Uw eerste taak's morgens zij zorg te dra- gen-voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, fedruktheid, maagpijn, onzuiver bleed, enz. aster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en yersterken zoodoer.de uw geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 1 Februari. OPL1CHT1NG. De jeugdige Egmondsche schoone, die de vorige week niet aanwezig was, toen zij te recht moest staan ter zake oplichting van een schoenwinkelier te Heiloo, was thans door een rijksveldwachter ter zitting gebracht. Zij verontschuldigde zich door te zeggen, dat zij de vorige maal niet aanwezig kon zijn, om- dat ze geen reisgeld had. De politierechter was van raeening, dat zij dan maar had moeten loopen, waarop de jonge dame repliceerde, dat het zulk slecht weer was. Zooals we weten lieeft beklaagde zich in November te Heilco schuldiig gemaakt aan oplichting van den schoenwinke'.ier de Groot. In strijd met de waarheid had zij de echtge- noote van de Groot bewogen tot afgifte van een paar schoenen in den prijs van 7, door te beweren, dat mej. de Vries, bij wien zij diende, het geld van haar loon zou afhouden. De officier stelde voor, de zaak voor nader ©nderzoek te stellen in handen van het Ge- nootschap. Conform besloten. Over 3 weken komt de taak opnieuw voor. MISHANDELING, De niet aanwezige J. v. d. G. heeft op 7 December den TO-jarigen getuige Jan Dekker mishandeld, welk feit is gepleegd te Wer- vershoofd, des avonds na afloop van een danscursus. Getuige kreeg eerst 2 klappen van jekeren Jan Meester en later kwam be klaagde, die hem een slag tegen het hoofd gaf, met zooveel geweld, dat het bloed uit de aogen van Dekker spoot. Een hard voorwerp heeft Dekker niet gezien. Beklaagde is kort geleden tot een geringe ge'.dboete veroordeeld. Eisch f 20 boete of 20 dagen hecht. Von- nis 25 boete of 25 dagen hecht OPLICHTING. Voortgezet werd de zaak tegen F. W. H., die zich op 3 Augustus heeft schuldig ge maakt te den Burg aan oplichting van lijfgoe- deren. Het rapport is ongunstig. Eisch' en vonnis 4 maanden gev. VERDUISTERING. Voorts werd behandeld de zaak tegen den 22-jarigen slagersknecht N. v. d. G. te Heer- hugowaard, die gelden heeft verduisterd van een voetbalvereeniging te Kolhorn. Beklaagde heeft meerdere feiten op zijn re belling, waarvan geen aangifte is gedaan. Hij is verkwistend van aard en maakt veel schul den. Uit ontevredenheid over de vereeniging had beklaagde ook nog eenig papieren gelc verbrand. Eisch 50 boete of 50 dagen hecht. Von nis 3 maanden voorw. gev. met 2 jaar prcef tijd en verplichte terugtebaling van het ver diiisterde bedrag, ten getale van J 43,47. MELKVERVALSCHING. Ook werd voortgezet de zaak tegen H. W landbouwer te Egmondbinnen, aan wien ten laste is gelegd melkvervalsching. Een onder- zoek is ingcsteld naar de finantieele draag- kracht van beklaagde. De eisch was 100 boete of 100 dagen hecht. Vonnis 30 boete of 30 dagen hecht. MISHANDELING. Sioert de H., niet verschenen, heeft in den uacht van 20 op 21 December te Zijpe den 21-jarigen vrachtrijder M. J. Brammer mis handeld. Getuige Brammer nam in een schuurtje zeer hartelijk afscheid van zijn meisje, Geer- tje d© Groot, wat niet naar den zin was van beklaagde, die misschien liever in Brammers plaats zou zijn geweest. Beklaagde heeft met een hard voorwerp— getuige denkt met een efeurhengsel aan Brammer een slag toege- bracht. Sjoert heeft voor de politie bekend. Hij be weerde een stuk hout te hebben gebruikt. De 18-jarige Geertje de Groot heeft wel personen gezien, die het schuurtpe binnen kwamen, doch niet dat haar galant geslagen is Beklaagde staat niet gunstig bekend. Hij heeft er een handle van, vrijende paartjes las- tig te vallen en treedt zeer ruw op. Eisch 25 boete of 25 dagen hecht. Vonnis 30 boete of 30 dagen hecht. EENVOUDIGE BELEEDICING, Ook de volgende beklaagde, Teunis L., was niet verschenen. Hij heeft op 25 November den tuindeT Reindert Gons beleedigd door hem toe te voegen de woorden„Schurk, be- taal je nou nog niet"? Volgens het idee van beklaagde zou getuige 10 hebben moeten betalen voor advertentiekosten. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Von nis 15 boete of 15 dagen hecht. OPLICHTING. Griet F., huisvrouw van P. R. te Opper- <foes, stond terecht ter zake oplichting van verschillende kinderkleedingstukken, die zij in den winkel van den manufacturier Saulen en nog twee anderen op naam van soliede per sonen zonder betaling had gekocht. Op 18 December heeft zij aldus 3 verschil lende winkeliers opgelicht. Zij heeft de na- men van Hart, Schouten en mej. Impeta, wel- ke personen alien als credietwaardlg bij be- doelde winkeliers bekend stonden, gebezigd. De heer Smits, winkelier te Hoorn, heeft 3 jongensjasjes op zicht doen meegeven, omdat beklaagde hem mededeelde, dat dit was be- stemd voor de familie Hart te Medemblik, die hij volkomen vertrouwde. De 20-jarige Gerardina de Jong, winkel juffrouw bij de firma Smits, heeft 3 jongens- fasies op zicht meegegeven. Mej. A. Hanen. huisvr. van Clemens Sau len, heeft aan beklaagde kinderkleedingstuk- ben op naam van Impeta meegegeven. Beklaagde heeft verschrikkelijk veel be- rouw. Ook in een andere zaak van Saulen wer- Bcklaagde zd<Je dat ze er geen vrede mee had. De oficier verlangcje een nader onderzoek door den reclasseeringsambtenaar. Conform besloten. De zaak-komt over 3 weken opnieuw aan de orde, ZIJN MOEDER MISHANDELD. Hoewel aangeschreven, was beklaagde Th. v. K., te Zuidscharwoude, niet verschenen. Hem is ten laste gelegd dat hij zijn 53-jarige moeder Cath. Tromp op 7 Maart heeft mis handeld. Zij kregen ruzie over koolbriefjes en omtrent het bezit daarvan ontstond een wor- steling, waarbij de ontaarde zoon zijne moeder met de vuist heeft geslagen. Hij is meermalen beschonken en mishandelt haar dan wel meer. Beklaagde beweerde, dat zijn moeder hem het erfdeel van zijn overleden vader niet heeft uitgekeerd. De moeder legde daarop een kwi tanbe over van het laatste gedeelte, 45. door haar zoon geteekend en aan hem afge- geven. De 26-iarige doch+er,kraamvemleegster, heefi op 7 Maart waargenomen, dat haar moeder door haar bro°r is geslagen. De moe der had een blauwe plek in het gelaat. De zaak werd aanoehoi'den tot a.s. week. B"Haagde zal door de politie worden voorge- leid. NIET VOLD^N A \N EEN VOR- DERING. Beklaagde Heertje D., 19 jaar. cn koren- molenaar te H^erhupowaard, heeft in den avond van 25 December niet void?.an aan een bevel van den agent Niihof om te stopnen toen hij in d° Snoors+ra "t zieh vo<vfb"wo^" op een onvo'doend verlicht motorriiwiel. De agen* Niihef heeft het number ^enoteerd. f^eklaa^de zode niets gehoord te hebben. Eiseh f 2** boete of 25 dtagen hecht. A'on- nis vriisoraak Hieron s'uih'ncr der zit+imr. kelijk is. De Nederlandsche Bant zal in den regel een wissel, als hij vervallen is, aanbie- den bij de bank, die hem aangeboden heeft; door de handteekening is de bank jegens de Nederlandsche Bank aansprakelijk. De Ne derlandsche Bank koopt a b w. wissels van de Prorlnciaal Niemwa den door beklaagde goederen op zicht vraagd; alles werd gehouden, doch niets taald. Beklaagde heeft 9 nog in leven zijndc kin deren, varieerende van 3 tot 18 jaar. De goederen stonden bij de inbeslagname Hog onuitgepakt. De rol en de beteekenis van de Nederlandsche Bank. Maandag I Febr. hield Mr. F. A. Jose phus Jitta m het Noord-Hod. Koffiehuis te Schagen in een door de Vereen.