DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. itec. No, 40 Hoitdcrd achf en fwintf&ste Jaaraans Afeonnemcntsprlje bit vooruithctaline; per 3 mnanflcn f2.—fr. per post f2.50. Hewijsn. 5 ct. AdTcrteuffcpr. 25 ct p rcgcl. grootcre letters nnar tfitflfernfintfr Ikieven franco 5.Y. Boeli- en Handclsdr. v.h. Hcrms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Adminlitr. JSo. 3. Rcdaclic No. 33. WOENSOAG 17 Fi BliUARI Bnitenland. (jJemens'd riieuws Dit nummtr bestaat uit 2 bladen. Diredeur: 0. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. EEN POLITIEKE AANSLAG IN HONGARIJE. Te Boedapest is gister-voormiddag een aanslag gepleegd op den afgevaardigde van de Democratisciic Partij, •Vaszonyi. Deze blee! ongedeerd. Toen de afgevaardigde, wiens optrcden in de ccmmissie van onder- zoek over de valsche muntersaffaire bekend is, zijn woning verliet en in een auto wilde plaats nemen, sprong een jonge man naar voren en wilde hem te lijf gaaij. Hij werd door den chauffeur onschadelijk gemaakt, doch direct daarop snelde een andere man toe en bedreigde Vaszonyi met een revolver. Deze wist hem het wapen uit de hand te slaan. Beide aanvallers werden gearresteerd. Het zijn vroegere offieieren en leden van de or- fanisatie van Ontwakende Hongaren. Een unner, Franz Molnar, heeft reeds eerder 6 maanden in de gevangenis gezcten wegens bedrog. De andere was zekere Ladislaus Vadnai, die onlangs uit Goddllo naar Boe dapest is gekomen. Deze heeft Vaszonyi met de vuist op het hoofd geslagen. Hij en zijn handlanger Franz Mo'nar moeten nog een derden mcdeplichtige hebben gehad, johann Szabo genaamd die echter bij den aanslag geen actieve rol heeft gespeeld. Volgens scm- mige berichten zou deze aanvaller er in zijn geslagad te ontkomen. Een der beide aanranders was gewapend met een ploertendooder, de ander met een re volver Deze laatste werd door den chauffeur van jzonyi gegrepen en daar de chauffeur sterker was dan de aanrander, werd deze op straat geworpen Intusschen trok het publiek gedeeltelijk partij voor Vaszonvi- Een jong- mensch. dat de beide aanranders te hulp wilde komen, werd ook door den chauffeur neergeslagen Daarop ontstond een vechtpar tii. waarbij de aanranders werden afgeran- seld. Onmiddellijk toen bekend werd, dat een aanslag gepleegd was op een bekend afge vaardigde. diende de afgevaardigde Pakots een interoellatie in bii de Nationale Verga- dering. Hij verklaarde, dat de oppositie zich niet zou laten muilkorven. Graaf Bethlen vrklaarde hierop. dat zullcs niet noodig is, omdat de regeering de geheele "affaire zal wet-n te ontsluieren. Onder het grootste lawaai, minuten lang dcor gesrhreeuwonderbroken, verklaarde Bethlen, dat hij nog geen officieele mededee- 1 in gen nopens den aanslag op Vaszonyi be zat. Hij had met groote ontzetting van 't ge- bourde kennis genomen en veroordee'de het ten stelligste en hij kwam op tegen de be- schuldigirifr. als zou de regeering tot zulke daden aan'eiding hebben gegeven. DE RELLETJES TE BOEKAREST. Uit Boekaresi wordt gemeld, dat bij de studentenrelletjes 1 officier, 24 soldaten en 4 studentc-n zijn gewond Dcor de politie zijn 34 studenten gearresteerd. Ter handhaving der orde laat de regeering infanterie- en ca- valerie-afdeelingen door de straten van Beekarest patrouilleeren. Voorts is de cen- suur verscherpt. In verband met de b'oedige verkiezings botsingen heeft de regeering den staat van beieg afgekondigd. ZWARE SNEEUWVAL IN RUSLAND. Naar uit Moskou wcrdt gemeld, is het verkeer op de meeste Russische