Go I km en Eonijnen. Zaterdag 13 Februari. No. 87 1026 Honaem Acht an Twinligste Jaargang. n y "CJit 2E£.-UL»lo,zi.«i.» (Nadruk verboden). De staking der belastingbetalers. Het Verzet van de boeren tegen de sovjet- regeering droeg steeds een passief karakter, waarbij de boeren telkens hun tactiek wijzig- den: nu weigerden zii te stemmen, dan gaven zij aan de geheime politie verkeerde inlichtin- gen over de benden, die met de wapenen in ae hand tegen het sovjet-regiem strijden, dan weer voerden zij obstructie tegen de anti- godsdienstige wetten van de regeering. Den laatsten tijd kreeg de volgende tactiek der boeren algemeene verspreiding: zij weigeren de iandbouwbelasting te betalen of zij doen het in zeer geringe mate. De sovjet-regeering begreep onmiddellijk, dat dit een demonstra- tie, een strijdvorm van de boeren tegen het heerschende regime was, wijl de belasting dit jaar veel lager is dan verleden jaar, toen zij echter wel betaald werd; bovendien was de oogst dit jaar boven het gemiddelde «en ;'e boeren kunnen dus nu veel makkelijker de ia- gere belasting betalen dan verleden jaar bij een slechten oogst de aanzienlijk hoogere be lasting. Zoodra dus de centrale re eering van de staking der belastingbetaler.de boeren, het melkkoetje der bolsjewiki, had vernomen, gaf zij bevel aan de belastingam'otenaren op de boeren pressie uit te oefenen ony op deze wijze de belastingen „uit te persen", zooals het in de kiesche taal der bolsjewiki heet. De belasting-inspecteur, de meest gehate groep van de sovjet-ambtenaren, deden hun best, het bevel van Moskou uit te voeren, maar zij stieten daarbij op zulk een aaneengesloten front van de boeren, dat de resultaten van hun „persen" gering waren. De bolsjewistische bladen klagen nu over de ondankbaarheid van de boeren, die geen belasting willen betalen en eischen nieuwe strenge maatregelen tegen de belastingsta- kers. Deze klachten van de bladen worden be- grijpelijk, wanneer wij kennis maken met de gegevens die de autoriteiten hebben gepubli- ceerd. Wij ontleenen als illustratie van den toestand eenige cijfers aan de bolsjewistische bladen. In de Oekrajine, het rijkste gedeelte van Europeesch Rusland, werd tegen 1 Januari slechts 45 pet. van de Iandbouwbelasting be taald. Dit is des te opmerkelijker, wijl in de Oekrajine de druk van de belastinginspec- teurs het sterkst was. De regeering heeft haar geheele repressie-apparaat aangewend om de Oekrajinsche boeren te dwingen van hun tac tiek af te zien, maar de resultaten bleken ver beneden de verwachtingen van de bolsjewiki te zijn. En toch is het voor de sovjet-regee- ring van belang de koppige Oekrajinsche boe ren te doen bukken, wijl zij de uitvinders wa ren van deze tactiek. Wanneer wij de cijfers van den fiscus in de Oekrajine over de laatsre iaren vergelijken, dan ziei*wij een steeds da lende lijn en dr.t ondapks het feit, dat de be- drijfsresultaten van den landbouw een stij- gende lijn vertoonen. 1 Januari 1924 was de Iandbouwbelasting in de Oekrajine voor 84 pet. betaald, hetgeen toen als een verontrus-^ tend verschijnsel werd beschouwd. Een jaai* later (dus 1 Januari 1925) daalde het per centage tot 75 pet. en dit jaar tot 45 pet. Er zit dus systeem in de tactiek van de Oekrajin sche boeren. Deze cijfers worden nog spre- kender, wanneer wij bedenken, dat intusschen de Iandbouwbelasting aanzienlijk werd ver- laagd, zoodat de daling feitelijk nog veel sterker was. De boeren plegen geen gew3- pend verzet tegen de autoriteiten, voeren geen openlijken strijd met de bolsjewiki, maar wei geren belasting te betalen en de regeering staat machteloos tegenover deze beweging, die zich meer en meer uitbreidt. Het passieve verzet verspreidt zich over het geheele land, zoowel in het Zuiden als in het Noorden, in het Oosten als in