Alkmaarsche Gourant Be ho! der leimenen. Honderri Aclil sn Twintigsfe Jaargang. Woensdag 17 Februari. L, FRWKEN3EHG, ALKISAAR. Hd I,ON. No 40 1026 GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagcn tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedepo- neerd op 12, 13, 14, 15 en 16 Februari 1926. Een R.-K. kerkboekje, benevens diverse sleutels, mantelbanden en handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de jngezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 12, 13, 14, 15 en 16 Februari 1926. Een kuipmes, P. Frinds, Stuartstr. 14; een plank, R Koelemeij, Noorderkade 29; een paar gebreide wanten, J Hoveling, Wester- laantje; een rijwie libel ast ingmerkM. Har- dorf ,St. Jacobstraat; zilveren beursje, Th. v. Gijzen, Breedstraat 33; een muts, C. Ool- ders, Stationstraat 27; een zak aardappelen, H. Ploeger, Wildemanstraat 19; sigarenko- ker, J. Hazes, Druivenlaan 55; gouden rok- speld, J. A. Talens, Oosterweg 37, Bergen; een keeshondje, A. Huiberts, Kl. Nieuwland 37; een mesje, W. Baas, Dahliastraat 5; een mandje met onderkleeren, C. J. Ooykaas, Rijiksstraatweg 59; een rijwielbelastingmerk, H. G. Wagensveld, Schertnerweg 16; een ki<n- derarmband, Rus, Kennemerstraatweg 99; een rijwielbelastingmerk, J. Blank, Linde- laan 8; een zilveren armband, A. Bierman, Akerslaan 4; een portemonnaie met inhoud, P. Frans, Geest 46; een 2 K G. gewicht, K. Groot, Peperstraat 1; een rozenkrans, J. Reuver, Vogelenzang 5; een rijwielbelasting merk, K. Venneker, Dijkgraafstraat 4; een portemonnaie met inhoud, H. Kuiper. Noord- Scharwoude (kantoor Holsmuller). Wanneer men weder in het bezit is van het veiioren voorwerp, wordt men ver.ocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Gemensrtl Nieiiws DANKBETUIGINGEN VAN DE KONINGIN EN DEN PR1NS. De burgemeester van Den Haag heeft de volgende bekendmaking doen aanplakken: Aan de Burgerij, Van Hare Majesteit de Koningin en Zijnc Koninklijke Hoogheid den Prins der Neder- landen mocht ik ontvangen het volgende tele gram: „Diep onder den indruk van de hartelijke en geestdriftvolle ontvangst, welke ons giste- ren van de zijde van gemeentebestuur en bur gerij der Residentie te beurt is gevallen, ge- voelen wij ons gedrcngen, u nogmaals te ver- zoeken, aan alien, die daartoe medewerkten, onzen warmen dank over te brengen en u de verzekering te geven dat cnze terugkomst te 's Gravenhage, na de herdenking van ons zil veren feest, de meest aangename en onverge^ telijke herinneringen bij ons zal achterlaten Het is mij een grcot voorrecht, dezen dank over te brengen aan de burgerij en in het bij zonder aan de vereenigingen, aangesloten bij het Haagsch Comite 1926. 16 Februari. De Burgemeester van 's Gravenhage, J. A. N. PAriJN. De voorzitter van het Haagsch Comite 1926, mr. Ter Pelkv/ijk, heeft vanmorgen het volgende telegram ontvangen: „Wij wenschen aan het Haagsche Comite vcor volksfeesten langs dezen weg onzen warmen dank te betu'gen, niet alleen voor het prachtige geschenk. voor de bloemenhul- de, voor het fraaie album ons ter gelegen- heid van ons zilveren huwelijksfeest aange- bcden, maar ook voor de schoone en geest driftvolle ontvangst, ons door de bij het co mite aangesloten vereenigingen en door de burgerij bereid Dit schoone oogenblik, ge- volgd door de indrukwekkende ure in de Groote Kerk zal bij ons in onvergelijkelijke iierinneiing blijven. Wilhelmina. Hendrik. ZWAAR LICHAMEL1JK LETSEL DOOR SCHULD. De 40-jarige chauffeur N. S., wonende te Rotterdam, heeft vandaag terecht