Een slecht humeur, slapeloosheid en Scheie hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door lcverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen net kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, versto-pping en maag- kwalen. Brijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. uifgebroken in de linnen-, damast- en dek- kleedenfabriek van de firma v. d. Eerden te Boxtel. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en was den brand spoedig meester De linkervleugel van de fabriek is geheel uit- gebrand. Veel weefgetouwen en haar zijn ver- loren gegaan. Door het hooge water waren de arbeiders reeds drie weke'n zonder werk en thans kunnen vele arbeiders door den brand het werk niet hervatten. De oorzaak is onbe kend. Te Coevorden is de turfstrooiselfabriek van. den heer B. Graveling afgebrand. Verzeke- ring dekt de schade. Zaterdagavond is de arbeider L. K. uii Hebrecht, gemeente Bellingwolde, op bevel van de justitie terzake van brandstichting in eigen woning, te Winschoten opgesloten. BRAND IN DEN HAAGSCHEN D1ERENTU1N. Vrijdagnacht om vijf minuten voor half een, toen het bal van den Onderofficiers-Scherin- bond in de groote zaal van den Dierentuin jn Den Haag nog in vollen gang was, werd, ■zooals wij reeds in het kort gemeld hebben, in diet sousterrain van de aanliggende rotonde ibrand ontdekt. Onmiddellijk werd de brand weer gewaarschuwd en deze was er spoedig bij. Hieraan is het naar alle waarschijnlijk beid te danken, dat de omvang van den brand beperkt is gebleven. Het heeft achteraf gezien niet veel gescheeld, of het hoofdgebouw, dat Voor een groot gedeelte van hout is opgetrok- ken, was in vlammen opgegaan. Op enkele plaatsen in de rotonde begonnen de vlammen reeds door den parketvloer te komen en door een van de middenpilasters tussehen de roton de c3 de groote zaal hadden zij zich ook reeds aan den kap meegedeeld. Gelukkig heeft de -orandwecr het vuur tot staan weten te bren- gen. Uit den aard der zaak was het moeilijk, 5t uitgestrekte keldergewelf, dat slechts nauwe toegangen heeft, te bestrijken. In het belang van de blussching moest dan ook een gat in den vloer worden gemaakt om dichter bij den vuurhaard te kunnen komen. De vloer kwam tijdens de blussching onder water te staan. De sporen daarvan waren Zaterdagochtend reeds weggewerkt, en behalve eenige verkool- de plinten en de half-verbrande p.laster was er niets meer van den brand te zien. In den kelder is de schade echter, voor zoo- ver tot du3ver kon worden nagegaan, nog ai omvangrijk. Daar de brand zich aanvankelijk niet ern- stik liet aanzien, was het publiek in de groote zaal moeilijk te bewegen, deze te ontruimen Velen wilden liever blijven kijken, en waar schijnlijk is zelden een brand onder vroolijker omstandigheden gebluscht. Alleen het dansen ging niet door, de stemming werd echter door het onverwachte intermezzo nog slechts verhoogd. Geen oogenblik was er iets, dat op een paniek geleek. Toen de zaal op last van de politie ont- ruimd werd, hebben de onder-officieren daar- aan krachtdadig meegeholpen. Ook hebben zij hulp vetleend bij het in veiligheid bren- gen van verschillende zware voorwerpen, die geen water zouden hebben kunnen verdragen, zooals twee vleugelpiano's, die voor het ma- ken van de muzitk hadden gediend. Het bedrijf in den Dierentuin ondervond van den brand geen stagnatie. Zaterdag avond was er bal van D. V. S., zooals was aangekondigd. Vermelding verdient nog, dat de Koningin en de Prins tot omstreeks 10 uur het scherm- feest, dat aan het bal voorafging, hadden bij- gewoond, en dat omstreeks half-elf volgens scmmigen reeds brandlucht te bespeuren zoii geweest zijn. Men heeft toen een onderzoek ingesteld, maar er was geen spoor van on- raad te vinden. Omtrent de oorzaak van clen brand tast men in het duister. Nader meldt men: De grootste schadepost is wellicht de niet- betaalde consumptie. Men begrijpt, dat, toen de zalen in den haast ontruimd werden van betalen niet veel meer is gekomen. De brandweer is nog tot 3 uur blijven spui- ten. 