Alkmaarsche Gourant Het ondergrondsche syndicaat. m m w m m in Konderd Acht en Twintigste Jaargang. ALKMAAR. L, FRAKKEKOERG, FEU1LLETON. Een meening, die men vele malen hoort: Adverteert in de Alkmaarsche Courant! 13 13 1! ill H3 SE m 1 1 1 1 1 So. 93 1926 Vrjjdag 5 Februari. Gemengd Nieuws BRAND IN EEN HOTEL TE ARNHEM. Gisternacht omstreeks half 3 ontdekte een der logeergasten van het hotel Oranje Nas sau te Annhem, dat zijn bed in brand stond. Hij riep dadelijk de hulp in van den nacht portier, die de brandweer waarschuwde en de 14 andere logeerkasten wekte. Voordat de brandweer ter plaatse was, waren alle overi- ge gasten reeds in veilighid gebracht. Binnen een half uur was men den. brand, die ook rweeds de aangrende kamers had aange- tast, meester, zoodat de brandweer kon inruk- ken, nadat aan de nachtportier opdraeht was gegeven, telkens de plaats, waar de brand gewoed had, in oogenschouw te nemen. Toen de nachtportier omstreeks half 5 voor de vijfde maal boven kwam, bemerkte hij dat er opnieuw brand was uitgebroken, zoodat alle gasten, die reeds weer naar bed waren, opnieuw moesten gewekt worden. De brand- iWeer was spoedig weer met groot materiaal aanwezig en slaagde er weer in den brand in. korten tijd te blussehen. Door een en ander js behalve vrij belangrijke brandschade een zeer belangrijke waterschade aangericht. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat een logeergast, een Engelschman. wiens bed het eerst in brand stond ,in zijn bed sigaret- ten gerookt heeft. De man is door de politie in verhoor genomen. De schade wordt door verzekering gedekt. Nader bericht de N. R. Crt. Het bericht omtrent den brand in hotel Oranje Nassau te Arnhem eischt eenige ver- betering. De eerste maal, dat de brand ont dekt werd, is deze n.l. door het personnel ge- bluscht en juist daaraan is het waarschijnlijk te wijten, dat de brand in veel ernstiger mate ten tweeden male uitbrak. Men had n.l. ge- meend dat het vuur in het bed geheel gedoofd was en er niet aan gedacht, dat kapok hard- nekkig blijft smeulen. De kapokmatras is dan ook opnieuw gaan branden en toen de portier tegen den morgen nog eens ging kijken, stond de geheele kamer op de bovenste verdieping in lichte laaie. Eerst toen werd de brandweer gealarmeerd en het bleek al dadelijk, dat de brand een zoodanigen omvang had aangeno- men, dat met groot materiaal moest worden uitgerukt Met vijf stralen werd het vuur aan- getast, van buitenaf met behulp der magyrus- ladder; van binnen kon men het vuur niet be reiken. Inmiddels sloegen de vian.men reeds boven den vleugel aan de Stationsstraat uit. Den ovexigen 40 logeergasten (geei. 14) werd aangeraden het gebouw te verlaten. Zij von- den voorloopig in de eerste klas wachtkamer van het station een onderdak. Men wist den brand te beperken tot eenige kamirs, doch de geheele vleugel en het daaronder gelegen restaurant kregen aanziemijke waterschade Tegen 8 uur kon de brandweer inrukken De exploitatie van het cafe-restaurant en hotel kan normaal doorgaan. GEBEDEN VOOR HET HEIL VAN DE KONINGIN. Op order van den Soesoehoenan van. Soe- /akarta zullen alle moslims in alle mesjids (moskeeen, bedehuizen) op 7 Februari bidden voor het heil van de Koningin. TUINKUNST. Men meldt uit Wageningem: De driedaagsche cursus in Tuinkunst, ge- organiseerd door den Bond van Nederland- sche Tuinkunstenaars, is gister te Wagenin gen begonnen. Aanwezig waren o.a. leden van den Bond, enkele professoren en vele studenten der Landbouwhoogeschool, benevens tal van be- langstellenden. De bezoekers kwamen uit alle deelen van het land, totaal ongeveer honderd. Deze eerste bijeenkomst werd gehouden in het collegelokaal voor geologic. De voorzitter van den Bond, de heer Poort- man, opende de vergadering en tevens d-n cursus met een woord van welkom, waarin hij het doel van den cursus schetste en tevens de sprekers dankte voor hun bereidwilligheid tot het