Keus en Borst DOET UW SCHOENEN GOED Ingezonden stultken. Kloven in de handcn, eczeem, dauwworm en alle jcukende huidkwalen wordt-n spoedig bedwongen door Foster's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube 1. W. M. H .Pels (Alkrnaar), en W. A. J. van de Kamp (Haarlem), die zullen trachten ge- gevens te verzamelen welke kunnen dienen tot directe voorlichtirg der bovengenoefflde organisatie. Deze commissie zal rapport uit- brengen in de eerstvolgende bijeenkomst, wel ke eveneens te Haarlem zal worden gehou den. Het initiatief tot dit gezamenlijk ,optreden was' uitgegaan van „Hei!oo Vooriiit" De voorzitter dezer vereeniging de heer Veld- kamp, leidde de gehouden besprekingen. UIT SCHOORLDAM. Zondag gaf de Dilettantenclub „Ons Ge- noegen" te Schoorjdam een uitvoering voor een flink bezette zaal. Ten tooneele werd gebracht „Truusje Meijer" klucht in 3 bedrijven van Jan Gros- feld en Leo Post. A1 werd dit stuk hier in de omgeving reeds met succes opgevoerd, ook Ons Genoegen heeft Zondag met „Truusje Meijer" veel eer ingeoogst. Het geheel liep vlot van stapel. De rollen werden goed uitgebeeld en schenen goed ingestudeerd te zijn. Om verscheidene tafereelen werd onbedaar- lijk gelachen, terwijl het daverend applaus van de toeschouwers hunne instemming ten voile bewees. Het tooneel was heel aardig aangekleed, hetgeen een stuk altijd zeer ten goede komt. De grime, ook ditmaal weer in hand'en van den heer Loevens uit Alkrnaar, was weer schitterend te noemen. dan ook weer eer van zijn werk. Kortom zoo als reeds is gezegd „Ons Ge noegen" kan weer op een goed geslaagden uitvoering terugzien. We hopen nog vele van dergelijke mooie avonden van onze tooneelver- eeniging te kunnen bijwonen. Een gezellig bal volgde. den avond. UIT STOMPETOREN Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, is een commissie voornemens hier a s. Zondag in de consistorie een Zondagsschool in vrijzinnigen geest te openen vjor kinderen, woonachtig in de Schermeer Het onderwijs zal gegeven worden des morgens van il12. De teeftijd der kinderen is bepaald op 612 jaar. UIT HEEMSKERK. Reeds eerder hebben wij melding gemaakt, dat onze toekomstige predikant, ds. IJzer- man, op Zondagmiddag zijn intrede hoopt te doen. Het uur van aanvang van deze gods- dienstoefening is op 2 30 gesteld. UIT DE RITP. JJ. Zaterdagavond trad in het hotel „Het Rijper Wapen", van den heer Jac. Schoone, alhier op de heer P. te Buck, alhier, pseudo- niem werkende onder den naam van Emil Moretti, welke verbazingswekkende staaltjes op het gebied van suggestie, goochelen, ba- lancoeren enz. liet zien. De heer Zwanen- burg, harmonika-virtuoos te ITmuiden, die voor het muzikale gedeelte zorg droeg, ver wierf eveneens grooten biival. Keurig gaf deze zijn nummers ten gehoore. De opkomst van het publiek was niet biizonder groot te noemen. Een gezellig bal sloot dezen avond. Ds. J. M. Lindeijer, predikant bij de gecoinbineerde Evang.