arbeidsbureau zal in de a.s. bijeenkomst der voorbereidende econo mische conferentie o.a. door vier arbeiders gedelegeerden worcien vertegenwoordigd, van wie een Nederlandirde heer Oudegeest Nederland zal dus door twee gedelegeerden de heeren Kroller en Oudegeest worden vertegenwoordigd. DE STRIJD IN MAROKKO. Alle stammen van Metzroea ten N. van de Werga hebben zich onderworpen De cavale rie en de getrouwe stammen namen Aloenat en Sjesjoer ten N. van Taoeerta en de ge- heele zone ten N. van de Werga is zoodoende nagenoeg geheel onderworpen. DE ON RUST IN SYRIe. De rebellenaanvoerder Ramadan Sjallas; heeft officieel zijn onderwerping medege deeld. In gezelschap van den emir Fahmer, den pasgekomen afgevaardigde van he: Salimige-Hama district komt hij naar Bei- roeth. DE CHAOS IN CHINA. Het geregelde verkeer op de spoorlijn Pe kingHankow is volkomen stopgezet. Het gerucht loopt, dat de lijn tusschen Kiosjan en Soeiping, ca. 200 rnijlen, ten N. van Han kow is afgesneden. Intusschen worden uitgebreide troepenbe- wegiiigen van Hankow naar Honan gesigna leerd De troepen uit de andere deelen van Hoepee eoneentreeren zich! Een groot aantal troepen, die zich de Tze- chichoen of het autonome leger noemen, zijn tegen de Koeomintsjoen in opstand gekomen TEGEN REVOLUTIONNAIRE WOELIN- GEN IN AUSTRALIA. In de Australische Wetgevende Vergade- ring stelde de ..attorney general" de aanne- ming in tweede elzing voor van een wetsont- werp dat bpete en gevangenisstraf oplegt aan personen, die deel uitmake-n van onwetti- ge vereenigingen, of de omverwerping van de Constitutie van Australie aanprijzen of aanmoedigen. D? gouvemeur-generaal kan volgens het ontwerp op elk door hem gewild oogenblik het bestaan van een toestand van ernstige industrieele troebelen afkondigen, en gedurende deze periode stelt iedereen, die deelneemt aan een staking of uitsluiting, zich aan strafrecbtelijke .vervolging bloot. EEN SCHRIKBEWIND TE CHARBIN. heeft telegrafisch aan Karachan, den Sovjet De Russische gonisul-generaal te Charbin gezant, niedegedeeld, dat Tsjang Hoean Hsi- ang een schrikbewind onder de Sovjet-bur- gers uitoefent. Zeventig jongemannen, die naar aairleiding van eean bericht van moord op Witte" Russen werden gearresteerd, zijn onder ve'rschrikkelijke omstandigheden ge- vangen gezet en worden gefolterd De Sov- jetburgers worden voortdurend beleedigd en op een arrogante wijze behandeld. De con sul besluit met het aandringen op krachtige maatregelen.- DE VAN BEGRAFENISPLECHTIGHEID KARDINAAL MERCIER. Gisteroehtend om tier, uur vond de eerste der twee pleehtigheden, waaruit de bijzet- ting van.het gtoffelijk overschot van kardi- naal Mercier bestaat, in de St. Gudulekerk te Brussel plaats vinden. Woensdagmiddag is het lijk te Mechelen, waarheen het Zaterdag- avond j.l. reeds was overgebracht, gekist. Gisteroehtend werd het opnieuw naar Brus sel vervoerd om na de kerkelijke plechtigheid definitief naar Mechelen te worden temgge- bracht, waar het hedenochtend zal worden bijgezet. Koning Albert woonde gisteroehtend den dienst in de St. Gudule fcij; lezamen met kroonprins Leopold wachtte hij den trein met het overschot aan het Noorderstation op. Tal van hooggeplaatste persoonlijkheden zijn te Brussel gekomen om de plechtigheid bij te wonen, o.a. Lord Halifax, die met kar- dinaal Mercier de besprekingen inzake een eventueele hereeniging van de Anglikaansche en Roomsch-kathoiieke kerk heeft gevoerd, kardinaal Bourne, aartsbisschop van West minster, markies de Villalobar, die met een specials missie van den koning van Spanj? is belast, mgr. Julien, bisschop van Atrecht, mgr. Baudrillard, rector van het Institut Catholique- te Parijs en maarschalk Foch. Duizenden en duizenden, waaronder vele autoriteiten, hebben gedurende de laatste dagen langs het praalbed