DAGBLAD VOOR ALKJV1AAR EN OMSTREKEN. OELAGE-Automobielen, CONDUITE-IKTERIEUR, GARAGE K. BAAS, No. nr> Oondcrd acht on twinligstc Jaargang 19^6. Abonnomcntsprtjs bij vooruilbctalinjr per 3 mnnnflcn f2.—fr. per post f2.50. Iiewijsn. 5 ct. Adverfoiiflopr. 25 ct. p. rc^cl, grootcre letters naar plaAfarufmte Biieven franco K.V. Bock- en Ilandclsdr. v.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. Ko. 3. Itcdactio Ko. 33. VRIJDAG 12 FEBRUARI Biiitenlund. leverbaar uit voorraad. Dit nummer beslaat nit 2 btaden. Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADCMA. MUSSOLINI BEANTWOORDT STRESEMANN. Mussolini heeft in den Italiaanschen Se- naat een uitvoerige rede gehouden- als ant- wcord op Stresemann's verweer in den Duit- schen Rijksdag tegen de scherpe u tlatingen van den Italiaanschen dictator aan het adres van Duitschland inzake Zuid-Tirol. Wij onr- leenen aan de rede van Mussolini het vol- gende: De lange rede van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, maakt een onm d- dellijk antwocrd noodzakelijk, dat even duide- lijk zal zijn als de rede, welke ik Zaterdag in de Kamer heb gehouden. Deze rede was niet geimproviseerd, doch gedurende twee tnaan den van een jammerlijke anti-Italiaansche campage met geduld, ik herhaal, met geduld overwegen. Het was geen rhetorische rede Het feit, dat min ster S resemann mijn rede anders kon uitleggen bewijst weer eens, dat Stresemann en vele 'dere Duitschers met hem, niets beseffen van de groote geestelijke en an.irhetorische omwentelingen, welke in het huidige Italiaansche bewustzijn zich heb- ben voltrokken. Weinig redevoeringen hebben in de Itali aansche ziel en in de cpenbare meening van Europa zoo snelle en sterke waarslag gevon- den dan de mijne. Dat bewijst, dat ze voor de verheldering van den toestand nood g was. Die is thans verkregen, de tegens'ei- ling is thans duidelijk. Het gaat om de tegen- stelling tusschen het Italiaansche recht en de onzinnige Duitsche aanspraken." Mussolini verklaarde vervolgens, dat hij naar letter en geest zijn laatste rede volko- men bevestigde, ook wat betreft de laatste passage over de driekleur aan den Brenner, welke Stresemann kan uitleggen zooals hij wil, maar die de Italianen aldus opvatten. dat Italie nooit een schending van de vredesver- dragen zal dulden, welke zijn tegen bloedi- gen en zwaren prijs veroverde grenzen waar- borgen. Stresemann heeft overigens alle feiten van mijn rede bevestigd. Uitvoerig zette de Duce uiteen, dat de Duit sche minister Italie's gematigde politiek, je- gens Duitschland na den oorlog erkende, dat hij de anti-Italiaansche campagne van de Duitsche pers, de aetie van een boycot van Italiaansche waren en van het reizigersver- keer naar Italie e.d niet ontkende. En Mus solini verweet Stresemann, dat deze niet was ingegaan op zijn klac'"ten over deze anti- Italiaansche campagne en de plannen van hei pan-germanisme ten tijde nog van de Duit sche overwinnigsverwachtingen. In breede kringen van het Duitsche volk zijn de oude droomen van dit pan-germanis- me nog niet opgegeven al bepaalt de Duitsche regeering zich dan ook bij eenvou- dige eischen van cultureelen aard, die ove rigens met de volledige uitoefening van de Italiaansche souvereiniteit onvereenigbaar zijn. Mussolini verweet verder aan Strese mann, dat deze met geen woord inging op zijn opmerking. dat, terwijl millicenen Duit schers bij anciere staten zijn Ingelijfd, alleen in het Boven-Etsch gebied kunstmatig een actie is ontketend, die slechts op leugen be- rust. Is