- van Oudleer- lingcn der Rijkslanabouwwmterschoor be- legae vergadering, een lezing over de rol en de beteekeris van de Nederlandsche Bank. De v oo r zi t ter, de heer Joh. de Veer, heette de aanwezigen en in het bizonder, den spreker, hartelijk welkom. Uit de groote opkomst concludeerde spr., dat de onderwerpen van meer algemeenen aard steeds meer belangstehing trekken Ook den Voorzitter van de noli. Maatsch. van Lar.dbouw, den heer D de Boer, heette hij speciaal welkom. Met den wensch, dat het te behandelen onder we rp tot vergrooting van de ontwikkeling der aanwezigen zou bijdragen, verleende hij het woord aan den spreker (Applaus.) Mr. Josephus Jitta ving aan met de opmerking, dat ieder gaarne aanvaardt bankbiljetten ter delging van schuld, ja, zelfs zonder zich rekenschap te geven, waar om hij dat doet. Toch loont't de moeite, dat na te gaan. Wat is de hoofdinhoud van een bankbil- jet? „De Nederlandsche Bank betaalt aan toonderMen kan bankbiljetten van juridisch en van economiseh standpunt be- schouwen-; ik zal mij btrpalen tot het econo miseh standpunt en wat daarmee samen han gt. Bankbiljetten zijn schuldbekentenissen der Nederlandsche Bank; dergelijke schuldbeken tenissen van andere banken zijn hier te lande niet in omloop, m. a. w. De Nederlandsche Bank is de eenige hier te lande werkende cir- culatiebank. Circulatiebanken noemt men n.l. die banken, die zich van anderen onderschei- den door hare biljetten uitgifte (overigens ook puntcn van overeenkomt met andere banken; daarover straks.) Taak der Circulatiebank doorgaans oudste bank in elk land is n.l. te zorgen, dat er voldotnde (dus noch te weinig, noch te veel) betaalmiddelen zijn, ter bevordering van het handelsverkeer Voorraad gemunt goud en zilver is n.l. onvoldoende en te kost- baar en onhandig in het gebruik, daarom pa piergeld als aanvulling Wij zullen nagaan, hoe circulatiebanken zich kwijten van de vervulling van dit deel barer taak De bankiers en gewone banken leenen geld uit in den vorm van credieten en nemen geld ter leen in den vorm van deposi t's en andere credietgelden Zij leenen steeds zooveel mogelijk uit; hoe meer hoe voordeeli- ger, tenminste als zij soliede debiteuren heb ben. Zij moeten steeos over geldmiddelen be- schikken, om hunne schulden te kurnen vol- dcen en desverkiezend saldi bij andere banken aan te houden, en om te kunnen u,itleenen. Hunne kassen zijn bij voorkeur zoo k'ein mo gelijk, daar zij geen rente maken van hunne contanten Nu kunnen banken zich, om be- schikkirg te krijgen over geld, wenden tot de Nederlandsche Bank. z.g. om accepten te disconteeren. D w.z. De Nederlandsche Bank stelt haar het bedrag van de accepten, ver- minderd met de rente tot den vervaldag, ter beschikking Gezien het belarg van een en ander blijf ik wat langer hierbij stilstaan, om het nauwkeuriger uit te leggen. Onder accepten versta ik schriftelijke beta- lingsbeloften in een bepaa'den vorm 't Be- 'argrijkst zijn diegene, die tot oorzaak hebben een koop van goederen De kooper neemt aan b.v. 3 maanden na levering te betalen De verkooper maakt een stuk op, wissel geheeten, waarvan de inhoud ongeveer Iuidt als volgt: ,Op de gelieve U te beta'en aan de order van een som van gulden, waarde genoten" (volgt onderteekening van den ver. cooper) Die .order" kan ziin de verkooper zelf, of eens bark met wie hij in re'a tie staat Op d'en wissel moet de kooper dan schrijven geaecepteerd" en daaronder zijn handteeke ning zetten Heeft die verkoooer celd noodig. dan kan hij, indien hij en wellicht ook de kooper, goed is voor zijn schul-d, met dat stuk bij zijn bankier terecht. Indien de wissel aan zijn order is cesteld. kan hij volstaan met het stellen van zijn handteekening op de rugzijde van den wissel ('t z.g endosseeren). Heeft nu de bark