mi Hebt Gi) rheumatiekt Lifdt Gif aan ficht? Aspirin-tablemen©^ In orlgineele vrrpakktng met den oranjen band. Messeer dan nog met Spirosal-opIossingj>©iaye4,'' het eenlge w r II m I d d e I. dat dlep in de huid dringl. en GIJ wkrljgt oogenhllkkelilk verzadi- tlng van ai uwe pffnen Want Aspirin en Splrojal Generen U gehrei en all ter inzage zal word< n neergelegd en de Raad de volgende vergadering daarop even tual aanmerking.n zal naar voren brengen. Op het adres van het gemeentebestuur van Middelie zal adhaesie betuigd worden. Uit het rapport van de schoolcommissie bleek, dat in 1925 geen enkel onwettig ver- zuim geconstateerd is. Van de oudercommissie was een verzoek ingekomen tot oprichting van een frobel- school. B. en W. stelden voor om het adres vcor kennisgeving aan te nemen, terwijl de vcor zittcr bovendien als zijn meening te ken nen gaf, dat dit niet tot de taak van de oudercom- misise behoort. Dc heer du Burck was het daarmee niet eens en de heer Zeeman maakte het w:inig uit vanwaar het adres lewam. Beiden waren voor een frobeischool. De heeren Kramer en Groen gevoelden er eveneens veel voor, doch waren van oordcel, dat een zoodanige instelling door de ouders in het leven meet worden geroepen, waama steun aan de gemeente te vragen is. Als het van gemeentewege wordt ingericht, brengi dit ook de konsequentie mee, dat het frobel- onderwijs aan de katholieke school betga'd moet worden, waardoor de kosten voor de gemeente te hoog worden. Ten slotte werd het adres van de ouder commissie met 4 tegen 3 stemmen voor ken nisgeving aangenomen. Het voorstel van de gascommissie om het personeel dat in 1913 niet tot de pensioen- regeling wenschte toe te treden, alsnog gele genheid te geven en van hen een vierde van de inkoopsom terug te vorderen, werd na diverse besprekingen aangenomen. Al'.een de heeren Zeeman en du Burck waren er voor om het niet terug te vor deren De verschillende strafverordeningen wer- den opnieuw vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat de ophef- ling van het Broekerspoortje niet langer te gen te gaan is, doordat Alkmaar niet voor hoogere garantie gevcelde en van de maat- schappij weinig of geen medewerking te ver- wacnten is. Door het bedanken van den heer Berkhout als lid van den Raad moet de benoeming plaats hebben van een plaatsvervangend lid van de gascomimssie. Een aantal stemmingen hiervoor hadden plaats, doch er werd geen resultaat bereikt. De voorzitter sprak van een publieke ver- makelijkheid ten Raadhuize en ried den leden aan een beetje meer respect voor zichzelf te hebben. Het werd nog eens geprobeerd, doch even- min met resultaat, waarna de voorzitter de stemming uitstelde tot de volgende vergade ring. De leden kunnen dan eens inzage ne men van de verordening op publieke verma- kelijkheden en zullen dan misschien wat em- stiger zijn geworden. Ook de volgende punten van de agenda werden tot de volgende vergadering uitge- steld. Bij de rondvraag vroeg de heer Dijkhuizen of de woorden van den heer Kramer, in de vorige vergadering, op hem en den heer du Burck van toepassing zijn. als zouden zij als voorstemmers van het crediet een actie tegen het geven van feest geleid hebben. De heer Dijkhuizen deelde mede, dat hem een zoodanige actie alleen uit de couranten bekend was. De voorzitter verzocht den heer Kramer da-rop geen antwoord te geven. De heer Diikhuizen vroeg verder of de lee- ningen van de