het Westen. De arme boeren in het Noorden zijn hierin even consequent als de welgestelde boeren van het Zuiden. Als tweede illustratie nemen wij het Noord-Westen van Rusland. Het is een streek, die door Zinofjef c.s. wordt geregeerd, waar dus de boeren voortdurend door de pro- pagandisten van den Comintern worden be- vverkt. Zinofjef heeft steeds" beweerd, dat „zijn" streek de meest „bewuste" bevolking van het land had, dat de arbeiders en boeren, die onder zijn bestuur wonen, bereid zijn alles voor de internationale revolutie en het sovjet regime te doen. Nu blijkt het, dat ook de boe ren van Zinofjef geen belasting willen beta len, net als die koppige „onbeschaafde" boe ren van de Oekrajine. In de verschillende gouvernementen van het Noord-Westen (in net geheel bestaat deze streek uit vier gouver nementen) varieerde het percentage van de betaalde Iandbouwbelasting van 3468 pet. van hetgeen betaald moest worden. Een jaar geleden was het percentage 5083 pet. Ook nier waren de aanslagen verleden jaar bijna het dubbele van de tegenwoordige, terwijl de oogst dit jaar veel beter was dan het vorige jaar. A1 is de bevolking van het Noord-Wes ten arm en de bedragen, die de boeren daar als Iandbouwbelasting opbrengen betrekkelijk gering, toch heeft de onwil van de boeren uit dat gebied om belasting te betalen 'n tekort van meer dan 2 millioen roebel aan de schat kist veroorzaakt. Hoe deze tactiek der boeren te verklaren? De bolsjewistische bladen kunnen natuurlijk niet openlijk erkennen, dat de boeren dit uit vijandschap tegen het tegenwoordige regime doen. Zij doen tegenwoordig hun best om de lezers te overtuigen van de juistheid van de nieuwe stelling van Stalin: een strijd tus- schen de boeren en de bolsjewiki kan uitbre- ken en dan zijn de bolsjewiki natuurlijk verlo- ren, maar door beleid kan men een dergelij- ke botsing ook vermijden. Dat Stalin nu zijn best d.oet een dergelijke botsing te vermijden, ligt voor de hand, maar zijn doel bereiken kan hij natuurlijk niet, wijl de tegenstelling van de belangen der boeren en der bolsjewiki te groot is. De bolsjewistische pers geeft dan ook een geheel andere ver Ha ring van het gedrag der boeren in zake de niet-betaling van de Iand bouwbelasting. De „Leningradskaja Praw- da" verklaart de tactiek van de boeren als volgt: „De belastingbeta'ers hebben hun ver- plichtingen tegenover de* revolutie vergeten, die van hen eisclien, dat zij de belasting zon der verzuim en ten voile zouden betalen De boeren geven blijk niet alleen onverschil- lig te zijn voor de belangen van den staat, maar zelfs voor hun eigen belangen". Voi- gens de „Leningradskaja Prawda" eischen dus de persoontijke belangen van de boeren een versterking van de kas van de Derde In ternationale en een intensieve communistische propaganda in het buitenland. Welk profijt de Russische boeren van deze schoone en voor Zinofjef c.s. -zoo verleidelijke dingen kunnen hebben, vertelt echter het communis tische blad niet. Terwijl de (>Leningradskaja Prawda" over de ondankbaarheid der boeren en hun ver- waarloozing van eigen belangen, die een on- middellijke betaling van de Iandbouwbelas ting gebiedend eischen^schrijft en een traan wegpinkt, blijft de „Kommunist", het centrale orgaan van de bolsjewiki in de Oekrajine, zeer prozaisch. De redactie weet, dat de boeren om al deze lyriek lachen en eischt daarom,. dat er maatregelen zouden getroffen worden, strenge maatregelen. De boeren, die de belas ting niet willen betalen, moeten in de gevan- genis geworpen worden, want dat, zegt de volksvriend uit den „Kommunist", zal „wel resultaten opleveren." Men moet de wetten verscherpen, men moet nieuwe straffen invoe- ren ver' ondigt de „Kommunist". Hoe aan- lokkelijk dergelijke voorstellen voor de bols jewiki i.