DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HO.!! Honderd acht en twinf teste Jaarganar 1926 J5ATERDAG 20 FEBRUAR1 Bnitenland. i Off nommci bestaat nit 3 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvc Zon- en Fecsidagen, uitgegeven. Abonneincntsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkraaar /2,—franco door /let geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en beWijsnummers 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERTENTlENi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsmfmte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HER Ms CO&I£g& 70011, Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Adminisfraffe 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. hioofdredacteur; Tj. N. ADEMA. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN ROEMENIe. Bij de tbans.gehouden verkiezingen voor de gemeenteraden fcereikten de politieke harts- tochten hun hoogtepunt, zegt de Times. Ge- meld wordt, het speciaal in Transsyevanie de oppositie-candidaten gearresteerd werden, ter- wijl die kiezers met geweld weerhouden wer den hun stemrecht uit te oefenen. Te Boeka- rest konden duizenden niet stemmen, omdat zij geen stembiljet machtig konden worden. Donderdagmorgen trok een groote menigte kiezers naar het stadhuis, onder aanvoering van verschillende leiders der oppositie en ver- langde een conferentie met den burgemeester. Toen het bleek, dat deze niet aanwefig was, werd een der aanwezige raadsleden als gijze- laar vastgehouden tot de burgemeester te voorschijn zou komen. Militairen en politie poogden met geweld den gijzelaar te bevrij- den, die ten slotte werd vrijgelateii onder be-, iofte, dat de stembiljetten iiedenmiddag zou- den worden afgeleverd. Uitgebreide maafcre- gelen zijn genomen, om morgen de orde te kunnen handhaven. DE BOEDAPESTER ZWENDEL- AFFAIRE IN HET OOSTEN- RIJKSCHE PARLEMENT. In de Donderdag, gehouden zitting van den Oostenrijkschen National en Raad is het tot beftige tooneelen gekomen, in verband met een socialistische interpellatie over onthul- lingen die door den Hongaarschen premier Bethlen voor de Hongaarsche parlementaire- commissie van onderzoek zouden zijn gedaan, welke interpellatie klaarblijkelijk tot een §boote politieke affaire in Oostenrijk zal uit- groeien. De toedracht dezer aangelegenheid is als volgt: In de jaren 1921 en 1922 is een bende val- sche' munters in Wetzelsdorf bij Gva? gear resteerd, die met medewerking van den burge meester Rintein en van andere ambtenaren een bankbiljetten-drukkerij had verkregen, waarin zij met medeweten van den .,Landes- hauptmann" valsche Cechische bankbiljetten van 500 Kronen vervaardigden onder be- scherming der Bgndsgendarmerie. In de sociaal-democratische interpellate werd gevraagd, waarom het proces tegen de gearresteerden in Oostenri-k is'gestaakt. De sociaal-democratische afgevaardigde Eisler, wees er op, dat deze onthullingen niet zijn tegengesproken. Derhalve is een poging gedaan Om Oostenrijk voor het forum der wereld op dezelfde wijze bloot te stellen, zoo- als tbans Hongarije voor heel de wereld ge- brandmerkt is als „de staat welks betrekkin- gen met andere mogendbeden zich heden nog slechts op crimineel gebied uitstrekken." De voorzitter: Ik kan een dergelijke be'eedi ging van een bevrienden nabuurstaat niet toe- laten. De sociaal-democratenRoep Horthy tot de orde! Eisler: Men zal toch nog wel mogen zeg- gen, dat Horthy een schoft is. De voorzitter: Ik roep u tot de orde. De afgevaardigde Foster: Windt U niet op ovr de moordenaars. De voorzitter: Ik betreur, dat ik geen ande re disciplinaire midde'en tot mi;n beschikking heb, dan U tot de orde te roepen. De afgevaardigde Austerlitz: Wilt U de Ooetenriiksche afgevaardigden eruit gooien en Horthy erin laten? Eisler zette hierop zi;n rede voort en ver- langde de instelling een^r parlementaire