Wyfeerf Uw PUROL Advertentlen. HYGIeNE- EN VEIL3GHEIDSH0EKJE STUCADOORSJ H onder den kalkspatten bedreigen dagelijks Uw oogen. Waarom draagt ge dan geen bril? Het Veiligheidstnuseum geeft aan ieder kosteloos alle inlichtingen omtrent voor U w werk geschikte vei- ligheidsbrillen. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij Ron. besluiit is, met ingang van 1 aan mejuffrouw A. J. C. van Heuveln, haar verzoek, eervol ontslag verleend ieerares aan de Rijks hoogere burgersohool te Alkmaar. Mei op als Buitenland. springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw en sehraal. Dit is spoedig te verzachten en te genezen door Doos 30 ct. GEEN GROOTVORSTIN. Mevrouw Tsjaikofskaja, de patiente in een Berlijnsche kliniek. die grootvorstin Anas- tasia van Rusland beweerdle te zijn, is me vrouw Tsjaikofskaja en niemand adders. Grootvorst Cyril, een der pretenderrfen naar den Russischen troon, had den vroegeren vice- president van het gerechtshof tC Leningrad, den bekenden jurist Sawitsj, verzocht een grondig onderzoek naar de beweringen der dame in te stellen. In een lezing heeft Sawitsj zijn resultaten medegedeeld. Hij weerlegde alle „bewijzeh" van de pa tiente en noemde een flantal personen uit de omgeving van den Vermoorden tsaar, die al ien verklaarden, dat zij met de jongste doch- ter van dezen was. Een medepatiente zou haar hebbert aangeraden zich voor de prin- ses uit te geven. Dit alles belet evenwel niet, dat een uit DuitscherS*en Russetl bestaand comite in een circulaire volhoudt, dat nievrouw Tsjaikofs kaja niemartd anders is dan de jongste doch- ter van den laatsten Tsaar. OVERVAL VAN E£N LOOPER. Te Neurenberg heeft een individu een be- diende eener graanfirma, die bij de rijksbank 18.000 M. had afgehaflld, met een steen te- gen den grond geslagert en beroofd. De aan- gevallene herstelde zich echter en liep, of- schoon ernstig bloedend, den roover achterna, die daarop dbor voorbijgangers werd gevat. Hij bleek een.werklooze te zijn. EEN TENTOONSTELLING AFGEBRAND. De gebouwen der landbouwtentoonstelling te Cairo, waarvan de opening op 20 dezer vastgesteld was, zijn Zaterdag binnen 20 mi- nuten door een geweldigen brand vernield. Er zijn geen slachtoffers, doch de schade is zeer groot. Gelukkig waren de gebouwen nog leeg. DE INTERNATIONALE FASCISTISCHE BEWEGING. Een medewerker van de „Daily News", die Volgens het blad buitengewoon goed ge- informeerd is, die nauw geiieerd is met den diplomatieken dienst en die jaren in Italie heeft gewoond, doet zeer sensationeele ont- hullingen over de actie van de internationale fascistische beweging. Hij vertelt dat het denkbeeld van deze in ternationale beweging allereerst bij Musso lini aandrong op Italiaanschen steun voor het herstel der monarchic in Beieren. Spoe dig daarop werd aan het Italiaansche depar- tement van buitenlandsche zaken een afdee- ling gesticht onder den naam „bureau voof de internationale betrekkingen", welke onder leiding kwam van een neef van kardiaal Gasparri. Dit bureau was een zuiver fascisti sche organisatie zonder formeele band met't officieele Italiaansche departement van bui tenlandsche zaken. De saiarissen van het personeel, dat thans 150 man belt, komen op de begrooting van het departement dan ook niet voor. In Juli 1923 bevond kardinaal Gasparri zich zelf te Boedapest in gezelschap van Hit ler, Pazurik (een medewerker eerst van Bel a Kun, die nu echter in het bankbiljettenschan- daal is betrokken) en de leiders van de „Ont- wakende Hongaren". Bij die gelegenheid was het graaf Apponyi, de leider der Hongaar- sche legitimisten, die de aanspraken van prire Otto, den zoon van keizer Karel op den Hongaarschen troon, steunde, werd te- ruggedrongen ten bate van de aanhangers van