-.hiei" ook mogen zijn, uitvoerbaar zijn zij niet. De bolsjewiki vermijden nu alles, wat de wrijving tusschen hen en de boeren kan vergrooten. De regeering zal dus de repres- sailles, die de redactie van den „Kommunist" aanbeveelt niet willen en niet kunnen door- voeren. De boeren weten het en lachen om al de dreigementen van de bolsjewistische bla den. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. tit onze Staatsmachine. HET IJKWEZEN. Degenen onzer lezers, die zooveel belang- steden in de offieieele publicaties, welke aan het hoofd der plaatselijke bladen plegen te verschijnen, dat ze die geregeld volgtn, vin- den ieaer jaar te gezetter tijd daaronder een aankondiging, dat gelegenheid gegeven zal worden tot ijk en herijk van maten en ge wichten. Wanneer men in jaren bestaan heb- eenae zaken Komt -en ten guwichtje tei hand neemt, ziet men daarop allerlei hieroglyphen, die bewijzen, dat de gewichten te zijner tijd aan de controle van de amtbenaren van het ijkwezen werden onderworpen. En het is in- derdaad goed, dat de regeering de maten en gewichten, die dienen moeten om den men- schen waar voor hun geld te geven, aan een officieel en deskundig toezicht heeft onder worpen. Want van oude tijden af heeft de listigheid der menschen zich reeds geworpen op de valsche maat en het valsche gewicht om daarmede den naaste te bedriegen. In de alleroudste wetgevingen, zoo in die van Ha- mur-Abi, worden straffen bedreigd tegen den- gene, die gebruik maakt van valsche maten en gewichten en ook in de z.g.n. Moza'ische wetgev.ng iczen we cie vtlgenoe b-eoreig ng: Gij zuilt geen tweeerlei weegsteenen in uwen zak hebben, een grooten en een kleinen; gij zult eenen volkomenen en gerechten weegsteen (gewicht) hebben; gij zult een volkomene en gerechte efa (maat) hebben; ge zult in uw huis geen tweeerlei efa hebben, een groote en eene k.eine, want al wie zulks doet is den Heere' een gruwel. De regeering die de hand houdt aan de juistheid van de maten en de gewichten, is op een ouden en beproefden weg. Het koopend deel van Nederland mag zich dus wel in de goede zorgen van de regeering verheugen, want wordt door de Warenwet en de daarop rustende Koninklijke besluiten de kwaliteit der gekochte waren beschermd, door de instelling van het ijkwezen beschermt zij ook de kwantiteit. Het ijkwezen dan berust op de „Wet van den 7 en April 1869, betreffende de Maten, Gewichten en Weegwerktuigen". Die wet is talrijke malen aangevuld, zoozeer, dat thans de wet zelf nog geen derde deel is van de ge heele verzameling: Wet en bijlagen. De con- siderans luidt„Alzoo Wij in overweging ge- nomen hebben, dat het noodzakelijk is de wet en de wettelijke verordeningen betreffende het eenvormig stelsel van maten en gewichten door eene nieuwe wet te vervangen, alsmede voorschriften omtrent de weegwerktuigen te geven, zoo is het" enz. De bedoelde wet van 1869 was dus geen nieuwe wet, maar een ver- nieuwing- Het eenvormige stelsel werd inge- voerd bij Artikel 59 der' Staatsregeling van 27 Maart 179S, dat luidde: „Alle maten en gewichten worden door de ganscb" repubbek, zoo spoedig doenlijk, naar ean zekere onver- andei'iijke grootheid, tiendeelig gelijk ge- m33kt" Hoofdstuk I nu van de Wet van 1869 han- delt over de maten. gewichten en weegwerk tuigen; Hoofdstuk II spreekt over den ijk van maten, gewichten en weegwerktuigen en be- paalt, dat de ijk bestaat in het waarmerken of stempelen, na verificatie, der daaraan on derworpen vcorwernen Zit mogen niet m den handel gebracht worden of ten verkoop aan- geboden worden, wanneer ze niet eerst geijkt zijn. Het is niet voldoende, dat een maat of gewicht eens aan de ijkcontroie wordt onder worpen, die controle wordt herhaald op door de Kroon vast te stellen tijdHippen, waarbij weder aan de Gedeputeerde Staten der on- derscheidene