Alcmaria Vicirx D.E.C., Amsterdam. Alcmaria Victrix I. Schrale Wind Radlo-Hoekfe. Zaterdag, 13 Februari. HUversum, H.D.O., 1050 M. 12 en 7.30 Politieberichten. 4.300.30 Vooravondcon- eert door het H. D. O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. 6.30—7.30 Cursus in de handelstechniek en handelskennis door den heer J. Pelser, Jr. 7-45 en 10.Persberich- ten. 8.10 Avond van de Arbeiders radio-ama teurs. Trio Chr. Grootveld, piano, H. Del- court, viool, B. Rhode, cello, H. J. Rothe, le- vensliedjes, Mej. Corry Oldenbroek, begelei- ding. Spreker: Mr. Dr. G. v. d. Bergb, lid v.d. 2e kamer. 1. Uit trio 1, van Mendelssohn (molto allegro "et agitato, Andante con moto _,tranquilo) Piano, viool, cello. 2. Andantino, Martini, Kreisler. b. Gavotte, Lully (viool en piano). 3. Ave Maria Stella, Grieg (piano, viool, cello). 4. Vroolijke liedekens, door H J. 1 Rothe. 5. Uit de sonate D-dur van Handei. 1 Adagio-Allegro-Larghetto (viool en piano) 6. Toespraak door den heer Mr. Dr. G. v. d. Bergh, over: Socialisme en materialisme. 7. Uit trio 11 van Schubert. Andante con moto (piano, viool, cello) 8a. Andante v. d. suite „lm Walde". b. Gnomentanz, Popper (cello en piano). 9. Vroolijke liedekens door H. J. Rothe. 10. a. Agnus Dei, Mozart, b- Ada gio cantabile, Tartini (cello en piano) 11. Menuet, Haydn (piano, viool en cello). 10 Dansmuziek van Tusschinsky. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerbe richt. 1.20 Tijdsein. 4.20 Tijdse.n, causer! e A garden chat. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Mid- dagconcert. D. Gray, sopraan, J. Rourke, bariton. H. Scott en E. Lachester, cabaretlied- jes. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.45 Pianocomposities van Paganini 8.Lezing: Tigershooting on foot. 8 20 Po- pulair orkestconcert. B. Hooper, tenor, J. Murphy, Iersch humorist. Orkest. 8.50 Schot- sche vertellingen. Daarna weer orkestconcert. 9.20 „Listeningtime", radiorevue van H Simpson, Orkest, solisten en koor. 10.20 Tijd sein, weerbericht, nieuws. Lezing: Some queer happenings. 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2 05 Nieuws. 8.35 Causerie, koersen en Havaspers- berichten. 8.5011.Galacancert en zasg- solisten. Konigswusterhamen, 1300 M. 7.50 „Die grosze Stunde", kamerspel in 1 acte van K Tietsch. 8.20—9.20. Gemengd programma Orkest. E- Kiihne,- liedjes bii de luit. S. S5ne- land, declamatie. 9.5011.20 Dansmuziek door de Funk Tanz-kapelle. Brussel, 262 M. 5.20 Middagconcert. 8.20 Lezing over de Vlaamsche letterkunde. 8 35 Lichte muziek. 9.25 Operettemuziek en -zang. 10.20 Nieuws. Miinster, 410 M. 12.351.50 Karneval- concert. 3.20. Kinderuurtje. 5.35 Esperanto 6.20 Causerie: Funktechniek. 6.50 Lezing 7.20 Engelsche les. 7.50 Vroolijke muziek 9.50 Dansmuziek. Door de schrale wind wordt de huid van handen, gelaat en lippen vaak ruw en schraal. Dit verzacht en geneest men spoedig met 30-60-90 ct. IP Uft 0 i- GEVANGENISSTRAFFEN WEGENS COMMUNISTISCHE AANSLAGEN. In het proces tegen de communisten uit Stuttgart, die indertijd werden gearresteerd wegens brandstichting en het plegen van een bomaanslag, heeft gister voor den Zuid Duitschen Senaat van het Staatsgerechtshof de rijksadvocaat gevraagd: voor den mecha- nicien Herr 10 jaar gevangenisstraf, voor den schrijver Scnmid 2 jaar, voor den los- werkman Hepperle 3 jaar en voor den zadel maker Sprecher 3 jaar