zelf ge'd noodig, dan kan zij, a'thans indien zij toege'aten is tot't disconto bij de Nederlandsche Bank, dien wissel ver- der endosseeren aan de Nederlandsche Bank Nu is de hoeksteen van het wisselrecht, dat ieder, die op een wissel zijn handteekening gesteld heeft, voor het voile bedrag aanspra- een bank; van den koopprijs trekt zij af rente van den dag van den koop tot dien waarop de wissel vervalt. Dit nu heet „dis- conteeren"; de rente heet discontorente, ook wel kortweg disconto. Dit disconto is zeer be langrijk, daar banken rente, die zij aan debi teuren berekenen, als regelboven het disconto der Nederlandsche Bank bepalen is dus de disconto rente der Nederlandsche Bank hoog, dan zullen debiteuren hooge ren te aan hunne banken moeten betalen In het 2e deel der voordracht hoop ik verder toe te lichte, hoe belangrijk de stand van het dis conto is. U ziet, dat een der voornaamste functies der Nederlandsche Bank is, de zorg, dat an dere banken over voldoende gelden kunnen beschikken, doordat zij hare beleggingen (want dat is voor een bank een door haar ge kochte wissel) liquide kan maken. Men noemt die functe der circulatiebank de zorg voor de „nationale liquiditeit"; omdat banken zich tot haar ipoeten wenden om hare liquiditeit te handhaven, noemt men een circulatiebank de „Bank der Banken", ook wel de „moeder der Banken". Een andere hoofdtaak der circulatiebank is 't op peil houden van de waarde der bankbil jetten, of, beter gezegd, van't geld- Een te veel aan geld maakt de goederenprijzen hoog, 't regelen van de hoeveelheid geld is een der moeilijkste problemen, daar't -moeilijk is uii te maken, vvanneer er te veel geld is. Ook tegenoyer het buitenland moet de geldswaarde op peil gehouden worden; dat uit zich in den stand der wisselkoersen. Han del in buitenlandsche wissels behoort. ook tot de taak der circulatiebanken. Een der zaken waarmee circulatiebanken steeds te maken hebben, zijn edele metalen, in de eerste plaats goud, in mindere mate ook zilver. Goud is fei- telijk de peiler van het circulatiebankwezen De gouden standaard gold voor den oorlog bijna overal. D. w. z. goud is wettig betaal- middel. Goud heeft in een klein bestek groote waarde, daarom is het zeer geliefd en ook geschikt voor Internationale verrekeningen. De waarde van goud is ook betrekkelijk sta- biel. Bij den gouden standaard heeft men vrijen in- en uitvoer van goud, en het recht goudgeld te doen aanmunten, zij het dan ook tegen vergoeding van „muntloon". In de la tere jaren voor den oorlog is men, ter bespa ring van goud, 't z.g. gold exchange-stelsel gaan invoeren (Gold-exchange beteekent goudwissel). D. w. z. circulatiebanken hie! den in 't buitenland rentegevende saldi bij correspondenten aan; bij vraag naar buiten landsche wissels trekken zij wissels op hart saldi in de betrokken landen. Ter verkrijging van die saldi konden zij goud deponeeren bij hare correspondenten. De handel in edele me talen is een zeer belangrijke tak van dienst voor circulatiebanken. Als de Nederlandsche Bank goud wil aankoopen, heeft zij vele jaren 1648 per K. G. betaald; in Augustus 1925 heeft zij, ter afwending van een te grooten toevloed, den prijs met 50 ct. verlaagd. In de eerste plaats dient goud, met zilver, als dekking voor bankbiljetten. Wil een bank- biljet waarde houden, dan moet 't steeds in wisselbaar zijn tegen metaal't is hier te lan de ook steeds zoo geweest, alleen in den aan- vang van den oorlog de mogelijkheid ge- schapen, de inwisselbaarheid op te schorten. Practisch komen niet alle houders van bank biljetten tegelijk opdagen, zoodat men meent te kunnen volstaan met gedeeltelijke dekking H. 1.1. 40 pet. na 31 Juli '14 20 pet; goud in 't budenland (in verband met gold exchange standaard) rekent niet mee. Opgemerkt moet worden, dat h. t. 1. 