provincies vrijheid gelatcn wordt het tijdstip voor el'ke gemeente te bepa- len. Bovendien moeten, wanneer maten of ge wichten aan herstellingen onderworpen ge- weest zijn, die een verandering in juisten in- houd of'aanwijzmg ten gevoige kunnen heb ben, die maten of gewichten voor het g°bruik opnieuw gecontro'eerd worden Bepaalde de wet oorspronkelijk, dat de ijk en de herijk kosteloos zouden geschieden, la ter is daar verandering in aangebracht en wordt daarvoor een z.?n iiV1oon gevorderd, dat echter maar een luttele som is. De Kroon bezit het rerht om de stcmpel- m-erken vast te stellen bij in orde bev'nding, maar ook de maten en gewichten, die riet con form ziin aan de gestHde eischen, ontvangen een merk, een z.g.n. afkeuringsmerk, echjer kan daar ook nog iets anders mee gebeuren. wanneer ze rame iik een bepaa'd vers hil in maat of gewicht niet oversrhrijden kunnen ze op verzoek der belanghebbenden door ambtenaren van het ijkwezen weder worden geuisteerd. wichten houden, de ambtenaren van het ijk wezen. Hoofdstuk Hi van bovenbedoelde wet handelt over het „Toezicht". De zeer betee- kenisvolle aanvulling van dit hoofdstuk vormde een Beschikking van den Minister van Landbouw van 15 November 1907, welke beschikking nadien nog 5 maal werd gewij- zigd. Voordat we tot de bespreking daaiwan overgaan zij het ors vergun-u een oriefal ar- tikelen daaruit even ter kennis der lezers te brengen, niet omdat ze op zichzelf zoo be- langrijk zijn, maar om den geest, die eruit spreekt. Art. 3 dan bepaalt, dat iedere ambte- naar in zijn werkkring trachten moet volko- men bekerd te worden met alles, wat hem voor de goede uitoefening van zijn dienst nut- tig kan wezen (een aansporing dus tot zeke re vaksfudie). Art. 5 beveelt de ambtenaren het publiek beleefd te behandelen en de noo- dige inlichtirgen te verschaffen.. Art. 6 geeft opdracht aan den ijker, chef van dienst, om wanneer hij in de couranten mededeelingen leest van eenig belang omtrent de uitoefening van den ijkdienst of de toepassing van het metrieke stelsel in Nederland, hij dit uitknip- sel, zoo noodig met toelichting, zenden moet aan den Inspecteur van het ijkwezen, die het op zijn beurt aan den Minister van Land bouw zendt. Hfet-toezicht dan op de maten en gewich ten, met alles, wat daaraan los en vast is, be rust bij de ijkers, chefs van dienst, de ijkers en de adjunct-ijkers, die weder bedienden tot hun hulp hebben. Zij worder benoemd door de Kroon, die tot de benoeming niet over- gaat dan na een gehouden openbaar examen. Aan het hoofd van het geheele ijkwezen staat een inspecteur, die in den Haag zijn stand- plaats heeft. Overigens is het land verdeeld in 14 kringen, die leder onder een ijkkantoor ressorteeren. He1 spreekt vanzelf, dat aller'ei bijlagen op deze wet en genoemde beschik- kirgen aangeven de eischen, waaraan malen, gewichten, weegwerktuigen, gasmeters enz. moeten voldoen, willen ze in den handel ge bracht en gebruikt mogen worden, alsook dat registers bii.uehoudcn moeten worden. waarin iedere verrichte ijk, herijk of justeering aan- geteekend wordt. Dat het met de naleving van deze wet ern- stig gemeend is geweest en is, blijkt wel uit het legertie ambtenaren, dat belast is met het toezicht en het opsporen van overtredingen: de ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie; de ijkers; de adjunct-ijkers,; de ambtenaren in dienst bij de admin istratie der in- en uit- gaande rechten, alsmede die der registratie. Straffen, op overtredingen gesteld, bestaan in geringere of zwaardere ge'dboeten en in ver- beuraverklaing der in beslag genomen, niet aan de eischen der wet voldoende, maten en gewichten. Meer ware natuurlijk uit de wet. haar aan- vullingen en bijlagen te zeggen. Wij meenen echter hot voornaamste te hebben medege- deeld. Gemenird nieuws