JUkmaarssSie Oaurant De hof der leugenen. FEUl.l.KTON. Vrijdas 12 Februari. L. fRANKENBERG - ALKMAAR WEET GIJ DIT WEL? No. 36 1926 Honderd Acht en Twintigste Jaargang, DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst- plicht wegens KGSTWINNERSCHAP be- treffende den hieronder genoemden per- toon, de uitspraak is geschied, achter zijn ®aam vermeld: A. J. SMAN, lichting 1026. Uitspraak: voor een jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan binnen TIEN DAGEN na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door dien wetfigen vertegen- woordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Konin- gin te richten, moet met redenen zijn om- kleed en worden ingediend bij den Burge meester ter secretarie dezer gemeente, afdee- Eng Militaire Zaken, die voor de doorzen- ding zorgt. Alkmaar, den lien Februari 1926. Dc Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. Gemens-d nieuws DE ZILVEREN BRUILOFT VAN DE KONINGIN EN DEN PRINS. Een collede provinciale bladen met een jubileumartikel. Het Nationaal Persinstituut heeft Zondag ean de Koningin aangeboden een omvang- rijke collectie provinciale bladen, bevattende {en jubileumartikel ter gelegenheid van het 15-jarige huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar, vergezeld van een oorkondle. Hier op is van den particulieren secretaris van de Koningin bericht ingekomen, dat Hare Ma- jesteit hem heeft opgedragen, de Nederland- sche provinciale pers haar dank over te bren- zen voor het huldeblijk en voor de aange- ooden gelukwenschea Een geschenk van Baarn aan de Koningin- Moeder. Zaterdagnamiddag zal de Koningin-Moe- der den burgemeester van Baarn, jhr. dr. G. C. L. van Reenen, in audientie ontvangen, ter aanbieding aan H. M. van een zilveren bord, geschenk van de gemeente Baarn aan de Koningin-Moeder, ambachtsvrouwe van Baarn, ter gelegenheid van die viering van het zilveren huwelijksfeest van de Koningin ■ui den Prins. Te Antwerpen. Men schrijft uit Antwerpen: Ter viering van het zilveren huwelijksfeest van de Koningin en Prins Hendrik hebben de Nederlandsche consul-generaal en me- vrouw Anth. Ruijs gisteren een groot aantal leden der Nederlandsche kolonie alhier in een der feestzalen in het centrum der stad ont vangen. Terwijl thee en versnaperingen wer- den rondgediend, onderhielden de heer en mevrouw Ruijs zich met hun gasten. Van de gelegenheid tot het plaatsen van handteekeningen in een gulden boek, dat aan de Koningin zal aangeboden worden, werd druk gebruik gemaakt. Vanwege de Nederlandsche Israelifische gemeente te Antwerpen had een buitengewone dienst in de svnagoge plaats, waarin voor het heil van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik en van het Nederlandsche volk gebe- den werd. Te Praag. Men meldt uit Praag aan de N. R. Crt.: De Koninklijke zilveren bruiloft is hier luis- terrijk gevierd. De gezant, dr. Hendrik Mul- ler, heeft een groot avondfeest gegeven in het prachtige, door hem bewoonde, paleis, een der schoonste der stad. BRANDEN. Woensdagavond 7 uur ontdekten, zoo meldt het Utr D&bl., de bewoners van De Duinen onder Naarden, daar brand was uitgebroken in de op dit landgoed staande Montessori- school, een stichting van de orde De Ster in 't Oosten. Het vrij groote, verleden zomer aieuw gebouwde houten schoolgebouw was Wii repareeren alle systemen schriil- machines. De onderdeelen van de meest bekende merken z' n steedsvoorradig. totaal niet meer te redden, het brandde tot den grond af. Het landlwis zelf heeit nog een oogenblik gevaar geloopen, doordat de wind een regen van vonken in de richting daarvan joeg, Ai»ch bleed gespaard. De brandweer uit Naarden kon weinig meer uitrichten. AANRANDING? De 17-jarige