MAAGLIJDEBS. Het Maagpoeder Apotheker BOOM (naam wettig gedeponeerd) heeft gedurende meer cfan dertig jaren duizenden maaglijders gem- zen van maagpij-n, maagkramp, zuur, hart- water en slechte spijsvertering. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 1.25 per gesloten blikken doos O.-wet, dat n:let de reclames door den Raad dienen te wor'den behandeld, maar door B. en' W. De heer M.olenaar wees er op dat het ko- nier wordt opgemaakt aan de hand van den aanslag in de R.I.B. Reclames betreffen dus alleen omstandigheden van bijzonderen aard en of die omstandigheden aanleiding tot ver- laging van de schoolge'.dheffing geven, die nen B. en W. toch aan den Raad te vragen. De heer Slot vroeg of wanneer iemands aanslag in de R.I.B. wordt verlaagd, na re- clameeren, d;jn ook automatisch de omslag schoolgeld wordt verlaagd. Voorzitter lichtte toe dat vroeger de ge- meentebesturen moesten vragen om inzage van het kohier der R.I.B. en van automatisch verlagen was dan geen sprake, de menschen die verlaging kregen van hun aanslag in de R I B. moesten zelf om verlaging van school- geldheffing vragen. Nu wordt het kohier der R.I.B. den gemeentebesturen toegezonden, maar omdat de reclame's nog niet zijn be handeld, weet spr. niet of nu ook de wijzi gingen in dat kohier aan de gemeentebestu ren zullen worden toegezonden. De heer Slot achtte dat feitelijk logisch en spr. zeide dat daarom iemand niet over de schoolgeldhCffing heeft gereclameerd. De heer De Groot wees op de bepaling in de verordening dat men binnen 2 maanden moest reclameeren. Aan dicn termijn zal men niet kunnen vasthouden omdat de uitreiking der aanslagbiljetten van de R.I.B. zoo onge- regeld geschiedt en de reclame's evenzoo. B en W. kunnen daar naturliik rekening mee houden Voorzitter antwoordde den heer Molenaar, dat het weinig uitmaakt wie de reclames be handelt, maar het dient wettig te geschieden, want anders zou men de beslissing ongeldig kunnen verklaren. De heer Slot meent, dat de Raad de recla me's onofficieel zou kunnen behandelen. De heer Gutker zeide vorige maal naar de behandeling der reclame's te hebben ge- vraagd, omdat voorgeschreven staat dat de reclames binnen 2 maanden dienen te worden behandeld, terwijl een reclamant na 4 of 6 maanden nog geen bericht had ontvangen. De voorzitter zeide, dat dit een misver- stand was, spr. dacht dat de termijn 4 maan den was. Na rondvraag werd de vergadering geslo ten. UIT NOORDSCHARWOUDE. De markt. De toestano aan de markt was de afgeloopen week iets minder gedrukt dan de beide laatste weken De haudel was iets viugger met een kleine prijsverhooging voor sommige koolsoorten. Toch is er nog geen re- den tot klagen in aanmerking genomen dat Duitschland bijna niet aan de markt is. De verzending naar Amerika is veel groo- ter dan vorige jaren en ook de vraag voor het binnenland is het beter dan die altijd ge- weest is Dat maakt dat de afwezigheid van Duitschland niet al te zeer gevoeld wordt al zouden dan ook zeer zeker de prijzen hoo fer zijn als ook op onze naburen gerekend on worden. Er was een eenigszins hoogere aanvoer dan de vorige week, maar toch nog vrij wat min- de dan de week daarvoor. Het is een steeds terugkeerend verschijnsel, dat de kool van or geveer 3 pond evenveel op- brengt dan een kool van 6 pond zoodat een groot aantal kilo's niet altijd winst geeft. De grootste aanvoer bestond ook deze week weer uit doorgeschoten kool wat niet te ver- wonderen is, daar dit een besparing van ar beid geeft in de koolschuren. De uitenaanvoer was vrij wat grooter, doch de prijzen daalden met den dag, waardoor een daling van 1 tot 1.50 ontstond. De vraag naar dit artikel is niet groot. Ook