DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. N* 20 flonderd acht en twintigste Jaarcang 19" 6. Afconnamentsm-Hs bij vooraitbetaling per 5 maamlmi f2.—fir. per post f2.50. licwljsn. 5 ct. Advertenttepr. 25 ct, p. regel, grootere letters naar plaaUrn'mU. Brioven franco N.V. Boek- en Handclsdr. r.li. Herms. Coster Zoon, Yoordnm C9, Tel. Administr. So. 3. Ecdactle No. 33. 5 FEBRUARI VRIJDAG Buitenland. Dit numtner >estaat uit 2 bladen, Directeur: G. H. KRAK. Hooidredacteur Tj. N. ADEMA. mmmmmmmmmmmmama DE VEEMMOORDEN. Het „Berliner Tageblatt" publiceert eenige bij zonderheden omtrent de voorgeschiedenis van den veemmoord op den soldaat van do zwarte rijksweer Pannier, waaruit blijkt, dat de gisteren vrijgesproken kapitein von Sender in zijn kwaliteit van bataljonscommandant last heeft gegeven Pannier uit den weg te ruimen. Men verdacht den soldaat van ver- raad en zoodra dit kapitein von Senden ter oore kwani, had hij zijn com p agn iesco m ui an - dant luitenant Benn bij zich ontboden en hem opdracht gegeven een paar pootige kerels uit ie zoeken, die Pannier onschadelijk moester. maken. Twee dagen na de vermoording van Pannier had de compagniesschrijver, die boek moest houden van de aankomst en het vertrek der soldaten bij het bataljon, den kapitein ge- vraagd waar Pannier was. Kapitein von Senden had daarop geantwoord: ,/3ch wat, die is weg; schrijt maar op, dat hij naar Spandau is overgeplaatst Voorts publiceert het .Tageblatt" nog au- dere bijzonderheden, waaruit blijkt, dat ka pitein von Sender. beta* Jcken is geweest bij den veemmoord r p den onderof icier Wilms. Deze had een veretniging van onderofficieren will'-i oprichtcn. wat hem door kapitein von Senden zeer kwaliik was genomen Hij werd op staanden voet ontslagen en" nog's avonds dcor twee so'datcn met de taionet op het gewecr gearrestterd Toen hij door deze bride soldaten naar de kazetce werd ge- bracht, werd hij onderweg door eenige an dere soldaten van tie zwarte rijksweer zoo- danig 'ifgeranseld, dat hij fciina bewusteloos moest worden voortgesleept. Den volgenden dag meldde Wilms zich ziek Paar er echter geen dokter in het karr.p sanwezig was, riep kapitein von Senden een onderofficier van ge- zondheid bij zich en zeide tot hem: „Wilms heeft zich ziek gemeld, wat mo-Ten wij daar- aan doen? Geneesmiddelen hebben we nib. Kunnen wij hem niet iets ingeven, waarvan hij onmiddeEijk genoeg heeft?' "s Middags telefoneerde kapitein von Senden met het Wdirkreiskommando 3 en verzocht om een officier, die Wilms zou afhalen. Tegen den avond kwam de eerste luitenant Stantien naar Doberitz, liet zich een revolver geven en ver- trok met den gevangene. Sedert dien heeft men nimmer iets meer van Wilms gehoord tot op het oogenblik, dat men zijn lijk uit de Havel opvischte. In 't bataljonsrapport staat aangeteekend, dat hij naar Spandau was ge- trarisporteerd, waar hij vestingstraf moest ondergaan. De vrouw van den ter dood veroordeelden onderofficier Stein heeft aan een medewerker van de „B. Z am Mittag" verklaard, dat ka pitein van Senden sedert de ontdekkirg van den veemmoord op Pannier dag in dag uit bij den eveneens vrijgesproken onderofficier Mader/vas verschenen, met wien hij zich urenlang over de aangelegenheid jiad onder houden De compagnieschrijver Gobel van het regiment van von Senden had haar ver klaard, dat von Senden-de eigenlijke schul- dige was. Indien hij wilde sprekeh, zou er heel wat te voorschijn komen. Ongeveer de- zelfde verklarrng-en heeft de zustet van Stein aan een medewerker van het „8 Uhr Abend- blatt" afgelegd De vier in het