DOET UW SCHOENEN GOED den bloei van cfc Provincie te bevorderen. Spr. stelde nu voor, om zonder hocldelijke stemming het voorstel aan te nemen. Hiertoe werd besloten. De vergadering werd verdaagd tot 16 Maart. Provineiaal Niewws UIT SCHOORL. De Raad vergaderde Dinsdagmorgen. Af- wezig" wegens ziekte de heer Duin. De VOorzitter opende deze eerste ver gadering in dit jaar met den wensch, dat het een goed jaar mag worden. De heer Duin is gelukkig aan de beterende hand en waar- schijnlijk zal deze de volgende vergadering weer aanwezig zijn. Ook de meteropnemer-geldophaler is her- steld en zal spoedig zijn taak weer kunnen bervatten. De gezondheidstoestand in de gemecnte is goed en cok ten opzichte van de welvaart kunnen we dankbaar zijn. Het zielenaantal is gestegen van 1925 op 1975; 44 geboorten, 14 gevallen van cverlij- den>, 21 huwelijken en 1 echtscheiding hebben plaats gehad. Devoorzitter sprak de wensch uit, <tat ook 1926 een goed jaar mag zijn en de aangename geest ook in 1926 zal voortdu- xen. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Kasopname bij het G. E. B. op 13 Januari, waarbij bleek een ontvangst van 25998,45, een uitgaaf van J 25643,82 V*alzoo een kas- geld van 354,82, overeenkomstig de boe- ken. Bericht van den heer J. Kroon, dat hij zijn benoeming als lid van het Burgerlijk Armbe- stuur heeft aangenomen. In verband met het adres van de afdeeling S. D. A. P. dat a'.s ongezegeld niet behandeld ion worden, heeft een onderhoud plaats go- had met den woninginspecteur, die er van overtuigd is, dat in deze gemeente arbeiders- woningen voor 2000 gebouwd kunnen wor den. Van den minister is in verband hiermede een schrijven ingekomen, dat deze zich met geleidelijken verkoop van vereenigngswo- ningen wel vereenigen kan, om dan onder ge- noemde voorwaarden het verleenen voor reky- ning van rijk en gemeente te nemen. De voorzitter Uit dit schrijven zou het schijnen of reeds het doel is tot verkoop der woningen over te gaan. Echter hebben B. en W. overwogen of het niet beter is door verkoop aan hen waarvoor gebouwd is, het vcrlies in eens te dragen, dan daarvoor bij voortduring jaarlijks een verliespost te moeten boeken. Uitdrukkelijk zou dan echter gezorgd moeten worden dat de woningen niet in han- den van speculanten komen. Waar de woninginspecteur, de heer de Graaf, van oordeel is, dat hier in Schoorl ar- beiderswoningen voor 2000 gebouwd kun nen moeten worden, zal dan beter aan de wo- ningvoorziening beantwoord worden door de bestaande te verkoopen en tot den bouw van goedkoopere woningen over te gaan. "We zijn echter- zoover nog niet, docli de opinie van den minister weten we. Van den inspecteur van het Rijks schooltoc- zicht is een brief ingekomen, waarin gewezen wordt op de ongunstige ligging van het schoolgebouw, juist in het brandpunt van het romerverkeer, waardoor het onderwijs sto- rend werkt, de onvoldoende verlichting, het gemis aan voldoende speelruimte, verouderde schooibanken en verkeerde lichtvoorziening. B. en W. hebben bericht gezonden, dat zij volkomen met het oordeel van den inspec teur acecord gaan. doch cm financieele rede- nen thans geen vrijheid vinden in te grijpen De heer Schermer was het daarmee eens, dock is ook van de noodzakelijkheid van verLetering overtuigd. Er blijkt niets goeds meer over te zijn en de ligging is heele- maal misplaatst. Als B en W. een gaatje zien ten opzichte der financien, is voorziening ge- wenscht. Mevr. H c