spoorweglij- nen ten gevolge van zwaren sneeuwval ge stremd. In de nabijheid van Witebsk ligt de sneeuw 2 Meter hoog. In den loop der laatste vijf dagen zijn in den omtrek van Moskou i4 treinen ingesneeuwd. DOUMER'S VOORSTELLEN IN DEN FRANSCHEN SENAAT. Doumer heeft met verscheidene senators gesprcken over de financieele cniwerpen. Na een gesprek met den voorzitter der financieele commissie van den Senaat verklaarde Dou mer, dat het in het vocrncmen der regeering l.igt om bij den Senaat verschiKende artike- len, die de Kamer los gemaakt heeft van het ontwerp. of verworpen, weer aanhangig te maken. Talrijke Senatoren hebben verklaard, dat zij deze tekstenzullen goedkeuren en nadere voorstellen zulien indienen. DE „VORWaRTS" IN HONGARIJE VERBODEN. Naar uit Boedapest aan de „Prager Pres- se" wordt gemeld, heeft de Hongaarsche mi nister van handel een verordening uitgevaar- digd, volgens welke het Duiische sociaal- democratische orgaan Vorwarts" niet langer in Hcngarije mag worden ingevoerd. Volgens de Hongaarsche sociaal-democra- tische blad „Nepszava" beoogt de regee- ring-Bethlen alzoo door het weren van bui- tenlandsche, tegen haar georienteerde bla- den. haar positie te schragen. DE BANKBILJETTEN ZWENDEL. In een nieuwen open brief roept Graaf Ka- roiyi den persoon, die de rol van bemiddelaar tusschen Windisch-Gratz en Gero heeft ge speeld, dringende op, zich aan te melden, aan- gezien hij belangrijke mededeelingen kan doen. Karolyi zal deswege waarschijnlijk door de commissie van onderzoek worderi gehoord Graaf Teleki heeft zich vrijwillig bij de politie aangcmeld en zal zich te harer be- schikking houden. Uit Boedapest wordt aan het „Berl. Tag." femeld, dat Teleki in aanwezigheid van de ransche vertegenwoordigers door de politie als getuige is gehoord Zijn vtrklaringen maakten een sensationeelen indruk. Hij deel- de o.a. mede, dat Windisch-Gratz hem reeds jaren geleden had voorgesteld de Fransche 1000 francsbiljctten te vervalschen, maar Teleki had hem dit sterk ontraden. Hij moest echter toegeven, dat hij niettemin den prins in kennis had gebracht met den directeur van het kartografisch instituut, Gero, opdat deze als deskundige den prins zou overtuigen van de onmogelijkheid van zijn plan. Naar de correspondent van het Hbl. te Londen meldt stemmen de uit verschillende hoofdsteden ontvangen berichten vrijwel hierin overeen, dat het aftreden van graaf Bethlen zeer spoedig te wachten zou zijn. Als reden daarvoor wordt dan opgegeven, dat hij noch bij den regent, noch bij zijn collega's steun zou hebben gevonden, om de valsche munterszaak zondcr aanzien des persoons tot het einde door te zetten. De diplomatieke correspondent-van de „Daily Tel." is van oordeel, dat men in Londen hoopt dat de be richten onjuist zullen blijken, daar men niet zou weten welk Hongaarsch staatsman in het buitenland zooveel vertrouwen zou ge- nieten als Bethlen. Daarom moet men ho- pen, r'at geen andere mogendheid de positie van Bethlen door bedreigingen zal verzwak- ken. Interventie of een streven daamaar zou- den diens moeilijkheden slechts vermeerderen. De demonstratie die door de rechtsche Hongaarsche pariijen tegen Zondag te Boe dapest was voorbereid, dienende om uiting te geven aan hun vertrouwen in de regeering, is verbeden. De Fransche ccmrn'ssarissen-generaal heb ben den wensch uitgesproken, dat op grond van de verklaringen van den gearresteerden Raba ook in Duitschland nasporingen zullen worden gedaan met betrekking tot tie franken- zwendelaffaire. De verklaring