-Luth. gemeente de Rijp-Monnikendam, is als zoodanig beroepen te Purmerend. De Tuinbouwvereeniging „de Rijp en Omstreken" heeft besloten om te trachten een fonds te vormen voor onderlinge hulp bij ziekte van een der leden. Getracht zal wor den dit fonds uit een klein percentage van de opbrengst der te veilen producten te vormen, teneinde daarvan een arbeidskracht te kun nen betalen bit een eventueel reval. Vorwaar een goed idee. UIT GRAFT. In het jaar 1925 waren in het ,,Onderling Veefonds voor Graft, Noordeinde en de Rijp" gemiddeld 229 runderen verzekeid, ter wijl de totale premie per koe 4.87 bedroeg. In 1924 was zulks respectievelijk 201 en 1/ 4.09. Het batig kassaldo steeg in 1925 tot een bedrag van 113.13, terwijl' begin 1926 vier nieuwe leden toetraden, zoodat dit Vee fonds zich in een goeden welstand bevind. UIT WIERINGERWAARD. Ongeveer 120 personen hadden gehoor ge geven aan de roepstem van 't bestuur van bet Witte Kruis, om Maandagavcmd in de koltfbaan van den heer Schouten iets te hoo- ren en te zien over malariabestrijding Ds. Groaneveld als voorzitter heette de aanwezigen hirtelijk welkom en gaf't woord aan Dr H. J. Schroder, die ons een en ander zou vertellen over malaria enz. Op otider- houdende wijze, doorspekt met eenigen hu mor hield deze een aardige causerie over malaria. De lezing werd met algeheele aandacht ge- volgd. Na 15 minuten pauze werd ons de malaria- film vertoond door den heer J. Bieman, die verbonden is aan den ontsmettingsdienst te Alkrnaar. Het is een leerzamen avond geweest; de afwezigen hebben ongelijk gehad Voor de sluiting werd nog door den burgemeester medegedeeld, dat reeds een paar maal voor rebelling der gemeente is gedemonstreerd en dat het de bedoeling is, om dit dezer dagen nogmaals te laten doen Verder werden de ingezetenen opgewekt, om mede te werken ter bestrijding der malaria, door zooveel mo- gelijk de rnuggen te verdelgen. Het was al tamelijk laat geworden, toen de voorzitter de bijtenkomst sloot onder hatrelijke dankzegging aan den dokter ^oor zijn mooie lezing en aan de aanwezigen voor hunne betoonde belangstelling UIT OUDORP. Dinsdagmiddag. vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig was de heer A. de Boer. Ingekomen was een schrijven van het R.-K. schoolfcestuur, verzoekende de geineentelijke vergoeding 1925 voor instaudhouding der scholen. Aan dit verzoek kon nog niet wor den voldaan, daar de kosten van het open- baar onderwijs nog niet bekend zijn. Naar aanleiding van een verzoek van het- zelfde bestuur om een voorschot voor 1926 op de gemeentelijke verzorgiug, wordt be sloten 3488 toe te staa.™ Van Ged. Staten was ingekomen een schrijven ter begeleiding van het Kon. Be- sluit, houdende goedkeuring, dat de burge meester tevens is benoemd tot secretaris de zer gemeente. Hierna wordt er door den bur gemeester in handen van den oudsten wethou- der, den heer Bleeker, de vereischte eeden af- gelegd. Van den inspccteur van het L. O. was inge komen een verzoek, enkele verbeteringen aan te brengen aan de openbare school. Naar aanleiding hiervan besluit de Raad op voorstel van B. en W. in de beide loka- len een zoldering aan te brengen. Van den heer J. v. d. Giesen was een be- richt ingekomen, dat hij zijn benoeming tot lid van de Commissie tot Wering van School- verzuim aanneemt. Door den heer H. Blijendaal was aan den Raad een dankbetuiging gericht voor de nieuwe salarisregeling. Naar aanleiding van een schrijven van het gemeentebestuur te Middelie om adhae- siebetuiging met het raadsbesluit van die gemeente om aan Ged. Staten te verzoeken de tarieven voor de watervoorziening voor vee- huuders te herzien, werd besloten, dit' bericht voor kennisgeving aan te nemen. Tot lid van de Commissie van toezicht op het L. O. wordt herbenoemd de heer