veemmoordproces ter dood veroordeelden hebben door hun verdedigers verzet tegen dit vonnis laten aanfeekenen. Het oordeel van de republikeinsche bladen over het vonnis in het eerste Berlijnsche veemmoordproces is over het algeineen niet malsch. Hetgeer te begrijpen is! Het inaakt immers op zijn zachtst uitgedrukt een zon- derlingen indruk. wanneer men in de moti- veering van het vonnis o.a leest, dat voor een der veroordeelden als verzachiende omstan- digheid bij dezen laffen moord wordt aange- merkt, dat hij gehandeld heeft uit vader- landslievende motieven! De „Frankf. Z." wijst crop, dat, indien de rechtbank zich werkelijk door zuik een over- wegtng tot een mild ere beoordeeling heeft laten brengen, daarin wellicht de sleutel te vinden is van liaar geheele houding in dit proces. Het is niet alleen voor veemmoorde- naars, maar voor alle rechtsradicale leiders en volgelingen een uitgemaakte zaak, dat zij zuivere patriotten zijn. Het "fait, dat er steeds weer rechtbanken zijn, die deze soort yerde- diging tot de hunne maken, en de premie van geringe straf erop zetten, is een betreurens- waardige praktijk, waardoor de nationalisti- sche en rechtsradicale benden juist tot hun gruweldaden worden aangespoord. Wanneer de rechtbank met zooveel welwillendheid te- genover dat „vaderlandslievende motief" zich gesteld heeft. dan kan men wel vermoeden, door wclke zonderlinge opvattingen zij zich •heeft laten leiden bij baar besluit tot uitslui- ting .der openbaarheid. Blijkbaar zijn er rech ters, die her hun vadev'andsche plicl* achten, het immoreele gedoe en de misdaden van de zwarte rijksweer voor het publiek te verber- gen. Erkend dient te worden, dat men met de veroordeeling van luitenant Benn een eerste stap in de goede richting heeft gedaan. Maar slechts een eerste stap Want het heele moe- ras van de zwarte rijksweer kan slechts op- geruiind v/orden, wanneer de justitie afre- kent met alle bij de misd.aden betrokkeai per- sonen. De veroordeeling van luitenant Benn (de onmiddellijke lastgever tot den moord) daargelaten, is het eerst? der Berlijnsche veemmoordprocessen er moeten er nog ver- •chniende volgejj) glleen voorbeeld, hoe ze niet moeten gevoerd worden. Niet alleen toch moeten wetsbepalingen worden toege- past, maar het gaat erom notoire misdadigers onschadelijk te maken en misdaden in de toe- komst te voorkemen. En als dat ernst is, mogen mannen als ka pitein ven Senden, die blijkens hetgeen nader bsker.d gewordeti is, wel degelijk schuldig aan de moorden is, niet worden vrijgespro ken, maar moeten ook zij bun oprechte straf van hunne wandaden ontvangen. In den Pruisisehen Landdag ontstond gis- ter een zeer levendige discussie naar aanlei- ding van den moord op Pannier. De communistische afgevaai*digde Pick verlangde, dat onmiddellijk een door hem in- gediende interpellatie op de agenda zou wor den geplaatst, waarin aan de regeering wordt gevraagd, of zij het goedkeurt, dat bij de uit- spraak als verzachtende omstandigheid is aangemerkt, dat medeplichtigen aan den mooVd uit patriottische motieven hebben ge handeld. Pick eischte verder, dat de regeering haar standpunt zou uiteenzetten ten opzichte van de weigering door de rechtbank van de door haar (de regeering) zelf gewenschte openba- re behandeling der zaak-Prernier. Daar een D.