40 pet. van alle schulden, niet alleen bankpapier, maar ook rekening courant, gedekt moet zijn. Wat er meer is dan minimum dekking heet „beschikbaar metaal- saldo". De gewichtige plaats van de circulatiebank in de Maatschappij is oorzaak van nauwe banden met den Staat. Overal zijn er min of meer sterke banden, soms Staatsbanken. Ook h- t. 1. banden. In dit verband zullen wij stil staan bij de organisatie der Nederlandsche Bank. De Nederlandsche Bank is in 1814 opge- richt door Koning Willem I, die ook later ge- toond heeft een nn'men economischen blik te hebben (oprichting Nederlandsche Handels- Maatschappij, Spoorwegen), ter bevordering van den handel, die na 't Napolionistische tijdvak geheel verlamd was. Zij is opgericht in den vorm van een gewene N. V. en heeft dien vorm behouden. Den eersten April 1814 heeft zij haar werkkring aangevangen (thans nog boekjaar 1 Apr.—31 Maart). De Staat nam voor een millioen gulden deel in het ka- pitaal, dit ter aanmoediging, daar het publiek er eerst niet aan wilde; later zijn die aandee- len met groote winst verkocht. Een souverein besluit stelde het z.g. octrooi vast ('t octrooi is de basis der statuten). Dit octrooi regelde ook de werkkring der bank. Na 25 jaar ver- viel dit octrooi, en is toen weer met 25 jaar verlengd. Toen't in 1863 weer verlengd moest wor den, ontstond groote strijd over het monopo- lie (vele tegenstanders „ondfer invloed van't banking princie"), de strijd werd gevoed, doordat, in strijd met het octrooi, de Neder landsche Bank alleen te Amsterdam geves- tigd was, en zelfs nog geen bijbank te Rotter dam had. In de wet is een compromis tot stand gekomen (art 1: geen circulate bank kan worden opgericht anders dan krachtens bijzondere wet). In 1888 is iiet octrooi verlengd, doch slqchts voor 15 Jaar; de belangrijkste toen ingeyoerde bepalingen zijn: le de mogelijk heid, om onder zekere reserves, ook in hit bui tenlandsche wissels handel te drijven; 2e het winstaandeel van den Staat. Dit laatste zou vervallen, als het monopolie gebroken werd en de Staat zelf bankpapier ging uitgeven. De Staat bleef bevoegd tot uitgifte van 15 millioen gulden muntpapier van 10 en 50. In 1903 is het winstaandeel vergroot; de Nederlandsche Bank was zoo nijdig, dat zij overwogen heeft, op te houden als circulatie bank werkzaam te zijn, en zich als gewone bank te vestigen, verder zijn toen de muntbil- jetten afgeschaft. In plaats daarvan heeft de Staat recht op een bianco renteleos crediet van 15 millioen gulden, ook dit recht vervalt, als de Staat zelf bankpapier uitgeeft. In 1904 zijn bankbiljetten tot wettig betaal- middel verklaard bij een speciale wet; (voor- dien waren zij het reeds zonder wet.) Dat wil dus zeggen, ieder, die een schuld in Neder- landsch geld heeft te voldoen, kan betalen met baknbiljetten en hoeft 't dus niet met goudi- of zilvergeld te doen. De schuldeischer is verplicht betaling met bankbiljetten te aan- vaarden. Als tegenprestatie heeft de Ned. Bank zich toen schriftelijk jegens den Staat verbonden, steeds tot steun van de wissel koer- sen, goud voor 165344 per K.G. af te ge ven. Nog een andere manier beschermt de Staat de Nederlandsche Bank als bankbiljet ten uitgeefster; niet alleen het maken van valsche bankbiljetten wordt gestraft, maar ook tegen het opzettelijk in voorraad1 hebben van valsche bankbiljetten, met het oogmerk om ze als echt uit te geven, wordt zware straf bedreigd. Op de wijze worden we! menschen afgeschrikt, valsche biljetten te maken, daar het hun nu wellicht niet zoo makkelijk zal lukken. handlangers voor de uitgifte te vin- den. (De strafbepaling beschermt door hare preventieve werking de Nederlandsche Bank; immers, ieder, die een bankbiljet heeft, credi- teur van de Nederlandsche Bank, ook ieder, die een valsch oankbiljet heeft. doet zich als crediteur der Nederlandsche Bank voor; dit is voor haar natuurliik een gevaar! In 1918 is het winstaa-"' weer ver- hoogd. Wat motiveert't winstaandeel moreel? De bevoorrechie positie der circulatiebank. Zij beschikt over contanten, zonder dat dit haar iets kost .