MOLENS. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft 500 beschikbaar gesteld voor het behoud van den molen, staande op den vestingwal. In H geheel zal er een bedrag van 4000 noodig zijn. INBRAAK. Zaterdagnacht is te Sneek ingebroken in het kantoor van de N. V. firma Van Gorkum en Witteveen en in het tramstation. Bij de firma Van G. en W. vond de klerk's morgens de zware brandkast uit het kantoor in het daarachter liggende pakhuis gebracht. In een der zijwanden was een gat geboord. De die- yen zagen hun moeite echter slecht beloond, daar de geforceerde brandkast geen dienst meer deed. Ode in het tramstation was hun buit ge ring: een bedrag van 7 uit de la van een bureau. Daar lag /2000 in een brandkast, maar deze is ongeschonden gebleven. Men vermoedt, dat hier inbrekers aan het werk zijn geweest, die per auto rondtrekken. SPOORWEGPERSONEEL. Het hoofdbestuur van den Bond van amb- tenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen heeft enkele wijzigingen in het algemeen re- glement voor den dienst op de spoorwegei aan den minister van waterstaat voorgesteld, naar aanleiding van vele klachten van spoor- iwegambtenaren, werkzaam aan de stations, over de buitengewoon zware diensten, welke 'wan hen gevorderd worden, om personeel uit ♦e sparen. Het zou voorkomen, dat ambtena- ren, belast met hoofdarbeid op de kantoren en in de treindiensten op stations een voorge- schreven diensttijd van 12 uur per dag heb- "ben, welke door te druk werk nog meermalen overschreden wordt, en in den rangeerdienst aouden arbeidstijden bestaan van tien achter- eenvolgende nachturen. HOOGE RAAD. Gister is behandeld het cassatie-beroep van H. T. tegen een arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij wegens het verspre'i- den en ter verspreiding in voorraad hebben -.van voor de eerbaarheid aanstootelijke films is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Het beroep werd toegelicht door mr. Spi- kermann uit Amsterdam. De conclusie van den procureur-generaal werd bepaald op 15 dezer. DE KARAKORUM-REIZIGERS TERUG Zondag, zegt het Hbl., zijn de heer en me- .vrouw Visser-Hooft in goeden welstand van hun onderzoekingsreis in den Karakorum te ruggekeerd; aan boord van de ,.Prinses Ju liana", waarop de directie van de Maatschap- pij „Nederland" hun gracieuselijk passage had aangeboden, hebben wij hun de hand mo- gen drukken en welkom geheeten in het vader land. Het duurde niet lang of mevr. Visser had meer bloemen te torsen, dan haar armen konden omvatten; het waren zoovele bewij- zen van vreugde over hun behouden terug- keer, van bewondering ook voor wat zij ge- daan hebben. Van bewondering. Want toen zij van de bopplank, waar de photografen en cinemato- grafen hen nog even ophielden, aan den vas- ten wal stapten, toen hadden wij inderdaad het gevoel, dat dit het gelukkige eind was van een Nederlandsche onderneming, die met froot beleid, met vasten moed en zeldzame oorzettingskracht volvoerd was. Wat de voorbereiding van deze reis be- teekend heeft, kunnen wij buitenstaanders natuurlijk maar flauw beseffen; dat zij ont- zaglijk was, spreekt van zelf. Maar wij heb ben zeker alien gelezen, wat de heer Visser ons in zijn brieven verteld heeft van bestij- gingen en rivierovergangen, van koude en sneeuwstormen, van bergstortingen en moei- liikheden met dragers. Wij hebben ook gele zen, dat hij, schijnbaar aan het eind van zijn tocht gekomen, toen hem een verder onder- zoek noodig bleek om zijn werk af te maken, niet geaarzeld heeft opnieuw op weg te gaan. En, kunnen wij de beteekenis van zulk een