aartshertog Albrecht. Dit was een ver- langen van Mussolini, voor hij steun wilde beloven aan de Ontwakende Hongaren, om- dat zijn ingrijpen ten behoeve van de legiti misten hem het onbehagen van Frankrijk en Engeland dadelijk op den hals zou halen. Toen het pad aldus geeffend was, werd een bijeenkomst voorbereid ten huize van Na- dossy, den Hongaarsche politiechef. Er werd een plan de cafnpagne ontworpen voor de overweldiging van de Oostenrijksche republiek, welke door een fascistisch regime onder Hongaarsche en Italiaansche leiding zou worden vervangen. De heer Poincare was eveneens in deze bijeenkomst vertegenwoordigd en hij was voor een gelijktijdigen opstand in Beieren op 1 voorwaarde natuurlijk dat dit alle banden met het Duitsche Rijk zou verbreken. Zijn plan was een ring van onafhankelijke katholieke staten van Polen tot een onafhan kelijk Beieren. Graaf Apponyi, die Italiaansche of liever fascistische invloeden in deze bijeenkomst vermoedde, snelde naar Rome om Mussolini te ondervragen. Signor Gasparri echter was reeds terug- gekeerd en had al verslag gegeven, met het gevolg, dat Apponyi geen audientie kon ver- krijgen. Sedert nam de internationale fascistische beweging in kracht toe. Nadat de „Ontwa kende Hongaren" stevig op de beenen wa ren gezet en de Italiaansche invloed in hun politick was verzekerd, werd een gelijke orga nisatie gesticht in Duitschland en in haast alle andere Europeesche landen. In Frankrijk werd door de fascistische or ganisatie een commissie ingesteld die de aan spraken der verschillende royalistische frac- ties zou onderzoeken. En een verslag van haar werkzaamheden werd onderschept toen het door een Fransch fascistisch journalist naar Rome zou worden gebracht. Aldus was, volgens den schrijver in de. „Daily News", Mussolini betrokken bij den aanvang van de Duitsch-Oostenrijksch-Hon- gaarsche monarchistische beweging. Het feit, dat Ulain, de Hongaarsche fas cistische leider.en aartshertog Albrecht in Rome waren enkele weken voor de ontdek- king van het complot der bankbiljettenver- valsching, werpt, meent deze schrijver, nieuw licht op deze geheimzinnige geschiedenis. Al deze actie zou Mussolini's uiting, dat 1926 voor het fascisme een Napcleontisch jaar zal blijken te zijn kunnen verklaren, meent ten slotte de „onthuller" in het Engelsche blad. KORTE BERICHTEN. Het Moskousche Tass-agentschap pu- bliceert een nota van den Sovjet-zaakgelastig- de te Riga, welke te Moskou is bekend ge- maakt en de aan den minister van buiten landsche zaken van Letland gericht is. Daar- in worden op scherpen toon inlichtingen gevraagd over den stand van het onderzoek jnzake den treinmoord op den sovjet-koerier. §ij niet-inwilliging zal de Letlandsche re- geering medeplichtig worden geacht. Het Duitsche stoomschip „Alteland" heeft de bemanning en de passagiers, in to- taal 32 personen, van een Noorsch kust- vaartuig, dat in een zwaren sneeuwstorm ge- raakte, op een klip liep en zonk, gered. De Duitsch-nationalen hebben bij den Rijksdag een voorstel ingediend cm den leef- tijd voor de verkrijging van het kiesrecht te brengen van twintig op 24 jaar. Een vooraanstaande Druse van Has- baya Sami-Bey-Chams heeft zijn onderwer- ping aangeboden. Sport VOETBAL. Alcmaria—D. E. C. 2—0. Een zoo goeden wedstrijd als Alcmaria gisteren tegen de kampioensclub D. E. C. speelde, zagen wij dit sejzoen nog niet op het Sportterrein. 