houden van een voordracht. Vervolgens sprak Prof J. van Baren, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool, over: Het Alpenlandschap en zijn schoon- Wii sluiten abonnementen af voor he' een-, twee-of driomaandetekscheoiiderhouil uwer schrijtinacliines op zeer billfjke condities. Door Mrs. C. N. Williamson. Nederlandsche vertaling van Ada van Arkel 52) Wat hemzelf betrof, hij was naar Glentor- ly gekomen om een heel wat grooter rol te spelen dan Camille, n.l. niets meer of minder dan iemand te vermoorden voor een invloed- rijken klant van het Syndicaat. Die persoon v "S kapitelh Derby. Franklin had niets tegen 1 persoonlijk gehad, totdat hij verliefd was g orden op Lady Viola. Toen was hij beslo- tenlCamille, die hij van plan was geweest in alles te helpen links te laten liggen, met Lady Viola te trouwen en zich uit het Syndicaat terug te trekken met het aanzienlijke fortuin, dat hij zich in zijn beroep had weten te ver werven. Hij was het, die op kapitein Derby gescho- ten had, nadat hij hem in een anoniemen brief een plaats van ontmoeting had opgege- ven en gezegd had, dat hij hem belangrijke mededeelingen had te doen omtrent de ware afkomst van den jongen man. De hond Bruce had zijn plan verijdfeld door hem aan te val- len en in zijn pols te bijten, zoo emstig, dat hij de hulp van Camille had moefen inroepen. Hij had een afspraak in de geheime kamer d:enzelfden nacht met den man die kapitein Derby's dood bevolen hacLg— de voorname klant, in wiens voordeel net was, dat Derby uit dien weg werd geruimd. Ze moesten elkaar dadt ontmoelen, omdat het een geschikte plaats was voor den client, die komen en gaan kpn langs een onder- heid. In den namiddag sprak de heer H. Ra maer. lector in het handteekenen aan de Landbouwhoogeschool, over: De ontwikke- ling van de landschapsschilderkunst van de 14de tot de 18de eeuw. De voordracht van den. heer Ramaer werd gehouden in de collegekamer van het instituut voor microbiologie. Aldaar werd gister en vandaag een keurcollectie boek- en plaatwer- ken tentoongesteld op het gebied van land- schapschilderkunst, agrogeologie, teekeningen en schilderijen door voordrachtgevers, de heeren Ramaer en Hartogh Heijs van Zoute- veen. IN DEN VREEMDE OVERLEDEN. De bijna 21-jarige Zuid-Afrikaansche stu dent Daniel de Wet, die door pokken was aangetast is gister in het gemeentelijk zieken- huis te 's-Gravenhage overleden. BIJ DE DOORBRAAK BIJ NEDERASSELT. De correspondent van de N. R. Crt. te Grave schreef aan zijn blad: Toen wij vanmorgen vernamen, dat de mi nister van binnenlandsche zaken en land- bouw, jhr. De Geer, vergezeld van de heeren Kaakebeeke, inspecteur van landbouw; Van de Ven., burgemeester van Son en voorzitter van den Ned. Chr. Boerenbond, en Deckers, rijkslandbouw-consulent en directeur van de Rijkslandbouwschool in Den Bosch, na eerst op het stadhuis te Grave een onder- houd met den burgemeester dier gemeente gehad te hebben, naar Neder- en Overasselt zou gaan, om een algemeenen indruk van de schade aldaar te verkrijgen, zijn we ook de Maas overgegaan. Eerst ging de minister de doorbraak in den Maasdijk en den Nieuwen Maasdijk in oogenschouw neemn. Na daar een wijfe ver- toefd te hebben, begaf het gezelschap zich naar den dorpsweg Neder-AsseltOver-As- selt, waar de burgemeester van Over- en Ne der-Asselt en Balgoy, de heer Van den Heny, met den oudsten wethouder, ten Bruysten, en den gemeente-secretaris aanwezig was. Zijne excellentie zeide, dat B. en W. van die ge meente zich met een verzoek om schadever- goeding moesten wenden tot het algemeen Watersnoodcomite, en dat hij dit verzoek zou steunen. De heer Deckers meende, dat het de voor- keur verdiende, de ongeveer 50 H.A. weiland en bouwland, welke nu diep onder zand en grind bedclven zijn, weer daarvan te ontdoen, boven het geheel prijsgeven van die grond- oppervlakte. Ook werd het raadzaam geoordeeld, dat de plaatselijke