GRUTTERIJARTIKELEN HU HUISMOEDERS /j Radio-Hoekje. N, J. WOUDA'S MEELFABRIEK ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN H. M. DE KONINGIN Uitsteken der vlaggen. De BURGEMEESTER wekt de ingt, viieii dezer gemeente op om ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Neder- landen op Zondag 7 Februari a.s. van hunne belangstelling in dit feest te doen blijken door het uitsteken der vlaggen op Zondag 7 en Maandag 8 Februari a.s. Alkmaar, 5 Februari 1926. L De Burgemeester van Alkmaar, WENDELA AR. •i Zaterdag, 6 Februari. Hilversum, H.D.O., 1050 M. 12.en 7.30 Politieberichten. 4.6.Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. 6.30—7.30 Cursus in de han- delstechniek en handelskennis door den heer 'J. Pelser Jr., accountant te Amsterdam. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 Ver. van Arbei- ders-radio-amateurs. Mevr. Anne Schliiter- van der Bruggen, alt. F. G. H. Pfeiffer, piano. C. Kries, begeleiding Frank v. d. Goes oud-redacteur buitenland van het dagblao „Het Volk", 1. Page aria uit Figaro's Hoch- jzeit, Mozart, piano. 2a. Im abendroth, Schu- ijxrrr. b. Wohin, Schubert, c. Frulingsglaubc, Schubert, zang. 4. Impromptu Es-dur, Schu bert, piano. 5. Rede van den heer F. v. d. ^Goes: Proletarische levensbeschouwing. 6. a O Glocken, bose Glocken, Schubert, b. Dasz er ganz ein Engel werde, Schubert, c. Dasz (yerlassene Magdlein, Wolff, d. Auf ein altes ;Bild, Wolff, e. Zeignung, Strauss, Zang ;fi. Tarantella op. 43 as-dur, Chopin. Piano. 8. a. Wei Island, zijn bedroefde kust, Ront- gen. b. Het kindje, Hullebroeck. c. Stentje 'en Woutje, Hullebroeck. d. De bietebauw, ^Hullebroeck. e. Het kwezelken (oud-Hol- uandsch liedje)10.Dansmuziek van het theater Tuschinsky te Amsterdam. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein weerbe- richt. 1.20 Tijdsein. 4.20 Tijdsein, Lezing: Our French, as others hear it. 4.35 Kinder- oncert. Paul Moulders Rivoli theater-orkest. JC- Ashman, contra-alt. A. Fear, bariton 7.45 !pianomuziek van Henry Purcell en Dr. Arne 6.Lezing door de raaioclub. 8.20 „Flickers of the footlight. 9.20 Concert door het Grand hotel Eastbourne-orkest. F. Kelsey, bariton. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. Lezing: Rugger. 10 50—12.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con- Cert Lucien Paris (piano-viool-cello). 2.05 'Nieuws. 5.05 Concert. 5.35 Causerie. 8.50 '10.55 Galaconcert, aangeboden door Le Ma- fin- fcdnigswusterhausen, 1300 M. 6.50 Op- •eering van „Der Evangelimann", tooneel- spel met muziek in 2 acten. Tekst en muziek van W. Kienzl. Daarna n euws. 9.5011 20 Dansmuziek door de danskapel. Brassel, 262 M. 5.20 Orkestconccrt. Mme Delia, zang. 8.20 Concert. Moderne muziek Zang, cello en piano. 8.50 Lezing over de ■Vlaamsche letterkunde. 9.30 Litteraire avond, gewijd aan hedendaagsche Belgische dich- fers 10.20 Nieuws. Milnster, 410 M. 12.351.05 Engelsche les. 1.101.50 Orkestconcert. Werken van Schumann, Grieg, von Weber en Lortzing. 3.204.20 Voorlezing: Schattenbilder* 4 20 —5.35 Sprookjesvertellingen. 5.35—6.20 Es peranto. 6.20 Radio-techniek. 6.50 Orkest concert. 