-nationaal lid er bezwaar tegen maakte, kon deze vraag niet meer op de agenda van gister worden geplaatst. HET CONFLICT BIJ DE DUITSCHE RIJKSSPOORWEGEN. Het conflict bij de spoorvvegen hetwelk in de kern een krachtproef schijnt tusscheu de maatschappij en het rijk, neemt steeds scher- per vormen aan. Het verzoek van de directie om, ter dekking van de onkosten van 20 mit- lioen verbonden aan een verhooging der sala rissen, zooals bij arbiirale uitspraak is voor- gesteld, tof tariefverhooging te mogen over- gaan, heeft de rijksregeering verworpen. De kwestie is gisteren cok ter sprake ge- komen in de begrootingscommissie bij het hoofdstuk „Reichsbahn". De D.-nationale af- gevaardigde dr. Quaatz betoogde de noodza- kelijkheid den invlced van het rijk bij het spo'orwegbeheer voidoende te waarborgen. Hij achtte het o.a. een groot belang, dat van rijkswege toezicht op de financien wordt ge- houden. Hij was van oordeel, dat zeer scherpe critiek geoefend meet worden op de finandee- le en personeelspolitiek van de spoorweg- maatschappij. Zij betaalt de leidende direc- teuren het dubbele van het salar'.s, dat inder- tij"d het rijk betaalde. Op ongehoordc wijze worden de representatiegelden in de hoogte gedreven. In Achter-Pommeren zijn bieravon- den gehouden voor 3600 M. Onder represen tatiegelden worden ook de kosten gerekend voor de aanscliaffing van waschtafels voor de directeuren tot een bedrag van 8000 M De heeren reizen steeds in extra-treinen en schijnen verkwisting aan te zien voor handig koopmanschap. Daamevens vraagt de maat schappij leeningen van het rijk. Reeds zijn haar 114 millicen belastingpenningen ver- strekt. Spr. gaf vervclgens te kennen, dat de hoolden der verschillende afdeelingen steeds personen zijn, die de bijzondere gunst genie- ten van de buitenlandsche commissarissen Zij schijnen geheel te vergeten, dat zij fenslot- te Duitsche rijksainbtenaren en Duitsche ver- tegenwcordigers zijn. De verlcwisting in hooger sferen sieeki schril af bij de toestanden, waarin het lagere personeel leeft. Het heeft pijnlijk getroffen. zoo verklaarde dr. Quaatz, dat de directie de arbitrale uitspraak van den rijksminister van arbeid heeft verworpen. Z.i. had, cok al von-2 zij die uitspraak niet de juiste, de directie zich daarbij moeten neerleggen, daar nog steeds het rijksbestuur in Duitschland de lei- ding heeft. De maatschappij regeert met een soort terreur, terwijl zii het personeel tracht te beletten bij den Rijksdag te petitienneeren Dat kan onmogelijk geduld worden. Het heel;' stelsel van de maatschappij is verkeerd, zoo constateerde de D.-nationale woordvoerder en vern'.etigt den korpsgeest en de kameraad- schap. Tenslotte eischte hij een scherp toezicht door het rijk en nauwkeurigen financieelen staat om aan te toonen in hoever de rijks- spoorwegen de lasten uit de o ve reenlco m t - D a - wes kunnen dragen. In zijn antwoord verklaarde de minister van het verkeerswezen Krohne o.a., dat de regeering in alle economische en sociaal-poli- tieke kwesties nooit heeft nagelaten recht- streeks invloed te cefenen op de maatschappij Wanneer zij daarmee niet grooter succes heeft, ligt de schuld hieraan, dat de bestaan- cle rijksspoorwegwet de regeerinrr niet meer macht geeft. Over de "alarispolitiek van de maatschappij verklaarde de minister, dat de regeering herhaaldelijk doch tevergeefs had aangespoord tot aanvaarding van de arbitra le uitspraak. Tenslotte verklaarde de minis ter, dat het natuurlijk onduldbaar zou zijn. wanneer de grootste endernemer van Duitsch land eenvcudif uit het verbond zou treden van de Duitsche sociaal-politiek en arbeids- wetgeving. DE REVOLUTIE POGING IN PORTUGAL. In de Portugeesche Kamer heeft Woens- dagavond de minister-president een redevoe- ring gehouden, waarin hij de revolutionnaire beweging als een misdaad tegen de maat schappij brandmerkte. Hij bracht hulde aan de gesvapende