gevangenisstraf. HET SPOORWEGONGELUK BIJ OBERHOF. Betreffende het spoorwegongeluk bij Ober- hof vernemen wij nog: Aan den bovenbouw van den tunnel werden werkzaamheden ver- richt. Alle veiligheidsmaatregelen voor de ar beiders waren getroffen o.a. was een specialc telefoonleiding in den tunnel aangelegd vooi waarschuwingssignalen wanneer 'n trein den tunnel binnenreed. Dit signaal is ook gege- ven doch de opzichter liet bij vergissing de arbeiders tusschen de rails staan. Onmiddel- lijk daarop kwam de trein, die zes man dood- de. DE DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN DEN ELZAS. Het blijkt dat het met de aangekondigde spoorwegstaking in Elzas-Lotharingen nog niet zoo'n vaart zal loopen. Uit Straatsburg meldt het B. T. A. dat het door het Comite van Actie der spoorweglie- den gepubliceerde manifest niet a!s een sta- kingsorder moet worden opgevat. Het beoogt slechts de eventueele afkondiging er van. In elk geval zou een staking door een referen dum worden voorafgegaan. EEN WONDERMEN'SCH OVERLEDEN. Te Edinburg is de schilder A. Alexander overleden, die, ofschoon hij zonder armen werd geboren, groote vaardigheid had ver- [kregen in het scnilderen en schrijven met .behulp van zijn teenen. Zijn schilderijen "werden, zegt net Hbld., herhaaldelijk in de Kon. Schotsche Academie geexposeerd en zelfs restaureerde hij oude miniaturen. t ZEEROOVERS IN CHINA. Het Fransche s.s. ,,Jade" is Dinsdag door zeercovers aangevallen, die de bemanning in bedwang hielden en den kapitein dwongen naar de baai van Bias aan de kust van Kwan- toeng te koersen. Daar haalden de roovers voor 8000 dollar aan ongemunt goud van bootd. ZWARE ONTPLOFFING. Te Miinchen heeft in een woning, welke gedesinfecteerd werd met behulp van een blauwzuur-apparaat, een geweldige ontplof- fing plaats gehad. Alleen de muren staan nog overeind. Er zijn 22 gewonden, van wie 5 zwaar. Vol gens een Wolff-bericht is de persoon, die het desinfectie-apparaat bediendc, gear resteerd. DE SPOORWEGSTAKING IN MOZAMBIQUE. Naar aanleiding van de maatregelen door die Portugeesche autor'teiten onlangs toege- past tegen het stakende spoorwegpersoneel in Mozambique (Port. O.-Afrika) heeft het Bureau der Intern. Transportarb. Federatie een protest ingediend bij de Portugeesche re- geering en aangedrongen op erkenning van net vol'ledige recht van organisatie. De staking was gericht tegen loonsverla- ging. De autoriteiten beantwoorden haar met militaire mobilisatie van het personeel, de- portatie van 200 leiders naar Portugal, ver- bod van publicaties, sluiting van het volks- gebouw te Lorenzo Marques en uitziettingen uit dienstwoningen, terwijl gijzelaars werden geplaatst voorop alle treinen, die door niet- stakers werden bestuurd. DE INTERNATIONALE CONFE RENCE OVER DEN 8-UURSDAG. In het Britsche Lagerhuis vroeg Brooke, waarom Holland niet uitgenoodigd is op de international conferentie voor de werkuren in de industrie; hij had daarbij vooral het oog op het feit, dat de arbeidstijd voor her- stellingswerk aan wegen in Holland langeris dan hier. Betterton antwoordde voor den minister van binnenlandsche zaken, dat de mogend- heden, welke uitgenoodigd worden, zijn: Bel- gi£. Frankrijk en Duitschland, die op de vorige conferentie over dit onderwerp te Bern in September 1924 bijgewoond hebben en Italie, oat voorwaardelijk de conventie van Washington over den 8-uursdag