9.20 Dansmuziek. VERPAKTE mnnten nit door PRIMA BAEAARD en V00RTREFFEL1JEEN SMAAEI! DAAROM zijn ze voor HUISHOU- DELIJE gebruikde BESTE en VOOR- DEELIGSTE VQEDINGSMIDDELEN! Vraagt Uwen Winkelier ONZE FABRIKATEN mmmm SNEEK. Voor Winkeliers verkrijgbaar bij GROSS, voorheen M. de Haas, Alkmaar. Gemengd Nieuws. INLIJVING LICHTING 1926. In het tijdvak 18—22 Maart a.s. zal eene felijving van dienstplichtigen der lichting 1926 plaats hebben voor het wapen der in- fanterie, het regiment wielrijders, de bereden- artillerie, en het regiment genietroepen. HET GROOT-VERLOF. Op 13 Maart a s. worden de dienstplichti- aen van het wapen der infanterie van de na- jaarsploeg der lichting 1926 in het genot van groot-verlof gesteld. SCHILDERIJENVERDUISTERING. Voor de vierde kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft gisteren terechtgestaan M 7., 45 jaar, ervan beschuldigd verduistering Subs, oplichting gepleegd te hebben, ten na- deele van S. w. M., kunstschilder te Amster dam. In December 1.1. ontmoette bekl. in de Ame rican Lunchroom een zekeren de V., die hem yroeg, of hij hem ook een schilderij, geschikt voor een damessalon zou kunnen bezorgen. JJekl. wende zich daarop tot den schilder, die hem een pastelportret, door hemzelf getee- fcend, en een olieverfschilderij van Derksen meegaf; voor het pastel yroeg M. 75, voor het dock J 125. De V wilde evenwel Het por- tret niet hebben, dat M. W. daarop terug- bracht; het doek van Derksen hield hij nog onder zich, terwijl hij bovendien van S. W. M in commissie kreeg een pastel van David Bles, een van Leo Gestel, een aquarel van Maks, 2 doeken van Kuipers. De afspraaV werd gemaakt, dat bekl. het werk, dat hij niet verkocht, Maandag zou terugbrengen. Toen de V. evenwel niet terugkwam bij bekl., gicg laatstgenoemde met het werk naar versthiilende kunsthandelaars en verkocht ten slotte bij den kunsthandelaar D. op de Wete- ringscbans de beide doeken van Kuipers en de teekening van Bles, tezamen voor 155. Hij heeft ze niet terstond afgegeven, daar dit bedrag ver beneden den prijs was, waarvoor hij ze had mogen verkoopen. Maar aangezien hij met dit geld weer een andere zaak kon doen, waaimede hij groote winst dacht te be- halen, besloot hij den schilder te telefoneeren. dat hij de teekeningen voor /345 had ver kocht. Dit deed hij en verzocht tegelijkertijd den daaropvolgenden Maandag de niet-ver- kochte schilderijen en de koopsom te mogen brengen. De heer S. W. M. ging hiermee ac- coord. M. W. bracht hierop de verkochte teekenin gen naar den kunsthandelaar, incasseerde de f 155 en zette nu alles in het werk om de ge- hoopte groote winst te veroveren. Hij had n.l. een zekeren M. ontmoet, die hem had ge- zegd, een doek van Rubens uit Belgie naar Nederland te willen smokkelen, waarbij W. dan de behulpzame hand zou bieden en de helft van de te maken winst zou krijgen. Dit doek van Rubens zou tijdens den oorlog door de Duitschers zijn gestolen en zich in handen bevinden van een aanzienlijk Belgisch onder- daan. Bij nadere informatie bleek genoemde M. niets te weten vah een dergelijke overeen- komst met W., gelijk het O. M. meedeelde Bekl. gaf op, de volgende dagen besteed te hebben aan het vinden van een kooper voor dit doek van Rubens; deze pogingen faalden echter, omdat hij gearresteerd werd. Op ver- zoek van den heer S. W. M-, die, toen hij zijn geld niet ontving (de f 155 waren inmiddels door bekl. gebruikt om schulden te betalen) een aanklacht wegens oplichting indiende. Het O. M., waargenomen door mr. van Thiel, achtte het feit, verduistering van schil derijen. bewezen en eischte een jaar