Radio-Hoebje. itreMmWo V BOOMPOORTSBRUG. X BURGEMEESTER en WETHOUDERS brengen ter algemeene kennis, dat op VRIJDAG 19 FEBRUARI a.s., van 6 uur voormiddags tot 6 uur namiddags, DE TOE- GANG TOT DE BAANSINGELGRACHT BIJ DE BOOMPOORTSBRUG zal zijn AF- GESLOTEN. Alkmaar, 17 Februari 1926. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Vrijdag, 19 Februari. Hilversum, H.D.O., 1050 M. 12.— en 7.30 Politieberichten. 7.—7.30 Mevr. M. Steger- Van Erven Dorens, v^ordrachtkunstenares. Vlaamseh programma. 1. Fragmenten uit „De Menschwording": 2.a. Verdoemde ste- den, J. v. Holder, b. Matten vlechten, A. v. Collum. c. Klacht, Bles, d. Maison Dubois, Bles. e. Ik zie, ik zieBles. 7.45 en 10. Persberichten. 8.109.10 Nutslezing. Spre- ker: De heer Herman Poort over: Een over- zicht der Nederlandsche literatuur van de middeleeuwen tot heden. 1. Onze Middel- eeuwsche liteiatuur „Godsdienstige en we- reldsche liederen". Van den Vos Reinaerde volksboeken, mystiek") 9.10—10.30 Concert door het H.D.O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerbe- richt. 11.201.20 Concert (Radiokwartet, sopraan, Brompton-kwartet, piano), 1.20— 2.20 Tijdsein, lunchmuziek. 4.05 Concert door de People's concert society. Het Audrey Chapman-orkest. 5.05 Concert (piano-so- praan). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmu ziek. 7.13 Uittreksel uit de radiobladen. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.45 Pianosonates van Beethoven. 8.— Lezing: The church of pepys: St. Olaf's Hart street 8.20 Concert door het Hongaarsche strijk- kwartet en sopraanzang. 8.55 Voorlezing. 9.10 Sopraanzang. 9.20 Symphonieconcert 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10 50 12-50 Dansmuziek van het Payne Hotel. 12.50—2.20 v. m. Dansmuziek van Caft Paris. Parijs, „Radio-Paris"1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano-viool-cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert- 8.35 Causerh, persberichten. 8.5010.20 Concert van het aepartement „Le cher". Kdnigswuqterhausen, 1300 M. 7.50 De- llamaties. 8.20 Concert, Obligaat-instrumen- ten (viool-fluit-hobo-clarinet-viola). R. Wal ter, sopraan. 8.509.20 Concert Orkest. A Kutzner, tenor. Daarna nieuws. 9.50—1120 Dansmuziek door de Rapees Jazz-Symphoni- ker. Brussel, 262 M. 8.20 Concert Cello-solo's van den heer Wilmot. 8.50 Sportcauserie. 9.05 Gramofoonconcert. 9.30 Jazzmuziek door de jazzband „Ei Oukhnem". Mdnster, 410 M. 12.35—1.50 Oude volks liedjes door orkest. 3 35 Symphonie A-mol, Mendelssohn. Schubert: Symphonie H-mol, 6.20 Lezing: Die Bedeutung der Pflanzkar toffel fur die Ertrage. 6.50 Lezing: Speise- fette und Oele. 7.20 Engelsche les. 8.05 Ka- mermuziek. 9 20 Concert door het Westfaal- sche strijkkwartet. BOLSJEWISTISCHE FEEST- EN RUSTDAGEN. De Moskousche Sovjet heeft onlangs een verordening vastgesteld betreffende de da gen^ waarop het verrichten van eenigen ar- Seid verboden zal zijn. In de „Izwestija" tref- fen wij thans de volgendt opsomming aan: a. reestdagen: 1 januari: Nieuwjaarsdag; 22 Jan.: den dag van Lenin's dood; 12 Maart: vernietiging der autocratie; 18 Maart.. Parijsche Commune; 1 Mei: dag van de Internationale; 7 November: dag van de proletarische revolutie; op 8 Maart (den dag der arbeidsters) zal de arbeidsduur voor yrouwen tot 2 uur beperkt worden. b. Bijzondere rustdagen nl.: Tweeden Paaschdag, Hemelvaartsdag, Tweeden Pink- sterdag, Christus' Verheerlijking, Maria He- melvaart, eersten en tweeden Kerstdag. De arbeidsdag, voorafgaande aan de bij zondere rustdagen, zal van gewonen duur blijven, doch op den vooravond van de feest- dagen mag niet meer dan zes uur worden ge- werkt. Bovenstaande regeling geldt niet voor de ziekenhuizen, apotheken, electrische centra- len, waterleiding, telefoon en telegraaf en voor de ondernemingen, waar