DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een blijde dag voor Nederland. No. 31 flonderd acht ©n twintigste Jaargang 1926. ATbonnomentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanflcn f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Aflyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatottfmU. Bileven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. ZATERBAG 6 FEBRUARI Gemengd Nienws. Dil nummei besiaai uit 3 bladen. Morgen, 7 Februari 1926. zal het vijf-en- twintig jaar geleden zijn, dat onze Koningin in het huwelijk trad met den Hertog van Mecklenburg Schwerin, die op dienzelfden dag den titd van Prins der Nederland en heeit gekregen. In een uitvoerig artikel in dit rtummer worden vele historische bijzonderheden mech- gedeeld en worden voornamelijk de gebeurte- nissen weer in herinnering gebrachk die rechtstreeks met dit koninkliik huwelijk in verband staan. Wanneer wij dan ook op cie eerste bladzijde onzer courant een enkel woord over den dag van morgen willen schrijven, dan is dit uit- sluitend om even op de beteekenis van dit zil- veren feest te wijzen en te doen uitkomen, dat een gedenkdag der Oranje's voor geheel Ne derland een dag van bijzondere vreugde moet im- Vijl-en-twintig jaar, een kwart eeuw, is in een menschenleven een tijdperk, dat het mooi- ste deel van jeugd en ontwikkelingsjaren kan omvatten. Wanneer wii de thans overal weer naar vo- ren gebrachte portretten van het koninklijk echtpaar uit 1901 bekijken, dan zien wij een jonge vrouw en een jongen man. beiden vol wenckracht en levensiust. beiden vol idealen, bereid om samen door het leven te gaan, om elkander te helpen de moeilijkste taak, die iemand wachten kan. het goed en rechtvaardig besturen van land en volk, zoo plichtsge- trouw mogelijk tot vervulling te brengen. De jaren komen en gaan, vroolijke en droe- ve dagen wisselen in elk gezin elkaar af, maar de plicljt blijit het landsbelang in alle om- standigheden voor alles naar beste krachtcn te behartjgen. En wanneer wij nu de portretten der ko- ninklijke familie met die van voor vijl-en- twintig jaar vergelijken, dan zien wij een man en een vrouw, die de beste jaren van hun leven reeds achter den rue: hebben, maar waarvan naar waarlieid kan getuigd wo 1 den, dat zij elkaar al dien tijd trouw zijn gebleven, trouw in het huwelijk, trouw in wederzijd- sche toewijding en steeds bereid om voor te gaan in alles wat ons land en ons volk ten zegen kan strekken. Een koninklijk huwelijk is zoo geheel an- ders dau een verbintenis van ieder ander, omdat een goed vorst eigen leven dienstbaar maakt aan de welvaart van zijn volk. Dat schept zoo vele verplichtingen, dat ve- len een koninklijk huwelijk eenvoudig ah een noodzakelijke ceremonie beschouwen, als een regeeringsdaad zonder meer, door welker vol- trekking de beste waarborgen voor een rustig volksbestaan worden verkregen. Niemand zal ontkennen, dat ook voor het huwelijk onzer Koningin zeker met groote voorzichtigheid naar een passend echtgenoot gezocht is, maar vast staat boven alles en na vijf-en-twintig iaren kan dit onomwoncen getuigd worden dat dit huwelijk zeer ge- kkkig geweest is en dat de idealen. die voor een kwart eeuw door het bruidspaar werden gekoesterd, volop in vervulling gegaan zijn. Het huwelijk van het koninklijk echtpaar heelt weinig schokkende gebeurtemssen ge- kend. Het is in de vijf-en-twintig iaren die nu achter ons liggen rustig en kalm verloopen, al heeit ons volk dan ook ten voile in vreugd en droefheid met het