gevange- nisstraf. Uitspraak 18 dezer. DE REORGANISATIE VAN HET BURGERLIJK ARMBESTUUR TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam nam zon- der discussie en zonder hoofdelijke stemming de belangrijke voordracht aan van B. en W. omtrent de reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur. DE „BREEDIJK" GAAT DOKKEN. De lading van het in aanvaring geweest zijnde stoomschip „Breedijk" van de Holland- Amerika-lijn, is overgdaden in het stoom schip „Binnendijk", hetwelk gistermiddag van Rotterdam naar NewYork is vertrok- ken. Het stoomschip ,.Breedijk" heeft een gat boven de waterlijn en maakt water in de voorpiek. Het schip zal in Het droogdok worden opgenomen om de 9chade te herstel- len. WAT ER UITGEKEERD ZAL WORDEN. De Algemeene Watersncodcommissie te Amsterdam heeft, naar de Telg. vemeen.T, een begin gemaakt met het vaststellen van de uitkeeringen aan de door den watersnood ge- troffenen. Als regel geldt daarbij dat niet de geleden schade werdt vergoed, doch nood wordt ge- lenigd en ondergang voorkomen. Bij het bepalen der uitkeeringen zal naar verluidt vooyts de volgende maatstaf gelden: Aan getroffenen met een inkomen beneden 1200 wordt de geheele schade vergoedbij een inkomen van 7 12001800 de helft der schade; van 18002400 een derde ge- deelte, terwijl getroffenen met een inkomen boven de 2400 als regel niet voor schade- vergoeding in aanmerking komen. Overigens zal men zooveel mogelijk de ge- vallen op zichzelf beschouwen, daar de TOe- stand zcodanig kan zijn, dat van den gencem den maatstaf moet worden afgeweken. De kwestie der schadevergoeding is een zoo moei- lijk te regelen materie, dat men hierbij uiterst voorzichtig te werk moet gaan. GEVAAR VOOR OVERSTROOMING SCHIJNT GEWEKEN. De stand van- de Maas was Donderdag- morgen te Maastricht 8 uur 44: 26, met 27 c.M. was in de jongste 24 uur. Tot gister- avond 8 uur was de Maas nog 7 c.M. gewas- sen. Uit Belgie werd gemeld, dat de was op de bovenrivier en de zijrivieren niet onrustba- rend is, wel is er nog een geringe was, maar er is kans, dat morgen reeds val uit Belgie wordt gemeld. Het -*vaar voor een overstrooming schijnt gelukkig geweken. KORTE BERICHTEN. Woensdagavond is te Leeuwarden het fouragepakhuis van T. A. Schat, aan het Vliet, grootendeels uitgebrand. Vijf paavden konden worden gered. Groote voorraden hooi, stroo en turfmolm gingen verloren. De Lemster haven is thans ijsvrij. De havenvuren zijm gisteiavond ontstoken. Tooneel. De Dillettanten Tooneelwedstrijd van het Kleine Tooneel te Ncord-Scharwoude. (Vervolg en slot.) De rolkennis was over 't algemeen van a lie medespelenden uitstekend. Wel waren er, die af en toe de hulp van den souffleur nog eens noodig hadden, doch daartegenover staat, dat velen de grootste rollen van het begin tot het einde letterlijk kenden. Dit bracht voor zwak- ke speelkrachten echter een ander gevaar. Zij ceden weinig anders dan hun rol machinaal opzeggen, zonder te denken om pauzes, juiste klemtoon e.d. Ook had de natuulijkheid der gesprekken er door te lijden, want men kon dikwijls hooren, dat de tegenspeler al vooruit wist wat hij zeggen moest, zonder dat zijn antwoord voortkwam uit hetgeen voorafge gaan was. Enkele medewerkenden dreven de nauwkeurigheid zoo ver, dat zij beslist alle letters n lieten hooren en telkens den zeiden als dat er stond: „Dat is om den schijnt te zoon