DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 28 Qonderd acht en twintigste Jaargang H>26 WOENSDAG 3 FEBRUARI Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND; behalve Zon- en Feesfdagen, uiigegeven. Abonnementsprijs bij vooruit'oetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door lief gebeele Rijk /2.50. Afzonderlijke en beWfjsnummers 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERTENTlEN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar pleats rtiimte. Brieven franco aan de N.V. Bock- en Handelsdrukkerij v/h HEBMs. COPIER ZOOM* Voordam C9. Dlrecteur: G. H. KRAK. Telef.nr. Adminfstrafie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur; Tj. K. ADEMA. Buitenlaml. DE ENGELSCHE TROONREDE. Een groote en geestdriftige menigte was er getuige van, dat de Koning en de Konin- gin gistermorgen in een staatsierijtuig van net Buckingham-paleis naar bet Hoogerhuis reden, om de nieuwe zitting van het parle ment te openen. Nadat hij zijn zetel op den troon had ingenomen, las de Koning de rede voor, waarmede het parlement werd ge- opend. Aangekondigd werd, dat binnenkort het parlement zal worden voorgelegd het door de vertegenwoordigers van Brittannie en Irak geteekende verdrag, waarbij de bepalin- gen van den Volkenbondsraad zijn tenuit- voer gebracht. Een aanmerkelijke stap naar ontwapening kan worden gedaan na het verdrag van Lo carno, zoodat Engeiand zat vertegenwoor- digd zijn op de te houden conference. Uitnoodigingen zullen worden gezonden aan de regeeringen van Belgie, Frankrrk, Duitschland en Italie, tot bijwoning eener conference te Londen, om de mogelijkheid te overwegen, een effectieve internationale over- eenkomst te verzekeren tot het regelen van het aar.tal werkuren. Er worden voorstellen geformuleerd om verminderingen der staatsuitgaven tot stand te brengen. Voorstellen zullen worden ingediend, de regeering te machtigen, leeningen te garan- deeren voor de ontwikkeling van de Britsche kolonien in Oost-Afrika en de mandaatgebie- dcn. De verbetering in den handel en de indus- trie op het einde van 1924 werd in het begin van het vorige jaar tegen gehouden door de algemeene depressie, welke plaats vond in het mijnbedrijf Sedert den herfst van het vo rige jaar zijn weder teekenen van herleving der Industrie begonnen te verschijnen, maar toenailing van vertrouwen, waarvan dezj herleving afhangt, wordt belet door de vrees voor een industrieelen strijd. Een beroep wonit gedaan op alle partijen, om de toe- komst tegemoet te gaan in een geest van ver- zoening en kameraadschap, en cen actie te vermijden, die wedercm den terugkeer zou vertrngen van den pceden handel e/i den voorspoed, waarop wij zoo lang gehoopt hebben. Aan den toestand van den landbouw is ernstige aandacht gewijd. Een wetscntwerp zal worden ingediend, om de graafschapsra- den in taat te stellen, voort te gaan met cen uitbreiding te geven aan het zorgen van klei- ne bezittingen en hofsteden, zoowel voor per- sonen, die deze in eigendom hebben, als voor pachters. DE ENGELSCH-ITALIAANSCHE SCHULDENREGEL1NG. Le Ifciliaansche minister van financial, graaf Volpi, is van zijn reis naar Londen te Rome teruggekeerd. Een groote delegatie van autoriteiten en functionnarissen begroette hem en de overige leden van de schuldfun- deeringscommissie bij hun terugkeer te Rome Speciale detachementen militairen en cara- binieri hielden de menigte, die