koninklijk gezin meege- leefd. Voor alles, mag hier wel even bedacht wor den, dat er reden tot groote dankbaarheid bestaat voor wat in het thans bceindigde tijd- vak dit huwelijk ten zegen geweest is. Wij herinneren ons nog hoe rural een jaar na het huwelijk onze Koningin ernstig ziek is geweest en hoe geheel Nederland haar smait gedeeld heeft toen de verwachting dat een Koningskind zou geboren worden, niet in ver vulling gegaan is. Wij beseffen alien hoe uiterst moeilijk de taak van onze Landsvrouwe geweest is, toen de oorlogsfakkel heel Europa in vlammen zette, toen eeuwenoude tronen ineen stort- ten en een nieuwe levensleer als een besmet- telijke ziekte om zich heen greep en groote wereldrijken in onzekeren koers dreef. Toen heeft ons machteloos, klein ko- ninkrijkje bange dagen gekend en hebben wij afgewacht wat er met ons zou gebeuren. Toen is er ook in ons land een oogenblik geweest, dat een deel van ons volk alles wat historie en traditie vereenigd hadden, alles bovenal, wat wederzijdsche 1 iefdc en toewij ding in verloop van eeuwen tot elkaar brachten, als nuttelooze ballast overboord wilde gooien. Toen zijn er ook onder ons geweest, die een rondedans om een nieuwen vrijheidsboom wilden maken, maar is cok ten duidelijkste gebleken, dat het overgroote deel van ons volk Oranje en Nederland als een onverbreek baar geheel voor de tcekomst wenscht te be- Wat in andere landen mogelijk bleek, heeft hier in alle cpzichten schipbreuk geleden. Men mcge eiders zijn vorsten verge-ten verguizc-n, hier is het saamhocrigheidsgevoel, de eeuwenoude band van wederziidsche opoi- feriug en waardtering zoo sterk, dat ni-'inand er iiTslagen kan dien te vejjbreken. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredactear Tj. N. ADEMA. Omdat hier te lande het Koningschap geen ornament is, omdat onze Koningin niet allereerst in eenige ambtelijke betrekking tot Haar volk staat, maar omdat Zij in werkelijk- heid is eene Landsvrouwe, wier geheele leven van opofferende zorg voor hare onderdamen getuigt. omdat Zij ons volk lief heeft, omdat Zij in moeilijke oogenblikken eigen belang steals op den achtergrond stelde cn in strikte rechtvaardigheid meer dan Haar plicht heeft gedaan. Dat weet het volk en dat voelt het volk en wanneer Vorsten door een kentering in de volksgunst vallen en verdreven worden, dan is dat hier te lande niet mogelijk, omdat Ko ningin Wilhelmina allerlaatst Vorstin en al lereerst Moeder van Haar volk is. Geen moeilijkheid in ons door partijeon- flicten zoo dikwij'ls g-eteisterde landje, of de Koningin weet door Haar beleidvol en recht vaardig optreden, zonder ooit mLbruik van Haar koninklijke macht te maken, den wagen van onze volkswelvaart weer in het goede spoor te brengen. Geen vreugdevolle herdenking, of Hare Majesteit leeft mee met de blijdschap van Haar volk en neemt wij denken hier nog in het bijzonder aan de 350e herdenking van Alkmaars ontzet persoon-lijk deel aan de algemeene feestvreugde. Geen ongeluk van eenige beteekenis of de Koningin toont Hare belanigsteWing en ge tuigt daarvau aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Maar ook geen ramp van eenigen om- vang, zooals thans weer de watersnood, of Hare Majesteit is persoonlijk aanwezig om te midden van Haar getroffen volk van Haar groote belangstelling te doen blijken en van Haar medeleven door woord en daad getuige- nis af te leggen. Zoo is er een wederkeerige aanhankelijks. heid, want dat de groote meerderheid van ons volk van ganscher harte met het