com- missie van onderzoek Dit voorstel werd door de vergadering even wel verworpen. JUWEELEN TEGEN LOCOMOTIEVEN EN LANDBOUWWERKTUIGEN. Naar uit Riga aan de ..Chicago Tribune" wordt gemeld, vorderen de onderhandelingen voor den verkoop van de Russische Kroonju- weelen aan buitenlandsche koopers, waarvan er velen zich in de Sovjet-hoofdstad bevinden op bevredi<rende .vijze. De regeering tracht voor een groot deel voor de juweelen land- bouwwerktuigen, locomotieven enz. waarvoor een dringende behoefte bestaat, in ruil te krij- gen. De waarde d'er juweelen wordt geschat op 600 millioen gulden. POGING TOT ONTVLUCHTING VAN GEVANGENEN. Een honderdtal Chineesche gedetineerden poogden te ontsnappen uit de Fransche ge- meentelijke gevangenis te Sjanghai. De poli tie was genoodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken, waardoor vijf gevangenen werden gedood en elf gewond Een politie- agent werd gekwetst. LUCHTSCHIPVERBINDINGEN VAN ENGELAND MET DE KOLONIeN. Sir Samuel Hoare heeft tijdens een lezing, die hij voor het luehtvaartgenootschap van de Cambridge Universiteit hield, medeeedeeld, dat nog gedurende het tegenwoordige bewind, twee groote luchtsehepen in dienst gestcld soud«o wasted m 4 v^biadiflgss Mawfteo steden Engeland en de verschillende groote van het Keizerrijk te onderhouden. Reeds in den komenden winter zal do lucht- lijn op Egypte en Indie geopend worden, wat een tijdsbesparing van 5 tot 8 dagen zal op- leveren. De dienst op Rangoon en Singapore zal dan weldra volgen. De luchtverbinding tusschen Londen en Australie ,Nieuw-Zeeiand en de Kaap zal uit een commercieel oogpunt buitengewoon be- langrijk worden, daar genoemde afstanden 2/3 van den tegenwoordigen tijdsduur zullen vorderen. EEN GUNSTIG GEVOLG VAN DE DROOGLEGGING. De groote invloed van het Amerikaansche drankverbod op gezondheid, economie en ze- delijkheid, is vooral in New York, Chicago en San Franscisco, die steeds in den roep ge- staan hebben van de „natsten" te zijn, goed merkbaar. Als maatstaf voor de hygienische beteekenis der drooglegging kan de verminde- ring der tuberculose gelden. Het sterftecijfer voor t. b. c. is in de stad New York van 1914 1923 tot meer dan de helft (52.5 pCt.) ge- daald. Terwijl die daling van 19141917 slechts 7.9 pCt. heeft bed'ragen, is de sterfte aan t. b. c. in het tijdvak 19191923, dus na het in werking treden van de drankver- bodswet, 38.2 pCt. verminderd. Men mag daaruit besluiten, dat een daling van 30 3 pCt. geheel op rekening van het drankverbod komt. Volgens de opgaven der Metropolian In surance Cy. is onder haar 14 millioen verze- kerden de tuberculose-sterfte van 19161921 38.3 pCt. afgenomen. De vermindering der tuberculose is slechts een der gunstige gevolgen van de droogleg ging; de uitwerking is ook op de geslachts- zickten merkbaar. Aanzienlijke verbeteringen vallen op versclriUende scciale gebieden te constateeren en bovendien neemt, volgens Ir ving Fischer, ten gevolge van het drankver bod het nationaal vermogen van Amerika jaarlijks met 5 milliard dollar toe, waarvan 2 milliard anders aan alcoholische dranken besteed werden. DE KWESTI EDER PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN. Zooals inderh'jd gemeld is zegt de N. R.ct had de Haagsche rechtbank en in hooger be- roep het gerechtshof bes'-ist, dat de lieer M. van IJ, die als verdacht wan medeplichtig te zijn, bij de Portugeesche bankbiljetten kwes- tie, aangehouden is, in an'est moeten blijven De tennijn van 30 dagen is verstreken, zoo- dat de rechtbank een nieuwe verlenging van de voorloopige hechtenis zal moeten toestaan Van de zijde cler verdediging zal hiertegen niet werden opgekomen. daar de advocaat van den heer M. van IJ de meening is toege- daan, dat eerst een rapport van schriftkundi- gen meet zijn uitgebracht, over de al dan niet valschhtid der handteekeningen welke op