DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 19.6 PAGIVOLO 1926 ZK E0ELAGHT3ARD. Homlcrd aclit en fwinlisrste Jaar?fnsr 1020 DO.NDEKDAG IS FEBliUARl Tr>. M Dif rummer besfaat uit 2 bladen. Deze Conrant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon en Pcest&sgen, uitgegeven. Ibonnementsprijs bij vooruifbctaling per 3 maanden voor Alkmaat/2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. AfzonderHjke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEV.'ONE ADVERTENTlCNi Per rege! /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar pfaafsrafmfe. Brieven franco aan de N. V, Bosk- en liandelsdrukkerij v^b HER Ala COSTER WOK. Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrafle 3. Telefoonnr. Rcdadie 33, Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, linitonlanil VERGELDING IN HET RIJNLAND. Het schijnt, dat de bevolking van het Rijn- land met het minder drukkend worden der bezetting, erop uit is wraak te nemen op de separatisten, de vroegere aanhangers en vol- gelingen van Matthes en Derby. De regeering in Wiesbaden heeft zich genoodzaakt gezien de bevo'.king te waarschuwen tegen dergelijke wraakoefeningen, waarbij het reeds meerma- len moet zijn voorgekomen, dat wijnbergen enz. der separatistische leiders verwoest of zwaar beschadigd zijn. De „Voss. Ztg." constatcert, dat dit allea er niet toe bijdraagt het Rijnland de zoo noo- dige rust te verzekeren. Veel beter zou het zijn, zoo raadt het blad, het verleden nu maar verder te laten rusten een dergelijke houding zou verstandiger zijn dan het voor- stel, dat door de bevolking is gedaan tot in- stelling van een commissie van onderzoek om schuldigen en onschuldigen uit de dagen van het Separatisme uit te zoeken. De hoofd- schuldigen immers hebben zich toch al lang uit de voeten gemaakt en wic gebleven zijn, kan men gereedelijk als werktuigen beschou- wen, die men tijd moet laten zich zelf terug te vinden en hun dwaling in te zien. DE CHAOS IN CHINA. Vol gens nadere berichten over het dooden van den Amerikaanschen missionaris, Nel son te Sing Yang Tsjan, in de provincie Ho- nan, is deze het gevolg van een gevecht met de troepen van Wce-Pei-foe, tijdens een actie tegen de stad. v Drie div.sies van het eerste leger zijn te Yangtscen, nabij Tientsien, aangekomen. Al- le treindiensten in Noord-China zijn stop ge- zet. DE TOESTAND IN SYRIe. Naar aanleiding van het bijeenkomen, te Rome, van de tnandatencommissie van den Vclkenbond w^lke het rapport van Henry de JouvenH ften Franschen hoogen com- missaris in Syne over den stand van zaken bestudeert. becal de „Temps een pessimis- tische bes'.houwh'g over de vooruitzichlen in het mandaatgeNcd Het schijnt dat verschillonde leiders der opstandige beweging in Syrie naar Rome zijn vertrokken om daar onder de commissie- leden propaganda te voeren. De branscbe zaak wordt verdedigd door Robert de Caix, die onder generaal Gouraud secretaris-gene- raal van het Fransche hoogc commissariaat was Zijn dossier bevat, behalve het rapport van de Jouvenel het door den afgeterden commissaris-generaat Sarrail te Parijs uitge- brachte verslag en het rapport var, generaal Gamelin over de krijgsverrichiingen Het artikel in de „Temps" zegt, dat begin Februari de horizon weer met nieuwe neve- len bewolkt schijnt. terwijl de oude nog met oansch verdw nen zijn. De bemiddelaars. die destijds van Beiroet naar Djebel Droeze zijn vertrokken, zijn zeer slecht door Soltan At-asj ontvangen Ook in Damascus zijn de notabelen, aan wie dc hooge commissaris had gedacht de vorming eener voorloopige regeering toe te vertrouwen, niet ges'aagd ten gevolge van de onveidraagzaamheid der volkspariij. Toch kon deze niet verhinderen, dat den Sen en 22en Januari de vnkiezin- <ren hebben plaats gehad in de vilajets van Aleppo, de sa tdjaks van Alexandrette en An tiochie en in den staat der Alaociten De toestand kan aldus worden samenge- vat: de gebieden van ed Alaoeiten en Groot- Libar.on werken rusfig aan de opsteihng der Grondwet; Noord-Syre, dat een oog^nblik tijdens de verkiezingscampagne in beroering was gebracht. draagt Gin vertegenwoordi gers op den verteg>>nwoo'diger der mandaat mo^endheid mede te deelen ho^ het wenscht te worden bestuurd Wai 't ovenge Syne aangaat: Damascus, Hauranr en )jebel- Droeze, zoo neelt de hooge commissaris toe_ wezegd dat de verkiezingen er een maand na de opheffing var dpn staat van beleg zou den worden gehouden Doch daai de robe ten noe geen neiging toonen om de wape- nen neer te leggen, is h-t waarschijnlijk dat deze tennijn zal moeten worden yerlengd Twee "evaren dreigen thans de moeimk hpden te vergrcoten In het Noorden. aan de Turksche grens, zijn Turksche agenten bezig de bewoners te bewerken om zich uit te spreken vo6r pen aans'uiting van hun ge- bied bij Cilicie Moestafa Kemal, die geen conflict met Engeland over Mosoel wenscht. zou een politiek of militair succes naar bui- ten zoeken Reeds bevindt de louverel zich in Angora om nut de 1 urksche regeering ovei de actie dezer. agenten te onderhande- len. Het tweede gevaar dreigt uit het Zuiden, waar 10 000 Wahabietcn aan de grens van Djebel-Droese zijn verschenen, om met of zonder toestemming van de Engelsche auto- riteiteu in Transjordanie dit gebied te over- schr-idpn, naar het beet ten einde in naam van Ibn Saoed de getneenschappelijkp gr ns tusschen Svrie en het koninkrijk Nejd in be- rit te nemen Dit is d. officieele tezing, doch d» Tpmps" veronderstelt, dat het in de be- doeUua van Ibn Saoed dt-p overwinnaar van Hedja# en M?kka. ligt m Datnasteus tot hof- stad van een hersteld Arabisch rijk te maken. Ibn Saoed is de voornaamste leverancier van wapenen aan de Droezen en reeds is een de legate van hen hem gaan begroeten. Het artikel besluit ml de opmerking, dat al deze bedrcigingen komen van landen die tot den Volken-bond behooren of van bevol- kingen, die onder de controte van de voor naamste elden van den Bond staan. Waartoe zouden de schocne Europeesche vriend- schapsbetuigingen leiden als zij zich niet ujt- strekten tot ove rde Aziatische zeeen? DE BANKB1LJETTENZWENDEL. Hongarije heeft de uitlevering vcrzocht van den luitenant-vliegenier uit het vroegerc Qostenrijksch-Hongaarsche leger, Eduard Olschwari, die, zcoals gcmeld. te Hamburg in verband met de zwendel-affaire gearres- teerd werd, en door de Schepenenrechtbank aldaar wegens het in omloop brengen van valsch bankpapier tot 4 maanden gevangenis- straf werd vercordeeld. De confrontatie tusschen Raba en Nadossy in tegenwoordigheid van de Fransche gedele- geerden heeft geen enkel resultaat opgele- verd. Volgens een bericht uit Boedapest heeft Raba, de secretaris van Windisch-Gratz, be vrsligd, dat deze betrekkingen met de Den.tsch-Volkischen heeft onderhouden, dat hij in opdracht van zijn meester brieven aan Ludendorf en v. Seeckt had gebracht en dat hij te Miinchen met de nationaal-socialisten had onderhandeld. De secretaris van Windisch-Gratz. Raba, heeft in tegenwoordigheid van de Fransche politieijorganen verklaard, dat hij te Miin chen met het aldaar gevesiigde Kartogra- phisch Instituut onderhandeld heeft en later in een hotel te Keulen het papier in ont- vangst heeft genomen. waarmede de eerste valschc biljetten vervaardigd werden. Raba zeide verder, dat hij in opdracht van prins Windisch-Gratz den afgevaardigde Goem- boes herhaaldclijk telefonisch heeft opgeroe- pen en gehoord heeft, dat Windisch-Gratz aan Gcemboes voorgesteld heeft jonge men- schen in dienst te nemen om de valschc biljetten in het buitenland onder te brengen. De geheimzinnige Schulz, die volgens de berichten uit Boedanest zoo'n belangrijke roi bij het va'schemuntersschandaal zou hebben gespeeld, heeft zich Dinsdagavond vrijwillig ter bcschikking van de Berlijnsche politic gesteld Hij werd onmiddellijk aan een ver- hoor