DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. i I Honderd achf en Cwlntigste Jaarsranar 1926. Afjonnemcrtsprijs bij vooruitbctaliTis per 3 maanflcn f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrcrfcnticpr. 25 ct p. regel, grootcre letters naar plaAtxrntmU. Brieven franco K.Y. Boek- en llandelsdr. v.h. Uerms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. MAANDAG 22 FEBRUARI Buitenland. Dit nummer bestaat uif 2 bladen. Direrieur: G. H. KRAK. Hoofdredactcur Tj. N. ADEMA. DE FINANCIEEIE CRISIS IN FRANKRIJK. De Senaatcommissie voor de fiuancieu heett bet onderzoek voortgezet van het fi- nancieele ontwerp, door de Kamer gevoteerd Na verschillende door de Kamer goedge- keurde artikelen te hebben aanvaara, heeft de commissie op verzoek der regeering de door de Kamer verworpen artikelen behan- deld nopens de rechten op koffie, alcohol en zout. De commissie Ifeeft eveneens de ver- hooging van den tabaksprijs goedgekeurd, zooals deze oorspronkelijk door de regee ring was voorgesteld. De verhooging moet volgens de schatting der admini9tratie in 1926 800 millioen opbrengen. De Fransche minister van financien Dou- mer is door de pers ondervraagd over de oorzaken van de daling van den franc. Er valt niet aan te twijfelen, zoo ver- lclaarde de minister, dat de politieke moeilijk- heden, waarmee Frankrijk te kampen heeft, voor een groot deel daarvan de oorzaak zijn. Wij bieden, door niet tot een resu'taat te ko- men, een dusdanig scnouwspel, dat de we- reld begint te twijfelen aan de mogelijktv'id van ons financieel herstel. Er was volgens den minister ook voor een deel speculate bij Maar de minister veriooi de hoop niet de aanvaWen op den franc te zien einligen. NAAP. DE ONTWAPENING. Het gemeentebestuur van Saioniki heeft het z.g. Fonds voor de Luchtvaart 25 vlieg- iuigen ten geschenke aangeboden, hetgeen een nieuwe stap is op den weg van de ver- dere ontwikkeling der Grieksche luchtmacht Kavafla en andere steden hebben bet voor- foeeld gevolgd. I>e Grieken ziin van oordeel, dat een groote luchtmacht noodzakelijk is voor de defensieve en offensieve krijgsverrichtirgen der toekomst. Zij willen niet geheel afhanke- lijk zijn van de begrooting van luchtvaart en hebben daarom een speciaal fonds in het te- w.n geroepen, waaraan tal van particuliere instellingen bijdragen. In Phaleron, bij Athene, is een vliegtuig- fabriek opgericht, welke door een Britsche firma wordt bestuurd. DE GEMEENTER A A DSVERKIEZINGEN IN ROE ME Nig. De positie der regeering-Bratianu is uiterst critiek geworden. De eerste minister laat zich ieder uur aan zijn ziekbvd berichten voorlezen. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Boeka- rest heeft de oppositie 16.639 •temmen ge- kregen, terwijl de regeeringspartij slechts 7282 stemmea verkreeg. Volgens berichten uit de provincie heeft de oppositie in Bessarabie en in de Bo'kowina een volledige overwinning behaald. De clubs der oppositie hebben in het ge- heele land overwinningsvergaderingen bij- eengeroepen De uitslag der verkiezingen zal als beslissend voor de ontbinding der Ka mer beschouwd worden. DUITSCH-NA7 ION ALE VOORSTELLEN TOT GRONDWE1SWIJZIGING. v De Duitsch-nationale fractie ait dan Duit- schen rijksdag, die veileden jaar geen suc- ces heeft gehad met haar pogingen een spe- ciale grondwetcommissie uit den rijksdag in het leven te roepen, is thans aniermaal met voorstellen gekomen om een commissie van 28 teden te benoemen, die op grond van de tot dusver opgedane ervaringen de geheqte rijksgrondwet