van Rabas, dat hijzelf ervan getuige gewees is, dat Prins Windisch-Gratz met Ludendorf onderhandel- de, wordt hier in hooge mate in twijfe! ge- trokken. In den loop van het laatste verhoor. dat hem afgenomen werd, verklaarde Win disch-Gratz, dat hij Ludendorf nooit gespro- ken, ja, zelfs nimmer gezien heeft. Gister verhoorde de politie te Boedapest den amanuensis der universite'-t Szevasny en den bankemploye Houtsy inzake de valsche munterij. Beiden verklaarden in de woning van aartsbisschop Zadravecz door tusschenkomst van den beschuldigde Ferdinandy te hebben deelgenomen aan het nazien van hankbiljet- te; zij wisten evenwel niet. dat deze valsch waren. Zij hadden een eed afgelegd, in de meening een zaak te dienen, welke belange loos werd verricht. In antwoord op een eisch van den afg. Pa- kot, dat de regeering moest aftreden, daar zij niet bereid was het onderzoek in de valsche- munterszaak op onoartijdige wi'ze te voeren verklaarde graaf Bethlen, dat hij den hem door zijn eer opgelegden flicht tegenover de andere partij onvoorwaardelijk zou nakomen DE BOSCHBRANDEN IN AUSTRALIA. Tot dusver zijn 72 li ken gevonden van per- sonen, die bij de boschbranc'en zijn omgeko- men Vooral aan de staatsbosschen is groote schade toegebracht en het zal 30 a 50 jaar duren vcordat er weer timmerhout kan wor-, den gekapt. Ook het verlies aan vee is aan- zienliik. Men gelcoft echter, dat het ergste voorbij is. Uit Londen wordt nog omtrent de bosch- branden gemeld, dat een deel der houtzaag- tro'ens te Gildercy in de asch werd gelegd. Veertien mannen za^en zich plotseling door de vlammen omsingeld waarvan slechts er twee het brandende bosch konden ontstormen; zij wore'en thans in het ziekenhuis van Mel bourne verpleegd. De premier van het gemeenebest verklaar de, dat deze branden een der droevigste ram- pen in de geschiedenis des lands zijn. Intusschen is weer een nood'ottige bosch- brand uitgebroken in het district Mount Pleasant op 10 mii'en afstand van Adelaide. Een gebied van tien vierkrnte mijlen is door het vuur verwoest Een enkele eigenaar ver- loor 2500 schapen. De totale schade wordt op 140 000 geschat. Telegrammen uit Australie melden aangrij- pende verhalen van de vlucht van Australi- sche kolonisten die door de bosch- en veld- branden van de laatste dagen werden over- vallen De doodenlijst is thans tot 31 geste- gen. hoewel men vreest, dat nog meer men- schen den vuurdood ten offer zullen vallen en er zeer velen ernstige brandwonden hebben gekregen. Het zwaarst hebben de kolonisten in de omgeving van Warburttn te lijden gehad. In een der dorpen in dit district zijn 20 personen, waaronder vrouwen en kinderen, door het vuur omsingeld. Vier mannen zijn er in ge- slaagd, om, ofschoon deerlijk gewond, door den vuurmuur heen te dringen De overi<cen, die, door hun angst voor het vuur voortge- dreven, het bosch uitvluchtten, vonden daar een vreeselijken dood. Uit Sydney wordt gesemd, hoe een familie zich poogde te redden in een vrachtauto, waarmede zij door de brandende velden trach- ten te rijden, ten einde zich in veiligheid te brengen. Een der inzittende mannen viel uit den auto, doch riep den anderen toe zich niet om hem te bekommeren. daar e'ke seconde vertraving den dood nader zou brengen. werd hieraan gevo'g gegeven. De overigen konden zleh, hoewel met brandwonden over- dekt. redden Aan den rand van het brandend bosch wachtte een reddingsbrigade, die de menschen verzorgde. Een meisje van 15 jaar redde twee kleine zusjes door ze met haar lichaam tegen