gestaan wegens het veroorzaken van zwaar lichame- lijk letsel door schuld, waardoor tijdelijke verhindering in de uitoefening der beroeps bezigheden van L. H. Grinn en J. van Waar- denburg ontstond. Beklaagde zou op 4 Nov j.l. des avonds om Wi sluiten abonnementen at voor he* een-, twee-ol'driemaandel kselie omlerhou'l uwer schrljfmachines op zeer biHiilfe conditio*. Naar het Engelsch van Justus Mile Fosman. Door J. S. 9 „Wel, wel, jaloersch? O, mijn prins!" en zij kiapte in de handen van pre-t. „ik ben jaloersch op fcdere man, die je oc,i gezien heeft,'' zei Mallory en hij was voikomen oprecht! „Dat hoof je heelemaal niet te zijn," zei hoi meisje. Ze leunde een weinig naar hem over op de oude steenen bank en iegde haar beide handen op zijn schrouders. De groote blauwe oogen zochten hem, en Heven onaf- gewend op hem gericht. „De andere manren dcen er niets toe, Ka- rel," zeide zij. „Daar is immers geen enkele andere man, die meetelt Ik ten met jou ge- trouwd, en ik zal je ook altijd trcuw zijn, al- tijd. Alleen geef me tijd, tijd om je te leeren kennen, om van je te leeren houden, zooals ik behoor te doen, voordatik met je naar Novod- nia ga. Je mag me hier iederen dag lcomen be- zoeken, wil je dat doen? Flirt met me Karel, maak mij het hof, zorg, dat ik j.. liefkrijg.. Ik gel oof, dai ik n-~>oit een man heb gezien, die zoo gemakeklijk mijn liefde zal kunnen ver- werven als iij het zal kunnen. Ooh. als ik ie half twaalf op den Rotterdamschen Rijweg te Overschie toen hij aldaar de Theodora Ja- cobalaan waar de garage is, wilde inrijden, hoogst roekeloos en onvoorzichtig hebben ge- reden, door bij het naar links gaan, de linker- hand niet uit te steken, waardoor hij een hem achterop komend motorrijwiel heeft aangere- den en de bestuurder L. H. Grinn en mej. J van Waardenburg, die op de duo zat, zwaar lichamelijk letsel hebben opgeloopen. Het O. M., waargenomen door mr. J. G Holsteyn achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, omdat uit de verkla- ringen van getuigen Grinn en Van Waarden burg is komen vast te staan, dat bij het naar links gaan geen teeken is gegeven en de bocht niet zoo ruim genomen is, dat de motorrijder nog de Theodora Jacobalaan mede kon in- draaien. Alleen zou dat laatste niet gekund hebben, als de motorrijder te snel gereden zou hebbep. Doch was dat zoo, dan zou de botsing veel ernstiger geweest zijn. Het O. M. meende, dat beklaagde zeer on voorzichtig gehandeld heeft. Rekening hou dende met het feit dat beklaagd als chauffeur gunstig bekend staat, eischte het O. M. drie dagen hechtenis. Beklaagde voerde nog aan, dat hij z.i. alle voorzorgsmaatregelen genomen heeft om ongelukken te voorkomen en hij in de zeven jaar dat hij rijdt ook nooit geen ongevallen veroorzaakt heeft. DE WATERSNOOD. De correspondent te Grave van de N. R. Crt. schrijft d.d. 15 dezer aan zijn blad: Dr. ir. C. W. Lely, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, die, in verband met een door hem te maken plan om de Maas meer ge- schikt te maken voor den afvoer van het op- perwater, vandaag te Grave is geweest, is met den burgemeester van Grave en Velp, den in deze streken zoo beruchten peeldam achter het klooster der Capucijnen te Velp (N.