niet juist in de laatste dagen een ver- ordening verschenen van de regeering te Praag, waarbij aan alle burgers van Tsjecho- Slowakije, met inbegrip van de drie en een half millioen Duitschers het gedwongen ge- bruik van het Tsjechisch in alle bestuurstak- ken wordt opgelegd? Ook wat Stresemann over den Beierschen minister Held zeide, vond bij Mussol.ni geen genade Van belang is verder nog de ontkenning van Mussolini, dat de Italiaansche regeering te eeniger tijd of op eenigerlei wijze gestreefd zou hebben naar een waarborging van de Brennergrens „Waar is, dat de Italiaansche regeering in deze aangelegenheid voor en ge durende de conferentie van Locarno geen po- sitieve voorstellen deed: ir.aar zelfs zorgvul- dig al het hierop doelende afwees, in de over- tuiging, dat in de huidige omstandigheden de moreele en materieele kracht van de verdra- gen voor Italie de sterkste waarborg van de Brennergrens is Mussolini verdedigde vervolgens zijn uit- latingen over den boycot en de Duitsche toe- risten en wees er op, dat Stresemann spreekt van een denaticnaliseering in het gebied van den Boven-Etsch, terwijl h er eenvoudig van niets anders sprake is dan van een toepassing der Italiaansche wetten. Er heerscht in dat gebied geen geweld en geen terreur. Maar men zal hier de politiek der „Romeinsche ge- recht'gheid" voortzetten „Voor ens is het Bo- ven-Etsch-dal, dat men brutaalweg in den kring van de Duitsche cultuurgemeenschap wil inlijven, een onderdeel, politiek, historisch, geographisch, econom sch en moreel van de Italiaansche cultuurgemeenschap." „Stresemrnn heeft beloofd dat Duitsch- land zijn houding te^enover de vreemde min derheden binnen de rijksgr|nzen zal verande- ren. Ik neem daarvan voor de tcekomst ken- nis, maar wat het heden betreft is de waar- heid deze, dat de Duitschers geen scholen met Poolsche taal dulden in -de gebieden waar Poolsche minderheden wcuen en evenm n scholen met Deensche taal daar waar Deen- sche minderheden leven Neem dus, minis ter Stresemann de balk uit eigrn oog, voor ge gaat zoeken naar den solinter in het Italiaan- j sche oog! Hienneo is we! bewezen, dat als Oostenrijkers cn Duiischets zouden hebben gezegevierd, alles wat Itallaansch is, van den Brenner tot het Garda-meer, zou zijn vernie tigd. Aan het slot van zijn rede legde Musso lini de verklaring af, dat Italie nooit en ner- gens over deze kwestie tot discussie bereid is. EEN ONVEPWACH1 GEVOLG VAN DE WRIJVING TUSSCHEN DUITSCHLAND EN ITALIe. Bij het spreekduel tusschen Mussolini en Stresemann is achteraf nog een doode te be- treuren in de persoon van gra /in Serra, de zuster en tevens impresario van de bekende actrice Maria Orska. De gravin, die een ge- boren Poolsche is en door huwelijk Italiaan sche is geworden, had Woensdagavond in het danslokaal Barberina in de Hardenberg- strasse te Berlijn twee Italianen ontmoet en zich met dezen opgewonden over, de anti- Italiaansche campagne in de Duitsche pers. Uit Barberina begaf zi' zich naar de nabijge- legen club Theater en Film, bracht daar een evviva op Mussolini uit en wilde, dat h-T strijkie een vivat in de gloria zou spelen Dit vie] niet in den smaak van de aniere gasten, die haar min of meer dwongen, het lokaal te verlaten In haar hotel kreeg zij toen over het voorgevallene een twist met haar zuster, Maria Orska, die telefonisch van de club uit op de hoogte was gebracht. Zij heeft zich vervolgens met een koord van het rolgordijn aan het venster opgehangen. Ter verklaring van dit opzienbarende ge- val diene