in het aartsbis- Schoppelijk paleis gedefileerd. Gistermiddag na afloop van den dienst in de St. GuduU bleef het lijk des kardinaals nog eenige uren in dc kerk ten eindc ook het Brusselsche nu- bliek in de gelegenheid te stellen het een laatste groet te brengen. Ingevolge den wensch van den kardinaal war,.n er bloemen noch kransen. De trein, die het stoffelijik overschot van den kardinaal naar Brussel vervoerde, vertrok om half tien uit Mechelen en bestond uit een lijkwagen met open wan- den, zoodat de kist zicntbaar was. Daarna de rijtuigen voor de hooge kerkelijke en andere autoriteiten, die uit Mechelen meekwamen. De trein reed langzaam en in de stations tusschen Mechelen en Brussel zeer traag, als- of hij siopte. In alle gemeenten luidden op den door- tocht van den trein de klokken en de geeste- lijkheid bevond zich met de g^loovigen in de stations om te bidden op den doortocht. Te Brussel hingen van tal van particuliere huizen en zaken de vlaggen halfstok. De meeste warenhuizen waren tot den namid- dag gesloten De beurs was eveneens ge sloten en de Kamerzitting was afgelast. GROOTE BRAND IN DE KAU- KASUS. In de haven van Soekhoem is een groote brand uitgebroken, die 24 uren woedde. Ver- schillende gebouwen werden vemield, ook tabak- en suikerladingen. De schade zou mil- lioenen roebels bedragen. HET GEVAAR VAN INENTING TEGEN POKKEN. Aangezien tegenwoordig de inenting tegen de pokken zooveel, misschien onverdiende, verwijten moet hooren, is het wel goed, aldus het „N. T. v. G.", er op te wijzen, dat er niet alleen vermeende, doch ook werkelijke geva- ren bij de inenting bestaan en hoe deze te voorkomen zijn. De U. S Public Health Ser vice, Washington gaf kort geleden daarom een waarschuwing uit. Uit verschillende dee len der Vereenigde Staten zijn nl. in den laatsten tijd gevallen van tetanus bekend ge worden in aansluiting aan een inenting tegen de pokken, terwijl de geente plaats door een verband bedekt was geweest. Deze dienst wijst er op, dat de door net verband afgesloten plaats warm en vochtig blijft en daardoor uit- stekende voorwaarde schept voor de tetanus- kiemen om zich te ontwikkelen. Hoewel van een los gaasverband deze ge- varen niet in die mate zijn te duchten, wordt in deze waarschuwing er op gewezen, dat, wanneer er voldaan is aan de eischen der aseptiek, het verreweg het beste is in het ge heel geen verband te gebruiken, daar de in- drogende korst op zichzelf de beste beschut- ting geeft. EEN VERZOENING MET PRINS CAROL? Volgens uit Milaan ontvangen bericht heeft de koning van Roemenie vertegen- woordigers afgevaardigd, om een verzoe- ning met prins Carol tot stand te brengen De prins is zooals bekend ziek en wordt ver- pleegd door den hof-arts Romalo, die voor dat doel speciaal naar Milaan is gereisd. Ook is aldaar een hofmaarschalk gearriveerd ter regeling van de financieele aangelegen heden. AMERIKA EN HET WERELDHOF. De Senaat heeft het besluit inzake de toe treding der Ver. Staten tot het Wereldhof met 76 tegen 17 stemmen goedgekeurd. Daarmee is de deelnetning der V. S. aan dit hoogste rechtscollege ter wereld vrijwel beklcnken. Waarschijnlijk is een strijd be- slecht, die in 1926 begon met de verwerping van de vredesverdragen en het Volkenbonds- statuut. Beslecht door de eindelijke adhaesie der V S. aan een instelling, die, alle gestelde voorwaarden ten spijt, onder den Volkenbond ressorteert, meldt de Tel. op. DE IN DUITSCHLAND OVERLEDENE FRANSCHL KRIJGSGEVAN- Onder de auspicien van de Nationale Fe- deratie van oud-krijgsgevangenen is men op het oogenblik bezig met het transport, van Duitschland naar Frankrijk, van Fransche strijders, die tijdens hun gevangenschap over- leden zijn Er zijn reeds 25 kisten met het stoffelijk overschot dier strijders, in het station Est- Villette te Parijs