-Br.) in oogenschouw gaan nemen. Het plan is ook den afvoer van het Peel- water, waardoor ook al stroomt de Beersche Maas niet, de geheele bedding van de Beer sche Maas telken jare onder water wordt ge- zet, in het groote plan van waterafvoer op te nemen. Dr Lely zal, naar wij vernemen, in hoofd- zaak het zoogenaamde plan-Jolles (het vveg- nemen van de bochtcn in ce Maas van Grave tot S. Andries) volgen. Van Grave is dr. Lely naar Cuyk vertrok- ken om ock daar een onderzoek ter plaatse in te sitlk-n Zoo spoedig mogelijk zal in groote lijnen een plan aan den minister van waterstaat in- gezonaen worden. De nieuwe Maasdijk bij de doorbraak te Overasselt heeft thans reeds een gemiddelde voetbreedte van 20 M. en een gemiddelde kruinsbreedte van 10,M., terwijl de hoogte is 11 50 M. pi m. N.A.P. Bij gunstig weer zai deze dijk half Maart geheel gereed zijn. Deze week wordt nog met 250 arbeiders doorge- werkt, om dan gaandeweg dit aantal te ver minderen; daar niet alle arbeiders voor het afwerken te gebruiken zijn. Binnendijks, waar men geregeld heeft kun nen doorwerken, zijn reeds geheele vakken met zcden bezet. Buitendijks, waar men lan- gen tijd wegens het rijshoutbeslag (dat bij het wassende water werd aangebracht) niet heeft kunnen voortwerken is men vandaag weer begonen met het aanbrengen van klei bedekkingen en op "orrunige gedeelten reeds met afwerken De Maas voor Grave is in de laatste 24 uren iets meer gevallen, n.l. 13 c.M. De peii- schaal te Grave teekent thans 9.44 M. plus N.A.P. Hutpverleening. Het totaal bedrag der bij de algemeene vereenigde commissie ter leniging van ram- pen door water9nood in Nederland ingeko- men gelden bedraagt thans, na de 34ste ver- antwoording, 2.541.401 19. BEROOVING. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gister J. M. E. K., 30 jaar, kamerverhuurster, en M. A. R., 31 jaar, vrouwen die in een hotel aan den Kloveniersburgwal een koopman ui Groningen van ruim /1200 hadden be rcofd, tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld De rechtbank te Amsterdam had beiden tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. VERDUISTERING. De rechtbank in Den Bcsch heeft J. A. M. van R., bcekhouder te Eindhoven, thans gede- tineerd, wegens verduisteringen tot een be drag van 18 000 gepleegd in dienstbetrek- king ten nadeele van de Stoomtram Mij. 's HertcgenboschHelmond, tot een gevange nisstraf van een jaar veroordeeld. De eisch was twee jaar. VERPLICHTE OPKOMST BIJ DE STEMBUS. Gistermorgen zijn aan de Slaperdijk bij Schoten vier mannen en vrouwen der familie Van Oversteege gearresteerdzij moeten drie alleen maar z'eggen kon hoe gelukkig ik ben, dat jij bent zooals ik je nu voor me zie, groot en sterk en teeder juist de soort man, waar- van men houden moot. Ik ben vreeselijk ver- mceid en treurig en ziek geweest en alleen maar, omiat je niet eer gekomen bent. Ik dacht, dat ze je met opzet van me weg hid den. O, allerlei vreeselijke vermoedens heb ik gehad. Maar nu ben je hier, en ik mag je iederen dag zien, nietwaar? Je zult zien, hoe gauw ik dan weer even gezond en sterk word als vroeger. Kijk toch niet zoo plechtig en zoo ernstig Karel. Glimlach weer, je hebt de zonnigste, vriendelijkste glimiach, die ik ooit heb gezien. Ik zie er uit hoe teer en trouw je tent en hoe vast ik op je rekenen kan." Mallory schrok terug van de beide liefko- zende handen en ce eerlijke biauwe oogen. Zijn gezicht was pijnlijk vertrokken. „Och, je maakt, dat ik me een bruut en een bedrieger voel, Eleanor," zei hij smartelijk. Maar het meisje lachte. „Jij en bruut? Jij een bedrieger, Karel? Zeg toch geen dwaasheden; ik weet natuur- lijk v/el, dat een man eenigszins anders tegen- over het» leven staat dan een meisje. Hij leeft een wat ruwer leven. Hij moet dingen zien en hcoren, waar een meisje