een onderbre- king van den arbeid op groote bezwaren zou stuiten. Zooals men ziet hebben de bolsjewiki naast de nieuwe revolutieonnaire feestdagen er heel handig de voornaamste cbristelijke en ortho- doxe feesten bij gehandhaafd, wei wetend, dat de Rus&en daarvan niet spoedig afstand zou den doen. EEN HELD IN ZWIJM GEVALLEN. Kapitein George Fried, van het Ameri- kaansche stoomschip ..President Roosevelt", die drie dagen bij een hevigen storm midden in den Oceaan op de brug bleef om de be- jnanning der Britsche vrachtboot „Antinoe" te redden, is dezer dagen toen hij te New lYork gehuldigd werd, in zwijm gevallen ten- gevolge van net opdringen der menigte die Eem verwelkomde. DE BANKBILJETTENZWENDEL. In tegenstelling met de uitlatingen van den secretaris van. Prins Windischgratz, Raba, verklaart de prefectuur van politie te Miin- chen, dat er geenerlei mededeeling van den Hongaarsche, noch van de Fransche regee- ring betreffende de bankbiljettenaffaire te Berlijn of Munchen ontvangen is en dat ook nooit een Fransche gedelegeerde in verband hiermede te Munchen is geweest. De politie heeft, zooals vanzelf spreekt, een onderzoek ingesteld, dat tot dusverre geen aanwijzin- gen voor eenigerlei door Munchen ten deze gespeelde rol heeft opgeleverd. HET FINANCIEELE VRAAGSTUK IN FRANKRIJK. Het financieele ontwerp, zooals het door de Kamer aangenomen is, heeft de financieele commissie van deii Senaat bereikt. Deze acht het noodig het vraagstuk te overwegen met den wil om tot een resultaat te komen. Doumer zeide, dat de inkomsten, welke nog vereischt zijn buiten de bedragen, die door de Kamer reeds zijn toegestaan, een totaal ver- tegenwoordlgen van 3.925 millioen. Hij vroeg den Senaat deze te verschaffen, door de belas- tingen op tabak, alcohol, port, koffie en op de betalingen in hetontwerp weer op te ne- men. Briand vroeg den Senaat de vereischte be- lastingen aan te nemen. Naderhand zal hij trachten beide vergaderingen tot overeen- stemming te brengen. OXFORD EN HET COMMUNISME. De vorige week heeft, naar men zich her- innert, de studentenvereeniging van Oxford, op voorstel van den voorzitter der Labour- studentenclub, met 215 tegen 92 stemmen geprotesteerd tegen het optreden van den vice-kanselier, die van twee studenten had geeischt, dat zij zich van communistische propaganda-zouden onthouden. Van conser- vatieve zijde werd op een nieuwe stemming aangedrongen, daa rslechts een klein deel der in totaal 1200 stemgerechtigden aan de stemmin ghad deelgenomen. Die nieuwe stemming heeft Maandag plaats gehad met het gevplg, dat de motie van protest met 403 tegen 367 stemmen verworpen werd. KORTE BERICHTEN. Naar uit New-York gemeld wordt heeft de millionnair John Andrews ter gelegenheid van zijn 85sten verjaardag een bedrag van 50 mililoen dollar beschikbaar gesteld voor den bouw van een Instituut voor Kinderwel- vaart te New Chester. Chamberlain deelde op een vraag in het Lagerhuis mede, dat de regeering de juris- dictie van den Volkenbond inzake de grens regeling voor Ierland niet erkent. Naar de Berlijnsche avondbladen mel- den bedraagt het bedrag, dat door de beide voortvluchtige inspecteurs der .stedelijke be- lastingen is ontvreemd, voor zoover men tot op heden heeft kunnen vaststellen, 325000 Mark. Oeinensid Nieuws DE VERBREKING VAN HET CONTACT MET DEN NEDERLANDSCHEN FEDE- RATIEVEN BOND VAN PERSONEEL IN OPENBAREN DIENST Op de reeds vroeger door ons gepubliceerde vragen van het lid van de Tweede Kamer den heer L. L. H. de Visser betreffende een door den Raad van ministers uitgevaardigde order aan departementen en hoofden van dienst tot verbreking van het contact met den Neder- landschen Federatieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst, heeft de minister van financien, voorzitter van den raad van minis ters