's Morgens omstreeks 10 uur is zij inge- rukt. VERKEERSONGEVAL. Zaterdagmorgen omstreeks half-elf is in de Hakkemastraat in Den Haag een wielrijder, die, door voor een wagen uit te wijken, tus sehen het tramspoor terecht kwam, door een tram aangereden, met het gevolg, dat hij on slag werd gedood. Het lijk van den man een als werkman gekleed persoon van middelbaren leeftijd is naar het, lijkenhuis op de Algemeene Begraaf- plaats vervoerd. PROF. VAN CALCAR'S KANKER- - ONDERZOEK. Onder evengroote belangstelling als de vorige week, heeft prof, van Calcar Zater dagmorgen zijn tweede college gehouden over de oorzaak van het carcinoom. Het gespro- kene werd door fraaie lichtbeelden verduide- lijkt. Voor ieder, die de brochure van prof, van Calcar Die Ursache des Carcinooms met aandacht h jeft gelezen, werd het nog duide- lijk, dat alle tot carcinoom optredende facto- ren, zooals de litteratuur die kent, slechts een praedisponeerenden bod em vorm en, waarop een speciefiek carcinoom-virus, dat morphologisch wel omschreven is, de directe aanleiding is tot het optreden van den kanker, Verder werd aan de studenten medege- deeld, dat ieder die zu'ks wenscht, in de ge- kgenheid zal worden gesteld, het kanker-vi- rus te cultiveeren en er la no's experimenteelen weg kanker mee op te wekken. COLPORTEUR GEARRESTEERD. Te Lonneker is gearresteerd de te Leeuwar- den woonachtige colporteur J. A., die het land afreisde met boekjes van christelijke strekking, waarvan de netto opbrengst be- stemd heette te zijn voor vissehersweduwen en weezen. Het bleek, dat hij bijna de geheele opbrengst voor zich zelf hield en slechts zeldzaam luttele bedragen afdroeg voor bo- vengenoemd doel A., die in de laatste dagen meer dan 250 boekjes had verkorht tegen een prijs van ongeveer 50 cents, moet reeds ja- renlang van deze colBOftage hebben geleefd. PERMANENT HOF VAN INTER NATIONALE JUSTITIE. Dinsdag 2 February zal de lOde zitting worden geopend van het Permanente Hof van Internationale Justitie, een buitengewone zitting, welke is bijeengeroepen om het Hof in staat te stellen zonder verwijl zijn oordeel uit te spreken over de hoofdzaak van eenige ge- schillen tussehen Duitschland en Polen, ter behandeling waarvan het Hof bij zijn arrest van 25 Augustus 1925 zich bevoegd heeft verklaard. BEROOFD. Op den Berg nabij Amersfoort is Zater dagavond de bankbediende C. van E., werk- zaam bij het bankierskantoor de Jang, in bewusteloozen toestand aangetroffen. Tot bewustzijn gekomen verklaarde de jonge man, van zijn fiets te zijn gevallen en ge- ruimen tijd bewusteloos te "hebben gelegen. In dien tusschentijd was hij bestolen. Hoeveel er gestolen is was nog niet bekend. DE VEREENIGDE STATEN IN HET PERMANENTE HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. Het was, schrijft de N. R. Crt., een goed be- rich' uit Washington, waarbij ons. gemeld we id, da: de Senaat zijn goedkeuring ge- hecht had aan de toetreding van de Ver- eenigde Staten tot het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. Het aan- deel, dat de Unie gehad heeft in de ontwikke- lin-g van de internationale rechtspraak in het algcmeen, is te groot geweest, dan dat haar aanvankelijke onthouding van medewerking