getuige wilde zijn van den triomfantelijken terugkeer van den minister op een afstand. Graaf Volpi ging van het station regelrecht naar het Pa lazzo Chigi, waar hij een conferaitie had met Mussolini, welke een uur duiirde. -In een interview, dat hij in den trein aan eenige journal isten had toegestaan. verldaar- de hij, dat Italie volgens hem, te Wash ngton en Londen revanche verkregen heeft voor sPa- De meerderheid van de publieke opmie in Engeiand staat volgens Volpi sympathiek te genover het fascistische regime. Graaf Volpi verklaardc aan het ..Giornale d'ltalia", dat de buitenlandsche schuld van Italie, welke eenigenjijd.geleden nog 26 mil liard gouden lire bedroeg, ten gevolge van de overeenkcmst met Engeiand en Amerika ver minderd is tot 18 milliard gouden lire, te be- talen in 62 jaar. De schulden, aldus Volpi, worden volkcmen gedekt door de Duitsche schadevergoeding aan Italie. Het eenige of fer, dat de Italiaansche belastingbetaler heeft te brengen is, dat hij de schadevergoeding als niet bestaande moet beschouwen. Volpi sprak de hoop uit, dat de verplichtingen tegenover Italie evengoed zullen worden nagekomen als dit land zijn financieele verplichtingen tegenover zijn crediteuren nakomt. RUSLANDS EUROPEESCHE POL1TIEK. Havas heeft met den Russisc^en gezant te Parijs, Rakofski, een intervieuw gehad voor doens terugkeer naar Parijs. Rakcfski legde den nadruk cp de belang- rijkheid dec aanstaandc onderhandelingen' tusschen Frankrijk eu Sovjet-Rusland. Hij voegde bitraan toe, dat Eui'opa en speciaal Frankrijk zich zcnder Rusland niet van de dictatuur van Amerika zullen kunnen bevrij- den. De credieten op langen termijn en de ver- dere financieele hulp die wij verlangen, aldus de gezani, vormen het middel om dc kwestie der Russische sclmi.'..n-tot ecu c.plossing fe Ten aanzien van den status van Wes't- Europa wordt onze houding voorgeschreven door de door ons onderteekende verdragen of door het principe van zelfbeschikkingsrecht der volkeren. Rakofski besloot, dat hij steeds de annexatie van Elzas-Lotharingen door Duitschland heeft afgekeurd en bevestigde dat Sovjet-Rusland bereid is met elk land een analoog verdrag te sluiten als dat tus schen Rusland en Turkije, daar dit tegen geen enkelen staat is gericht. ONRUST IN DEN SOEDAN. Naar Kbartoem wordt gemeld, zijn in den Soedan in het gebied der Noebastammen on- lusten uitgebroken. Een regeeringsgetrouw leider is met een zijner zoons vermoord, tec wijl een zijner andere zoons werd gewond. WAT TOT DE FRANSCHE SCHULD GEREKEND WORDT. De „Petit Parisien" meldt. Het lid der financieele ccmimssie, Pietri, heeft in een rede geweze nop de noodzakelijkheid de cijfers te verifieeren, die door Frankrijk's schuldei- schers zijn vastgesteld. Onder het bedrag der Fransche schuld figureert namelijk niet alleen de prijs der geleverde goederen, maar even- eens de oorlogswinstbelastingen, die de 'Ame- rikaanshe ai Enge'.sche fabrikanten ten be- hoeve van de schatkist hunner landen hebben rnoeten storten, doch die door hen op hun af- nemers worden afgewenteld. Daar de betref- fende regeeringen ieeds eenmaal deze O.-W.