macht van de republiek, welke trouw was gebleven, en protesteerdb tegen de staffjrioosheid waarvan de rebel!en tot tin toe hadden geprofiteerd. Hij beschouwde deze als een aansporing voor personen, die van de wedesverstoring een beroep maken. De president van de republiek, Machado, heeft Woensdag de Carne-kazerne, waar hij den nacht had doorgebracht, verlaten en is naar huis teruggekeerd, na de gewonden, die zich alien goed bevinden, te hebben bezocht. Twee leiders van de revolutionnaire bewe ging zijn geinterneerd aan boord van een oor- logsschip. De militaire lcider van de sarren- zwering verklaarde, dat de beweging ten doel had een nationale regeering te vormen ter herziening van de grondwet. Blijkens een bericht van de International News Service uit Lissabon zijn in de kazerne Campolide, waarop de opstandelingen een vergeefschen aanval deden, een aantal hoog- geplaatste personen in verband m t de bank- biljetten-affaire opgesloten, zoodat verband gezocht wordt tussehen beide bewegingen. Rlijekens de laatste berichten die ontvan gen znij over de „revolutie" in Portugal, werden de insurgenten door het vuur van de batterijen van den linkeroever van de Taag verdreveo. Verscheiden huizen zijn zwaar beschadigd en 20 personen werden gewond. Een 120-tal revolutionnairen werd gevangen genomen. EEN AMERIKAANSCH TEYLER- PROCES. Een proces, dat in vele opzichten doet den- ken aan ons Teylerproces, houdt in alle dee- len van de Ver. Staten honderden van men- schen sinds tientallen van jaren gespannen. De Boston Herald" deelt hierover, naar aan- leiding van een nieuwe „erfgenaam" die op- dook, het volgende mee: Het gaat hier om een erfenis vanzes milliard dollars, die vooraamelijk aan de „Trinity Church" te New York wordt bestre- den. Hoewel reeds in 1833 de rechter de Trinity Church in het gelijk heeft gesteld, gaan de drommen van „erfgenamen" voort in hun po- gingen om hun hopeloozen strijd te winnen Het aantal „erfgenamen", dat op deze nala- tenschap van Anrieke Jans Bogardus aan- spraak maakt is1200. Deze 1200 zijn echter lang niet alien van elkaars rechten overtuigd. In verschillende belangengroepen verdeeld, bestrijden zij elkaars rechten. Zoo heeft men de groep Wesley W. Webber, die met 60 ande- ren beweert de rechimatige erfgenamrn te zijn. Dan zijn er de „New Hampshire" erfge- nomen, vier groepen in West-Amerika, en een grcep in Massachusetts. Wie is eigenlijk de erflaatster? Van Neder- landsche afkomst. Zij wordt in de processtuk- ken met verschillende namen genoemd An- neke Jans, Anneke Jauns, Anneke-Jans Bo gardus enz. Deze Anneke Jans zou een na- tuurlijke dochter geweest zijn van een der stadhouders van Holland- Haar moeder heet- te Trijntje Jansen; deze kwam naar Nieuw- Amsterdam. Anneke Jans trouwde met»Ever- ardus Bogardus, predikant te Nieuvv Amster dam, en een tijdgenoot van Peter Stuyvesant, Hcllandsch gouverneur van de stad. Zoowel Anneke als haar man hadden grond en an dere bezittlngen; toen zij, na haar man, stierf, liet zij 25 H.A. grond na, waarop thans de prachtigste gebouwen in New-York staan, en die de Trinity Church toebehooren. De groep „Webber" onder de erfgenamen. geeft een eenigszins andere gene a logic. Zij zeggen, afstammelingen te zijn van Anneke Webber, dochter van den stadhouder van Hol land. Deze Anneke trouwde met Roeloffson Jans, een Hcllandsch landbouwer, die in 1637 te New York stierf. Zijn weduwe, Anne ke hertrouwde een jaar later met Everardus Bogardus, predikant van de eerste Hervorm- de kerk in New York. In 1833 dan werd het proces Bogardus te gen de Trinity Church door den