afdeelingen van Over- en Ne der-Asselt van den Nederl. Christ. Boeren bond zich tot het Watersnoodcomite en het Rijk zouden wenden om steun. De heeren lieten doorschemeren, dat er wel steun voor deze zoo zwaar getroffen kleine landbouwers zou komen. De minister ging over Grave, waar werd gegeten. naar Den Bosch terug. Op den grindweg Njder-AsseltOver- Asselt, waarlangs thans weer (hoewel met moeite en nog hier en daar door het water), karreu passeer°n spraken we nog met bur gemeester Van den Henij, die ons vertelde, dat nadat een paar noodduikers (ter doorla- ting van water uit de doorbraak in den Maasdii'k) zouden zijn aangebrachL het wer- ken aan die.i weg voorloopig zou gestaakt worden, totdat het water zoover gevallen zcu zijn. dat men tei in de slaoten gevloeide grind daaivit kon schcppen om daarmee den weg. te begrinten Verder vernamen wij bij de wcrken van den nieuwen Maasdijk dat morgen de heeren Rooseboom.en van Loon, inspecteurs-gene- raal van den rijkswaterstaat te 's-Graven hage, de Groot, hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat te Arnhem, en dr. Went- holt, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat te Nijmegen, de werken van den nieuwen Maasdijk geinspecteerd hebben. Een der in- specteurs-generaal betuigde den heer Tim- mermans, directeur van de aannemersmaat- schappij, zijn tevredenheid over den goedien voortgang van het werk. Deze heeren, die per auto uit Nijmegen gekomen waren, ver- trokken met de stoomboot van den rijkswa terstaat De Inspecteur Roose naar Alfen, om ook daar de dichting van de gaten in den Maasdijk in oogenschouw te nemen. Verder gingen we met ir. De Bruyn en dijkgraaf Bruysten langs den nieuwen Maas dijk, waar thans een zeer groote bedrijvigheid heerschte; 238 man waren bezig dezen dijk, in verband met den uit Maastricht geseinden was van 67 c.M., voor morgenavond te heb ben op een hoogte van 11.50 M. N. A. P. Mocht de was van de Maas zoo aanhouden, dat het water tegen den nieuwen dijk zou komen te staan, dan zal men een rijshcutbe- grondsche gang, dio naar de ruins van een ouder kasteel liep, dat door de Glentorly's ge- bouwd was en door brand was vernield, voor het nieuwere huis gebouwd werd. Camille werd daar geroepen om de wonde te verbin- den en intusschen was er veel bleed verloren geraakt, eer het gestelpt kon worden. Fran klin wist toen nog niet, dat de benedenkamer pas betrokken was door de machineschrijfster, die juist aangekomen was, maar later, toen hij wist dat de kamer in gebruik was geno men, had hij alle noodige bijeenkomsten er- gens anders gehouden. Toen de eerste aanslag op kapitein Derby's leven mislukt was, werd er een ander plan uitgebroed. Daar Derby iederen dag in Car- rington's auto uitging werd de chauffeur omgekocht om ziekte voor te wenden en werd een van de wielen van den wagen onklaar ge- maakt. Ook dit was verkeerd uitgeloopen, het eenige goede ervan was, dat ze de juweelen van Carrington hadden kunnen bemachtigen terwijl hij bewusteloos was. Ondertusschen was John Monro, de secre- taris van mr. Mc. Kinnon, omgekocht. Daar men \vis1 dat hij vtthefd was op Sheila "u- glas en Sheila Douglas in vertrouwen werd genomen door Lady Ethington en Mark Car rington, had men gehoopt dat ze door Munro als werktuig zou kunnen worden gebruikt. Maar Munro wist niets van het syndicaat af. Hij dacht dat Franklin de man, die hem een buitengewone verleiddijke omkoopsom had aangeboden alleen de verlangde „coup" wilde uitvoeren. Zoo werd het ondergrondsche syndicaat al- tijd geheim gehouden en goed gediend1. De eenige goede dienst, dien Sheila Dou glas hem ooit bewezen had, zei Franklin, was, dat ze hem in staat had gesteld Lady Viola sdag aanbrengenr. Vooral de dijtkgraaf drong hier op aan, ter meerdere zekerheid om den nieuwen dijk te behouden. De dijk heeft nu reeds een voet- breedte van 15 M., en de kruin is gemidideld 7 M. breed. Voor een gedeelte