aangekomen en met groote plechtigheid in ontvangst genomen. De fami- lie der dooden was vertegenwoordigd, terwijl twee secties van het 21e regiment koloniale infanterie de militaire eerbnwijzen brachten. De kisten zijn naar een depot overgebracht, waar zij door de familieleden der dooden kunnen worden opgeeischt. DE VERJAARDAG VAN DEN DUITSCHEN EX-KEIZER. Op verschillende punten van Berlijn heb ben Woensdag openluchtbetoogingen door communisten en „Reichsbanner"-lieden plaats gehad, in verband met den verjaardag van den ex-keizer. Aan de door de communisten in den „Lustgarten" georganiseerde demonstra- tie namen circa 50.000 personen deel. De voornaamste attractie werd gevormd door een wagen, waarop door in uniform gekleede personen de ex-keizer, de ex-kroonprins en de vrouw van den ex-keizer, prinses Hermine, werden gepersifleerd. Door de Duitsch-nationalen en door de Volkischen werden bijeenkomsten in gesloten lokaliteiten gehouden. Ook in verschillende andere plaatsen van Duitschland hebben demonstraties plaats ge- vonden. Laat in den avond heeft er een ernstige botsing tusschen Volkischen en communisten in Charlottenburg plaats gehad, waarbij drie personen door revoiverschoten zwaar gewond werden KORTE BERICHTEN. - Te Hoxton Bath, vertelt Sporting Life, zal Maandag een wedshajd worden gebokst tusschen een tweetal dames, geen demonstra- tie, maar een ernstig gevecht. Het blad kant zich ten zeerste tegen dezen damesbokswed- strijd. In de kathedraal van Westminster heeft gister een herdenkingsdienst plaats gehad voor kardinaal Mercier. De Fransche beambten van de Compag- nie des Wagons-Lits zijn onaangenaam ver- rast door de order hun-ner directie, dat zij, wanneer zij zich op Italiaansch grondgebied bevinden, hun chefs moeten begroeten met den fascistengroet. Het schijnt dat de instruc- tie op verzoek der Italiaansche regeering is uitgevaardigd. In het proces wegens hoogverraad te gen de Saksische communisten werden door het Reichsgericht te Leipzig de zes beklaag- den van 6 tot een jaar en twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Het hoofdbestuur der Orde van Vrij- metselaren onder het Grootoosten der Ne- derlanden deelt mede, dat uit belrouwbare iniichtingen is gebleken, dat het bencht als zou de regeering in Denemarken aan officie- ren van alnd- en zeemacht verboden hebben lid te zijn van de Qrde van Vrijnietselaren, onjuist is. Volgens de dezer dagen gepubliceerde cijfers is dfe Italiaansche bevolking gedurende de laatste vier jaar met drie millioen zielen toegenomen. De totale bevolking bedraagt volgens de laatste te'ling 42.115.606 zielen. De dichtst bevo1kte streek is de provincie Mi laan met 2 030.000 zielen. De Hongaarsche Rijksdagafgevaardig- de Dome Lyka, heeft een letterkundigen prijs, ten bedrage van 30 millioen kronen, uitge- loofd voor een tooneelstuk, waarin de ge- schiedenis van het Hongaarsche volk op boei- ende wijze met dramatische kracht wordt weergegeven. Omtrent het uit New-castle afkomstige schip ,.Laristan," waarvan zes man door het Duitsche schip „Bremen" werden gered, kan worden gemeid, dat bij het zinken van het schip de 26 achtergebleven leden der beman- ning ziin omgekomen. Zooals uit Innsbruck wordt ge'meld is een der vijf gemeenten, welke ingevolge de nieuwe Italiaansche gemeentewet haar eigen gekozen- vertegenwoordiging kon behouden, nl. de gemeente Kaltem, orlangs opgeheven Zoo gaat de veritaliaansching van Zuid- Tirol voort. Van 1 tot 15 Jan. steeg het aantal steuntrekkende werUoozen in Duitschland van 1.497.516 tot 1.762.305 of met 17.7 pro- cent. DE POLDER VETTENBROEK Men deelt ons mede. Ergens in de buurt van Gouda schijnt een orjuist persbencht te ziin ontstaan. De pol der Vettenbroek zal worden drooggelegd door middel van geldelijken steun van provincie, rijk en