Mijnhardt's Hoofdpijntabidlen Londenscb aanteekenboek. skillen spoedig de ergste hoofdpijn pp Prijs ©Oct. Bij Apoth.en Drogisten. f*3 ZIJN HOND LATEN VERHONGEREN. Voor den politiereciiter te Haarlem stond terecht P. de G., uit Wormer, die, zooals wij reeds meldde, beschuldigd werd een waak- hond te hebben laten yerhongeren. Beklaagde ontkende. Een veearts, als des- kundige gehoord, verklaarde, dat de honger- dood vaststaat omdat in de ingewanden van den hond geen voedselresten zijn gevonden. Het O. M. eischte twee maanden gevange- nisstraf. De verdediger, mr. Huizinga, kon niet aannemen, dat beklaagde den hond met opzet had laten ver. jngeren. Spr. drong op vrijspraak aan. DE ZILVEREN BRUILOFT VAN DE KONINGIN EN DE PRINS. Het huldeblijk van het Oranje-comite 1926, bestaande uit een schilderij van de Koninklij- ke familie, zal a.s. Dond»rdagmiddag half vijf ten paleize aan het Noordeinde in Den 'Haag aan de Koningin en den Prins worden aangeboden. Een geschenk van kihderen van christelijke scholen. Het moderamen van de Vereeniging van Christ. Onderwijzers zal, vergezeld van twee kinderen, eerstdaags een bedrag van ruim 7000 aan dte Koningin en den Prins over- handigen voor de slachtoffers van den wa- tersnood. Dit bedrag, door kinderen der Christ, scholen bijeengebracht voor een ge schenk bij gelegenheid van het zilveren huwe- lijksfeest van het Koninklijlc echtpaar, zal worden overhandigd op een zilveren presen- teerblad met inschrift. Te Brussel. Na andere vereenigingen van in de Belgi- sche hoofdstad gevestigde Nederlanders, heeft ook de Vereeniging van Nederlandsche Dames te Brussel Zaterdag, met een schitterend geslaagden, door een talrijk en uitgelezen publiek bijgewoonden feestavond, de zilveren bruiloft van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik gevierd. Onze gezant, jhr. dr. C. G. W. F. van Vre- denburch, en consul-generaal mr. H. van Romburgh, hebben het feest biigewoond. Feestmaal van de Hollandsche club te Antwerpen. Zaterdagavond heeft de Hollandsche club te Antwerpen een feestmaal met dames ge- houden, ter eere van het 25-jarig huweliiks- feest van de Koningin. Er was zeer veel be- langstelling van de leden der Nederlandsche kolonie. DE KABINETSCRISIS. Naar wij vernemen, zegt die N. R. Crt., houden de moeilijkheden, waarmte Mr. Lim- burg bij de vorming van een kabinet te kam- pen heeft, in hoofdzaak verband met zijn ver- klaarbaar verlangen, niet slechts de departe- menten aan hoofden te helpen, doch voor de onderscheidene diepartementen geschikte en voor hun taak berekende ministers voor te kunnen dragen. E>e moeilijkheid, die hieruit voortspruit, wordt dan nog verhoogd door het fet, dat mr. Limburg behalve den heer De Geer, nog gaarne enkele andere rechter mi nisters aan zijn kabinet wenscht te verbinden. AANVARING OP DE WESTER- SCHELDE. Omtrent de aanvaring bij Hansweert op Zaterdagmiddag 1 uur van de Harwichboot Antwerp met het Engelsche vrachfschip Dar lington meldt men aan de N. R. Crt. De Antwerp kreeg aan de voorzijde een groot lek; de boeg werd weggeslagen over een breedte van wel vier meter en van den naam tot de waterlijn. Onmiddellijk sleepte men het schip naar den wal en zette het daar op de zandbank vast. De kooien der beman- ning waren gehee vernield, en van den wal af waren de bedden en dekens, die aan Har den hingen, duidelijk te zien. De passagiers konden met een vrachtboot, die naar Antwerpen voer, hun reis vervolgen De Darlington kreeg een geheel versplin- terden voo:rsteven. Aan een