koninklijk gezin meeleeft is bij elke bijzondere gebeurte- nis gebleken. Dat het in't bijzonder in Koningin Wilhel mina zijn. eerste burgeres erkent, is voor. twee jaar bij de. spontane feestvieringen ter herdenking van .het vijf-en-twintig jarig re- geeringsjubileum op overtuigende wijze tot uiting gekomen. Nederland en Oranje zijn een, een voor alle tijden en alle ■gebeurlijkheden, Naast oogenblikken, waarop het zonnetje schuil ging, telt het huwelijk van het konink lijk echtpaar toeh zeer veel blijde en gelukkige dagen. Man en vrouw bleven voor elkander ge- spaard, en H. M. Koningin Emma, aan wier groote toewijding in het bestuur van's lands zaken en de verstandige opvoedi-ng onzer Koningin, men juist in d-eze dagen zoo dank- baar terugdenkt, Zij is al dien tijd voor ons volk en bovenal voor Haar kinderen ge- spaard gebleven. Zij ziet thans de kroon op Haar werk en viert mede den gedenkdag van een huwelijk, dat in alle opzicbten een zegen voor ons land is gebleken En aan den grooten stamboom d^r Oranjes is een nieuwe loot ontsproten. Prinses Juliana zal fcens de taak van Hare koninklijke moeder overnemen en zooals voor vijf-en-twintig jaren onze Koningin door Hare moeder verzorgd en geleid werd, wordt thans de Prinses door Hare ouders met groote liefde en zorg omringd en is Hare opvoeding er op berekend, Haar voor een volgend geslacht opnieuw de Moeder van Haar volk te doen worden. Het is vauzelf sprekend, dat wij op dezen gedenkdag ook een woord van erkentelijk- heid aan den man willen wijden, wien als Prins-gemaal een bijzonder moeilijke taak op de schouders gelegd werd. De man van zijn vrouw te zijn zonder eigen hooge positie te misbruiken door zicli zelf te vee! op den voorgrond te plaatsen, eischt grooten tact en aanpassingsvermogen en thans, na viji-en-twintig jaren, kan zeker getuigd worden, dat Prins Hendrik niet alleen een trouw echtgenoot geweest is, maar ook een man, die door Zijn belangstelling het op- bouwend sociaal werk ten krachtigste gc- steund heeft. Dat Z. .K. .H. zich aan het hoofd der Pad- vindersorganisatie gesteld heeft, deed deze gezonde jeugdbeweging van grooten omvang worden. Dat de Prins zich zoo krachtig voor het reddi-ngsvvezen op onze kusten en voor een instelling als het Roode Kruis geinteresseerd heeft, is ongetwijfeld de oorzaak van de ont- wrkkelimg van wijdvertakte, machtige orga- nisaties tot hulpverleening bij rampen ge- worden. Geen feest, geen herdenking van eenig-e beteekenis, of de Prins is steeds bereid, daar- bij tegenwoordig te zijn. Ook Z. K. H. heeft eigen belaagen vol- komen ten achter gesteld bij die van zijn volk en na vijf-en-twintig jaren mag getuigd wor den, dat de jonge man, die als vreemde in ons land is gekomen, zich in het hart van ons volk een blijvende plants heeft veroverd. Mogen wij bedenken, dat in de kwart eeuw, die nu achter ons ligt, ons volk in voMen vrede en vrijheid aan zijn geestelijken opbouw en materieele welvaart kon arbei- den. En mogen wij bovenal bedenken, dat de band tusechen het volk en de koninklijke familie in het afgeloopen tijdvak in alle op- zichten nog versterkt is, dat wij op dit zil- veren huwelijksfeest meer dan ooit kunnen getuigen, dat Oranje en Nederland in alle opzichten 6en en onverbreekbaar zijn geworden. HENRI TER HALL. Gister vierde de heer Henri ter Hall, oud- lid van de Tweede Kamer, voorzitter van het Helden-der-zee-fonds Dorus Rijkers, zijn 60- sten verjaardag. Zooals gemeld, had zich ter huldiging van den jarige een comite gevormd, onder