Rijnland, bij wijze van voorschot te verleenen. Zij die zonder steun hun bedrijf niet meer op gang kunnen brengen, komen in aanmerking voor credieh'erstrekking door m.ddel van het landbouwwatersnoodfouds in 1916 opgericht door het Kon Ned. Land- bcuwcomite, Holl. Maatschappij van Land- bcuw e.a. De bedoeiing is dat alle giften van den landbouw zullen gaan oVer het groote watersnoodcomite (van Loon c.s.) Het land" bouwwatersnoodfonds beschikt over pi m. 100.000.en kan voorloopig over een zelf de bedrag beschikken bij het groote comite. De bedoeiing. is dat het groote comite steunt waar dit noodig blijkt, a fends perdu, en het andere, alleen waar dit noodig is en mogeiijk blijkt mei credieten steunt. HOOFDBESTUUR N. O. G. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap is voor 1926 sa- meiigesteld als volgt: H. J. Bon, Amsterdam, voorzitter, G Molle, Berkhout, vice-voorzit- ter: J. Lous, Amsterdam, le secret a r is; S. de Vries Jzn., Amsterdam, 2e secretaris; M. H. Visser, Amsterdam, pennmgmeester; G. J Bennink, Rhenen; J. F. Ekering, 's Graven liage; K. Gouma, Blesse; T. de Groot, Tricht; H Mofstee, Nieuw Beerta; H. J Overduin, Enschede; j J. Wackerhausen, Eindhoven, A WesterhofMeppelH. de Zeeuw, Veere en A. C. Zevenbergen, Rotterdam. Het hoofdbestuur heeft de volgende motie aangenomen: „Kennis genomen hebbende van het Ko ivnklijk besluit van 9 December 1925, hou- dendc wijzigingen in het Bezoldigingsbesluit voor Burgerlijke Ambtenaren, constateerende, dat deze wijzigingen zoo goed als geen verbe tering brengen in de salarispositie der onder wijzers en dat in geen enkel opzicht is tege- rnoet gekomen aan de vele ernstige grieven tegen de vrcegere wijzigingen van het Bezol a-gingsbesluit 1920, spreekt zijn diepe veront- waardiging uit over deze bejegening van de onderwijzers door de regeering, acht een der- gelijke beitgening van "regeeringswege niet bevorderlijk om bij de opvoeders der jcugd den eerbied voor onze staatsinstellingen hoog te houden, dringt met kiem aan op het nemen van maatregelen. die het tegenover het onderwijzerscorps begane onrecht herstellen en de onderwijzers weer in het genot brengen van een behoorlijk salaris, en besluit deze mo tic ter kennis te brengen van regeering- en volkevertegenwoordigifig PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De kanaalplannen. Verschenen is het antwoord van Ged. Sta ten van Noord-Holland over het algemeen verslag der afdeelingen van de Staten over het voorstel tot uitvoering van de kanaalplan nen voor het Noordelijk deel van het vaste land van Noord-Holland. Aan dat antwoord is het volgende ontleend: Het tbans van de Staten gevraagde besluit bevat volgens de bedoeiing van Gedeputeerde Staten meer dan een loutere beginselverkla- ting. Onder I van het ontwerp iinmers wordt voorgesteld, dat de Staten. behoudens de al daar genoemde voorwaarde, tot de verbete- ring van den vaarweg over het Alkmaardex-- meer en den aanleg van de veertien met name genoemde kanalen zullen besluiten. Indieu de Staten zich met dat voorstel zullen hebben vereenigd, is daarmede dus omtrent het kana- lenplan en zijn onderdeelen, met name de af- metingen der kanalen, in.algemeene lijnen een besluit gevallen. Gedeputeerde Staten achten een andere gedragslijn ook niet mogeiijk, om- dat in dat geval immers aan de onderhande lingen met het rijk en de overige belangheb- benden, welke hun voorstel mogeiijk wil ma ken, juist elke vaste grondslag zou ontbreken. Een volledige discussie over het plan, met uitzondering van het iuiste trace der kanalen in de omgeving van Hoorn, waaromh'ent in het voorstel zelf een voorbehoud wordt ge maakt, is dus naar hun oordeel, thans inder- daad aan de orde Daarmede is evenwel niel uitgemaakt. dat, indien de aanhangige voor stellen zouden zijn aanvaard, het