meestal nooit van hoort, maar een bedrieger? Jouw glimlach is niet die van een bedrieger, mijn Prins en ie oogen zijn oprecht. Neen, vertrouwen kan ik je, daarvan ben ik zeker." Zij leunde met het hoofd aehterover tegen den stam van den kastanjeboom die achter dagen hechtenis ondergaan wegens het niet opkomen bij de stembus. De vrouwen namen haar kinderen en kinderwagens mee. Op het politie-bureau te Schoten moesten deze even- wel achtergelaten worden; alleen een vrouw mocht een zeer jong kind met zich meeneinen. De gearresteerden hadden geweigerd, per autobus naar Haarlem gebracht te worden Het vervoer van Schoten naar Haarlem had per gevangeniswagen plaats. De politie te Schoten zal er voor zorgen, dat de kinderen onderdak krijgen. De vrouwen verzetten er rich heyig tegen, dat zij de kinderen moesten achterlaten. Tijdens den tocht naar Schoten riep Van Oversteege: Als boeven en moorde- naars worden wij naar de gevangenis ge bracht! DE AANVARINGEN OP DE SCHELDE. De Harwichboot Antwerpen is Maandag- avord te Antwerpen aangekomen De Poseidon, die met de Deputy Henri in aanvaring is geweest is gisternamiddag naar Hamburg vertrokken. Het Duitsche stoomschip Pargis, dat in aanvaring geweest is met het Noorsche stoomschip Grinda, is Maandagmiddag in de Royerssluis te Antwerpen aangekomen. AUTOON'GELUK BIJ DEN HAAG. Gisternacht omstreeks i uur heeft, zooals wij reeds in het kort meldden, bij het kruis- punt KoningskadeLeiasche straatweg Boschbrug bij Den Haag een ernstig auto- ongeluk piaats gehad, dat aan een iO-jarige jongedame het leven heeft gekost. Mr. dr. W. M. W., wonende te Wassenaar, kwam, vergezeld van twee dames: de 28-jari- ge mejuffrouw S. uit Wassenaar en een iogee, de 20-jarige mejuffrouw S., uit Am sterdam, met zijn auto van Den Haag en wil de langs Korte Voorhout, Boschbrug en Leidsche straatweg naar Wasenaar rijden. Hij chauffeerde zelf. Toen hij op de Bosch brug gekomen was, naderde langs de Ko ningskade, uit de richting van het Bezuiden- hout een taxi. Daar deze ten opzichte van den auto van den beer W. van rechts kwam, had de taxi den voorrang om te passeeren. •Mr. W. bemerkte de taxi niet en reed met behoorlijke snelheid de Boschbrug over. De taxi-chauffeur, denkende, dat mr. W. zou stoppen, reed eveneens door Het gevolg van dit misverstand was, dat de beide auto's tegen elkaar reden. De auto van mr. W. sloeg om, en de inzittenden vielen op straat. Reeds dadelijk bleek, dat de jonge dame uit Amsterdam er het ergst aan toe was. Een dokter van den geneeskundigen dienst stelde een schedelfractuur vast; ook waren. de boven- en de onderkaak verbrijzeld. In zeer zorgwekkenden toestand werd zij naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal ver- voerd, waar zij kort na haar aankomst aan de bekomen verwondingen is overleden. Mejuffrouw S. uit Wassenaar had even eens vrij ernstige verwondingen opgeloopen; haar toestand was echter niet van dien aard, dat haar overbrenging naar het ziekenhuis noodig werd geoordeeld. Per auto werd zij naar de villa van haar vader te Wassenaar vervoerd. De heer W. zelf was er goed afgekomen; voor zoover men kon nagaan, heeft hij geen letsel gekregen. De taxi is zwaar beschadigd. E>e passagiers van de taxi, de heer S. M. uit de Stevinstraat in Den Haag, diens echt- genoote en een loge bleven ongedeerd. Ook de chauffeur kreeg geen letsel. De auto van nu. W. is in beslag genomen. De heer W. is na verhoor door de politie op vrije voeten gelaten, er is tegen hem proces- verbaal opgemaakt ter