het contract, dat de heer M. van IJ ge bruikt heeft, voorkomen. SADOUL EEN ONWAARD1G ADVOCAAT. De tegensfanders van Sadoul geven het niet op en blijven z'ch verzetten tegen het we- dertoelaten tot de Parijsche balie van den tct het cornmunisme bekeerden ex-kapitein, die cfschoon door het gerecht vrijgesproken, in hun ocgen onwaardig is in hun midden te- rug te keeren. In een door ongeveer honderd advocaten, meerendeels cud-strijders, aan den Raad van Orde en Discipline gericht schrijven, wordt met nadruk verzocht Sadoul alsnog te royee ren. De deken der advocatenorde heeft een nieuw onderzoek geopend. MIGNON EN HELD. De onridderlijke aanleiding tot Mussolini's eenigszins eigenaardige uiteenzetting van zijn meening inzake Tirol en het Oosten- rijksch-Duitsche. aaeensluitingsprobleem, was, zooals men -weet, een rede van den Beier- schen premier Held over de onderdrukking \lan de Duitsche cultuur in het schoone Ti roolsclie bergland. De daarop volgende gedach^nwisseling Over den Brenner pas had ten gevolge, dat in menig Duitsch hart de liefde voor het land van Mussolini sterk verkoelde. Het was te verwachten, dat, al blijkt men te Berlijn de zaak ook graag nu verder maar te vergeten en te doen vergeten, de geschie- denis het in de karnavalsdagen nog wel eens zou moeten ontgelden. Zooals dan ook geschied is. We hebben, aldus het Hbld. inder tijd melding gemaakt van een streng mani fest van de Beiersche regeering, waarin zij op vaderlijke wijze de bevolking aanspoorde tot soberheid en versobering zij zelf zou het goede voorbeeid geven en op geen enkelc parlij komen, geen ehkele fuif meemaken. Edoch men kan iets nog zoo goed be- doelen en nog zoo vastberaden willen, de ver- Ieiding kan te sterk worden. En zoo gebeur- dc het, dat d# sfreaec BeierKhs met minister-president Held voorop Zondag- avond op het Miinchensche Tooneelbal ver- scheen en in de eereloge plaats nam. Plotseling, toen de dolle karnavalsstem- ming ten top was gestegen, werd een krui- wagen de zaal ingereden en daarin lag in bevallige houding een als meisje verkleed acteur. De kruiwagen werd voor de eereloge geduwd en te midden van een plechtige stilte verrees de zanger en zong uit voile borst den premier het lied van Mignon toe: Kennst Du das Land, wo die Zitronen blirhn Held maakte te midden van een uitbundig- gelach bonne mine en wierp Mignon een kus- rand toe. DE MARCONISTENSTAKING GEelNDIGD. De staking der Engelsche marconisten is geeindigd. Het werk zal terstond worden her- vat. Ingevolge de voorwaarden der regeling in zake de staking hervatten de marconisten het werk op loonen, die 22 shilling per maand lager zijn, gelijk door de werkgevers was ge- eischt. Later heeft arbitrage plaats. HET GESCHIL DER F1RMA FOKKER MET BOEKAREST. Volgens officieele mededeelingen moet Ne- grilesti gearresteerd zijn aangezien hij den ontcijferingssleutel van telegrammen aan zijn ::irma niet heeft willen afgeven. Daarentege" worden in de bladen te Boekarest de geincri- mineerde telegrammen met bijvoeging der be teekenis van sommige codewoorden gepubli- ceerd. De verdediger verklaarde dat zijn client aan de militaire autoriteiten heeft verklaard, dat hij den ontcijferingssleutel verloren heeft. Hij heefi echter voor de commissie een telegram aan het huis Fokker opgesteld, waarin hij de verklaring voor de codewoor den verlangt. De te Boekarest verschijnende ,.Epoca schrijft, dat de arrestatie van Jurga Negriles- ti een nieuwe offensief-poging van Bratianoe en Stirbey beteekent tegen pr-ns Carol, waar door zij een tweede verzoening der koninklijke familie met prins Carol wilden voorkomen. Het blad zegt, dat voor de arrestatie van Jurga op dezen druk is uitgeoefend door de regeering om hem de verklaring af te dwin- gen, dat prins Carol in de affaire betrokken is. Ondrnks de bedreiging met arrestatie, heeft hij deze verklaring niet