zijde was nog op een verbogen plaat gedeeltelijk de naam te lezen. Beide schepen hadden een Belgische loods aan boord. Het Hbl. van Antwerpen vermeldt aan- gaande deze aanvaring: Zaterdagmiddag heeft op de Schelde in het Middelgat en bij dikken mist een geweldige aanvaring plants gehad tusschen de Engel sche stoomfcooten Antwerp,van de London North Eastern Railway, beter gekend onder de benaming van de Harwichlijn, en de Dar lington, komende van Hull. Beide schepen waren voor Antwerpen be- stemd en deden niettegenstaande den mist, al het mogelijke om toch de Schelde op te va- ren. De botsing moef zeer geweldig geweest zijn, want de Antwerp bekwam een groot gat aan den voorsteven, langs stuurboordzijde, waardoor een groot lek ontstond en het be- ao»d van het schip in gevaar werd gebracht Ook de Darlington bekwam zware averij en werd, evenals de Antwerp, voor alle zeker- heid nabij het Middelgat, bij de Peilschaal, otrhoog gezet. De passagiers van de Antwerp werden, als- ook een groot gedeelte der bemanning, over- gebracht op een paar stoombooten, die in het Middengat voor anker lagen, ramelijk op de Dnitsche stoomhW Carl LeMen en de Engel sche stoomhoot Moivada. die bij het opkla- ren van den mist naar Antwerpen zijn opge- stoomd. Hulp werd gevraa^d en verschillende s'eep- booten dter Societe de Remorauage a Helice zijn met haar reddingsmateriaal naar de plaats van de aanvaring vertrokken. De sleep- boot Goliath, van dezelfde maatschappij, ligt bij het schip om onmiddellnk hulp te bieden. De Antwerp is gebouwd in 1919 en meet 2400 ton Dr> Darlington is gebouwd in 1910 en meet 1076 ton.. Tegen den avond ziin de twee schepen met passagiers en hemanning te Antwerpen aan- gekomen. De Carl Lenien bleef op de reede van Austruweel tiggen om te dokken. De sleepbdot Java is de passagiers gaan afhalen om hen verder te ontschepen. De Morvada, die aan de kaai wtrd gemeerd, heeft op haar beurt eveneens de passagiers en bemanning aan wal gezet. Bij de Antwerp en de Darlington liggen thans voor de redding van beide schepen, de sleepbooten Thames, Walvisch, Goliath, Schelde en ook de Redder, alle van de Socie ty de Remorquage a Helice. Het Hdbl. van Antwerpen meldt nader: Zcndagmorgen vertrokken een paar sleep booten met de noodige manschappen om de voorloopige herstellingen aan de bcschadigde schepen uit te voeren. Wat betreft de Har wichboot Antwerp werd beproefd het lek, dat het schip tijdens de aanvaring bekwam, te stoppen. De Darlington, het wekelijksch Hullbootje, werd door middel van de sleep booten J. P. Best en Thames vlot gebracht. De boot kon om uur 15 met bestemming voor Antwerpen vertrekken. Wat de andere booten betreft, deze bleven ter plaatse in af- wachting van de komst der zee-experts. Uit Hansweert wordt nog gemeld: De Harwich-boot Antwerp zit hier nog de slikken. Men zal trachten, het gat hier voor- loopig te dichten met bekisting. De firma Gerling van Antwerpen zal 40 ton vleesch overladen en met een lichter naar Antwerpen brengen. Tijdens het afbranden van enkele platen ontstond Zaterdagmiddag brand in het voor- schip. welke gebluscht werd met materiaal van de boat van de Redder, welke langszij ligt. Een stroom bezoekers is Zondag naar de stranding komen zien. De Harwich-boct Antwerp zit hier nog inde nadat een gedeelte der lading in lichters was overgeslagen en het gat met een noodrepara- tie gedicht, door vier sleepbooten vlotgesleept en naar Antwerpen vertrokken. CONGRES VOOR NATIONAAL HANDELSONDERWIJS. Te Amsterdam is Zaterdag het Congres van de Nat. Ver. voor Handelsonderwijs ge- houden ter behandeling van de vo.gende vraagpunten: 1. Is het gewenscht dat er naast 5-jarige scholen, die haar onderwijs in de handeisvak- ken beginnen in de 4e Mass, ook 5-jarige scholen bestaan, welke met die handelsvakken beginnen in de le, 2e of 3e klasse? En in hoeverre is bij de beantwoording van deze vraag de onderscheiding tusschen „algemeen vormend" en „technisch georienteerd" on derwijs van beteekenis! 