lichtbedrijven al geconfer- tcerd zijn. De voorzitter deelde mede, dat dit de voile aandacht van het bestuur heeft. De heer Kramer wi'.de toch even op de woorden van den heer Dijkhuizen ingaan en wees er op. dat hij den heer Dijkhuizen be- doeld kan hebben, omdat hij toch geen k:n- deren heeft Hij weet bovendien zeer goed dat hij niet bedoe'd is, omdat hij weet door wien de actie geleid is. De heer Zeeman vroeg of de goedkeuring Ingekomen was on het besluit tct verkoop van het stukje grond bij de brug, wat door den voorzitter bevestigend beantwoord werd. De heer Zeeman be«prak verder de wen- Bchelijkheid van verbod om aan soeciale per- sonen het schenken van speciale dranken te verbieden, waarop de voorzitter mededeelde, dat dit in de praciijk wel eens voorkomt. De heer Zeeman besprak daama den wo- ningtoestand in de gemeente en wees er op, dat er een to'aal gebrek aan wt lingen is. dat er woningen ziin die noodzrkeliik afge- keurd zouden moeten worden en dat zelfs afgekeurde wrningen nog steeds bewoond blijven. Spreker zou gaame een commissie aan het werk zien om de woningtoestanden in de gemeente eens op te nemen. De voorzitter ho*>pte de volgende vergade ring antwoord te geven. Hierna sluiting der vergadering. UIT HEERHUGOWAARD. Bij de op 15 dezer gehouacn tweede inven- tarisatie der stapelproducten in het gebied 1 der tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven" is I gebleken, dat er van de op 15 Dec. j.l. aan- wezige voorraad reeds tamelijk wat opge- j ruimd is. Bedroeg het totaal teen ongeveer 320 wagons, dit is thans nog ongeveer 136 wagons, n.l. 622250 K G. roode kool, 414500 K.U. gele, 310660 K G. Deensche wilte, 3900 KG. uien en 9000 K G peen Bij Kon. besluit van 11 dezer is aan de gemeente Heer-Hugowaard een voorschot tot een maximum van f 3150, ter verslrek- king aan de vereeniging, in die gemeente uit- sluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onro.rend goed door land- arbeiders, ter uibbetaling van het door een lanaarteider benoodigd bedrag voor de ver- krijging van een plaatsje. UIT HOORN. De Tumbond Westfriesiard heeft zijn algemeene vergadering gehouden in cafe Scpar onder leiding van den heer Kommer. Met voldocning werd gewezen op de gehou den bondsuitvoerirg en den athletiekdag te Abbekerk en Wijdenes. Biijkens de rekening en verantwoording bedroegen de inkomsten over 't afgeloopen jaar 756.70; de uitgaven 781 11; zoodat het nadee.ig saido 24 41 bedraagt De be- grooting voor '26 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 500. Tot bestuurs- ieden werden herkozen de heeren J Kommer, W. Sijp en L Boot; tot leden der technische commissie de heeren J Boot, C J Kreuger en A. Kamp. Als commissaris van het ma teriaal werd benoemd de heer C. Butter te Hauwert. Besloten werd om op 5 April a s te Berk hout een zaalwedstrijd te houden, waarvoor verschillende prijzen beschikbaar worden ge steld. Het gymrastiekfeest zal dit jaar worden gehouden te Aartswoud Voorts werd bes'oten vanwege den Bond in Juli te Andijk een zwemfeest te organiste- ren. Gediscuseerd werd over contributiever- hooging, men besloot echter hiertoe niet over te gaan doch het tekort om te slaan. Door den heer Spaander, penningmeester van het Gewest Noordholland van het Kon Ned. Gymnastiekverbond, werd een voor' dracht gehouden over de aansluitinp bij het K. N. G. V Besloten werd deze zaak in de naiaarsvergadering opnieuw aan de orde te stellen. UIT