dat de reeds van nature groote op- gewondenheid van de gravin nog aanzienlijk was vermeerd'erd door een overweidigend ge- bruik van geestrijke dranken. DE MARCONISTENSTAKING DUURT NOG VOOR1 In het Britsche ministerie van arbeid is gis- ter een bijeenkomsi gehouden van de mar conisten en de werkgeveis. Het voorstel van de werkgevers, dat de stakers zouden begin- nen met weer aan het werk te gaan op de voorges'elde voorwaarden (tegen vermin- derd lo ondus) en dat daarover later zou worden gesproken, werd door dt vertegen- woordigers der marconisten verworpen Men tracht nu vanwege den minister de partijen bij elkaar te brengen. De conferentie heeft dus niet tot het ver- wachte resultaat geleid. Een nadere bespre- king is op morgenmiddag vastgesteld. DE FRANSCH-DUITSCHE ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN De Fransch-Duitsche economische bespre- kingen zijn volgens de .Matin" op een punt gekomen, dat de Regeering van Duitschland een beslissing zal moeten nemen. Op be- langrijke punten schijnt door de delegaties een voorloopig accoord te zfjn bereikt en het wordt waarschijnlijk geacht, dat Duitsch land dit zal goedkeuren. De beslissing daar over valt dezer dagen. Volgens dit voorloopig accoord zullen aan Frankrijk van 1 Maart tot 31 Mei zekere ver- laagde douane-tarieven toegestaan worden. Aan den anderen kant zal Duitschland van 1 April tot 30 Juni verlaagde invoertarieven verkrijgen voor medicijnen, sommige eledri- sche voorwerpen en meubelen. Dit weder- zijdsch accoord gaat dus voor zoover het Duitschland betreft een maand later in Dit is overeengekomen, om aan de Duitsche fabri- kanten van artikelen. die voor de gunstigere bepalingen in aanmerkir.g komen, gelegen- heid te geven, hun fabrieken daartoe in te richten. Na ontvangst van het besluit van de Duit sche regeering zullen de onderhandelingen eerst definitief ten einde kunnen worden ge bracht. DE CONFERENTIE DER KLEINE EN IENTE. Woensdag vroeg is dr Benesj, de premier van Tsjecho-Slowakije, te Temesvar aange- komen. Kort na hem arriveerde minister dr Nintsjitsj, vergezeld van den Tsjechischen gezant te Belgrado. Aan het station werden zij door den Roemcenschen minister van b.ui- tenlanusche zaken Duca begroet. Bii den aanvang der besprekingen deelde dr Benesj mede. dat de met de Scvjet-regee- ring gevoerde onderhandelingen over de er- kenning van lien staat zijn afgebroken we- gens de houding van laatstgenoemdc. De niet-erkenning van Sovjet-Rusland door Tsjecho-Slowakije h°-efi in Roemenie een gun sti^en indruk gemaakt. (Op het laatste oogenblik zijn de onderhan delingen tusschen Tsjecho Slowakije en Rus- land over de erkenning nog mislukt Er was al door de bladtn gemeld, dat de erkenning een feit was geworden. De mislukking kwant door de weigering van Rusland om te beloven, zich niet met de binnenlandsche aangelggenheden van Tsjecho Slowakije te zullen bemoeien). Bij de bespreking van d m toestand in Hon- garije stonden de drie ministers van buiten landsche zaken op het standpunt, dat geen bes'uiten kunnen worden genomen voor het parlementair onderzoek in de bankbi'ietten- affaire geeindigd is Dit standpunt zal Ben-es; als vertegenwoordiger der Kleine Entente in den Volkenbon^sraad uiteenzetten. De Zuid-Slavische minister van buitenland sche zaken verklaarde, dat Zuid-Slavie ook in de toekomst d° goede betrekkingen met Hongarije wensdvt in stand te houden. De Ro -meensch? minister uitte zich in d^ze kwestie zeer gere9erveerd. daar de huidige Rorm°c-nsche regeering wegens