't Was boeiend en spannend van het begin tot het einde. Vlug ging het spel op en neer en beurtelings verkeerden de doelen in gevaar. Het publiek dat in zoo groote ge- tale was opgekomen om van dezen belangrij ken wedstrijd getuige te zijn, zal ongetwijfeld hoogst voldaan buiswaarts zijn gekeerd. Deze 2O overwinning op D. E. C- is van Alcmaria een schitterende prestatie en heeft bewezen dat zij zeker tot de sterkste ploegen van de 2e klas A kan gerekend worden 't Is D. E. C.'s tweede nederlaag in dit seizoen. Alcmaria's doel werd verdedigd door den keeper van het derde elftal v. Abeelen, doch hij heeft dit op zoo uitstekende wijze gedaan, dat hij zich zeker een deel van de eer der overwinlng mag toerekenen. Hij volgde het spel uitstekend, stelde zich goed op en was steeds actief. De backs waren heel goed. De middenliuie stukken beter dan vorige week te gen Bloemendaal, v.n.l. doordat het verband )eter was en er fanatieker werd gewerkt. Voor bleek de linkerwing Bos—^Mulders de gevaarlijkste. Sehuit paste zich als midvoor aardig aan, doch was tach nog niet geheel de oude. D. E. C. speelde een mooi vlug open spel. De keeper was goed, doch liep gevaarlijk uit. De beide backs waren uitstekend en hebben in tal van moeiiijke situaties op kranige wijze gered. Ook de halflimie, en speciaal de vleu- gelhalfs waren zeer goed. In de voorhoede werd aardig snel gecombineerd doch het schieten was zwak. Voor de rust ging het spel met wisselende Icarsen op en neer. Beide partijen waren vol- komen aan elkaar gewaagd en de resp verdo- digingen bleken sterk genoeg om alle aanval- len en doelpunten-aspiraties te vermeerderen. Vlak voor half-time maakte Mulders na goed spel van den linksbuiten een doelpunt, dat echter door den scheidsrechter wegens buiten spel niet werd toegekend. Jammer was het voor Alcmaria, dat de arbiter zich hier ver- giste. Hij had een der D. E. C. spelers, die niet direct aan den strijd deel nam, over het hoofd gezien. Na de pauze werd het een mooie fanatieke strijd om de leiding. Na 25 minuten zette Elfring van rechts prachtig voor vanaf de lijn. Bos ving den bal op en passeerde van links met een schuin schot, den Amsterdam- sell en keeper. Na dit Alkmaarsche succes kwam D. E. C. geweldig opzetten. Zwaar was de druk op het Alcmaria dOel, doch er in komen deed de bal niet. Keeper en backs redden alles. Bepaald gelukkig was D. E. C. in die periode niet Vijf minuten voor tijd bracht een aanval van Alcmaria's lirkerwing het tweede succes. Een fraai doelpunt van Mulders. Van Abeelen stompte nog een vliegend schot van Vogel en juist toen hij weer den bal mooi ving. klonk het eindsignaal van scheidsrechter Wester- beek, die wij wel eens gelukkiger in zijn be- slissingen zagen. 't Was een mooi slot. Het geheele elftal van Alcmaria heeft een prettigen wedstrijd ge speeld. D. E. C. was ook heel goed, doch zal haar voorhoedespel productiever moeteil ma ken om in de promotiewedstrijden (naar alle waarschijnlijkheid tegen Hilversum en Uni- tas) succes te hebben. Voor den aanvang van den wedstrijd booc aanvoerder Bos aan d'en captain van D E C. prachtige bloemen aan om D.E.C. te huldi gen en geluk te wenschen met het behaalde kampioenschap. Zoowel het tweede als het derde elftal van Alcmaria deden zeer goed werk door in twee zware uitwedstrijden gelijk te spelen. De wedstrijd Stormvogels IIAlcmaria II was voor de rust een zeer mooie en span hende ontmoeting. Beide partijen scoorden denmaal. Eerst Stormvogels, toen Theo Bos voor Alcmaria. Na de rust waren de IJmui- denaren veel sterker en moest Alcmaria voortdurend verdedigen. Dit werd echter met succes tot het einde voligehouden, zonder dat de Stormvogels een tweede punt konden maken. De kansen van beide elftalen op het kam oioenschap bliiven erelijk. Alleen het oro- gramma van Alcmaria lijkt ons vender niet zoo zwaar als dat van Stormvogels. Keeper, backs en spil waren heel goed gisteren. Het derde elftal speelde gelijk tegen Q. S. C. II 11. Een goede prestatie. Rood-Wit—V.A.F.C. 1—5. Altkmaar I had een vrijen Zondag en speelde vriendschappelijk tegen Geel Wit in den Helder, dat met 30 won. Andere uitslagen. 