tocht, de waarde van de verkregen resultaten niet geheel beoordeelen, het feit, dat het be- stuur van het Britsche Aardrijkskundig Ge- nootschap de moeite heeft genomen naar Southampton te komen, toen de „Prinses Ju liana" deze haven aandeed, om de reizigers daar te complimenteeren, zegt in dit opzicht genoeg; dit was, tegenover een vreemdeling, die op Britsch gebied een onderzoekingstocht deed, trouwens een gebaar, dat hoog gewaar- decrd moet worden. Wij hebben reden trotsch te zijn op deze landgenooten. Zeker ook op mevr. Visser—Hooft. Wij heb ben in de brieven van den heer Visser nu en dan gelezen, hoe de menschen van het land verbaasd waren, dat een „Memsahib" zulk een tocht mee maakte. Wei, wij dachten toen wij mevrouw Visser gisteren zagen staan met haar armen vol bloemen, eer aan een jong meisje, dat bloemen had geplukt om haar boudoir te versieren, dan aan een vrouw, die de vermoeienissen van zulk een reis heeft doorstaan. Niet alleen verbazing, bewonde ring hebben wij gevoeld voor de energie en de doorzettingskracht dezer jonge Hollandsche. Wij hebben hem er mee gelukgewenscht, dat hij zulk een tocht had durven ondernemen met zijn vrouw, die toch ,wanneer eens was gebleken, dat de moeilijkheden haar te groot waren, hem erg had kunnen belemmeren; „ik wist wel, dat zij het kon", was het glimla- chend gegeven antwoord. Inderdaad, zij heeft het bewezen. En ten slotte hebben wij den heer Visser gedankt voor de belangwekkende brieven die bij ons geschreven heeft, brieven van een op timist, die heerlijk opwekkend waren voor den lezer; wij gelooven, dat wij in dit opzicht na- mens de groote meerderheid onzer lezers ge- sproken hebben. Mevrouw Visser vertelde ons, dat zij wel eens medelijden heeft gehad mei haar man, wanneer hij in een ijzige koude zijn brieven moest zitten schrijven; wel, wij waardeeren ze er te meer om. Rest ons slechts te hopen, dat de heef Vis ser bii zijn lezingen zeer voile zalen zal vin- den. Niet alleen wegens de belangstelling, die ze ongetwijfeld verdienen; men weet, dat een dee! van de kosten der reis op deze wijze nog moet worden gevonden. Zooals bekend zullen de heer en mevrouw Visser ook een lezing te Alkmaar houden bin- nenkort OPLICHTING DOOR MIDDEL VAN VALSCHE POSTCHeQUES. Voor de rechtbank te aTd&lburg heeft te- recht gestaan de 28-jav;^ J^iger W. J. L Th. H., uit Rotterdam, die zoowel te Vlissin- gga te Middelburg iokoopen deed en daatfyoor postch&ques In betaling gaf, <He later bleken valsch te tojn- Te Vlissingen gaf hij er een van 21 en kreeg daarop nog 16 terug. Hij gaf daar voor assdstent van den directeur van gemeentewerken te Middel- burg te zullen worden en te Middelburg gaf lij zieh ten onrechte uit voor vertegenwoordi- ger van de firma Stokvis te Rotterdam. Uit de verklaring van een postcommies bleek, dat bekl. slechts 4.50 op zijn giro te goed had. Het O. M. vorderde tegen bekl. een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. van Deinse uit Middel burg, bepleitte elementie en vroeg in ieder geval aftrek van de voorloopige hechtenis. Uitspraak 12 Februari. ONGELUK. Aan boord van het bij Wilton's werf te Rotterdam in reparatie liggend tankschip Hera heeft gistermorgen een benzineontplof- fing plaats gehad. In een der tanks waren 4 werklieden bezig met hun werkzaamheden toen een electrische looplamp omviel. De aanwezige benzinedampen zijn daarop, ver- moedelijk door overspringing van een vonk ontploft. De 4 mannen H. L. v. A., machine- bankwerker uit Schiedam, N. J. W., bikker uit de Wilhelminastraat, en de losse werk lieden J. B. uit