winkeljuffrouw, die te Rot terdam, Woensdag aangifte heeft gedaan van aanranding onder eigenaardige omstandig- heden, heeft bij een nader verhoor toegege- ven, dat zij den aanrander wel had herkend als een jongen man, met wien zij in het vori- ge jaar omgang heeft gehad. Hij is daarop opgespoord en verhoord. Van de aanranding is toen niet veel meer overgebleven; hij had het meisje gevraagd, den omgang weer te vatten en haar 'n zoen te willen geven. Zij heeft zich daartegen verzet, waarbij de punt van zijn dasspeld de krabben op haar wang heeft veroorzaakt. DE SYNODE TE ASSEN. Woensdagmidcfag heeft dr. Geelkerken een bijeenkomst gehad met de commissie voor het dogmatisch onderzoek, die zeer lang duurde. De Synode ontving Woensdag van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik het volgende telegram „Wij betuigen u onzen oprechten dank voor de ons aangeboden gelukwenschen en zijn zeer gevoelig voor de daarbij uitgesproken zegenbede. (w.-g.) Wilhelmina-Hendrik," Voorts mocht de Synode nog telegrammen met heilbede ontvangen uit de classes Middel- burg. Korkum en Beilen. Na een dag van commissievergaderingen kwam de Synode Woensdagavond om half negen in comite-generaal bijeen. Om half tien werd de vergadering weer openbaar. De praeses deed in de openbare zitting me- dedeeling van de telegrammen, die wij boven reeds vermeldden. Ingekomen waren ook eenige brieven, waar- van de voorzitter eveneens voorlezing deed. Hiervan zij vermeld een brief van den heer H. van der Schaar, waarbij afschrift werd gevoegd van een bezwaarschrift, zijnerzijds aan den kerkeraad van Amsterdam Zuid gerichf. Om kwart voor tien ging de Synode hierop weer in comite-generaal. Om 10 uur werd de zitting gesloten. De Synode is nu verdaagd tot Dinsdag a.s. Om negen uur heeft dan een openbare zit ting plaats, die echter alleen dienl voor het verrichten van enkele formaliteiten. FRAUDE MET DEN DOORVOER VAN SUIKER. De Rechtbank te Rotterdam heeft gister uitspraak gedaan in de vier zaken, de fraude met den doorvoer van suiker betreffende, wel- ke behandeld zijn in de zittingen van 17 December, 12 Januari en 29 Januari. De rechtbank besliste in de zaak van J en B. Nachf A. G., gevestigd te Hamburg, aan wie ten laste was gelegd, als maatschappij, die de doorvoerlijsten als bedoeld in artikel 54 van het Kon. Besluit van 26 Maart 1872 heeft ingeleverd, niet die lijst op den bepaalden tijd heeft aangezuiverd door door voer van de goederen en voorts, dat ze die 8 keer niet heeft gezorgd, dat geen goederen onder verzegeling werden gelost, dat J. en B. Nachf slechts aansprakelijk is voor de doorvoerlijsten, geteekend door hare procu- ratiehouder v. d. Loo, n.l. 2 sfuks. Ze wordt daarom veroordeeid tot 2 X 25 boete, ter wijl in deze 2 zaken ook de civiele vorderin- gen tot bedragen van 13.950 en 14.000 werden toegewezen. VORDERING VAN BATAVIA OP GEREPATRIEERDEN. Naar't Haagsche Aneta-kantoor vemeemt, keert de heer E. J. Eggink, afdeelingshoofd ter gemeentesecretarie van Batavia, met het mot orschip Indrapoera, van den Rotterdam- schen Lloyd, naar Indie etrug. De heer Eggink was belast met het invorderen in Ne- derland van achterstallige vorderingen der gemeente Batavia op sedert gerepatrieerden. Gerekend van 1921 af oudere schulden wa ren verjaard stonden er 600 dergelijke posten open. De totale acbterstand bedroeg 38.000. In vijf maanden tijds gelukte het den heer Eggink, van 500 belastingschuldi- gen woon- of verblijfplaats op te sporen, ver- tegenwoordigend en bedrag van 33.000 aan achterstallige belastingschuld. Hiervan is 4000 opnieuw in Indie invorderbaar pe- worden, door terugkeer van de betrokkenen naar Indie; de rest 29.000, wordt in Neder- land, door medewerking