- belastig van bedoelde fabrikanten hebben ge- ind, zouden zij ze aldus derhalve voor de tweede maal ontvangen, indien ze niet in mindering der Fransche schuld mocht worden gebracht. De door de fabrikanten gemaa-kte winsten waren soms viermaal, ja zelfs tien- maal meer dan in normale tijden van vrede. Deze extra-winsten en oorlogswinstbelastin gen bereiken 46 pet. der door Frankrijk be- taalde inkoopprijzen. ITALle GEBOYCOT. Over de gevolgen van den boycot, door tal van vereenigingen in Duitschland uitgespro- ken over Italie ten opzichte van vacantierei- zen, wordt begrijpelijkerwijs in Italie veel ge- schreven. De vraag wordt natuurlijk opge- worpen of die boycot Italie ernstig schaaen zal. De Agenzia'Volta tracht aan te toonen, dat dit niet het geval zal zijn. Dit agent- schap becijfert, dat in 1924 Italie door 835.000 vreemdelingen bezocht werd. Daar- van waren 786.000 Duitschers. 151.000 kwa- men uit de Oostenrijksche successie-staten (dus ook uit Oostenrijk), 122.000 waren En- gelschen, 112.000 N.-Amerikanen, 75.000 Eranschen'en 189.000 in totaal uit andere landen. Duitschlands aandeel bedroeg dus ruini 22 pet. met de Oostenrijkers erbij wel- licht rond 25 pet). Al deze reizigers in totaal brachten 2-900 millioen lire in het land, waar van de Duitschers alleen 646 millioen Het pgentschap concludeert, dat het Duitsche aandeel in het vreemdelingenverkeer van Ita lie, welks staatshuishouding 20.000 millioen lire beloopt, maar weinig voor het land te be teekenen heeft. Mussolini's „Popolo d'ltalia" gaat nog ver- der en betoogt, dat het Duitsche kapitaal zoo zeergeinteresseerd is bij de Italiaansche in- dustrie-ondernemingen, dat een boycot-oorlog alleen in het nadeel van Duitschland zou kun nen verloopen. De officietize Agenzia di Roma neemt de boycot-bedreigende anti-Italiaanschc perscam- pagne meer au serieux en waarschuwt, daar- rnee op te houden, omdat anders de openbare meening in Italie wel eens geheel zou kunnen omslaan. wat de onaangenaamste gevolgen voor Duitschland en Oostenrijk zou kunnen hebben. COMMUNIST WEGENS OPRUIING VEROORDEELD. Naar uit Parijs wordt gemeld, is de Fran sche communist Marthy door de Kamer van Strafzaken bij verstek veroordeeld tot een ge- vangenisstraf van tien maanden en een geld- boete ten bedrage van drieduizend francs Marthy had in het officieele Parijsche sovjet- orgaan opruiende artikelen gepubliceerd, waarin hij o m. tot bloedvergieten aanspoor- de. DE STORM OP DEN ATLANTISCHEN OCE AAN. Uit Halifax wordt gemeld, dat de „Inskip dat een noodsein van de „Dydwad" opving, (waaromtrent Reuter meldde dat het hulpe- lcos ronddreef) nog een 117 mijl van de „Dydwad" af is en slechts langzaam tegen den storm optornt. Gevreesd wordt dat het Engelsche stoom- schip „Ryburn", dat 28 December met een la ding kolen oit Rotterdam vertrok, 16 Januart te Philadelphia werd verwacht en waarvan men niets meer vemam, schipbveuk heeft ge- leden Het is een schip van 4000 ton met 37 man aan boord. Verscheidene schoeners, evenals drank- smokkelaars, verkeeren langs Amerika's Oostkust in moeilijkheden, terwijl de Atlan- tische stoomschepen alle van een tot drie da (t vertraging ondervinden, Uit Bermuda wordt gemeld, dat de 10.198 ton metende ^5guay„a"» vjn cl<5 Royal Mail RO- strand is. Het schip vertrok Zaterdagavond uit New York. VERDUISTERINGEN IN HET GROOT. Naar de „Deutsche Tageszeitung" meldt, heeft de Russische volkscommissaris van jus- titie, Koerski, met alle energie den strijd aan- gebonden tegen het plegen van verduistering bij de verbruiks-cooperaties. Van 1 Januari tot 1 Augustus 1925 zijn namelijk niet min der dan 10.387 gevallen van verduistering bekend geworden, waardoor aan de