en redden, en „wacht tot "de/z volgende/z avond" werd er letterlijk gezegd. De uitspraak Van het Nederlandsch was meermalen voor verbetering vatbaar en con- stateeren wij meermalen ook zeer goede en juiste uitspraak, zonder diaicet, waar de jury die niet verwacht had. Al waren ei» aanmer- kingen, over het geheel sprak „Ormenio" te Anna Paulowna het zuiverst en verwierf dan ook de madaille voor de beste uitspraak. De regisseurs hebben wat de uiterlijke ver- zorging van de stukken betreft, prachtig spel geleverd- Dat was vooral bij Bergen en Anna Paulowna uitstekend. De heeren Kooijman en Visser hadden voor prachtige tconeelen ge- zorgd, waaraan niets ontbrak. Het huis van Jobh Dost met zijn echte bemoste pannen was zeer goed getroffen. Na lange beraadsla- ging heeft de jury den prijs voor de beste too neelaankleeding aan „Ormenio" toegekend, doch er was met Bergen weinig verschil As- sendelft was in de tooneelschikking een punt en Beverwijk twee punten minder. De costu mes waren goed verzorgd, beter dan de grime. Deze was bij Beverwijk, maar vooral ook bij O. K. K. voor veel verbetering vatbaar. Or- menio vrij goed, Bergen iets beter. In de innerlijke verzorging van hun stuk ken zijn de regisseurs meermalen te kort ge- schoten, wat vooral in't samenspel aan 't licht kwam en bij de opvatting die verschil- lende spelenden van hun rol hadden. Meer malen speelde men niet samen, maar langs elkaar heen, soms stond het tooneel en wer- den de overgangen van de eene scene in de andere slecht afgewerkt. Zoodra er meerdere personen op het tooneel waren liet dikwijls ae plaatsing te wenschen over of liepen som- migen naar een plaats te zceken, zij wisten die niet. Ook't spelen achter elkaar, of achter een tooneelmeubel, zoodat men den persoon slechts half kon zien, kwam enkele malen voor. Ook zochten de medewerkenden dikwijls hun succes op aen grond. Het opkomen was voor velen ncg een moeilijk iets. Een enkele vergissing deed komisch aan. Zoo zei een jon- ge dame, door het venster kijkend: „He, daar komt vader door de tuin aan." Maar toen ze dat zei, stond vader, die te vroeg was opge- gekomen al achter haar in de kamer. Natuurlijk kijkt een jury bij een dergelijken wedstrijd heel nauw en werd, zooals men be- grijpt, ook gelet op't handenspel. Laten de regisseurs daar toch eens aan denken Want dit onderdeel is nog hopeloos slecht verzorgd. Alleen goede acteurs en actrices hebben op het tooneel gemak van hun handen, doch de meeste dilettanten hebben er vreeselijk veel hinder van en maken er allerlei leelijke bewe- gingen mee. Dat verschillende optredenden een minder goede of verkeerde opvatting van hun rol hadden, vestigde den indruk, dat de regis seurs daar niet genoeg of in't geheel niet met hun spelers over praten. Elke figuur be hoort zijn juiste plaats in't stuk te hebben en de tekst geeft alle mogelijke aanwezingen, die den speler helpen de figuur op te bouwen. Van Tjodor, den zwerver, zegt b.v. de van Nicola'i: Hij staat weer op de markt zweept het volk op. Doch dan moet Tjodor in zijn spreken ook toonen in staat te zijn een volksmassa op te zweepen. Juist in het felle, krachtige en overtuigende schoten zoovelen te kort. 