SPANBROEK. Gister vergaderde het, bestuur der afdee- ling Opmeer en Omstreken van de Holland- sche Maatschappij van Landbcuw ten onzent, ten einde de plannen te bespreken d.e, bij uit voering, aan de jaarlijksche tentoonstelling, in Opmeer te houden. dat sucees zuPen ver- zekeren, waardoor wij verwend en waaraan wij langzamerhand te veel gewend zijn ge worden. Bij de bespreking bleek al spoedig dat het gemakkelijker is iets hoogs te bereiken dan zich op dat lage standpunt te blijven handha- ven. Daarom te gelukkiger, lat het er nu ook weer niet slecht voor staat Gedachtig aan boerenbruiloft en openlucht- spel wilde men frachten in die mooie lijn voort te gaan en besloot men een ringrijderij te houden naar den ouden trant, in de eigen- aardige costumes den verschillenden tijden eigen en in of met voertuigen met bespanning der paarden daarmede in overeenstemming Behalve de gewone tentoonstellingskosten werd een extra bedrag van 200 beschikbaar gesteld tot aankoop van prijzen, den winnaars van zoo'n wedsirijd waardig, wat men na- tuurlijk deed in't stell.'ge vertrouwen, dat de West-Friezen ook ditmaal de eer van hun gewest hoog zullen weten te houden. Het Hisiorisch Genootschap „Oud West Friesland" loofde al vast een keurmedail'.e uit voor het mooiste en echtste damescos tuum uit vroeger tijd. Voorwaarden en eischen waaraan men heeft te voldoen zullen tijdig bij advertentie in dit blad worden vermeld terwijl belang stellenden door kennisneming van de plannen zich tijdig kunnen voorbereiden ter berei- king er van. kerken te Tuitjenhorn en Waarland was aan het Huisvcstiugscomite iceds ongeveer 500 afgedragen. Bovencien zijn door de gezamenlijke bou- wers van Harenkarspel nog 15000 K.g. groenle beschikbaar gesteld voor het goede doel. 25 JARIG BESTAAN VAN DE TUINBOUWVEREENIGING TE SCHOORL. Het gedenken van het 25-jarig bestaan der plaalsclijke vereeniging op 5 December 1925 moest indertijd om verschillende redenen worden uitgesteld, tot het nu toch Dinsdag- avond zou plaats hhbben. Gedurende den avond vulde een groole schare beiangstellenden het nieuwe ruime gebouw, dat met zijn groen en bloemen en aardige rangschikking van stcelen en tafels cen gezellig interieur vormde. Het was te ongeveer 8 uur dat de voorzit ter, de heer Wognum, het tooneel betrad. Wat een vooruitgang voor Schoorl, zoo'n mooie zaal en wat een ondernemingsdurf. Intusschen, den ondernemer, den heer Schuijt, geluk er mee, zoo zeide hij. Hierna deelde de voorzitter mede hoe 't gedenken van dezen dag de gemoederen van net bestuur reeds lang had gaande gehou den. Geldzorgen leverden voor het geven van een feest moeilijkheden, doch ten slotte had de wil den weg gewezen; zooveel be- langsteliing had spreker echter niet ver- wacht. Hij was daar zeer dankbaar voor en heette alien hartelijk welkom, in de eerste plaats den burgemeester en diens echtgc- noote. Spreker hoopte, namens het bestuur, dat de aanwez.gen zich recht zouden amuseeren en dat dit feest goed zou slagen. Nadat koffie, thee en koek was rondge- diend door hulpvaardige jonge dames, werd een speciaal voor dit feest gedicht feestiicd door alien gezongen. E>e stemming was er. Hierna gaf de voorzitter een zeer lang re laas ten baste van het wei en wee der ver eeniging gedurende 25 jaren. Slechts enkele dingen stippen we hieruit aan: Hoe in het jaar 1900 Schoorl armelijk was, daar de pro- duden zeer weinig geld opbrachten. Hoe