geantwoord: I. Het antwoord op deze vraag luidt be- vestigend. II. Het contact met den Nederlandschen Federatieven Bond van Personeel in Openba ren Dienst, dat reeds, ten gevolge van weinig gppast optreden van de zijde van dien bond, min of meer hokte, is geheeel verbroken na ontvangst van het in deze vraag weergegeven telegram. De regeering meent, dat alleen met organisaties, die een behoorlijk begrip blijken te bezitten van de ambtelijke verhoudingen, vruchtbare aanraking mogelijk is. Ill en IV. Bladen, als in deze vraag be- doeld, plegen niet vanwege het bestuur eener organisafie officieel ter kennis van de regee ring gebracht te worden. Zij staat dus daar- tegenover als tegenover elke andere uiting van particulieren aard. V. Der regeering ontgaat ten eenenmale het verband tusschen de uitgevaardigde order en de in deze vraag genoemde grondrechten. Het recht van vereeniging en vergadering sluit toch niet in, dat de regeering gehouden zou zijn, in overleg te treden met de deelne- mers aan iedere vereeniging of vergadering. Schier nog onbegrijpelijker is het beroep op de vrijheid van drukpers, welke slechts be- oogt voorafgaande censuur af te snijden. VI. Indien inderdaad de gencmen maat- regel een normaal function eeren der vakbe- weging onmogelijk zou maken, dragen dege- nen, die de regeering hiertoe noopten, uits'ui- tend de schuld. Liever dan op tegenmaatrege- len bedacht te zijn, zouden zij dus moeten overwegen, of zii een gewijzigde gedragslijn in het vervolg een andere bejegening kunnen uitlokken. VII. Het antwoord op deze vraag zal na het voorafgaande wel niet geformuleerd be- hoeven te worden. ONTSMFTTING VAN ZOMERGRANEN. Haver Ter bestrijding van stuifbrand en kiemschimmeis kunnen de vplgende middelen worden aangewend OndeTdompeling gedu- rende 10 minuten in water van 53-54° C. zonder dat de haver wordt voorgeweekt Omscheppen van de haver met een oplossing van Uspulun. Germisan of Tillantin C ter sterkte van 50 gr op 4 liter water per H L. (pi m. 50 K G haver. Ook kan formaline worden gebi^iikt. De haver wordt omgeschept met 5 L. 1/4 formaline per H. L. (dus 12^ kub. c.M op 5 L. water. Na de behandeling blijft de haver 612 uur met natte zakken bedekt liggen om dan dun uitgesprud te wordeii ter droging. De formaline moet zijn z.g. handelsformaline, ook wel formol genaamd. zooals die bij elken dro"ist en in eike apotheek verkrijg'oaar is. Een erkele maal heeft bij gebruikmaking van formaline, wanneer de ontsmecte haver lang blijft liggen, beschadiging der kiem plaats. Het ontsmetten van haven met een oplos sing van kopervitrioo! moet wegens het dan optreden van kiembeschadiging, ten zeerste ontraden worden. Zomertarwe. Ter bestrijding van steen- brand en kiemschimmeis kan de tarwe omge schept worden met een oplossing van koper- vitriool, of van een der andere hieronder ge noemde middelen. Per H.L. (pl.m. 75 K G.) tarwe 200 gr. kopervitriool opgelost in 2)4 Liter water. Bij zwak zaak moet wegens het gevaar voor kiembeschadiging geen ge- bruik gemaakt worden, van kopervitriool. De tarwe kan ook behandeld worden met uspu lun, Germisan of Tillantin c, per H.L. 100 gr. opgelost in 3 L. water. Met germisan zijn ook goede resultaten verkregen bij gebruik van de he 1ft van de hoeveelheid, dus 50 gr. opgelost in 3 L. water, Voor zwak zaad mag van germisan niet meer dan 50 gr. per H.L. aangewend worden. De tarwestuifbrand kan alleen besitreden worden door een warmwaterbehandeling. Het graan wordt 1 uur in water geweekt, daarna 4k» uur buiten water nageweekt om ten slotte gedurende 10 minuten ondergedom- peld te worden in water van 53 gr. C. Zomergerst. Gerst doet men het best te be- handelen met een oplossing van Germisan en wel wordt per H.L. (pl.m. 70 K.G.) ge- bruikt 100 gr. germisan, opgelost in 3 L. water. Tegelijk