rechter in het voordeel van de kerk beslist. Het was een proces dat toen tertijd zeer de a and acht trok. Bij dit vonnis legden de „erfgenamen", wier aantal steeds tcenam, zich niet neer. De knapste advocaten werden aangezocht om hun recht te bevechten, tot nu toe nog steeds te vergeefs. In 1897 werd er zelfs een vereeni- ging cpgericht, geheeten ..Union Association of Heirs of Harlem, Anneke Jans Bogardus and Edward and Webber Estates", die zich ten doel stelde om voor de rechten der leden op zekere eigendommen in Amerika en Euro- pa op te komen. Want ook in Nederland schijnt zich eisrendom te bevinden, waarop zij aanspraak maken. De sommen voor het onderzoek, procedee- ren, enz. door de eischers uitgegeven zijn reusachtig. En geen maand gaat er voorbij of poginircn worden gedaan door hoopvolle „erfgenamen" om met behulp van advocaten hun rechten te bewijzen, zonder tot nog toe, met de geringste kans op succes. DE DRANKVERBODSWET IN AMERIKA. Het genootschap van tempelieren, bestaan- de uit geestelijken en leeken van de Episcopale Kerk en eenentwintig bisschoppen omvattend, waarbij de bisschop van New York, is een campagne begonnen ten gunste van wijziging van de drankverbodswet. Het genootschap verklaart zich voor den verkoop van bier- en lichte wijnen. De inspecteur van het Genootschap der Tempelieren vrklaarde, dat hem bij een per- soonlijken inspectietocht door Amerika gedu- rende de laatste aehttien maanden is geble- ken. dat het „onmogelijk ia tnoralitejt af te dwingen door de wet." Een vragenlijst, aan de 20-000 leden van het genootschap toege- zonden, bracht aan het licht, dat een verplet- terende meerderheid voor wijziging van de drankverbodswet was. Uit een draadloos bericht blijkt, dat boven- genoemd genootschap tot haar actie tot wij ziging van de drankwet heeft besloten op grond van het feit, dat de toepassing van de wet het werk van jaren van het genootschap heeft teniet gedaan en de jeugd thans meer drinkt dan vroeger. DRAADLOOS ZIEN EN OORLOG- VOEREN. In een gesprek met een Franschen journa list heeft Marconi gezegd, dat het draadloo- ze verzien het einde van alle oorlogen betee- kent. Nog hoogstens een paar jaar zou het duren en het probleem van het draadlooze verzien zou zijn opgelost. Men kan dan b.v. een duikboot op grooten afstand zien; de on- zichtbare vijand wordt ontdekt en daarmede onschadelijk gemaakt. Onmfddellijk kan men ontdekken, waar troepen liggen en een aan val verhinderen. Kortom, de moderne oorlog- voering zal onmogelijk zijn. SNEEUWSTORMEN BOVEN NEW YORK. Een hevige sneeuwstorm woedde boven New York en de andere Oostelijke streken van het land. Twee vaartuigen zijn aan de kust van New-Yersey gezonken. Acht opvarenden zijn hierbij verdronken EEN GEHE1MZINN1GE BRILJANTEN- DIEFSTAL. Enkele dagen geleden ontving de te Ant- werpen gevestigde diamanthandelaar Maer Arouete een schrijven van zijn correspondent te Madrid, waarin hem de toezending van een doosje met briljanten werd aangekondigd. Bij aankomst van het doosje bleek evenwel, dat de kostbare inhoud was verdwenen. De politie, die onmiddellijk van den diefstal in kennis werd gesteld, heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld. Gestolen zijn twee briljanten van 13,82 karaat, twee van 7.98 karaat en een van 4.50 karaat, met een gezamenlijke waarde van circa 13.500 gulden. TEGEN AL TE FRIVOLE CARNAVALS- PRET. De afdeeling Keulen van den katholieken Duitschen Vrouwenbond heeft een beroep ge daan op de geheele bevolking om maat te houden bij de Carnavalspret, welke maar al te vaak overslaat in hoogst onzedelijke