zal moeten herzien en daarbij vooral twee belangrijke wijzigingfn zou moeten voorbereiden. In de eerste plaats w en scire n de Duitsch- nationalen opheffing, althans een ingrijpen- de veranderiug van art. 54, waarin bepaald wordt, dat het rijkskabinet moet aftreden, a's de rijksdag het zijn certrouwen opzegt. Krijgen de Duitsch-nationalen hun zin wat uiterst twijfelachi'g is dan zou het rijkskabinet niet meer afhankelijk zijn van den rijksdag, doch alleen van het vertrouwen van den rijkspresident. VOoits willpn de Duitsch-nationalen den invloid van het parlement besioeien door naast den rijksdag als gelijkgerechtigde in stance een soort van Eerste Kamer in li-et leven te roepen, waarv.an de leden niet door h'-t volk zouden wooden gekoz^n. maar door d m rijkspresident en d° regeeringen der ver schillende Duitsche landen zouden worden benoemd. Ook dit voorstel van de Duitsch-nationalen zal naar alls waarschijnlijkheid in den rijks dag wel geen meerderheid vinden. DE BANKBILJETTENZWENDEL. Volgens de „Arbeiter" Zeitung" heeft Te- liki in de icngste bijeenkemst der parletncn- taire enquete-commissie verklaard, dat hi] den premier Bethlcn in 1922 in tegenwoor- digheid van Nadossy voor de machininaties van prins Windlsch-Gratz had gewaar- scliuwd Bcthlen sloeg er toen geen geloof aan, doch hij had Nadossy opgedragen, een oog in het zeii te houden Naar de :.Tag" meldt, moeten de bij de Hongaarsche valschemuntersaffaire betrokke- nen, Gero, Spannring en Raba, bij hun ver- hoor door de politic hebben medegedeeld, dat de cliche's voor de vervaardiging der valsche francs-biljetten niet in Boedapest zijn ver- vaardigd, maar geheel gereed uit Munchen naar Boedapest zijn gebracht. Deze verkla ringen worden door de Franschen, die bij dc verhooren tegeawoordig zijn geweest, zeer belangrijk geacht, daar zij hierdoor het bewijs geleverd achten, dat de valschemun- teraffaire een gemeenschappelijke actie van Hcngaren en Duitschers is geweest. Naar aanleiding van de verklaringen van den secretaris van prins Winddsch-Gratz, Ra ba, over de correspondentie van den prins met de generaals Ludendorff en von Seeckt, heeft prins Windisch-Gratz den rechter van in struct nadrukkelijk verklaard, dat noch Lu dendorff noch von Seeckt iets met de verval- schingsaffaire uitstaande hebben gehad. De prins had wel met generaal vone Seeckt gc- correspondeerd, maar deze correspondentie droeg een zuiver particulicr karakter. Voorts deelde prins Windisch Gratz nog mede, dat hij door bemiddeling van graaf Teleki in relatie was gekomen met Schulz en nog een anderen Duitscher, wiens naam hij echter weigerde te noemen. Na een tweedaagsch debat keurde de Tjsechische Kamre de verklaringen van Be- nes nopens de Hongaarsche valschemunters affaire goed. DE VERWARDE TOESTAND IN HONGARIJe. Eenigen tijd geleden maakte de „Arbeiter Ztg." te Weenen melding van een anti-Oos- tenrijksche agitatie in Hongarije. In den Oostenrijkschen Nat. Raad werd een inter pellate naar aanleiding daarvan ingediend, zoo werd gemeld. Het H. K. B. publiceert thans een nota, waarin wordt verklaard, dat de mededeelin- gen der „Arb. Ztg." „niet kunnen worden beschouwd als zijnde te goeder trouw en on- betwistbaar." EEN VERZOEK VAN TREBITSCH LINCOLN. Het gewezen Britsche Lagerhuislid Tre- bitsch Lincoln, die als spion berucht is ge worden en die zich thans in het Verre Oos- ten bevindt heeft telegrafisch verzocht de te- rechtstelling van ziin wegens moord ter dood veroordeelden zoon uit te stellen tot- dat hij, de