DIEFSTAL EN HELING VAN GOEDE- REN, BESTEMD VCOR SLACHTOF- FERS VAN DEN WATERSNOOD. Voor de rechtbank te Tiel heeft Donderdag terecht gestaan de 23-jarige handelsreiziger J. C., woonachtig te Arnhem, thans gedeti- neerd. Bekl. had zich tijdens den watersnood be- schikbaar gesteld voor het Roode Kruis te Tiel en was belast met de uitreiking van blee ding aan de van alles beroofde vluchtelingen. Aan bekl. is ten iaste gelegd, dat hij zich een groote hoeveelheid lijfgoederen die_ in het gcbouw der Gustaaf Adolfvereenigihg te Tiel waren opgeslagen, heeft toegeeigend. Hij had hiervan pakken gemaakt en deze naar het station gebracht. De inspecteur van poli tie D. J. K. W. Overeen zag bekl. op 13 Ja nuari met een groot pak naar het station gaan en vermBfedde, dat hier iets gebeurde, dat niet in den haak was. Hij ondervroeg bekl. ter- zake, en toen deze ontkende, nam hij hem mee naar het politiebureau, waar naar den in- houd van het pak een onderzoek werd iege- steld. Bekl. vie! toen al spoedig door de mand en legde een volledige bekentenis af. Ook voor de rechtbank bekende hij het hem ten laste ge- legde. Hij verklaarde niet te weten, hoe hij tot het misdrijf gekomen was. Hij gevoelde thans diep berouw. Het O. M., waargenomen door mr. P. Oosting, achtte de ten laste ge'egde verduis- tering van goederen, wettig en overtuigerd bewezen, en qualificeerde, na gewezen te hebben op de groote ellende door den waters nood veroorzaakt, de gepleegde verduistering als een zeer ernstig misdrijf. Bekl. heeft zich vergrepen aan goederen, die door liefdadige landgenooten beschikbaar werden gesteld voor de van alles beroofde vluchtelingen uit de door den watersnood geteisterde streken. Eisch8 maanden gevangenisstraf De verdediger. mr. E. J. J. van Lidth de Jeude, zeide dat het hier inderdaad een ern stig misdrijf betreft. In het belang van bekl. wide hij intusschen in het midden brengen, dat bekl., die een goede schoolopleiding geno- ten heeft, steeds van een onberispelijk ge drag is geweest, zooals een zijner vroegeren patroons zonder voo'ibehoud heeft verklaard. Bekl. heeft met tegenspoed te kampen gehad en is geruimen tijd zonder werk geweest. Dat was hij ook, toen hij zijn diensten aan het Roode Kruis aanbood. Spr. noemde het een onbegriipelijke heading van het comite, bekl. cen zeer verantwoordelijke functie te geven, zonder iets omtrent hem te weten. Zelfs had hij geen geld voor logics en voeding. De groote verscheidenheid van kleedrig waaron- der waardevolle, voor de vluchtelingen echter waarde'ooze voorwerpen, bracht hem in ver- zoeking. PL verzocht een voorwaardelijke verooraeeling Bekl. sloot zich bij he pleidooi aan en ver zocht clementie. Vervolgens stond (crecht de 38-jarige yar- kenskoopman E. v. D., te Tiel, wiens heling, subs, schuldheling was ten laste gelegd. Bekl. had van den bekl. in de vorige zaak een regenias in ontvangst genomen. afkom- stig van den voorraad van. het Roode Kruis en bestemd voor de vluchtelingen. L. C. (bekl. in de vorige zaak) verklaar de, dat v. D hem om een jas gevraagd had. Deze beweerde, dat L. C. hem het kleeding- stuk ongevraagd had aangeboden. Hij had het geaccepteerd. De ambtenaar van het O. M. meende, dat bekl. had kunnen weten, dat de jas van mis drijf afkomstig was. Ook deze daad achtte hij een zeer ernstig misd-ijf, maar met het oog op het gunstige verleden van bekl. wilde hij voor "dczen keer een geldboete eischen, en wel 200 boete, subs. 40 dagen hechtenis. De verdediger, mr. S. J. Lion, uit 's-Her- togenbosch, bestreed, dat de ten laste geleg- de heling, subs, schuldheling zou bewezen zijn, zeide verder, dat deze bekl. door den inspecteur als getuige in het onderzoek tegen L. C. gehoord werd, en de inspecteur toen had verzuimd, v. D. mee te deelen, dat hij, als zijnde tevens