naderhan.! komen met een wijziging op een of meer on derdeelen, wijziging in de kanaalvakken, uit- breiding of beperking, enz., niet meer toe- laatbaar zou zijn; Meermalen zal er nog ge- 'egenheid bestaan, den aanleg van de kanalen onder de oogen te zien en wijzigings- of aan vullingsvoorstellen, als zooeven bedoeld, in overweging te nemen, welke voorstellen dan niet enkel met 'n beroep op't feit, dat omtrent het plan in zijn geheel reeds een beslissing is gevallen, terzijde zullen kunnen worden ge- schoven. Ten einde bij de te voeren onderhandelin gen van een bepaalden grondslag te kunnen uitgaan, hebben Gedeputeerde Staten het weiiseTielijk geacht, eerst een besluit der Sta ten omtrent de uitvoering van de kanaalplau- nen uit te lokken. Van de zijde van het rijk weden geen voorstellen tot wijziging van in- gii.ipenden ?.?rd verwacht, nu immers zoowel de Ih cfdingtnieur-directeur van den rijkswa- terstaat in de directie Noord-Holland als eeti der hoofdingenieurs bij tie Zuiderzeewerken in de provinciale commissie zitting hebben ge had en aan de voorbereiding van de planneti een werkzaam aandeel hebben genomen. Wanneer het tot de uitvoering van den aanleg van de kanalen komt, zal daarmede een bepaalde afdeeling van den provincialen 'vaterstaat kunnen worden belast. Uitvoering van het plan in eigen beheer uooi de provincie, zooals cloor enkele leden wordt uanbevolen, achten Gedeputeerde Sta- ien niet gewenscht- Zij vereenigen zich met het oordeel van de zeer vele andere leden, die blijkens het verslag de voorkeur geven aan uitvoering in aanbesteding, waarbij van de ervaring en ttitrusrng van bekwame aanne- mers gebruik kan worden gemaakt. L'chcorlijke regeling van dc positie der ar beiders in de bestekbepalingen der proviuci'. is neds gebruikelijk. Wil men de werken vooits met voortvarendlieid en zonder buitcn- gewoon hooge kosten doen uitvoeren, dan zal een flinke kern van gesclioolde arbeiders niet kunnen worden gem is t Een voorschrift, dat bij voorkeur werkloozen te werk zouden moe ten worden gesteid, wenschen Gedeputeerde Staten daarom niet in de bestekken op te ne men. De uitvoering van het kanalenplan zal overigens een werkverruiming vati beteckenis geven, waardoor de werkloosheid in het alge meen zal kunnen verminderen. Volgens den opzet van Gedeputeerde Sta ten zal het bedrag aan aanlegkosten, dat ten laste der provincie komt, rond 6.169.500 bedragen, zijnde rond 27.000 voor de ver- betering van den vaarweg over het Alkraaar- dermeer en rond 6.142.500 6.825-000. verminderd met de op 682.500 uitgetrok- ken bijdrage der gemeente Amsterdam) voor den aanleg van de kanalen in West-Friesland. Een dejgelijke som achten Gedeputeerde Sta ten voor het doel, waarvoor zij wordt uitge- geven, niet te hoog Zij zal door leening kun nen worden gevonden. Rente en aflossing zullen intusschen uit de gewone middeleu moeten worden bestreden. Voorshands komt een rentepercentage van 5 en een Iooptijd van 40 jaren aannemelijk voor. De kosten van onderhoud zijn thans moei- lijk met eenige zekerheid op te geven. In de rentabiliteitsberekening, welke is opgenomeu in het wapen der commissie Van Aalst wordt voor afschrijving, bediening en onderhoud ge- rekend op 2 pet. der aanlegkosten waarbij in tusschen niet is opgegeven welk deel voor af schrijving en hoeveel voor bediening en on derhoud is beiekend. Een globale raming, welke dus met voorzichtigheid moet worden beoordeeld, geeft voor kosten van onderhoud en exploita- tie, dus zonder afschrijving een totaal van 250.000 a 300000 Het ligt in geen ge val in de bedoeiing te trachten. deze kosten door de heffing van hooge kanaal-, brug- of sluisgelden geheel te dekken. Ook aan de iu- voering van kanaalrechteo wordt door Or- ^4 ALKHAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1