2. Behooren de 5-j. Handelsscholen, welke sedert het K. B. van 23 Dec. 1923 zich htt.- economisch H.B S.-en zijn gaan noemen, het karakter van Handelsscholen te behoudvn? Zoo ja, op welke wijze kan dat karakter dan wordien gewaarborgd? 3. Meet de 5-j. Handelsschool zich ten doel stellen het verschaffen van eindor.der- wijs, dan wel het geven van voorber. H. O of beide, en hoe moet in groote lijnen de regeling zijn, opdat de school geschikt zij voor de ge- kozen doelstelling? Moet vcor het antwoord op deze vraag onderscheid gemaakt worden tusschen verschillende typen van 5-j. Han delsscholen? 4. Welke beteekenis heeft de litt.-econ afd. der H B.S. 5-j. c. voor het handelsonderwijs? Kunnen er redenen zijn in gemeenten, waar reeds 5-j. Handelsscholen zijn opgericht,, nog een litt. econ. afd. aan de H.B.S. te vor- men? 5. Welke beteekenis heeft de ministerieele besehikking van 25 Febr. 1925 voor de 3-j. Handelsscholen (type dr. Bos) in het bijzon- der in verband met de behoefte aan dit onder wijs voor de economisch zwakkeren? Over de vraagpunten 1 tot 4 geven de hee- ren A. Boer te Utrecht en S. Elzinga te Haarlem een referaat; over 5 de heeren dr. J. A. Nederbragt te 's-Gravenhage en mr. J. H. Thiel te Heemstede. De voorzitter, de heer Ch E. H. Boisse- vain, heeft gisterochtend het congres geopend met een woord van welkom aan de talrijke aanwezigen, in het bijzonder aan mr. Thiel, als vertegenwoord'ger van den minister van onderwijs en wetenschappen en de afgevaar- digden van gemeentebesturen, kamers van koophandel en vereenigingen, welke zich op het gebied van het handelsonderwijs bewegen. De heer De Boer kwam tot d volgend con clusion wat vraag 2 en 3 betreft. Dat er zoo spoedig mogelijk een wettelijke regeling kome van het hande'sonderwijs en van het algemeen vormend M. O. en voorber. H. O., zoodan;g, dat de 5-j. handelsscholen, welke sedert het K B. van 23 Dec. '23 zich litt.-econ. H.B S.-en zijn gaan noemen (en riet meer) geen andere keuze hebben, dan op- genomen te worden in de wet op het Hande's- onderwiis. Op geen andere wiize kan ook m i. volcoende gewaarborgd worden, dat ze het karakter van handelsscholen behouden. Dat ik de 5-j Handelsscholen eindonder- wijs wensch te doen geven. Over vraag 1 zegt hij o.m.: M i moet het diploma van een H.B.S. 3-j. c. evenmin a's van een H.B.S. 3-j.. op zich zeH toegang tot de 4e kl. een°r 5-i. Handels school verleenen. Dit Sb'it natuurl'ijk vo'strekt n:et uit, dat deze toe'ating langs den weg van een verklarirg van individueele geschikt- heid mogelijk moet zijn. En de praktijk bii onze omgezette H B.S en en de benahngen in de ..Voorwaarden" hin- ken in dit opzicht op twee gedachten, wat schade moet doen en aan het karakter van het eird-onderwijs :n de 3e klasse en aan het gem-'dde'd gehal'te der leerlingen, die vtrder studeeren Naar aan'eiding van vraag 4 haalt het referaat de woorden van d^n voorzitter der Nat Ver. voor H. O., den heer Boissevain, aah: ..een Hande'sschool niet in de eeste n'aats mag worde" een voorhceidende