worden dan bestreden stre- penziekte, steenbrand en kiemschimmeis. Bij gebruik van uspulun, Tillantin C en koper vitriool wordt de strepenziekte niet steeds in voldoende mate bestreden. De stuifband in de gerst wordt op dezelfde wijze tegengegaan als de stuifbrand in de tarwe, met dii verschil, dat de temperatuur van het water niet hooger mag zijn dan 51 tot 52 gr. Celsius. Van de werking der droogontsmettings- preparaten tegen de verschillende brandziek- ten, kiemschimmeis en strepenziekte hebben we nog geen voldoende ondervinding. Het proefsgewijs aanwenden verdient aanbeve- ling. Ten sterkste wordt erop aangedrongen om bij het werken met de droogontsmettings- middelen de voorzorgsmaatregelen, welke op d-e gebruiksaanwijzingen worden gege- ven, o.a. ter voorkoming van inademing der ontsmetringsstoffen, op te volgen. Om een goed resultaat bij de ontsmetting te verkrijgen is het noodig, dat het graan met zeer veel zorg wordt opgeschcpt. Voor her- besmetting van het ontsmette zaad moet wor den opgepast. Het graan moet b.v. daarom niet uitgespreid worden op een ni'-t vooraf met ontsmettingsstof schoongemaakten dorsohvloer; ook mag het niet in dezelfde zakken gesfort worden, waaruit het gekomen is. De maaimachine kan ook een bron voor besmetting zijn. Nadere inlichtingen worden gaarne gratis verstrekt door den Plantenziektenkandigen Dienst te Wageningen en door de bij dien Dienst werkzame ambtenaren, waar ook meer uitvoerige geschriften over deze zaak ver- krijgbaar zijn. BUKGERLIJKE STAND. GETROUWD: Willem Joseph Kluijt en Marijtje de Rui- ler. Cornelis Petrus Nuijens en Trijntje Hagen. Gerardus Jacobus Henneman en Maartje Jansen. GEBOREN Hendrik, z. van Jacob Volbeda en Anneke Bakker. Catharina, d. van Jan Bekelaar en Trijntje Koster. Maria, d. van Nicolaas Admiraal en Hillegonda Zijp. OVERLEDEN: Hermanus de Groot, 72 jaar. Francis- cus Schutz. 86 jaar. i'rovniciaal nieuws UIT NQORDSCHARWOUDE. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdagavond voltallig. De voorzitter bracht hulde aan de brand- weer voor haar optreden bij den brand te Zuid-Scharwoude. De gemeentebegrooting was goedgekeurd teruggekomen. De heer G. Hoogeboom zond bericht dat de autodienst naar het station Noordschai- woude was opgeheven. Het bestuur van de burgerwacht deelde mee, dat de.rekening 1925 vermcedelijk geen tekort zal aanwijzen, waardoor gehoopt wordt dat het niet noodig is van de toezeg- ging gebruik te maken. Het bekende adres van Middelie werd op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aan genomen. B. en W. waren van oordeel, dat bij wijziging der tarieven een andere categorie meer voor het water zou moeten betalen, als de regeling onbillijk is moest zich zonder meer tot Ged. Staten wenden, of wat nog be- ter is, dit overlaten aan de vereeniging van Ned. gemeenten. De commissie tot wering van schoolver- zuim zond verslag waaruit bleek, dat 64 on- geoorloofde verzuimen zijn voorgekomen, waarvan er 52 voor rekening van een persoon komen. Op het verzoek van de ijsclub „Nut en Ver- maak" om steun voor het in orde maken der banen, wat door werkeloozen geschiedt, wera beslcten wederom 50 pet. van het loon te ver- goeden tot een maximum van 75 gulden. Een voorstel van den heer Kooy om dit hooger te bepalen, werd na toelichting door den voorzitter ingetrokken. Als leden van de plaatselijke schoolcom- missie werd en herkozen de heeren H. Reek en P Beemsterboer. Goedgevonden werd de geldleening groot f 11000 voor de straat te converteeren teger, een andere leening tegen 4s/» pet., wat een besparing van 3/4 pet. heeft. B. en W. kre- gen tevens machtiging andere leenigingen te converteeren, ais daarvoor een geschikte ge legenheid gevonden wordt. Als lid van het armbestuur werd met alge- meene stemmen de heer A. de