't Was meestal wat slap en vlak, niet te weinig schakeering. „De Maskerspelers" te Bergen, die den eer- sten prijs wonnen gaven een vrij goede voor stelling. De rol van Paolo was niet sterk en die van Rosni maar juist voldoende. Waar deze laatste figuur door de regisseur werd uitgebeeld, versterkte ons dit alweer in de meening, dat het zooveel beter is als de leider zelf niet meespeelt. Hij ziet bij't wel meedoen zich zelf niet tusschen de anderen, ziet eigen fouten te weinig of let meer op de anderen, dan op zichzelf. Het mystieke zigeunerachtige misten we. Ook Hester was zwak. Mej. Ren- sink, die de rol van Anna vertolkte is een uit- stekende kracht, mits de regisseur haar met strenge hand weet te leiden. Natuurlijker en sobeitler moet haar spel worden, zonder het geexalteerde of overdrevene. Het naar den letter spreken werkte meerma len storend. De opvatting en uitbeelding van Varillo lieten nog al wat te wenschen over, ai stoorde het niet. Gignonie en de heks (door 'n heer gespeeld) waren goed. In „de Grond" wisselde Dost heel goede met zwakke oogenblikken af. In de scenes waar hij de opstandige, onverzettelijke borr moest geven, krachtig en sterk, was hij 't zwakst. Martje, zijn vrouw had de rol te wei nig overdacht en schoot ook in uitbeelding te kort. Douwe en Stiene waien vrij goed even- als Kasper; Hinne Kool was onvoldoende, terwijl de rol van den dominee den heer Kaan niet erg ,,lag". Een bepaaide lijn misten wij in zijn uitbeelding. Regie \^as vrij goed. Sa menspel af en toe zwak. Bij de opvoering van De Zwerver van Prodnetskoi waren verschillende zwakke plek- ken. Nicolai was vrij goed, maar Gregor beeldde zijn goede opvatting zwakjes uit. Ma ra was onvoldoende, evenals Tjodor en Roe- mof. Deze laatste had zich geen goede ge- dacht van deze rol gemaakt. Aljaschka, de zoon van Nicolai werd door Mevr. Berghuis gespeeld, doch maakte weinig indruk. Sonja viel ons zeer tegen. Stijf in spel en spreken liet zij verschillende kansen tot mooi gevoelvol spel voorbijgaan. Berger en Peter waren zwak. Naast de generaal, die heel goed speel de (hier een leider, die de beste was), dient genoemd te worden de vertolker van de rol van Wolov. Zeer goed werk. De regie was vrij goed. Samenspel haperde meermalen. 6. K. K. te Assendelft heeft haar kansen voornamelijk bedorven door haar keuze van stuk. De groote bezetting eischte van den re gisseur geweldig veel. Diverse rollen waren door zwakke krachten bezet, of liever de rol len gaven deze zwakke krachten absoluui geen steun. De burgemeester speelde zenuwachtig, doch was toch nog heel wat beter dan vrouw en dochter. Mevr. Helma had een aardige op vatting, doch de uitbeelding was zeer matig Ds. Helma was teslap, maar hij kreeg weinig tegenspel. Ook in de uitbeelding van Frans en Ds. Ekman miste men alle lijn. Een licht- punt waren de bijrollen. E>riek heel goed, Aaf- je goed en Bertus vrij goed. Het samenspel was zeer zwakjes. Het aantal punten door elk der vereenigin gen gehaald bedroeg (uit een max. van 135). 95, 89, 83 en 77. Mej. Rensink won haar prijs met 70 van de 85 punten. Op den avond der orijsuitreiking zou de jubileerende vereeniging het Kl.