is het talud buitendijks reeds zoover gereed, dat de be- dekking met zoden, welke men' bezig was te steken, kon aangebracht worden. Wij hoor- den ir. De Bruyn tot den dijkgraaf zeggen: „het geeft nu toch een rustig gevoel, dat we, ook al zet de was door, aan den binnenkant voldoende kleinmaterjaal hebben, ter verster- king van den dijk". (Sommigen van het polderbestuur hebben in de gecombmeerde vergadering te Nijmegen critiek geoefend, dat men den dijk met zulk een grooten bocht had gelegd). Onder het naar huis gaan vertelde de dijk graaf ons, dat de heemraden Berber en Van der Putten met hem de deputatie zullen vor- men, die aan den minister van waterstaat een request om subsidie van het rijk zal aanbie- den en mondeling nog zal toelichten. Waar schijnlijk zal deze deputatie uit het polder- district, het Rijk van Nijmegen, dan ook nog naar den minister van financien gaan om steun te vragen. De hoofdgeefde Festen, die mede verzocht werd, deel van deze reputatie uit te maken, heeft voor de eer bedankt. Morgen zullen deze heeren in verband met het gaan naar Den Haag te Nijmsgen besprekingen houden; men zal zich dan tevens tot het ingenieurs-bureau Van Hasselt en De Koning te Nijmegen wen den, om een plan te maken voor de ophoo- ging en verzwaring van den Maasdijk te Over- en Nederasselt. DE -REGEERING EN DE FEDERATIE VAN PERSONEEL IN OPE NBA REN DIENST. Het bestuur van den Nederl. Federatieven Bond van personeel in openbaren dienst heeft van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie den volgenden brief ontvangen: „Door de beslissing van de regeering, dat aan de departementen van algemeen bestuur en door de hoofden der daaronder behoorende takken van dienst niemand van uwen bond meer zal woren te woord gestaan, verkeert uw organisatie in een geval als bedoeld in de slotzinsnede van art. 2 van het reglement voor de commissie van overleg van het staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en telefonie. Het lidmaatschap van de door u aangewezen vertegenwoordigers in die com missie is derhalve thans vervallen". Het Federatiebestuur heeft hierop het vol- gende geantwoord: „Tot heden is ons bestuur van een geno men beslissing van de regeering, dat aan de departementen van algemeen bestuur en door de hoofden van dienst niemand van onzen bond meer te woord zal worden gestaan, niets officieel bekend. Nog minder van de motie- ven, welke de regeering, tot het nemen van dit besluit hebben geleid. Information omtrent de al of niet juistheid van dit besluif waren vruchteloos. Het spreekt vanzelf, dat ons bestuur onder deze omstandigheden het lidmaatschap van onze vertegenwoordigers in de postal e com missie .niet als vervallen beschouwd, maar onverkort handhaaft." De Nederl. Syndicalistische Fderatie van overheidspersoneel heeft aan den minister- raad geschreven, dat ze zich afgezien van den toon van het telegram, dat de Nederl. Federatieve Bond van personeel in openbaren dienst aan de ministers heeft gezonden in beginsel geheel vereenigt met de houding van dien bond. Zij spreekt deh wensch uit, dat de vakvereenigingeri in den lande zich soli- dair zullen verklaren en geen onderhoud met de verschillende departementen gedurende dit conflict zullen aanvaarden. EEN GESCHENK AAN DE KONINGIN. De hoofdredactie van „Timotheiis" heeft als uiting vhn dankbaarheid voor wat H. M. de Koningin deed gedurende dem watersnood, haar een N. Testament in toepa$selijke uit- gaaf aangeboden. De hoofdredactie ontving daarop het volgende antwoord: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij op- gedragen den heer hoofdredacteur van het Christelijk Weekblad „Timotheiis" Haren bij- zonderen dank over te brengen voor zijn schrijven van 21 Januari j.l. en voor de daarmede gepaard gaande aanbieding van het smaakvol ingebonden exmplaar van het Nieuw-Testament in nieuwe vertaling. Hare Majesteit is zeer getroffen door uwe fijnge- voelde