r i n g a Niets goeds doelt toch niet op het onderwijs. De heer Schermer Neen, natuurlijk niet. Spreker merkte verder op, dat het stukje grond daar veel waarde heeft. In verband met een schrijven van Ged Sraten inzake het heffen van forensenbelas- fing. waarvoor een zekeren G. Kieft in aan- merking komt, kregen B. en W. machtiging desnocds een procedure aan te gaan, waar voor de goedkeuring van den Raad noodig es. Het adres van't gemeentebstuur van Mid- delie inzake watervoorziening aan het vee, stelden B. en W. voor te steunen, omaat daarin wel een onbillijkheid schulit. De Raad ging daarmee accoord. Medegedeeld werd, dat aan Hilversum 165, aan Alkmaar ruim 900 en aan Scha- gen 0.63. totaal een bedrag van 1095 63 betaald moet worden voor de verschillende inrichtingen van onderwijs. Goedgevonden werd de betrokkenen te wij- zen op iiun moreele plicht in de kosten van het onderwijs bij te dragen. Mevf. Heringa vond het vreemd, dat Alkmaar pas 3 jaar later met de opgave komt. De heer Schermer achtte dit van Alk maar geen goede gewoonte. Mevr. Kok-de Jager vond het vreemd, dat deze uitgaven zonder meer geaecepteerd worden, terwijl als het gelden voor de werk- loozen betreft, het steeds gekanker is. De v o o r z i 11 e r wees er op, dat het eer ste een wettelijke, het tweede een moreele plicht is. Mevr. Kok: Wat voordeel geeft het voor de gemeente# Het is alleen voor de betrokken personen. De voorzitter Nou, nou, dan geeft het toch indirect ook voordeel voor de ge meente Aan de orde kwam een verzoek van den h>er Breed om de huurwaarde van zijn ver- gunningslokaal lager te stellcn. Hij ontving de vergttnning in December en B. en W. be- paalden dit recht op 250. B. en W. stelden voor dit tot 1 Mei te ver- tf ren van 250 op J 200. Er moet 12,50 van elke 50 betaald worden zoodat het hem Rd komen op f 6 25 minder uitgave. devr. K o k begrecp dit niet. Hij heeft toch w'f om de vergunning gevraagd. Mevr. Heringa vreesde het scheppen van een presedent voor andere vergunning- headers, die eveneens in de wintermaanden Bix'er inkomsten hebben. Ten slotte werd het voorstel door B. en W. iugetrokken, omdat het bij den Raad niet den minsten steun vond. Voor den heer Nicolai (havenmecoter?) werd als overgang na^r de vaste regcling, waaroe de Raad reeds besloot, een tijdelijke financieele regeling vastgcsteld. Voordracht B. en W. tot benoeming van: a. 2 leden der commissie van bijstand voor het G E. B., waarvan de wethouder van Lie- nen voorzitter is, wegens periodieke aftreding van de heeren D. Duin en N, Kaag. B. en W. bevelen aan1. D. Duin Wz.; 2. Mevr. Kok-de Jager; 1. N. Kaag; 2. F. Schermer. b. 2 leden der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding der heeren S. Boon en Jac. Praat. B. en W bevelen aan: 1. S. Boon; 2. J. C. Kettenborg; 1. Jac. Praat; 2. P. Praat. c. 1 lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer Joh. Tromp, B. en W. bevelen aan: 1. Joh. Tromp; 2. mej. J. Breed. Alle aftredenden werden herkozen. Voordracht Burgemeester en Wethouders hun machtiging, te verleenen tot eventueel aanbrengen van administratieve wijzigingen in gemeenterekening 1924 en Gemeente-be- grooting 1926. Dienovereenkcmstig werd besloten. Voordracht Burgemeester en Wethouders tot het eventueel bepalen van een nadere plaats van stichting voor de Noodslacht- plaats. De raad besloot eerder de noodslachtplaats op te richten aan den Wagenmakersweg, waar een stuk gemeenteterrein aanwezig