(behalve geringe drukkosten van het bankpapier). Andere bankinstellingen moe ten, om bankbiljetten te krijgen, als het ware rente betalen, daa zij zich, zooals boven uit- eengezet, bij de circulatiebanken tegen discon- teering van accepten van bankpapier kunnen voorzien; ook vergoeden bankinstellingen rente aan hare crediteuren en deposanten; cl - circulatiebank doet dit niet. Nadeel van winstaandeel: De Staat krijgt rente, di te betalen heeft voor gedisconteerde schat biljetten weer in anderen vorm teru'g, zooda; rentebezwaren minder zwaar bij hem wegen Het winstaandeel der Staat is geen peuleschil- letje: in Na-oorlocsche jaren 14, eens zelf 22 millioen gulden!! De belangriikste bepalingen uit het octrooi zijn de volgende: le. De Nederlandsche Bank is een N V haar kapitaal bedraagt 20 millioen gulden; de aandeelen iuiden uitsluitend op naam. 2e. De operatien der Nederlandsche Bank bestaan uit discon+eeren van wissels, belee nen van effecten, muntmateriaal en koop- mansgoederen. Ook mag zij muntmateriaal koopen en verkoopen, en handel drijven in buitenlandsche wissels. Handel in effecten en in onroerende goederen is nadrukkelijk verbo- den. In bewaring nemen van effecten geoor- loofd. 3e. De Nederlandsche Bank is Rijkskas sier en bewaarster van waarden t/b dier Rijks postspaarbank en dergelijke, en verricht die diensten gratig. 4e. K. B. stelt de metaaJdekking vast. 5e. President en secretaris worden dooi" de Kroon benoemd; bovendien is er een Kon. commissaris. De overige Directeuren worden door aandeelhouders benoemd Bovendien bepaalt de Bankwet, dat de hoofdzetel der Nederlandsche Bank te Amsterdam is, dat zij een bijbank te Rotterdam moet hebben en dat zij in elke provincie minstens 1 Agentschap moet hebben. Onder die Agentschappen res- sorteeren weer correspondentschappen. 6e. Wekelijks wordt in de Staatcourant een balans gepubliceerd. In kwesties betreffende het Bankbeleid kan de Regeering zich niet mengen. De Neder landsche Bank is in hare gestie geheel onaf- hankelijk. In een brochure heeft Mr. Visse- ring zelfs gezegd. dat als de Staat oorzaak van te groote biljettenuitgifte zou zijn, 't hard tegen hard zou gaan. als't moest. Wel zullen de Nederlandsche Bank en het Minis- terie van Financien nogal moeten samenwer- ken, en zal de directie der Nederlandsche Bank den Minister van Financien nog wel eens adviseeren (b.v. bij uitgifte van Staats- leeningen). In de oorlogsj.iren heeft de Ne derlandsche Bank den Staat bij zijn leeningen nog al eens geholpen, door zich bereid te vprklaren, obligaties dier leeningen tegen be- rekening van eene lagere rente dan voor an dere fondsen gold, in leen te n?men. De spr. brak hier het le deel van zijn rede af en verklaarden zich bercid voor het beant- woordpn van yagen. Ann'aus De heer Schuitemaker vroeg, waar- om tegenwoordig zooveel gouden tientjes in omloop zijn en of de spr. het ook niet ge- wenschter oordceld#, dat in plaats van twee soorten van gelijke waarde, een sobrt bank biljetten in omloop werd gebracht. Mr. Josephus Jitta zeide, dat de Nederl. Bank groote '-oeveelheden goud ter jeschikking heeft en over enorme saldi's in let buitenland beschikt De dekking van de bankbiljetten is dan ook meer dan prima. De Nederl. Bak wil nu op dt eene of andere manier bereiken, dat het publiek zelf