attentie, en Hare Majesteit waardeert hoogelijk de gevoelens van den Timotheus- kring, welke door uw schrijven tot haar spre- ken. De Particuliere Secretaris van H. M. de Koningin, (w. g.) Van Geen." te beschermen tegen de kwaadwilligheid van de vrouw, die haar als dievegge had will en laten arresteeren. Als Sheila niet naar hem toe 'was komen Snellen om hem te zeggen wat er op het punt stond te gebeuren, zou hij het niet in tijds geweten hebben om het meisje, dat hij liefhad, te redden. Nu had hij eenvou- dig Camilla Vainka bevolen hem in de gehei me kamer zonder dralen te ontmoeten. Ze had het bevel niet in den wind durven slaan en was naar het rendez-vous gekomen, haar wraakneming tot later uifstellend. Franklin was haar spoedig gevolgd en we- tendte, dat overreding of dreigement, waar het Viola betrof zonder succes zouden zijn, was hij zacht naar de vrouw toegeslopen en had haar in den rug gestoken. Ze was dood voor- over gevallen zonder een kreet. Franklin was er zeker van geweest, dat de doode vrouw daar veilig den geheelen dag kon blijven liggen, daar niemand, behalve hij- zelf en de client van het syndicaat, vooi wien hij werkte, wist, dat de geheime kamer niet vernield was door het instorten van het to- rendak. Daar er voor dien nacht besloten was brand te stichten een brand waarin het on- vermijdelijk scheen, dat kapitein Derby moest omkomen zou Jiet gemakkelijk zoo te rege- len zijn, dat de vlammen zich verder uitbrei- den en ook de toren met de geheimen, die er- in verborgen waren zouden vemielen. Als hij niet Sheila had willen sparen, zou ze als gewMonlijk in de torenkamer hebben geslapen. Dan zou ze niets hebben gehoord of vermoed, er zou geen alarm zijn gemaakt en het plan zou gelukt zijn. Dit alles vertelde Franklin in weinig woor- den en pas aan het einde daarvan kwam hij aan dat deel van de geschiedenis, dat voor Ik behoef niet te advertee- §n als ik er voor zorg, dat jjj n ren jjj m'n etalages steeds aantrek- jjj jjj kelijk en verzorgd blijven" jjj Zij, die dit zeggen, hebben JJ jj ongelijk, het publiek moet tot If U de etalage komen, de annonce jj| echter komt tot het publiek. L: Om een grooten kring van* jjj H menschen in Noord-Holland te bereiken is er een manier; W DE GENERALE SYNODE TE ASSE-N. Om 9 uur gisterochtend heeft, naar de N. R. Ct. meldt, de voorziter, ds. K. Fernhout, de 8ste zitting geopend. Hij liet zingen Psalm 92 2 en 4 en ging daarna voor in gebed. De praeses hield vervolgens appel nomi- naal, waarna de scriba, dr. G. Keizer, de notulen van de zevende zitting las. De voor zitter deed vervolgens mededeeling van een ingekomen brief van ds. L. Smilde van Haastrecht namens mevrouw de wed. dr. J. C. de Moor, waarin de synode nogmaals dank werd betuigd voor de in droeve dagen ontvangen bewijzen van medeleven. Vervol gens ging de synode wederom in comite-gene- raal. 1 Na opheffing daarvan stelde gisterochtend de praesese in openbare zitting voor, het na- volgende: Besloten is de zitting van de synode, in comite-generaal van Woensdag 13 dezer on der het zegel der geheimhouding te lichten en op te nemen in de acte der synode. Voorts: De generate synode, gehoord heb- bende de besprekingen in de kerkrechterlijke commissie over de zaak dr. Geelkerken met de afgevaardigden van de Ger. kerk Amster dam Zuid over de erkenning harerzijds van de huidige Generate synode, besluit de be- handeling dezer zaak voort te zetten, onder de uitdrukkelijke verklaring, dat het indienen van de protesten van Amsterdam Zuid, ook na de uitspraak van de synode over haar eigen wettigheid en het feit, dat de afgevaar digden van Amsterdam Zuid handelden en bleven handelen met de commissie der Gene rate. synode over de zaak dr. Geelkerken, in- houdt de erkenning van de wettigheid dezer synode. Aldus wordt besloten. De synode gaat dan weer in comite-gene raal. Nog kunnen wij mededeelen: le. dat deze week na Vrijdagmiddag half 