de peen bracht de eerste dagen een lagere prijs eop, doch ging de beide laatste {Jagen weer iets omhoog. In totaal was de aanvoer 218 wagons tegen 207 de vorige week. De totaal koolaanvoer was hier 207, in Broek op Langendijk 157 en in Warmenhui- zen 70 wagons zoodat deze week 434 wagons kool verhandeid zijn Hier is verreweg de grootste aanvoer roode kool, terwijl in Broek op Langendijk de aanvoer van gele kool veel gooter is dan aan de andere markten. Het diploma A, van het eindexamen der Electrotechnische School te Amsterdam, kon worden uitgereikt aan den heer J. P. Dijkman te Noord-Scharwoude. UIT EGMOND AAN ZEE. Feestavond „Tavenu". Zaterdagavond vierde ae damesvereeni- ging „Tavenu" op feestelijke wijze haar tweejarig bestaan in de concertzaal van ho tel ..Welgelegen". Hoewel dus op vereenigingsgebied nog een baby, heetf deze aardige kleine op haar 2en jaardag blijken gegeven van buitenge- wone genialiteit, waardoor zij de welver- diende bewondering wist tc winnen van dt ialrijke toehoorders. Het is niet de eerste maal, dat „Tavenu" ons haar frischheid van leven en werken' toonde. De welverzorgde tentoonstellingen, waarvan wij er tijdens haar kortstondig be staan een tweetal mochten genieten, spraken reeds voor zichzelf. Daarbij is ons Zater dagavond duidelijk geworden, dat deze sym- pathieke damesclub natuurlijke neigingen heeft voor zeer goed dilettantentooneel. Met haar eerste openbaar opcreden op tooneelgebied heeft „Tavenu" dan een bui- tengewoon succes gehad. Wij kunnen ten voile onderschriiven de waardeerende woor- den van den heer Maas, die de vereeniging bij haar debuut in de Prins Heudrikstichting Vrijdagavond ten deel vielen. Zoowel de operette Rika's droom" als het blijspel „In den val ge'.oopen", werd ge- speeld op een wiize, die boven alien lof ver- heven is. Wii zullen ditmaal de verschillende rollen niet afzonderlijk bespreken, het zou ons bij alien tot dezelfde conclusie voeren: goed spel en zuivere zang. De rclverdeelin^ was zoodanig, dat ieder haar spel ten voile kon ontplooien. Het tweede tooneel van het blijspel was "rider actief en suggereerdc de stemming do zaal. Met groote zorg en smaak het too neel voor dezen avond aangeki. d. Echt.da- meswerk De grime van den heer Loevens voldccd uitstekend. Tijdens de pauze werd een taart verloot, waarvan de opbrengst, f 70,50, bestemd is voor de s'achtoffers van den watersnood „Tavenu" heeft de kunst verstaan, bij haar superieur spel, hare toehoorders in een gezelligen atmosfeer te vereenigen. Een prettig bal fcesloot dezen genotvollen avond. waaraan de dames met trots en genoegen kunnen terugdenken. Moge het slotlied: „Tavenu" gaat nooit verloren" nog langen tijd waarheid bevat- ten. Een dergelijke vereeniging, die boven- dien den filantropischen arbeid beoogt, is een kostbaar bezit voor ons dorp. DE MOLENS VAN DEN SCHERMER. De correspondent van de N. R. Crt. te Am sterdam sohrijft aan zijn blad: Wij hebben er kortgeleden onze voldoe- ning over uitgesproken dat de electrificatie van de bemaling van den Schermerpolder, welke Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land hebben goedgekeurd, voorloopig niet verder gaat dan tot den kleinsten van de dirie polders waarin de Schermeer onderverdeeld is, n.l. polder II groot 970 H.A. (Polder I heeft eene oppervlakte van 2950 en Polder III van 1850 H.A.). Het grootste gedeelte der 50 windmolens zou dus voorshands blijven staan. Sindsdien is echter in de bladen het verslag verschenen van de vergadering van het bestuur van den polder, de vorige maand te Alkmaar gehouden, en de inhoud daarvan stemt ons niet gerust. De vergadering is niet zoover gegaan als nota bene de