Vlaardingen en S. H. S. uit de Watergeustraat liepen alle vier niet ern- stige brandwonden aan gelaat en handen op, die in het Ziekenhuis aan de Coolsingel be handeld. zijn. De vlammen doofden, bij ge- brek aan voedsel, vanzelf weer uit en de ma- terieele sehade is onbelangrijk. MISHANDELING. De slager W. B. van den Binnenweg heeft Zaterdagavond bij een twist in de Lange Frankenstraat te Rotterdam, den lossen werkman F. v. E. met een slagersmes in de linkerzijde gestoken, waardoor een bloedende wond ontstond. Van E. is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgeno- men. De dader is aangehouden. GEMOEDSBEZWAREN TEGEN HET PLAKKEN VAN RENTEZEGELS. Voor de rechtbank te Middelburg is be handeld1 de zaak tegen den 63-jarigen boom- kweeker L. E., uit Kapelle, die door het kan- tongerecht te Goes was veroordeeld tot 391 geldboeten van 2 of 391 dagen hechtenis, omdat hij geen zegeltjse plakte voor zijn werknemers. De zaak was in> cassatie behan deld door den Hoogen Raad, die haar naar de rechtbank verwees. Een aantal personen kwam vertellen, dat bekl. voor hen niet plakte. Bekl. zeide, eenige malen aan den burge- meester te hebben verklaard, daartegen ge- moedsbezwaren te hebben. Deze, als getuige a decharge gehoord, zei de, dat bekl. hem eenige malen ter doorzen- ding een brief gegeven had, waarin hij de namen noemde van zijn werklieden, die gc- mcedsbezwaren hadden. De officier van justitie wees er op, dat bekl. het advies van den ambtenaar van den Raad van Arbeid, die hem den weg wees om zijn gemoedsbezwaren ter kennis van den raad te brengen, niet heeft opgevolgd en eischte 391 maal 3 of 391 maal 3 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Hartog, uit Bergen op Zoom, drong aan op een voorwaardelijke ver- oordeeling off anders ten hoogste 50 cent voor elke overtredlng. BLOEMBOLLEN. De uitvoer onzer bloembollen in 1925 naar de verschillende rijken bedroeg aan gewicht: 31.227.083 K. G. voor een waarde van 44.806.815 tegen 26369.227 K.G., voor 29.985.837 in 1924. De doorsneeprijs onzer uitgevoerde bloem bollen bedroeg per K.G. in 1925 1.43 tegen 1.14 in 1924. Evenals een reeks voorgaande jaren waren ook nu Amerika en Engeland onze grootste afnemers, te weten pl-m. 70 pet. van den to talen uitvoer, tegen even dit percentage in 1924. SCHADE AAN MILITAIRE VOOR- RADEN TE D'EVENTER Het Deventer Dagbl. meldt: Het is, naar wij vern^men, thans bij deskundig onderzoek gebleken, dat het hooge water te Deventer ook belangrijke schade heeft toegebracht aan mi- litaire voorraden, opgeslagen in de nieuwe munitiebergplaatsen, die niet watervrij zijn gebouwd, nadat de vroegere bergplaatsen op het Hoornwerk zijn vervallen. Zooals wij tijdens de overstrooming van Knutteldorp en Floornwerk reeds medeaeelden, hebben eenige militairen, toen in de kazerne geconsigneerdl, nog een poging gedaan, tot het kruithuis door te dringen, doch zij vonden daar in de nieuw aangelegde munitiebergplaats alles al diep onder water en moesten terugkeeren. De toestand, waarin nu de aanwezige stoffen en patronen, die een z.g. jaarvoorraad uitmaken en nog niet lang aanwezig waren, is nage- gaan door artillerie-deskundigen, wier be- vindingen van dien aard moeten zijn, dat belangrijke schade is geconstateerd. Men sprak van een globale raming van een ton. Of de geweer- en mitrailleurpatronen, die geborgen zijn in dicht gesoldeerde kisten, on- bruikbaar zijn geworden, zal door onderzoek moeten worden uitgemaakt. Anders staat het met niet aldus verpakte groote voorraden ontplofbare stoffen en pyroteohnische mili- taire hulpmiddelen