voorzit- terschap van prof. mr. M. W. F. Treub. In Den Helder was nog een afzonderlijk comity samengesteld, dat in het bijzonder de ver- diensten van den heer Ter Flail jegens zijn vroegere woonplaats naar voren bedoelde te brengen. Gistermiddag 3 uur werd in de versierde bovenzaal van het hotel Leeuwendaal te Rijs- wijk een receptie gehouden, waarop zeer velen persoonlijk van hun belangstelling deden blijken. Den jubilaris waren vele bloemstukken ge- bonden o.a. door den Vrijheidsbond, het hoofdbestuur van den Nederl. Bioscoopbond, de afd. Den Haag van den Bond en de Rijs- wijksche Harmonie (waarvan de jarige diri- gent is geweest). GENERALE SYNODE TE ASSEN. Gisterochtend om 9 uur opende, naar de N. R. Crt. meldt, de voorzitter, ds. K. Fern- hout, de 9de zitting, nadat gezongen was ps. 132 vers 5 en 9, met gebed. Na appel nomi- naal werden de notulen der achtste zitting gelezen en vastgesteld. Daarop wordt vastge- steld de tekst van het telegram, dat heden aan H. M. de Koningin zal worden verzonden ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk echtpaar. Vervolgens doet de voorzitter voorlezing van twee telegrammen van de classis Zutphen en de classis Dordrecht, die der synode de lei ding des H. Geestes toebidden. Ds. Tj. Petersen van Wolvega rapporteert namens de commissie (kerkrechtelijke com- missie) over de adressen van G. C. van Kerk- hof en E. van Niekerken, de leidende leden van Amsterdam-Zuid. De commissie stelt voor, deze stukkwi voor kennisgeving aan te nemen op grond, dat de bedoeling der inzen- ders niet was, dat de inhoud afzonderlijke ounten van behandeling zouden vormen. maar om aan de Synode mededeelingen ter voorlichting te verstrekken. Aldus wordt be sloten. Ds. W. H. Gispen van Scheveningen deelt als voorzitter van de derde commissie (kerk rechtelijke commissie) mede, dat de commis sie van den kerkeraad van Amster.dam-Zuid verklaart, na een verklaring van prof dr. Kuyper in de vergadering van bedoelde com missie, uit het protest van den kerkeraad van Amsterdam Zuid betreffende de door de par- ticuliere synode van Noord-Holland inzake het bezwaarschrift van den kerkeraad tegen de suspectverklaring van dr. J. G. Geelker ken genomen beslissing, uit het onderdeel, dat aldus luidt;! „Tevcns echter kan uwe vergadering uit dezen gang van zaken blijken, dat wat ook het gevoelen zij der synodale commissie van Noord-Holland" er, reeds zuiver formeel gencmen, inderdaad geen recht was om dr Geelkerken naar het onderteekeningsformuliei de bekende vraag te stellen, daar inderdaad geen van de elementen, die volgens het onder teekeningsformuliei' hier aanwezig moeten zijn, hier gevonden worden. Er waren voor de classis geen gewichtige oorzaken voor naden- ken, er was geen bedreiging van de eenheid cn zuiverheid der leer. Er waren ook naar het cordeel der kerkelijke vergadering (dit is der ciassis) geen rechtvaardige oorzaken van verdenkiug gegeven. Dit is eerst uitgesproken niet door de classis, maar door deputaten art. 49 en ook door deze niet aanstonds, maar nadat hun op het ontvangen college in het kerkrecht waarschijnlijk was geleerd, dat dit de eenige weg was om de gevvenschte verkla ring te verkrijgen", terug te nemen de woor- den: „en ook door deze niet anstonds, maa-- nadat hun op het ontvangen college in het kerkrecht waarschijnlijk was geleerd, dat dit de eenige weg was om de gewenschte verkla ring te verkrijgen", en voorts zich nader te beraden over het eerste gedeelte. Ds. Gispen wijst erop, dat daarmede dus de voorstellen. in