zake van het veroor zaken van dood door schuld. Op last van de justitie is op het lijk van mej. S. voorloopig beslag gelegd. ONTDUIKING VAN DE FRANSCHE WET OP HET SMELTEN VAN GOUD EN ZILVER. De centrale recherche heeft in 'n pand aan de Gerrit van de Lindenstraat te Rotterdam, naar de N. R. Ct. meldt. den 51-jarigen Belg J B. C., afkomstig uit Mechelen, aangehou- den. Uit een onderzoek bleek, dat deze C. in dit pand een geheel modem ingerichte in- stallatie had voor het smelten en galvanisee- ren van metalen. In deze inrichting werden groote hoeveelheden koper verzilverd en werd aan heele partijen zilver, met behulp van ko per het aanzien van goud gegeven. De ailia- ges werden als goud en zilver per Kon. Luchtvaart Mij. naar Paiijs gezonden. Zij werden als echte edele metalen verzekerd en men verkreeg door deze zendingen douane- verklaringen, waarin stood, dat aan den heer M. „Comptoir de Change et de Metaux", Rue Lafayette te Parijs goud en zilver ver- zonden was. M. kocht dan groote voorraden guoden en zilveren Fransche munten op, om te versmel- ten, hetgeen volgens de Fransche wet verbo- den is. Het vrij komende goud en zilver ver- kocht hij tegen den wereldmarktprijs, met groote winst De douareverklaringen, verkre- de bank stond. Het zonnelicht dat door het jonge groen scheen, zette haar hoofd in een zaciit een gouden gloed met lichte schadu- wen. Mallory wendde het gezicht af. „Heb je me in net geheel niets te zeggen?" klaagde de prinses na een poosje. „He wat? Ja zeker!" Mallory kwam weer tot zichzelf en waagde opnieuw een blik op het naar boven gekeerde gezichtje en het haar, dat straalde in het gouden zonnelicht en opnieuw draaide hij het hoofd om. „lk heb zooveel te zeggen, dat ik niet weet, waarmee ik beginnen moet, en wat ik het eerst zal zeggen Ik zou je graag een heele boel vertel'en over jezelf, en hoe ik vind, dat je er uit ziet, en zoo, maar dat mag ik niet. Je hebt gezegd, dat ik geduld moet hebben ik zal je dat morgen wel zeggen, of de volgende week misschien." „Als je het in dien tijd maar niet vergeet. Kon je niet eens beginnen, heel 'voorzichtig dan maar? Het heeft natuurlijk geen haasi Ik kan wel zeggen dat ik er uit zie als de meeste andere vrouwen, niet?" „Neen, dat doe je niet," zei Mallory, ,,en je weet heel goed, dat het niet zoo is. Jij, jij bent deneen ik zeg het toch niet vandaag ten minste niet, daargelaten of ik er nu kans toe zou zien het te zeggen." „Nu dan," zei de prinses, „als je het dan liever uitstelt, mag je wel. Vertel me dan maar eens, waarom je niet eer naar me toe gekomen bent Ik ben er toe gekomen om de krankzinnigste dingen te denken, en ik heb gen bij het vervoer van het verzilverde koper en vergulde zilver uit Holland, moesten die- nen als bewijs van herkomst De Fransche wet eiseht n.l., dat bij iederen verkoop van edel metaal een bewijs van herkomst overge- legd kan worden. C. is aangehouden wegens het opzettelijk doen van een valsche aangifte aan ambtena- ren. Een groote partij zilver en koper is in be slag genomen. Bij zijn arrestatie weigerde C. aanvankelijk mede te gaan, voorgevende, dat hij de groote partij „goud" in zijn pakhuis, niet aileen wil de laten liggen. Toen al spoedig bleek, dat men slechts met verguld zilver te doen had, legde C. een volledige bekentenis af. Het bedrijf was reeds sedert December j.l. aan den gang. In het pakhuis aan de Gerrit van de Lindenstraat waren 5 groote vuur- vaste ovens opgesteld. Met behulp van een goederenlift werden de alliages naar de