aan het Hof, een onthouding, die het gevolg was van Amerika's gewijzigden kijk op den Volkenbond, niet als pijnlij'ke leernte moest worden gevoeld. De staat, die niet alleen reeds dadelijk bij zijn onfstaan de groote mo- derne arbitragebeweging heeft ingezet, maar tevens tezamen met het oude moederland ge- toond heeft, hoe ook groote mogendheden alle betoond heeft, hoe ook groote mogend heden alle bestaande geschillen, hoe hoog- loopend zij ook mogen zijn, vreedzaam kun nen oplossen; de staat, die zonder onder- breking steeds vooraan heeft gestaan, als het gold, de internationale arbitrage, ver- zoening en rechtspraak zich te doen ontwik- kelen, en die aan deze instituten telkens weer nieuwe wegen heeft gewezen; het Ame- rika van de Knox- en de Bryantractaten, van de krachtige actie op de Haagsche vredes- conferentien, toen het, in 1907, o.a. voorstel- Ien voor een werkelijk permanent hof deed; het Amerika, dat in zijn hoogstaanden jurist John Bassett Moore van den aanvang af zulk een- uitstekend verbeider in het Hof ge had heeft dat Amerika zal thans ook of- ficieel zijn plaats in het Hof innemen. Zekere formaliteiten zullen nog zijn te verrichten, al- vorens de zaak geheel beklonken zal zijn, maar hoewel wij den juisten tekst van de voorwaarden, waaronder de toetreding zal kunnen plaats hebben, nog niet onder de oogen hebben gehad, zoo komt he, ons toch voor, dat het niet prematuur is reeds thans de Vereenigde Staten het welkom in Den Haag toe te roepen. DE HILVERSUMSCHE DRAADLOOZE OMROEP. Namens het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Radiotelegrafie wordt het volgende communique ter publiceering ver- strekt. Van de zijde van een aantal groepen van betrokkenen, die vertegenwoordigd zijn in de staatscommissie, welke benoemd is om de r?- geering te adviseeren omtrent het vraagstuk van een Nationale Radio Omroep, zijn in den laatsten tijd persuitingen verschenen, waar- uit meer of minder valt op te maken, in welke richting die groepen dit vraagstuk zouden willen sturen. Waar de staatscommissie ook de Ned. Ver eeniging voor Radiotelegrafie door haren voorzitter is vertegenwoordigd, stelt genoem- de vereeniging er prijs op, te doen uitkomen. dat zij harerzijds het standpunt wenscht te handhaven, dat de adnseerende taak, door de leden der staatscommissie aanvaard, voor haar een reden is om zich te onthouden van elk publiek stemming maken voor bepaalde oplossingen, terwijl de besprekingen over het op te stellen advies in gang zijn. Ook wordt het standpunt ingenomen, dat de opdracht om te trachien, een gemeenschap- pelijk advies samen te stellen, voor zoover de Ned. Ver. voor Radiotelegrafie betreft, de deelneming buitensluit aan al hetgeen de toe- komtsige dsfinitieve regeling zou dwingen. De N.V.V.R meent wat haar betreft dat de uitnoodiging aan haren voorzitter om tot het advies aan de regeering mede te wer- ken, zeker niet medebrengt een vooruitloopen op dit advies, hetgeen een bepaalden toestand feitelijk reeds in het leven zou roepen. VERHOOGDE INVOERRECHTEN IN TURKIJE. De Balkancorrespondent van de N. R. Crt. schrijft d.d. 25 Januari: In verband met de berichten over de door de Turksche regeering uitgevaardigde ver- achtvoudiging der invoerrechten op de her- komsten van de landen welke met de Turk sche republiek nog geen handelstractaat hebben gesloten, in te gaan den 20 Februari a.s. kan nu worden gemeld, dat onze gezant in Turkije zich eergisteren, den 23sten, tot Nushet bey, den diplomatieken vertegenwoor- diger te Stamboel van het commissariaat voor buitenlandsche aangelegenheden, heeft ge- wend om mededeeling te doen van den wensch