voorzitter. dijkgraaf van Couwenhoven, wilde, name- lijk geen gebruik maken van het door Gede puteerde Staten verleend verlof voor II, al- vorens de zekerheid bestaat dat ook I en III electrisch zullen worden bemalen. Maar het einde van de discussies is dan toch geweest, dat besloten werd direct aan Gedeputeerde Staten goedkeuring te vragen voor een lee- ningsplan ten behoeve van de electrificatie van 1 en III (en mmiddels over te gaan tot mvoering van een eleetrische bemaling van Dat is niet overeenkomstig de bedoeling van den deskundigen raadsman van Gedepu teerde Staten, den hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland, den heer Reigersman, aan- wiens rapport wij de vorige maal het een en ander ontleenden en op wiens kompas, als wij het wel begrepen nebben, Gedeputeerde Staten van Nooid-HoLland gezeiid hebben. Het was overeenkomstig diens rapport dat het oorspronkelijk plan van het bestuur van den Schermer tot algeheele electrificatie van dien polder, veranderd werd in een plan tot wijziging van het kleinste deel d'er bemaling. Maar nu heeft het er alien schijn van, alsof de algeheele electrificatie toch meteen zal worden ingevoerd, althans dat het polder- bestuur pogingen in het werk stelt om dit door te drijven. Is het polderbestuur over- moedig geworden door zijn aanvanikelijk succes wat betreft polder II? Of heeft het aanwijzingen, dat eene uitbreid-ing tot I en III door het dagelijksch bestuur der proviu- cie gunstig zal worden opgenomen? Ons dunkt, er is nu toch nkts op tegen om eerst eens het resultaat van de electrifi catie van II af te wachten. Zooals de heer ReigeTsman schreef: het polderbelarag zal er met belangrijk door geschaad worden; en misschien dat er voor de bemaling van I en III nog een andere oplossing kan worden ge- vonden, waardoor het oehoud der windmo lens mogelijk wordt. Ze doen hun werk toc'b nog goed; de oude dienaren! Toevallig In-egen wij dezer dagen tegelijkertijd twee brieven uit den Schermer in handen waarin dat geconstateerd wordt De eene schrijver liet zich den 16den van de vorige maand aldus uit: ,,'t Is anders de laatste dagen wel uitgekomen, dat de molens sterk zijn; dag en nachf aan den stuk malen met sterken wind en hoog water en niet een heeft het begeven, behoudens kleinigheden als hekken en lubben(?) uit de vijzels En hij voegde eraan toe dat het hooge water in den Schermer (behalve in een polder waar van de molenaar ziek is) geheel weg had kunnen zijn als altes geweest was, zooals het had behooren te zijn. De zaak is echter dat een der ringmolens geen molenaar heeft. omdat er geen nieuwe benoemd worden, ,daar de molens toch weg moeten". En de andere schrijver bevestigde een en ander onbewust den volgenden dag: „De molens hebben de vorige week weer eens schitterend werk geleverd. Het overtollige water was Donderdag 14 Januari uit onzen polder verwiiderd, terwijl er in den Beem- steir, waar men machinale bemaling heeft doorgedraaid is tot Vrijdagavond En hoe wel wij door den sterken oostenwind 86 uur aan een stuk flink hebben gemalen, is er geen enkele moleu gebroken; dus wel een bewijs, dat de molens nog sterk zijn." En over deze molens zou men „la mort sans phrase" uitspreken? UIT HENSBROEK. Ziekenkas „Helpt Elkander", heeft haar jaarlijksche algemeene vergadering weer achtef den rug, en terecht mag ze op een uiv- stekend vereenigingsjaar 1925 terugzien. Dc heer Haan, vice-voorzitter, sprak een wxord van waardeering over de niet aanwe- zig zijnde, pas afgetreden voorzitter, die een van de mede-oprichters en een van de ijverig- ste werkers voor den bloei der vereeniging was. De secr.