vader, in Engeland zal zijn aange- komen. Dit verzoek kan echter niet worden ingewilligd, daar de vottrekking van het von- nis reeds definitief is vastgesteld op 2 Maart a s. Boven hen is het zeer de vraag of Tre- bitsch Lincoln in Engeland zal worden toe- gelaten. DE FRANSCHE SENAAT CONTRA DE KAMER. De financieel0 commissie van den Senaat heeft het financieele ontwerp in zijn geheel aangenomen. HOOGE WATERSTAND. De aanhoudende regens der laatste dagen hebben een nieuwe groote overstrooming in het Roergebied tot gevolg gehad. Wel is waar heeft het water nog niet den stand der jongste catastrofe bereikt, maar toch is de situatie reeds zeer ernstig, en een ramp kan nog slechts door een plotseling omslaan van het weer worden voorkomen. In het midden der stad Luik staat het wa ter der Maas 2.12 boven het norraale peil. Te Tilleur staan een tiental huisjes onder water. Ook te Kinkempois zijn verscheidene huizen ondergeloopen, tenvijl te Wandre een straat onder water staat. Naar de „B. Z. am M." uit Frankfurt aan de Main verneemt, is ten gevolge van den sterken regenval in de laatste dagen de Lahn buiten zijn oevers gestreden en begint het dal onder water te loopen. Vele verbindingswegen zijn reeds afgesneden. In de Palts hebben wolkbreuken in vele plaatsen schade aangericht. Straatwegen en straten staan onder water, terwijl het verkeer met beoten onderhouden moet wcrden. Verschillende groote gebieden werden bin nen enkele minuten in meren her- schapen. Sedert Vrijdagmorgen is de Rijn bij Duis- burg 1.50 M bij Ruhrort 1.43 M. en bij Hamborn 1.34 M. gestegen. De zijrivieren vceren groote watermassa's aan. Gevaarlijk is de toestarid te Angermund, daar het stadje bijna geheel door het water is ingesloten. Ook in de Ruhr steeg het water tot een be- denkelijke hoogte en het land tusscben Miihl- heim en Oberhausen is overstroomd. In de stad Muhlheim zijn de straten ondergeloopen. Ook rondom Wesel staan de landerijen onder water. Uit Hoblenz werd Zaterdag van de boven- loopen der zijrivieren van den Rijn een lang- zame daling gemeld. Te Jemeppe zijn verschillende wegen onder water geloopen. De tramdienst tusschen deze beide plaatsen moest worden stopgezet. Uit 'Dinant wordt gemeld, dat het water van de Maas en de Lesse nog stijgt. Ook in de Vlaamsche streken begint men weer last van het water tc krijgen. Tusschen Vraene en Verrebroek staan de laaggelegen landerijen onder water. DUITSCH CREDIET AAN RUSLAND De handelsvertegenwoordiging van het Russische gezantschap te Berlijn heeft vol gens het Hbl. met de firma Otto Wolff Co. te Ketilen en de Maschinen- und Baugerate- fabrik te Erkelenz een overeenkomst over een crediet van 30 millioen Mark gesloten. Dit crediet zal een looptijd van vier jaar hebben. Deze overeenkomst is de eerste van een heele reeks van verdragen, waarover de Russen op het oogenblik met verechiliende Duitsche fir- ma's onderhandeien. DE ZAAK-BARMAT. Naar de „Berl. Z. a. M." meldt worden de twee broeders Barmat o. w. Julius als voor- naamsle beklaagde, beschuldigd van bedrog tegenover de staatsbank en omkooping van Hofle en Hellwig. Voor de andere Barmats wordt staking van de vervolging voorgesteld Hellwig wordt aangeklaagd van ontrouw en passieve omkooperij. Ook de afgevaardigde Lange Hegermann wordt vervolgd. Nu de acte van beschuldiging in de affaire- Marmat gereed is, zal waarschijnlijk de z.g „enquete-commissie-Barmat" uit den rijksdag begin Maart weer bijeen komen, teneinde haar besprekingen voort te zetten. Men hoopt dat de commissie