inrlchting voor H O en ..en met de overtuiging dat het Hardelsorderwijs is on te vatten a's een oamenViangend gpheel. dat zu'n organi«atie b»hoeft, los van de andere takken van onder wijs." De heel E'zirga schrijftdat de ge- srhiedenis d'r laatste 10 ia-en heeft bewezen dat het streven naar handelsonderwijs voor viiftarge 9cholen in N^derland tot heden on- vrnohthaa.r is. In de voorwaarder voor er- ''poo:-g van Hande'ssrho'en van fan 1995 treffen we nog s'echts een nak'ank van dit streven aan De bovenaangehaalde uiting van pen insneeteur var hande'sonderwijs van Tan 1925 kan als een verzuchting worden be- schouwd. Ongerept is de oude Amsterdamsch Handelsschool uit de woeling der tijden te voorschijn gekomen. Zij kan voor de toekomst het centrum vor- men, waarom alle 5-j. scholen, die handels- of litt.-econ. onderwijs geven, zich groepeeren en te zamen een wettelijke regeling ontvangen in de wet op het M. O. Wat vraag 1 betreftj bij een komen dte wet telijke regeling voor 5-]. scholen mag m. i. de 3-j. onderbouw niet verkort worden. De on derscheiding „algemeen vormend" en „tech- nisch georienteerd" onderwijs raakt niet zoo- zeer het object van onderwijs, als wel de ko mende wettelijke regeling. Aan het referaat van den heer Nederbragt ontleenen wij het volgende. „Thans echter de vraag, of en, zoo ja, waarom ik meen, dat de regeling van 25 Febr. 1925 voor de 3-j. handelsschool gevaar oplevert. Ik beantwoord de vraag zelf beves- tigend en het waarom met de woorden opmtr- kingen lo. De min. besehikking" van genoemden datum rekent niet, althans met voldoende, met het verschil tuschen de eischen, die m i ge- steld moeten worden aan een 3-j. handels school, en die welke gesteld moeten worden aan een 5-jarige. 2a. Doordat zij de 4-j. school inschakelt als normaal instituut, vestigt de besehikking te meer den indruk, dat er tuschen de 3- en de 5-j. school slechts verschil in aantal Ieerjaren bestaat, tevens verschil in de hoogte der ont- wikkeling, die bereikt kan worden. 3o. De bepaling van het aantal lesuren, die in de 3-, 4- of 5-j. school, volgens de besehik king, in totaal moet worden besteed aan de verplichte vakken, is van dien aard, dat de 3-j. school niet als een eigen, afgerond ge heel, met speciaal, op wel bewust gekozen doel gericht program, naar voren treedt. 4o. De besehikking zal dientengevo'ge ver- sterken het streven om te komen tot de stich- ting van 4- en nog liever van 5-j. scho'en, ook ter plaatse, waar met een 3-j. school moet worden volstaan. 5o. Is dit laatste eenmaal gbeurd, dan zal het voor veel ouders uit eenvoudigen kring, die hun kirderen noodgedwongen naar een 4- of 5-j. school sturen, heel moeilijk zijn, zich te beperken tot de 3 jaren die noodig zijn; 't heeft altijd zeer veel tegen, kinderen van een school te nemen, voordat zij deze geheel door- loopen hebben, wat men onderneemt, moet (als regel)' voltooid worden. 6o. De besehikking, de 3-j. ambachtsschool voor den handel eenigszins in discrediet bren- gende, drijft in de riehting eener 5-j. oplei- ding, die te hoog is opgezet en te weidsch van bedoeling is om hun, die de 3-j. opleiding be- hoeven, voldoerde van nut te kunnen zijn, maar een neiging heeft, hen te schaden. lo. Trouwens, als eenmaal het pleit ten gunste van de 4- of 5-j. school is beslecht, dan zal het onderwijs in de eerste 3 jaren niet de tenders hebben, zoovee! mogelijk practisch te worden, maar zal van den aanvang af naar den glans van het mtn of meer wetenschappe- lijke gestreefd worden: als ik het zoo zeggen mag, dan zal de 5-j. school ook in de eerste 3 jaren der stempel van den H.B.S.