gerati- ficeerd heeft. Het onderwerp gaat alle industrieele lan- den aan, doch het is moeilijk en ingewikkeld en het zou op dit oogenblik beter zijn den omvang der conferentie niet Uit te breiden. DE PREMIER EN HET WINKEL- MEISJE. Baldwin, de Engelsche premier heeft zich beklaagd over zijn positie. Zoo te oordeelen naar wat hij over zijn positie gezegd heeft, vindt hij het een hondenbaantje. Hij stelt ze op een lijn met het leven van een: winkel- meisje. „Het leven van een winkelmeisje en dat van een eersten minister komen zeer veel met elkaar overeen".Met deze zelfde woorden heeft hij in een bijeenkomst in het woonhuis van markiezin Carzon tot steun van de „Young Woman's Christian Association Blue Triangle Forward Movement" de hardheid van zijn maatschappelijke bestaan geschetst. „Den heelen dag acor, van's morgens tot's avonds moet een eerste minister ter beschik- king staan van iedereen en de meesten ver- langen wat van hem. Met het winkelmeisje is het precies eender. En zij moet precies als hij voortdurend een glimlach klaar hebben. Het eenige verschil is dat zij den menschen moet geven wat zij wenschen, en dat ik moet zeggen dat ik aan nun wenschen niet kan voldoen. Maar zij maakt, net als ik lan ge uren. Mijn werkuren zijn in het algemeen van tien uur's ochtends tot middernacht." Inderdaad: zooals Baldwin zijn positie heeft geschetst, is zij allesbehalve benijdens- waarci. Het is maar goed, dat hij eens gespro- ken heeft; de wereld mag gerust wel eens we- ten, voor welke taak een premier staat Hij heeft, evenals ieder ander van wien de samen- leving te veel eischt, recht 6p beklag en be- scherming. Wat zou de heer Baldwin overigens denken van een vakvereenig ng van premiers? vraagt het Hbl. sarcastisch. DUITSCHLAND EN MUSSOLINI. In de politieke kringen te Berlijn neemt men aan, dat er voor de Rijksregeering geen aanleiding bestaat, op de in den Senaat door Mussolini gehouden rede te antwoorden, of in een officieele demonstratie daarop critiek uit te oefenen. Volgens Wolff is de reden hiervan, dat men in de tweede rede een neiging meent te bespeuren om het incident als beeindigd te beschouwen. Tegenover de bewering van Mussolini, als zou Duitschland geen Deensche en Poolsche minderheidsscholen dulden, wijzen de bla- den er op, dat er te Flensburg behalve de Deensche volksscholen een hoogere burger- school is, waar Deensch onderwijs wordt ge- geven, terwijl er in West-Opper-Silezie 31 scholen zijn, waar onderwijs in het Poolsch wordt gegeven, en er bovendien in een groot aantal Duitsche scholen steeds Poolsch on derwijs verstrekt wordt. De bladen voegen er bij, dat de Zuid-Tyrolers reeds tevreden zou- den zijn, wanneer ook zij deze vrijheid had- den. Dr. Held, de Beiersche minister-president, heeft aan een vertegenwoordiger van de Gazette del Popolo verklaard, dat zijn be- kende redevoering niet tegen Italie was ge richt. Hij heeft alleen geantwoord op de klachten der partijen over de onderdrukking van taal en cultuur der Duitsche bevolking in Zuid-Tirol. Van de politieke oplossing van de Zu!d-Tiroolsche kwestie heeft hij niet ge- rept. Hij heeft slechts betoogd dat de Duit- schers in Zuid-Tirol vrijheid van taal, school en catechisatieonderwijs moeten genieter. Verder verklaarde Held, dat de Beiersche re- geering met de boycotbeweging tegen Italie niets te maken heeft. Het beste m ddel om aan de boycotbeweging