toonee- len. Tevens wordt geprotesteerd tegen de toe- neireude verspilling van het volksvermogen bij die gelegenheid, welke in een noodtoestand als thans verbitterend op de volksmassa's moet werken. EEN AMERIKAANSCHE ONTW£- PENINGSCONFERENTIE? De Parijsche editie van de „New York He raid" meldt, dat in officieele kringen te Washington verluidt, dat President Coolidge in verband met het uitstel der voorbereidende ontwapeningsconferentie, het plan tot bijeen- roeping van een ontwapeningsconferentie op- nieuw zou hebben opgevat en wel in 1927. Di4 neemt niet weg, dat de Amerikaansche re geering toch een delegatie naar Geneve zal zenden. President Coolidge en Staatssecreta- ris Kellogg zouden van meening zijn dat het houden van een afzonderlijke conference on der de oogen moet worden gezien op grond van de volgende overwegingen: 1. De besprekingen ter zee moeten door de zeemogendheden worden vastgesteld en niet door den Volkenbond, waartoe ook de kleine naties zonder vloot behooren. 2. De deelneming van Amerika aan een conferentie te Geneve over de ontwapening te land zou de Amerikaansche regeering in de Europeesche geschillen betrekken, waarbij Amerika vermoedelijk aan de zijde van Groot- Brittannie zou staan. 3. De versterkte agitatie voor een uitbrei- ding van dc vloot in de Vereenigde Staten, waardoor het economische program van pre sident Coolidge in gevaar wordt gebracht, zou moeilijk tegen te gaan zien, indien in de eerstvolgende jaren niet algemeene besprekin gen zouden worden toegepast. 4. President Coolidge wil in 1926 ziin ver- kiezingsbeloften van 1924 nakomen. DE REGEL1NG MET DE VROEGERE VORSTENHUIZEN. De Rijksdag heeft gister in tweede en der- de lezing het zcogenaamde Sperrgesetz aan- genomen. Tegen stemden alleen de Duitsch- nationalen en de Duitschvolkischen. Van nu af zullen alle processen met de vroegere vbr- stenhuizen over financieele regeling blijven rusten tot er een rijksregeling tot stand is ge- komen. VREESELIJK DRAMA OP EEN BOERDERIJ. Een vreeselijke moordpartij heeft plaats gehad in Heiligenhausen in het Rijnland. Ter wijl de boer Boll die met zijn zoon naar Es sen was, overviel een knee't, Deresthal, die al een jaar op de boerderij werkzaam is, de 40-jarige vi*ouw van den boer, terwijl zij in den stal bezig was koeien te melken. Hij sloeg haar met een mestvork neer en bracht haar verwondingen toe aan hoofd en hals. Van den stal rende hij naar de woonkamer, waar hij het 4-jarig dochtertje, dat op den grond zat te spelen, doodde en het lijkfe in een in den kelder staande melkkuip wierp. Uit den kelder teruggekeerd, viel hii den 15-'ar"en "oon 4.LAMPS TOESTKL is Compt. geplaatst m. Inldspreker en antenne f 240.-. Tel. 742. Hekelstraat 7. KO BOTTKMANNE. aan, dien hij met een ijzeren stang neersloeg. De jongen lag een poos bewusteloos op den grond en toen hii weer tot bewustzijn kwani, zag hij, dat de knecht zich naar een hoogei gelegen kam5r begaf. Hiervan maakte hij ge- bruik, om de buren te hulp te roepen, die den onverlaat echter niet konden grijpen, daar de ze uit het venster sprong en in de naburigt bosschen verdween. EEN NIEUW DANS-RECORD? Op het oogenblik zoo vertelt het „Jotfr- nal" van gisteren is in een etablissement bij de porte Maillot een danser bezig te trach ten zijn eigen dansrecord, 125 uur, te verbe- teren en op 130 te brengen. Sedert meer dan 48 uur danste dit feno- meen„ die Charles Nicolas heet, 39 jaar oud is en 104 K- G. weegt, al zonder ophouden toen het bericht in de kolommen van het Pa rijsche blad werd opgenomen, en met een be- wonderenswaardig gemak achtereenvolgens