willen afgeven. Daarop ging men tot arrestatie over. De korfing moet over het optreden van Bratianoe zeer verontwaardigd zijn en verlangd heb ben, dat deze hem omtrent de aangelegenheid volledlg verslag uitbrengt. DE BANKBILJETTENZWENDEL. De Fransche gezant heeft gister een onder- houd gehad met den Hongaarschen premier Bethlen betreffende het onderzoek van de val sche bankbiljetten affaire. De uitsluiting van den socialistischen afgeva -rdigde Peyei voor 30 dagen van de parlementaire zittingen zou zich ook uitstrekken tot de enquete-commissie. dienst in een cathedraal". Eenigszins onvriendelijk voegt de Ameri kaansche (Geref.) „Wachter" liieraan toe, dat er inderdaad in Amerika sommige dien- sten in cathedraal? worden gehouden (vaak op vaudeville-theaters gelijkende), welke Go- de zeker niet meer welbehagelijk zijn dan een goed spel voetbal, maar dat men toch van bisschop Manning, die geacht wordt in Ame rika tot de orthodoxe richting te behooren, zoowel aangaande de waardeering van gebed en eeredienst als aangaande het hooghouden der Zondagsheiliging iets anders verwacht had. KORTE BERICHTEN, Het Lagerhuis heeft na afloop der de- batten over Irak de door minister Amery na- mens de regeering ingediende resolutie m^t 260 tegen 116 stemmen aangenomen, waar- mee dus de verlenging van het mandaat is goedgekeurd. Naar het Wolff-bureau meldt, werd in den Berlijnschen gemeenteraad een voorstel van de Duitsch-naiionalen, om de vermogens van oorlogswinstmakers en van hen, die voor- deel hebben getrokken uit de inflatie in be- slag te nemen, verworpen. Bij een veiling te New York heeft de Rosenbach een Gutenberg-bijbel in twee dee- len, van de 45 bestaande exemplaren gekocht voor 106.000 dollar. De Bijbel is in de Latijn- sche taal in 1455 gedrukt en in 1700 gebon- den. Er zijn nu reeds zes Gutenberg-Sijbels in de Vereenigde Staten. Volgens een nieuwe bouwverordening, door het gemeentebestuur van Los Angelos (Californie) uitgevaardigd, moeten de zieken- huizen in die stad of gesloteu of binnen 18 maanden in absoluttf brandvrije gebouwen gevestigd worden. In Grieksch Macedonie, met name te Saloniki, zijn naar de Duitsche radiodienst meldt, een groot aantal organisaties met fas- cistische strekking opgericht. Daar de Belgische minister Poullet aan- 'toudend dreigbrieven ontvangt wordt hij, als hij naar de Kamer gaat, door twee politie- agenten gevolgd. Uit Moskou wordt geseind, dat te Wo- ronoje troepen der Tsjeka op de inwoners heb ben geschoten, die voor de kathedraal verza- meld waren om een heilig beeld te bewonde- ren. Er vielen negen dooden en vijftien ge- wonden. De Engelsche luchtvaartbegrooting 1926 beloopt "l6 millioen pond sterling, (on geveer 193 millioen gulden), zijnde 487000 pond hooger dan die van het loopende jaar. De onkosten voor dte luchtvloot in het Nabije Oosten en bij de Marine zijn nierin niet be- grepen. Binnen twee maanden tijds is thans het zesde buitenverbliif in Engeland door brand geteisterd. In den nacht van Dinsdag qp Woensdag is Benarce Hall bij_ Lowestoft, het voorvaderlijk kasteel van Sir Thomas Gooch uitgebrand. Veel kostbaars ging ver loren. Nabij Hamm in Westfalen is ca. 600 M2 aarde en steenen in beweging gekomen, waardoor drie huizen worden bedreigd. Per- soonlijke ongelukken kwamen niet voor. VOOR EEN „BLAUWEN ZONDAG". In de Vereenigde Staten wordt thans een campagne gevcerd, gesteund door sterke ker- kelijke organisaties, voor een „blauwen Zon- dag" d.w.z. om wetten aangenomen te krijgen door de wetgevende lichamen der verschillen de staten en door het congres. waardoor de Zondagsrust zoo vclkomen mogelijk wordt gemaakt. Men wil hebebn dat er geen treinen meer loopen, geen kranten meer gedrukt en bezorgd worden, telegraaf en telefoon zullen rusten, schouwburgen en andere vermake- lijkheden gesloten zullen zijn en dat er des Zondags in het geheel geen arbeid wordt ver richt. De campagne gaat uit van de Lord's Day Alliance en de Methodist Sabbath C{u sade. De voorzitter van laatstgenoemde or- ganisatie heeft voorspeld dat het land zede- lijk naar den kelder gaat ten gevolge van het niet in acht nemen der Zondagsrust Tegen deze campagne is intusschen reeds verzet gekomen van een andere kerkelijke organisatie, de ..Religious Liberty Associa tion of Seventh Day Advtn lists" die den Za terdag als Sabbathdag heiligen en hun rust- dag door de „Blauwe Zondag'.'