een einde te makcn zou zijn, dat Italie de Duitsche bevolking in Zuid- Tirol de vrijueid verleent, die het voor zijn eigen naticnale minderheden in andere staten verlangt. KORTE BERICHTEN. Bij den sneeuwstorm, die de geheele Oostkust van de Vereenigde Staten teisterde, zijn, naar thans gemeld wordt, in het geheel 9 personen om't leven gekomen. De sneeuw ligt te New-York 4 Meier hoog. De Uffizi-galerij het beroemdste kunst- museum ter wereld, dat gevaariijke teekenen van instorting vertoonde, wordt nu nog ernstiger bedreigd door het buiten de oevers tredcn van de nabi'gekgen Arno-rivier. Ook het labour-congres te Brisbane (Australie) heeft met 76 tegen 14 stemmen besloten, dat ieder lid van de organisatie een belofte van anti-communisme moet teekenen. De Australische ontdekkingsreiziger George Wilkins is van plan per vliegtuig de Poolstreek te onderzoeken. Hij wil te Alaska beginnen. Te Dresden heeft een communistische arbeider een anderen arbeider wegens ver schil van politieke opinie overhoop gescho- ten. De afdeelingen der Belgische Kamer hebben het regeeringsontwerp tot voorloopi- ge vermindering van den militairen diensttijd tot it) maanden aangenomen. De bekende Berlijnsche dierenschilder Wilhelm Kuhnert is eergisternacht, 60 jaar oud, in Zwitserland aan longontsteking over leden. De trade-labour council te Glasgow heeft den uitslag bekend gemaakt van een on der de leden gehouden geheime stemming no- pens de toelating van communisten. Met 182 tegen 75 stemmen is besloten, de communis ten van het lidmaatschap uit te sluiten. Weiss, de voormalige hooidredacteur van „Der Abend" te Weenen, is wegens cor- ruptie gearresteerd. De behadeling van de zaak-Matteotti zal 16 Maart voor het assisenhof te Chieti beginnen. Tusschen Londen en Manchester is in een trein brand ontstaan. De betreffende wa gon brandde geheel uit, waarbij een aantal postzakken en nieuwsbladen verloren gin- gen. De Portugeesche Kamer heeft de inven- tarisatie van de Bank van Angola goedge- keurd en het faillissement der instelling uit- gesproken. In de tweede helft van Januari is het aantal ondersteunde werkloozen in Duitsch land van 1.767.000 ges tegen op 2.030.000, een vermindering dus van 263.000. Briand heeft in de wandelgangen van den Senaat officieel verklaard. dat hij de kwestie van vertrouwen zal stellen nopens het herstel van het arrondissements-kies- recht. Scialoja heeft als fungeerend voorzitter van den Raad van den Volkenbond den Raad in buitengewone zitting tegen 12 Maart bijeengeroepen om het verzoek om toelating van Duitschland te onderzoeken. Met de behandeling van de processen in zake de lange reeks politieke moorden in 1922 in Egypte, wordt in begin April een aanvang gemaakt. De commissie voor handelsaangele- genheden uit den Franschen Senaat verwierp cle conclusies van het rapport Pasquet ten gunste van een wetsontwerp, waarbij het verrichten van nachtarbeid aan de bakkers- patroons zou worden verboden De aanval op de Amerikaansche zen- ding te Katsjek, op het eiland Hainau, wordt niet officieel bevestigd. Men gelooft, dat de aanval sterk overdreven is. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken Kellogg en de Spaansche gezant hebben een verdrag tegen de drank- smokkelarij geteekend, gelijk aan de verdra- gen, gesloten met Groot-Brittannie en an dere landen-. De „Morning Post" meldt, dat Kemal Pacha binnenkort een bezoek aan Londen zal brengen. Uleiiieiiaid Nieuws. NOORD HOLLAND'S KANALEN. Met het besluit van de Provinciale Staten, tot vaststelling van de kanaalplannen voor Noordelijk Noord-Holland, zijn, zoo schrijft men ons, deze plannen in een nieuw stadium gekomen. Thans moeten de benoodigde gel- aen, getaamd op 13V, millioen gulden, wor den bijeengebracht. Ged. Staten zullen nu ter uitvcering van het genomen statenbesluit, aan het Rijk vragen daarin 1/3 gedeelte bij te dra gen en aan de gemeente Amsterdam om 1/20 gedeelte, dus 675.000, voor haar rekening te nemen. De commissie-Van Aalst wordt verder uit genoodigd zich tot de „directbelanghebbenden in de te kanaliseeren streken" te wenden, die volgens het statenbesluit 1/6 gedeelte, dus 2.250.000, vrijwillig zullen hebben op te brengen, als voorwaarde, dat de provincie voor haar rekening de kanaalplannen zal uit- voeren, mits ook het Rijk en de gemeente Am sterdam de genoemde bijdragen toezeggen. Vooral het bijeenbrengen van de bijdragen van direct-belanghebbenden moet als een moeilijke taak worden aangemerkt. Vermoede- lijk zal de commissie-Van Aalst zich hiervoor wenden tot de gemeente- en de polderbesturen in de te kanaliseeren streken. Zij heeft daarbij aan te geven hoeveel iedere gemeente en ieder waterschap naar haar meening dient op te brengen, waarbij niet alleen rekening is te houden met het aantal inwcners der gemeente en het aantal hectaren van het waterschap, maar ook met het uiteenloopend belang, dat de onderscheidene gemeenten en waterschap- pen in de kanaalgebieden bij den aanleg zul len hebben. Baaft de samenstelling van zcodanig sche ma op zichzelf reeds groote moeilijkheden, deze zullen door een andere omstandigheid nog ernstig worden verzwaard. In de Statenvergadering heeft de heer Bos- man er op gewezen, dat in sommige streken het belang van kanaalaanleg niet wordt inge- zien en uit die streken misschien geen vrij- willige bijdragen zullen v.orden toegezegd. Deze spreker was van oordeel, dat de daar wonende direct-belanghebbenden echter de uitvoering der kanaalwtrken niet mogen te- genhouden en desnoods mrar tot de voldoe- ning van bijdragen moeten worden gewonnen Gedeputeerde Hendrix antwoordde hierop, dat bij weigering tot bijdrage door sommige belanghebbende streken ondenkbaar acht e. Over het opleggen van dwang meende hij dus niet te mceten spreken. Toch zal de commis sie-Van Aalst bij de verdeeling van de 2 1/4 millioen gulden over de gemeenten en water- schappen met de mogelijkheid, dat eenige cor- poraties haar aandeel niet ten voile of in het geheel niet wenschen op te brengen, wel da- geliik onder het oog moeten zien. Nu kan zij wel voor iedere corporatie het aandeel in het totaal iets hooger stellen, ten einde eventueel eenige afwijzingen te kunnen verduren, maar tegen een dergeliiken opzet zullen zek6r vele gemeenten en waterschap pen bezwaar hebben. Dwang in uitzicht te stellen zal intusschen vrlj zeker een noodlotti- ge uitwerking hebben. Reeds bleek ons van verschillende zijden ontstemming te heer- schen over het feit, dat de heer Bcsman in de Statenvergadering bij voorbaat heeft ge- dreigd met dezen stok achter de deur. Er zijn als Het zoover mocht lromen, <faf di rect-belanghebbenden niet de voile 2 1/4 mil lioen bijeenbrengen, ook nog andere middelen de overweging waard: wijziging van bepaal- de onderdeelen der nu ontworpen