der regeering van Nederland om met de Turksche republiek ten spoedigste een handelsverdrag te stichten. Het bewind te Angora heeft van dien slap met ingenomenheid kennis genomen, en zich bereid verklaard de desbetreffende onderhan- delingen te beginnen. Onze gezant, mr. W B F. van Welderen baron Rengers, zal zich nu tot dat einde eerst- daags naar Angora begeven. Hij zal bij die onderhandelingen worden bijgestaan door een specialiteit op financieel gelied, die dezer dagen uit den Haag te Konstantinopel zal aankomen, en hem als oeconomisch raads- man wordt toegevoegd. Op het oogenblik zijn ook Rusland, Zuid- Stavie, Spanje en Belgie de onderhandelingen voor het afsluiten van handels- en andere oeconomische verdragen al begonnen, of heb ben zich omtrent het openen daarvan met het bewind te Angora reeds verstaan. HET VERDRAG VAN LOCARNO. De Parijsehe correspondent van de N. R. Courant seinti I Gauvain, de redacteur voor de buitenland sche politick van de Journal des Debats, sluit zich aan bij den wensch van Carton de Wiart, dat de juridische lacune in de verdragen van Locarno, die niet de Duitsch-Nederlandsche grens waarborgen, gelijk zij de Duitsch- Belgische doen, zou worden aangevuld door een rechtstreeksche overeenkomst. Gauvain voegt hieraan toe, dat het van be lang is voor den Europeeschen vrede, dat het Nederlandsche gebied, dat bijna tot de Fran- sche grens reikt, ernstig gewaarborgd zij. Hij begrijpt en deelt den wensch van vooruit- ziende Belgen, dat Nederland op eenigerlei wijzc bij het Rijnlandverdrag zou worden betrok-ken. MISHANDELING. Juffrouw A. W. v. S. van den Schiedam- schen Dijk te Rotterdam heeft Zaterdagnacht de hulp der politie ingeroepen tegen den los- sen werkman A. K., die in haar woning het huisraad vernield had; bovendien had de man haar ernstig mishandeld. De man heeft zich zoover tegen zijn aanhouding verzet, dat daarbij drie agenten te pas moesten komen, die den woesteling ten slotte ovennand en opgesloten hebben. Een der agenten heeft hierbij nog een niet ernstige wond aan een beeii opgeloopen. Op aanwijzinig van juffrouw G. C. B., ook van den Schiedamschen Dijk, is de koopraan W. H., de man, met wien zij leefde, aange- houden. Na een twist had hij de vrouw mis handeld en hij was ook bezig, het huisraad kort en klein te slaan. GESTOLEN GOED GEDIJT NIET. Op alien diefstal staat straf. Waarom dan niet op het stelen van een kus? Zoo dacht ten minste een rechter in Londen er over, die dan ook een huisvacler met vier kinderen een maand dwangarbeid toezegde, omdat hij een snoes van den dienstmeisje zonder haar toe- stemming had gekust. In zijn functie van slagersknecht kwam hij geregeld aan het huis, waar het meisje werk- te, en toen hij haar eens alleen in de vestibule aantrof, drukte hij een volstrekt onwelkomen zoen op haar lieve, zij het weerstrevende wang. Het meisje kon de romantiek van het geval niet inzien en iiet den man ijskoud ar- vesteeren. Met het bovengenoemd gevolg. KORTE BERICHTEN. Te Hoesbroek is aangehouden zekere L., die op verzoek van de Belgisehe justitie zal worden uitgeleverd, verdacht in Belgie een sluipmoord te hebben gepleegd. Zaterdag is te Amsterdam in het on- langs geopende Padvinstershuis aan den Amstelveenschen weg het 10-jarig bestaan hei'daeht van het Nederlandsch Meisiesgil de. Bij die gelegenheid heeft de voorzitster. mevr. dr. M. de BuyWenniger Hulsebos ir- Rotterdam, een toespraak gehouden. Provinciaal nieuws UIT ZUIDSCHARWOUDE. Vrijdagavond vergaderde de Onderlinge Be- frafenisvereeniging in het lokaal van den eer P. Kramer. Ongeveer 25 leden waren aanwezig. De heer Jb. Kramer herinnerde als