fox-trott, one step, tango en wals, waarbij de danseuses elkaar afwisselden. Als goed Lo- tharinger hij komt uit Metz is vooral de wals zijn triomf. Hij krijgt vijf minuten per uur om uit te blazen. maar maakt daar niet ten voile gebruik van, want de eerste 48 uur heeft hij slechts zeven maal, bij elkaar 1 uur en 41 minuten, gerust. Het schijnt dat de vol gende 24 uur de kwaadste zijn, zoodat wat hij nog te goed heeft aan rust hem wel ten goede zal komen. Bij zijn vorig record van 125 uur was Ni- colaas 11 K.G. afgevallen. Zijn voeding be- staat uit een dozijn eieren per dag, 3 liters melk en biefstukken. Van tijd tot tijd drinkt hij, zonder op te houden met dansen, Vichy- water, maar niet meer dan 114 a 2 liter in 24 uur. HET SLECHTE WEER OP ZEE. De schepen in den Atlantischen Oceaan hebben met een hevigen sneeuwstorm te kam- pen, meldt het Hbl. d.d. gisteren. Het Brit- sche stoomschip „Manchester Producer", op de thuisreis uit Amerika. drijft met gebroken stuurfnrichting hulpeloos rond. Het Duitsche stoomschip „Hannover" snelt te hulp. Op de Theeras hadden vijf aanvaringen plaats, waarbij twee schepen zijn gezonken, n.l. het Zweedsche stoomschip „Maitland", dat in aanvaing kwam met de Londensche gemeenteboot „Bazalgett", en het stoomschip Mercator". De opvarenden van beide sche pen werden gered. Het stoomschip „Egyptian" van de Eller- man-lijn, op weg van Antwerpen naar Alex- andrie, had een aanvaring tijdens den mist in de Noordzee. Het stoomschip liep averij op en moest de Theems opvaren voor reparatie. T'REINBOTSING BIJ BRUSSEL. Ten gevolge van een vergissing bij het overzetten van een wissel reed gistermorgen op het station Haine-St. Pierre een locomotief op een trein, waarvan tien wagons werden verbrijzeld. De twee locomotieven zijn totaal vernield. Van het treinpersoneel werd een stoker gewond. De schade wordt op een millioen francs ge- schat. DE DEPRESSIE IN DE SAKSISCHE INDUSTRIE. Sinds vele maanden was het aantal fabria- ken, dat in Saksen werd stopgezet, voortdu- rend gestegen. In Januari werd echter voor de eerste maal een vermindering van het aan tal silgelegde bedrijven geconstateerd. Het aantal stopgezette fabrieken, ingeschreven bij het Saksische Ministerie van Arbeid, is in Ja nuari, vergeleken bij December van het vorig jaar, met 25 pet. afgenomen. De grootste malaise heerscht nog in de machine-industrie en in de textiel-industrie. KORTE BERICHTEN. Naar de „Prager Presse" meldt, zijn de berichten omtrent een tussehen Tsjechoslo- wakije en het Vaticaan ontworpen concoidaat ongegrond. De Tsjechische staat is besloten de betrekkingen tussehen Kerk en Staat in een geest van wederzijdsche loyauteit en ernst tc regeien. Te Moskou woedt opnieuw de slaap- ziekte. De ziekte vrtoont veel verscheiden- heid, hetgeen de bestrijding ei' van moeilijk maakt. Te Dresden is een miiseum voor hygiene der tanden geopend; het beschikt over meer dan 10.000 model len en 5000 kunstgebitten e.d. Een huiseigenaar heeft verzet aangetee kend tegen den goi vemeur-generaal van Ma dagascar, die gelast had, diens huis af te breken, omdat daarin griep was voorgekomen. De Fransche Raad van State heeft deze last- geving vernietigd; van zulk een raaatregel kan slechts sprake zijn bij pest. Nabij Nitzmahren is een militaire vlieg-' tuig tegen een kerktoren gevlogen. De waar- nemer luitenant Wietmann werd gedood, de bestuurder ernstig gewond. Bij Freiburg is een groote nederzetting uit den ouderen steentiid ontdekt; o.m. wer den dulzenden werktuigen van vuureteen ge- vonden. - - I ALKMAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1