is Van de V. V. V. in de buurtschappen Groet en Schoorl was echter een adres met een grool aantal handteekeningen ingekomen, waarin op het verkeerde van die plaats gewezen werd. Voor de gezondheid is dep laats zeer ongc- schikt, het verdwijnen van het bestaande boschje aldaar is niet gewenscht en voor de passage zal het nadeelige gevolgen hebben. De Voorzitter: B- en W. hebben reeds naar een ander punt uitgezien, doch zijn nog niet ^eslaagd. Als de raacFmet het recest meegaat zal mei het onderzoek worden doorgegaan. De geest is wel de slachtplaats te brengen in de richting van den polder, doch tot heden zijn we niet geslaagd. Evenwel zal de raad er rekening mee die- nen te houden, dat de uitgaven door aankoop van grond ongeveer 1000 hooger zullen zijn. In Groet is het meeste vee, zoodat we in de ricjhting van Katrijp moeten; niet naar Schoorl. De heer Kaag: Er komt bij dat er spoe dig een andere begraafplaats voor het vee dient te komen en het wel gewenscht was, dat slachtplaats en begraafplaats bij elkaar zijn. Mogelijk kan de plaats worden aangewe- zen waar nu het tehuis voor ouden van dagen zal komen. Het armbestuur heeft voldoende plaats aan den openbaren weg. De heer Schermer was het met het eerste wel eens, doch achtte de voorgestelde plaats niet geschikt. Mevrouw K o k achtte het wel mogelijk, een geschikte plaats te vinden. Wethouder Van Lienen voelde ook voor een andere plaats doch zou deze liever eerst hebben voordat het vorig besluit inge- trokken wordt. De Voorzitter vroeg vrij mandaat voor verdere uitvoering, daar het beter is wat op te schieten. De heer Schermer meende dat men voor reuk niet bang behoeft te zijn. De cada vers worden nu veel te ondiep begraven. Hij was voor bianco crediet voor den aan koop van grond, mits gehandeld wordt, ge- hoord de wenschen van den raad. Als adressanten geraadpleegd worden, zul len ze zeer zeker geschikten grond kunnen aanwijzen. Mevr. Heringa vroeg, wat er tegen was de zaak tot de volgende vergadering aan te houden. De Voorzitter wees er op, dat toch in ieder geval gekocht werd, behoudens goed keuring van den raad. De heer Kaag voelde niet voor blanco- crediet. Het algemeen belang eischt dat thans een minder geschikte plaats moet worden geko- zen, waarom het gewenscht is den aankoop van grond ook ten laste van het algemeen te brengen en niet te laten drukken op de exploi- tatie. Ook wethouder Van Lienen voelde voor het laatste. De heer Kaag achtte het hier niet de plaats om te zeggen op welke manier de boe ren uitgekleed worden. Enkelen wilden een uitspraak of de fcoop- som uit de gemeentekas moet komen, waarte- gen Mevr. Heringa zich aanvankelijk verzet- te, omdat het een geheel nieuw punt was. Ten slotte verklaarden alien zich er voor de aankoopsom voor grond zonder verhaal uit de gemeentekas te betalen. Een breedvoerige bespreking had daarna nog plaats voor de verdere handelingen, waarna ten slotte het volgende besluit werd genomen. De raad erkende de wenschelijkheid van een andere stichtingsplaats voor de noodslachtin- gen, mede met het op het begraven van noodslachtingen en noodigen B. en W. uit plannen voor grondaankoop voor een andere plaats van stichting den raad voor te leggen Voordracht Burgemeester en Wethouders omtrent de inrichting van het te stichten „Te- huie voor Ouden van Dagen en Behoeftigen", (aangehouden in de Raadsvergadering van 29 December 1925). Ramingkosten /7500 B. en W. hebben overleg gepleegd met