2 A. ZandvoortK.F.C. 21 Hollandia—Bloemendaal 80 West-FrisiaW.F.C. 21 3 A. Helder—E.V.C. 2—0 PurmersteijnH.R.C. 34 Afdeeling I. H.V.V.—V.O.C. 3—1 't Gooi—R.C.H. 1—1 H. F. C.Unitas 3—1 SpartaD. F. C. 52 Afd-,2. E. D. O.Excelsior 22 FeijenoordHaarlem 43 Z.F.C.—U.V.V. 1—1 A. S. C.Spartaan 41 Ajax—H.B.S. 1—1 Afdeeling 3. VitesseEnschede 12 HengeloGo Ahead 13 D.O.T.O.Heracles 32 WageningenZ.A.C. 21 E. Boys—Quick 41 Afdeeling 4. RoermondM.V.V. 15 BredaniaN.O.A.D. 11 De Valk—Willem II 3—4 Afdeeling 5. FrieslandBe Quick 37 G.V.V.Leeuwarden 12 W.V.V.—Velocitas 3—5 VeendamFrisia 11 De internationale wedstrijd BeTgieHon- garije werd door de Hongaren met 20 ge- wonnen. Biljarten. Te Utrecht werd een match over 1500 p. gespeeld tusschen Dommeritng en Moons in drie seances van 500 p. De uitslag was Dommering wint met 1500 tegen 742. Het gem. van D. was 28.88. Zijn hoogste serie 136. Van Moons 16.86 en 87. Dammen. Om het kampioenschap vkn Nederland. De beslissingseiatch om den kampioensti- tel, Zaterdag en Zondag tusschen Vos en Damme gespeeld, werd gewonnen door Vos. De eerste en tweede partij werd remise. Vos won de derde partij. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat ae edactie er mede instemt.) HET WITTE HUIS. W. R. Waar ik in mijn vorig stuk van „Ministe- rieele Crisis en Oiplossingsfinale", schreef van een Witte Huis en „zoo gaan we doen in Europa", wordt me gevraagd, waarom ik er direct niet bij schref hoe we dan wel zullen doen. Ik liet dat na omdat het te omslachtig is in zijn geheel, doch een enkele toelichting kan ik er toch wel van geven. Als Franschen en Duitschers spreken van een Vereenigde Staten van Europa en van een Europeesch Tolverbond, beteekent dit dat twee machtige partijen in het Europeesch con cert ideeen hebben die niet met elkaar in strijd zijn en bevorderlijk kunnen zijn voor't welvaren van Europa in zijn geheel. Een Eu ropeesche regeering, indien die bestond, zou in dit geval tot taak hebben om die inzichten der beide partijen uit te werken tot een doel matig en doorvoerbaar voorstel. Waar de uitlatingen van beide partijen wijzen op de wenschelijkheid van meerdere samenwerking en.eenheid onder de naties van Europa, wordt de kwestie urgent welke organisatievorm men daarvoor nemen kan. Een groot Europeesch Koninkrijk gaat niet. De organisatievorm van Amerika, U. S. A. is minder geschikt. Hoe staat het echter met de organisatievorm van het Duitsche Rijk, zooals dat door Bismarck is samengevoegd en wat de Duitsche vorstendommen zelve intact liet? Bismarcks organisatieplan voor Duitsch land is in drie pun ten te oms chijven: 1. Samenwerking der Duitsche Staten voor een militair doel. 2. Een Duitsch tolverbond, vrijhandel binnen de grenzen van geheel Duitschland. 3. Een Duitsch Parlement of Rijksdag. Lees nu datzeifde organisatieplan eens over, met „Europa" in de plaats van Duitschland. Zou dat gaan? Ik denk het, al zullen eenige wijzigingen van ondergeschikte beteekenis noodig kunnen zijn. Men behoeft daarbij absoluut niet te denken aan een alge- meeri Europeesche militaire preparatie als van Duitschland voor 1914 met een „Oberste Kriegsherr" of Oorlogskeizer aan 't hoofd Die keizer is heden verdwenen en de militaire preparatie van Duitschland is niet meer, doch de organisatie van Bismarck die de Duit sche staten in een groot Duitsche Rijk te sa- men bracht houdt er even goed om. Als ik zeg, „zoo gaan we doen in Europa" beteekent dat in dit geval om de goede wen schen der Duitschers en Franschen, als twee groote en als regel tegenstrijdige partijen in 't Europeesche concert, samen te voegen tot een doorvoerbare regeling, die aller welvaart ten goede kan komen en een einde maakt