zol- aerverdieping gebracht, waar de voorraad opgeslagen werd. Daar het bedrog met de douaneverklarin- gen op Franschen bodem is gepleegd, zal over de uitlevering van C. overleg gepleegd worden. „DE STIER" DOELSCHIP VOOR VLIEGTUIGEN. Het oude ramschip Stier, een van de oudste marineschepen, wordt thans gereed gemaakt als doelschip voor vliegtuigen. In zijn g^den tijd was het een der snelle schepen De (rroef- tochtsnelheid van 12.46 mijl werd alleen over- troffen door de Schorpioen eveneens van het jaar 1868 en gebouwd bij Laird, Birken head die 13.1 mijl haalde De bewapening bestond toen uit 1 groot kanon van 28 c.M., opgesteld in een draaibaren ijzeren toren. In de mobilisatiedagen werden deze oude, reeds lang uit de sterkte afgevoerde. schepen weer te voorschijn gehaald. De Stier werd in ge- bruik geromen als munitiebergplaats en kreeg ligplaats achter in de buitenhaven te Nieuwediep. Thans wordt de oude, verwaar- loosde romp dichtgemaakt, teneinde het schip te kunnen gebruiken als doelschip voor vlieg tuigen. Het za! dan verankerd worden aan den Noordkart van een ondiepte tusschen het Malzwin en Texelstroom, de z.g. bollen, zoo- dat het bij zinken geen gevaar voor de scheep- vaart oplevert. HET BUITEN-ECHT GEBOREN KIND. Een commissie ter bestudeering van de rechtspositie van het buiten-echt geboren kind, ingesteld door de Nderl. Vereenigirg van Staatsburgeressen, bestaande uit mr B BakkerNort, presidente; M. Cohen Ter- vaertIsraels, mr. S. J. L. van Aalten, dr. Aletta H. Jacobs, dr. Cato M. van der Pijl, C. van SchaikDobbelman en mr. Est Simons heeft thans een rapport uitgebraeht, dat in het maandblad der vereeniging ge- publicecrd is. HET BEZOEK VAN MEVROUW BOOTH AAN AMSTERDAM. „In ons land is nijpende behoefte aan ar beiders in den wii'ngaard des Heeren. Meld U aan!" Zouden velen van de talrijke belangstellen- den, die gistermiddag in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam tesamen waren gekomen, ter bijwoning van de Heilige Samenkomst, belegd door het Leger des Heils hier te lande, gehoor hebben gegeven aan die opwekking, in groote zwarte letters op wit doek prijkend op den balconwand? Wij gelooven wel, want in de samenkomst van gistermiddag heerschte onder de zeer, zeer vele „officieren" en „soldaten" van het „Leger" een prettige, opgewekte stemming, misschien nog verhoogd door de tegenwoor- digheid en leiding van mevrouw Bramwell Booth, generaal van het Leger des Heiis, een stemming, die, hoewel allermirst „pro'pagan- distisch" bedoeld, toch als zoodanig werkte. Toen te ruim drie uur mevrouw Booth het podium betrad en daar de eereplaats innam, verhieven alle aanwezigen zich van hun ze- tels, en juichten de vriendelijke, oude dame spontaan en langdurig toe. Dan zong de vergadering uit voile borst en onder begeleiding van het Legermuziek- corps het: „Eeuwge Bron van liefde en leven Zee van liefde, rijk en vrij", waarna zij zich langen tijd in gebed ver eenigde. Plechtige momenten waren voorts het af- leggen van persoon'ijke getuigenissen door een drietal „soldaten". Hun ernstige, opwekkende woorden hadden alle gemeen, dat men het doel en de roeping, die men zich in het leven gesteld heeft, niet met eigen kracht kan bereiken en volgen, maar dat de zege slechts behaald wordt in de kracht van den Heiland. Mevrouw Booth hoorde deze getuigenis sen, haar door een officier vertolkt, met groo te belangstelling aan. Het hoogtepunt in de bijeenkomst was wel de ,,toespraak" van mevrouw Booth zelf Haar woorden, die een officier voor