-geest dragen en vooropleidinkje voor H O. spelen". De heer mr. Thief geeft in zijn referaat dte min. besehikking van 24 Februari 1925 in haar geheel, welke besehikking in Januari 1926 werd aangevuld met de bepaling. dat cnderwijs-commissies van Kamers van Koop handel toegang worden verleend tot alle er- kende en (of) gesubsidieerde scholen. Hij schrijft over deze besehikking o.m. het vol gende: „De regeling in de aangehaalde besehik king vervat is te beschouwen ais een eerste proeve eener organieke regeling van het Han- delsorderwijs voorzooveel dat aan dagscholen wedt gegeven. De korte ervaring heeft tot op dit oogenblik geen ernstige schaduwziide aan het licht ge bracht, zoomin voor dte 3-j. scholen als voor de 4- en 5-jarige. Men kan verwaChten, dat de regeling niet onveranderd zal blijven. In het bijzonder zullen de voorgeschreven mi- nimumtabellen van lesuren en de inhoud van het eindexamen gewiizigd moeten worden, als de ervaring daartoe aanleiding geeft. Van bijzondere beteekenis in verbard met het voorgaande is, dat de 3-, 4- en 5-jarige scholen in een regeling zijn samengevat en dat de tabellen van lesuren voor deze soorten van scholen voorgeschreven een sterk inner- ijk verband aantoonen. Dat vecband is niet kunstmatig. Gelijk reeds gezegd. ziin de ta bellen ontleend aan wat in hoofdzaak ge- vest'gde praktiik was". Voorts wordt er in het referaat op gewezen dat de 3-j. Handelsschool in beteekenis is achteruit gegaan door een sam^nstel van om- standigheden als de uitbreiding van het M.U L.O., het stichten van confessioneele Mulo's en H B S.-en, terwijl geen confessio- ree'e Handelsscholen ziin opgericht, het on- voldoende peil der leerlingen. die in de na- oorlogsjaren de lagere sohool verlieten, waar- door men er toe kwam de handelsscholen om te zetten in Mulo's. Het woord was vervolgens aan den eersten orae-adviseur, den heer S. Elzinga, ter toe- 'ichtlng van ziin geleverde beschouwin^en en daarna aan dnn heer Boer ter verdediging van zijn standount. Uitvoerige discussie volgde. De gemeenschap wordt hier steeds op het hart gedrukt om in verband met e'en nood der tijden spaarzaam te zijn in het uitgeven van geld voor andere dan nuttige en productieve doeleinden. Ook hoort men herhaaldelijk de wenschelijkheid betoogen zich te onthouden van het tentoonspreiden van weelde, ontevre- denheid en zelfs opstandigheid wekt bij dat deel van de gemeenschap, dat zich geen weel de kan veroorloven of dat slechts met dte grootste moeite zooals men dat uitdrukt den mond kan openhouden. Zulke raadgevingen zijn goed gemeend; maar indien men zich weelde en pleizier maken in alle vormen zou ontzeggen en indien geen geld meer werd uit- gegeven voor de grilligheden van ijdelheid en mode, dan zou het leven der gemeenschap wel wat al te triestig worden en zouden bo- vendien duizenden menschen, die van de weel de en de grilligheid leven, broodeloos worden. De weelderige en modieuze behoeften van een deel der gemeenschap verschaffen werk aan een ander deel. Maar het is natuurlijk tegen overdrijving, dat de hervormingsgezin- den te velde trekken. Het is me in de Engel sche gemeenschap altijd opgevallen. dat de vrouw er zoo vrij spel heeft in het najagen van haar grillen. Het is niet alleen de vrouw, die in een of andere betrekking is, die in han del en wandel van haar superbe onafhanke- lijkheid getuigt door mee te gaan met alle modegrillen, hoe snel