J. M. van de Laarschot. bespreking"komt thans de gasvoorzie- ning in deze gemeente. Het is de commissie, die daarnaar een onderzoek instelde, geble- ken, dat bij de ingezetenen in Oudorp zeer weinig belangstelling bestaat voor gas. Van eigen exploitatie der gaslevering vooi de ge- heele genjeente zal zoo niets kunnen komen. Thans komt de vraag aan de orde, of het Ooievaarsnes; van gas voorzien zal worden onder eigen beheer of rechtstreeks door Alk rnaar. Alkrnaar wenscht het Ooievaarsmest en het dorp van gas te voorzien tegen den prijs van 4 cent per M3 boven het Alkmaarsche tarief, indien de gemeente Oudorp een ver- bruik van 300QC M3 garandeert. De heeren Bleeker en Schardam achten het gewenscht, 'dat de levering rechtstreeks door Alkrnaar geschiedt, omdat de andere d-.elen der gemeente dan de kans krijgen, gas te ontvangen. Op voorstel van den heer Bleeker wordt een commissie benoemd, welke de zaak nog eens zal onderzoeken, waarna er zoo spoe dig mogelijk een Raadsvergadering zal ge houden worden om een beslissing te nemen. Hierna werd de vergactering gesloten. UIT EGMOND ASAN ZEE. Maandagavond had in de lunchroom van den heer Clausing de prijsuitreiking plaats van de schietvereeniging „Corpsscherpschut- ters". De beschermheer, burgemeester Janssens van Egmond Binnen, was wegens familie- omstandigheden niet aanwezig. De voorzitter, de heer' G. Snoeks, deelde o.m. mede, dat was afgeweken van de ge woonte om een tooneelstuk te geven, omdat de beste leden zich anders altijd dagen vac te voren moeten inspannen en er op den avond zelf niets aan hebben. Daarom was nu een humorist, de heer Max van Laarhoven, aan- gezccht, die zijn beste krachten zal geven De leden, die steeds trouw zijn aan de ver eeniging zijn altijd in het schoollokaal van de bewaarschool flink opgekomen. Het schie- ten op de buitenbaan is gestaakt wegens de hooge prijzen der scherpe patronen. Thans wordt gecefend op buks en cylindergeweer Door den steun van de donateurs en de beschermheeren was het bestuur in de gel-;- genheid gesteld een bescheiden collectie prij zen aan te schaffen. Spr. releveerde even het 25-jarig huwelijks- feest van H. M de Koningin Een telegram van gelukwensch was gezonden, waarop eeu antwoord met dankbetuiging was ontvangen De voorzitter wijdde nog eenige waardee- rende woorden aan H M. en sloot zijn rede met den wensch, dat het haar gegeven moge zijn, nog lang aan het hoofd te staan van ons Vaderland tot heil van ons volk en ons land. De prijzen werden als volgt toegewezen: Personeele baan. A Buys, A. de Waard, P C. Snoeks, G. Snoeks, Joh. Dekker, C. Wijker, Th Druiven, B Hof, J. Eeltink, P. Wijker, Schuitemaker, C. Druiven, J. Stam, M. Daalder, C. Delis, H. Wesselingh. Rozenprijs, beschikbaar gesteld door den heer Daalder (zilveren medaille): P. C Snoeks. Vrije baan-prijzen. C. Wijker, A. de Waard. Th. Druiven, G Snoeks, B Hof, P. C. Snoeks. Klasse B: Alb. Buijs. Na de prijsuitreiking bleef men nog gezel lig bijeen, waarbij dansen en voordrachten elkaar aangenaam afwisselden. Het bestuur had met den heer Max van Leerhoven een zeer gelukkige keus gedaan. Zijn voordracht en stem werden met groote belangstelling ge- volgd. Bij Kon. Besluit van 26 Januari 1926 i3 gcedgekeurd de verordening op de honden- belasting. Het niet voldoen aan de verplich- tingen in deze verordening opgelegd is straf- baar gesteld. De belasting bedraagt 5. voor luxehonden 4.voor waakhonden en 1.voor trekhonden. Tot de bovenbcdoolde verplichtiogen be- hoort o.a. ook, dat men zelf voor een behoor- lijke aangifte zorgt Wie di. verzuimt of ver- keerd op^eeft loont derhalve de kans naast de belasting ook nog boete te moeten- betalen Voor vele hondenhouders, die tot hcden eeu ..afwachtende" bouding aannamen' kan dit een dure les worden. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Alhier zijn gistermorgen de barbiers- vvinkel, met aangebouwden winkel voor toi- let-artikelen en het woonhuis van den heel Kuyt afgebrand Belendendeperceelen kre- gen ook nog aanmerkelijke brand- en water- schade. (N. Rott. Crt.) UIT HENSBROEK. Loop der bevolking over 1925. Op 1 Januari 1925 bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente: 461 mannen, 471 vrouwen, totaal 932. Geboren werden 9 m. en 14 vr.. totaal 23. Ingekomen waren 33 m. en 27 vr., totaal 60. Een verm ordering dus met 42 m. en 41 vr., totaa! 83. Overleden zijn 9 in. en 5 vr., totaal 14. Vertrokken zijn 29 m. en 26 vr, totaal 55. Een vermindering dus van 38 m. en 31 vr., totaal 69. Totale vermeerdering: 4 m. 10 vr, sa- men 14 personen. Op 31 December 1925 bedroeg het aantal inwoners 465 m. en 481 vr, samen 946 per sonen. Zestijtiingen. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Rotti (thuisr.) arr. 14 Febr. v. Louden te Hamburg. Prinses Juliana vertr. 16 Febr. v. Amst. n. Batavia. HOLLAND-AM ERIK A LIJN. Leerdam arr. 15 Febr. v. New-Orleans te Rotterdam. Noorderdijk vertr. 16 Febr. v. Rott. naar San Francisco. Rotterdam, New York n. d. Middell. Zee vertr. 16 Febr. te Gibraltar. Masdam, Rott. n. New-Orleans, arr. 14 Febr. te Tampico. Spaarndam arr. 15 Febr. van New-Orleans n. Rott. te Havana. Vechtdijk vertr. 16 Febr. v. Rott. n. New York. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN. Gemma (thuisr.) vertr. 15 Febr. v. Shanghai. Ouderkerk arr. 16 Febr. v. Hamburg te Rott. Westerdijlc vertr. 16 Febr. v. Amst. n. Hamb. Zosma (uitr.) vertr. 16 Febr. v. Manila. JAVA CHINA JAPAN LIJN. Tjisondari vertr .16 Febr. v. Shanghae naar Dairen. JAVA—NEW YORK-LIJN. Medan Java n. New York, arr. 14 Febr. te Boston. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kawi (thuisr.) vertr. 15 Febr. n.m. 5 uur v. Tanger. Merauke vertr. 16 Febr. v. Rott. n. Hamburg. Bandoeng vertr. 16 Febr. v. Rott. n. Java, via Antwerpen. Indrapoera (uitr.) vertr. 16 Febr. v. Tanger. STOOMVAART MIJ. „OCEAAN." Elpenor v. Japan n. Amst. arr. 15 Febr.' te Suez. Automedos, v. Japan n. Rott, arr. 11 Febr. te Shanghae. Eumaeus, v. Japan n. Rott. arr. 15 Febr. te Singapore. Perseus vertr. 11 Febr. v. Vladivostock naar Rotterdam. Atreus vertr. 16 Febr. v. Amst. n. Londen. KON. HOLL. LLOYD. Gaasterland,j Valparaiso n. Buenos Ayres, arr. 15 Feor. te Corral. KON. PAKETV. MIJ. Lemaire arr. 15 Febr. v. Melbourne te Sing. KON. NED. STOOMBOOT MIJ.— KON. WEST-IND. MAILDIENST. Adonis vertr. 15 Febr. v. Bari n. Tarragona. Amazone vertr. 13 Febr. v. New York naar Haiti. Bacchus vertr. 15 Febr. v. Bremen n. Amst. Euterpe arr. 15 Febr. v. Oporto te La Pallice. Hebe vertr. 15 Febr. v. Bilbraltar naar Amst. Crynssen (thuisr.) arr. 15 Febr. te Plymouth, vertrok n. Havre. Medea arr. 15 Febr. v. W. Indie te New York. Oberon (uitr.) vertr. 15 Febr. v. Funchal (Mad.) n. Santiago de Cuba. Poseidon vertr. 