-beweging be dreigd zien. Een ander, die geen doorvoering eischl van den „Blauwen Zondag", is bisschoi. Manning van New York. Hij heeft op de jaarvergadering van de National Collegiate Athletic Association een bepaald enthousi aste rede over de sport gehouden. De bis* schop, die liet uitkomen dat hij in zijn tunc tie geacht kon worden de mond der geheele Episcopaalsche kerk te zijn, zeide o.ra.: Jk wensch mij zeer duidelijk uit te spreken daar in, dat de (Episcopaalsche) kerk het spelen van golf en tennis op Zondag goedkeurt Sport is zoo goed, dat ze op elken dag kan plaats hebben". En, iets verder: „Sport heeft in onsrleven een juist zoo belangrijk# plaats als het gebed. Een spel voetbal, dat goed ge- m$]t& wprdt m God« evta beha^elijk (ietiipiiiird Nienws DE GENERALE SYNODE TE ASSEN. In aansluiting op het gepubliceerde tele gram, waarbij dr. Geelkerken werd uitgenoo- digd ter synode te komen, kan nog worden meegedeeeld, dat over dit telegram tusschen de synode en dr. Geelkerken de volgende cor- respondentie plaats had. Dr. Geelkerken schreef: „Nogmaals nadrukkeiijk lierhalend mijne bereidheid om uwe synode zoo veel mij moge lijk is toelichting te geven van mijn protest, en eveneens ten voile bereid om over mijn „zaak" inlichtingen te verstrekken, (ofschoon het voor mij niet duidelijk is, wat uwe synode daaronder versiaat), opdat ook mijnerzijds worde medegewerkt tot de oplossing van ge- rezen moeilijkheden, ben ik toch van meening, dat voor de zuiverheid der kerkelijke verhou- dingen te voren vaststaan moet, op welken grond de beantwoording der mij gestelde vragen van mij wordt verlangd De inhoud van de door uwe synode tot mij gerichte telegrafische uitnoodiging en de mededeelingen der voorzitters van resp. uwe exegetisch-dogmatische en uwe kerkrechtelijke commissie hebben namelijk ten opzichte van dit punt bij mij onzekerheid gewekt. a' In het genoemde telegram komt in de omschrijving van het doel, waartoe uwe syno de mij verzoekt ter vergadering te komen als derde' punt- voor: 'en nadere verklaring van gevoelen'. Aangezien deze uitdukking woordelijk ge lijkluiaend is met de bekende zinsnede uit het Onderteekeningsformulier en zijn toelich ting, zou uit het opnemen van dit punt af- zonderlijk raast de beide andere kunnen wor den afgeleid. dat uwe svnode, hetzij zelfstan- dig tegen mij het Onderteekeningsformulier in werking heeft gesteld, hetzij uitgaat van de rechtmatigheid van de beslissing der Par- ticuli^re svnode van Noord-Holland inzake ttvijo bci'oej). Ofschoon ik geen van beide gaarne zou aannemen, komt het mij toch noodzakeiijk voor, dat omtrent dit punt tusschen uwe Syno de en mij geenerlei tnisverstand besta. b. Onder de vragen, mij voorgelegd, trek- ken mijn aandacbt de vragen 17, IS en 19, welke zaken betreffen, gelegen buiten dc zaak, welke de clasis. Amsterdam via de Part. Synode bij uwe Synode aanhangig heeft ge maakt, terwijl zij bovendien in de eerste plaats mijn kerkeraad competceren, an voor- zoover zij reeds bij eenige meerdere vergadc- ringen in'behandeling zijn geweest, door deze nog niet zijn afgehandeld. Ik stel er prijs op, ook hier op te fflerker dat ik over de materie, waaromtrent deze \ta gen gaan, op zich zelf uwe Synode gaarne wil inlichten." Naar aanleiding van dezen brief heeft di Synode besloten, te antwoorden: „lo. dat uit dc