ze elkaar ook opvolgen. Ook de getrouwde vrouw, door een lijdelijk echtgenoot bedorven, ontzegf zich weinig van wat de mode aan begeerlijks en passends brengt en bevolkt met haar ongetrouwde zus- teren de balzalen van het land. De laatste drie maanden hebben de Britsche vrouwen een te veronachtzamen minderheid uitge- sloten er een extra stel schoeisel bij ge- kregen in den vorm van hooge, zoogenaamde Russische laarzen. Tot voor kort kende men hier dit schoeisel niet. Het geld, dat er voor wordt besteed het wordt over het geheele land op 3.000.000 pond sterling geschat is dus een nieuwe extra-uitgave van het pu bliek, die het niet had behoeven te doen. Maar wat is nu de goede kant aan deze zucht van de Engelsche vrouwen bij te blijven met de grillen van de mode? Deze, dat de schoen- en leerfabrieken van het land, die ernstig aan slapte leden en duizenden menschen hadden moeten ontslaan, weer vol-op werk hebben gekregen en het ontslagen personeel konden terugnemen. Ueur haar. Het is niet altijd na te gaan of en in hoe verre kostbare luxe van het eene deel der ge meenschap het noodzakelijke dagelijksche brood verschaft aan het andere. Het voor- beeld van de Russische laarzen is gunstig, ook al omdat zulke laarzen in het Engelsche klimaat nauwelijks een weelde kunnen wor den genoemd. Maar nu een ander geval. Men schat dat de vrouwen hier thans 20.000.000 pond sterling per ,aar meer uitgeven aan de diensten van den kapper dan het geval was, toen de mode nog niet „shingling," „bob- bing," „bingling" en permanente krullen had voorgeschreven. De echtgenoot, die zich niet verzet tegen de modepopperigheid van zijn vrouw (en weinige echtgenooten doen het hier omdat zij typisch Engelsch liever toegeven dan den vrede verstoren) en haar niet weet te bewegen heur haar, haar „crow- ning glory," te behouden, vindt zijn begroo- ting met 3 tot 6 gulden per week verhoogd, natuurlijk zonder eenigerlei correspondeeren- de verlaging. Een man gaat eens per maand naar den kapper om voor 60 cent zijn haar te laten knippen; zijn vrouw vindt, dat zij eens per week moet gaan en laat voor een kunstbewerking, die knippen, wasschen, gol- ven en een fooi omvat, een gulden of vijf bij haar ^hairdresser." Die twintig millioen pond voor het ver- schoonen en vermooien van vrouwenlokken zullen ook wel weer voor een deel ten goede komen aan het personeel van kappers- en aanverwante bedrijven. Maar men kan niet ontkomen aan den indruk dat de functies, door dit geld in het leven geroepen nog geheel afgescheiden van de afbreuk, die het doet aan de vrouwelijke schoonheid en daar- mede aan de aantrekkelijkheid van hel open- bare leven nauwelijks nuttig en productief kunnen worden geacht en dat de spaarzaam- heid en het fceleid in het uitgeven van geld zoo dringend aanbevoien hier zoek zijn. De Londensche melkboer. De Engelsche voedselraad, indertijd door de regeering ingesteld om een oog in het zeil te houden wat betreft den handel in eerste levensbenoodigdheden, heeft zijn bestaan ge- rechtvaartigd, ondanks het openbaar scepti- cirme. waarmee zijn komst werd begroet. Hij heeft gedurende zijn kort bestaan ernsti ge misstanden in den winkel- en groothandel aan de kaak gesteld en het bestaan van afzet- terij op groote schaal kunnen bewijzen. Het gevolg van een en ander is, dat de noodzake- lijkheid van nieuwe wetgeving is gevoeld om het publiek tegen oneerlijke handelaren te beschernien. Het meest ontstellende rapport van dezen Raad, juist uitgegeven, behandelt misbruiken in