14 Febr. v. New York n. La Guayra. Rhea (thuisr.) vertr. 15 Febr. v. Havre n. Amsterdam. Saturnus arr. 15 Febr. v. Smyrna te Constan- tinopel. Stella vertr. 15 Febr. v. Taragona n. Va lencia. Strabo arr. 15 Febr. v. Arnst. te Kopenhagen. Tellus vertr. 15 Febr. v. Messina n. Catania. Ariadne vertr. 13 Febr. v. Carupana n. Ha vre. Ganymedes vertr. 16 Febr. v. Bourgas n. Constantinopel. Orestes arr. 16 Febr. v. Rott te Gibraltar. Tellus vertr. 16 Febr. v. Messina n. Catania. HOLL. WEST-AFRIKA LIJN. Hercules vertr. 14 Febr. v. Freetown naar Amsterdam. Lombok vertr. 15 Febr. v. I.agos n. Burutu. Rijnland (thuisr.) arr. 15 Febr. te Lagos. Scheldestroom (thuisr.) arr. 15 Febr. te Lagcs. HOLL. BRITSCH-INDIe LIJN. Koudekerke (thuisr.) vertr. 14 Febr. van Kurrachee. Sommelsdiik (thuisr.) arr. 16 Febr. te Suez. Schiedijk (thuisr.) vertr. 14 Febr. v. Pondi- cherry. HALCYON LIJN. Flensburg, v. Hamburg n. Santos vertr. 15 Febr. v. Las Palmas. Marktherichten NOORDSCHARWOUDE, 16 Febr. 12500 K G. Uien: Uien 6.206 70, Drielingen f 6.60—/ 6.90, Grove Uien 5.40—5 5.80, 200 K.G. Peen 5 20, 183400 K.G Roode kool 2.208.30, Doorschot 180—/ 6.40, 63600 K.Q. Gelt kool 2.60—/ 6, Doorschot 2 40—/ 5 10, 142000 K.G D. witte kool, 2 80—/ 6, Doorschot 2.60—/ 4.10, alles p. 100 K G. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Febr. Langedijker Groentenveiling: Roode Kool le s. 2.907.50; Roode Kool 2e s. 1.80— 6.20; Gele Kool le s. 2.90—/ 5.60; Gele Kool 2e s. 1.90—/ 4.50; Witte Kool 3.50 6; Deensche Witte Kool 2—/ 4.40; Uien 5.706.50; Drielingen grof 5.30 5.50; Drielingen 6.70, alles per 100 Kilogram. Aanvoer: 74000 K.G. Roode Kool; 147000 K.G. Gele Kool; 97000 K.G. Witte Kool; 5100 K.G. Uien. (Buiten verantwuotdeUjUieid van di Re daclie. De opname in deze rubriek bewijsi i>eeitszins dat ae 'edactie er mede instemt.) Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant! Geachte Redactie! Naar aanleiding van Uw rubriek „Provin- ciaal Nieuws", d.d. 16 Febr. 1926, waarin ondeT Heiloo een berichtje voorkomt over den ommegang, gehouden dooi de A J C, zouden wij dit gaarne eenigszins gewijzigd z:en Door de A. J. C. is Zondag 14 Febr haar maandelijksche middagwandeling gehouden naar de ronde O, waar wij dan verschil- lende Vofksdansen en spelen organiseeren. Wij voeren hierbij mede onze afdeelings- vlag en een effen roode vlag Dus geen Bondsvlag en geen vlag der S. D. A. P. •U bij voorbaat dankend voor de plaatsing Hoogachtend, L BLAUW, Secretaris Staasnieuws Karakorum EXPEDITIE Voor een geheel uitverkochte zaal sprak gisteravond m „Het Gulden Vlies" de heer Visser, leider van de Karakoium-expeditie Mr. Wendelaar verzekerde den heer Vis ser, dat mevr. Visser, de heer Visser, de heer Harinxma thoe Slooten en al de andere le den van de expeditie >ns alien dierbaar wa ren geworden door de brieven, die de heer Visser daarover schreef. Spr. verwonderde zich niet, wanneer de heer Visser een beetje genoeg had gekregen van officiee!" toespra- ken, aangezien z. i. de heer Visser behoorde tot de menschen, waarvan Faust zegt: Die Tat ist alles, nichts der Kuhra. Spr. zou niet wijzen op de grqote, weten- schappelijke beteekenis van de expeditie; ook zou hij zich niet bezig houden met het feit, dat een Hollander deze onbekende gebieden heeft verkend. Wei wilde hij naar voren brengen, dat de expeditie 6600 K M.2 in kaart