het land verbreid, alsof prof. dr. H. H. Kuyper zou hebben meege teravond sterk beginnen te wassen. Van van- morgen 8 uur tot vanavond 5 uur zelfs 3 c.M. per uur. De peilschaal teekende gister- avoua nog 8.80 M. -j- N. A. P. en vanmid- dag wees zij reeds aan 9.40 M. N. A. P. In verband met dien sterken was, was de heer Timmerman, de directeur van de aanne- mers-maatschappij Den Bosch, reeds vroeg bij de werken van den nieuwen Maasdijk bij de doorbraak te Overasselt tegenwoordig, om zijn maatregelen te treffen. Aan het rijs- loutbeslag, dat hij op de taluds buitendijks vanmiddag liet aanbrengen, laat hij den gan- schen nacht ter afwcrking doorwerken, om daarmee morgenochtend geheel gereed te zij-n. Bij dit a fmaken zal ook de technische ambtenaar van den rijkswaterstaat, de heer Vink, den geheelen nacht tegenwoordig zijn. Wij hoorden den heer Timmermans tot den dijkgraaf, die bij dezen nieuwen was wel wat ijezorgd scheen, zeggen: „Dijkgraaf, wat den nieuwen dijk betreft, kunt u gerust gaan sla- pen, daar zorgen wij voor". Van Maastricht werd vanavond nog 5 c.M. was gemeld. Belgie seinde echter ook nog nieuwen was. Men verwacht, dat morgenoch tend het water al tegen dit nieuwe dijkgedeel- te zal staan. Onder geleide van den hoofdingenieur dr. Wentholt en ingenieur De Bruijn, beiden van den rijkswaterstaat, kwam de dijkgraaf van het waterschap Hoogheemraadschap van den Lekdijk Bovendams, de heer G. C. D. d'Au- male baron van Hardenbroek, met den dijk- stoel van dat waterschap vandaag de door braak te Overaselt en de werken van den Nieuwen Maasdijk in oogenschouw nemen. Op het oogenblik is het binnenwater in sommige polders van het Rijk van Nijmegen, b.v. Balgoy, Niftrik, enz., zoo hoog, dat de wegen diep onder water staan. Te Balgoy dreigde dit water gisteren zelfs weer vele huizen bi-rnen te dringen. Vannacht echter kwam er uitkomst, doordat de Woordsche Kade (deze scheidt den Balgoyschn van den Niftrikschen polder) doorbrak nabij de Bal- goysche Sluis, en er dadelijk een flinke val van het binnenwater vast te stelen viel. Men wil ook wel, dat deze kade is doorgestoken. Op den Ruffelschen dijk, achter Niftrik, wordt wacht gehouden door marechaussee. Ook is er sprake van, dat morgen de Zeeg- dijk, welke Wychen beschermt, zal bewaakt worden. Gevreesd wordt, dat de Veerstraat te Ne- der-Asselt over een paar dagen weer onder water zal komen. De lager gelegen uiterwaarden zijn reeds ondergeloopen. De Maas voor Grave was na het hooge wa ter van begin Januari weer weggevallen tot 8.30 M. -f N.A.P. Ze heeft nu weer een stand van 9.40 M. N.A.P. Uit Venlo. Uit Venlo werd gistermiddag gemeld: De Maas blijft wassen; de kade onder langs de Maas is ondergeloopen en de haven- kade dreigt ook onder water te komen. De schepen zijn verhaald naar den ingang van de oude haven, om daar te losseu en te laden Sedert gisteren is de Maas hier 43 c.M. gevvassen. Maastricht seint 7 c.M was. Stand gistermorgen te Venlo 14,20 c.M. De rivier loopt weer buiten haar bedding en over stroomt landerijen. Het stijgende water ver- oorzaakt onrust. MIS H AND EL IN G. In een cafe aan den Sumatraweg te Rotter dam is Donderdag twist ontstaan tusschen een Chinees en een Spanjaard, beiden buiten landsche zeelieden. De Chinees sloeg den Spanjaard met een stoel op het hoofd, waar door een bloedende wonde ontstond; de Span jaard greep een scheermes en gaf en Chinees ten snee over den linkerarm, waardoor zijn kleeren ter plaatse aan flarden gingen. De andere bezoekers vonden het