# Tooneel zelf optreden met: Stille Stroomingen van R. v. Ruijven. Door ziekte echter van Mevr. Stainde Geus, kon die voorstelling echtet" niet doorgaan en werd de vereeniging De Maskerspelers bereid gevonden, op te treden met „Ynske van Fabricius. Al hoewel buiten den wedstrijd staande willen wij hier ook nog iets van zeggen. Het stuk is niet het sterkste van Fabricius, maar geeft toch gelegenheid tot sterk spel. Mej. Rensink gaf in de titelrol dikwijls heel goed spel, al maakten wij ook bij die vertol- king weer dezelfde opmerkingen als bij het wedstrijdstuk. Bovendien zal deze dilettante moeten leeren in de eerste plaats de uit te beelden persoon te geven, waardoor hun rol len niet zoo veel op elkaar zullen gaan lij- ken. Mej..To van Geemen was in dit stuk als Hanna veel en veel beter dan in Tzingani. Alleen heeft zij na zeer goede scenes nog al eens een inzinking. Wist zij deze uitbeelding op het zelfde peil te houden, dan was zij in deze rol een emstige concurrence geweest voor den personeelen prijs. Ko Oldenburg maakte een prachtig type van Ynske's broer. Besliste rolvastheid zou de uitbeelding echter ten goede komen. Aardig typeerde Gerard Meyer „de manke", doch Chris Meyer was als Petro zwak. Ook in hem moest weer iets van den zigeuner zijn, doch 't kwam er niet uit. Voor deelnemende vereenigingen en bezoe- kers is het een leerzame wedstrijd geweest. Kan men een volgende maal de prijzen hoo- ger maken, dan zullen zeker ook sterker dilet tanten vereenigingen uit Haarlem, Leiden, Den Haag, Amsterdam of Utrecht gaarne komen om den strijd feller en spannender te maken. De jury mocht van alle zijden, niet het minst van het Kl. Tooneel zelf, de meest mo gelijke medewerking ondervinden. In alle op- zichten kan van de prettigste samenwerking melding worden gemaakt. G. Stadsnieiiws. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE OVERSTROOMING. Heden, met hartelijken dank aan de mitde gevers, de volgende bijdrage ontvangen: De helft van de opbrengst van de colecte van den feestavond van de Burger IJsclub 34.07 Vorige verantwoording 1619,14 Totaal 1653,21 Bij de collecte-opbreugst bevond zich nog een 1 Mark-stuk, dat wij zullen inwisselen. POLITIENIEUWS. Door de politie alhier is een chauffeur van een autobus, zijnde een openbaar middel tot vervoer van personen, geverbaliseerd, terzake het vervoeren van meerdere personen, dan wettelijk toelaatbaar was. Bij onderzoek bleek de politie, dat er 5 personen te veel in waren, welke daaruit al ien zijn verwijderd, waarna de reis kon wor den voortgezet. Gisterenmiddag werd de politie telefo- nisch medegedeeld, dat er een meisje door een motorrijder op den Schermerweg alhier was aangereden. Bij 'n onnjiddelijk ingesteld on derzoek bleek, dat een zesjarig dochtertje van den aldaar wonenden S.,welk meisje links van den weg liep, zoodanig was aangereden, dat Dr. Jac. Degenaar overbrenging naar het Stadsziekenhuis noodig achtte. Den motorrijder treft geen schuld. Blijkens mededeeling van het Stadsziekenhuis is de toestand van het kind vrij goed. DE KARAKORUM-LEZING. Men verzoekt ons te melden, dat de zaal voor de lezing over de Karakorum-expeditie uitverkocht is. Bij voldoende deelname en in geval de spreker gelegenheid heeft zal nog een tweede lezing plaats hebben, waarvoor men naar uit een morgen te piaatsen advertentie blijkt, zich nu reeds kan laten inschrijven in Hotel Het Gulden Vlies. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 5.20 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. GEWEST NOORD-HOLLAND K. N. G. V. Men heeft thans definitief vastgesteld, dat de meester- en kampioenschapswedstrijden voor het Gewest Noord-Holland van het K. N. G. V. op 14 Maart of 9 Mei te Alkmaar zullen worden gehouden. OPENING SCHOENWINKEL. Zaterdag 6 Februari zal in het perceel Hoogstraat 16 „De Amsterdamsche Schoen- winkel" geopend worden, welke zaak annon- ceert dat zij prima schoenwerk voor spotprij- zen verkoopt. UIT HUISWAARD. Men meldt ons uit Huiswaard, dat men daar hedenmorgen de leeuwerikken reeds ge- hoord heeft. Een tiental dezer vogels steeg op en zon- gen het hoogste lied. Een bewijs van vroeg voorjaar? EENVOUDIGE RADIO-THEORIE PER RADIO. Maandag 8 Februari zal de heer Swierstra, radio-technicus der N.V. Philips Radio, zijn radio-cursus, „eenvoudige radio-theorie" ge- naamd, voor den microfoon van den H. D. O. voortzietten. Dien avond zal hij voor zijn, blijkens de ingekomen brieven uit een dui- zendtal juisteraars bestaand, gehoor, een der belangrijkste onderdeelen van het radio-toe- stel behandelen, namelijk den condensator. EEN DANKBE'TUIGING. Aan den Inspecteur van Vervoer der Ne- derlandsche Spoorwegen te Alkmaar is hei volgende schrijven gezonden door „Alcma- ria", Vereeniging tot bevordering van het V reemdelingcnverkeer Wij hebben tot ons groot genoegen gecon- stateerd, dat U de wagenfor'matie van trein No. 461 (die te 4.54 uur namiddags uit Am sterdam vertrekt), zoodanig hebt veranderd, dat in dezen sneltrein thans 4 assers loopen in plaats van de oude 3-assers. Hierdoor is een belangrijke verbetering in- getreden. Niet alleen is het reizen daardoor veraangenaamd, maar aan een o. i. gevaarlij- ken toestand, dat er materieel werd gebruikt, dat voor sneltrein-verkeer ongeschikt was, een einde gekomen. Wij betuigen U hiermede onzen dank voor de snelle en afdoende wijze, waarop U aan ons verzoek wel hebt willen voldoen. LOOP DER BEVOLKING VAN DE GEMEENTE ALKMAAR. In 1925 zijn alhier geboren 288 jongens en 280 meisjes, te zamen 568 kinderen, waarvan 7 jongens en 7 meisjes buiten huwelijk 10 jongens en 12 meisjes werden alhier-geboren uit elders woonachtige ouders, terwijl 5 jon gens en 4 meisjes elders geboren werden uit ouders, die in deze gemeente woonplaats had den. Als levenloos aangegeven werden inge- schreven 9 jongens en 6 meisjes. Overleden zijn 46 ongehuwde mannen, 41 ongehuwde vrouwen, 90 gehuwde mannen, 75 gehuwde vrouwen, 30 weduwnaars, 58 weduwen en 1 van echt gescheiden vrrfuw, to taal 166 mannen en 175 vrouwen, of te zamen 341 personen. 46 mannen en 37 vrou wen zijn alhier overleden, die elders woon plaats hadden, terwijl 7 mannen en 10 vrou wen, die hier woonachtig waren, in een andere gemeente overleden. Het getal huwelijken bedroeg 177, te we ten: 155 tusschen jonkmans en jongedoch- ters, 3 thsschen jonkmans en weduwen, 5 - tusschen weduwnaars en jongedochters, 5 tusschen weduwnaars en weduwen, 2 tusschen jonkmans en van echt gescheiden vrouwen, 5 tusschen jongedochters en van echt geschei den mannen en 2 tusschen gescheiden man nen en vrouwen. 11 echtscheidingen werden ingeschreven. De bevolking, die op 1 Januari 1925 12766 mannen en 13706 vrouwen, totaal 26472 personen, bedroeg, vermeerderde door geboorte en vestiging in de gemeente met 1411 mannen en 1538 vrouwen, terwijl zij verminderde door overlijden en vertrek uit de gemeente met 1087 mannen en 1241 vrou wen, zoodat zij op 1 Januari 1926 bestond uit 13090 mannen en 14003 vrouwen, totaal 27093 personen. FEESTAVOND BURGER IJSCLUB 't Was gisteravond in de geheel gevulde Harmoniezaal weer echt gezellig, zooals het