het gehoor in het Nederlandsch vertaalde, droe- geleefd in een angst, die ik niet langer dra- gen kon. Ze hielden me maar aan de praat, Dr. Mac Kensie en de anderen. Ik kon niet begrijpen, wat het eigenlijk was." Mallory zuchtte van verlichting. Hierover kon hij veilig praten. „Och, zie je," zeide hij, „het land was den laatsten tijd in groote beroering en ik kon het niet verlaten. Mijn troonopvolging had dade lijk een opstand ten gevolge en ik heb de grootste moeite gehad om me staande te kun nen houden. Dat is alles de schuld van die schurken van Pavelovitchen. Die familie, moet je weten, maakt aanspraak op den troon, en zij zijn panslavisten, wat beteekent, dat ze bereid zijn om de laarzen van den Rus- sischen Czaar te likken als hij het maar ge- biedt Wat wij in Novodnia noodig hebben is onafhankelijkheid, en wij zijn evenmin van een Oostenrijksche voogdij gediend als van een Russische. Wij moeten altijd onafhankelijk en vrij blijven zooals Roemenie, of zooals Boelgarije was voordat men daar Stamboelof heeft ver- moord. Dat is de politiek van ons huis en ik heb moeten worstelen om die te kunnen hand- haven; want dat wil niet zoo gemakkelijk „Ziezoo, dacht hij bij zichzelf, „dat is nu eens een pracht van een politieke uiteenzetting voor iemand, die ternauwernood weet waar Novodnia ligt. Maar de schoone toehoorster scheen niet erg onder den indrulc te zijn van zijn toe- spraak gen een sterk innerlijk karakter, en maakter diepen induk. De bijeenkomst werd met gebe« gesloten. Ook de avondbijeerikomst, welke eenige uren in beslag nam, stond onder leiding van mevrouw Brarnwell Booth. DERAILLISEMENT. Dinsdagmiddag legen half zes derailleerda van een goederentrein, komende uit de rich- ting Gorkum een drietal wagens bij het sta tion. De wagens kwamen op de spoorlijn Dordrecht-Willemsdorp terecht. Hierdoor was de verbinding met het Zuiden geruimen tijd gestremd. AUTO-ONGEVAL OP DEN WETERINGSCHANS. Gisteravond te ongeveer 5 uur is op den Wetenngschans bij de Spiegelgraeht te Am sterdam een auto-ongeval gebetird. Een par- ticulicre auto, bestuurd door een heer, die het chauffeeren leerde en naast wien een -monteur was gezeten, kwam uit de richting Leidsche- plein aanrijden. Een wielrijder, die van den kant van de Reguliersgi-acht naderde en links van den weg reed, zag plotseling bij de brug van het Rijksmuseum den auto in zijn nabijheid. Hij week onmiddelijk uit naar rechts, doch de leerling-bestuurder, die blijk- baar de situatie niet meester was, wierp zijn stuur links om. Daardoor maakte de auto een groote cirkel, reed over den vluchtheuvel, die ter hoogte van het Spiegelgraeht is aange bracht en kwam op het trottoir terecht, De vaart werd gestuit doordat de auto tegen de pui van den. Kunshandel der firma Vetter aanbotste. Een 44-jarige dame, die op het trottoir liep, werd -door den auto aangereden Zij bekwam inwendige kneuzingen en werd naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zij ter verpleging werd opgenomen. De 'wielrijder kwam met den schrik vrij De auto, waarin de radiateur zwaar beschadigd werd, werd door de politie in beslag genomen, terwijl te gen den leerling bestuurder proces-verbaal werd opgemaakt. KORTE BERICHTEN. In een gisteravond in het Nut gehouden vergaderimg met introductie, van de afdee- ling Rotterdam van den Vrijzinnig-democra- tischen Bond, heeft het Tweede Kamerlid mr A. M. Joekes, gesproken ova: De sociale wetgeving. Zondagmorgen is op den Amstenrader- weg te Hoensbroek het 8 jarige knaapje de V. door