van de departemen- ten van kolonien en van financien, ingevor- derd. Reeds werd 5000 betaald. De verdere afwikkeling van zaken werd op gedragen aan den heer W. J. Aninga, gepen- sionneerd afdeelingshoofd der gemeente Ba tavia. Naar het Engelcch van Justus Mile Fosman. Door J. S. 6^ Op eens begreep ik wat hij dacht. Het was me zoo duidelijk, alsof hij het mij verteld had. Zijn blik ontmoette de mijne; ik zag, dat zijn besluit genomen was. „Dat is onze man," zei hij bedaard. „Wel neen, wel neen!" riep ik uit. „Hij zal het nooit willen doen. Het is ten slotte een soort bedriegerij, een ellendige comedie die tegen een hulpelooze vrouw moet gespeeld worden. Ik heb, u gezegd, dat hij tot op ze- kere hodgte altijd een gentleman is gebleven. Hij zal nooit een vrouw bedriegen. Neen, neen, er is geen kwestie van. Ik was dwaas zco'n plan voor te slaan; het kan eenvoudig niet gebeuren Mallory doet het in geen geval." ,En toch zal het gebeuren," sprak kolonel Von Altdorf vastbcradab, met op elkaar ge- klemde tanden. „Ik zeg u, dat de toestand wanhopig is. Het is een vrouw bedriegen om haar voor de vreeselijksle krankzinnigheid te behoeden. Gij hebt niet gezien hoe ver- schrikkelijk ze er nu reeds aan toe is. Het is een wanhopig spel, maar het is het eenige, dat gespeeld kan worden, en onze jonge avon- turier is de eenige, die het spelen kan. Ten AANKOOP VAN vfeEVOEDER. Opnieuw publiceeren wij een lijstje van .erschillende veevoederartikelen met de prij- zen. Nog eens merken wij op, dat de cijfers, welke wij geven slechts gemiddelde cijfers zijn, zoowel de prijzen -per 100 K.G., als sa- menstellingen varieeren soms zeer sterk. Als voorbeelden van steTke variatie gelden wel lijn- en grondnotenkoeken en dito meel. Voor zooverre wij beschikten over officieele analy ses van meerdere partijen, hebben wij hieruit gemiddelden berekend. Onze cijfers zijn be doeld als voorbeelden Verkoopt iemaud b.v. lijnkoek met bepaalde hooge garantiecijfers voor eiwit vet (o.a. 12 vet wordt soms gegarandeerd, terwijl wij bij onze berekening op even 10 rekenden bij inlandsche, en 5.8 bij Amerikanen), en zijn zijn prijzen gelijk de door ons aangenomen, dan zijn de cijfers voor den prijs van 1 K.G. eiwit, zet- meelwaarde en melkwaarde anders. Meerdere voedermiddelen kunnen, na overleg, in het lijstje worden opgenomen. Voeder- middel Prijs per 100 K.G. in guldens Verteer baar eiwit Zetmeel- waarde Lijnkoek (Inl.) 17.50 23.6 Lijnkoek (Am.) 16.75 29.3 Cocosmeel 12.75 16.5 Sesammeel 15.00 32.9 Soyameel 15.00 35.7 Grondnotenmeel 16.75 44.5 Mais 10.50 6.6 Palmpitmeel 10.00 12.6 Gerstemeel 10.75 6.11 Havermeel 12.75 7.2 Boonenmeel 13.50 21.3 Erwtenmeel 14.00 16.9 Gram crwten 14.50 17.3 Zemelen 9.00 11.1 Grint S.50 9.8 Gries 10.00 11.9 Bostel (kuil) 3.00 6.5 N.B. Men kan de melkwaarde berekenen uit de zetmeelwaarde, door er de helft van het verteerbaar eiwit bij op te tellen. Heeft men eiwit noodig, dan zoeke men in de kolom van prijs van 1 K.G. eiwit. Hoe la ger cijfer, hoe goedkooper. Echter vergelijke men eens met de volgende kolom, die waarin de prijs per eenheid melkwaarde staat. Klop- pen deze cijfers met elkaar, dan koopt men meteen de steeds met het eiwit verbonden hoeveelheid totaal voedende stoffen het bil- Prijs van 1 K.G. eiwit in centen 74.1 57.1 77.1 69.9 70.3 59.5 48.1 13.2 lijkste (de melk-, en ook de Prijs per eenheid melk waarde 21.3 19.7 15.0 15.5 16.0 16.8 77.9 Prijs p. eenheid zetmeel waarde. 