ten gebruike bij het nach telijk seinen e. d. Die zullen het water onge twijfeld geen weerstand hebben geboden. Het ingestelde onderzoek betrof natuurlijk mede de vervanging van hetgeen verloren ging. GLADDE WEGEN. Het „P. C. W." schrijft: Als't maar even geijzeld of gesneeuwd heeft, lezen we dadelijk in de couranten van verkeersongevallen. In de korte period'e van gladheid, die we dezer dagen gehad hebben, zijn er weer cm verschillende pilaatsen auto's van den glad den weg in het water gereden. Op de druk bereden wegen die naar Am sterdam leiden waren er in de gladde dagen een paar extra gevaarlijke punten, o. a. tus- schen Naarden en Hakkelaarsbrug en op den straatweg bij Muiden, waar twee, drie auto's kort na elkaarvan den wal in de sloot raak- ten Het leek wel, of een kwaadwillige auto- mobiel-hater daar een val had opgezet om auto's te vangen. Gelukkig is het ditmaal ge bleven bij materieele schade, maar dat is meer geluk dan wijsheid en het is hoog tijd, dat iets gedaan wordt om herhalingen te voorkomen. Sedert deze te suialle en daardoor gevaar Kjke weg eenigszins verbreed to, door het wielerpad dat er langs liep bij den rijweg te trekken, is hier een ander gevaar ootstaan. De auto's rijden nu vlak langs den vaartkant en als ze dan op den gladden weg maar even slippen en zijwaarts wegglijden, schieten ze oovennijdelijk te water. Na de jongste ongevalieo kent men de pun- ten die het meeste gevaar opleveren en het kan toch niet zoo bezwaarlijJc zijn het dahr dreigende gevaar zooveel mogeijlk af te wen- den of te vermindcren door bij gladheid zand te strooien, zooals we dat onlangs nog, na een sneeuwdag, zagen doen op den steilen weg bij Grebbe. Het langs den waterkant maken van een opstaanden rand, die de wie- len van een slippenden dagen, tegenhoudt, zal vermoedelijk op practische bezwaren afstui- ten, maar het minste wat de weggebruikers dan toch kunnen vragen, maar dan ook met aandrang mogen vragen, is dat er zand wordt gestrooid, waardoor de banden weer houvast op den gladden weg krijgen. In dit opzicht is hier een verzuim gepleegdi. Laten we dankbaar zijn, (tot de ongevallen tot dusver geen ernstige gevolgen hebben gehad, maar tevens bedenken, dat dit puur toeval is en dat dus voorzorgsmaatregelen zoo spoedig mogelijk genomen dienen te wor den. Eer het te laat is! KORTE BERICHTEN. De gewezem Duitsche kroonprins is gis termorgen half acht te Oldenzaal aangeko- men en heeft onmiddellijk zijn reis naar den huize Doorn voortgezet. Hij was vergezeld van zijn adjudant en enkele vrienden. Op verzoek van de politie te IJmuiden is te Gouda aangehouden H. J. M., die zich te Velseroord moet hebben schuldig gemaakt aan verduistering. Hij is naar Haarlem over- gebracht. Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 1 Februari 1926. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Roode kool per 100 K.G. 1.809, Gele kool per 100 K.G. 1.20f 4.20, Wor- telen per 100 bos 11.5012.80, Bieten per 100 K.G. 2.10f 3.30, Bloemendaler- kool per 100 stuks 3.407.90, Boeren- kool per 100 K.G. 0.806.60, Uien per 100 K.G. 7.20—/ 9.90, Wortelen per 100 K.G. 3.204.30, Brusselsch lof I per 100 KG. 27—/ 33, II 20—/ 25, Koolra- pen per 100 K.G. 22.30, Prei per 100 bos 7.1012.90, Spruiten per 100 K.G. 731, Selderie per 100 bos 4.80— 8.20. NOORDSCHAKWOUDE, 1 Febr. 3400 K.G. Uien: Uien 8—/ 8.80, Drie- lingen 6.90, Grove Uien 7.207.30, 48O0 K.G. Peen 5.40—/ 5.60, 190200 K.G. Roode kool 3.50—/ 8.40, Doorschot 1.80—/ 7.90, 63600 K.G. Gele kool 1.60 tot 6.50, Doorschot 2—f 5.70, 83400 K.G. D. witte 36.60, Doorschot 2.60 tot 5.20, alles per 100 K.G. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 1 Febr. 7675 K G. Wortelen 5.10-/ 5.50, 125600 K.G. Roo de kool le soort 6.408.70, 2e soort 2.20—/ 6.10, 182500 K.G. Gele kool le soort 5.206.30, 2e soort 2.105, 59000 K.G. Witte kool (Deensche) 4.60 6.40, 16700 K.G. Uien: Uien 6.30— 6.80, Drielingen 6 alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 1 Febr. 1926. Roode kool le so:rt 4.107.80, 2e soort 3.70—/ 6.20, uitschot 0.704, Gele kool le soort 4.60, uitschot 1.20, Deensche witte kool le soort 3/4, uit schot 1.302.30, Aanvoer: 34400 K.G. Roode kool, 1100 K.G. Gele kool, 7200 K.G Deensche witte kool. PURMEREND, 1 Febr. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken." Witlof 0.24—/ 0.28 per K.G Roode kool 6.20f 13.40 per 100, Savoye kool 4 11.90 per 100, Spruitkool 0.60—/ 3.85 per 15 K.G., Boeremkool 23.90 per 100 struiken, Bieten- 10 per 1000, Wortelen 0.90—/ 1.10 per 25 K.G., Uien 1.50— 2 per 25 K.G., Prei 5.40—/ 22.20 per 100 bos, Appelen: Rogzoet 0.12f 0.17 per K.G. PURMEREND, 2 Febr. Op de heden ge houden markt waren aangevoerd: 14 st. kleine Fabriekskaas 48, met rijks- merk 51, 6 st. kleine Boerenkaas met rijks- merk 50, 292 runderen w. o. 140 vette Run- deren 0.80—/ 1.20, hancfel ma tig; 144 melk- en geldekoeien 150400, handel stug; 8 stieren; 32 paarden 100200, handel stug; 17 vette kalveren 1,501.70 handel matig; 375 kalveren: nuchtere kalv. v. d. slacht 15—/ 42, v. d. fok 16—/ 38, handel vlug; 524 varkens: v. d1. zouterij 0.80—/ 0.86, v. d. slacht 0.80—/ 0.88, handel matig; 102 magere varkens 20 48, handel vlug; 91 biggen 1622, handel vlug; 383 schapen: vette 4048, overhouders 20^/ 28, handel stug; 15 bokken, kippeneieren 89, eendeieren 8, 40 kisten appelen 24. Eierenvei- ling: 950 st. eendeieren a 9.10, 13400 st. kippeneieren a 8.209.30, 903 kippen eieren b- 7.70—/ 8.20, 576 K.G. boter f 2.402.50. rrontpagina een aardig meisjesportretje, dat vele pagekopjes nog jaloersch zal kunnen maken. Foto's van Heinde en Ver brengen afbeel- dingen van wintervermakeiy van dwergen, van bijzondere vrouwen, costuumpjes en of- ficieele plechtigheden. Een dubbele pagina brengt reproducties van het artistieke werk van den schilder Evert Pieters, van wien in de voornaamste musea schilderijen zijn te vinden. Jacques Urlus neemt het eereplaatsje der Nederlanders van beteekenis in. Verder veel sportnieuws op allerlei gebied, een fraaie mo- dekiek en talrijke novellen en schetsen, waar bij als gewoonlijk, Speenhoff op de eerste bladzijde weer het goede voorbeeld heeft ge- geven. Tfldschriften. Het Januarinummer van Zonneschijn, tijd1- schrift voor die jeugd, geeft een gekleurde humoristische afbeelding van luikkkerland waar de gebraden vogels vliegen en de var kens met vorken in den rug rondloopen. Marie OvinkSoer vertelt een ernstig ver- haaltje: Moeders kerstverrassingen en Nan Copiin heeft een sprookje over net kerstkind geschreven. Het ware verhaal van de sneeuwvlok wordt door mevr. HorstingBaerma verteld en de technische medewerker David doet interes- sante mededeelingen over onze mechanische vervoerm-iddelen. Er is nog een oudejaarsavond-sprookje van mevr. Jos MeijboomItaliaander en Jan Wagenaar vertelt van De vlucht van den Blaauwoog. Last not least geeft onze stadlgenoote mevr. D. A. Cramer—Schaap in De ballon een hu moristische kin dervertel ling. Talrijke anecdotes, knutselwerkjes en raad- sels brengen afwisseling tusschen de vertel- lingen. De uitgever W. de Haart te Utrecht is den tweeden jaargang weer succesvol begonnen. De Wereldpost yan