plannen, geringe verhooging der provinciale bijdrage, of andere amendeeringen van meer onderge- schikten aard. Met de statenvergadering die eenstemmig de vorige week alle plannen en eenstemmig ook de kostenverdeeling vaststclde, kan men van oordeel zijn, dat de belanghebbende gemeen ten en waterschappen goed zullen doen zich aanstonds, na niet te langen tijd van overwe ging, tev oegen naar de kostenverdeeling, te otwerpen door de commissie-Van Aalst. Zij verdient vertrouwen op grond van haar ante- cedenten en er moet nu eenmaal in deze zaak van een centraal punt leiding uitgaan, leiding waaraan men zich slechts in alleruiterste ge- vallen zal mogen ontrekken. Bij de samenstel ling der plannen heeft ieder ruimschoots ge- legenheid gehad zijn bezwaren kenbaar te maken. Deze bezwaren al kon niet aan al le worden tegetnoet gekomen zijn alle ern stig overwogen. Napleiten zou het groote werk van de totstandkoming der Noord-Hol- landsche kanalen eindeloos kunen vertragen Ook als medewerking wordt verleend van alle zijden, zullen er toch nog we enkele jaren moeten verloopen alvorens het tijdvak van zes jaar aanbreekt, waarin volgens schatting alle kanalen kunnen worden gegraven. GEEN FUSIE VAN MIJNWERKERS- BONDEN. De Neutrale Mijnwerkersbond had aan al le andere bonden een brief gericht, waarin verzocht werd mede te werken om te komen tot een organisatie van mijnwerkers. Uit het antwoord der verschillende bonden blijkt dat deze alle in beginsel tegen samenvoeging zijn. EEN HOOFDIGE MELKSLIJTER. Voor den kantonrechter te Hoorn was gis ter een 72-jarige melkslijter gedagvaard we gens het feit, dat hij na tallooze waarschu- wingen, geweigerd had z'n houten vaatwerk te verruiien voor bussen, hetgeen in verband met het nieuwe Melkbesluit geeischt wordt. De man was niet tot reden te brengen. Hij had al zoovele jaren de melk op deze wijze uitgevent en nooit was er een controleur gc- weest die ook maar iets op de melk had kun nen aanmerken. De wet kon hem wel tot zulkc kostbare dingen verplichten. Het gaf evenwel niet of de kantonrechter hem wees op de noodzakelijkheid van het nakomen der bepaling; hij was niet van z'n idee af te brengen. „Als alle melkboeren hier me twee kwartjes per week geven blijf ik van den weg af", aldus beklaagde. Dr. Mol verklaarde, dat de ambtenaren van den Keuringsdienst in overleg met de politic deze dagvaarding hadden bewerkt, omdat de man voor geen reden vatbaar was De ambtenaar van het O. M., mr. van der Feen de Lille, eischte in dit geval voor de koppigheid van beklaagde 15 boete. Toen de kantonrechter, mr. Bijl de Vroe, hem de straf van 10 tcemat, trachtte het melkslijtertje het op een accoordje te gooien en stelde, onder groot gejuich achter de ba- lie, den Edelachtbaren Heeren voor, hem 10 toe te betalen, dan zou hij nergens meer over praten en een bus koopen. De man zalin hooger beroep gaan. Zondag a.s. Aanvang 2 uur. Marktberichten ALKMAAR, 12 Febr. 1926. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 95 stapels wegende 76771 kilogrammen. Fabriekskaas: kleine met merk 51, zon der merk 44, commissiekaas met merk 47. Boerenkaas: kleine met merk f 52, zonder merk 48, commissiekaas met merk J 55. Handel goed. ALKMAAR, 12 Febr. 1926. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 928 hecto:iters. 