De begrooting voor 1920 werd In ont- vangsten en uitgaven vastgesteld tot een be- drag van 1445. De aftredende bestuursleden, de heeren j. Duinker (Zaandam) en Abr. Gerhardt (Amsterdam) werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer H. Kofman (Enkhuizen), fkdie door gezondheidsredenen had beda'nkt, gekozen werd de heer G. Sluis (Beverwijk). Hierna werd door den algemeenen voorzit- ter van de N. V. t. A. v. A. Dr., den heer P. van der Meulen, als onderwerp behan- deld: „Verspreiding van het goede boek is N. V. werk". In de „N. R. Courant", aldus spr., had een artikel gestaan over de „Tentoonstelling van rhet Boek" en werd terzake door den beken- iden schrijver Brusse opgemerkt, dat na het .jdrukke arbeidsleven ook nog behoefte be- (staat aan het lezen van een boek. Een ieder -heeft zijn lievelingsboek en dat is een onzer '■beste vrienden, hoewel er een beperkt aantal .vrienden onder de boeken zijn. Met vrienden is men wel eens wat kieskeurig en waar de 'menschelijke vriend ons veel teleurstellingen [kan bezorgen, doet het boek dit niet. Dit jdoode ding kan voor ons heele leven iets .gevcn, in welk verband spr. de aandacht yvestigde op het door de N. V. t. A. v. A. Dr. (uitgegeven boekwerk „De Gouden Poort", •hetwelk een uitmuntend en opbouwend boek- (werk is. Ook onder de intellectueelen zijn er, die geen goede boeken lezen. Alle niiddelen imoeten worden aangewend om tot lezen te geraken, zoowel door inteekening als an- iderszins. Voor onze N. V. is het een onder- ^deel, zij brengt het volk daardoor op een ;beter en hooger peil. r Het ailtureele wei'k omvat ook het goede boek en in ons orgaan „De Blauwe Vaan'' wordt geregeld tot lezen opgewekt. De boe ken, geschreven op humanitaire en godsdien- stige gronden, kunnen mede in onze richting werken. De Hollanders, aldus spr., welke veelal somber zijn, zouden leering kunnen nemen aan het Amerikaansche spreekwoord: „Heb je verdriet, denk er niet aan, het gaat toch 'over". Goede ontspanning is uitmuntend, d'och laat dit ook door het boek gebeuren. jVerschilleride invloeden kunnen ons een pret- tig humeur bezorgen. Het geld uitgeven voor lectuur is beter dan voor drinken en rooken. Wij, drankbestrijders, zijn in staat, om van een goed boek te genieten, omdat wij een helder hoofd hebben En wat het samenleven in onze organisaties aangaat, dit is te zwak. Niet te-hooi-en-te-gras moeten wij vergaderen, maar reglementair, dat werkt opbouwend. Een inleiding over de al- gemeene litteratuur is een wegwijs maken en opvoede onzer menschen nl dit opzicht, al dus spr., is onze N. V. uitstekend geslaagd en van t boekwerk „De Gouden Poort" zijn 3500 exemplaren geplaatst en de tweede druk -is ter perse. Een „Gouden PoorF'serie uit te ge\'en is door ons hoofdbestuur ernstig besproken en we zullen trachten op dien weg voort te gaan. (Applaus). Op de inleiding volgde een korte gedach- tenwisseling, waarna werd gepauzeerd Na de pauze werd door den heer van der Meulen een inleiding gehouden over „Rant- soeneering". Toen in 1918, aldus spr., de rantscenee- ring ter hand werd genomen, ben ik in den loop van den tijd van tegenstander thans voorstander geworden. Dat de Staats- commissie zich niet voldoende van haar taak heeft gekweten, gaat niet dit ons niet aan en staat buiten beschouwing. Het rapport van genoemde commissie kan in staat van wijzi- ging komen en wij kunnen onzen invloed in verschillende richtingen doen gelden. Di verse zienswijzen kwamen in de commissie met elkaar in botsing, doch ten slotte kwam er een compromis. Geen enkele organisatie is aan den gedachtengang van het Staatsrap port gebonden, ook wij staan geheel vrij. Ons oordeel terzake moeten wij dus goed fundee- ren, echter met kalmte. Onze beweging is rgroot en daarmede houdt de tegenstander jterdege rekening. Door het rapport zijn we {nu voor de zaak geplaatst en de Regeering '-»zal ons ook wel hooren en een uitspraak van 'ons verwachten. Mijn plan is, aldus spr., om het rapport flink toe- en voorte lichten, zoowel het pro als het contra. De juiste formuleering der be- zwaren zijn nog niet gehoord. Uit de vroe- gere rantsoeneering hebben we minder pret- itige herinneringen opvergehouden. Dit stelsel .wijkt er echter meer van af. In onze N. V. zijn ook tegen- en voorstanders, in de R. K. Drankbestrijderskringen zijn allemaal te- .genstanders. Ds. van Kpevelen vermeldt in t blad ,.Enklreitea" veel goeds van het rap port. De voordeelen, aldus spr., zijn: le. Het gedistilleerd-bedrijf wordt een gesloten bedrijf. 