aan de Europeesche verdeeldheid en de wedstrijc in bewapening tegen elkaar, met al de gevol- gen van dien. Een Europeesche regeering om dergelijke goede uitlatingen der twee machtige partijen tot een practische maatregel uit te werken, bestaat niet. Waarom dan zullen anderen, die zich daarvoor interesseeren, 't niet doen. En waarom zullen we't niet doorvoeren ook, in dien de mogelijkheid daarvan bestaat? Denkeliik zal ik hiermee diiidelijk genome zijn geweest. Of anderen aan de mogelijkheic gelooven om zulks door te kunnen voeren staat aan elk vrij. .Den Burg, Texel. H. BRAAM. (Wij gelooven dat dit onderwerp thans meer dan voldoende besproken is. Red Alkm. Crt.) "labldfen groote doos 65 cts. Alkmaar, 7 Februari 1926. (Kennemerstraatweg 162). Geachte Redactie. Als trouw lezer van uw veelgelezen blad, zult u mij ten zeerste verplichten, indien in uw vermogen, het middel mede te deelen, om kleine bloementuinen vrij te houden van schadelijek insecten. Het komt biv mij in flea tuin ri.l. steedsvoor, dat ongeveer Juni, voornamelijk in heesters en seringen, aan de achterzdije der blaadjes, bij de nerven, (bij het splitsen der bladeren daartusschenin) kleine witte wormpjes worden aangelroffen, die zoo langzamerhand de blaadjes opvreten en reeds in Juli aan ide boomen een dorheid geven alsof ze reeds aan het afsterven zijn Afgescheiden nog of die boom daaronder lijdt, doch de treurige aanblik daarvan geeft mij aanleiding u dit te schrijven. Indien ik van u dem ededeeling tot verdelging ont- vang, dan zal ik absoluut overgaan tot het aanwenden van dat middel. Tevens ben ik overtuigd, dat vele stadgenooten dit voor- beeld zullen volgen, daar voor ons zco'n tuintje een genot is, indien de strijd tegen de insecten kan worden volbracht, opdat de tuin aan schoonheid wint. Bij voortbaat dankend voor uw antwoord, Hoogachtendj Uw dw.. J. LEWIS. (Wij hebben een deskundige om inlichtin gen gevraagd, die zoo vriendelijk is, ons het volgende mede te deelen Zooals de vraag is gesteld, is zij moeilijk te beantwoorflen. Zij is te algemeen gesteld. Om een ziekte te kunnen bestrijden, meet men kennen: lo. het gewas; inzender spreekt alleen van boomen; dat is niet voldoende; 2o de ziekte verwekken; in idt geval, de levenswijze van het insect. Ter bestrijding van insecten kan men in den winter op boomen en heesters aanwen den een carbolieumoplossing van 210 procent; de sterkte hangt af van het gewas. Men moet hiervoor vruchtboom-carbolieum gebruiken. Men doodt hiermede de eieren. larven, poppen van op boomen en heesters voorkomende insecten. In den zomer kan men dit middel slechts op zeer enkele gewas- sen toepassen; op onze vruchtboomen en bloemseesters b.v. niet. Tegen insecten, die aan deb laderen vreten, gebruikt men Parijsch groen, ee narsenicum- verbinding. Men neemt hiervan 1 Gram per Liter water. Het lost niet in het water op <-n moet ender voortdurend schudden zeer fiin over de gewassen worden verdce'd Het bes-t gebeurt dit mpt een pbfverisateud. Tegen lufzen, zooals die veel op rozen voorkomen, wendt men met succes een zeep- spiritus-oplossing aan. In 100 Liter water lost men 2 K G. groene zeep op en voegt daaraan 2 K.G., d. i. ongeveer 3 fleschen brandspiritus, toe. Deze oplossing moet op de insecten worden gespoten. Wellicht kan een van de aangegeven mid- delen inzenden helpen. Anders moet hij zich wenden tot den Rijkstuinbouwconsulent te Alkmaar, kantoor houdende aan de bin- nenplaats van het voormalig Opvoedings- gesticht. Red. Alkm. Crt.) JULIaNA VAN STOLBERG. 16 Februari 150617 Juni 1580. „Zij was de Dochter, Weeuw, en Moeder van de Helden, Die goed en bloed voor God, voor Staat en Vrijheid stelden". (Oud gedicht). 