verdachte, niet verplicht was, de hem gestelde vragen te beantwoor- den, zooals dat in het nieuwe Wetboek van Strafrecht uitdrukkelijk is aangegeven. SOCIALISTISCHE JEUGDINTER- NATIONALE. Eind Januari heeft, naar de N. R. Ct meldt, onder voflizitterschap van den heer P. Voogd in Amsterdam het bureau van de Socialistische Jeugdinternationale verga- derd. Aan de beraadslagingen namen ook de leiders der Nderlandische organisatie, de hee- ren Vorrink, Schuhmacher en Toornsta, deel. De bureauzitting hield zich hoofdzakelijk bezig met de voorbereiding van het interna tionale jeugdeongres en den internationalen jeugddag, die heide in de Pinksterweek te Amsterdam zullen worden gehouden. Over de toebereidselen voor den internatio nal-en jeugddag deed de heer Vorrink ver- slag. De Nederlandsche regeering heeft nu een voldoend aantal tenten ter beschikking gesteld, zoodat de deelnemers aan den jeugd dag in een gemeenschappelijk tentenkamp ge- huisvest kunnen worden. Op het voorloopige programma staan: een groote openingsplech- tigheid op Zaterdagavond vocr Pinksteren, een internationale demonstrate in het Sta- dion en des Zondagavords een fakkeloptocht van de deelnmers door Amsterdam. Op Pinkster-Maandag zullen de delega tes der verschillende landen opvoeringen, voorstellingeri, dans en spel geven. Nu reeds zijn uit bijna ale Europeesche landen aan- meldingen binnen gekomen. Talrijk zullen vermoedelijk de delegates uit Belgie, Duitschland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en de Scandinavische landen zijn Het tweede internationale jeugdeongres zal, aansluitende bij den jeugddag, eveneens in Omsterdam gehouden worden. Behalve de organisatorische aangelegen- heden staan op de agenda: inleidingen over den internationalen en nationalen strijd voor het jeugdprogram (onderwijs en jeugdbe- scheiming), de internahonale samenwerking van de jeugd als middel van socialistische vredespolitiek, de beteekenis voor he tsocialis- me van de cultureele vorming in de jeugdbe- weging en de verhouding van de socialistsche jeugdorganisaties tot de burgerlijke jeugd- vereenigingen en tot de openbare instellingen voor vrije jeugdvorming. Het bureau hield zich voorts bezig met den toestand der socialistische jeugd in Italie. De vergadering nam met voldoening kennis van het feit, dat de Italiaansche kameraden on- middellijk den cpbouw van hun organisatie weer ter hand hebben genomen, en dat de geldinzameling ter ondersteuning van de Ita liaansche organisatie aanvankelijk reeds goe de resultaten heeft opgeleverd. Na ruime discussie werd besloten, in een der eerstvolgende zittingen van het uitvoe- rend comite na het internationale corgres de versplintering van het jeugdwerk in de socia listische arbeidersbeweging te behande'en. De beraadslagingen over de voorbereiding van den jeugddag -werden ook biigewoond door een vertegenwoordiger der socialistische studenten, daar deze hesloten hebben, met den internationalen jeugddag een internationale soc'alistische studentenconferentie te verbin- den. Het bureau zal. aansluitende bij de rijks- conferentie der Duitsche organisaties, op 19 April te Hildesheim weer samenkomen om daar de werkzaamheden van het internationa le jeugdeongres verder voor te bereiden. HANDEL MET TURKIJE. Donderdag is in het gehuclit Milsbeek onder Ottersum de ruim 30-jarige J. Brou- wers van een hooizolder gevallen en aan de bekomen hersenschudding overleden. Te Terapelkanaal is Donderdag in een vechtpartij de landbouwer K. uit Zandberg met cen degen levensgevaarlijk verwond. Hij is naar het ziekenhuis te Groningen ver- voerd. De dader werd gearresteerd. Donderdagavond is in de lste Vroon- straat in Den Helder door oibekende oorzaak brand uitgebroken in den kruidenierswinkel van den heer Vlaming. Het perceel is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Trekking van Vrijdag 12 Februari. 