25 1 23.8 16.9 19.5 19.7 21.6 12.9 15.0 14.9 21.4 19.8 20.3 19.7 18.7 18.2 20.0 22.6 meelwaarde, de 13.6 14.3 20.2 17.1 18.2 17.5 18.6 16.5 17.9 melkwaarde is van belang voor melkvee, de zetmeelwaarde meer voor mestvee en varkens. Nadere inlichtingen, vragen (ook over rantsoenen enz.) te richten aan de leden van het Veevoederbureau van de correspondentie- adressen. Veevoederbureau, Landbouwhuis, Alkmaar of Rijkslandbouwwinterschool te Schag,en Voor het Veevoederbureau, J. S. SWIERSTRA. POSTALE COMMISSIE VAN OVERLEG. De central® bon i van personeel bij de pos- terijen, telegrafie en telefonie meldt: In verband met het niet doorgaan gister van de vergadering der postale commissie van overleg heeft onze bond een telegram verzonden aan den waamemenden directeur- generaal der posterijen en telegrafie, houden- de verzoek, de reden van het opschorten van de vergadering te mogen vememen. Het hierop ontvangen antwoord luidt, dat het niet doorgaan van de uitgeschreven vergadering der commissie van overleg het gevolg is van ten aanzien van een der orga- nisaties te nemen maatregelen, waarbij door een misverstand een formaliteit niet tijdig kon worden vervuld, en welke thans in voor- bereiding is. BRAND. Gistermorgen omstreeks 11 uur is de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een brand in de verfwarenfabriek van de fir- ma Vettewinkel aan den Haarlemmerweg. Zij rukte met talrijk materiaal uit in verband met de groote kans op een snelle uitbreiding van het vuur in de zeer brandbare materialen, die in de fabriek verwerkt worden. Het bleek, dat de brand ontstaan was door het overkoken van een pot met lak in de laksfokerij. De brandweer bluschte de vlammen met vijf sfra- len; die aangerichte schade is betrekkelijk ge- ring. DE MOORD OP DEN O. Z. VOOR- BURGWAL. De vierde Kamer der Rechtbank te Amster dam heeft gister K. de W., 40 jaar, varens- gezel, veroordeeid tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, wegens zware mishande- ling, den dood ten gevolge hebbend. Hij heeft op 15 November J. S., gehuwd met zijn zus- ter, met een mes een steek in de linkerzijde toe- gebracht, tengevolge waarvan J. S. den vol- genden ochtend is overleden. Het O. M. had 3 jaar gevangenisstraf geeischt. DE GEMEENTESECRETARIS VAN LEEUWARDEN. Den dag v66r Kerstmis, aldus de Leeuw. Crt., is onze gemeentesecretaris, mr. M. Gos lings, wegens overspanning met een maand ziekteverlof vertrokken. Hij zou eenige weken rust nemen en die bij familie te Zutphen door- brengen. Sedert hebben zich evenwel bij den patient complicaties voorgedaan, die, hoewel in de laatste dagen niet bepaald achteruit- gang is te constateeren, aan den toestand toch een zeer ernstig aanzien hebben gege ven. DE FEDERATIE VAN ZIEKEN- FONDSEN. De jaarvergadering dezer federatie werd Woensdag'ivund geiioi.deu m h<_t lokaal van den heer De Boer bij de Friesche brag te Alkmaar. Niet vertegenwoordigd was de afd. Oudkarspei De heer Brugman opende de vergadering, waarna door den beer Kuiper de notulen werden gelezen, welke werden goedgekeurd. Uit de rekening, overgelegd door den heer C. Beets, penmngmeester, bleken de ontvargsten te hebben bedragen 12.54, de uitgaven 4.82, alzoo een batig saldo groot 7 72 Opgemaakt werd een rooster van aftreding voor de bestuursleden, waarbij voor aftre ding in 1927 werd aargewezen de heer Brag- man, voor '28 de heer Beets, voor '29 de heer Kuiper. Onder nadere goedkeuring der ledenverga- deringen werd 1 aald dat een ziek lid bij vertrek naar een andere afdeeling, geduren- de de looperde ziekteperiode nog zal worden uitgekeerd door de afdeeling welke hij heeft verlaten. Vervolgens werd door den voorzitter ver- slag uitgebracht der conferenties ten kantore van den hee Vas Dias, welk verslag door den heer Beets met nog enkele opmerkingen werd aangevuld. Naar aanleiding hiervan had een tamelijk breedvoerige bespreking plaats, waarbij het een en ander aan critiek werd on- derworpen. Als resultaat dezer besprekinggn