overeenkomgt tusschen de uitdrukking: 'nadere verklaring van gevoe len', in het aan hem gezonden telegram in het onderteekeningsformulier, allerminst mag worden afgeleid, dat, zooals dr. Geel kerken het noemt. de Synode tegen hem 'het onderteekeningsformulier in werking heeft ge steld', omdat a. het onderteekeningsformulier spreekt van ..nadere verklaring van gevoelen eischen" en in het telegram sprake is van verzoeken en b. dit ook de bedoeling van de Synode niet geweest is; 2o. dat evenniin uit bovengenoemde over- eenkomst de gevolgtrekkins mag worden ge maakt. dat de" Gererale Svnode uitgaat van de rechtmatigheid van de beslissing der Par- ticuliere Synode van Noord-Holland inzake z'rin be roep, omdat de Generate Svnode over deze rc-chtmatigheid nog geen uitspraak heeft gedaanen 3o. dat, wat de opmerking hetreft aan gaande de vragen it19 van de door de exegetisch-dogmatische commissie (Comm. IV) gestelde vragen, fhandelende over zijn oprating van hd boek Job, ever zijn recen- sie van het boek-ObeTmn, en over zijn pers- arbeid in de Overtoomsche Kerkboae), de Generale Synode het wenscheHjk oordcelde, ook dienaangaande inlichtingen te vragen. omdat zij dit tot de juiste behandeling van de zaak-Geelkerken in haar geheel noodig acht." Nadat de Dogmatische Commissie met li-:t hooren van Dr Geelkerken gisteren was gc- reed gekomen, heeft zij in den namiddag een achttal bezwaarde broeders uit Amsterdam- Zuid o. w. de br.M arinus en \'an Kooten gehoord. VERKEERSONGEVAL. Gistermorgen ongeveer 10 uur heeft op de Zandvoortschelaan te Heemstede een eras tig ongeluk plaats gehad. De chauffeur J. IJ., 26 jaar oud en in dienst van den heer Audes te Aardenhout. reed in snelfe vaart langs de Zandvoortschelaan in dc richting vau de brug over de Leidsche Vaart. Het achte ste g.deelte van de auto slipte, en door de snelle vaart kon de chauifeur niet tijdig ge- noeg weer op den weg komen, toen hij voor een vrachtauto moest uitwijken. Hij reed daardoor een paard aan, dat voor een wageri gespannen stond. Het paard werd door het achterspatbord gegrepen en stortte ernstig gekwetst neer. Door den schok vloog de auto naar den anderen kant van den weg. hij kwam met een hevigen slag tegen een boom tereoht. De carosserie van den wagen werd geheel vernield. Omstanders haald.en den chauffeur uit den wagen en het bleek, dat deze hevig aan het hoofd bloedde. Ook heeft hij vermo'edelijk zware inwendige kneuzingen opgeloopen. In bedenkelijken toestand is hij naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem overgebracht. UITKEER1NG 1NEENS OVER 1925 AAN DE WACHTGELDERS. Naar aanleiding van het verzoek van het hoofdbestuur van de Onderofficiersvereeni- ging der Landmacht „Ons Belang", om 66k aan de wachtgelders het bedrag der uitkee- ring ineens over 1925 uit te betalen (zie Alk- maarsche Courant van 26 Januari 1926), is door den Minister van Oorlog aan het hoofdbestuur, voornoemd, medegedeeld, dat het bepaalde omtrent eene regeling betreffen de „de uitkeering voor eenraaal" voor het dienstjaar 1925"uitsluitend van kracht is voor de beroepsmilitairen, die op 1 Juli 1925 in dienst waren, of na genoemden datum in dienst getreden zijnde, op 1 Januari 1926 nog in dienst zijn. Weliswaar houdt deze be- panng in zooverre verband met de regeling der bezoldiging, dat ter bepaling van het uit te betalen bedrag der uitkeering vergelekeo wordt, wat volgens de beide achtereenvol gende regelingen zou zijn genoten, maar niet- temin bevat deze bepaling geen „wiiziging in de regeling der bezoldigingen van net mi- litair personeel", zoodat artikel 5, tweede lid der wachtgeldregeling (waarop het hoofdbe stuur van „Ons Belang" zijn verzoek grond de) niet toepaselijk is. In verband met he) bovenstaancfe is het verzoek niet voor inwO-. 11 liging vatbaai, ALKMAARSCHB iMWBB

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1