deze week geeft op. de Boeken. Van het bij de Uitgeversmaatschappij ,£lsevier" te Amsterdam verschijnende prachtwerk Wonderen der Oudheid is reeds de 16e aflevering verschenen. Wij vinden hierin het vervolg over My cenae dat tot de merkwaardige steden uit de oudheid wordt gerekend. Dit artikel bevat o.a. gekleurde platen van konimklijke zwaar- den ten dienste der Myceensehe do ode n bene- vens zwaarden en bekers die 3500 jaren gele- den vervaardig werden. Een fraaie gekleurde plaat van Het Parthenon, de kroon van Athene verduidelijkt een gelijknamig interessant artikel. Donald A. Mackenzie beschrijft de ge- schiedenis van den Landbouw zooals die op de Monumenten staat afgebeeld en Prof. T. Eric Peet vertelt van de Wonderen van Mal ta uit het steentijdperk. Deze aflevering, die weer met talrijke fraaie afbeeldin-gen versierd is maakt het tweed-e gedeelte van dit prachtwerk comnieet. Ingezonden stukken. (Builert verantwootdelijkheid. van de Re- da die. De opname in deze rubriek bewijst Ztenszins dat ae 'tdaetit er mede instemt.) EEN ONJUISTE AANGIFTE. Egmond aan Zee, 2 Febr. Mijnheer de Redacteur. Tot mijn verwondering lees ik in Uw Cou- rant dd. 1 Februari, een bericht, dat een ver- gissing in de aangeving bij den Burger 1-ij ken Stand zou hebben plaats gehad van een pas geborene. Hier geldt het geen abuis van de verlos- kundige, die er geheel buiten staat, doch een zeer m-erkwaardig verstrooid-heid van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, daar er toch geen sprake van een verkeerde aangif- te bestond. Door den vader van het kind in kwestie is Zaterdagmorgen aangifte gedaan, dat hem een dochter is geschonken, wat zeer juist is. Ik stond dan ook perplex, nog wel te moeten lezenuit betrouwbare bron vernomen. De zoogenaamde betrouwbare bron, hier zeker bedoeld de ambtenaar van den Burger lijken Stand, is niet erg op de hoogte met ge- boorte-aangifte, want had bedoelde ambte naar zijn gedachten of geheugen, nog beter zijn register geraadpleegd, dan zou hij nu geen bespottelijk figuur gemaakt hebben en uw verslaggever naar waarheid hebben inge- licht. In ieder geval zal uw verslaggever ver- standig do-en de betrouwbare bron beter te onderzoeken, alvorens een bericht ter plaat- sing aan te bieden. Mochten de heeren belust zijn geweest op een grapje, dan had het stuk- je onder het hoofd Anecdoten geplaatst moe ten worden, het gaat maar niet aan iemand onjuist in zijn functie te kwetsen. Met vrienclelijke.i dank mijnheer de Redac teur voor Uw plaatsing Hoogachten-d, Uw Abonne Mejuff. TIELEMAN. Verloskundige. (Wij verwijzen naar een bericht uit Eg mond aan Zee in dit nummer, waaruit blijkt, dat de correspondent zijn vergissing reeds in- gezien heeft. Red. Alkm. Crt). Landgenooten! In honderden gezin-nen in d-e veenstreken heerscht gebrek. D-e veenbevolking hongert, lijdt koude. Er is gebrek aan Deeding en dekking, zelfs aan de meest primitieve. Van verschooning is geen sprake. Babykleeding is er niet meer. Vele groote gezinnen moeten leven van slechts 5 tot 13 per week. Stelt U zelf eens in zulk een geval. Waar- schijnlijk kunt ge er U n-iet eens indenken. In de gemeente Emmen met haar 43000 inwo- ners zijn er zeker duizenden, die niet vol- doende te eten en te kleed-en hebben. De nood, welke jaren lang, sinds het einde van den oorlog, alhier geheerscht heeft, is dit jaar hooger dan ooit te voren. Er kan gesproken worden van een chronischen noOd- toestand. Binnen afzienbaren tijd opent het verschiet voor hen geen perspectief. De ge meente kan niet htlpen. De ingezetenen zelf zij-n op