nog in den loop van. ae maand Maart haar besprekingen ten einde zal kunnen voeren. LUTHER'S GEBOORTEHUIS. Het geboortehuis van Luther in Eisleben is op voorstel van den sociaal-demokratischen President der regeering Griitzer in Merse- burg, die kort geleden daar in den kerkeraad is getreden, door de stad aan de Trotestant- sche gemeente overgedragen. Sedert 1817 wordt het onderhoud van het huis door den staat bekostigd. In dezelfde raadszitting waar dit besluit viel, werd ook besloten om aan de stad Eisleoen de toevoeging: Luthei- stad te geven. EEN WINKEL MET GESTOLEN KLEEREN. Te Charkow is de politie een bende kleeren- dieven op het spoor gekomen, die in het af- geloopen trimester niet minder dan 300 perso- nen, o.w. een 50-tal vrouwen, op straat van hun kleeding heeft beroofd. Zij ivaren vijf man sterk, en hielden in de slecht ver- lichte straten goedgekleede voorbiigangers aan om ze daarna onder de bedreiging hun- ner pistolen te verzoeken, zich van hun klee- ren te ontdoen. De slachtoffers voldeden ge- reedelijk aan dezen eisch. Een enkele, die tegenstribbelde, werd neergeslagen. Ten einde de gestolen waar van de hand te doen, hadden de bandieten te Kief een oude kleerenzaak geopend, waar met succes handel werd gedreven. EEN FRANSCHE PRINSES ONDER- SCHEIDEN. Aan een van de prinsessen van het Maison de France, welks leden uit Frankrijk verban- nen zijn: aan prinses Louise-Francoise d'Orleans-Bourbon is door de stad Sevilla het eereburgerschap aangeboden. Prinses Louise, die een zuster is van den Hertog van Orleans, den Franschen kroon- pretendent, is met Prins Charles de Bour bon gehuwd. Zii bracht een groot deel van Villamanrique, bij Sevilla door. De gemeenteraad van Sevilla besloot haar thans den naam van „Fille adoptive tres emi- nente et tres illusire de Seville" toe te kennen als bewijs van dankbaarheid voor de groote liefdadigheid, welke zij in den loop der jaren tegenover de Sevillianen heeft getoond. AAN DEN DUITSCHE ADEL. In een zeer zeker opmerkelijk boek „Aan den Duitschen adel!", dat onlangs is uitge- komen, richt Rochus v. Rheinbaben zich tot zijn standgenooten, waarbij hij zich geheel op het standpunt plaatst van de politiek van Stresemann en ziifh keert tegen die van de D.-nationalen en Volkischen, waartoe het grootste gedeelte van den Duitschen adel be- noort In krachtige bewcordingen wil de schrijver den adel een lethargische aanbid- ding van het verleden doen afzweren en be- langstelling doen krijgen voor het heden en de toekomst. Adam v. Moltke, een zoon van den vroe- geren veldmaarschalk Hellmuth v. Moltke, schaart zich in een artikel in het „Berl. Tag." geheel aan zijn zijde. Een ieder, die de traditie van een adelijken naam draagt, hoe hij politiek ook georienteerd zij, moet het toejuichen, schrijft hij, dat iemand uit dien kring opstaat om al'en wakker te schudden en tracht los te maken van den ouden vorm en op te wekken tot practisch denken en han- delen met de woorden: „Plaatst u niet wrok- kend terzijde en richt den blik niet voortdu- rend smachtend naar een onherstelbaar voor- bijgeganen tiid, maar richt u naar het heden, zooals dit is." De geschiedenis tot stilstand brengen, zal den"adel niet gelukken, al klemt hii zich ook met alle kracht aan haar voortijlende ra- deren, zoo waarschuwt ook v. Moltke. Waar- om niet een voorbeeld genomen aan den grij- zen veldmaarschalk v. Llindenburg? Wie zal het wagen de zuivere gezindheid van deze fi- guur in twijfel te trekken, die zijn keizer en koning tot net laatste