toen blijkbaar mooi genoeg en hebben de mannen geschei den. Toen de politie kwam om proces-verbaal op te maken heerschte er weer volkomen pais en vree. DUUR VARKEN'SVOER. Toen de heer V. d. V te Terwispel werk- zaamheden verrichtte bij zijn varkenshok, viel zijn portefeuille ongemerkt uit de buitenzak van zijn jas in liet hok. Toen men de vermis sing constateerde en een onderzoek instelde vond men de overblijfselen van de portefeuil le in het varkenshokde inhoud, o.a. acht barkbiljetten van 25, was op eenige snip pers 11a verdwenen. In de uitwerpselen der varkens vond men later kleine stukjes terug. Moge dau d lierdenkingsdaj worden. dag van morgen C;n blijde voor oils land en ons volk r._.. uv werkt tot het opstellen van het advies en de vragen van deputaten art. 49 K O. aan dr. J. G. Geelkerken te stellen, is gebleken onwaar te zijn. De volgende openbare zitting zal worden gehouden Dinsdag 9 dezer des morgens om 3 uur. De vergadering gaat korten tijd in co mite generaal, waarna de commissie haar ar- beid voortzette. BIJ DE DOORBRAAK TE N'EDER- ASSELT. Men schrijft uit Grave, d.d. 4 Februari aan de N. R Ct.: De Maas voor deze gemeentc is sedert gis- TUINBOUW. Omtrent den cursus in Tuinkunst, georga- niseerd door den Bond van Nederhiadsche Tuirkunstenaas, meldt men nader uit Wage ningen Na de gedachtenwiseling is gister de cur sus voortgezet. Des voormiddags hield de heer F. H. Hartogh Heijs van Zouteveen, lec tor aan de Landbouwhoogeschool een woor dracht over: Het natuurbegrip in de Tuin kunst. 's Middags neeft prof. Ir. M. j. Granprd Moliere, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, gesproken over: Ste debouw en Tuinkunst. WERKVERSCHAFFING EN RENTEZEGELS. Dezer dagen zijn, naar Het Volk meldt, door den Centialen Raad van Beroep te Utrecht eenige uitspraken gedaan, welke door duizetiden arbeidcrs van het grootste gewicht zijn. Bij de N.V. De Drie Provincien en het wa terschap Vollenhove werken een 1500 arbei- ders, die als werkloozen zijn aangewezen. Te gen het plakken van rentezegels bestond ech ter bezwaar, niet zoozeer bij de besturen der hiergenoemde lichamen, als wel bij de regee- ring, die meende, dat het plakken te duur was. De raden van arbeid bonden de zaak even- wel aan en thans is in hoogste instantie uit- gemaakt, dat voor de arbeiders niet geplakt behoeft te worden. Als motief gold de ovenve- ging, dat in beide gevallen niet kan worden gesproken van een arbeidsovereenkomst als door de wet bedoeld. De uitspraak zcu niet alleen van belang zijn voor de hiergenoemde lichamen. doch ook voor soortgelijke vennootschappen in Drcriti en Groningen. MOLENS. Men meldt aan de N. R. Crt. uit Enkhui- zen: De bekende standaardmolen, oudtijds ge- bouwd in een der bastions van de verdedi- gingswerken der stad, zal zeer waarschijnlijk niet behouden blijven. De mogelijkheid van behoud was gegrond op de verwachting, dat het bestuur der Vereeniging „De Hollandsche Molen", met den steun van de gemeente en enkele corporatien, een weg zou weten te vin- den, die kon leiden tot aankoop en reparatie van den molen. De eigenaar had te kennen gegeven, dat hij den molen voor 1500 wilde afstaan. Verder verklaarde hij zich bereid, den molen te hu- ren voor 100 per jaar, met de bepaling, dat hij voor het drijfwerk zou zorgen. Wijl de kosten van reparatie 2500 zouden bedragen, kwamen de uitgaven dus op f 4000. Het ge- stuur van De Hollandsche Molen stelde dc conditie, dat uit Enkhuizen zelf eer bedrag van ten minste f 1000 bijeengebracht zou