h-t armbestuur en hebben een plan 3 gemaakc, waarvan de teekening ter tafel ligt. De bouw zou dan zoo worden dat in het midden het tehuis voor ouden van dagen gevestigd wordt, met aan de eene zijde een woning voor de ver zorgers en aan de andere zijde een voor een eventueel dakloos gezin. De heer Schermer voelde meer voor plan A. Met nieuwe voldoet niet zoo wat het inwendige betreft. Het laatste plan kweekt de gelegenheid om een woning te verhuren en de practijk leert dat deze moeilijk zijn te ontruimen als men ze noodig heeft. 1 De heer B ij 1 voelde wel voor het nieuwe plan. Men voldoet zoo aan beiden. De heer Kaag bepleitte een andere ia> deeling van plan 3, zoodat de middenkamers wat grooter worden om ze eventueel te kunnen splitsen. De Voorzitter: Dan krijgt u plan 2. De heer Kaag: Dat is me te groot. De. V o or z i t te r: Dan krijgt u het dubbele doel niet. Plan 3 kan beide richtingen bevredigen. Het Burgerlijk Armbestuur zal niet op plan 2 gesteld zijn en dan zou het een conflict worden. De heer Kaag meende, dat door vereen- voudinging de bouwkosten lager gemaakf konden worden. De voorzitter dacht, dat plan 3 een ieder zeer goed bevredigen kon. De heer Kaag: De meerderhcid van het Armbestuur zegt, dat het een duur zaakje is. Mevr. K o k vond plan 3 het geschiktste plan, waarop de voorzitter mededeelde, dat B. en W. niet veranderd zijn en aan plan 3 blijven vasthouden. De heer Schermer. Er moet ook voor dc toekomst gebouwd worden. In Koedijk is plan 2 ook geschikt voor gezinnen. Een ka- mer is met dit plan gemakkelijk in te richten. Dc voorzitter Dan liebt u plan 1 De heer Schermer Het is nog niet zoo lang gelcden dat bij B. en W. om onder- dak aangeklopt werd1. Dat doen ze niet bij het Armbestuur. Ten slotte vcrlkaarden zich de lie: Kaag, Schermer en mevr. Heringa voor plan 2, de beide wethouders met mevr. Kok voor plan 3, zoodat dit punt aanpehouden werd. (Wordt vervolgd). UIT OUDORP. Aan den dienstplichtige uit deze gemeente, G. Datcma, is voorgced vrijstelling verleend wegens tfostwinfierschap. In de zitting vantle Arrondissements- Rechtbank te Alkmaar werd op zijn verzeek eervol ontslag verleend aan den heer G. Bos Wz., oud-burgemeester'dezer gemeen te. als lid Van den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen, terwijl in diezelfde zit ting benoemd werd als zoodanig de heer W. Bos Gz., burgemeester dezer gemeente. UIT OUDKARSPEL. Op initiatief van B. en W. is in deze ge meente een oranjecomite opgericht en besloten Maandag een kinderfeest te houden Het zal bestaan uit een gezellig verblijf in de zaal van den heer Vis met tooverlantaarn. goochelen, tractaties enz. Enkele meisjes zullen gelden irzamelen. Gisteren was de dag dat Willem Kos uit Davos weer in ons midden terug kwam. Het bestuur van de ijsclub „Volharding" heeft hem gehuldigd door aanbieding van een mooi bloemstuk terwijl hem een herinne- ringsmedaille werd toegezegd voor de verbe- tering van het Ned. record op 500 Meter. UIT HOOR'N. Alhier is de mctorcursus, welke op initiatief van de afd. Hoorn van de Holl. Maatsch v. Landbouw gegeven werd, beeindigd. Deze cursus is uitstekend geslaagd; 65 personen hebben aan de lessen deelgenomeu. Vrij waarschijnlijk zal een derde cursus worden gegeven Namens dm Ws-stfrieschen turnkring van het gewest Noordholland van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond hebben in het Park per- Cersoneel- en vereenigswedstrijden plaats ge- ad. De