verre na niet bij machte voldo-ende in dien steeds stijgenden nood te voorzien. De belastingen zijn in verhouding tot de d-raag- krac-ht der bevolking reeds te hoog opgevoerd. Groote somm-en moeten worden uitgegeven aan armenzorg en werkverschaffing. De klei ne middenstand gaat eveneens ten onder ten- gevolge van de verarming der veenbevolking. Landgenooten, Uw hulp is noodig! Gij, die zoo mild gaaft voor de Borculo- ramp en den Watersnood, hebt ook weer wat over voor Uw arme landgenooten in het Zuid-Oosten van Drenthe, waar honderden zelfs nog wonen in plaggenhutten, in keeten van pla-nken en bordpapier, gezet op het nat- te, koude veen. D-e noodtoestand, welke in dit gewest heerscht, is erger dan die, veroorzaakt door wervelwind en water, omdat hij blijvend is en steeds erger wordt. Waar watersnood en wervelstorm plotseling kwamen en gingen, spreken ze natuurlijk dieper tot het daarvoor zoo gevoelige Hollandsche menschenhart. Maar hier werkt een doorvretende kwaal, die gelijk de tering haar slachtoffejs, 't volksge- luk en de volkswelvaait langzaam oncfer- mijnit. Landgenooten, gij die U zoo liefdadig en milddadig toonde jegens de Belgische, Oos- tenrijksche, Hongaarsche, Russische en Duitsche kinderen, gij zult toch uw eigen misdeelde jonge landgenootjes niet vergeten! Helpt ons daarom! Wij hebben uw hulp drin- gend noodig. Verschirendie neutrale vereenigingen heb ben de handen ineengesTagen en een comite opgericht teneinde de noodlijdende bevolldng te steu-nen. Deze vereenigingen zijn: de afd. Emmen en Nieuw-Amsterdam van de Ned. Vereen. van Huisvrouw-en, de afd. Emmen van het Ned. Roode Kruis, de departementen Emmen en Nieuw-Amsterdam van de Maat- schappij tot Nut van't Algemeen, de Vereeni gingen Het Groene Kruis te Emmen, Emmer- Compascuum, Nieuw-Weerdinge, Nieuw- Amsterdam, Klazienaveen en Roswinkel, de afd. Emmen en Nieuw-Amsterdam van het Centraal Genootscha-p van Vacantiekolonies, de Landhouwvereenigingen te Emmen, Bar- ger-Compascuum, Nw.-Dordr-echt, Weerdin-ge en Zuid-Barge, de Handelsvereeniging te Emmen, het Plaats-elijk Belang te Nieuw- Dordrecht en Roswinkel, de Vereeniging voor Vreemd-elingenverkeer te Emmen, de Ver eeniging voor Kraamvrouwenverpleging te Emmen. Uit dit comite is een werkcomite opgericht, welk comite de leiding op zich heeft genomen en waarvan de Burgemeester der gemeente Emmen het Eere-voorzittersehap heeft aan- vaard. Landgenooten! Laat onze bede om hulp niet voor niets zijn. Laat ons straks niet met leege handen staan tegenover de armen, de zeer armen dezer gemeente. Wilt uwe g-elden 'Hen toekomen aan den penningmeester of scortem op onze postreke- ning no. 79400. Wij verzoeken beleefd geen gedragen Hee ren te zenden, aangezien de praktijk leert, dat de verdeeling daarvan veel moei'lijkheden met zich brengt. Het Werk-comite van het Centraal Steun-comite Emmen: Eere-Voorzitter: G. KOOTSTRA, Burge meester van Emmen. Voorzitster: H. A. VAN RIEL—SMEEN- GE, voorzitster der afd. Emmen van de Ned. Vereen. van Huisvrouwen, oud-Schoolopzie- ner, lid van den gemeenteraad. Secretaris: J. REIJNTJES, Voorzitter der afd. Emmen van het Ned. Roode Kruis, In- speeteur der directe belastingen, invoerrech- ten en accijnzen. Penningmeester: J. H ADDERS Rzn., Secr.