de vlammen te beschermen. Het meisje kreeg gruwelijke brandwonden, doch zij heeft haar heldendaad overleefd. DE AANHOUDING VAN GRAVIN CATHCART. Uit New York wordt gemeld: Terwijl de bladen in de groote steden der Vereenigde Staten het over het algemeen belachelijk vin- den dat aan de Engelsche gravin Cathcart de tocgang tot, Amerika werd geweigerd, om dat zij in een echtscheidingsproces als „schul- dige" heeft terechigestaan, beschouwt een groot deel van de provinciate pers dezen maatregel als zeer gewenscht tot het hand- hav envan de moraal van het land. Graaf van Graven, tegen wien dcor den Amerikaan- sohen Vrouwenbond, welke gelijke behande- ling van beide sexen eischt, een actis was op touw gezet, ten gevolge waarvan zijn aan- houding werd gelast, is inmiddels naar Ca nada vertrokken. zoodat hij niet opnieuw voor het gerecht zal verse hi jnea DE SPIONAGE IN OPPER-SILEZIe. De spionnage-organisaiie, welke een paar dagen geleden in Poolsch Opper-Silezie is ontdekt, blijft elken dag nieuwe sensat-e ge ven. Het schijnt, dat meer dan 300 documen- ten van groot belang in beslag zijn genomen Een der gearresteerden heeft vandaag in de gevangenis zelfmoord gepleegd, hetgeen grooten indruk op de anderen schijnt gemaakt te hebben. De Warschausche pers meldt, dat de Duit- sche consulaire ambtenaren in Silezie bij de organisatie betrokken zijn. Een groot aantal papieren met het hoofd van het Duitsche consulaat te Kattowitz, is in de huizen van leden der organisatie in beslag genomen Een der Duitsche senatoren is lid van de organi satie. Volgens een bericht uit Kattowitz zijn in Poolsch Opper-Silezie nog meer vooraan- staandt Duitschers gearresteerd, thans reeds meer dan 40. De Poolsche bladen verwijten den Duit- schen „Volksbund'', waartoe de gearresteer den behooren, o.a., da^ zijn agitatie een bui- tengewoon sterke toen.ming van de aanmel- ditigen voor de Duitsche volksschool in Poolsch Opper-Silezie tengevolge heeft ge had. De Zondag verschenen editie van de „VolkswiHen" te Kattowitz is door de justi- tie in beslag genomen wegens het oefenen van critiek op de maatregelen tegen den Duitschen „volksbund''. De correspondent te Kattowitz van het „Berl. Tag" meldtt, dat de resultaten van het Eolitieonderzoek streng geheim worden ge- ouden. Volgens de Poo'sche blaaen stond de Duitsche Sejm-afgevaardigde Ulitz, leider tevens van den Duitschen „Volksbund", aan het hoofd van het spionnage-complot. De or ganisatie, die in verband zou moeten staan met een spioimage-centrale in Berlijn, streef- de naar militaire en politieke spionnage en bevordering van desertie; voor geval van oorlog zouden stakingen en sabotage in de fabneken zijn voorbereid. Er zou zelfs een geheel mobilisatieplan ontdekt zijn voor het geval van een Duitschen inval in Polen, waarbij de vernieling was voorzien van be- paalde bruegen, spoorlijnen enz De ge heele zaak heet van uit Duitschland gefinan- cierd te worden. DE VEEMMOORDEN. Gister is de parlementaire enquete uit den Pruisischen Landdag voor het eerst in het openbaar bijeengekomen voor het onderzoek inzake het verbond tusschen D.-nationale afgevaardigden en de veemmoordenaars in de zaak-Pannier. Naar een V. D.