coopera- ties een verlies van IOV2 millioen roebel is berokkend. DE VEEMMOORDEN. In het Berlijnsche veemmoordproces heeft de rechtbank vonnis geve'.d. De vier hoofdbe- klaagden, de onderofficieren Stein, Schirr- mann en von Aschenkamp, alsmede de luite- nant Benn, zijn wegens moord ter dood ver oordeeld: Kapitein von Senden en Gutknecht, die gisteren in vrijheid zijn gesteld, zijn we gens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De overige beklaagden werden wegens mede- plichtigheid tot tuchthuisstraffen van 3 maan den tot 6 jaar veroordeeld. De gisteren gedurende het veemmoordpro ces uit de voorloopige hechtenis ontslagen kapitein Guttknecht, die door de jury wegens gebrek aan bewijs is vrijgesproken, is op- nieuw gearresteerd, daar hij zich nog wegens medeplichtigheid aan een anderen veemmoord zal hebben te verantwoorden. KLOPPARTIJ TUSSCHEN PARIJSCHE EN POOLSCHE ARBEIDERS. In een plaatsje bij Parijs kwam het giste ren, volgens het „Berliner Tageblatt", tot een hevige botsing tusschen Parijsche en Pool- sche arbeiders, omdat de laatste in de buurt van het station aan het werk gesteld waren in de plaats der aanpesloten Fransche arbei ders. Circa 200 Parijsthe arbeiders, met stok- ken gewapend, overvielen de Polen en de po- litie-agenten, die ben beschermden. Zij joegen de agenten evenals de Polen, dien zij eerst een duchtig pak slaag gaven, op de vlucht. VERDWENEN GELDEN. De hoofdeommissaris in New-Ycrk (stad), McLaughlin, is met een verbijsterende ont- hulling voor den dag gekomen. Er bestaat een ziekenhuisfonds voor de New-Yorksche politieagenten. Op wrechillende wijzen wordt dit fonds gespekt, o.a. door verkoop van uni- foumen, uitrustiugsstukken enz. In dat zieken- huispotje diende een bedrag van 112.000 aanwezig te zijn, maar daaruit zijn naar een onderzoek door McLaughlin had onthuld 110.000 verdwenen. D.w.z. zij zijn niet meer in kas, doch men weet waaraan zij zijn uitgegeven. En van die 110.000 zijn slechts ongeveer 3 pCt. besteed voor het doel van het fond,s te weten aan zieken of nabestaanden van overledenen. De rest is weggemorst aan medailles, eeregespen en vergadteringen, een blaadje en reisjes naar Europa van vrienden van den onlangs afgetreden hoofd eommissaris Enright. Het bleek aan McLaughlin dat a- geen lijst bestaat van verantwoordelijke beheerders van het fonds en geen lijst van de contribuanten. Het eenige waarvan men absoluut zeker kon zijn was zeide .McLaughlin dat aan de gelden niet de bestemming was gege- ven waarvoor zij bijeengebracht waren. DE SCHADELOOSSTELLINGEN VOOR VROEGERE DUITSCHE 9 VORSTEN. Het co'mpromisvoorstel van de regeerings- partijen inzake de schadeloosstellingen aan vorsten blijft vasthouden aan het plan, om een bijzonder rechtsprekend college bijeen te roepen. De leden hiervan zullen door den Rijkspresident worden benoemt en bij het wij zen der vonnissen zal rekening worden ge houden met de financieele en de economische positie van beide partijen. De vorsten zullen in staat gesteld worden volgens hun stand te leven, waarbij evenwel de algeineene economi sche toestand der Republiek in het oog zal worden gehouden. W. L. GEORGE, t De romanschrijver W. L. George, van wiens overlijden te Londen wij hebben mel ding gemaakt, zegt de N. R. Crt., was te Pa rijs geboren en is zijn loopbaan in de lettered' begonnen op de vliering van een huisje te Portsea-place, Connaughtsquare. Daar zat hij