voorzitter in zijn openingswoord aan het at geloopen jaar, dat tot groote tevredenheid stemde. Optimistisch gestemd te zijn in een vereeniging als het Begrafenisfonds is altijd ongewenscht, maar toch mag wat 1925 be treft met dank worden geconstateerd, dat wei- nig leden der Vereeniging zijn ontvallen. Uit de mededeeligen stippen we aan, dat er eenigen tijd geleden een conflict is gerezen in den Bond van Begrafenisvereenigiiigen over de kwestie van het begraven van een niet-lid door een begrafenisvereeniging in de betrok- ken gemeente, daar de vereeniging in de be- trokken gemeente zulks niet deed. Dit conflict is thans opgelost, nu ook niet-leden beneden de 40 jaar door de Vereeniging begraven worden. Het verrichten van die particuHere diensten komt de kas ten goede en is mede uit dat oogpunt aan te bevelen. Ook de vereeni- gingen te Heer Hugowaard, Nieuwe Niedorp en St. Pancras besloten zoowel leden als niet- leden te begraven. Medegedeeld werd verder, dat enkele Be- grafenisvereenigingen zich bij den Bond zul len aansluiten. Door den heer A. de Ruiter werd de wen- schelijkheid naar voren gebracht om bij defti- ge begrafenissen het loon der dragers te ver- hoogen. Bij de zustervereenigingen is het zoo. E)e voorzitter was van meening, dat de ge troffen regeling zeer goed is. Toch meende ook de heer Jb. Heneweer, dat de dragers goed moeten worden betaald. De heer D. Berkhout steide een regeling voor in 3 klassen. De voorzitter meende, dat het den dragers ook wel eens meevalt, waar op algemeen ontkennend werd geantwoord. Geoordeeld werd, dat waar 5 volgkoetsen zijn, men ook wel wat meer kon betalen. Daar- tegenover werd gesteld, dat de welgesteld- heid der familie vau den begravene niet af- gemeten kan worden naar het aantal volg koetsen maar dat deze in verband staan met de grootte der familie. Voor armen wenschen de dragers het zelfs wel voor 1 te doen. Het slot dezer discussies was, dat deze kwestie op de volgende vergadering nogmaals aan de orde zal worden gesteld. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de aftredende leden herkozen, n.1 de heeren J. Bruin, K. de Boer Kz. en Jb. Kra mer. Allen namen hun benoeming aan. De heer Kramer herinnerde er aan, dat hij reeds van de oprichting af voorzitter is en hoopte ook nu weer zijn beste krachten aan de ver eeniging te wijden. Aan het jaarverslag, dat de secretaris uit- bracht, cntleenen we het volgende. Voot de vereeniging was het een gunstig jaar. Er zijn in het afgeloopen jaar 9 begrafenisdiensten geweest, waarvan voor slechts een lid der vereeniging en 8 niet-leden, onder welke 1 buiten de gemeente woonachtig. Het batig saldo van deze diensten bedroeg 45,50. Er zijn 4 bestuursvergaderingen gehouden, wel ke goed waren bezocht. Er is bovendien 1 Bondsvergadering gehouden, waarvoor als ai- gwaardigden werden benoemd de heeren Jb. Kroon en J. Bruin. Ook is een buitengewone vergadering gehouden door het bestuur van den Bond, welke noodzakelijk werd geacht, daar, wat het verrichten van de diensten te- genover de burgers in deze gemeente betreft, iets niet in orde was. Het leaental is met 18 vermeerderd. Het bedraagt thans 552. Een lid beneden de 10 jaar is aan de vereeniging' ontvallen, fM financieel verelag vermeldde een ont- vangst aan contributie van 569 07, aan ren te van 131,22 en aan begrafenisinkomsteu van f 45,50, terwijl daar aan uitgaven te- genover staan 291,32, alzoo een batig ex- ploitatie-saldo van J 454,47. Gevoegd bij het bezit op 31 December 1924, bedraagt het ver- raogen op 31 December 1925 in totaal 3604. Bij de rondvraag werden verschillende be sprekingen gehouden over de uitkeeringen bij overlijden. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT BERGEN. De tooneelvereeniging „dc Maskerspelers", welke mede heeft gespeeld in den door „Het Kleine Tooneel" te Noordscharwoude uitge- schreven tooneelwedstrijd met het stuk „Tzingani" van Jhr. A. W. G. van Riems- dijk. kan wede.<om met voldoening op dezen wixlstrijd terug zien. In de zaal Concordia" te Noordscharwou de werd gisteravond de uitslag bekend ge maakt en had de prijsuitdeeling plaats. Door „de Maskerspelers'' werden de volgende prij- zen behaald: De lste prijs vereenigingsprijs, bestaaside uit een zilveren lauwertak en 100. E>e prijs voor het beste samenspel, bestaande uit een zilveren medaille. De regieprijs, bestaande uit een zilveren medaille. Terwijl door mej. Greet Rensink eveneens een zilveren nredaille werd behaald, zijnde de eerste personeele prijs van de hoofdrollen voor dames, in de ro! van Anna. UIT EGMOND AAN ZEE. In de vacature voor lid van den gemeente- raad is thans vcorzien. doofdat mevr. T. v. d. Pol-de Graaff bericht heeft gezonden haar benoeming aan te nemen. Thans schijnt ons dorp verrijkt te zijn met een nieuweling, die cfficieel tot de inwo- ners, doch volgens de naaste verwanten, tot de inwoonsters moet behooren. Een Vrijdag geboren kind, dat door de gelukkige moeder aan de bezoekers werd voorgesteld als een meisje, moet, naar men ons van betrouwbare zijde mededeelde, door den ambtenaar van den burgerlijken stand, vermoedelijk tenge- volge van een merkwaardige verstrooidheid van de verloskundige, als een tcekoinstig landsverdediger zijn ingeschreven. Hoewel het kind mettertijd wel niet voor den werke- lijken dienst onder de wapenen zal moeten, is het toch gewenscht, dat de tout maar zoo spoedig mogelijk hersteld wordt. UIT HEILOO. Aan den hoek Tuindorp en Rijkssiraatweg zal door den heer J. Rus een boekwinkel, annex drogisterij worden gebouwd voor den heer Bakker uit Zaandam. Aan dc drogisterij zal een laboratorium voor scheikundig onderzoek verbonden wor den, terwijl het geheele pand modern wordt opgetrokken en naar de eischen des tijds inge- ncht. Op eigen terrein speelde V. V. H. II Heiloo tegen Rood-Wit te Alkmaar. Uitslag 51 in het voordeel van Heiloo. In het lokaal van den '-eer T. Helder werd Vrijdagavond een druk bezochte vergadering gehouden van de tuinbouwverceniging „De Vooruitgang". De voorzitter, de heer K. Blokker, deelde in zijn openingswoord mede, dat voor het eerst, na vele jaren, weer eens reden tot tevredenheid bestaat, want dit jaar is er voor ruirn 70.000 aamgevoerd. De inkoopvereeni ging ging ook goed, want dit jaar is er veel glas aangekocht, wat wijst op verandering van culturen. Met den wensch, dat 1926 evenals het vorig jaar mag zijn, verklaarde spreker de verga dering voor geopend. Van den Ned. Tuinbouwraad was een missive ingekomen, dat dit lichaam in zijn oude samenstelling is verdwenen. Echter is er een tekort van 1650, waarvoor door de aangesloten vereenigingen een bijdrage werd gevraagd. De voorzitter steide voor om f 15 bij te dragen (zijnde het bedrag van de Qontribu- tie). Zonder hoofdelijke stemming besloten. Benoeming administrates en expediteur. Het bestuur steide voor om de vergoeding vast te stellen op 3/4 pCt. van den bruto- omzet van de groente voor den administra tes (het percentage van de aardbeien komt later aan de orde) en 1/4 pCt. voor den expe dites en voor den laatste 'n vergoeding per dag van 5 voor de zomermaanden en f 3 voor de wintermaanden. Naar aanleiding van dit voorstel was een schrijven ingekomen van II leden, die de functies willen combineeren. De voorzitter merkte op, dat dit