den binnen- landsdien politielfen toestand geen besluiten kan nemen, die zij bij de te verwachten poli- tieke wijzigir.g toch niet zal kunnen hand- haven. EEN VOORLOOPIG BEWIND TE DAMASCUS. Bij decreet is te Damascus een voorlcopige regeering ingesield. Het decreet zegt, dat na hed heengaan van den Syrischen staatspresi- dent Soebhi-Bey en na de insteiling van een definitieve regeering, welke na de verkiezin- gen zal geschieden, de leiding en de uitvoe- ring der staatsaangelegenheden zullen wor den toevertrouwd aan de zorgen van een buitgewoon gevolmachligde van het Hooge Commissariaat, die zijn medewerkers zal kunnen kiezen. Het decreet meldt voorts, dat generaal Andre den titel zal krijgen van „militair gouverneur van Damascus". Aan de journalisten werd medegedeeld dat de duur van idt nieuwe regime afhanke- lijk is van den wil van het vo'.k, dat het wa- pen in handen heeft, dat het behoeft, d.w.z. het stembiljet. EEN OPEN BRIEF TEGEN POULLET EN HET BELGISCHE PARLEMENT. Een vereeniging, die den naam draagt van „As?ociation nationale de combattants du frons" heeft in verband met de incidenten bij het Leger-Museum aan den minister-pre sident een open brief gericht, die voor den premier en voor het parlemcnt grof beleedi- gend is. Het blad „de Soir" heeft daarop bekend gemaakt, dat in het bestuur dier ver eeniging verscheidene hoofdofficieren zitten. Het socialistisch Kamerlid Pierard heeft nu aan den premier verzocht na te gaan of deze hoofdofficieren nog in actieven dienst zijn en of ze den open brief vo6r de publicatie gekend hebben. EEN FASCISTISCHE JEUGD- ORGANISATIE TE BRUSSEL. Te Brussel is onder de benaming „La Garde Nationale" een organisaiie opgericht met het tweevoudige doel, de jeugd voor te bereiden tot den militairen dienst en, in alle omstandigheden, voor de binnenlandsche vei- ligheid te waken. De nieuwe organisatie blijkt echter, naar haar programma te oor- deelen, nevenbed-oelin-gen te hebben en feite- lij!k niets anders te zijn dan een middel om de fascistisch gezinde jeugd te groepeeren. Het voorloopig comite van de Garde Nationale doet een beroep op alle gewezen militairen en hoopt, zijn actie weldra zoodanig uit te breiden, dat de organisatie op d-e basis van een legerkoros, met een grooten staf, zou kunnen worden gevestigd. EEN VEEMMCORDENAAR GE- ARRESTEERD. De vroegere luitenant von Pannwitz, een van de beruchtste veemmoordenaars, die al sedert lang door de justitie wordt gezocht, was naar Polen uitgeweken en had diensf genomen in het Poolsche leger, schrijft de Berlijnsche correspondent van het Hbld. Naar het ,,8-Uhr Abeldblatt" verneemt, is luitenant von Pannwitz de vorige maand door de Poolsche autoriteiten gearresteerd. onder verdenking, dat hij ten gunste van Duitschland zou hebben gespionneerd. Het blad verwondert er zich over, dat de Duit sche regeering tot dusver de uitievering van von Pannwitz nog niet heeft aangevraagd. ofschoon zij reeds "geruimen tijd kennis van zrn arrestatie heeft. (Volgens het W. B. zou dit laatste niet het geval zijn). DE BANKBILJETTENZWENDEL. De voorzitter der Hongaarsche parlemen- taire commissie van onderzoek naar de val- schemunters-affaire heeft een brief gezonden aan de Uat. Vergadering, waarin hij er op wijst, dat blijkens berichten in de Parijsche ..Matin" en de Weensche „Abend" van 5 Februari een of rndere afgevaardigde zijn plicht, om het in de zitting met ges'.oten deuren behanddde geheim te houden, heeft verzaakt. Het Huis besloot de iminuniteitscommis- sie te belasten met een