goud- reserve's kweekt. Voor den oorlog zag men het goud in het dagelijksch verkeer bijna niet; in 1912 poogde nog de Nederl. Bank om de gouden vijfjes in omloop te brengen, maar het publiek was daarvan niet gediend. In het buitenland was het goudgeld voor den oorlog sterk in om loop. Toen bij bet uitbreken van den oorlog de Duitsche Rijksbank aan de burgers een oproep deed om het goudgeld in te Ieveren, geschiedde dit met veel succes. IDe Nederl. Bank is van meening, dat het zijn nut kan hebben, wanneer ook in Neder- Iand bij he+ publiek een goudreserve aanwe zig is. waarom thans de gouden tientjes weer in omloop zijn gebracht. We staan hier nog voor een proef van een paar maanden en wanneer blijkt, dat het publiek er niet van gediend is, dan zal het goudgeld wel weer gauw bij de kas van de Nederl. Bank terug komen. Het is hier een proef, die niets kost. Met den heer Schuitemaker is spr het eens, dat het veel beter was, dat er een soori bank biljetten in omloop waren. Spr. vermoedt, dat de N. B. wel zooveel mogJijk in die richting gaat Dit gaat vermoedelijk niet zoo gemakkelijk, omdat ju'st in de oorlogsjaren een groot aantal biljetten naar het buitenland zijn gegaan, die men maar niet z66, waarde- loos kan maken De bepaling, dat de oudv bankies van 1000, de z.g.n. roode ruggen. alleen .naar bij de Bank te Amsterdam inge- wisseld kunnen worden, wijst erop, dat ook de Bank er naar streeft, een soort biljetten in omloop te brengen. Met de aleuwe vail f 25, f 40 en f 60 zal zij ook wel in die richting werken. De in- trekking is met zoo tenvoudig. De muntbil- jetten b.v. zijn door den Neuerl. Staat in 1904 ingetrokken maar van tijd tot tijd leest men weer i., de krant, a, de gelegenheid om ze in te wisselen, weer is opengesteld. Er zijn er nog een 70.000 a 80.000 van in omloop, waarom de Staat nog herhaaldelijk de hand over het hart moet strijken. Spr. geeft echter toe, dat het in alle op ziclnen practiscner is, om een soort tiljetten. in omloop te hebben. Ieder, die in bet bui- land gereisd heeft, outvangt daar, ook wel eens tot zijn schade, oude biljetten, die niet meer inwisseibaar zijn. De heer R o e p vroeg, waardoor de goud- markt gedekt wordt. Mr. Josephus Jitta antwoordde, dat dit in hooidzaak gebeurt door wissels op het buitenland en voor een deel door goud. De iu 1924 herrezen Duitsche Reichsbank is herop- gericht met behulp van de Duitsche circulatie banken Ook de Nederlandsche Bank heefi zich bereid verklaard aan de Duitsche Rijks bank faciliteiten in te raimen. Bovendien heeft de Duitsche Rijksbank de beschikking gekregen over aanzienlijke hoe- veelheden goud, dat Amerika na het op poo- ten zetten van de financieele omstandigheden van Europa, leende. De heer D. Breebaart vroeg, hoe de spr. zich de taak van de N B. dachi tegenover de laatste Boerenleenbanken, wanneer de boerenstand tegenover een oogstmislukking stolid of tegenover malaise. De groote ban ken beheerschen't geheele economische leven, de Boerenleenbanken echter slechts een tak van bedrijf, zoodat spr. het mogelijk achtte, dat de Nederlandsche Bank dan tegenover de Centraie Boerenleenbanken positie gaat in- nemen. Mi. JosephusJitta was van meening, dat de Nederlandsche Bank altijd bij het ver- disconteeren van \vissds precies alle omstan digheden zal aftvegen van de banken*om haar risico te bepalen. In de eerste plaats moet de N. B. weten, of de bank, die de wissel wil verdisconteeren, zelf goed is en in de twe-ede plaats moet ze weten, waardoor de wissel ontstaan is. Zelfs wanneer een groote bank een crediet verleent aan iemand in een vak, waarin malaise heerscht, zal u de WiSael niet nemen. Ook tegenover de xleinere banken oefent de Neder'andsthe Bank een moederlijke functie uit en noopt d re, de credieten tegen over niet safe crediteuren in te pencen. Het is echter wel mogelijk als er groote be- langen, me uet algemeen beean^ .