oefeningen stonden onder leiding van den heer Bas en. slaagden uitstekend. Het Hoornsche Salm-orkest luisterde de wedstrijden op. UIT WARMENHUIZEN. Maandagavond had ten raadhuize eene vergadering plaats in verband met het op te richten steuncomite voor de noodlijdende be- volking in de Zuid-Oostelijke provincien van ons land. Onder voorzittersehap van den heer burgemeester J. Burger werd een comite samengesteld, bestaande uit de heeren J. Burger, burgemeester, pastoor Lasance, do- mine Hornstra en van der Marel, J. Swan, J de Groot, H. G. Rijs, P Sevenhuijsen Kz., P. Sevenhuijsen Hz., K. Molenaar, S. G. Rijpma, J. Ligthart, C. Gutker, D. Wilde- boer, C. Beemsterboer en J Turkstra De le den van het comitf zu'len binner.kort eene collecte houden lang3 de hu'itn. IJssport. Van ter zijde vernamen wij, dat Dinsdagavond onze dorpsgenoot W. Pronk uit Davos zou arriveeren Om 7 uur werd hij aan het station Alkmaar verwel- komd door eenige dames en heeren, die hier toe het initiatief hadden genomen en werd hem een krans aangeboden, welk moment door een fotograaf werd vereeuwigd Vervol- gens werd hem een diner aangeboden in het Gulden Vlies te A'kmaar en om 8 30 uur ar- r;veerde hij p;- auto in ons dcrp UIT EGMOND AAN ZEE. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring onthouden aan het raadsbesluti van Egmond aan Zee tot aflos- sing van het Rijksvoorschot a 6 procent voor premie woningbouw en het aangaan van een nieuwe leening k 5 procent met de Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij te Leeuwarden. Ged. Staten kunnen zich niet vereenigen met de bepaling van het leeningscontract dat na 5 jaar niet alleen de gemeente het recht zal hebben tot aflossing over te gaan, maar ook de Maatschappij het recht zal hebben die aflossing te vorderen. Ged. Staten geven te kennen dat zij een onder dat beding aangega- ne leenirg niet als een vaste leening kunnen beschouwen. Zij geven de gemeente in over- weging stappen bij de Maatschappij te doen om die bepaling te doen vervallen of anders zich tot een anderen geldschieter te wenden. Het gemeentebestuur heeft zich dierrtenge- volge tot genoemde Maatschappij gewend, waarop bericht is ingekomen, dat deze geen bezwaar heeft tegen het vervallen van de door Ged. Staten afgekeurde bepaling. Uit de Pers HUWELIJK EN WET. Prof. mr. W. L. P. A. M(olengraaff) wijst in De Wig, orgaan van de Nederland- sche Unie voor Vrouwenblangen, op de ten aanzien van de huwelijkswetgeving geuite desiderata van genoemde Unie, van een com missie uit den V.-D. Bond, van eenige r.-k. vrouwen, die in 1925 een rapport hebben uit- gegeven, en nog van andere organisaties: In een rapport van de leden dler Studieclub St. Paula in bet bisdom Haarlem en der Stu dieclub van de afdeeling 's-Hertogenbosch van den Diocesanen R.K. Vrouwenbond over de burgerlijke positie der Nederlandsche vrouw, worden o.m. de volgende bepalingen aanbevolen: De gehuwde vrouw heeft, even- als de man, haar'wettelijk domicilie, waar zij haar hoofdverblijf heeft gevestigd; Voor't aanvaarden van een voogdij over vreemde kinderen behoeft de eene echtgenoot steeds de toestemming van de(n) andere; De vrouw kan evenals de man zelfstandig, dus zonder iemands bijstand of machtiging, in en buiten rechte optreden; Elke echtgenoot heeft in princip't het beheer en de beschikking over zijn prive-vermogen. De vouwengroep uit den Vrijheidsbond bepleit eveneens schrapping van de bepaling, dat de getrouwde