oderzoek dezer kwes tie. De politie arresteerde een zekeren Varga. wiens naam wordt genoemd in het notitie- zcekje van Jankowitsj. Hij is secretaris der Nationale Unie. Nara aanleiding van de dagboekaanteeke- ningen van Jankowitsj en de verklaringen der in Den Haag gearresteerde Hongaren is aan prins Windisch-Gratz en Nadossy een nieuw verhoor afgenomen. Het O. M. meent, dat er voorloopig geen aanleiding bestaat, de akte van beschuldi- ging uit te breiden. DE REGELING MET DE VROEGERE DUITSCHE VORSTENHUIZEN. De rijksraad heeft het zoogenaamde ..Sperrgesetz" inzake de financieele regeling met de vroegere vorstenhuizen met 49 tegen 4 stemir en goedgtkeurd. Tegen stemden de vertegenwoordigers van de vier agrarische provincies, Oost-Pruisen, Pommeren, Bran denburg en Beneden-Silezie. De vertegen woordigers van Beieren, Mecklenburg en Brunswiik stemden bianco, De „Vossische Zeitung" verneemt, dat de sociaal-democratische leden van de juridische riiksdagcommissie eenige amendementen op dit wetsontwerp voorbereiden. Waarschijnlijk zullen deze amendementen Maandag reeds worden ingediend. In hoofdzaak komen ze neer op een uitschakeling van de beroepsrech- ters uit het op te richten gerechtshof. Tevers wenschen de sociaal-democraten dat reeds beeindigde processen over het bezit van de vorsten nogmaals voor het gerechtshof zul len worden behanaeld. De sociaal-democratische afgevaardigde Landsberg hield gister in de juridische com missie een rede, waarin hij voorzichtig aan- duidde, op welke wijze de regeeringspartijen zich de ondersteuning van de sociaal-demo craten kunnen verzekeren. „Indien de burger- lijke partijen een plebisciet over de schadeioos- stellingen willen verhinderen," zei hij, „zou dit wellicht alleen mogelijk zijn door het de- mocratische voorstel, niet door het compro- mis-wetsontwerp aan te nemen." Naar men weet, hefcfcen de democraten na het totstand- komen van het compromis hun voorstel inge- trokken. CRITIEK OP DE POLITIEK DER D -NATIONALEN. De D.-nationale vocrzitter van den Sile- zischen Landfoond, Freiherr v. Richthofen, heeft, zooals men weet, onlangs zijn man- daat van volksvertegenwoordiger neerge- legd. Hoe hij de politiek van de D -nationale volikspartij afkeurt en zich daarvan losmaakt, blijkt opnieuw uit een speech, door hem te Gorlitz gehouden. De heer v Richthofen zeide n.l. o a., dat ongetwijfeld in een parlemen- tair-democratisch land als Duitschland een opposilie aanwezig moet zijn. Deze oppositie behoort echter haar grenzen te vinden waar de belangenvan het algemeen beginnen. Even- zoo is het in den tegenwoordigen tijd uiterst gevaarlijk en betreurenswaardig, wanneer het buitenland voortdurend weer de verdeeldheid van herJDuitsehe volk wordt gedemenstreerd. Men kan over de politieke daden van Luther van andere meening zijn, maar alleen de toe komst zal het bewijs brengen of zijn politiek juist was of niet. Maar ik voor mij kan het niet verantwoorden zulke figuren met scherp wantrouwen te bejegenen De oude stuur- man leidt het schip door- uitersten nood. Juist wij, die de democratische gedachte van het heden fel afkeuren en leiders verlangen, moeten ons thans achter dezen leider scha- ren en wij moeten den stuurman zijn taak niet bemoeilijken, opdat hij het zich in groot gevaar bevindend schip veilig bedienen kan 1 hans is het geen tijd voor frondeeren er. ge- praat. PANGALOS EEN VREDELIEVEND DICTATOR. In de reeks artikelen van staatslieden, welke de „Morning Post" publiceert, is thai.s een bijdrage van Pangalos