5de klasse 17de lijst. Prijzen van f 70, 949 1884 3711 4062 4843 6440 6549 6625 6740 7620 7681 8170 9262 10328 10732 12163 12806 13425 13487 13534 13955 15957 17029 18076 20716 N i e t e n. 29 325 404 568 909 1038 1385 1434 1970 2319 3899 4174 5249 5325 5379 5555 6273 8097 8131 8353 9315 9682 10336 10795 11012 11079 11548 11725 12068 12098 12546 12792 15577 15712 16127 16130 16573 17126 17215 17499 17925 17963 18369 19012 19632 20141 20186 20678 5de klasse, 16de lijst: No. 5956; No. 18721 70 staat 640 1581 4339 5653 8589 10811 11960 13103 16357 17825 19420 886 1920 5024 5989 909S 10812 12061 14815 16420 17871 19481 5936 moet zijn niet vermeld. VOOR EN TEGEN DEN HAAN. Al meermalen hebben we kunnen lezen, dat de haan, eerstens onmisbaar voor den fok, aan den geheeien toom verder een eigenaar- dige gang en levendigheid meedeelt, die ge- mist wordt zoodra hij aan den toom, zelfs van de levendigste dieren, ontbreekt. Een toom, al bestaat hij uit een aantal van de meest eerstklassige hennen, gelijk van kleur, model en teekening maar zonder haan schiet dus in het oog' vjn den kenner tekort. Hij behoort er bij en kan slechts noode gemist worden. Er moeten wel bepaalde redenen be staan om zijn ontbreken te vergoelijken Voe- derbezuiniging, mogelijke hinder door kraaien, kunnen aanleiding geven t zonder haan te doen. Een goede haan houdt ook een vrij rond- loopenden toom bijt-en, voorkomt het afdwa- len van huis. Maar hiervoor behoeft de stads- kippenhouder niet te vreezen en er dus niet voor te zorgen, dat een aanvoerder aanwezig is. Toch geeft een haan in de ren zelfs vrij - wel den toon aan. Een andere reden om geen haan er bij te houden, bestaat in het feit, dat het veerenpak der hennen soms volkomen onbeschadigd moet blijven, bijvoorbeeld als de hennen op een tentoonsteiling moeten uitkomen. Het is een minder aangename, maar helaas onver- mijdelijke ervaring, die men van den haan, juist van den hesten, den krachtigsten en vu- rigsten opdoet. Vooral bij de zware en mid- delzware rassen, die zich doorgaans ken- merken door een donzig en los gevederte, komt door het treden van den haan vaak een kale plek op de schouders en den rug van de hen voor, waardcor het dier alle belijning en aantrekkelijkheid verliest. Onder de hennen van zoo'n toom komt er dan meestal eene (soms meer) voor, die het vreeselijk moet ont- gelden en die heet dan nog wel de favorite van den haan! Nu is de hardheid, de weer- stand der veeren, zelfs bij eigen zusters, zeer verschillend en treft het n'u dat de favorite tevens broos, los en teer van veeren is, dan wordt zoo'n beest soms als het ware ontoon- baar. Meermalen blijft het daar niet bij, maar wordt het rugvel gescheurd en ontstaat er een vrij groote en soms diepe wond. Wat vreemd is, schijnen zich daar ter plaatse weinig bloedvaten te bevinden en nog minder ge- voelszenuwen, althans de wond bloedt weinig en de hen schijnt er heel weinig van te voelen. Zoo gebeurt het dan ook wel, dat men de ver- wonding pas veel later ontdekt, als er reeds een begin van genezing is ingetreden. Er ligt dan een roof over de wond en houdt men dan het beschadigde dier van den haan af, dan geneest alles merkwaardig gauw en dekt zich dan weer met een laagje nieuwe veeren. Ont dekt men de verwonding direct nadat ze heeft plaats gehad, dan zou men ook het losgeraak- te vel kunnen hechten, hetzij met een paar steken zijden draad of wel met een hechtpleis- ter, die dan later afgeweekt moet worden Wie er dus in de eerste plaats op staat totaal cm- beschadigde hennen te bezitten, geeft ze geer haan tot gezelschap. Bij de lichtere en bij de dwergraasen komt Fn z^o 7i'D we nu aanuoVrmen on do men- schen. die het toezicht op de maten en de