heeft gebracht, een o-ppervlakte, zoo groot als Noord- en Zuid-Holland. De expe ditie heeft daarvoor een wandeling gemaakt van 2000 K M, een afstand van hier naar Basel, heen en terug en dit niet over een ge- baanae chaussee, maar door een oerland, waar nog nimmer menschen waren geweest en langs een moeilijker weg, dan de Lange- straat hier over een maand zal zijn. (Ge- lach). Spr. verzekerde, dat het Alkmaarsche pu bliek er zich over verheugde, den heer Vis ser in zijn midden te zien, slechis een scha- duwzijde was er, dat men n.l. niet het voor- recht had, mevr. Visser aanwezig te zien, omdat die door een lichte ongesteldheid was verhinderd. Namens het Comite bood spr. den heer Vis ser als herinnering aan een bordje van het iubileum van het beleg van Alkrnaar. Hij noopte, dat de heer Visser, wanneer hij we- derom ra Stockholm zal zijn teruggekeerd, zich hierdoor zal herinneren de vele warme vrienden, die hij heeft gemaakt en te meer, omdat van Alkmaars ioren wappert het sytnbool, de Nederlandsche diiekleur, door den heer Visser zoo waardig hoog gehou den. (Applaus). Spr. verzocht hierop, om deii heer Visser, bij het betreden van het podium met een krachtig applaus te ontvangen. Hij meende, dat men deze lokale wijze van begroeting nog maar moest gebruiken, omdat men nog niet kon doen als de Thibetanen, n..l bij een begroeting de tong uittsteken. Bij het naar voren treden van den heer Vis ser klonk hierop een langdurig en krachtig applaus door de zaal. De heer Visser ving aan met een woord van buitengemeenen dank aan den burge meester voor diens toespraak. Het deed spr. genoegen, in Alkrnaar te zijn; een zoo voile zaal was hem reeds hulde genoeg. Hij cerzekerde voorts, dat het ook voor zijn vrouw een teleurstelling was ge weest, dat zij niet mee had kunnen komen. (Applaus). De groctste moeilijkheid zou wel zijn, om de expeditie, die 7 maanaen had geduuid, dagelijks verrassingen had gebracht, een groote hoeveelheid indrukken had verschaft, benevena sensaties en avonturen, samen te persen in een tijdvak van 1 a 2 uur. Ook omdat spr. een enkel woord wilde zeggen over het doe!, dat men steeds voor oogen had gehad en het genoegen, aan de expeditie verbonden. Een ieder heeft zijn eigen genoe- gens en wij kunnen niet altijd elkanders ge- noegens begnjpen en zoo zult u niet kunnen begrijpen, wat ik daar ging zoeken in de wildernis. Het doel van de expeditie was geenszins een Alpinistisch doel. Het doel is geweest, een laatst onbekend stuk van de aarde in kaart te brengen. De' expeditie was daartoe in de gelegen- heid gesteld door de buitengewone vriende- lijkheid van de Engelsche regeering, die een voortreffelijk topograaf met een helper mee- gaf Verder was het doel van de expeditie, om zooveel mogelijk materiaal mee te brengen op wetenschappelijk gebied. Een botanische verzameling werd aangekgd. Vraagt men, wat dit in net laadje brengt, dan meet spr. antwoorden: „Niet eel veel", maar het deed hero genoegen, van de vakmenschen te ver- nemen, dat de expeditie heeft meegebracht bloeraen, die zuhen vormen de schake! tus- schen de blotmen ten Oosten en ten Westen Zoo is het ook gegaan met de zofilogische verzameling, waaraan de heer Harinxma zich gewijd heeft. Ook zijn er meteorologi- sche waarnemingen gedaan. Niet alleen is door de Karakorum-exepeditie gevonden de scheiding tusschen de fauna, maar