versche- nen, waarin deze o. m. verklaart, dat zijn politiyek dezelfde is ais die van zijn voor- gangers en de handhaving van den status quo op den Balkan beoogt. Na de uitwisse- ling der bevolkingen heeft Griekenland geen enkel reden tot geschillen met zijn buren, zegt Pangalos. Griekenland heeft geen ter- ntcriale aspiraties, welke zich verder uit- strekken dan de tegenwoordige grenzen en het zou niets winnen bij conflic'ien met de naburige landen. Uit Athene wordt gemeld, dat Pangalos nopens het bondgcnootschap tusschen Grie kenland en Zuid-Slavie het volgende ver- klaard heeft: V\ ij wenschen volkomen eensgezindheid met Zuid-Slavie en hopen deze tot stand te brengen. Evenals wij de rechten van de Al hancesche en van de Turksche minderheden in Griekenland eerbiedigen, zoo erkennen vvii ook de rechten der Slavischem inderheden in Maeedonie overeenkomstig de bestaande verdragen. Daarom seheidt niets ons van Zuid-Slavie, met welk land wij integendeel veel gemeen hebben. Een verdrag met Zuid-Slavie kan geen on- gunstigen invloed hebben op onze goede be trekkingen met Italie. Met Zuid-Slavie heb ben wij belangen cp den Balkan gemeen en met Itlie aan de Middellandsche Zee. DE NOODTOESTAND IN DEN DUITSCHEN LANDBOUW. De rijkspresident ontving heden een delega- tie van den Rijkslandbond, die o a. verzochten de leeningen op korten termijn te veranderen in credieten op langen termijn, alsmede om een tegemoetkomende houding inzake de te rugbetaling van wissels. Hindenburg verklaarde alles te zullen doen om den landbouw te steunen .doch de vooruit- gang kon slechts langzaam zijn Hij besloot zijn woorden met een beroep cp 'de eensge zindheid van het Duitsche volk. DE DENVER-EXPEDITIE. De Denver-txpeditie, die vier maanden ge- leden uit Kaapstad vertrok ter bestudeering van de gewoonten der onbekende Bosjesmam stammen in het voormalige Duitsch Zuid- West-Afrika, is thans teruggekeerd. Wind hoek, de hoofdstad van het protectoraatge- bied, was het laatste beschavingscentrum, dat de expeditie op haar tocht aandeed. Vandaar trok bij dcor het Kaokoveld, waar duizenden olifanien werden gefilmd. Groote kudden springbokken werden pezien en eens werd de motor-lorrie tien minuten lang opgehouden door een kudde d-e passeerde. De eer Do nald Bain, die dit verhaal deed aan den cor respondent van de ..Daily News", was gids en jager bij de expeditie Eens telde hij hon- derd en vijftig olifanten, die bijeen waren Gedurende den trek door het Kaokoveld ontvingen zij een bencht over een stam van ..Strandloopers", dien men geheel u'tgestorven had gewaand, welke een 6trook aan de kusf tusschen Walvischbaai en de rivier Koenene bewoont, Zij werden „wilde bosmannetjes" sre- kwaliteitswragen. Kennemerstraatweg I02-1DS. Tel. 85t, noemd door de inboorlingen van het Kaoko veld. Men neemt aan, dat zij al wel honderd jaar daar hebben gewoond, zonder in aanra- king te kemen met andere stammen. riun land is aan de westzijde onbereikbaar door de rots achtige kust aan den Adantischen Uceaan en een woestijnachtige streek beschut hen aan den Oostkant. De expeditie maakte verder van Outje in het Noorden uit een tocht naar de Etosja Pan, ten Oosten van het Kaokoveld, waar op nieuw veel wild werd gezien; springbokken. antilopen en wilde beesten en men in contaci kwam met een nomadenstam van Bosjesman- nen. Zij woonden in hutten van gras, hun kleeding bestaat uit beestenvellen, zij droegen sandalen van zebrahuid. Aan persoqnlijk be zit hebben zij weinig meer dan hun peilen en boog, een houten schop en een