worden, om den aankoop en de reparatie dooi genoemde vereeniging mogelijk ie maken. Doordat liet gemeente bestuur f 500, en de Vereeniging tot bevordering van het Vreeni delingenverkeer 100 beschikbaar steldcn en ook ingezetenen zoowel als belangstellen- den van buiten de gemeente de zaak financiee wenschten te steunen, kon het bedrag van f 1000 verzekerd worden geacht. In+usschen kwam het bericht van het bestuur der Vereeni ging „De Hollandsche Molen," dat men 200 wilde verleenen tot steun van de plaat- selijke bemoeiingen. De kwestie van aankoop werd in genoemden brief niet aangeroerd waarin lag opgesloten, dat men van aankoop en reparatie in verband met de groote kosten had afgezien. Hiermede is zeer waarschijnlijk het doocK vonnis van den zeldzamen standaardmolei geteekend, wijl er thans weinig kans meer is, de benooditrde 4000 biieen te krijgen. DE ZILVEREN BRUILOFT VAN DE KONINGIN EN DEN PRINS. Heden en Zondag zal van alle gemeentege- bouwen de vlag worden uitgestoken. De Am- sterdamsche feestcommissie wekt de burgerij op, dat voorbeeld te volgen. EEN FAM1LIE-DRAMA TE HAARLEM. Donderdagavond omstreeks halftwaalf ver- voegde, naar wij gister reeds in het kort ge meld hebben, de 51-jarige H. M. B., wonende in de Rozenprieelstraat 60 te Haarlem, zich aan het politiebureau in de Smedesstraat al- daar, om te vertellen, dat hij even te voren zijn vrouw vermoord had. Naar aanleiding van deze mededeelir.g en nadat gebleken was, dat in het aangegeven perceel inderdaad een vrouw was vermoord, zijn de off icier van jus- titie, mr. A. R. Andringa, de commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, en eenige rechercheurs naar die woning vertrokken. In- middels had de heer Mauritz, arts, reeds den dood van de vrouw vastgesteld. De 49-jarige vrouw heeft verschillende messteken in de borst en over de armen gekre gen. Vermoedelijk heeft een der eerste steken in de omgeving van liet hart al den dood toi gevolg gehad. Het lijk is naar het St. Elisa- beth-gasthuis overgebracht om daar ge- schouwd te worden. Bij het onderzoek is gebleken, dat de vrouw in ongeoorloofde betrekking stond tot een an- deren man. Dit had haar man vernomen; hij had getracht, haar weer op liet goede pad tc brengen. maar* zij was ermee voortgegaan. Donderdagavond 11 uur had hij over deze zaak weer een gesprek met zijn vrouw. Hij is toen in woede ontstoken en heeft zijn plan haar te dooden, indien zij niet naar hem wil de luisteren volvoerd. Den vorigen dag had hij daarvoor reeds een mes gekocht. De aangehouden man heeft tegenover de politie een volledige verklaring afgelegd. Hii is, nadat hij den nacht in het politiebureau had doorgebracht, aan de justitie overgele- verd. De man stond bij de politie als fatsoen- lijk en oppassend bekend. Het gezin van B. woonde reeds zeer langen tijd in het genoem de huisje. Vroeger heeft de man als opperman gewerkt bij den metselaar Romeyn, op den Kampersingel te Haarlem; toen hij daar ont- slagen werd, heeft hij een wagentje gekocht en liep hij met negotie. Oogcnschijnlijk ging dat liandeltje goed. Er zijn zes kinderen, van wie drie zijn getrouwd; drie waren nog thuis: twee meisjes en een jongetje van 7 jaar. Deze kinderen sliepen, toen in de achterkamer het drama tusschen man en vrouw zich afspeelde. Het is heel stii in zijn werk gegaan. De buren hebben vrijwel niets vau lv*', voorgevalleiu- gemerkt. Alleen heeft men Jn den nacht een auto hooren voorkomen. ALRMAARSCHE COURAN T. sjc

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1