enkeie mannen er toen op uit bleken om ver- andering in dezen toestand te brengen en hoe door hun toedoen de vereeniging op den 5en December werd opgericht. Reeds de eerste ja ren werkten bevredigend. De prijzen der producten waren niet hoog, doch ook de kost- prijzen waren laag. Zoo hoorden we, dat de vracht van de groenten toen 18 cents per 100 kilo bedroeg, terwijl deze thans 1 is. In de eerste jaren werd uitsluitend voor de conservenfabriek „Kenr.emerland" geteeld. In latere jaren werd een markt opgericht, welke later in een afslag werd omgezet. Het telen op contract en ook het plaatselijk marktwezen was niet de ware weg. Eerst toen de Alkmaarsche Exportveiling werd opgericht was het vraagstuk van den afzet meer voldoende opgeiost. We zien dat er steeds nieuwe cultures bijkomen; zoo werd o. a. in 1909 vcor het eerst met het product van O. I. kers gecontracteerd en langzamer hand bleek, dat het telen van dit artikel over de vereeniging zulk een vertrouwen gaf en zu'.ke voordeelen boven teelt op eigen gele- genheid, dat waar ergens, dan hier toch wel kan worden gesproken van „eendracht maakt macht". In 1914 zagen we reeds 14 hectaren van dit artikel verbouwd en in 1925 kreeg onze vereeniging de hoogste prijzen. In 1919 had de vereeniging reeds een om- zet van 32825,89K. Bevordering van glascultuur stond de ver eeniging voor. Langzaam wint men in deze veld. De cultures moeten nog veel vooruit; Schcorl moet nog veel meer een tuinbouw- streek worden. Spreker eindigde met den wensch dat na 25 jaren er nog velen van he- den over zullen zijn, om dan te kunnen ge- tuigen van het welslagen van het feest van heden. Hierna verkreeg de burgemeester het het volgende: Wanneer we zoo in alles merken hoe goed uwe vereeniging werkt, dan achten mijne vrouw en ik 't een groot voorrecht om op dezen avond u een tastbaar bewijs van onze waardeering in uw werk wel te mogen over- handigen. Ziehier een zilveren medaille. Aan de eene zijde vertoont ze de ambiemen van den tuinbouw, aan de andere zijde zijn de jaartallen van uw bestaan gegrift: 1900 1925. Wil dien voor uw bestuur aanvaarden En wanneer eenmaal het oogenb'.ik is aange- broken, dat u hem in andere handen zult moeten overgeven, eenmaal toch moeten wij alien ons werk aan jongeren geven, dan spreek ik den wensch uit, dat gezegd zal worden: Met Wt^jnum is de vereeniging groot geworden, hij is een goed werker ge- weest. Wil deze medaille aanvaarden, mijn- heer de voorzitter, en daarbij onzen hartelii- ken gelukwensch. We wenschen de vereeni ging in de komende jaren veel succes. Getroffen door deze hartelijke belangstei ling, dankte de voorzitter den spreker. Nog werden mededeelingen gedaan van en kele felicitaties en telegrammen, waarna her meest cfficieeie gedeelte gepasseerd was. Na een gul onthaal op wijn en koek, gingen de dilettanten aan het vi?rk. En die waren er op alelrlei gebied. Zang, muziek en voordracht Eerstens sprak de heer Nic. Schuijt een ze gewensch uit, door zijn moeder gedicht en gegeven namens de familie Schuijt. Om nu verder alles op zichzelve op te noe men, zou te ver voeren. Doch er is gelachen om veel. Om Jochum Pezel in zijn plat Mecklenburgsch dialect, om de diverse oude vrijsters, om den tamboer enz. enz. Ieder deed werk naar krachten en droeg bij om den avend te doen slagen En die is geslaagd La at in den nacht hoorden we de groote ,:Daag" bus van Glas en de Jong nog brom men om de