-penningm., de heer Joh. Koning, las de noiulen der vorige vergadering voor, die onveranderd goedgekeurd werd en' Het jaarverslag volgde, waaruit bleek da: 1925 7 zieken met 142 ziektedagen oplever- de, voor leden zoowel ais voor de vereeniging een gunstig verloop. Het keurig uitgebrachte firfancieel verslag wees uit, dat de cntvangsten en uitgaven had- den bedragen 447.53. Het kasgeld op 1 Jan. was 109 35, waar- mee het totaal bezit is gestegen tot 1498.23 Het saldo over 1925 bedroeg /90 33. De secretaris bracht hierna verslag uit van eenige vergaderingen, welke voortge vloeid waren uit het afscheiden van de zieken kas van den grooten provinc alen bond van Ziekenkassen in Noora-Holland. en welk af scheiden, vooral door den Bond betreurd werd, ook door het verschijnsel, dat juist uit dezen omtrek, uit wier kern de Bond juist opgekomen is, de vele bedankjes plaats h ad- den. De hoofdaanleiding tot afscheiding be stond 1. uit de verhoogdc Bonds-contributie, en 2. uit het zich niet aan kunnen passen bij de eventueel in werking tredende ziekte-wet, waardoor fendsen, welke hoofdzakelijk be- stonden uit eigen werkers (wat hier ten plat- telande meestal het geval is) zich in haar be staan bedreigt zagen. En bij monde van aan- wezige afgevaardigden Joh. Koning en D Kort wordt gezegd, dat, trots de vergaderin gen in Alkmaar, en met de nieuw opgerichte. uit afgescheiden vereenigingen opgerichte Federatie en met een hoofdbestuurder van den Bond met den heer Vaz Dias, er niets van de gerezen bezwaren was weggenomen Be sloten werd af te wachten, wat de tijd in dezen zal opleveren. Bij de bestuursverkiezing werd de aftre- dende, de heer P. v. d. Gracht herkozen. De heer D. Nierop, niet herkiesbaar werd ver vangen door den heer J. Naastepad. Contributie en uitkeering bleven gehand haafd als voorheen, waama nog volgde, ook voortvloeiend uit de afscheiding van den Bond, een tijdelijke verandering van eenige punten uit het reglement, o.a. dat, indien iemand naar een andere gemeente vetrekt, waar geen directe inschrijving in een daar aanwezige ziekenkas mogelijk is, de bedoelde persoon nog 3 maanden voor rekening van deze ziekenkas komt te staan. De gelukkigen, welke bit loting .vrijgesteld werden voor den tijd van 8 weken tot betaling contributie waren D. Kort Sr. en P. v. d. Gracht. Bij de rondvraag werd o.a. het voorstel van den heer de Haan met algemeene stem- men aangenomen, om den heer D. Nierop als blijvend aandenken van de vereen. tot eerelid te benoemen en den secr.-penningm. een gra- tificatie van 25 toe te kennen voor alles wat hij in 1925 voor de vereeniging deed. Daarna sloot de voorzitter de vergadering met eenige welgekozen woorden. UIT SQHAGEN. Sparta I speelde alhier tegen Helder II; uitslag 11. Sparta 3 speelde tegen Concordia 2 te Anna Paulowna; uitslag 3—2. Sparta 2 speelde te Wieringerwaard tegen W. F. C. 1uitslag 1—2. Uitslag der polderverkiezing te Winkel van 3 Hoofdingelanden voor den polder Waard en Groet 1. Periodieke aftreding van den heer K. Breebaart Dz. te Kolhorn. Uitgebracht 118 stemmen. Verkozen de heer Breebaart met 95 stemmen. 2. Periodieke aftreding van den heer H. Spaan Cz. te Schagen. Uitgebracht 118 stemmen. Verkozen de heer Spaans met 71 stemmen. 3. Verkiezing in de plaats van wijlen den heer P. Latensteijn te Haarlem. Uitgebracht 118 stemmen, waarvan de heer P. Trapman te Schagen 74, de heer R. C. Schenk, IJpol- der, 42 en de heer P. A. Melchior, Winkel, 2 stemmen verkreeg. Alzoo is als Hoofdinge- land gekozen de heer P. Trapman. UIT BERGEN. Bij de onderhandsche aanbesteding voor het bouwen van een Landbouwhuishoudschool voor meisjes en uitbreiding van het pensio- naat St. Anthonius alhier, onder architec- tuur van den heer J. C. Leijen, werd als volgt ingeschreven: C. Noort, Bergen, 136900; Thunissen en van Sambeek, Heemstede, 136450; P. Smit, Alkmaar, 129880. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver. Gempnaid Nienws PAARD EN MACHINE. D. J. C. schrijft in „Het Paard": We hebben al eerder in deze kolommen de aandacht gevestigd op art-kelen, die over dit onderwerp in buitenlandsche vakbladen ver- schijnen. Thans lezen we in „Sankt George" No. 27 van de hand van den heer Kohls we- derom een vergelijkende bespreking over de voor- en nadeelen bij het gebruik van paard of machine in het land.bouwbed.rijf. Niet alle argumenten zijn even steekhou- dend, mafc- over het algemeen is zijn rede- neering juist en zullen wij daaruit enkele gre- pen doen. De fourage van het paard kan door het landbouwbedrijf zelf geleverd worden en zal daardoor minder kostbaar zijn dan de ben- zme en olie die als voedingsstoffen voor de machine noodig zijn en uit den handel moe ten worden aangekocht tegen baar geld. De motor is aan slijtage onderhevig, waar door defecten zullen ontstaan die ernsiiger zullen zijn naarmate hij langer in gebruik is geweest De reparaties worden dus in den loop van den tijd hooger en kostbaarder en verslinden weer nieuwe sommen gelds die aan het bedrijfskapitaal worden onttrokken. Het paard daarentegen blijf jarenlang in staat denzelfden arbeid te verrichten zonder dat als regel een hooge doktersrekening voor reparaties noodzakelijk is. De toepassing van de machine met haar eenzijdig karakter kan in het landbouwbe drijf slechts in beperkte mate plaats v.nden Er wordt juist een groote veelzijdigheid van de arbeidskrachten verlangd, opdat deze in verschillende jaargetijden voor de van- elkaar zoo sterk afwijkende werkzaamheden even gemakkelijk te gebruiken zijn en zonder veel moeite voor het beoogde doel geschikt te maken zijn. De tijd, benoodigd om een paar paarden om te spannen en landbouwgereedscnap te verwisselen is heel wat korter dan die welke vereischt wordt om een landbouwmachine te verstellen. Er gaat dus veel tijd veiloren en verlies aan tijd beteekent ook in het landbouwbedrijf veriies aan geld. Verder kan de machine in verhouding slechls gedurende een korten tijd van het jaar haar nut afwerpen en staat de rest van den tijd ongebruikt en renteloos opgeborgen. Bij den landbouw is echter het geneele jaar door werk en moet het personeel aan den arbeid gehoucfen worden. De paardenkracht zal men daarbij veel beter kunnen .ndeelen en deze het geheele jaar door regelmatig voor alle verschillendc (en niet slechts voor enkele werkzaamheden kunnen gebruiken. luist Ln deze "eelzijdigheid en de geschikth'eid om zoowel Snellen als zwaren arbeid te verrichten ligt het groote voordeel van het gebruik van het paard in het landbouwbedrijf. Verder werd er op gewezen dat de land- bcuwer geen mecanicien is, voor de bediening van de machine dus geschoold personeel noodig heeft, dat hoogere loonen zal vragen Hij zal niet kunnen beoordeelen of reparaties noodzakelijk zijn en of zij goed zijn uitge- voerd, dus afhankelijk worden van de indus- trie. Daar verder de motor dikwijls zeer gevoe- lig is en weigeringen veelvuldig zullen voor- komen, zal zijn bedrijf tijdelijk stop gezet worden indien hij geen paarden in reserve heeft om den arbeid over te nemen. We zullen ons beperken tot deze korte aan- haling van het lezenswaardige artikel, dat er op wijst dat het paard steeds zal zijn en blijven de trouwste hulp en de beste, goed- koopste en natuurlijkste arbeidskracht voor den landbouw. L. S. J. schreeft in hetzelfde blad: „Paardenfokkers, zadelmakers, hoefsme- den e a. zullen met belangstelling hooren dat een groote Londensche brouwerij