schrijven was ingekomen, nadat de agenda was ver- zonden en gaf daarna het woord aan den eersten onderteekenaar. De heer G. Smits dankte het bestuur voor de bereidwilligheid en ging na dat het per- entage voor den afzet veel te hoog is. Daar- om wilde spr deze functies combineeren. Spr. meende, dat dit zeer goed gaat, want zelf heeft hij deze beide functies in 1918 en 1919 voor „Kennemerland" vervuld en blij- kens een overgelegd schrijven tot tevreden heid. Hij bepleitte, dat alles in een hand moet komen, ook de inkoopen, en het bezorgen van de afrekeningen aan huis of door bemid- deling van de veiling in Beverwijk, tegen een vergoeding van 1 pCt. De voorzitter zette uiteen, dat alles in een hand niet gaat omdat groente en aardbeien niet tegelijk verzonden worden. De heer Smits had bedojld: de administra- tie en expeditie der groente een persoon en van aardbeien ook een persoon. De voorzitter betoogde, dat ook het be stuur zoo goedkoop mogelijk wii, doch be- zwaren ziet. De heer Pilkes betoogde dat er op de groente te veel kosten komen en motiveerde dit nader in vergelijking met andere plaatsen. De heer Nijman zeide, dat men hier in ver gelijking met Limmen, duur uit is. Spr.'s buurman is voor 5 pCt. klaar met de aard beien en hier is het pCt. De heer Limmen betoogde, dat men bij „De Vrije Veiling" een hoog percentage heft, bij „De Molen" is het veel goedkooper. De administrates gaf een uiteenzetHng om trent de loonen en veilingspercentages. Op voorstel van de heer Koomen werd be sloten een commissie van onderzoek te benoe- men uit de tuinders Door de vergadering werden gekoaen de heeren J. Drijver, K. Nii- man N. F. Helder, P. Pilkes Jr. en :J. F, Kiers. Restitutie aardbeien. Het bestuur steide voor 2 pCt. van het percentage (10 pCt. is ingehouden) te restitueeren. Goedigekeurd. Aankoop sloffen. Goedgekeurd werd een besluit van het bestuur om een wagon (15000 stuks) aan te koopen, welke voor 12 a contant en f 12.50 op termijn kunnen wor den verkocht. De heer Koomen besprak echter de wensche- lijkheid dat het bestuur voortaan alleen koopt na goedkeuring. Bestelling hulpmeststoffen en tuinbouw- artikelen. Kunstmest zai worden gegund aa beschriiving, dennen- en wilgen boonenstok- ken. Kosten farnco hier, respectievelijk f 40 en 37.50 per 1000 stuks. Bij de rondvraag steide den heer J. Drijver v'oor om 25 af te staan voor onze collega's in het overstroomde gebied. Daartoe werd be sloten. De heer Pilkes vroeg aanvulling van het bestuur, wat werd toegezegd. De heer Smits vroeg naar het resultaat van de oprichting eener a!d. van de Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. Het bestuui waclitte nog steeds op antwoord. Dezelfde spreker feliciteerde Kennemerland en speciaal de vereeniging met benoeming van een tuinder in het bestuur van den proef- tuin „KennemerIand". Spr. hoopte, iat dc heer Pilkes een waardig vertegenwoordiger zal zijn. Ten slotte werden nog behandcld de uitbe- talingen van „De Vrije Veiling", UIT KOEDIJK. Zaterdagavond werd door het Onderling Ondersteuningsfonds bij Ziekte, de vereeni ging Ziekenhuisverpleging een jaarvergaxle- ring gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer C. Beets. Aanwezig waren 47 leden. De voorzitter opende de vergadering, zijn ieeclwezer. iutsprekende over de geringe op- komst, doch verheugd zijnde dat het afgeloo pen jaar zeer gunstig voor de vereeniging is geweest. Hij heette de aanwezigen welkom en hoopte op een ernstige bespreking in het belang der vereeniging. In bespreking werd gebracht een schrijven van den voorzitter van den Raad van Arbeid, den heer Vas Dias, om een bijeenkomst ten