Geus herko zen. Deze wenschte de benoeming in beraad te houden. Bij de rondvraag deelde de voorzitter me de, oat het doen ineen smelten van de beide lichtbedrijven practisch onmogelijk is, doch dat in de gemtenschappelijke regeling voor- komt dat ae bedriiven bij een eventutel tekort e.kaar kunnen dekken. De heer Kooij wees er op, dat de organisa- tie van de brandweer niet in oitie bleek te zijn. Er is te kort manschappen en de sleutels zijn op de verkeerde plaats, wat bij den brand te Zuidscharwoude veel moeielijkheden gege- ven heeft. Aan een toeval is het te wijten, dat de spuit geen 20 minuten later kwam, alleen omdajt het moeilijk was een sleutel te bemachtigen. B. en W. zullen met de opmerking reke ning houden. Daarna sluiting der vergadering. UIT OUDE NIEDORP. Dinsdagavond hield „Nut en Genoegen" al- hier in't lokaal van den heer Balk de tweede tevens laatste bijeenkomst in dit seizoen. De ze bijeenkomst werd geopend met een harte- lijk welkom door den voorzitter, den heer F. Woutman, die er zijn vreugde over uit- sprak, dat de opkomst zoo groot was. De burgemeester had op zich genomen de le zing te houden. Deze had hiervoor twee stukjes gekozen. Het eerste was een ernstig stukje, getiteld: „Wat Moeder deed" en het tweede humor: „Cntiek door Barbarossa". Deze stukken vielen, evenals de vele bijdra- gen die door verschillende dames en heeren (de dames bleven dezen avond lang niet ach- ter). ten beste werden gegeven, zeer in den smaak. Verder werden wij vergast op een tooneelstukje: „Terug van dc Congo", weik stukje heel aardig werd opgevoerd, het was soms een ongedaarlijk gelach. De woorden van dank, die de voorzitter bij het sluiten bracht, aan hen, die den avond zoo gezellig hadden gemaakt, waren wel verdiend. UIT EGMOND-BINNEN. In verband met de toenemende activiteit van het R.-K. schoolbestuur en de jongste raadsvergadering had er een bijeenkomst plaats van ouders en belangstellenden in het lot der openbare school op Egmondbinnen onder voorzitterschap van den heer Blokker. Na een kort openingswoord, waarin gewezen werd op den ernst van den toestand en het feit, dat verschillende berichten in de couran- ten het noodig maakten met elkander de juiste plaats te bepalen, waarop men zich thans in de schoplbeweging bevond, gaf de voorzitter het woord aan den heer Bos- schaart, die steeds voor zooveel het in zijn vermogen was, de menschen, die hem in hun nood hadden opgezocht, met raad en daad had bijgestaan, en aan wien het grootendeels te danken was, dat het standpunt der ouders en hun bezwaren steeds meer erkenning had den gevonden. De heer Bosschaart herinnerde aan het- geen in het afgeloopen jaar alzoo gebeurd was en bij den geweldigen tegenstand, die men ondervonden had, vergeleken, reden gaf om tevreden te zijn. Niettemin bleef de toe- stand nog steeds ernstig en diende de uiterste waakzaamheid betracht te worden. Nog altijd wordt de openbare school met opheffing be- dreigd en al strijdt men voor een rechtvaar- dige zaak en al is het standpunt, dat men daarbij inneemt volkomen zuiver, het doel is nog niet bereikt, al mag men nog het geluk hebben er voor te kunnen strijden. Doch wat er ook gebeuren mag, de ouders en belang stellenden moeten, eenmaal op dezen strijd terugziende, met een gerust hart het oordeel van hun kinderen en kindskinderen kunnen afwachten met de zekerheid, dat tot het uiter ste toe gedaan is, wat gedaan kon worden. Spr. gaf hierna een uitvoerige uiteenzet ting van den stand van zaken en eindigde met te verklaren, dat de Fgmond-binner ou ders zich echter van al die verwarring niets behoefden aan te trekken. Zij hadden er geen schuld aan, zij waren met den ouden toestand tevreden en alle onaangenaamheden in de ge meente komen op rekening van degenen, die den geesel van den schoolstrijd