-Penn. van de Vereeniging voor Vreem- delingenverkeer, oud-Wethouder van Emmen. Dr. A ROODVOETS, Secretaris van het Groene Kruis te Emmen, commies ter Ge- meente-secretarie. S. POSTMA, Voorzitter der Handelsver eeniging te Emmen, lid van den gemeente raad, hotelhouder. Emmen, 23 Januari 1926. FONDS 1918 TER BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE EN KANKER. L. S. Uit dankbaarheid voor hetgeen Hare Ma- jesteit de Koningin geduren-d-e de bange oor- logsjaren voor ons land en volk heeft ge daan, werd in 1918, door het Nederlandsche Volk, het Nationaal Vredesfonds gesticht, terwijl de beslissing over de bestemming van- dat fonds in handen van Hare Majesteit werd gelegd. Hare Majesteit heeft toen bepaald, dat het Fonds den naam dragen zal van: „Fonds 1918 ter bestrijdi-ng van tuberculose en kan- ker", en dat de geld-en zullen dienen om te voorzien in het ontbrekende van de kosten van verpleging van min- en onvermogende lijders aan tuberculose en kanker. Ongetwijfeld een sympathiek doel, dat door Hare Majesteit werd gekozen. Een doel, ge heel in overeenstemming met de behoeften van onzen tijd en de nooden van ons volk. Ieder toch, die maar eenigszins beseft, wat het zeggen wil, dat in een klein land als het onze in een jaar 15630, meest jonge menschen aan deze ziekten sterven, en dat er heel veel in het belang van ho-nderden lijders, die zelf de geldmiddelen niet bezitten, ongedaan moet bli]v-en, zal niet aarzelen, om zich spontaan als lid of dooateur van het Fonds 1918 op te geven. De bestrijding van kanker is nog wel zoo moeilijk als die van tuberculose, al mag met groote dankbaarheid worden geconstateerd, dat ook -hier vooruitgang merkbaar is; maar ook hier doet de behoefte aan gel-d zich in elk opzicht gevoelen. Uit dit alles blijkt dus, dat er groote be hoefte bestaat aan een Fonds, zooals door Hare Majesteit is ingesteld. Ook zal het weinig moeite kosten om in eigen omgeving een of meerdere patienten te vinden, die noodig uit hun omgeving weg moeten, maar helaas niet weg kunnen, om dater geen geldmiddelen zijn. Is, het niet verschrikkelijk, dat er jaarlijks tal van kostbare levens, menschelijkerwijze gespro ken, te gronde gaan-, omdat de kosten der v erpleging niet kur.nen gevon-dfen worden? Vergelijken wij de belangstelling, die de tu-berculoselijders ondervin-den met die, welke den lijders mn kanker ten deel valt, dan zul len wij moeten erkennen, dat de laatste cate goric in menig opzicht te kort komt. Het is daarom, dat op onze buitengewone vergaderi-ng, welke op 25 November j.l. ge houden werd, beslo-ten is, onze aandaait meer in het bijzonder aan de kankerbestrij- ding te wijden. In verband daarmee konren wij tot u met het verzoek om mede te wilien helpen om de on- en minvermogen-de lijders en lijderessen aan deze vreeselijke ziekte te steunen. U kunt ons streven steunen, door u als lid of donateur aan onzen Secretaris op te geven. Ingevolge onze statuten betaalt een lid jaarlijks een contributie van mins-tens 1. en stort een donateur een bijdrage ineens. van minstens 250.terwijl voor het innen van de contributies door onze afdeeling wordt zorg gedragen. Zouden heeren predikanten de aandiacht hunner diaconieen- niet op onze Vereenyging wilien vestigen en haar opwekken, met een jaarlijksche contributie onzen arbeid te isteu- nen? 1 Het Bestuur der Afdeeling Zuid-HolUttid van het Fonds 1918, enz. Mr. J. WOLTMA'N, Secretaris-Generaa! van het Departement van Oorlog, Voorz. L. J. DEN HOLLANDER, Burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk, Vice- Voorzitter. Ds. H. JANSSEN, Leger- en Vlootpredikant i. a. d., Penningmeester. Huygenpark 36A, 's-Gravenhage. Postrekening 63730. J. W. VAN AKEN Jr., Burgemeester van Hardinxveld, Secretaris. Mevrouw T. MEESBOUVIN, te Rotter dam en Dr. M. A. VAN AND EL', Arts te Go^incheffl leden. V/

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8