oderworpen, dat tot diep in den nacht duurde en gistermorgen werd voortgezet. Schulz verklaarde. volgens het Hbld., o. a., dat prins Windisch-Gratz hem in 1923 had overreed zijn medewerking te verleenen bij 't maken van valsche francsbiljetten. Aanvanke- lij khad Schulz dit geweigerd, maar toen de orins hem mededeelde, dat het een zuiver po- litieke act:e gold, die door de HongaarSche regeeringsautoritc-iten werd gcedgekeurd en ondersteund was hij mede naar Boedapest gegaan. Hier was ziin wantrouwen gehee! in slaap pesust dcor het feit, dat de Landes- pc'izeichef Nadcss gevneene zaak met de vaische munters maakte en de eerste druk- nroeven in het kartografisch instituut zouden worden vervaardigd Schulz was er echter al gauw achter gekomen, dat prins Win disch-Gratz en zi:n handlangers slechts ever beperkte middelen beschikten en dit had hem weder argwanend gemaakt. Hij wil- de naar Duitschlancl terugkeeren. maar men bchancklcle hem in Boedanest vriiwel als ge- vangene en c:rst in November 1923 was het hem gelukt er stilletjes tusschen uit te knij- pen. Gcdurende zijn verbliif in Pdcdapest wa- ren ale! en de eerste tobereidselen voor de verva"selling gemaakt en daar hij er later niels meer van hoorde. had hij aangenomen dat prins Windisch-Gratz c.s. hun plannen had den ongegeven. De verklaringen van Schulz moeten na tuurlijk nog aan ide van de in Hongarije ge- arresteerde valsche mu-sters gctoetst wor den. De Berfijnsche politic ge'ooft echter thans reeds te" kunn n verzekeren, dat de bewering als zou Schulz de ziel van de actie en de technische leider van de geheele cn- derneming zou ziin geweest. cniuist is. Het valt met te loochenen, dat Schulz zich ge- dert eind 1923 zoo gc°d als onafgebroken in Berli'"n heeft oogehouden. Een Wo'ff-bercht bevestigt nog. dat Schulz vroeger afdeelingschef bij de Peters- burgsche staatsdrukkerij is geweest. SOCIALISTISCHE OPTOCHf TE BOEDAPEST. Uit Boedapest wordt gemeld, dat sedert gisteren het politietoezicht in de straten is versterkt. Tot relletjes is het evenwel tot dus- verre nog net gekomen. De social sten herdachten heden den zes- den verjaadag van de vermoording der beide Hcngaarsche journalisten, Scmogyi en Bas- ko, en organiseerden een optocht naar het kerkhof. Aldaar werden verscheidene rede- voeringen gehouden en kransen neergelegd op de graven der beide kameraden. In de straten. die de stcct passeerde, was een sterke politiemacht op de been gebracht ADMIRAAL VON TIRPITZ IN HET GEDRANG. Rulm een jaar geleden, zoo herinnert het Hbld., heeft de democratische fractie uit den Rijksdag naar aanleiding van de publicatie van geheime acten en staatsstukken door ad- miraal von Tirpitz een interpellate inge- diend, waarn gevraagd werd, welke maatre- gelen de regeering dacht te nemen om derge lijke publicaiies door onbevocgden te verhin- deren en of zij bereid was de ambtenaren en officieren, die zich daaraan schuldig hadden gemaakt, ter verantwoording te roepen Het vorige sterk rechls-getinte. kabinet- Luther zat met deze interpellate leelijk in zijn maak. De Duitsch-naticnale ministers wilden hun partijgenoot von Tirpitz niet desavoueeren en telkens werden er uitvluch- ten verzonnen om de behandeling van de in terpellate uit te stellen. Het tegenwoordige kablnet-Luther is minder conciliant jegens den ouden adrcn- raal met den patriarchalen baard en bij de behandeling der begrooting van justitie werd 's middags in den Rijksdag eindelijk de zoogenaamde „TirpItz-interpellatie" ter spra- ke gebracht. Er ontstond groote beweging toen de democratische spreker Heuss mededeelde, dat de Generalstaatsanwalt te Berlijn had •erkend, dat Tirpitz zich de akten wederrech- telijk had toegeeigend en deswege diende te worden vervolgd, doch tegelijkertijd had ge- constateerd, dat het delict een zuiver polit ek karakter droeg en derhalve onder de amnes- tie van de „volksgelastigden" van 12 Novem ber 1918 viel De Duitsch-natonale admiraal von Tirpitz heeft het dus aan de revoluton- na-ire bewindhebbers van 1918 te danken, dat er geen vervolging tegen hem is ingesteld. De afgevaardigde Heuss drong er op aan. dat de regeering oaouiwonden zou verklaren of zij de publicatie van von Tirpitz al dan niet goedkeurde. Hedenavond FAMILIE SPEENHOFF, NAP DE LA MAR, MARGIE MORHIS. f 1.25, f 1.