een autobus overreden en gedood. Een dochter van den arbeider S., te Babberik is bij het ter kerke gaan door de duisternis te water geraakt en verdronken. Zaterdag is de mijnwerker F. Verpoort in den staatsmijn Wilhelmina onder een on- dergrondsche locomotief geraakt. In het zie kenhuis is hij overleden. De justitie te Assen heeft Maandag in arrest gesteld R. van D., koopman aldaar, verdacht van bedrieglijke bankbreuk. Het lijk van mej. Schennink uit Elten, die tijdens de watersnoodperiode op Oude- jaarsavond bij een bootongeluk verdronk, ir thans gevonden. Het is terstond teraarde be- steld. Onder voorzitterschap van den heer mr. J. Drost heeft Maandagavond de afdeeling Rotterdam van den Vrijheidsbond haar zeer druk bezochte algemeene jaarlijksche verga- dering gehouden. Naar aanleiding van verschillende op- lichtingen te Borger en omgevirg (Dr.) zijn gisteren door de politie aangehouden H. N. en A. K. uit Stadskanaal (Gr.) De toestand van den heer Joh. Schoon- derbeek te Naarden is bevredigend; de pa tient mag meerdere vrij heid genieten; de ge- wone uitvoering van de Matthaus-Passion in de Paaschweek te Naarden rraat door, hoewel 't niet zeker is, dat de heer Sch. ditmaal diri- gent zal kunnen zijn. Provmciaai Nieuws DE RIJKSSTRAATWEG HAARLEM—ALKMAAR. Zaterdag 13 dezer des namiddags te twee uur waren in een der zalen van hotel „Royal" aan. het Stationsplein te Haarlem vertegen- woordigers van verschillende vereenigingen ,voor Vreemdelingenverkeer bijeen ter be- spreking van den desoltten toestand, waaria de Rijksstraatweg van Haarlem naar Alk- maar verkeert en van de middelen welke ver- betering in dien toestand -zouden kunnen brengen. Unaniem was men van meening, dat in het belang van het dagelijksch verkeer alsraede in dat van het toerisme, herziening van dien weg dringend noodzakelijk moet worden ge- acht. Van actie ter verkrijging van partieele ver- betering werd weinig resultaat vewacht. Men zag mee heil in samenwerking der vereeni gingen voor Vreemdelingenverkeer te Alk- maar, Castricum, Haarlem, Heiloo en IJmui- den Er werd een commissie benoemd be staande uit de heeren K. Veldkamp (Heiloo), „Ja, ja, dat klinkt nu wel heel mooi, maar ik kan toch niet inzien, waarom je het niet aan je vrienden kon overlaten om daarvoor te zorgen. Ik denk zoo, als ik een man was, en ik had een vrouw getrouwd, die vreeselijk ziek was geworder en wier leven in gevaar verkeerde, dat ik de politiek maar eens een poosje in den steek zou laten en naar haar toe zou komen. Ik weet natuurlijk niet, wat Panslavisten zijn, en wat voor verschil er bestaat tusschen Boelgarije en Roemenifc, maar ik meen, dat die lui daarginds wel zoo beleefd hadden mogen zijn om te wachten, tot je kon terugkeeren." „Och, och," zuchtte Mallory in wanhoop. „Hoe moet men het aanleggen om een vrouw begrip van politiek bij te brengen! Denk je Eleanor, dat het daar gaat om zooiets als een verkiezing voor den gemeenteraad van New-York. Weet je, wat er gebeurd zou zijn, als ik me daar niet had weten te handhaven? Er zou burgeroorlog, misschien ook wel oor- log met een ander land uit voortgevloeid zijn. De oudste Pavelovitsch zou zich op mijn troon hebben gezet, en ik ik zou zijn bijge- zet in den vorstelijken grafkelder, waar het stoffelijk oversch ot van mijn vaderen rust. Je zou een zeer interessante weduwe kunnen zijn, Eleanor." De prinses gaf een zachte kreet van angst en haar oogen stonden verschrikt. (Wordt vervolgd.) j

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5