riet om water door te zuigen. Zij maakten vuur door stuk- ken hout tegen elkaar te wrijven. Er behoor- den maar een gering aantal kinderen tot den stam. Sterft de moeder, terwijl zij nog een kind heeft te voeden, dan woTdt het kind mee begraven. Van ondervoedinge malaria, tuber- culose en verschillende huisziekten hehien de ze Bcsjesmannen te leiden De expedftieleden maakten het goed met hen daar zij de mannen van katoenen hemden voorzagen en de vrou- wen van lange, bontgekleurde handdoeken, die als kleedij konden dienen. EEN INCIDENT IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Gistenniddag is het in den Rijksdag tot een incident gekomen door een opgewonden dame op de publieke tribune. Bij een redevoe- ring van den Duitsch-nabonaal Hergt riep ze, toen deze de onJer'seuning van de werk- loozen ter sprake bracht: „Premie op de lui- heid". Er ontstond onrust in de zaal, die toenam. toenam, toen de dame weigerde, de tribune te veriateu. Zij moest ten slotte. hevig tegen stribbelend en triomfantelijk uitroepend ,,Gij kunt geen critiek verdragen" door twee zaaf- knechts worden verwijderd. AANSLAGEN OP PRIMO DE RIVERA. Het ..Journal" verneemt uit Hendaye: Uit Barcelona wordt gemeld, dat gedurende he! verblijf van generaal Primo de Rivera te Barcelona verscheidene tegen hem gerichte aanslagen zijn gepleegd Vijf bomnien zijn op verschillende plaatsen gesprongen. Een van deze bommen ontplofte bij de deur van het officiersgebouw, waar hij was afgestupt; een andere was op den spoorweg gelegd op enkel kilometers afstand van het station, Zij sprong met een geweldigen s'ag uiteen op het oogenblik, dat de generaal in den trein stante naar Madrid. Deze aanslagen zijn het werk van syndi- caiistische en Catalaansche elementen," aan den vooravond van het vennis, dat zal wor den geveld tegen de bedriivers van den aan- slag in den tunnel van Garras, welke even- eens tegen den generaal was gericht. HET VERLANGEN VAN BRIAND. In een onderhoud met gedelegeerden van de linkerzijde uit den Franschen Senaat heft Briand als volgt de orde der werkzaamhe- den aangegeven: le. Voor 15 Februari aanneming door de Kamer van maatregelen, welke het even- wicht der begrooting en tenminste een deel der inkemsten. besiemd voor de amortisatie moeten verzekeren. 2e. Terwijl de Senaat bevengenoemde ontwerpen onderzoekt, behan-deling door dc Kamer van het verdrag van Locarno, de wij- ziging der kieswet en het urogram voor de verdere financieele saneering. TREIN GEPLUNDERD. Bandieten hebben kans gezien om een per- scnentrein, nabij Bhajudih, op de lijn Ben- galen—Nag pur, tot stilstand te brengen. Zij vermoordden den hocfdconducteur en plunderden een kist met geld. De buit be- draagt 150 pond. HEVIGE KOUDE IN DE VEREE HEVIGE KOUDE EN SNEEUWSTOR- MEN IN DE VEREENIGDE STATEN. In het Oostelijk gedeelte der Vereenigde Staten hebben opnieuw hevige sneeuwstor- tnen gewced. Vooral in Ohio was het weer zeer slecht In East Liverpool heeft tenge* volge van den sneeuwstorm een tramongeiuk plaats geliad, waarbij vijf personen ernstig werden gewond. Ook te New-York is het zeer koud. DE MOORDENAAR VAN DEN R'JSSISCHEN KOERIER. De idenriteit van de beide moordenaair van den Russischen koerier is thans vastge steld. Het zijn de Litausche onderdanen An ton en Borislaw Gabriolwitsj, twee broers Het ondetzo k moet hebben uiigevezen, dal de een onmiddellijk dood was, terwijl de an der zwaar werd gewond en daarop z^If moord moet hebben geplgegd. COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1