—, f 0.75, f 0.50. TEGEN POLhlEKE AG IT AT IE De Wetgevende Vergadering nam in de tweede tezing het wetsontwerp aan nopens de politieke misdrijven, dat aan de autorite.ten de meest uitgebreide macht geeft ten aanzien van agitators, die de omverwerping van de constitutie op het oog hebben. Een amende- ment van de leider der Arbeiders tot het schrappen van de clausules betreffende het gebruik van rcepen bij arbeldsgeschillen werd verworpen. BLOEDIGE BOTSING IN RUSLAND Uit Moskou wordt gemeld, dat te Voronesj, in Rusland, een ernstige botsing heeft plaats gehad tusschen een godsdienstige men gte en een detachement van de Ogpoe, die het vutir op de menigte opende. Er werden negen per- sonen gedood en 15 gewond. De menigte had zich in de St. Maria-kerk verzameld. WERK VOOR OORLOGSINVALIDEN In beide Britsche Huizen van het parle- ment is het vraagstuk ter sprake gebracht van de tewerkstelling der ongeveer 32.000 oorlogsinvaliden die nog zonder werk zijn. Er werd krachtig aangedrcn.gen op steun der regeering ten deze. Moties. waarbij in overweging werd gegeven. dat beha.ve in excepticneele omstandigheden werken voor de regeering alleen zouden gegund worden aan werkgevers, wier personeel een zeker percentage invaliden omvatte, werden door de ministers svmpathiek ontvangen. Mede- gcdceld werd, dat de pogingen tot werkver- schaffing aan invaliden tot gevolg hadden gehad, dat 28.000 werkgevers 370.000 inva liden in dienst hadden cenomen. MEXICO EN DE GEESTELIJKEN De maatregelen, door de Mexicaansche re geering genomen voor de deportatie van bui- .enlandsche priesters en onderwijzersj blij- ven niet beperkt tot Spaansche katholieken, doch strekken zich nu cok uit tot aile andere nationaliteiten en alle gezindten. Het hoofd van het volksinstituut te Piedras Negras. aan de Rio Grande, een methodistenschool, heeft aanzegging gekregen, binncn 24 uur 't land te verlaten. "De leider is met zeven Amcrikaansche" ondei-wijzers onmiddellijk over de grens getrokken. Een katholieKe meisjesschcol, waar meisies tot stenotypisten etc. worden opgeleid, is eveneens op bevel van de Mexicaansche autoriteiten gesloten Een Mexicaansch blad meldt, dat de mi nister van binnenlandsche zaken de deporta tie binnen 10 dagen heeft bevolen van alle buitenlandsche priesters en predikanten. DE BRAND IN EEN SCYSCRAPER. Omtrent den brand, die in het veertig ver diepingen hoor e gebouw van de ..Equitable" op drie na het hoogste gebouwd ter we- re!d woedde, vinden wij nog vermeld, dat deze Dirsdagmorgen te half vijf ontdekt werd. De heele New-Yorksche brandweoi kwam in touw, doch zij kon niet beletten. dat de 34ste en 35ste verdieping uitbrand- den. Oe 33ste en de 36ste verdieping hadden eveneens brandschade, terwijl tal van kanto- ren in het gebouw door rook en water te lij- den hadden. Zeven brandwachts werden door den rook bevangenvier loodgieters, die op het dak aan het werk waren, konden met moeite gered worden. De brand is gelijk- straats ontstaan, in een koker, waarin water- ieidingsbuizen en electrische kabels tot aan de bovenste verdieping geleid werden. Toen de brandweer kwam, kon ze het vuur niet dadelijk bereiken door de tientallen werksters, die het gebouw uitsnelden. DE VLOOTBEGROOTING VAN AMERIKA. De Senaat heeft de marinebegrooting aan genomen ten bedrage van 316.433.440 dol lars, d. i. 4.521.590 dollars beneden de ra- ming der budget-commissie. Voor de lucht- vaart komt daarop voor een som van 18.900.000 dollar, of circa vijf millioen meer dan op de door het Representantenhuis