ook de geweldige scheidingsmuur in de atmosfeer Het was van groot belang te weten, hoe ver de Zuid-moes6on in Azie cloordrong en daar om zijn voortdurend observaties van de wolken verricht. De Karakorum-keten vormt inderdaad een groote scheidingsmuur :n de atmosfeer. Het is voorgekomen, dat er Zuidelijk van ons, noodweer heerschte, ter wijl er Noordelijk geen wolkje zichfbaar was. Spr. wees ook nog op het doel van de aandachtsproeven van Prof. Magnus e. a.; genomen bij vliegeniers. Op een hoogte van 6000 M werken bij vliegeniers de hersenen angzamer, wat door de dommosteen-proef, die bestaat in het zoo vlug mogelijk omkee- ren van dominosteenen en die op de juiste wijze aan elkander leggen (de eenen aan dpn eeaen, de zessen aan de zessen, enz.) en an- Bij neus\ .koudheic, en koude op de borst had men vroeger de goede gewoonte om neus en borst m te wrijven met een of ander vet Thans doet men beter om voor hetzelfde doel gebruik te maken van de geneeskrachtige dere proeven wordt vastgesteld. Vastgesteld is n.l, dat de dominoproef op zeepeil 67 sec. vordert, en dat men er op 6000 M hoogte een 40 sec langer over doet en bovendien verschillende fouten maakt. Het was van b-'Uekenis vast te stellen of, wat bij vliegeniers werd waargenomen, ook geldit bij Alpinis'en. In de Karakoroem heb ben wij ook uagegaan de invloed van de ac- clamatiseering op den mensch. Toen wij Holland verlieten, aldus spr, was ons aanvankelijk de toestemming voor de expeditie geweigerd. Wij kregen die toe- stemming pas, toen wij in Indie aankwamen. De laatste 30 jaar is de toestemming voor 'n dergelijke expeditie door de Engelsche regee ring steeds geweigerd, hoewel dit iaren aan- een steeds is gevraagd. Voor ons was het een buitengewone kans, dat het ons werd toegestaan. De weigering geschiedde door de Engelsche regeering misschien wel voor een groot deel op politieke gronden. In de Kara korum bevinaen we ons n.l. op de grens van China en een expeditie kon aanleiding worden voor moeilijkheden met China. Ook was een bezwaar, dat er in die streken geen voedsel is voor een expeditie. Er wordt daar n.l. niet genoeg graan verbouwd en de Eng regeering moet dus steeds graan daar- heen zenden. Een expeditie van 100 menschen moet ook eten, zoodat een grootere graantoezending noodig werd. Ook is er't iransportbezwaar. Er is daar geen transportmiddel; wij moesten gebruik maken van koelies en die zijn daar niet veel, zoodat1 ieder dorpje er tegen hun zin een aantal moest leveren; de vorst van Hunscha requireerde de koelies eenvoudig. Die koelies bezorgden de expeditie vaak de grootste moeilijkheden. Instinctmatig wilden zij zoo gauw mogelijk terug, terwijl wij ons juis zoo ver mogelijk wilder, verwijderen en hierdoor ontstond er dagelijks conflict tus schen de koelies en de leden van de expeditie Spr. is dankbaar, dat de koelies deson- danks in vriendelijke stemming tegenover de leden van de expeditie zijn gebleve*' Hij gaf enkele staaltjes, hoe de koelies rneermaler; een complot smeedden, om de expeditie te over- tuigen, dat ze terug moest gaan. Vee' steun ondervonden zij van een oude, wijze koe lie, die de jongeren steeds betuigde, dat zij niet opschoten, wanneer zij terug keerd»n, aange zien de vorst van Hunscha. wanneer deze vernam, dat zij hun plicht niet hadden ge daan, hun toch den kop zou laten afhakken. Hoe moeilijk