werd met algemeene stemmen besloten den heer Vas Dias mede te deelen, dat door de afgevaardigden der federatieafdeelingen nog niet veel werd gevoeld voor terugkeer tot den bestaanden bond van Ziekenfondsen doch wel iets voor een Bond of Federatie benoor- den het I J, echter met minder uitgebreide be- moeiingen, dus meer in den geest van den oorspronkelijken bond. In dien geest zal de zaak in de ledenvergaderingen worden be- sproken. Voorts dat de Federatie gaarne aan- vaardt het aanbod van den heer Vas Dias om in een bijeenkomst de zaak nader te be- spreken, waartoe dan zullen worden uitge- noodigd de volledige besturen der federatie afdeelingen. Aangezien reeds eenige jaarver- gaderingen werden gehouden achtte men het gewenscht die bijeenkomst dan uit te schrij- ven aan het einde des jaars. BEROOVING. Bij de politie te Amsterdam is aangifte gedaan, dat in een perceel in de Kerkstraat aldaar iemand beroofd is van f 3400, 800 Belgische francs, 1, 5200 mark, benevens 4.3 karaat diamant. In verband hiermee zijn aangehouden twee vrouwen, beiden wonende aan bovengenoemd adres. slotte gebeurt het niet om haar te bedriegen, maar om haar te genezen, en de verantwoor- delijkheid voor het geval dragen wij te za- men. En de Lady zullen we de waarheid ver- tellen, zoodra zij genoeg is opgesterkt, om die te kunnen hooren." Ik haalde diep adem. „Het is niet erg naar mijn zin," zei ik, maar ik keek naar Mallory tot hij me zag en wenkte hem toen. Hij kwam nog altijd wat onzeker en wag- gelend op ons tafeltje af en stond, met een hand aan den rug van een stoel, tegen ons te glimlachen, de gelukkige en tegelijk ietwat wezenlooze dronkenmansglimlach. „Mallory," zei ik, „ik wil je voorstellen aan Sir Gavin Mac Kensie en aan kolonel Von Altdorf van den diplomatieken dienst van Novodnia. Mallory maakte een buiging voor Sir Gavin en groette Von Altdorf stijf en vormelijk een onwillekeurige herinnering aan zijn millitaire loopbaan. Daarop liet hij zich in een stoel neervallen en glimlachte op nieuw. „Een in - inter - nationale conference, hee- ren," zei hij. „Een con - congres v - van de mogendheden. Vier rassen ver - tegenwoor- digd in de vier heeren aan dit tafeltje. Schot- land hij grinnikte tegen Sir Gavin w - wil je ons niet eens een echte Sch - Schotsche dans voordoen, ouwe heer?" Mac Kensie was op het punt kwaad te worden, maar ik gaf hem onder de tafel een schop tegen de scheenen en hij bedaarde weer. „Engeland," zei Marlory, en keerde zijn waggelend hoofd naar mij. „0, man, als je van avond de zonden van jouw vaderland op je bol had, dan was je kop nog zwaarder dan de mijne! Novodnia dat de Russische beer er nooit zijn klauw op moge leggen!" „Zoo zij het," sprak Von Altdorf hartelijk. „En OucMerland, God zegene zijn groene kusten! Wat? Of ik wat drinken wil, Creighton? Nie- mand kan er zich op beroemen, dat hij mij op die vraag ooit neen heeft hooren zeggen. Een weinig wijn voor mijn maag, die sinds van morgen nog niets anders heeft gehad. Kelner, breng mij absinth, Pernod jongen en maak ze sterk. Ik heb ze hard noodig „Wat zeg je daar, Malory?" zei ik, „wil je zeggen dat je sinds vanmorgen geen cten hebt gehad? Drink je met een leege maag? Kerel. dat is zelfmoord. En dan, wie drinkt er nu 's avonds absinth! Kellner, breng twee brood- jes met vleesch voor meneer, maar oogenblik- kelijk!" Toen de broodjes kwamen, viel hij er op aan en verslond ze meer dan dat hij ze opat. Wij drieen wachtten stilzwijgend. Toen hij klaar was slaakte hij een zucht van verlich- ting. „Slechte manieren, heeren," zei hij, op nieuw glimlachend. Hij scheen wat tot zich- zelf te komen; het eten had hem goed gedaan. „Slechte manieren, ik weet het, maar eerlijk gezegd, ik