ge Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt in aansluiting aan vroegere berichten ter zake mee, dat, volgens iftgekomen tele- grafische mededeeling van Hr. Ms. gezant te Konstantinopel, te Angora nota s zijn ge- wisseld, waarbij met de Turksche regeering de volgende regeling is overeengekomen: Nederlandsche goederen zullen bij invoer in Turkije behandeld worden op basis van de invoerrechten, zooals deze zijn vastge- steld in het Verdrag van Lausanne van 24 Juli 1923. Dit komt practisch neer op meestbegun- stiging, omdat de mogendheden in Lausanne meestbegunstiging hebben gestipuleerd. Turksche goederen zullen bij invoer in Nederland eveneens de behandeling op voet van meestbegunstiging genieten. De rege ling zal 15 dezer in wetking treden en zes maanden van kracht blijven. De onderhandelingen over een definitief handelsverdrag zijn begonnen; de eerste vergadering van de gedelegeerden der beide regeeringen heeft reeds plaats gehad. DE STAKING OP DE TRAMLIJN ZUTPHEN—EMMERIK. Donderdag is in een druk bczochte ver gadering van de' afdeeling Rotterdam der Nederlandsche vereengiing van spoorweg- en tramwegpersoneel de strijd op de tram- lijn Zutphen-Emmerik besproken. Met alge« meene stemmen werd besloten tot aankoop van een autobus, welke het hoofdbestuur der organisatie zal worden aangeboden, om ze voor de stakende arbeiders ter beschik king te stellen. DOOD DOOR SCHULD. De zesde kamer der rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 27-jarigen chauffeur der Pha.ma- ceutische Handelsver. te Hilversum, die op 2 September j.l. aldaar een vrachtauto be- sturend een zesjarig jongetje heeft overre- den, waardoor het kind een gecompliceerde schedelbreuk heeft gekregen, met doodelij- ken afloop. Ter terechtzitting is gebleken dat de xeminrichtingen van de auto ten eenenmale onvoldoende functioneerden, wat bekl. bekend was. Overeenkomstig den eisch van het 0. M. heeft de rechtbank den man wegens het veroorzaken van dood door schuld veroor- deeld tot een hechtenisstraf van zes weken. VERBODEN LOTERIJ. De centrale recherche te Rotterdam heeft bij verscheidene agenten van de Mij. tot Exploitatie van onroerende goederen Utile zoogenaamde obligation in beslag genomen, die feitelijk niets anders zijn dan loten cor- respondeerende op de volgende Staatslote- rij. Bij een agent is een voorraad van 706 stuks aangetroffen, de 30 anderen Tiaddea slechts een gering aantal in bezit; in het ge heel zijn een kleine 1000 obligation in be slag genomen, zoomede een groote voorraad prospectussen en andere reclamemiddelen. De politie heeft de agenten meegedeeld, dat eventueele nieuw toegezonden zendingen eveneens in beslag genomen zullen worden. DE MIST, Gistermorgen tegen half zes is, naar uit Rotterdam gemeld werd, een hevige mist uit zee komen opzetten, die om zes uur zoo dicht was, dat het scheepvaartverkeer op de Maas tot 12 uur zoo goed als stil heeft gelegen. In den middag is het boven de ri- vier weer opgeklaard, maar aan den Hoek van Holland en over de Noordzee was het om 2 uur nog zeer mistig. Ongelukken ten- gevoige van den mist zijn niet gebeurd. DE WATERSNOOD. Het totaal bedrag der bij de algemeene vereenigde commissie ter leniging van ram- pen door watersnood in Nederland ingeko- men gelden bedraagt thans, na de 31ste verantwoording, 2.363.875.06. KORTE BERICHTEN. De Koningin-Moeder heeft een aan- zienlijke gift geschonken aan het Comite tot leniging van den nood in de Drentsche veenstreken, te Emmen. De heer G. Bruna, lid van den Utrechtschen gemeenteraad en redacteur van Het Centrum, is overleden. In het postkantoor te Zeist is gister* nacht ingebroken. Toen de inbreker de te- lefoonwacht bemerkte, nam hij de vlucht. Er wordt niets vermist. 440ste STAATSLOTERIJ.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9