feestvierenden huisioe te bren gen. Tot dat late nachtelijk uur we ver- moeden dat het zoo een uur of drie was hadden we steeds afwisselend genoegen op't tooneel te aanschouwen. De Tuinbouwvereeniging kan met ware voldcening terugzien op dit feest en wanneer onze tuinders hun moeizaam werk wedeT zulien aanvangen, denken ze daaronder be- paald nog vaak terug aan dit gezellig sa- menzijn als een mijlpaal in hun tuindersle- ven. Omenjrri nienws UIT WARMENHUIZEN. De collecte voor den watersnood heeft in deze gemeente opgebracht 1041,05, het- geen met het bedrag wat in de R. K. kerk is gecoiiecteerd te zamen een bedrag vormt van 1391.05. Dit mag zeer zeker eeD schitterend resultaat worden genoemd. Over de maand Januari is aan de vei ling alhier aangevoerd 2020485 Kg. roode kool, 356175 Kg. gele kool, 908160 Kg. Deen sche witte kool, 16600 Kg. peen en 4888c Kg. uien. De omzet b.r? oeg in Januari 1926 165.417.22 tegen f 130.481.37 in Januari 1925. Tot voorzitter der commissie tot wering van schoolverzuim te Warmenhuizen, Schoorldam en Krabbendam zijn resp. be noemd de heeren K. Molenaar. K. Dekker en J. Turkstra, en tot secretaris de heeren T. Donia, H. E. Dijken en J. Paarlberg. HENSBROEK. (Januari). Getrouwd. Theodoras Cornelis Bibo, te Oudorp, en Maartje Appeiman, alhier. G e b o r e n Johannes, z. van Cornelis Pronk en Margaretha Hillegonda Appel- man. Overleden: Cornelia Schipper, 53 jaar. Jacob de Haan, 59 jaar, echtgen. van TrijnFe Jonker. Bouwina Gerardina Beukema 68 jaar. wed. van Klaas Evers. Johannes Prcnk, 2 dagen. Trijntje Dekker, 59 jaar, wed. van Dirk Konijn. Dirk Lecuwerik, 48 jaar, echtgen. van Cornelisje Duin. UIT KOEDIJK. Bij de op 16 Februari gehouden kooltel- ling door de Tuinbouwvereeniging „De West" waren in de bergplaatsen nog aanwe- zig 20 wagens roode, 46 wagons gele. 51 wagons witte kool en 2% wagons uien; de wagons gerekend op 10.000 Kg. UIT DIRKSHORN. De collecte voor de slachtoffers van den watersnood heeft in de gemeente Haren karspel opgebracht de ram van 804 80. Ais opbrengst van de collecte in de R.-K. woord. Al spoedig merkte ik bij ons binnenkomen, aldus spr., de prettige stemming die hier heerschte. Dit kon ook wel niet anders, want het is hier dubbel feest, daar ook dit mooie nieuwe gebouw thans in gebruik wordt ge- nomen. Ik gewaag met waardeering van den ondememingsgeest van den heer Schuijt, die met de goede hulp van architect en aannemei deze gelegenheid heeft gesticht. Ik hoop, dat de heer Schuijt, als ervaren kastelein, goede resultaten moge zien van deze grootsche on- derneming. En dan, mijnheer de voorzitter, ontvangt u wel onze hartelijke gelukwenschen met het jubileum van de vereeniging. Met zeer veel belangstelling heb ik de feiten uit uw 25- jarig overzicht aangehoord en de namen van alien die meewerkten tot den bloei der ver eeniging. Een naam echter hebt u vergeten. Dit kon ook wel niet anders, want dit was u zelve. Sta me toe, dat ik dien naam thans nocm. U als voorzitter en ziel der vereeni ging zeg ik in de allereerste plaats dank voor alles wat u deed, al wil ik daarmede natuur- lijk niet zeggen dat ook de overige bestuurs- leden geen aandeel in het succes hebben ge had. D echter heeft zeer veel gepresteerd, met u is de vereeniging gegaan in een tijd- perk van bloei. In uw versiag gewaagde u van tuinbouw- cursussen. Ik hecht aan die cursusscn groo- te waarde. Laat ons de jongeren onder ons ontwikkeien, hieruit