in de gemeente gebracht hebben. Het was alleen zaak te mid den van dat alles het hoofd niet te verliezen en nuchter den juisten weg te volgen. Uit enkele opmerkingen in de vergadering bleek dat er een duidelijker beeld van den toestand gevormd was, waarna de heer B werd verzocht, in de lijn der bespreking voort te werken in het belang het behoud der open- bare school. Deze wilde gaarne zijn best doen en ver- klaarde ook, later zijn Egmondbinner vrien- den, ook al mochten zij andere wegen kiezen, van dienst te willen zijn, zonder zich als der de tusschen hen en hunne kinderen te willen plaatsen. Met een woord van dank aan den heer B en de beste wenschen voor de toekomst sloot de heer Blokker de bijeenkomst. lngezonden stukken. (Buiten verantwuo:deLijkheid van de Re- daclic. De opname in deze rubriek bewijsi geenszins dat ae 'edaciit er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur! Aan het slot van het verslag van de lezing over de Karakorum merkt Uw verslaggever op, dat na afloop der lezing het comite zich met den heer Visser vereenigde in een der ka- mers van het Staahuis, waar zij door de ver ordening op het vroege siuitingsuur niet ge- plaagd Konden warden. Deze toevoeging kan bedoeid zijn of a.s poging tot geestigheid of als insinuatie. In beide gevallen is zij volko men misplaatst en Uwe Redactie onwaardig. Immers een geestigheid moet niet kwetsen en doet zij dat wel, dan is het neerschrijven of uitsprexen ervan een fout, terwijl een insinu atie onder alle omstandigheden kwetsend is. KwetleL nu doet de bedoelde toevoeging ze- ker, want zij heeft de.beaoeling om in minde- re of meerdere mate te laken de handeiwij- ze van sommige ingezetenen, die eenerzijds zich tegen de vaststelling van een later siui tingsuur verzetteii, doch anderzijds, zoodra zij last van een vroeg siuitingsuur zouden ondervinden, op shnksche wijze middelen zoe- ken om aien last te ontgaan. Deze voorstel- lir.g van zaken is een grove misleiding. Im mers het moet Uwen verslaggever bekend zijin, dat iedere zaal- of koffiehuishouder ver- lating van het siuitingsuur tot twaalf, ja een of twee uur, kan krijgen, zoodra hij aantoont, dat zijn verzoek daartoe op een bijzonderen grond is gebaseerd. En zeker zal in heel veel gevallen de reden minder gewichtig zijn dan zij dat was in dit geval, waarin- het be- trof de ontvargst van een man, als den heer Visser, die op grond van zijn verdiensten niet alleen in ons land, maar ook in het buiten- land met eerbewijzen wordt overladen. Het co mite had dus zeer gemakkelijk een later siui tingsuur kunnen krijgen en had derhalve overal elders terecht gekund. Reeds hierom is het duidelijk, dat een andere reden er toe heeft geleid om den heer Visser niet elders, doch ten Stadhuize te ontvangen Welke die reden is geweest? Het komt mij voor, dat vrij- wel alien, die de lezing van den heer Visser hebben aangehoord, begrijpen zullen, dat een burgerij, die een dusdanig man binnen zijn veste heeft, het zich tot een eer moet rekenen om hem zoo luisterrijk mogelijk te ontvangen. En wanneer dan het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, eenerzijds, naar ik vermoed, beseffendi, dat de gemoederen lichter in be- weging worden gebracht door b.v. de ver- richtingen van een Alkmaarsch voetbalelftal, dat een kampicenschap behaald heeft, dan door die van den Nederlander, die de Kara korum exploreerde, en daarom niet tot een officieele ontvangst besluitend, doch ander zijds begrijpend, dat alle medewerking tot een zoo waardig mogelijke ontvangst moet worden verleend, de vertrekken van het Stadhuis desgevraagd ter beschikking stelt, dan wordt een dergelijke medewerking dank- baar aanvaard, niet om den last van het vroege siuitingsuur te ontgaan, maar om den dapperen en enefgieken medeburger door middel van