221 H.L. tarwe 14.5016, 16 H.L. rogge 9.50, 250 H.L gerst chev. 10—/ 12, 318 H.L. haver 11.25—/ 13, 58 H.L. boonen: paardeboonen 13, bruine boonen 1723, citroen boonen 25, witte boonen 3035, 65 H.L. erwten: groene (kleine) 13—/ 15.50, groene (groote) 40 tot 43, grauwe 32.5035 per 100 kilo. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Jan Cornclis van Wijk en Maatje Gil- lisse. Dirk Hildering en Aagje Tjiets Hartland. Dirk Winder en Jeltje de Haas. Reinder Dijkstra en Johanna Kel- hoit. Gerrit Oudes en Maria Adriana Moelaert. Jan Hoed en Jannctje Kuijn. OVERLEDEN: Jan Mo'.enaar, 38 jaar. Christina Geertruida Ligthart, 28 jaar. Bioscopen. Programma's van 12 tot en met 18 Febr. Theater Cinema Americain. Hoofdnummtr: Mannen (aramatisch film- werk). In de hoofdrol: Pola Negri. Op het tooneel: Madame Gladys (la fille de Montmartre). Alkmaarsch Bioscoop Theater. Hoofunummer van Vrijuag, Za dag en Zondag: Dolle Dries (komische Wild-West film). In de hoofdrol: Tom Mix. Hoofdnummer van Maandag tot en met Donderdag: De witte Vtinder (dramatisch). In de hoofdrollen: Barbara la Alary, Con way Tearle en Charles de Roche. Victoria Theater. Hoofdnummer: Het wonderlijk Avonlaur (sensatie). In de hoofdrollen: Barbara la Marr, Con- William Russell en Matt Moore. Op het tooneel Vrijdag, Zaterdag en Zon dag: Lou Bandy. Startsnienws; DE BEHARDING VAN DE KOOR- STRAAT. Door de bewoners van de Koorstraat is het volgende adres aan den Raad der ge meente verzonden: Ondergeteekenden, alien bewoners van de Koorstraat, hebben met teleurstelling kennis genomen van's raads beslissing om de ver- nieuwing van de Koorstraat door het aan- brengen van een klinkerbestrating te doen ge- scaieden. Nu de rioleering, de waterleiding en de electrische, telegraaf- en telefoonkabels zoo- danig verlegd worden, dat zij ook hier onder de trottoirs worden gebracht, hadden ook zij gehoopt, dat in de Koorstraat een geruisch- looze bestrating werd aangebracht. Voor de godsdienstoefeningen en de kerkconoerten in de Groote Kerk zou dit een groot v oordeel met zich brengen, aangezien het rumoer in de omgeving van de kerk, veroorzaakt door het rijtuigverkeer, hierdoor belangrijk wordt verminderd. Ook de in de Unit te organisee- ren bijeenkemsteri worden daardoor ten zeer- ste gebaat. Nu komt het vaak voor dat een spreker daar door het straatrumoer van de passeerende riiturgen niet is te verstaan. Een geruischlooze bestrating geeft voor hen ook het niet te ontkennen voordeel, dat hun huizen minder te lijden hebben van het zware asverkeer, dat steeds toeneemt. Het daaidoor aan vun huizen veroorzaak- te nadeel mag waarlijk niet worden onder- schat. Gezien het feit dat, naar bevoegde deskun- digen hen verzekerden, de meerdere kosten, aan een geruischiooze bestrating boven de klinkerbestrating verbonden, ten hoogste f 11000— kunnen bedragen, wat met het oog op den veel langeren levensduur geen noemenswaardig- kosfenvermeerdering betee- kent, doen zij alsnog een beroep op uwen raad op het genoemde raadsbesluit terug te komen en alsnog tot asfalteering van de Koorstraat te besluiten. Ook wij zouden het een daad van wijs be- leid oordeelen wanneer de raad het verzoek inwilligde. De Koorstraat en het Ritsevoort zijn wel bij uitstek straten die voor asfalteering in aanmerking komen, aangezien deze stratea voor het asverkeer tusschen Kennemerland en West-Friesland bij uitstek gebruikt wor den. Van de meest bevoegde zijde vernamen ook wij, dat de