duizend spantuigen heeft besteld en voomemens is in plaats van haar groote collectie vrachtauto's geleidelijk weer tot paarden als trekkrachf over te gaan. PSYCHOTECHNISCH ONDERZOEK. De minister van oorlog heeft zich met de volgende circulaire tot de burgemeesters ge- richt: „Ik heb de eer u mede te deelen, dat het in mijn voornemen ligt om in dit jaar bij alle keuringsraden en voor alle gemeenten een psycho-technisch onderzoek naar de algemee ne practische intelligentie te doen houden, aan welk onderzoek zullen worden onderwor- pen alle ingeschreventn, in den regel met uit- zondering van hen, die voorgoed ongeschikt zijn verklaard en niet al dadelijk tot verlan- gen te kennen gevn aan een her kenning te worden onderworpen. Ik zou het zeer op prijs stel'en, indien de burgemeesters der gemeenten, waar de zittin- gen v?n de keuringsraden worden gehouden, ten behoeve van vorenbedoeld onderzoek een afzonderlijk, behoorlijk verlicht en zoo noo dig verwarmd vertrek in de nabijheid van de zittingslokalen zouden willen besehikbaar stellen en er voor zouden willen zorgen, dat in het vertrek zooveel mogelijk tafels en ban- ken of stoelen aanwezig zijn, dat ten minste 12 ingeschrevenen kunnen plaats nemen en ge'ijktijdig kunnen schrijven. Bij beschikbaarstelling van een dergelijk vertrek zijn de voorstanders in staat, de inge schrevenen dade'ijk, nadat zij gekeurd ziin, aan bedoeld onderzoek hetwelk 50 mi- nuten duurt te doen onderwerpen, zoodat zij zoo kort mogelijk aan hun dageb'jksehe werkzaamheden worden onttrokken Zou het onverhoopt niet moge'ijk zijn om een afzon derlijk vertrek besehikbaar te stellen, daar zal getracht moeten worden het nsveho-tech- nisch onderzoek te houden in het lokaal, waarin de voorzitter of in dat, waarin de ge; neeskundige zijn werkzaamheden verricht', evenwel buiten den tijd, waarin laatstfcedoel- de werkzaamheden plaats hebben dus gedu rende de pauze en na afloop van de keu- ring, wellicht ook voor een deel v66r den aar- vang van de keuring Het ligt echter*voor de hand, dat aan laatstbedoelden maatregel groote bezwaren verbonden ziin, ook voor de ;ngeschrevenen zelf, die dan ianger dan an ders bij den keuringsraad moHen vertoeven WERK IN DRENTE. De plannen voor een kanaal Buinen Schoonoord, waarvan de kosten geraamd ziin op 1.8 millioen, zijn goedp-ekeurd en met de werkzaamheden zal spoedig een aanvang worden gemaakt Bij de uitvoering van dit werk zullen vele werkeloozen geruimen tijd arbeid vinden. DE WATERSNOOD. ,Dr. ir. C. W. Lely, te Zutphen, die door den minister van waterstaat tijdelijk onfheven is van den dienst van den Ilssel en van de werken aan het TwenteRijnkanaal, in ver band met een opdracht door dien ministei verleend, een plan te ontwerpen om de Maa« meer geschikt te maken voor den afvoer van het opperwater, zou vandaag te Grave ko- men. IN HOOGE MATE VERVUILD. De politie heeft in haar woning aan de Zwijnenstraat te Rotterdam aangetroffen de 77-jarige vrouw B. M. L, die in hooge mate vervuild was. Zij is door den gemeentelijken ontsmettinsgdienst gereinigd Vervolgens is zij in het ziekenhuis aan den CooNingc! ter verpleging opgenomen. Gisternacht is zij daar overleden. INBRAAK. Gisternacht is ingebroken in de woning van den heer J. v. d. B., aan de Frangois Valentiinstraat in DJn Haag. De inbrekers ziin vermoedelijk door middel van een val- schen sleutel binnengekomen. Twee geld- trommels met ongeveer f 800 zijn er gesto- len, benevens eenig tafelzilver. PAGEHAAR. Dezer dagen kwam een ingezetenc van Nieuw Helvoet den burgemeester vertellen, dat 's nachts iemand door openschuiving van een raam zich toegang had verschaft tot de slaapkamcr van haar kinderen en