het was, dergelijke conflktjes bevredigend op te lossen, verduidelijkte spr. door zijn mededeeling, dat een standje b v. door verschillende toiken vier, vijfmaal moest worden overgebracht. Spr. vertoonde hierna een collectie schitte- rende foto's, waarin de overweidigende grootschheid van de natuur tot den aan- schouwer spreekt. Gletchers van 5000 M. hoogte en lengte van 60, 50, 40 en 30 K M zijn door de expeditie in kaart gebracht. De Karakorumketen bleek nagenoeg over- ai ongeveer 7000 M. hoog. Ontdekt werd, dat de Hunscha-rivier, die uit een gletscher ontspringt, dwars door de Karakorumketen breekt. De expeditie stond vaak voor groote verrassingen en zag zich soms na een tocht door sneeuw en ijs eensklaps voor een klein gebied vac oerwouden geplaatst. Twintig dagen lang had de expeditie een gletscher gevolgd om een uitweg te vinden en toen ze eindelijk een ander deel van de expeditie ontmoette, waren ze nog in het bezil van 6 lucifers. Op het doek kregen wij te zien, hoe de expeditie zich over de gletschexs, dalende en stijgende, langs steile rotsen voortbewoog. Met alle gevaren moest worden rekening gehouden. De pasen in het Himalayageberg- te moesten meestal, met het oog op het ge- vaar van lawines, in den nacht worden ge- passeerd Eenmaal werd een grasveld, een uur nadat men er de tenten had opgebroken, door een lawine van rotsblokken wegge- vaagd. Men zag ook op bet doek de storm met een schitterende pracht over de bergen jagen. Een groot moment beleefde de expeditie, toen ze, na het trekken door een 5000 M hoo ge pas, in een dal menschen zag, die daar ieefden van veeteelt. Deze menschen, aanvan kelijk beangst, betoonden hun groote vriende- lijkheden en spr. vrouw moest als hooge eer, op een soort bison met dikken staart, haar in- tocht in het dorp houden. Aan de hand van de lichtbeelden verduide lijkte spr. ons den gang van de expeditie De grootschheid van de natuur werd ons daar- door duidelijk en tegelijkertijd werd men be- zield met een gevoel van bewondering voor de volharding, door deze expeditie getoond, hoewel men zich ook bewust werd, dat deze menschen in hooge mate bevoorrecht zijn, doordat zij-over de noodige vrijheid b-schik- ken, zich voor 'n onbeperkten tijd aan het le- ven in de natuur te geven. Een tweede groot moment, aldus spr, doorleefde de expeditie, toen zij in October, afdalende van de helling van het Himalaya- gebergte zich weer tegenover de bewoonde wereld vondt geplaatst Spr. eindigae met de verzekering, dat, on- danks de overweldigend natuurpracht, die de expeditie aanschouwde gedurende de zeven maanden de gedachten van de leden der expe ditie toch steeds zijn uitgegaan naar ons mooie vaderland. (Applaus.) De burgemeester sprak nog een kort woord van dank tot den spreker voor't groote ge- not, dat hij de aanwezigen door zijn lezing had verschaft. Na afloop der lezing vereenigde het comitd bestaande uit de heer en mevr. Mr Wende laar, mej. N. Carels, de heer en mevrouw J. C. Keijman, en de heeren J Ringers, A Koel- ma, J. P. van Amstel, Mr C j de Large, Mr. L- van Lookeren Campagne, C J. van Berkel, G. A Conijn en D G G. Marga- dant, zich met den heer Visser in een der lea rners van het Stadhuis, waar zij door di ver ordening op het vroege sluitingsuur niet ge- plaagd konden worden. Doos 30 ct. PUROL

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6