had groote behoefte aan eten. Door een of andere omstandigheid heb ik verzuimd koffie te drinken en te dineeren. Ik ben de re den vergeten o ja, het was een arme dui- vel, zonder werk, die een maaltijd harder noo dig had dan ik. En dan, met een paar glazen absinth in een leege maag, of misschien drie Provinciaal nieuws UIT STOMPETOREN. Woensdagavond hielden de afdeeling Schermeer der Hall. Mij. van Landbouw en de Vereeniging tot behartiging der belangen van Land- en Tuinbouwers in de Schermeer in cafe Renses eene gecombineerde vergade ring, welke geleid werd door den heer P. Spaan Kz. en waarin het woord zou gevoerc worden door den heer Smeding, directeur der Landbouwwinterschool te Schagen en door den heer D de Boer Dz. alhier. De voorzitter beette alien welkom en ADVERTEERT IN D E j ALKMflfiRSCHE COURflNTI 1 sprak de verwachting uit, dat de eerste spre- ker op duidelijke wijze uiteen zou zetten, op welke wijze de schade, door het hooge water aangericht, zoo gering mogelijk is te maken. In een degelijke rede behandelde de heer Smeding, wat de land- en tuinbouwers in dit voorjaar z.i. hadden te doen, om den grond zooveel mogelijk productief te maken, en sprak daartoe adereerst over de structuur van den grond, de plantenvoedende stof fen en de bacterienwerking. Wat de eerste betreft, is de kraimelstructuur meer ge wenscht dan de korrelstructuur, omdat de wortels der planten ook lucht noodig heb ben en de bacterienwerking van buitenge wone beteekenis is. Met enkele eenvoudige, maar duidelijke voorbeelden liet spreker dit nader blijken, en besprak ook in 't kort de mollen, de regenwormen de plantenwoitels, die de poreusheid van den grond bevorderen, evenals grondbewerking, mits deze plaats heeft op voldoenden gedroogden grond. Wacht dus uw tijd af. Het land moet goed opdrogen, de grondbewerking niet te diep plaats hebben en zorg gedragen worden voor afvoer van overtollig water. Bij de behandeling der bemesting gaf spreker de voorkeur aan norgesalpeterdeze be vat 26 pCt. kalk; geef deze reeds, begin Maart Op bouwland moet men voorzichtig zijn met kalk; aan patentkali wordt de voor keur gegeven, phosphorzuur wordt door den grond vrij goed vastgehouden. In thamas- slakkenmeel zrt veel kalk Kalk orient 'n veel- zijdige werking in den grond uit. Het bouw land in 't voorjaar met kalk bemesten is niri gewenscht. De bacterienwerking kan men bevorderen door kalkmergel en compost, doch stalmest kan ook goed ziji. In 't alge- meen raadde spreker aan, niet te zuinig te zijn met kunstmest, maar de natuur kan mee en tegen werken Dit moeten we afwachten en het beste er van hopen. Een hartelijk applaus bewees al'ler instem- ming, waarna de voorzitter gelegenheid gaf tot het stellen van vragen of het verzoeken om nadere inlichtingen. Hiervan maakter on- derscheidene personen gebruik, die ailen zeer naar genoegen door den heer Smeding wer den beantwoord. Daarna werd het woord gevoerd door den heer D. de Boer Dz., die in een keurige rede uiteenzette het nut da Provinciale Mij en, die in de tweede helft der vorige eeuw wer den opgericht door enkele groote heeren, die den landbouw een warm hart toedroegen. Zij hebben daarmee een nuttig werk ver- richt en vermoed, dat op landbouwge- bied iets kon gebeuren. Zoo kwam spreker er geleidelijk toe, dat de Provinciale Maat- schappijen nog een belangrijke taak hebben en gesteund moeten worden door de tegen- woordige boeren en landbouwers. In dit verband stelde hij aan het einde zijner voor- dracht de vraag, of de beide vereenigingen, welke op dit gebied in de Schermeer bestaan, niet samen kunnen werken. De voorzitter brach't een hartelijk woord van dank aan de heeren Smeding en De Boer voor de uitstekende