haar 12-jarig dochtertje de haarvlecht had afge knipt. Bij het door de politie ingestelde on: derzoek bekende evenwel de 12-jarige al spoe dig, dat zij het verhaal verzonnen had en zelve haar vlecht had afgeknipt. Haar ouders wilden niet hebben dat ze pagehaar droeg. HET DOODELIJK ONGELUK TE KALI' DJ ATI. Een jong officier is het slachtoffer gewor den van de aviatiek de 2de luitenant van het wapen der cavalerie B. U. Groeneveld lets meer dan twee jaar geleden, voor het In- dische leger uitgezonden, voegde hij zich al spoedig bij de luchtvaart-afdeeling. Oor spronkelijk was de bedoeling, dat hij zich voor waarnemer zou bekwamen, doch de aviatiek trok hem aan en zoo was hij van de maand Mei 1925 af in opleiding voor be- stuurder Reeds was hij in het bezit van het z.g. klein-brevet. Groeneveld was in de leer op het vliegveld Kali Djati, en had, naar zich uit het voor- gaande begrijpen laat, reeds verschillende solo-vluchten gemaakt met het' „Avros"-toe- stel, dat hem was toegewezen. De laatste dagen werd er in verband met het mooie en kalme weer ook in de middaguren geoefend Zoo steek Groeneveld in den middag van 15 januart op, om nJet meat fevend tot de ka- meraden terug te keeren Het was omstreeks kwart over 5, zoo schreef de Bandoengsche correspondent der Loc., toen men hem een vrille zag uitvoeren, een van de voorgeschreven oefeningen, waar- mee volgens voorschrift op 300 meter van den grond moet worden gestopt vanwege 't eventueele gevaar. Het scheen. dat de jonge aviateur het toestel goed in de hand had, hij maakte 4 of 5 slagen en was toen schijnbaar uit de vrille. Toch moet hij de machine niet volkomen hebben beheerscht. Want hij kwam in een boom vlak naast het terrein terecht, wat hem het leven kostte. Het toestel vloog door den boom heen. Groeneveld werd met gebroken nekwervel opgenomen en moet op slag dood geweest zijn. De hulp van den aanwezigen officier van gezondheid 2de klas, dr. M. M. Weber, was niet meer noodig Groote verslagenheid heerschte in het vliegkamp, want Groeneveld was een prettig kameraad. Het lijk van den omgekomen officier werd, dienzelfden nacht naar Bandoeng vervoerd. In den namiddag van Zaterdag is het stof- felijk overschdt onder groote belangstelling ten grave gebracht. KON. NED. AARDRIJKSKUNDIG GENOOTSCHAP. Uit Amsterdam meldt men: De heer en mevrouw Visser, die Zaterdag- middag de zeer druk bezochte algemeene be- stuursvergadering van het Kon. Ned. Aard rijkskundig Genootschap hier ter stede bij- woonden, zijn daar verwe'i-omd door der. voorzitter, den heer Th. F. A. Delprat. Deze verwelkomde de beide ontdekkingsreizigers en herinnerde aan zijne mededeeling op het feest- maal van de Nederlandscte \1 pen-vereeni ging, dat de heer en mevrouw Visser tot eere- leden- van het Genootschap waren benoemd. Thans overhandigde hij hun beiden het diplo ma. Spr. voegde hieraan toe, dat het bestuur had besloten, om aan den heft" Visser, als blijk van waardeering voor zijne wetenschap- peiijke verdiensten, de Planeius-medaille toe te kennen, de hoogste otKlerscheidhg waar- over het genootschap besrhikt. en welke tot •dusver slechts eermaal, te weten aan dr. J. W IJzerman, is verleend. Onder de algemee ne instemming der aanwezigen overhandigde de voorzitter den heer Visser het eereblijk. De heer Visser sprak daarop zijn bijzonde ren dank uit voor de hooge cnderscheiding en betuigde nogmaa's groote erkentelijkheid voor den steun welken de expeditie van ht Genoot schap had mogen or-dervinden. Vervc'uens gaf hij een kort overzicht van de wetenschappe'iike resultaten van zijn jong- ste tochten in het Karakorum-gebied. Na eene korte inleiding over de moeilijkhe- den der voorbereiding