oogenblik diende en thans met een zelfde trouw zijn volk dient? Zijn vaderlandsliefde staat te hoog en is te waarachtig, dan dat zij door de wijziging van den vorm zou kunnen worden verminderd. Ongetwijfeld is het te begrijpen, erkent v. Moltke, dat de afwezigheid van den heer- scher een smartelfjk verlies is maar juist de vaderlandsliefde, de liefde voor het volk, waartoe wij alien behooren, moet in het heden en de toekomst zich doen gelden. De regee- ringsvorm mag daarbij geen rol spelen. Scherp critiseert de heer v. Moltke het feit, dat er in het Duitsche volk nog veel te veel aan vooroordeelen wordt vastgehouden. Is het waardig voor iemand, die aanspraak maakt op beschaving en ontwikkeling, een ander niet als gelukwaardig te erkennen, al- l&n omdat hij democraat of Jood is? Met nadruk belijdt graaf v Moltke ten- •lottr, het geheel eeos te zijn met de slotwoor- den van v. Rheinbaben: Groote, scheppende ideen zijn nog altijd sterker geweest dan een achterwaarts kijken- de oppositie. Ziet de adel niet in, dat hij slechts kan voldoen aan zijn verplichtingen tegenover het heden, tegenover zich zelf en zijn traditie, wanneer hij de denkbeelden en eischen van de toekomst aanvaardt en zich tot hun drager maakt, dan zal de tijd over hem heen schrijden en de geschiedenis zal in hem niets anders kunnen zien, dan een belemmering in de ontwikkeling van het Duitsche volk. Wi. de wegen, welke de Duit sche politiek heeft ingeslagen, niet bewan- delen kan, moet zich niet bepalen tot onvrucht- bare politiek, maar moet betere wegen wijzen naar een gelukkiger toekomst. Maar alleen die raad heeft waarde, waar- op de daad kan volgen." HET ONDERWIjS IN 3RUSSEL. Gelijk dezcr dagen gemeld, heeft het ge meentebestuur van Brussel formulieren laten drukkeu, waa-in den ouckrs gevraagd wordt welke taal de moedertaal of de gebruikelijke taal voor hen is. Over den uitslag van dit onderzoek deelt Hoste in ,.Het Laatste Nieuws" een en an der mee. De uitslag moet voor de huidige schcoltoestanden even beschamend zijn. zegt hij, als de bevindingeo der ambtenaren, die door minister Lluysmans naar de scholen zijn gezonden. Op vele. scholen is voor de meeste kinderen het Vlaamsch de gebruike lijke taal; toch is het geheele onderwijs op Franscbe kest geschoeid. Aangenomen nu, dat het Bmsselsche ge meentebestuur bereid is veraodering aan te brengen, dan blijft toch de moeilijkheid dat het Brusselsche onderwijspersuneel niet in staat is. in het Vlaamsch onderwijs te ge ven. Uit een onderzoek in 1922 ingesteld. bleek immers dat in de gemeentescholen van Groot Brussel 12 sehoolhoofden en 222 on- drewijzers geen behoorlijk Nederlandsch spraken terwijl dez-t cijfers voor de bijzonde- re scholen 20 en 129 waren. Een ingrijpende verletering is dan volgens Hoste ook alleen maar mogelijk als er on- derwijzers aangesteld worden, die Vlaamsch- sprekende kinderen behoorlijk ies kunnen geven. INTERNATIONAAL OPLICHTER GEVAT. Een Wolff-bericht meldt de arerstatie te Fiume van deu internaticnalen zwendelaar Schwob. Hij is een der grootste bedriegers door middel van cheques en de recherche van bijna elk land heeft zich met hem bezig- gehouden. In Frankrijk heeft hij, voor zoo- ver tot dusver kon worden nagegaan, ten minste zes jnillioen francs buitgemaakt. Daarna heeft hij te New-York met cheques „gewerkt", waar hij werd gearresteerd, maar uit de gevansrenis wist te ontsnappen Ver- volgens begaf hij zich naar Berlijn. Hij zag daar onder een valschen naam kans zijn par- ticulier vermogen met 