zijnent, ter bespreking van de aansluiting van Ziekenkassen bij den Prov. Bond. Na eenige bespreking werd besloten dat de voorzitter er zal heengaan, daar hedenavond de vice-voorzitter, de heer P. Hart, een verga- dering der Fcderatie te Alkmaar bezoekt, waar dezelfde uitnoodiging besproken zal worden. De rekening van den penningmeester gaf aan als ontvangst een bedrag van 2337,78, uitgaaf 2323,73, in kas 14,05. Het bezit was einde 1924 3261,84 en einde 1925 een bedrag van 4137,15, een vooruitgang dus van 875,31. De heer D. de Waal adviseerde namens den Raad van Tcezicht tot goedkeuring der reke ning. Uit het nu volgende jaarverslag zij ver- meld, dat gehouden zijn 4 bestuurs- en 1 al gemeene vergadering. Het ledental is 204, dat der begunstigers 51. Er zijn uitgereikt 125 ziekenbriefjes met 1170 ziektedagen over 46 leden. De secretaris-penningmeester ontving dank voor zijn verslag en goedkeuring der reke ning volgde. Het bestuursvoorstelindien een zieke na 14 dagen herstel weer invalt, zijn de 3 wacht- dagen niet van toepassing, werd met alge meene stemmen aangenomen. De nu volgende bestuursverkiezing had tot gevolg, dat de heer C. Beets werd herkozen en in de plaats van de heeren P. Mulder en C. Bregman (niet herkiesbaar) gekozen wer den de heeren Jn. Kooij en Jn. Ploeger; als lid van den Raad van Toezicht werd in de plaats van den heer D. de Waal (niet herkiesbaar) gekozen de heer C. Bregman. Allen lieten zich de benoeming welgevallen. Bespreking volgde van het 25-jarig be staan der vereeniging, om dit in October feestelijk te gedenken, met gevolg, dat er een feestavond zal worden gehouden, waarvoor een offer uit de kas beschikbaar gesteld is Aan de leden werd gevraagd gezellige af- wisseling bij dien avond te verleenen. De cafe- houder Groot zegde al eenige medewerking toe. De regeling blijft aan het bestuur. In de regeling van het bodeloon lewam geen verandering, zoodat de bode weer voor een iaar is aangewezen. Nu ging men over tot het werk der Zieken huisverpleging. De rekening van den pen ningmeester gaf aan als ontvangst f 645,68, uitgaaf f 590,93, saldo 52,75, met het be drag op dc spaarbank is het bezit totaal 197,40. De heer D. de Waal adviseerde tot goed keuring der rekening, waarmede de vergade ring zich vereenigde. Uit het jaarverslag zij vernield, dat het le dental gestegen is tot 479 en dat er 6 leden in het afgeloopen jaar zijn verpleegd met 10 ver- pleegdagen, in totaal was er per lid betaald aan contributie f 0.96 per jaar. Op voorstel van het bestuur werd voor de administratie aan den penningmeester een toelage gegeven van 25 per jaar, ook voor het afgeloopen jaar. Als afgevaardigden naar de Federatieverga- dering werden met den penningmeester, den heer G. Mciier, aangewezen de heeren Jb. Boon en C. Bregman. Hierna sloot de voorzitter. met dank voor de gezellige samenwerking, de vergadering. In de nu volgende bestuursvergac!ering werd de heer C. Beets herkozen als voorzit ter. UIT SCHOORLDAM. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur geraak- te het paard van den heer N. uit Stolpen, ge- spannen voor twee wagens, op liol. De be- stuurder, de heer N., werd van den bok ge- slingerd en brJc door den val een been. De wagens, die eerst op een hek en vervol- gens tegen een paal liepen, vlogen door den schok op elkaar en werden danig gehavend. Het paard werd spoedig gegrepen en bleef ongedeerd. De heer N. werd in het cafe van den heer Ter Burg binnengedragen, alwaar genees- kundige hulp van dr. Heringa van Schoorl werd ingerotpen. De patient is daarna per auto naar huis vcrtrokken.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6