zal voortvloeieuhet verbeteren van de inkomsten van het bedrijf. Laat vooral zulke cursussen steeds op uw programma staan. Met de tocname van het zielenaantal overal, met de steeds toenemen- de concurrentie in de wereld is het goed als onze jengens vooral, wetenshappelijk onder- legd, klaar staan om de cultures intensief uit te voeren. Ook sprak u van den bouw van warenhui- zen, mijnheer de voorzitter. Laat ook op dit gebied uwe gedachten eens verder gaan. Waarom zal het succes der warenhuizen in het Westland wel mogelijk zijn en hier in Schoorl niet? Zeker, er is geld voor noodig. In de critieke jaren voor den tuinbouw echter wilde men de provicia'.e garantie op uw cre diet niet. Dit was te waardeeren, doch voor de credieten, noodig voor glascultuur, raad ik toch aan om den gebruikelijken weg te volgen, hier in Schoorl bekend genoeg Het zou kunnen beteekenen een grooteren bloei voor deze streek. En nu nog tot slot, mijnheer de voorzitter, DE ZILVEREN BRUILOFT VAN DE KONINGIN EN DEN PRINS. Gister hebben de Konimgin en de Prins in audienties gelegenheid gegeven aan hen, die zulks aangevraagd hadden, om geschenken aan te bieden. Hedenmiddag zal de tweede reeks dezer audienties gehouden worden. Om 11 uur gisterochtend werd ontvan gen luitenant-generaai Muller Massis, com mandant van het veldlegT, met een deputa- tie van 15 officieren, ter aanbieding van het geschenk van de officieren van het Neder- iandsche leger, een schilderij door Hoynck van Papendrecht geschilderd. De hem vergezellende officieren waren: de chef van den generalen staf, de inspecteurs en hoofden van alle korpsen en dienstvakken, benevens de oudste divisie-commandant en de oudste reserve-officier van het leger, ter wijl als secretaris-penningmeester aanwezig was kapitein van den generalen staf Ten Kiooster. Het schilderij is groot 130 bij 85 c.M. en stelt voor een overtocht over den Gelder- schen IJsel in het begin van de mobilisatie Op den achtergrond ziet men een torentje in een ooschiiik verschie+ en uit het geboomte komt de colonne, die over de geslagen brug trekt. Op den voorgrond zijn in een iosse groeo bijeengebracht 'n aantal militairen van verschillende rangen; er is naar gestreefd. in I die groep zooveel moge'ijk de waoenen en dienstvakken van het leger bijeen te brengen Het stuk is gevat in een breede, gouden liist rp de onderzijie waarvan een koperen piaat is aapgebrach1 -Ttpf de korte opdracht van het gtschenk aan de Koningin en den Prins Luitenant-generaai Muller Massis heeft bij de a-anbieding tot de Koningin en den Prins een toespraak gericht. Daama werd ontvangen luftenant-kolonel Van Overeem. van den generalen staf van het Nederlandsch-Indische leger, die namens de officieren van het leger in Nederl -Indie aan- bood een album met foto's bptreffende het Nederl -Indische leger. benevens f 350 voor het watersnoodcomite. Hierna werd, te half-twaalf, audientie ver- leend aan de nationale landstormcommissie, vertegenwoordigd door luitenant-kolonel op non-activiteit L F. D tymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer; mr dr. L. N Dec kers, lid der Tweede Kamer; generaal ma- joor G. W. Fris, inspecteur van den vrijwil- ligen landstorm; mr A. Ridder van Rap- pard, J. R. Snoeck Henkemans, leden der Tweede Kamer, een reserve-luitenant der veldartiJlerie G. F. Boulogne. Een geschenk, bestaanae uit een porcelei- nen gedenktegel. werd aangeboden bij monde van