^n, mj betrokken zijn, dat anoere maatregelen geno- rur ten wo. den. Ii^ zulke gevallen ziet men wel eens, dat de N B. met den staat een contract maakt om de menschen te helpen. Dit gebeurde o.a. met de Hanzebaakeu. Als dit niet gebeurde, dan zou de N. B. naar de andere personen, die de wissels mede onderteekenden, moeten gaan om het geld, en zou dit tot groote ongelukken aanleiding heb ben gegeven, aangezie een handelsman cre diet neemt, als hij het geld zelf niet heeft. De staat gaf de Nederlandsche Bank daar om garantie voor de wissels, als deze tnoei- lijkheden ondervindt met het inn en van de accepten. Wanneer er in den landbouw een malaise ontstond als wij in de laatste 20 jaren van de vorige eeuw hebben gekend, dan is het zeer wel mogelijk, dat de Nederlandsche Staat zich noodgedwongen tegenover de N. B verbond om deze voor een zeker bedrag te vrijwaren vooi de credieten, maar dat de -Nederland sche Bank zelf dp meer tegemoetkomende wijze tegenover de andere banken zal op- treden, zal wel met licht gebeuren. Hierop werd gepauzeerd. (Wordt vervolgd.) UIT DE RIJP. Zondagmiddag deed onze plaatselijke mu- ziekvereeniging „Kunst na Aibeid" een rond- gang door de gemeente tot het houden van een collecte ten behoeve der slachtoffers van de watersnood. Deze collecte bracht 153,— op. In totaal is nu in deze gemeente ruim 550 opgehaald. Woensdag werd in het cafe „Hef Rijper Wapen" van den heer Jac. Schoone, ten over- staan van notaris Th. R. Luyckx alhier ten verzoeke van den heer R. Kuiper een woning, staande aan het Oosteinde en bewoond door den heer M. van Voorden, publiek verkocht. Voor de som van 1550.— werd de heer J. Lakemond te Beemster eigenaar van dit per- ceel. UIT EG MO ND. AAN ZEE. Tegen de huisvrouw van K. E. is, wegens het verkoopen van rookartikelen aan kinderen proces-verbaal opgemaakt Het is te wen- schen, dat dit een goede uitwerking mag heb ben ook op degenen, die het gevaar van het rooken nog niet voldoende inzien. Bij het be- strijden van het kwaad is de medewerking van alien, niet alleen van ouders, maar ook van „liefhebbende" broers en andere familieleden dubbel noodig. Zoo werd o.a. kort geleden een vijfjarig knaapje, dat door de grootouders op- gevoed wordt, dapper sigaretten rookend bij de woning aangetroffen. Wanneer daar licha- melijk en moreel nog iets gezonds van terecht komt, zal het ook meer geluk dan wijsheid zijn. Aan wie echter de schuld, als het mis- loopt? Volkomen te goeder trouw is in het num- mer van gister een bericht opgenomen over een vergissing bij de aangifte van de geboorte van een meisje. Uit de mededeelingen van de vreloskundige aan onzen- berichtgever, die in verband met de bronnen geen twijfel behoefde te koesteren omtrent de juistheid van de ge- gevens, blijkt, dat de heele geschiedenis berust op een merkwaardige vergissing van den be trokken ambtenaar bij de bespreking van het gevai De zaak is volkomen in orde; er zijn twee kinderen aangegeven, die ook geheel juist zijn ingeschreven, het eene, een jongen, door de verloskundige, het andere een meisje en hierdoor is het misverstaan ontstaan is aangegeven door den vader. Deze aangiften zijn in't brein van den ambtenaar aan't stui- vertje wisselen gegaan, hoewel 't meisje per saldo toch officieel 'n meisje gebleven is. Gaar ne plaaisen wij deze rectificatie met onze ver- ontschuldigingen aan de verloskundige, die trouwens reeds geheel door onzen berichtge ver met de oorzaak van het misverstand op de hoogte gesteld is. Geboren: Agatha, d. van Jan de

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6