-bericht meldt, verklaarde de voorzitter bij de opening der zitting, dat de commissie niet tot taak heeft de veem- muorden als zoodanig op te helderen. DE EERSTE TERECHTSTELLING IN MECKLENBUKG-STRELITZ. De arbeider Jakubowski, die zijn 4 jarigen onwettigen zoon vermoordde en verleden jaar Maart door het Schwurgericht ter dcod ver- oordeeld werd, is gisteren op de binnenp'aats van de strafgevangenis te Neustrelitz te- rechtgesteld Hiermede heeit voor de eerste maal een executie in Mecklenburg-Strelitz p aats gehad, daar in vroeger tijden de in Mecklenburg-Strelitz ter dood wroordeelden steeds op het gebied van Mecklcnburg- Schwerin werden terecht gesteld DE KLOOSTEK REQU1SITIES IN MEXICO Naar uit Mexico-City gemeld wordt hebben 12 nonnen, behoorenae tot een door de Mexicaai sche autoriteiten in beslag genomen klooster, het Spaansche gezantscliap om in terventie verzocht. VALSCHE MUNTERS TE BARCELONA, Naar gemeld wcrdt is te Barcelona een bende valsche munters ontdekt, die 1000 pe-' seta-biljetten drukte en in omloop bracht DE ITALIAANSCHE LOTERIJ-PROFEET HEEFT GEFAALD. IX- profeet, die aan zooveel Italianen het geluk heeft geschonken, dat men van den rijkdom verwacht, de fameuze Ignatio Tor- ratta, heeft gefaald. Donderdag heeft hij te San Ferdinando een opeengepakte menigte, die met extra-treinen uit Rome en Napeis naar den oorsorone vag den goudstroom was getrokken, van het dak van een huis toege- sproken. De winnende nummers in de staats- loterij zouden, berekend volgens het onfeil bare systeem, waarvan het geheim hem dooi zijn vader was nagelaten, de nummers 33 en 48 zijn. D: kantoren van de collecteurs der staats- luterij in geheel Italie werden daarop be- stormd, gevechten werden geleverd en ruiten werden ingeslagen. Maar Vrijdag kwamen de nummers 33 en 48niet uit. Ignatio Torratta, die voor alle zekerheid in de havenplaats Bari den uitslag had af- gewacht,, is spoorloos verdwenen, en de Staat heetf in drie dagen meer dan 100 mil- lioen lire aan den collectieven gok-waanzin verdiend. .Dertien Februari zal een zwarte dag blijven in de herinnering van het Itali- aansche volk. DE MI JNONTPLOFFING IN OHIO. Van de 700 mijnwerkers, di^ bij Mound- ville (Ohio) door een ontploffing werden ingesloten, konden er 600 worden bevrijd Vier en twintig werden ernstig gewond in veiligheid gebracht. D. overigen worden nog vermist. DE PLANNEN TEN OPZICHTE VAN SYRIe. Het Petit Journal" mtldt, dat het rapport van de Jouvenel, den Franschen hoogen commissaris in Syrie, het we Ik de in Rome bijeenkomende mandatencommissie van den Vol'kenbond'zal bespieken, een verslag geeft van de gebeurtenissen in 1025, den huidigen toestand in Syrie en van de leidende geaach ten voor de toekomst: lo. om van Syrie een confederatie van kleine, autonome staten te maken; 2o. om deze staten door een weder- zijdsch garantie-nact te vereenigen, dat voor den duur van dertig jaar zou worden ge- sloten en welks toepassing aan de opperste arbirage van Frankrijk zou zijn onderwor pen, terwijl Frankrijk anderzijds de billijke behartiging van de belangen der federate staten zou verzeker°n. CANADA EN LOCARNO. Volgens niet-officieele berichten is de re geering van Canada voornemens, in het Ca nadeesche Lagerhuis een motie voor te stel- len. waarin gezegd wordt dat Canada zich niet bij het verdrag van Locarno aansluit, omdat dit betrekking heeft op aangetegenhe- den van het Europeesche continent en omdat Canada aan geen enkele territoriale garantie in Europa wil deelnemen, ofschocn het den weTeldvrede wenscht te bevorderen. DE HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN BELGIe EN RUSLAND. Volgens de „Peuple" zou de Belgische mi- nisteraad de mogelijkheid onder het oog heb ben gezien om de actie, welke op imtiatief van Hymans, toen deze nog min'ster van bui tenlandsche zaken was, te Londen is onder- nomen, uit