16 Februari 1506, dus 420 jaar geleden, werd op het slot Stolberg, nabij het stadje van dien naam in den Beneden-Hartz, de stammoeder van ons geliefd vorstenhuis geboren. De Nederlanders, die door het heerlijke jubileum in September 1923, en nu weder bij de herdenking van het Koninklijke Zilveren Huwelijksfeest zoo innig de beteekenis ge- voeld hebben van den onverbreekbaren banc tusschen Oranje en Nederland, zullen op dezen dag met ootmoed en danikbaarheid ge- denken hetgeen in Juliana van Stolberg aan ons volik geschonken is. Zij zullen den rijken zegen erkennen, dat Willem van Oranje, de Vader des Vader- lards, een Moeder heeft gehad, die hem, den grondvesters van onze vrijheid, burgerlijk en geestelijk, in de bange barensweeen van de geboorte van ons dierbaar Nederland als eenhv;d, wanneer tegenspoed en ontrouw haat en verguizing, hem ten diepste ontmoe digden, als een tweede „Maccabeeer-moeder" zoo innig steunde en opbeurde, dat hij kracht vindende in zijn vertrouwen op den Potentaat der Potentaten, naar wien zij hem verwees, bet kon en mocht uitspreken: „Ik heb geen hoop noodig om te onder [nemen En geen succes om te volharden". Zij zullen zich herinneren, dat door het woord de opwekking en het voorbeeld van Juliana van Stolberg. alle leden van het vorstelijk geslacht van Nassau goed en bloec veil hebben gehad voor de vrijne'd der Ne derlanders. Zij zullen gedenken, dat Juliana van Stol berg aan alien, die haar lief waren, steeds voorhield „Het eeuwige hooger te stellen dan het [tijdelijke", niets te doen tegen Gods woord en tegen [der zielie zaligbeia"; en tot het uiterste te sfrijden, voor het be- ginsel, waarvan het bezit ons volk onder de volkeren groot, geacht en geeerd heeft ge- maakt: „De liberteyt van de conscientie", „de vrijheid van geweten". Zij zullen zich herinneren, dat Juliana van Stolberg, wanneer Willem van Oranje, meer- malen nagenoeg alleen en zonder hulp in den onmenschelijk zwaren strijd staande, gevaar liep gehoor te geven aan listige, schoon- schijnende aanbiedingen, de voorwaarde in- houdende het recht op vrijheid van godis- dienst en geweten prijs te geven, hem zoo ernstig voorhield geen vrede aan te nemen, waardoor „ziel en geweten in gevaar zouden worden gebracht", waarom zij dan ook wel met recht „Het geweten van haren grooten zoon" wordt genoemd. Zij zullen gedenken, dat Juliana van Stol berg, eenmaal besloten de zaak der Neder- landen, waaraan haar zoon, Willem van Oranje, het hoofd van het geslacht, zijn leven had gewijd, te steunen, daaraan alles geof- fend heeft: haar hartebloed, hare zonen; al letgeen zij en <!e haren bezaten; ook haar luiselijk geluk, zoodat zij, oud en blind ge- worden, zonder hare geliefden bij zich te hebben, eenzaam, doch gelukkig in heerlijk Godsvertrouwen, de moede oogen kon slui- ten. Dat alles bedenkende zullen die Neder landers niet meer noodig hebben een opwek king om het „Nationaal Comite tot het op- richten van een gedenkteeken voor Juliana van Stolberg" krachtig, d i. niet alleen door het woord of door betuigen, maar door de daad, d i. geldelijk, te steunen, waartoe het daarvoor bestemde kan v/orden afgedragen aan de, zich daartoe gevormd hebbende comile's, dan wel rechtstreeks aan den heer D. Schulier tot Peursum, le penning- meester, directeur van het Bankierskantoor van Lissa en Kann, Lange Vijvtrberg 3, Den Haag. Van deze gelegenheid wordt gebruik ge- maakt het navofgende mede te deelen: Het comite voornoemd heeft zich gewend tot al 1 e Nederlanders, waar ook gevestigd, die, dankbaar voor bezit onzer vrijheid, staatkundig en godsdienstig, gevoelen, dat aan den feestdag van 30 April 1927, wan neer onze geliefde Prinses Juliana, onder Gods zegen, Haren 18den verjaardag zal vieren, geen schooner wijding kan worden gegeven dan door de onthulling