800.000 Mark uit te breiden. Schwob zal binnenkort aan Duitschland worden uitgeleverd. MUSSOLINI TEVREDEN GESTELD. Volgens de „Popolo d'ltalia" moet Mus solini het Italiaensch-Oostenrijksch incident als gesloten beschouwen, nademaal Bonds- kanselier Ramek een bevredigende uiteenzet- ting heeft gegeven met betrekking tot zijn jongste rede in zake Tirol. NIEUWE UITWIIZINGEN IN GRIEKENLAND. Aan den oud-premier Kanafandarls is verzocht, Athene tijdelijk te verlaten en zich bij de andere uitgewezenen op heteiland San- torin tevoegen. GEEN MHNCONFLICT IN FRANKRIJK. Blijkens den uitslag van het door de al- gemeene federatie van mijnwerkers uitge- schreven referendum, heeft een vrij groot? meerderheid zich uitgesproken voor sta king, doch dit geldt slechts in het geval, dat de over loonsverlaging gaande besprekingen niet tot een bevredigende oplcssing zullen leidf-n. In alle mijndistricten is evenwel reeds een accoord tot stand gekomen. zoodat men algemeen aanneemt. dat een conflict zal kunnen worden voorkomen. DE VONNISSEN IN T SPIONNAGE- PROCES TE LENINGRAD. In het groote spionnageproces te Lenin grad is vonnis geveld. Van de bekl. wer den dertien ter dood veroordeeld en vier tot 10 jaar gevangenisstraf met verbeurdverkla- ring van de helft van hun vermogen. Voorts werden drie tot 8 jaar, zeven tot 5 jaar, de voormalige Estlandsche agent te Kingisepp, Tarr, tot 4 jaar, vier beklaagden tot 3 jaar. vijf tot 2 jaar en drie tot 1 jaar veroordeeld. Voorwaardelijk veroordeeld werden twee be klaagden tot resp. 1 en 3 jaar, een tot 6 maanden, twee tot 3 maanden en 100 roebel boete. Een der beklaagden werd vrijgespro- ken. In totaal werden dus 13 doodvonnissen en 133 jaar vrijheidsstraffen uitgesproken. EEN VEELZIJDIG MISDADIGER. De Parijsche politie heeft wegens diefstal van 20.000 francs een huisknecht aangehou- den, van wien reeds gebleken is, dat men hier met een allergevaarlijkst individu te doen heeft, die enkele moorden op zijn gewe ten heeft. Hij trad niet alleen onder aallerlei namen op, maar gaf zich ook telkens een an der uiteniik, door zich or verschillende wij zen te grimeeren. Nu eens deed hij zich voor als oud-strijder, dan weer als huisknecht, slotenmaker, teekenaar, electricien en violist (zoo nu en dan trad hij in restaurants op). Ook moet hij letterkundigen arbeid verricht hebben en liederen hebben gecomponeerd, terwijl hij voorts vier talen sprak. Voorts was hij volleerd in het maken van valsche officieele stukken; voor ieder ziiner namen had hij keurig nagemaakte bewijsstukken, o. a. geboorte-akten, vervaardigd. Alsof dit nog niet genoeg ware, moet hij zich op den vrouwenhandel hebben toegelegd. Bij een huiszoeking vond men een geheim- zinnig opschrijfboekje, op de manier van dat van Landru ingericht. Het bevatte geheini zinnige aanwijzigingen omtrent een aantal inannen en vrouwen. Voorts kwamen in dit boekjc zijn portrettten in verschillende vet- mommingen voor, met de biibehoorende door hem aangenqmen namen. DE AMERIKAANSCHE REGEERING WIL WHISKY OPKOOPEN. Na vele methoden tevergeefs te hebben be- prcefd om de verbodswet krachtig doorge voerd en toegepast te krijgen, heeft de regee ring der Vereenigde Staten thans een plan in overweging gegeven om deu geheelen voorraad whisky-voor-z.g.