5 geen vergaderingen noch van de Synode, noch van de commissie's 'worden gehouden 2e. dat aan H. M. Koningin namens de Sy- nocle een telegram van gelukwensch zal wor den gezonden bij gelegenheid van Haar zil- veren huwelijksfeest. De volgende boodschap is door de Synode aan de Gereformeerde Kerken in Nederland gezonden: De Generate Syyode van de Ger. Kerken te Assen wekt alle kerken in het va- derland op om op den a.s. Zondag in den dienst der gebeden met dankzegging en smee- king het zilveren huwelijksfeest van ons Ko- ninklijk Echtpaar te gedenken. Namens de Generate Synode: het modera- men: K. Fernhout Mz., praeses, H. W. La- man, assessor, dr. G. Geiser, le scriba, J. P. Klaarhamer, 2e scriba. WAAGMUSEUM TE ENKHUIZEN. In het afgeloopen jaar hebben belangstel- lenden zooveel materiaal voor het Waagmu- seum te Enkhuizen aangeboden, dat er in het gebouw geen plaats meer is, om alles naar behooren te exposeeren. Het ligt thans in de bedoeling van de commissie, de eerste verdie ping van den bekenden Drommedaris tot mu seum in te richten. Een groot aantal voorwer- pen is reeds naar dit gebouw overgebracht. DE ZILVEREN BRUILOFT VAN DE KONINGIN EN DEN PRINS. De Amsterdamsche feestcommissie deelt mee, dat het huldeblijk van de burgerij aan het Koninklijk echtpaar ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest zal bestaan in een schilderij van G. H. Breitner: EH Dam- rak te Amsterdam. Dit huldeblijk zal verge- Viola Rayne's toekomst'van het grootste be- lang was. „Ons Syndicaat speurt de geheimen van rijke menschen na," zei hij, „of van menschen die rijk zouden zijn of een titel hebben als iemand anders er niet was. Dan biedt het zijn hulp aan om een verlangd doel te bereiken, en daar het nooit een client lastig valt, die niet al iets te verbergen heeft, waagt het syn dicaat er niets mee. Het is nog nooit door een client verraden en heeft ook nog nooit een client verraden. Ik verraad nu ook niemand, omdat de man, voor wien ik in opdraeht van het syndicaat handelde, al verraden is. Car rington zag zijn gezicht, dat weet ik, en moet hem hebben herkend, daar de man nog pas een paar uur tevoren hem had laten roepen om hem uit den weg te hebben, terwijl ik den brand stichtte. Niet dat die man of ik er veel om gaven of Carrington leefde of dood was, maar hij zit altijd laat te lezen in zijn kamer en we vonden het veiliger voor onze plannen, dat hij er niet zou zijn. „Carrington zag hem, toen hij trachtte Derby dood te schieten en mij raakte en hij werd bovendien nagezeten door een man, die jonger is dan hij. Ik spreek over Lord Glen- torlv" „Wij het syndicaat hadden ontdekt, dat er een geheim bestond in de Glentorly fa- milie. De zoon van den ouden Lord, de voor- ganger van deze, was verdwenen en naar men veronderstelde, dood. Als hij niet gestor- ven, was'zou de tegenwoordige Lord Glentor ly niet de erfgenaam zijn geworden. Maar dat was het geheim niet. Het geheim was dit: „De zoon van den ouden Lcrd Glentorly had altijd de torenkamer, waar juffrouw Dou glas geslapen heeft. Hij was verliefd op een mei&ie beneden zijn stand, zijn vader ontdekte zeld gaan van een door den Amsterdamschen sierkunstenaar T. Nieuwenhuis vervaardigd album met de namen van de deelnemers. De schilderij en het album worden in de volgende week ter bezichtiging gesteld in den kunsthandel van de heeren Van Wisse- lingh Co., aan het Rokin. Het huldeblijk met het album zal op een nader door Hare Majesteit te bepalen tijdstip worden aange boden. Op den herdenkingsdag zullen de Koningin en de Prins der Nederlanden uit naam van de burgerij van Amsterdam een bloemstuk ont vangen. ProTiaciaal Nienws UIT HEILOO. De zangvereeniging „Harmonie", directeur de heer Joh. Brands, en beschermvrouwe mevrouw Maas Geesteranus-de Lange, gai Woensdagavond een uitvoering in „de Rusten- de Jager". Het podium, dat kwistig was versaerd, deed vermoeden, dat er iets bijzonders aan