te werken met zijn overjas aan en gewik- keld in een deken, omdat hij geen geld had om kolen te koopen. Zevenhonderd maal kreeg hij werk van uitgevers terug, doch hij hield vol, totdat hij in 1905 de aandacht trok met artikelen over tuinsteden. Weldra ver- scheen zijn roman A Bed of Roses, dat uit de bibliotheken geweerd werd, maar het tot een groote oplaag bracht. Vele romSns heeft hij nadien geschreven en hoewel hij al een jaar ziek was, vocht hij met heldenmoed tegen zijn toenemende zwalcie. Nog pas heeft hij den roman Gifts of Sheba voltooid- KORTE BERICHTEN: In de Golf van Spalato is voor het eerst sind9 menschenheugems ijf. waargenomen, waardoor den schepen het uitvaren ten zeer- St^ beiepunexd vyertj, Engeiand heeft ingestemd met het uit- stellen van de voorbereidende Ontwapenings- conferentie. De anti-Japansche boycot, waarmee Kanton was bedreigd, gaat niet door. Oor- zaak hervan iys de groote afhankelijkheid van Kanton van de Japansche kustschepen om den handel tusschen Kanton en de andere Chinee sche havens te onderhouden. In een Berlijnsch ziekenhuis is gene- raal Soechomlinow, de vroegere Russische minister van oorlog, in den ouderdom van 78 jaar overleden. De Duitsch-nationale afgevaardigde naar den Duitschen Rijksdag, Freiherr von Richthofen, de leider van den Silezischen Landbond, heft zijn mandaat neergelegd, om dat hij zich niet kon vereenigen met de oppo site zijner partij tegen-het nieuwe kabinet- Luther. Gister heeft de uitwisseling plaats ge had der ratificatie-oorkonden van't Turksch- Zuidslavisch vredes- en vriendschapsverdrag, dat op 16 dezer in werking zal treden. De Joego-Slavische regeering heeft een Ongevallenverzekeringswet voor aviateurs, militairen en zeelieden aangenomen. Uit Boedapest wordt gemeld, dat het proces tegen prins Windisch-Gratz en de an dere vaslche munters vermoedelijk op 15 Maart zal beginnen. De commissie van de Hongaarsche film- vereenigingen heeft besloten in Boedapest een congres van Europeeschc film-onderne- mingen bijeen te roepen, hetwelk zich uitslui tend zal bezig houden met maatregelen tegen de Amerikaansche fi'm-invasie. De „Popolo di Roma" meldt, dat Mus solini, vergezeld van den minister van kolo nien. in de eerste helft van Maart naar Tripo-- li zal vertrekken. De reis zal een officieel ka- rakter dragen. Italie heeft van Duitschland op de her- stelrekening ca. 18.000 Duitsche boeken ge- kocht, voor het meerendeel werken uit de oor- logsjaren, bestemd voor de Italiaansche uni- versiteiten e.a. wetenschappelijke instellingen. -r Van Spaansche zijde worden verschil- lenae successen gemeld uit den strijd in Ma- rokko. Vele stammen brencen ten teeken van onderwerping hunne geweren. Gpmensjd Nieims. HET VERGAAN VAN HET VRACHT- SCHIP ALKA1D. Volgens draadloos bericht uit New York heeft kapitein Graaf fe, van de Westphalia, de volgende bijzonderheden meegedeeld over de redding van de 27 man van de Alkaid. Kapitein Roos, van de Alkaid, was bijna ver- dronken toen hij tusschen zijn schip en de reddingsboot viel. De Westphalia ontving het sein SOS 31 Januari 2 uur's nachts en kon door middel van den draadloozen riclrtingvin- der de positie van de Alkaid nagaan. Hij vond de Alkaid elf uur vijftien min. Zeeen spoelden over het schip, dekhuizen waren weggespoeld, booten vemield, en hfet ruwe weer maakte red- dingspogingen onmogelijk. Om zeven uur 's morgens van den volgenden dag werd