overste Duymaer van Twist. Hierna had de ontvangst plaats van een depufatie, bestaande uit 6 personen, met mr. Tetrode als voorzitter en den heer Vattier Kraane als secretaris, ter aanbieding aan de Koningin en len Prins van een schilderij van Breitner, voorstellende het Damrak te Am sterdam, benevens van een daarbij behoorend album op kussen. Om kwart na een werden aan de Koningin en den Prins door den heer Van der Meulen, oud-directeur van onderwijs en eerediensf in Nederlandsch-Indie, aangeboden een schilde rij en vier etsen van Bauer, als huldeblijk der ingezetenen van Nederiandsch-Indie. Ten slotte kwam, om half een, een deputa- tatie uit den Volksraad van Nederl.-Indie. be staande uit mr. Koningsbergen, oud-voor- zitter; mr. Fruin, lid, en mr. Galestein, oud- lid van dien Raad, aan het Koninklijk echt- paar aanbieden een adres van gelukwensch van den VoTksraad. De heer Koningsberger hield tot de Ko ningin en den Pirns een toespraak, waarin hij zeide, dat de Volksraad van Nederlandsch Indie het op zeer hoogen prijs stHt. dat een afvaardiging in de gelegenheid wordt ge- in- en uitwendige, zoowel bloedtnde ais blinde aambeien worden spoedig en zeker go nezen door de Aambe;enzalf van Apolhektr BOOM (naam wettig gc-deponeerd). Het jeuken bedaart spoedig Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkeis a 0.90 per potje. steld, zijn eerbiedige gelukwenschen te mo gen aanbieden met het zilveren huwelijks- feest. GEEN POKKEN. Thans is vastgesteld, zegt de N. R. Ct., dat de temperaiuurverhooging welke was waaigenomtn bij twee verpieegsters, die den ZuiQ-Atrikaar.sclien student Daniel de Wet, oniangs in het gemeente-ziekenhuis in Den naag aan de pokken overleden, hadden ver- pieegd, en die toen ter observatie naar een uaras waren uvergebrachtniet het gevolg is van besmetting bij de verplegu g opgeloopen, Qoch uit een g -wone lichamelijke ongesteld- hetd voorkomt. GEKNOEI BIJ DE UITBETALING VAN CtLiM PMJ& uit ttN LOIEKIJ. De N. R. Ct. schrijft: iNaar aanieiunig van het bericht onder bo- vensiiiand'noota woiot nadtr gemeld: lo. oat het bewusie tot met uoor Lotisico was ungtgeven, maar door de N.V. Verzeke- iingiuaaiouiappij z.uid-tioaaj.d te 's-Giaven- nagc, die geen uoentermaatschappij is van lous.co oi met deze in eemge anoere zakeluke leiatie staat; 2o oat niemand van de directie van Lo tisico dvn heer v. b. v. d. H naar een hoofd- agem aan de Prinsegracht heeft verwezen, oaar de vergissing van dien heer ten aanzien van de heinomst van het iot zoo kiaarbltjke- ujK was, oat reeds een employe van de kas van tersigcnoemoe maatscnappij hem er op- merkzaani op kon maken, oat mj zich aan net verkeeroe adies o- vono hem daarbij te- vtiio het jutste ojig -venoe, 3o oa i der halve gc-Ueel ten onrechte naam van Lotisico in deze kwestie is merigd de ge- POGING JOTOPLICHT1NG. Dinsoag werd een kleedingmagazija te Koticia-um opgt-beia door lemand, die vcor- gai onecteui te-zijn van en bekrnuen leer- nandel, evenseens aldaai gevestigd. Hij deci de mede, dat hij zijn Droei, die aan lager wal geraakt was ,zou sturen en voeg, oi mui de zen een nicnw costuum wi de gtven vooi zijn rekening Daar men in het kleedingmagazijn dt zi.ak met vert.ouwde, 6: men na eeni- gen tijd den leerhandelaar op. Toen bleek, dat deze van mets wist Kort daarop ver- scheen „de broer" in den winkei en hij ver zocht hem een costuum te geven Men hield hem met het passen wat aan den praat, tot