-medische-doel- einden op te koopen. ten einde op die manier te voorkomen, dat deze whisky in Uanden van dranksmokkelaars komt en voor niet- medische doeleinden wordt gebruikt. Men raamf. dat dit koop'e de regeering op meer dan 700 millioen gulden za! komen te staan. Of dit middel heloen zal is zeer de vraag Er zal veel acbtergeliouden worden en boven dien woekert de corruptie ernstig onder dc Amerikaansche ambtenaren inzake sterken drfank. En ook, nu zij reeds van te voren worden ingelicht over de plannen der regee ring, zullen de smokkelaars waakzaam blii- ven en op nieuwe middelen zinnen om uit vuurwater geld te slaan. DE VERDUISTERINGEN VAN BELASTINGGELDEN TE BERLIJN. Het verduisteringsschandaal bij de stad Berlijn is volgens de .,B. Z. am M." in een nieuw stadium getreden, ten gevolge van tal- rijke nieuwe getuigenverklaringen. Het staat reede^ thans vast, dat meer ambtenaren 4an men tot heden meende, bij de aangelegenheid betrokken ziju. Er is Zaterdag weer een huiszoeking bij een beambte verricht, en de man zelf door de politie in verhoor genomen. DE SEKTE VAN O. L. VROUWE DER TRANEN. Kardinaal Andrieu, de aartsbisschop van Bordeaux, heeft openlijk de vereering van O. L. Vrouwe der Tranen verooideeld en „aan priesters en leeken verboden de gods- dienstoefeningen bij te wonen te Bordeaux op den boulevard du Bouscat georganiseerd bij zekcre Marie Mesmin". Door het nemen dezer maatregeien heeft de prelaat het uit- gangspunt der nieuwe vereering willen af- kturen, te weten „het feit, dat een Maria- beeld zou geweend hebben in een loge van een congierge. een feit, dat op niets aanne- melijks berust". Ook in 1916 en 1919 is ie aartsbisschop reeds tege.i de sekte opge- treden. EEN SCHADUWSCHUTTER VAN ?- OMAHA. In Omaha (Nebraska), durven de uien- schen zich na het valien van den avond niet meer buitenshuis vertoonen, evenmin als op plaatsen in huis. waar hun schaduw op straat kan worden waargenomen De reden is, naai de Times meldt, dat een tot nu "toe onbekend persoon, die in het bezit is van een revolver, er in de afgeloopen week zijn werk van heeft gemaakt op personen te schieten, wier schaauw tegen de ramen of tegen de straatlichten is waar te nemen. Gisteravond doodde deze persoon een be- kend dokter in zijn bureau, terwijl een paar dage geelden een ander inwoner het slacht- effer v erd toen hij de deur van zijn woning j^ende, waardoor zijn schaduw zich te .en het licht op straat afteekende. Een chauffeur die zich gebukt had om zijn motor aan te zetten, werd door een slecht gemrkt schot aan de kin getroffen. Vele andere inwoners, waaremder leden van de orde van de R K. nonnen, hebben bij de politie verklaard, dat schoten op hun ven sters zijn gelost. Bij elke gelegenheid is een leege huis steeds van hetzelfde kaliber op 30 meter afstand van de plaats. waar de getroffene zich be- vond, aangetroffen. De politie is van mee- ning dat hier een maniak aan het werk is. Alle beschikbare politiebeambten en detecti ves patrouilteeren met honderd vrijwilligers na het vallen van de cjuisternis door de stad. KORTE BERICHTEN. Het aantal werkloozen te Berlijn is in de afgeloopen week gestegen tot 245.815 Daaronder zijn 36.000 kantoorbedienden. Ek jeugdige werkloozen zullen binnenkort in den landbouw te werk worden gesteld. De juryrechtbank veroordeelde den koopman Geilenbriigge uit Londendreer, die beschuldigd was in den nacht van 15 op 16 December 1.1. den Spaarbankdirecteui Haarmann verraderlijk te hebben doodge schoten en beroofd, ter dood. Naar de „Voss. Ztg." meldt, hebben de onderhandelingen tusschen het Duitsche rijksminsterie van financien en de rijksspooi- wegmaatschapapij over een leening van 100 millioen Mark haar beslag gekregen. AARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1