goed- gekeurde begrooting. OM VAN DE SCHULDEISCHERS AF TE KOMEN. Een bekend rechtgeleerde uit Milaan. lid van de fascistisclie partij, meldde zich een paar dagen geleden bij den prefect van zijn woonplaats, wien hij mededeelde, dat hij een compiot, om Mussolini te dooden, ontdekt had. Hij deelde bijzonderheden mede over de wijze waarop de plannen zouden worden u't- gevcerd en noemde een twintigtal namen. De prefect stelde onmiddellijk een onderzoek in, waarvan het eenige resultaat was, dat men aan de waarheid van het verhaal begon te twijfelen. Om te zien of zijn vermceden ge- grond was, zette hij een val uit, waar de rechtsgeleerde in Hep. Hij werd in Rome ge- arresteerd. De 20 personen, die hij noemde als samenzweerders, bleken alien crediteuren van hem te zijn. DE ROSCHBRANDEN IN AUSTRALIA Te West Nserin, een stadie in Gippsland, ten Oosten van Melbourne, in Victoria, zijn een vader, een moeder en twee kinderen ver- brand. De moeder had blijkbaar gepoogd te ontkomen, want men vond haar lijk met een kind in de armen dicht bij het huis. Ook in Z.-Australie, den staat ten W. van Victoria, hebben hevige boschbrandcn ge- woed. Veel schapen, waaronder kostbare fck-exemplaren, kwameri in de vlammen om Pluimvee, hazen en konijnen verbrandden; vogels vielen dood uit de boomen. Vrouwen en kinderen vluchtten in auto's; velen hunner waren uitgeput door hitte en vrees. MOORDPARTIJ UIT ROOFZUCHT. De bladen vernemen uit Sassari, dat daar ter plaatse roovers's nachts een boerenhof- stede binnendrongen, den boer, zijn vrouw en twee kinderen, vermoordden, en twee andere kinderen zwaar verwondden, en zich vervol- gens van alle voorwerpen van waarde mees ter maakten. Verscheidene verdachte personen werden gearresteerd. DE METAALBEWERKERSSTAKING IN BELGIe. De stakende metaalbewerkers in het Cen- traalbekken hebben met groote meerderheid een bemiddelingsvoorstel aangenomen, dat door de stakers van het bekken van Charleroi werd aanvaard. In arbeiderskringen hoopt men dat de arbeid de volgende week hervat zal kunnen worden. OPGEDRONGEN GRATIE. Men herinnert zich wellicht, dat president Coolidge onlangs gratie verleeiftie aan den beruchten misdadiger Gerald Chapman, die uit de gevangenis van Atlanta was ontsnapt. waar hij een straf van 23 jaar onderging. De gratie had evenwel slechts ten doel aan Chap man een doodvonnis te kunnen voltrekken wegens moord op een politie-agent, na zijn ontsnapping genleegd. In hooger beroep is thans uitgemaakt, dat Chapman de gratie moet aanvaarden, die voor hem de dood be teekent. VERLADINGSRRUG INGESTORT. Gisternacht is door nog onbekende oor- zaak aan de hoogovens bij Veizen de groote verte.dingsbrug ingestort en in twee stukken gebroken Een lorrie met drie w^rklieden gleed met groote vaart naar beneden; de werklieden kwamen er met den schrik en kkine verwondingen af. De materieete en de bedrijfsschade is zeer groot. EEN MIJN IN HET NET. De Dinsdag te IJmuiden binnengekomen stoomtreiler Christine Catherine YM 13 heeft op zijn, laatste reis in de netten een mijn opgevischt, die men echter weer over- boord heeft gezet. DE AANSLAG OP VASZONYI. De minister van binnenlandsche zaken heeft in de Nat. Vergadering medegede'd, dat een der aanvallers van Vaszonyi door de politie werd bewaakt in*de streek van Keczke- met, waar hij op verdachte wijze besprekin- gen had gehouden en had getracht een bewe ging in het leven te roepen, welker bedceling nog niet was uitgesteld Lo de democratische club vevklaarde de UITNOODIGINGEN kunnen uiterlijk Vrijdagavond aan de zaal tegen toegangs- bewijzan worden INGERUILD. afg. Pakoe, dat overal in het land agenten rondtrokken, die tot taak hadden haat te zaaien en de bevolking op te ruien tot het voorbereiden van een soort opmarsch naar Boedapest. De „Nepszava" bevat een oproepin? aan de arbeiders van Boedapest tot het organisee- ren eener anti-reactionnaire betooging op Zondag a.s. EEN