de hand was en dat was ook zoo, want onze zang vereeniging vierde haar 20-jarig bestaan en de burgerij had zich in grooten getale opge- maakt om bij dit feestelij k gebeuren tegen- woordig te zijn. Voor dezen avond was medewerking ver- kregen van de dames A. Maas Geesteranus (sopraan), Stans le Cosquino de Bussy (alt) en Jenny Hoefcsfra (piano), terwijl de firma Ypma van Alkmaar hare medewerking had verleend door het beschikbaar stelten van een piano. Alvorens het rijk varieerend programma werd afgewerkt, trad de heer J. Rus, voorzit ter der vereeniging, naar voren cm te dank-en voor de groote belangstelling. Spr. ging de wordingsgeschiedenis der zangvereeniging tot heden na. Twintig jaar is voor een zangvereeniging een langen tijd, want het gaat men repe- teert zomer en winter door met groote moeilijkheden gepaard. De groote keersprong in de geschiedenis is de komst van onzen directeur geweest, die maakte een einde aan de jaarlijksche herdenking vroeger was dit fuif, waarin de leden het ver hadden ge bracht en bracht ernstige studie, en harding om iets te bereiken, er vcot y de plaats. En het succes is niet uitgeblev^. Spr. herinnerde aan de lauweren die de ver eeniging verleden jaar in Haarlem had ge- oogst en wat een succes van beteekenis was. Hiervoor, mijnheer Brands, onzen dank. (In- stemming). Trots dit succes is de vereeniging in ledental teruggegaan van 66 tot ruim 40. Dit is ontmoedigend en spr. deed een beroep op hen die liefde voor de muziek hebben, om dit aan te vullen. Spr. sprak de hoop uit, dat het ons onder de eminente leiding van den di recteur, gegeven zal zijn het 25-jarig bestaan van de vereeniging te vieren. Na het officieele gedeelte werden we ver- gast op Ellen" van Dr. Fred, van Eden, mu ziek van Isr. Olman. Met dit werk won het gemengde koor op de Internationale Zang- wedstrijd te Haarlem den len prijs met alge- meene stemmen en den 2en eereprijs met 4 tegen 1 stemmen. Reeds dadelijk was het koor in volte ache om dit mooie werk tot zijn voile properties te brengen en hef is daarin ten voile geslaagd, o. i. is echter wel noodig dat het mannenkoor uitbreiding krijgt. Daarna zong mej. A. Maas Geesteranus een Aria uit .Judas Maccabaus" en haar dat en verbood den jongen het meisje te zien. Niet lang, na een twist die vadfer en zoon over dit onderwerp hadden, werd er een aan slag gepleegd op het leven van den ouden man. Iemand sloop des nachts in zijn kamer en trachtte hem te vermoorden, maar de ou- de man riep om hulp en die hulp die kwam. De moordenaar ontsnapte, en liet alleen een mes achter, dat behoorde aan den eenigen zoon van Lord Glentorly. Na dien nacht werd de jonge man nooit weergezien en zijn vader bleef leven en hield hem voor schuldig. De jongen was klaarblijkeliik gevlucht langs den. geheimen weg van zijn kamer in den toren en den volgenden morgen vond men de bloe- dige vingerafdrukkei: op het kussen. „Na dit voorval werd de tegenwoordige Lord Glentorly die onthoud dit ten tijde van den moordaanslag op het kasteel logeerde door zijn oom geadopteerd. La ter, toen bewezen was, dat zijn zoon in Aus- tralie gestorven was, werd hij erfgenaam van den titel en goederen, die niet zooveel zouden beteekenen, als er niet pas steenkool ontdekt was in het land. „Wij van het syndicaat kregen de lucht van dit geheim. We kwamen er achter, dat de jon- geman het meisje, dat hij liefhad getrouwd had, maar dat men haar had wijsgemaakt, dat haar huwelijk ongeldig was en zij had toen haar echtgenoot verlaten. Later was er een zoon geboren terwijl zij in groote armoede verkeerde en kort na zijn geboorte was zij ge storven. Wij volgden elk spoor, en ontdekten met veel moeite dat het kind uit een provinciaal- vondelingenhuis v.as gehaald en door een liefdadige oude dame "was aangenomen. Dat kind is nu een man en staat bekend als kapi tein Derby. (Slot volgt)

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5