te breiden, met het doel zoo nor- maal mogeliike handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland aan te knoopen. Een hooggeplaatst ambtenaar zou wor den aangewezen om te onderhandelen over eventueele rege'.ingen dienaangaande. DE REGELING MET DE VOORMALIGE DUITSCHE VORSTIN. Na een telegram van het W B. meldt, heeft de rijksregeering besloten tot de wette- lijk vcorgeschreven tcelating van het door soc. en communisten voorgestelde referendum tot ind'ening van een wet tot onteigening der vermogens der voormalige vorsten, nadat vastcesteld was, dat aan de wettelijke voor waarden voldaan was. Met den inhoud van het wetsontwerp, n.l. onteigening zonder schadevergceding, vereenzelvigt zii zich ech ter allerminst, daar zij een wettelijke rege- ling voorstaat. DARWIN ZAL DRAADLOOS WORDEN BESTREDEN. Het „opperste koninkrijk", de geheime Amerikaansche vereeniging der fundamenta- listen, <jie kort geleden is opgericht om de evolutie-leer te bestrijden, stelt zich voor een groot radio-station te houven, om daardoor een betere bestrijding van de Darwin-leer te kunnen bewerkstelligen. Volgens de „Star" zal het radio-station 100.000 pond sterling moeten kosten. Er zal geen Jazz-programfna worden uitgevoerd, doch men zal oude liede- ren uitzenden, terwijl tevens orgelmuziek zal worden versprei{l. In alle steden, waar deze organisatie afdeelingen heeft, zullen ont- vangtoestellen geplaats worden. KORTE BERICHTEN. Naar de „Pesti Naplo" mededeelt zal de Duitsche gezantschapspost te Boedapest voorloopig niet bezet worden. De Zuidslavische stoomboot „Zara" heeft nabij Adri een sloep teruggevonden, toebelioorende aan de voor eenige weken vcrgane „San Rocco", waarin zich 3 lijken bevenden. In totaal worden 7 personen vermist. Bij den aanvang van de gister gehou- den zitting van den Landdag werd een door communisten ingedtend voorstel tot ontbin- ding van den Landdag met 80 tegen 9 stem- men verworpen. Op de 34ste en 35ste verdieping van de bureaux der Compagnie Assurances Equi table te New-York brak brand uit. De schade wordt geschat op 60.000 dollar. Van per- soonlijke ongelukken wordt geen melding gemaakt. Het 'Belgische Kamerlid Paulsen heeit en ontwerp ingediend, waarbij het gebruik der Duitsche taal door de kriicaraden wordt geregeld. De aanleiding hiertoe is, dat in Eupen en Malmedy 600 militairen zijn, die uitsluitenc Duitsch spreken. De gemeenteraad van Borgerhout, een voorstad van Antwerpen, heeft een motie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op het verleenen van amnestie aan alle politieke veroordeelden. Binnenkort zal de gemeente raad van Antwerpen zich ook over een motie voor amnestie uit te snreken hebben. De vrouw van den Engelschen opper- bevelhebber van het inboorlingenleger van den Britsch Indischen staat Borada vermoord door roovers, die de streek van Baroda on- veilig maken. Haar lijk werd gevonden in een put bii de reubaan. Uit Praag wordt gemeld: De „Bohe- mia" verneemt van gced ingelichte zijde, dat de erkenning der jure van Sovjet-Rusland door Tsjechoslowakye eerst over twee maan den zal kunnen plaats vinden. De „Times" meldt uit Beiroeth, oat bij het treinderaillement tusschen Damascus en Ranjah, twee passagiers zijn gedood en een gewond. Het deraillement was teweegge- bracht door bandieten, die alle passagiers van al hun hebben en houden beroofden. Het aantal werklouzen in Engeland be drock op 8 Februari 1.164.900, of 10078 minder dan in de voorafgaande week er 78.059 m'nder dan een iaar geleden DE ZILVEREN