wijziging van het plan geen ver- traging met zich behoeft te brengen. Dit feit moge voor de soc -dem fractie aan leiding zijn om voor de inwilliging van het verzoek te stemmen Bij de behandeling van de kwestie in de vorige zitting stemden zij in hoofdzaak voor de klinkerbestrating, om dat zij van het voorstel Mr Bosman een uit- stel van enkele jaren vreesden. Tegenstan- ders van asfalteering zijn zij allerminst. O.i. zal het ook tot asfalteering van de be strating langs de Groote Kerk aan het Kerk- plein en langs het Landbouwhuis en Gymna sium moeten komen. Het rijtuigverkeer veroorzaakt aldaar een zoodanig rumoer, dat dit in hooge mate hin- derlijk is voor de Godsdienstbijeenkomsten in de Groote Kerk, de vergaderingen in het Landbouwhuis en het onderwijs in het Gym nasium. Het doet wel eigenaardig aan, dat tegen over den raad de noodzakelijkheid nog be toogd moet worden om dezen hinder door 'n andere bestrating weg te nemen. In den raad ondervindt men ti/dens de ver gaderingen ook vaak den hinder van dat ver- keer, zij het dan niet in die mate, omdat voor het raadhuis, tijdens de vergaderingen, stap- voets moet worden gereden. Wanneer het tot asfalteering van de be strating langs de Groote Kerk en het Land bouwhuis komt en hiertoe zal het moeten komen dan is ook het bezwaar van de hee ren Klaver en Keijsper ondervangen, die van de asfalteering van de Koorstraat vreezen (o.i. vreezen zij dit ten onrechte, aangezien men rijaende met een vervoermiddel een doelpunt beoogt te bereiken). dat daardoor het rijverkeer in de Langestraat wordt ge- trokken Nu asfalteering van de Koorstraat door de uit te voeren andere werken mogelijk is, vor- dert ook het algenren belang, dat daartoe alsnog wordt besloten. Welke waarde een klinkerbestrating in een druk gebruikte straat heeft, kan men thans in de Houttil waarnemen, die het vorig jaar opnieuw is bestraat eji reeds nu weer vol kuden zit. Asfalteering is aldaar, met het oog op de rioleering, omdat de straat zoo smal is, zeer moeilijk. In de Koorstraat is dit niet het geval, waarom asfalteering aldaar niet ach- terwege mag blijven. Red. Alkm Crt). BRAND. Hedenmorgen omsticeks 7 uur geraakten in een opslagplaats va l het Landbouwkan- toor „Noord-Holland", Schermerweg alhier, een aantal balen turfstrooisel en een hoeveel- heid ongebluschte ralk in brand. Vermoedelijk is de brand ontstaan door broeiing. De motorspuit van „Kracht en Vlugheid" was spoedig ter plaatse en de brandende balen, die al naar buiten gegooid waren. waren wekira gebluscht. LIEDEK'I AFEL „DE VER. ZANGERS". Bovenstaande vereeniging heeft 'gemeeno a.s. Zondag een soiree te geven met medewer king van den popuiairen humorist Jan Brink. Daar voor deze vereeniging altijd met hare uitvoeringen veel belangstelling getoond v/ordt, zal het daaraan ook nu niet ontbreken. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie in het nummer van hedenavond. PRED1KBEURTEN. 14 Februari. Alkmaar. Groote kerk, 10 uur, Ds Verwaal. Censistoriekarner Woensdagavond 7 uur, Ds Deetman. „Waakt en Bidt", Woensdagav. 8 uur, Ds Jellema. Kapel, 10.30 uur, Ds Deetman. Avond 6 uur, Ds. Poot van Amsterdam. Evang.-Luthersche kerk, 10.30 uur, Ds. Makkink. Rentenstrantsch-Gcrejormcerde kerk, 9 uur. jeugdherk; 10 30 uur, Ds Sparnaay, Rem Pred. te Amsterdam. rr KANTOOR IANDBOUWNUIS KIRHPIEW

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2