den melkhandel. Het vertelt eri aan de waarheid behoeft n en niet te twijfelen dat verscheidene melkrondbren- geps in Londen en daarbuiten hun weekloonen vermeerderen door het publiek stelselmatig melk beneden de inaat te geven en het aldus verkregen overschot aan hun eigen klanten te verkoopen. Zij maken op deze wijze een bijverdienste van 20 tot 30 gulden per week op hun pechtmatig weekloon van ongeveer 30 gulden. Dit is alleen mogelijk voor perso neel in dienst van die melkleveranciers, die' de melk los verkoopen. Maar het rapport zegt ook, dat het zelfde misbruik heerscht bij som- mige melkinrichtingen, die de melk in fles- schen afleveren. Gf de melkinrichting ge- bruikt flesschen van onvoldoenden inhoud of haar bezorgers vullen de flesschen op hun ronde en vullen ze niet geheel. En zoo moet men dus vaststellen, dat die vroolijke melk boer, die altijd als een opgewekte boodschap- per aan de deur komt, in vele geval 1 en een soort wolf in schaapskleeren is, die zijn klan ten besteelt. De oneerlijke verdiensten, door de melkbezorgers op deze wijze gemaakt, hee- ten in het bedrijf ..pickings", dat men zou kunnen vertalen met „emolumenten". En het feit, dat .nen er een gangbaren naam voor heeft, is een bewijs, dat't kwaad er een soort burgerrecht heeft verkregen. De Voedselraad heeft nu al achtereenvol gens misbruiken vastgesteld bij den vleesch-, brood- en melkhandel. Hij heeft ook overtuigende bewijzen gekregen, dat het pub'iek in vele kruidenierswinkels niet de voile maat of niet het voile gewicht krijgt. Hij heeft zich als een goeden waakhond voor het publiek doen kennen, die niet alleen blaft, maar ook weet te bij ten als het noodig is. Zijn werk moet in hooge mate bevredi- gend worden geacht. Maar het heteft ook ziin minder bevredigenden kant De rappor- ien van den Raad hebben algemeen den in druk verschaft, dat de levensmiddelenhandel vol fraude en oneerlijkheid is. Dit is onbil- lijk tegenover het grootste deel van de win- keliers, dat eerlijk is. En de eerlijke winkelier kan het slechts toejuichen, dat het bedrijfsle- ven voor de zwarte schapen in de kuddt moeilijk of onmogelijk wordt gemaakt door de bewondere'nswaardige activiteit van den Voedselraad. Draadloos zien. Televisie, of het overbrengen van cinema- tographische beelden door middel van de draadlooze electriciteit, schijnt nu eindelijk in het gebied der praktijk te zijn getreden De proeven, deze vorige maand door een jong ingenieur uit Glasgow, J. L. Baird, ge houden, hebben thans een stadium bereikt. fjVGIeNE- Eli WEILIGHEIBSHOEKJE INDIEN GIJ naar een ander land VERHUIZEN wilt, vraagt dan eerst kosteloos inlichtingen aan het Informatie-bureau der Vereeni ging „LAND VERHUI ZING", Be- zuidenhout, 's-Gravenhage, alvorerts in te gaan op voorstellen van U on- bekende personen. dat deskundige waarnemers bevredigt. De uitvinaing van Baird is overgenomen door een maatschappij, ..Television Limiter" gehee- ten. Het hoofdbestuur der Posterijen en Te. legrafie heeft verlof gegeven voor het inrich* ten van een station, dat de draadlooze be» richten en beelden zal uitzenden. Er scliijnen. speciale ontvangtoestellen voor noodig te zijn, die men thans voor niet minder dan 30 pond sterling aan de markt brengt. Met de zen nieuwen „Omroep" hoopt men binnen- kort te beginnen. De internationale wedstrijd om dit stadium in het gebruik van electrici teit te bereiken is hard en snel geweest. Amerika heeft reeds gedurende eenigen tijd over grooten afstand foto's telegraphisch verzonden, die