BRUILOFT VAN DE KONINGIN EN DEN PRINS Het op aanstichting van de Vereeniging Koninginnedag-Utrecht m een op 21 Maart 1.1. te Utrecht gehouden bijeenkomst van een zeer groot aantal afgevaardigden van Oran- je-vereenigingen uit alle deelen des lands, :n het leven geroepen Oranje-comite 1926 zal, als gemeld, a.s. Donderdagmiddag half 5 ten palelze aan het Noordeinde in Den Haag aan het Koninklijk echtpaar als huldeblijk van het Nederlandsche volk aanbieden een schilderij van de Kcninklijke familie, geschil- derd door P. v. d. Hem. Op deze schilderij ziet men de Konfngiu op den voorgrond, gezeten in een armstoel, gekleed in zwaar lilazijde met de hatiden, waar n zij een waaier heeft, rustig in d-j schoot en voor zich uitkijkende met de alom in den lande bekende sympathieke uitdruk- king op haar gelaat Gekleed in witte zijde leunt de Prinses tegen hare moeder in losse natuurlijke houding, de linkerarm om Haar heengeslagen. En naasi de Prinses en de Ko- ningin staat Prins Hendrik in admiraals- uniform. Op de groep valt het voile licht. Als een symbolisch teeken hangt op den achtergrond het groote portret van Prins Willem I, den Vader des Vaderlands. De lijst, geheel in overeenstemming met de schilderij sober maar waardig doet het sch ldcrstuk uitstekend tot zijn recht komen. Het heraldische gedeelte is ontworpen door jhr. L. Storm van 's Gravensandc. Verdere medewerking voor de lijst heeft verleend d< Haagsche architect S. de Clercq, terwijl de uitvoerder is de heer Linterkamp teDen Haag. Dg 'ijst is van vlak notenhout op zwart a!; de binnen- en buitenzijde vormende een ge- beeldhouwde bond of koord, brons verguld- De vier hoeken bevatten brons-verguld de oranjetakken met oranje-appelen uitloopende in de vlakke randen. In den bovenrand komen in relief gebeeld- houwd en gekleurd de wapens der elf prcvin- cies terwijl de onderrand bevat in brons ver- gulde tetters „Nationaal Huldeblijk aange- boden door het Oranje Comite 1926, 7 Fe bruari 19017 Februari 1926". Van deze schilderij waarvan het schilderen eerst was opgedragen aan wijlen prof. Vetb, heeft de Rotogravure-Maatschappij te Leider reproducties vervaardigd ter grootte van 48 bij 64 c.M. Op deze foto treft vooral de spre- kende gelijkenis van den Prins. Ook zal een gekleurde foto. groot 80 bij 120 c.M., van de schilderij worden genomen. Van eerstgenoemde reproductie zal een groot aantal verspreid worden. Reeds kwa men daardoor bij den secretaris van het Oranje-comite aanvragen in voor een 200.000 stuks. Bij het huldeblijk is een album gevoegd In overeenstemming met den wensch van Hare Majesteit draart het hpldeblijk een een- voudig karakter, doch het legt op ondubbel- zinnige wiize getuigenis af van de hartelijke. belangstclling van het Nederlandsche volk in bet feest van zijn geliefde Koningin en van de onwrikbaren trouw aan het Huis van Oranje. VergezUd van de beste wenschen wordt namens duizenden landeenooten van allerlet rang en stand dit huldeblijk, bestaande uit een sch-ldcrij, voorstellende de Koninklijkc Familie en vervaardigd door Piet van der Hem, met den meesten eerbied aan het Ko ninklijk Echtpaar opredragen. Namens het Oranje-Comite 1926 Het Dasreliiksch Bestuur C FRFD. KLOKKE. voorzitter. C. J HECTVELD, secretaris. D. BLo'M penningmeester. Mr. S TROM° M,rtrikTERS. HENRI VAN OPPEN. Ulrecht, 7 Februari 1926." Verder bevat het album de ongeveer 8000 geca11igr3leerde lifmen van het eere-comib', het Oranie-Comite 1926. en de provinciate ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1