de zee kalmer, en de Westphalia zond een boot, waarmee de geheele bemanning aan boord van de Westphalia werd gebracht. De Al kaid werd in brand gestoken om te verhoeden, dat het schip een gevaarliik wrak zou wor den. Niemand is gedeerd. Kapitein Roos was de laatste die het schip verliet. DeAlkaid j^is verzekerd door de firma F. en W. van Oam, makelaars te Rotterdam. Volgens uit New York ontvangen berichten zullen de kapitein en de bemanning van de Westphalia, die Vrijdag of Zaterdag te New- York verwacht worden, aldaar in de City Hall plechtig door het gemeentebestuur wor den ontvangen. DEGENERALE SYNODE TE ASSEN. Gisterochtend om 9 uur is de Generate Synode der Gereformeerde Kerken in 6e zit ting te Assen weer bijeengekomen. De praeses, ds. K. Jrernnout, opeude, naar de N. R. Ct. meldt, de zitting en gaat, nadat Psalm 121 1 is gezongen, voor in gebed. Hij leest de presentie.ijst, waaruit blijkt, dat nog enkele leden niet tegenwoordig zijn. De prae ses roept as. W. Verhoeff van Zeist, die als secundus van wijlen dr. J. C. de Moor heeft zitting genomen, een woord van welkom toe. Ds. Verhoeff betuigt zijn instemming met de drie formulieren van eenigheid der Gerefor meerde Kerken, waarna hi] zitting neemt. Hij zal behooren tot de derde commissie (kerk- rechterlijk), als plaatsvervanger van wijlen dr. J. C. de Moor. Hierna worden de acta der 4e en 5e zitting gelezen en vastgesteld. De praeses stelt voor den dank der synode te betuigen aan den heer G. F. Hummelen te Assen voor de vriende- lijke attentie, aan de leden der synode een wel- gelijkend portret van dr. J. C. de Moor te willen aanbieden. Conform besloten. De praeses deelt mede, dat het moderamen aan de opdracht heeft voldaan om de synode te vertegenwoordigen bij de begrafnis van wijlen dr De Moor. Dr. K. Dijk van 's-Gravennage West betuigt uit naam van njevxouw de wed. De Moor mecte namens haar kinderen en familie, haar harte- lijken dank voor al de bewijzen van deelne- ming ten huize van den heer en mevrouw Veeninga te Assen van de zijde der Generate Synode in deze croeve dagen betoond. De praeses doet hierna mededeeling van tal van ingekomen stukken. Wij noemen o.a. een 5-tal exemplaren van de Overtoomsche Kerkbode. Deze worden ter lezing getegd. Verder kwam in een brief van den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te Hellevoet- sluis, waarin der synode wijsheid wordt toe- gebeden. Besloten wordt, een woord van dank tot dien kerkeraad te richten. De praeses stelt nu voor, alsnu enkele zaken te regelen die vallen buiten de kwestie-Geelkerken. De classis Batavia zond een brief, waarin verzocht wordt, dat de Generate Synode het zoo wil inrichten, dat tot haar kunnen worden toegelaten als afgevaardigden met keurstem voor voornoemde clasis (en haar bevoegdheid als particulire synode) oud-ouderlingen. Dit verzoek wordt gesteld in handen van een nader te benoemen commissie van rapport en praeadvies. Eenzelfde besluit wordt genomen ten aanzien van en verzoek van de classis Ba tavia om de rapporten van de Generate Sy node voor de Generate Synode in 1926 (de volgende synode) zoo spoedig mogelijk aan de kerken in Indie toe te zenden. Eveneens wordt naar de te benoemen commisie verwe- zen een verzoek van de clasis Dordrecht, om de zaak van den evangelisatie-arbeid der Ge reformeerde Kerken in Brussel en geheel Belgie op deze synode tot een punt van be- spreking te makeu. Als verschillende ingeko men stukken voor kenuisgeving zijn aangeno men, wordt behandeld een brief van ouder- ling Brink van Beylen,. dat hij wegens hoo- gen leeftijd bedankt als generaal-deputaat naar, art. 13 D. K. O. Voor zijn 30-jarigen arbeid zal Jiem dank gebracht worden.