een bijzondere ontvangst te too- nen, hoezeer zijn bijzondere verdiensten worden geapprecieerd. Dit, Mijnheer de Redacteur, had ook Uw verslaggever moeten begrijpen en wanneer voldoende begrip daarvoor ontbroken heck, dan geeft hem dit nog niet het recht om te insinueeren of, indien insinueeren niet in zijn bedoeling lag, misplaatste geestigheden, al- thans pogingen daartoe, te debiteeren. U dankend voor de plaatsing dezer rege- len, verblijf ik, hoogachtend, C. J. DE LANGE. (Onze opmerking is allerminst als een in sinuatie bedoeid geweest. Wij wilden slechts laten uitkomen hoe dwaas, in een stad als Alkmaar, die zoo graag mee doet met de za ken die in de groote steden de aandacht trek» ken, het vroege siuitingsuur is. Met zijn 11- uur-sluiting staat Alkmaar bij menig boeren- dorp ten achter. Juist een lezing als die van den heer Visser, die over half elf eindigde, dient bij de raadsleden-tegenstanders van de verlenging van het siuitingsuur het begrip bij te brengen, dat ook anderen dan comite- leden, zonder dat daarvoor een speciale toe- stemming gevraagd moet worden, na afloop van een dergelijke lezing nog wel wat gezel lig bijeen willen blijven. Wij juichen het streven, om ook in het huldigen van verdienstelijke Nederlanders Alkmaar een plaats te doen innemen, ten zeerste toe en wenschen in waardeering voor de expeditie van den heer Visser bij den inzender niet onder te doen. Wij zijn zelfs overtuigd, dat die waardeering bij de bur gerij evenzeer aanwezig is als bij het co mite en onderschrijven dan ook geenszins de veronderstelling van het Dagelijksch Be stuur, dat de gemoederen wel voor een Alk maarsch voetbalelftal en niet voor den Ne derlander, die de Karakorum exploreerde, in beweging zouden zijn te brengen. Wij zijn zelfs van meening, dat een officieele huldiging namens de burgerij beter daar op zijn plaats is waar de burgerij er deel aan kan hebben. Groote Nederlanders behooren het geheele volk toe en juist de comite's die zich zelve formeeren en de huldiging iso- leeren, staan ,de volkshulde in den weg en hebben dan allerminst het recht te doen alsof alleen zij waardeering voor beschavingsar- beid hebben. VERSLAGGEVER). TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Februari. Mede^edeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.7 te Biarritz. Laagste barometerstand 731.8 te Thors- havn. Verwachting (van den avond van 18 Fe bruari tot den avond van 19 Februari): Matige tot krachtige westelijken tot zuid. westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrok- ken met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, iets zachter in het noorden, ove- rigens zelfde temperatuur. MnrkthericMpn HOORN, 18 Febr. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt. 9 stapels kleine fabriekskaas 49; 1 stapel kleine boerenkaas 46; totaal 1Q, stapels, wegende 7717 kilo. Handel goed. AMSTERDAMSCHE AARD- APPELENMARKT. AMSTERDAM, 18 Febr. Zeeuwsche bon- ten 4 tot 4,40, Zeeuwsche blauwen 3,75 tot J 4,15, Zeeuwsche eigenheimers 3,30 tot 3,60, Blauwe eigenheimers 2,75 tot 3,25, Flakkeesche eigenheimers 3,50 tot 3,75, Drentsche eigenheimers 2,50 tot 3, Red Star 2,90 tot 3.10, Bravo's 275 tot 3. Aanvoer 3 ladingen (2475 H.L.) IStatlSHieHWs LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 5.46 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. DE AANRIJDING OP DE MIENT. In het berichtje over de aanrijding op de Mient, in ons nummer van gisteren stond vermeld dat het slachtoffer binnengebracht is bij de „Extreme Radio Fotografie", Dit moet natuurlijk zijn bij de „The Perfect Foto" Maar lieve kind, pas tocb op. De baby valt er nog uitl 0, dat Is nfets meneer, 't Is de onze niet H(J is van de juifrouw. hiernaast, (Easaing Shojr) LA7

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2