van de expeditie uit den weg geruimd grootendeels door Lord Reading, den onderkoning van Britsch-Indie zelf, en door de Survey of India herinnerde spr aan de enkele vroewe exne^ities in die streek; van Gen <~oquerill, Sir F Younghus, band en majoor Mason; zij exploreerden ge- deelten der rivieren en vonden .bergpassen aan den corsprong van de Sjimsjal en de Khunjirab Daar men toen in den winter reis- de, waren de gletsjers echter ten aeele onber- kenbaar. Moeilijk was het voor de Nederland- sche expeditie, de vaste punten, o.a. door de expeditie der Bu'lock-Workmans vastgesteld, te dentificeeren. Ten slottc bleek dat met een geringe uitzetting van een der kaarten, de Engelsche en Nederlandsche punten nagc- noeg samenvielen. Het voornaamste doel van het in kaart brengen van de Centraal-Aziatische water- scheiding. Deze waterscheiding wordt tot op een zeker punt gevornul door de hoofdketen van de Karakorum, verder w^stelijk echter breekt het water dat uit het noorden komt, zich een weg doo de hoofdkeien (omdat de hoogvlakten in het Noorden en Oosten hoo ger zijn dan in het Hunza-gcbied). De wa- terleiding volgt dan een veel lagere keten, die N.N W gericht is Hetzelfde gecompliceerde stelsel vindt men bij de ziirivieren van de Hunza: de Sjimsjal e.a. De Ghujirab bleek niet, zooals men vroeger dacht, door een nieu we kloof te loopen, maar grootendeels door een vallei, met een dorpje er in. De zijrivie- ren en gletsjers hebben een neigirig naar het Oosten af te vloeien, daarna buigen ze zich scherp naar het Z W. Conway wist niet dat er achter de hoofd keten van de Karakorum (ten N. van de His- par-gletsjer) een andere keten liep, welker toppen hooger zijn dan die van de andere, o.a. de Malangoeti Jas (verbeterd tot Dias). Een pashoogte was hier niet te beklimmen, de keten is als inet een mes afgesneden. Later heeft de expeditie langs den Hispar-gletsjer deze streek toch verkend. De meteorologen vermoedderi dat de gletsjers slechts aan den Zuidkant van de Karakorum-keten zouden voorkomen; ten noorden zou de neerslag niet sterk genoeg zijn. De expeditie bewees echter dat het anders is; ook ten N. zijn tal van gletsjers, deze komen echter wellicht uit Sir M. Conway's, snowlake" ten W. van de Kai- lasja. De Z. hellingen van de Karakorum zijn veel minder steil dan de noordelijke. Het „gewachte" hangt ook noordwaarts. Een bijzonder gevaar vormt de steenslag van de oude moreenen, d:. soms 14 uren ach- tereen doorgaat. De „moreene-dalen" ten N. van den Batoera-gletsjer zijn honderden me ters breed en vol planten en zelfs bosschen. De gletsjer kan soms deze wanden niet nade- ren, door (in gunstige omstandigheden) dd buitengewone hitte die daar heerscht Een en kele gletsjer (bij Nogan) gaat met enorme snelheid terug, noordelijker vertoonden ze weinig verandering; over het geheel schijnen ze echter vooruit te gaan De afsmelting bo- venop den gletsjer was bijzonder groot. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat het Oprang-gebied, ten N.-O. van het nu geexplore-rde, nop eens door Nederlanders onderzocht zal kunnen worden. In dezelfde vergadering heeft dr G. G. Kloeke eene lezing gehouden over: de dialect- kaart als historisch document In het volgend nummer daarover meer. GEZAGVOERDERS BIJ DE BINNENVAART. Te Rotterdam heeft onder voorzitterschap van den heer A. Elffers Jr., uit Haarlem, de Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoer- ders bij de Binnenvaart Zaterdag haar jaarlijksche vergadering gehouden, die na- mens den minister van waterstaat werd bij- bewoond door den heer ir. Schonfeld, hoofd- ingenieur bij den rijkswaterstaat

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6