vrouw geen andere woon- plaats heeft dan die van haren man, terwijl in hare „Kern eener nieuwe huwelijkswetge ving" (bl. 4) mvde er tegen wordt opgeko- men, dat de gehuwde vrouw niet zonder bij stand haars mans kan procedeeren. In de „Hoofdlijnen voor de moderne huwe lijkswetgeving" van de Nederlandsche Ver- eeniging van Staatsburgeressen (druk 1920) lezen wij op bl. 6: „Opgeruimd dient in de eerste plaats het verouderde beginsel van de maritale macht en de daaruit voor de vrouw voortvloeierde onderworpenheid aan den man, haar handelings- en processenonbe- kwraamheid, zoodat zij even vrij en zelfstan dig als voor het huwelijk rechtshandelingen kan verrichten." Schr. gaat dan als volgt voort: Uit dit overzicht blijkt, dat er bij de ver schillende groepen, die zich hier te lande met de huwelijkswetgeving hebben beziggehou- den, een gemeenschappelijke overtuiging be- staat omtrent de wenschelijkheid van de hier bepleite wijziging dier wetgeving Deze mag daarom rijp worden geacht voor eene beslis- sing. Zoodanige wijziging zal met zijn een proef, waarvan de gevolgen niet kunnen worden overzien, immers in Engeland is reeds bij de Married womens property acts van 1882 en 1893 ingevoerd, wat op dit punt hier wordt verlangd. Deze wet bepaajt onder meer, dat de gehuwae vrouw met de ongehuwde gelijk staat. wat betreft de bevoegdheid roerende en onroerende goederen te verkrijgen, te hou den en te vervreemden, over haar vermogen te beschikken, het voor schulden te verbinden, overeenkomsten aan te gaan en zonder bij stand van haren man in rechte eischend en verwerend op te treden. Niemand kan beweren, dat deze wet na deelige gevolgen heeft gehad voor het maat- schappelijk leven en in net bijzonder voor het huwelijksleven van onze buren aan de over* zijde van de Noordzee Hun wetgeving mag veeleer voor ons een baken zijn in zee. Het Zwitsersche Burgerlijk Wetboek van 1907 kent evenmin de onmondigheid van de gehuwde vrouw Zij is hande'ingsbevoegd, heeft het beheer over haar vermogen, het ge- not van hare inkomsten en zij kan in rechte optreden. Meer voorbeelden te geven is niet noodig. Het aangevoerde is voldoende om te doen zien, dat wat de Unie nastreeft, reeds als recht geldt in landen, waarvan men aller- minst kan zeggen, dat het huwelijk er niet hoog wordt genouden. Rechtzalcen. DOODSLAG OF ZELFVERDEDIGING? Voor het gerechtshof te's Hertogenbosch heeft gisteren terecht gestaan J. J. S., cafe- houder te Venlo, beklaagd op 11 Mei 1925 te Venlo opzettelijk, met het oogmerk hem van het leven te berooven, op G. H. Collin in zijn caf£ op 3 M stand een revolverschot te hebben gelost, v,aardoor de groote slag- ader in diens linkerbeen werd getroffen en C. aan inwendige verbloeding is overleden. De rechtbank te Roermond.had hem tot 8 maan- den veroordeeld. Bekl., die behalve cafehouder ook sigarenmaker is en niet ongunstig bekend staat, is op 3 Jan., toen de Koningin Venlo bezocht uit een vletje waarin hij H. M. ge- volgd was, gesprongen en heeft de Koningin gesmeekt ter wille van zijn vrouw en 4 kinde ren hem genade te verleenen. Uit de getuigenverklaring ter zitting van het hof bleek, dat bekl. uiterst zenuwachtig was geweest. Hij was Collin, die dronken was, naar den keel gevlogen, zoodat bezoekers hen moesten scheiden. Bekl. heeft C. toen de deur uitgezet en toen deze een ruit stuksloeg en weer wilde binnenkomen, heeft bekl. een re volver uit het buffet genomen en daarmee op C. geschoten. Alles