van een waardic gedenkteeken, ter eere van Hare eerste Peetmoeder, Juliana van Stolberg. Ten slotte het navofgende: Met dankbaarheid wordt medegedeeld, dat reeds uit verschillende plaatsen in den vreemde steun is verleend en gewaardeerde betuigingen van medeleven zijn ontvangen. Daartegenover staat, dat hier te landc in enkele couranten stukken verschenen zijn, welke van het fegendee! van instemming met het streven van het Comite doen blijken. De bestrijding daarvan is- afdoende ge- schied door de welgezinde pers. Maar, al mocht zulks niet geschied zijn, het Comite zou daarvoor de pen niet opge- nomen hebben; het acht de persoon van Ju liana van Stolberg te hoogstaand, hare ge- dachtenis te rein en te verheven, om deze te betrekken in eenige discussie, met wien of met welke partij dan ook. Namens het Dagelijksch Bestuur, Ph W WEBER, Voorzitter. E. R. BIJLEVELD, Seer. Marktberlchten ALKMAAR, 15 Febr. 1925. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 25 vette koeien 2C0-450, 6 vette kalveren SO—/ 120, p. ned. pord 1 40—1.70, 118 nuchtere kalveren slacht 828, 617 varkens: vette zware p. ned. pond 83 90 ct., zouters 84-/88, Londensche varkens 90—94 ct. per ned. pond. Opgave van den marktmeester der kleine markten te Alkmaar, betreffende de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 8 Februari tot en met 13 Februari. Kippen per stuk 0.753.50, Kuikens per stuk 12.50, Eenden per stuk 0.75 tot 2.50, Konijnen per stuk 0.304, EendenQ-eieren per 100 st. 8.75, kippen- eieren (grocth.) 7.758.50. idem (klein- handel) per 100 st. 6.509, boter (le soort) per 14 K.G. 1.201.30, 2e soort 1.05—/ 1.15, Jonge kippen 2—/ 3.25, Slachtduiven 0.150.20. NOORDSCHARWOUDE, 13 Febr. 21600 K.G. Uien: Uien 5 506.40, Drielingen 6.307, Grove Uien 5 5.60, 5500 K.G. Peen 5.50, 182400 K.G. Roode kcol 38.20, Doorschot 2.50— 7.20, 80200 K.G. Gele kool 2.70—/ 7, Doorschot 2.50—/ 5.60, 108400 K.G. Deensche witte kool 3.40—/ 5.80, Door schot 2.405.60, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 13 Febr. 1926. Roode kool le soort 3.309.30, 2e soort 3.30—/ 6.10, uitschot 0.70—/ 2.30, Gele kool le soort 3.306, 2e soort 3.10 4.10, Witte kool le soort 3—/ 6.30, 2e soort 2.704.10, Nep 7, Drielingen 7.20—/ 7.40, Uien 6.80—/ 7.30, Peen 4.70. Aanvoer: 102425 K.G. RoodC kool, 22900 K.G. Gele kool, 44875 K.G. Witte kool, 5175 K.G. Uien, 1000 K.G. Peen. BOVENKARSPEL „De Tuinbouw", 13 Febr. 1926. Heden hesteedde men voor: Roode kool 3.506.50, Witte kool 3.80—/ 6, Gele kool 3.60—/ 6, Uien 2.75—/ 3.10, Uien (grof) 2.65—/ 2.90, Spruitkool 22.45, Bieten 9.30, Klei ne bieten 5.601 i BROEK OP LANGENDIJK, (Langedij- ker Groentenveiling), 13 Febr. 2500 K.G. Wortelen 5.20—/ 5 40, 62000 K G. Roode kool le soort 38.70, 2e soort 2.407.70, 173000 K.G. Gele kool le soort 3.106.40, 2e soort 2.10 5—.40, 82800 K.G. Witte kool (Deensche) 3.20—/ 6.50, 13800 K.G. Uien: Uien 4.406.40, Drielingen 5.506.10, alles per 100 K.G. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricbt in den morgen van 15 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.3 te Breslau, Laagste barometerstand 736.3 te Vestma- noer. Verwachting (van den avond van 15 Fe bruari tot den avond van 16 Februari): Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht stormacbtige zuidelijke tot zuidwestefijkeir wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regeo- buien, zachter. De Heer en Mevrouw KOHLKR Schouten geven hiermede kennis van de geboorte van bun Zoon CAREL WILLEM. Alkmaar, 14.2.1926. Houtweg 9. In plaats van kaarten. G. B. C. VASBINDER A. VASBINDERVasbindbr geven kennis van de geboorte van hun Zoon JOHANNES. Alkmaar, 14 Februari 1928. Baanstraat 9. dfi.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 3