voor reproductie in dagbla- den konden worden aangewend; maar zij gebruikten voor het doel draadgeleidingen. In Frankrijk was naar berichten hadden gemeld de uitvinder Edouard Belin wel liaast even ver als de Schot Baird, terwijl Graaf Arco in Duitschland nog slechts wat terhnische moeilijkheden had le overwinnen om zijn proces praktisch 'mogelijk te maken. Bij al dezen ijver zal het wel niet lang meer duren of het publiek, gewapend met zijn ontvangtoestellen, zal in staat zijn niet slechts het geluid, maar ook de beelden, die het vergezeilen, binnen zijn huizen te too- veren. Of dit een onvermengd genot zal zijn, staat nog te bezien. Vele liederen klinken lieflijker wanneer men den zanger of de zanders niet ziet. lngezoiifleii stukken. (Butten veranlwuo: deiijkheid. va/i de Re- dactic. De opnarne in deze rubriek bewijst gcensztns dat ae edac'it er rntde mstemt.) Alkmaar, 15 Februari 1926. Mijnheer de Redacteur. Gaaine zag ik onderstaand berichtje in Uw blad opgenomen waarvoor bij voorbaat- miju dank. In de dagbladen heeft men de laatste da- gen kunnen lezen, dat de Cooperatieve Zui- velexport Vereeniging „Noord-Holland" zal worden geliquideerd. Men schijnt thans bezig te zijn het product van de daarbij aargcsloten fabrieken in zijn geheel te dcen verkoopen door de Mij. „Gou- da". Naar men zegt is de reden biervai) de vrees voor prijsdaiing, indien deze kaas op de vrije markt zoude komen Deze zelfde motieven golden destijds bij bet uiteenvallen van vorige Exportcombinaties, Wat leerde echter de praktijk? Natuurlijk niet den mirsten invloed oefende deze meeraere aanvoer op de prijzen, aange- zien het aantal kaas-eters in binnen- en bui- tenland niet verandert door de wijze van ver- koop, over een combinatie of over een kaas- markt. Men moet natuurlijk zelf weten welken weg men nu in wil slaan, doch als voorstander van de vrije markt wensch ik op dit dwaalbe- grip te wijzen en naar het mij voorkomt, heeft de praktijk bewezen, dat een groot aantal goed ingevoerde kooplieden beter in staat is de hoogste prijzen voor de kaas te bedingen dan een of meer combinaties. Alkmaar. JAC. MET. Voorzitter der vrije markt Kunst. MEREDYLL P1ANOKWARTET. Alweer een ensemble dat in de eerste rij van kwartetten een plaats welverdiend heeft gevonden. 't Is echter geen strijkkwar- tet, maar een sanienvoeging van klavier, viool, alt en violoncel. Vindt men strijkkwartetten in alle hoeken van de wereld, niet alzoo het pianokwartet, heeft het strijkkwartet de rnu- zikale wereld veroverd, het pianokwartet is veel zeldzamer al hebben de grootste compo- nisten voor een dergelijk ensemble kunstwer- ken geschreven. Het bestuur der Alkmaarsche Kamermuziekvereeniging heeft er daarom gced aan gedaan bovengenoemd kwartet uit te noodigen tot het geven van een concert al- liier. Velen zijn er door in de gelegenheid ge steld kennis te maken met en te genieten van het spel van vier uitmuntende kunstenaars, want dat zijn mcvrouw Marguerite Meredyll, de pianiste, en de heeren Desire Defauw, vio- list, Raymond Jeremy, altist en Emile Doehaerd, cellist. In het kwartet van Brahms, opus 60, waar- mede men begon was de klank der strijkin- strumenten wat ijl, al hoewel men al heel gauw bespeurde dat er personen in actie wa ren, in staat iets buitengewoon moois te kun nen geven, wat vooral uitkwam in het An- Je hebt me een aap genoemd, wil je we! eens. excuue vragen! t— Goed. Breng de aap maar hier. (Kasper, Stockholm.)

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7