heeft zich in enkele minu- ten afgespeeld. Collin staat als zeer lastig be kend en men heeft liefst niet met hem te doen; dit werd aangevoerd als reden dat niet de hulp der politie was ingeroepen. Bekl. zelf deelde mede, dat Collin wilde drinken en geld op de toonbank neerlegde. Om onaangenaamheden te voorkomen in zijn cafe, dat vol publiek was, heeft bekl. hem toen een glas bier gegeven. Bekl. beweerde verder zeer overspannen te zijn geweest en niet gezien te hebben dat C. in de deurope- ning stond. De opperwachtmeester der Kon. Mare- chaussee J. Jonker deelde mede, dat de revol ver, waaruit geschoten was, een model leger- revolver was, waarmee iemand op 100 M. af- stand kan worden dbodgeschoten. Er is ge schoten met kogels met stompe punt, zooals door de Indische officieren worden gebruikt, Het staat voor getuige vast, dat bekl. op het been van C. heeft gericht. De advocaat-generaal achtte het eenige ex- cuur voor bekl. zijn zenuwachtigheid. Hij had echter rekening moeten houden met de gevol gen van zijn daad, die te ver ging en niet door de lastigheid van C. zijn gemotiveerd Met deze aanvulling van de bewijsgronden vroeg spr. bevestiging van het Roermondlsche GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdag.". tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedepo- neerd op 29, 30, 31 Januari en 1 Februari 1926. Een rozenkrans in etui, een boek, een sier- speld, een zakkammetje, een rekenboek, een kindertaschje, een armband, een kinderporte- monnaie, een bril, een lederen portemonnaie met inhoud, etn bijl, benevens diverse man- telbanden, sleutels en handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de rngezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 29, 30, 31 Janu ari en 1 Februari 1926. Twee muziekboeken C. Klopper St. Anna- straat 23; scheerapparaat, I. Huiberts, Varne- broek 8; haarspeld (rood), P. v. Nimwegen, Westerlaantjeeen gummibal, H. Opdam, Scharloo 20; geel hondje, J. W. Hessen, Bruinvischstr-aat; een kippenkorf, Petr. Mij. Oudorperdijkvulpotlood, P. Molenaar, Bleekerskade 109; een hoedenveer, H. v. Gijo, Heiligland 10; groentemand StikkelVan Dam, Kosterstraat 29; hondenpenning, Stik- voort, St. Jacobstraat 36; een portemonnaie met inhoud, J. de Boer, Geest 25; een jon- genspet. G Stadtman, Overdiestraat 23; ro zenkrans in etui, F. Helderman, Doelenstraat 6; kinderportemonnaie met inhoud, R Kok, Langestraat 10; rijwielbelastingplaatje, J. Smit, Omval 56; een portemonnaie met in houd, Wolzak, Luttik-Oudorp 39; een zilve- ren broche, J Rol, N. G. Piersonstraat 2; kin derportemonnaie, G. Ursem,! Karnemelks- buurt 16; een witte das, J. Telleman, R. O G. 6; een ceintuur (rood), W. Venema, Oostcr- kolkstraat 1. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp. word! men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politie. vonnis. De verdediger, mr. Tripels, erkennende dat de hulp der politie had kunnen worden inge roepen, wees er echter op, dat bekl. den heelen avond gesard was. Opzet bij bekl. was niet aanwezig. Wanneer het hof niet zou will en aannemen het veroorzaken van dood door schuld, beroept spr. zich op het overschrijden van de grenzen van gewettigde zelfverdedi- ging en dientengevolge vraagt hij ontslag van rechtsvervolging. Bekl. vroeg aan het hof hem te sparen en hem te laten werken voor vrouw en kinderen. Hij zwoer nooit meer een revolver in huis te zullen hebben. Uitspraak 15 Februari a.s. Geinensd