^,^^ Aan ae afgevaardigden van Drente woit" opgedragen te komen met een voordracht om in deze vaeature te voorzieu. Een verzoek van ds. W H. den Houting van Huizum, secundus-afgevaardigde van Friesland ten Noorden, om toegelaten te wor den tot de vergaderingen in comite-generaal wordt niet ingewilligd. Dan wordt behan deld een verzoek van den heer H. Botterweg c.s. te Utrecht, om kennis te nemen van dc bezwaren, die zij hebben tegen hun kerkeraad en tegen den arbeid der door de Generate Synode van Utrecht 1923 benoemde deputa- ten inzake de aangelegenheid ds Goudappel. Besloten wordt om reden het rapport van de commissie ad hoc van de Synode 1923 nog niet is goedgekeurd, dit verzoek door te zenden naar de volgende Generate Synode. Hetzelfde wordt besloten ten aanzien van ver schillende hezwaarschriften. De commissie, die van rapport en praeadvies zal dienen ten aanzien van bovengenoemde zaken, zal be- staan uit de predikanten J. G. Kunst te Aril- hem, J. J. Miedema te Groningen, W. E. Ploos van Amstel te Steenwijk en J. de Vries te Tilburg, benevens de ouderlingen J. M. Flier van Geldermalsen, L. J. Schalekamp van Klundert, Ch. Dixon van Deventer. Toe- gevoegd wordt aan deze commissie het advi- seerend lid der Generate Synode prof, dr T. Hoekstra van Kampen Nog is ingekomen een brief van den kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Zuid, waarbij de ge- vraagde machtiging de commissie uit den kekeraad wordt verleend 0111 inzage t? geven in de notulenboeken van de kerkeraadsverga- deringen enz., waarom de Synode gevraagd heeft. Deze worden overgelegd. Hierna gaat de synode in comite-generaal. De datum der volgend zitting kan nog niet worden vastgesteld. ONDER CHINEEZEN. De Chinees C. J., timm rman aan boord van een der schepen van den Rotterdam- schen Lloyd, is te Rotterdam aangehouden als verdacht van het smokkelen van wapens Op het politiebureau vertelde hij, dat hij tot de tanden gewapend rondliep, omdat drie an dere Chineezen, die werkzaam waren aan boord van het stoomschip Bandoeng, van plan waren, hem in een zak te naaien en, na net bedrijven van griezeligheden, in de rivier te gooien. Bij onderzoek bleek, dat de drie bedoelde Chineezen, L. S., L. P. en L. F., op Katendrecht alhier in een logemeni vertoeveu- den, aan C. J. een bedrag van 700 hadden ter hand gesteld om te smokkelen, doch dat zij van een smokkel-affaire sindsdien niets meer vernomen hadden. Zij hadden C. J. in* derdaad bedreigd met een aanslag op zijn leven, maar slechts met de bedoeling, hun geld terug te krijgen. C. J. heeft daarop 500 terugbetaald, doch de rest op onkostenreke- ning onder zich gehouden. De politie stelt naar den omvang van den eventueelen smokkelhandH een onderzoek in. AUTO VAN DEN DIJK GEVALLEN. Door een plotselinge verzakking van den weg is Maandagavond te Haastrecht, bij Gouda, een zware vrachtauto van den meer dan 7 M. hoogen IJseldijk gestort. De auto, die in zijn val driemaal onderstboven sloeg werd geheel vemiHri Van de beide inzltten- den werd er een errfetig, de andere leven^e. GODRANT. tSrr-,

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1