behandeling hunner on- derwerpen en meende de ge9telde vraag be- vestigend te moeten beantwoorden. Hij bracht ook hulde aan het polderbestuur van de Schermeer voor de taaie volharding in- zake de electrische bemaling en sloot de ver gadering met een woord van dank aan alien en aan de pers voor hunne tegenwoordig- heid. UIT HEEMSKERK. De geineenteraad kwam Woensdagmiddag brengt men den honger tot bedaren. Ik ben misschien een beetje aangeschoten, een heel klein beetje, maai de heeren zullen me dat naar ik hoop niet kwalijk nemen. Het is een ongelukkig toeval, geen gewoonte." Hij nam de tumbler met het fonkelende groengele vocht, die voor hem stond, in de hand en lach- te er tegen. „Mijn eenige vriend," zei hij met zijn die- pe teedere stem het klonk als van een man, die bezig is de vrouw zijner keuze zijn liefde te verklaren. „De eenige vriend van alien, die altijd bij me gebleven is, in goede tijden en in slechte. Jij hebt me nooit in den steek gelaten. Hee ren, ik heb de heele wereld bereisd. Ik heb ge- vochten van Caracas tot Ladysmith, en van Kartoum tot Tsin en ik heb met meer men- schen omgegaan, dan ik u zeggen kan, maar op mijn geloof in den Hemel als ik dat nog heb daar is nooit een man mij trouw ge bleven, nooit een vrouw geweest, die me niet bedrogen heeft." Hij lachte weer tegen de groene vloeistof. „Op den groenen duivel, heeren," riep hij uit, „den groenen duivel, die me altijd bij- staat, bij goed weer en bij slecht weer, die me op den schouder klopt als het me tegenloopt, die me bij de hand neemt en me het paradijs binnenvoert als de wereld het bitterste is. Op den kleinen groenen duivel, die voor mij een groote groene god is dat hij lang mo ge regeeren!" Hij Iichtte het glas op en dronk het in een teug half leeg. Toen viel hij achterover in zijn stoel met zijn kin op de borst. Ik boog mij voorover en lei mijn hand op zijn arm. „Mallory," zei ik, „Mallory!" en ik schud- de hem zachtjes heen en weer. Hou je een beetje goed jongen, er is werk voor je te doen. Er moet een gevaarlijk spel worden ge speeld, Mallory, juist iets voor jou. Er is een helder hoofd en een welbespraakte tong voor noodig, en misschien nog wel een krach- tige arm ook. Een dappere kerel hebben we noodig; kom, doe je met ons mee?" „Mijn eenige vriend," zei Mallory en schudde zijn hoofd slap heen en weer. „De kleine groene duivel, die een groote groene god is. Ja, ja, een groote groene god." Zijn stem stierf weg in onverstaanbaar gemompel en zijn oogen zagen ver over ons heen, buiten het cafe cf Alengon in zijn paradijs mis schien! Ik keek wanhopig op naar Mac Kensie, maar deze zat iets te schrijven op den rug van een naamkaartje. Hij riep een kellner. „De apotheek aan het begin van de Avenue du Maine," zei hij, „en vlug." De apotheek was vlak bij en een oogenblik later kwam de man terug met en klein flesch- je in de hand. Mac Kensie goot er enkele druppels uit in een wijnglas vol water. „Drink dit uit," zei hij, en zette het glas voor Mallory neer. En Mallory dronk, met zijn starende oogen, die ons niet zagen, en was nog altijd ver buiten het cafe d'Alengon. Maar een oogenblik later kwam er leven in zijn gezicht. Hij wendde zich naar den Schot. (Wordt vervolgd.)" 45.6 42.0 37.7 75.2 76.6 75.8 77.6 81 5 67.3 72.0 68.4 68.6 73.8 46.5 50.0 63.3 88.8 83.8 82.0 86.7 84.0 Een zaak, die geregeld adverteert, zal meer bekend raken en meer nieuwe klanten krijgen, dan een zaak, die niet adverteert en al leen maar steunt op vroegere connec- tles en ouden naaitw «s> 6 Wilt ge In Alkmaar en omstreken steeds meer bekend worden, meer de aandacht trekken, dan kunnen we U slechts dien eenen goeden raad geven:

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5