altijd pleegt te zijn op de feestavonden van de Burger IJsclub. De voorzitter, de heer Pels, met luid ap- plaus begroet, heette alien hartelijk welkom en betreurde het alleen, dat men ditmaal weer geen ijswedstrijden had kunmen houden. Alles was geregeld, maar onbetrouwbaar ijs maak te aan alle plannen een einde. Na 10 Febr. zal door de club de gebruikelijke uitdeeling gehouden worden. Nadat de voorzitter had gewezen op de mooie prijzen voor de fouteowedstrijd in het programma, deelde hij mede, dat men zoo gelukkig geweest was, den heer J. Gosschalk bereid te vinden een goed specialiteiten pro gramma te verzorgen en hij twijfelde niet of het zou naar aller genoegen zijn. Nu direct dient erkend, dat men inderdaad ditmaal uitstekend is geslaagd. De heer Gos schalk heeft een programma gebracht, dat tot de besten behoort ooit door de B. I J. ge bracht, en toen de heer Pels den heqr G dan ook aan't slot dankte, stemde het publiek door een hartelijk applaus met zijn woorden in. Een gbed orkest zorgde voor afwisselende muziek, terwijl de artisten door een zeer ge- routineerd pianist van het gezelschap werden begeleid. Allereerst trad op Stella Seemer, onze be- kende Hollandsche soubrette. Deze is op weg onze eerste kracht te woroden op dat gebiea Haar uitstekende beschaafde voordracht trof ook nu weer en in haar typeering zoowel als in haar laatste nummer „De koe". gaf zij iets fijns te zien. Eerst zong zij van de modegrap- pen, later 't mooie: „In verzoeking" en tot slot heel guitig: De koe. Haar succes was zeer groot. Het tweede nummer bracht ons Greta Gar- ganie, een uitmuntende jongleuse, die inder daad op dit gebied verrassende nieuwe staal- tjes deed zien, die door het publiek ten zeer- ste werden gewaardeerd. Zeer mooi werk. Pierre Leenhouts, de gevierde humorist, had met zijn leuke liedjes en grappen, weer spoedig het pleit gewonnen en bracht er een echt vroolijke stemming in. Dansfantasieen van de dames Garay volgden, waarna Bart Elfrink het eerste gedeelte van het program ma sloot, met emstige en vroolijke liedjes, waarbij dapper werd meegezongen. Na de pauze waren het vooral twee prach tige nummers, die de aandacht vroegen. Eerst „La Marena" een danseres, werkende in fan- tastische lichteffecten en tegen fraai gepro- jecteerde achtergronden. Een drietal schijn- werpers voldeden hierbij ten zeerste De bij- zondere lichteffecten verhoogden de waarae van dit nummer. Inderdaad iets eersteklas. En dan de drie acrobaten (les trois Ajax) 1 Wat deze drie kranig gebouwde athleten lie- ten zien, was werkelijk bijzonder. De moei- lijkste en zwaarste toeren werden met het grootste gemak uitgevoerd. Twee ervan gaven nog een nummer aan de rimgen, dat bewon- dering afdwong o.a. een kranige christen- stand. Pierre Leenhouts en Elfrink traden ook na de pauze met succes op. Het uitgebreide pro gramma maakte dat het al over twaalf was, toen het laatste nummer was afgewerkt. Maar het publiek was ten zeerste voldaan. Een collecte voor de slach+offers van de watersnood bracht ntim 68 op. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen welgesiaagden feestavond van de zoo popu late Burger IJsclub. VRIJSTELLING. Bij beschikking van den Minister van Oor log, is aan den dienstplichtige C. Bruijn, uit deze gemeente, met ingang van 16 Maart woudTs I- V.,

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2