ZEEBEVING. Een zeebeving heeft volgens een bericht uit Rangoon (Britach Indie) in de Sittangrivier, op 56 I< M. afstand van de monding, een stoomschip doen omslaan, dat een zestig per sonen aan boord had. Een dertig inlanders verdronken. WEGBEZUINICD Bij wijze van bezuiniging had de Britsche regeering onlangs blocnotes voor de leden van het Lagerhuis besdrkbaar gesteld om te voorkomen, dat zij voor het maken van hun aanteekeningen gebruik maakten van het du re postpapier van het parlement Met het ou- verwachte gevolg dat naar dezer dagen namens de regeering in het Lagerhuis werd meegedeeld de blocnotes op goote schaal uit het gebouw verdwenen waren, met huid en haar als't ware, want zelfs de kartonnen onderkanten waren niet meer te vinden! KORTE BERICHTEN. De bekende Parijsche leerfabrikant Lan- cel, die eenige weken geleden den minnaav zijncr -editgencore heeft doedgeschoten, is iu voorloopige vrijheid gesteld. De zaak zal binnenkort voor komen. Te Wilna is een voorloopige Wit-Russi- sch'e raad opgericht, we'.ke streeft naar een „cnltureele auicncmie" binnen de grenzeu van een federalistischen Poolschen staat en losscheuring van de Wit-Russisclic soviet- republick van de sovjet-unie. Drie Berlijnsche belastingambtenaren hebben zich uit de voeten gemaakt met mede- neming van meer dan een millioen mark Men vermoedt, dat zij naar het buitenland zijn gevlucht. De vader van den in 1917 door den Berlijnschen kriigsraad veroordeelden en gefusilleerden matroos Reichpietsch, wiena veroordeeling in de jongfste zitting der par- lementaire enquete-commissie inzake de gc- beurtenissen te Kiel ter sprake kwam, heeft revisie van hc-t proces gevraagd. In tusschen is de man, als gezegd, reeds gefusi'.leerd. In de Metropolitan Opera te New- York bestaat e°n beroemde loge, die sinds jaar en dag in het huurbezit van de lamille Belmont is. Voor kort heeft echter de tegen woordige eigenaar, August Belmont, zijn eigendom verkocht aan een bankier, Paul Meims, naar men zegt voor den spotprijs van 200 000 dollars. I De postboot ..Christiania" is gistermor gen, op weg van Oslo naar Bergen, bij het binnenvaren van Kragoe. aan den grond ge-. loopen. Het schip zonk binnen 5 minuten. De cpvarenden konden gered worden, doch een persoon wordt nog vermist. Volgens het officieel raoaport waren er op 6 Februari in totaal 3191 werkloozen meer in Polen dan in de voorafgaande week Te Lem'ngrad heeft men tusschen de. documenten, die tijdens de revolutie in het bezit van den staat kwamen, een onbekenc' manuscript van Moussorgski gevonden. Het is een lied voor alt met piano-bege'.eiding, waarvan de tekst eveneens door Moussorgski werd vervaardigd. Het werk wordt op staatskostrn uitgegeven. De Duitsehe rijksminister van justitie heeft in den Riik®d?g verklaard. dat de regee ring een wetsontwerp voorbereidt, inzake de geleidelijke opheffing van het Staatsgerechts- hof tot bescherfning der republiek. Strafza ken zullen daarbii weder naar de gewone rechtbanken worden verwezen. Begin Maart zal een Portugeesche com misise van 9 personen naar Londen gaan om de schulden met Engeland te regelen. Dt bladen meenen dat die commissie te groot is. Naar uit Hamburg bericht wordt aan de Vossische Zeitung, onderhandelt Ford over het verkrijgen van het vroegere Duitsehe excerceerterreln voor de troepen bij Lock- stadt, om aldaar een montage-fabriek op te richten. Uit Belgrado wordt gemeld, dat onder een der bijgebouwen van het slot Cettinje het ter gelegen-heid van de vlucht van koning Nikita aldaar begraven geheime hof-archie! gevonden is, hetwelk voor de geschiedenie van Montenegro van het grootste belang is De vakvereenigingen van Britsch werf personeel hebben met een meerderheid van 4 stemmen een overeenkomst met de pafroon* geratificeerd, waarbij de geschillen in de scheepsbouwnijverheid worden get eg eld mMMMiiMI

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1