dat de politie kwam, die den man meenam. Met bleek, dat men te doen had met den 44- jarigen bank werker F. J. S. Hij is wegens pogmg tot oplichting opgcsloten. EEN HOLLANDSCHE NEDERZETTING IN ZU1D AFRIKA. In de DLr.sdagavond gehouden algemeene vergadering van de afdee mg Utrecht en om streken van de Nederlandsch Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging heeft de voorzitter, de heer L. Penning, schrijver van Zuid-Afrikaansche verhalen, meegedeeld, dat enkele tientallen landbouwers uit de provincie Groningen en den Haarlemmermeerpolder het voornem n hebben, een Nederlandsche kolonie in Zuid- Afrika te vestigen. Een afgevaardigde van hen zal eerst een reis naar Zuid-Afrika doen om zich te vergewissen, of daarvoor geschikt gouverrementsgrond te krijgen is, en verder ter p'aatse nagaan de levensvatbaarheid van zoodanige nederzetting. DIEFSTAL VAN STOOM OF WARMTE. Voor het Haagsche Hof heeft in hooger be- roep terecht gestaan W. H. D., waschindus- trieel te Wasenaar, terzake dat hij zich aan diefstal subsidiair verduistering van stoom of warmte zou hebben schu'dig gemaakt. Bekl. bekende, dat hij op ae stoomleiding van de wasscherij een radiator had geplaatst, waardoor hij zijn woonkamer boven de was scherij had verwarmd. Hij beriep zich er op, dat hij vrij gas had. Bekl. is door den Haagschen politierechter veroordeeld tot 25 boete terzake van ver duistering van stoom. Hij is in hooger beroep gekomen van dit vorois, omdat hij van mee ning is, dat hij zich niet aan een strafbaar feit heeft schuidig gemaakt en de stoom niet verduisterd heeft. De president wees bekl er op, dat de stoom, door het feit, dat deze thans door de radiator ging, eenige graden warmte verloor. Bekl. gaf dit toe. Als getuigt a decharge werd gehoord de leer. J ,p- U easing, gewezen directeur der i^oninklijke Edel-metaaibedrijven. Getuige verklaarde, dat hij i.n zijn kwaliteit van di recteur van de zilverfabriek te Voorschoten, de ervaring had opgedaan, dat het bijplaat- sen van een radiator op de wijze, zooals bekl. aangaf, geen merkbaren invloed uit* oefent op het kolengebruik. De procureur-genreaal eischte bevestiging van het vonnis a quo. Mr de Clercq, advocaat te Leiden, trad als verdediger op en wees op de belangstel ling, welke voor deze zaak bestaat, vooral in juridische kringen. Pi. betoogde, dat de stoom, die bekl. door de radiator in zijn woonvertrek had geleid, weer verder ging naar daarachter liggendc lokalen, welke behoorden tot de fabriek. Er was derhalve geen sprake van verduistering van stoom. Het eenige wat vaststaaft is, dat de stoom in de fabriekslokalen eenige graden minder warmte had dan wanneer zij niet door de radiator was gegaan. Er blijft dus alleen over de vraag of warmte is gestolen PI zette uiteen, dat volgens natuurkundigen warmte is een bewegingsvorm van de moieculen. Dit kan men, naar pl.'s meennig, niet beschouwen als eenig „goid", dat vatbaar is voor weder- rechtelijke toeeigeuing. Pi. wees nog op het bekende arrest van den Hoogen Raad over diefstal van electriciteit. De Hooge R?ad heeft daarbij electriciteit wel als eenig goed beschouwd Warmte kan men toch zeker niet onder het begrip eenig „goed" brengen, zoodat bekl te dien aanzien, naar pi. concludeerde, van rechtsvervolging zal moeten worden ontslagen. Het Hof zal 24 Februari uitspraak doen. jk Aarrelt dan nlet maar gebrulkt i

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6