Nienws VROEGE KOMKOMMERS. De kweeker Jan Cau te Elst (Betuwe) heeft reeds Zaterdag de eerste groenc kom- kommers van den nieuwen oogst gesneden. Uit deze kweekerij is een exemplaar van deze merkwaardig vroege teelt aan de Koningin toegezonden. HET VREEMDE HAAGSCHE HEERSCHAP. De Haagsche kuitenprikkei-, zegt de Telg., is nog steeds niet door de politie gevat. Er heeft zich wederom een tweetal gevallen voor- gedaan, waarbij meisjes met een scherp voor- ^"rp in de beenen werden geprikt Het is de 17-jarige mej. M. V. G-, die in de Kaalrivier- straat in de nabijheid van haar woning in de rechterkuit werd gestoken. Het 15-jarig meis- je C. M. uit de Van Campenstraat, werd op het Binnenhof eveneens in de rechterkuit ge stoken. Ook h^ar verwonding is gelukkig niet crnstig. De politie heeft haar bewaking in de bimnenstad in de middaguren, waarbij alle gevallen zich voordeden, verdubbeld. In verband met het bovenstaande kunnen wij nog't volgende mededeelen: Reeds in Augustus 1925 werd bij de politie aangifte gedaan door een tweetal onderwijzeressen, dat zij in een der stille straten van de binuen- stad door een man in de kuiten gestoken wa- ren. De politie stelde toen een onderzoek in, maar vond den dader niet. Verdere aangiften kwamen niet meer binnen, zoodat zij de zaak niet van genoeg belang achtte om het publiek door publicaties te verontrusten. Plotseling, nu ongeveer een week geleden, deed een 20-jarige jongedame opnieuw aan gifte in de kuit gestoken te zijn. Spoedig kwa men er meer slachtoffers, tot nu toe in het ge heel elf. De politie meent met groote zeker- heid te doen te hebben met een zeer abnor- maal mensch. Nu het heerschap zijn werk hervat heeft, gelooft de politie, dat hij zal voortgaan. Daarom heeft zij een strenge bewaking van de binnenstad ingesteld en denkt zij het ge- vaarlijke heerschap spoedig te vangen. Het publiek wordt echter gewaarschuwd dubbe' oplettend te zijn. UIT DE OOMMUNISTISCHE PARTI J. Zooals men weet, zegt de N. R. Crt. heeft het presidium van de Comm. Partij Holland eenige maanden geleden besloten, het maand- schrift De Communistische Gids op te heffen In de plaats daarvan heeft de C. P. H. een nieuw periodiek, De Klassenstrijd, uitgegeven. Naar Vrwts. verneemt, zal echter een groep leden van de C. P. H. de Communistische Gids weder doen verschijnen. Begin Maart zullen deze personen het door de partijleiding opgeheven blad gewoon verder doen verschij nen. De redactie zal gevoerd worden door de heeren Wijnkoop, dr. Van Ravesteijn, Hoog- karspel, Jan Romein, e.a. UIT HET RIJK VAN NIJMEGEN. De gecombineerde vergadering van dijk- graaf, heemraden en hoofdgeerfden van het polderdistrict Rijk van Nijmegen heeft giste ren besloten, van het rijk 2/3 en van de pro vincie Gelderland 1/3 van de te maken kosten voor den nieuwen Maasdiik bij de doorbraak te Overasselt te vragen. Mede werd met alge meene stemmen besloten, tot verhooging en verzwaring van de Maasdijken in het Rijk van Nijmegen (begroot op 137.000) over te gaan. Aan een ingenieursbureau zal op- dracht gegeven worden voor een plan. IJS. Enkhuizen werd gisteren aan de zeezijde geheel door groote ijsvelden en los drijfijs omringd, zoodat de scheepvaart daar ernstig werd belemmerd. Een stoomboot van den dienst EnkhuizenAmsterdam, die het nog gewaagd had uit te varen, heeft 1 uur in net ijs vastgezeten. Later heeft de boot de rei« kunnen voortzetten.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7