2e. Het gesloten bedrijf wordt uitgebreid tot den geheelen drankhandel. 3e. Er wordt uitsluitend geproduceerd in de branderijen. 4e. E>e branderijen, waarin uitsluitend tyoor het buitenland wordt geproduceerd, ko men onder strenge controle. 5e. Het is geldend ook voor distillateurs, jrkleinhandelaars en tappers. Dat men niets meer kan uitbreiden, achtte •spr. een groot voordeel. Wij moeten trachten de kraan van het at- coholisme dicht te draaien, doch geen force tde majeure. De openbare meening moeten twij niet vooruitloopen, doch hen laten voor- jgaan en hiermede bedoelde spr. de wetge- jiVing. Waar in den tijd van Thorbecke op de 93 Inwoners 1 vergunning was, is daarin een groote verandering gekomen, terwijl spr. hieraan toevoegde, dat in ons land het minst aan jenever wordt gedronken, ondanks Schie dam. De klandestiene verkoop van jenever werd door spr. met een enkel woord toegelicht. In lAssen verkoopt een drankhandelaar meer aan klandestiene verkoopers dan aan vergunning- houders, en hierdoor wordt de klandestiene verkooper de persoonlijke vijand van den vergunninghouder. Naast de 18000 vergun ningen die in ons land zijn, zijn 9000 klan destiene zaken. De inkrimping der vergun- ningen heeft geen rekening gehouden met de openbare meening en 't persoonlijk zakelijk ■recht, dat de vergunningen overgedragen kunnen worden aan familieleden, achtte spr.. een te groot cadeau. Evenals met de succes- siewet achtte spr. een zware belasting wel wenschelijk op bovengenoemde vergunnin gen, welke aan familieleden kunnen over- gaan. Door Plaatselijke Keuze kunnen wij alles wegstemmen, hoewel wij diverse maatregelen voor inkrimping der vergunningen blijven behouden. De rantsoeneering kan als maatstaf gelden vcor Plaatselijke Keuze, doch wij moeten niets onbeproefd laten, opdat de Plaatselijke Keuze er eerder is dan rantsoeneering en wanneer wij in de Tweede of Eerste Kamer geen meerderheid kunnen krijgen voor Plaat selijke Keuze, dan is dat een bewijs, dat onze idee nog niet voldoende is doorgedron- gen. Wat de rantsoeneering verder aan gaat, dient men te begrijpen, dat men terzake goede studie moet maken. Reclame voor drankverkoop wordt door rantsoeneering buitengesloten en de pers uitgeschakeld. Een mooie winst is het, dat de persoonlijke re clame verdwijnt. De zaak in onze gelederen objectief behan- delen, achtte spr. geboden, doch een geno men besluit moet con amore worden behar- tigd en wij behooren ons daar bij neer te legmen. (Applaus). Op de inleiding volgde een korte gedach- tenwisseling. Hierna werden nog enkele voorstellen aan de orde gesteld en met algemeene stemmen asngenomen le. dat in 1926 in samenwerking met den A. N. G. O. B. een provindale meeting wordt gehouden, doch niet op den Hemel- vaartsdag; 2e. dat alle afdeelingen worden opgewekt tot deelname aan de landelijke betooging op den Tweeden Pinksterdag te den Haag voor Plaatseliike Keuze; 3e. dat in 1927 de iaarvergadering we- derom in Alkmaar wordt gehouden. Na de gebruikeli'ke rondvraag werd te on- geveer 5 uur de vergadering met een op- wekkend woord door den voorzitter gesloten. BEREIDING EN GEBRUIK VAN LUCHTSTIKSTOFFEN. In de Harmonie houdt de landbouw-inge- ingenieur uit Utrecht, de heer G. A. C Spaans, Vrijdagmiddag om half twee een le zing over bovenstaand- onderwerp. De lezing wordt verduidelijkt door prach- tige films van de luchtstikstoftabriek te Oppau in Maarseburg, een bloeifilm van chrysanten en een film van het landbouw- proefstation, alsmede een film over den in vloed van den toevoer van stikstoffen op fie gewassen. Wij woonden het vorig jaar deze lezing in een bijeenkomst van de Vereeniging van Oud-Leerlingen der Rijkslandbouwwinter- school te Schagen bij en kunnen het bijwo- nen daarvan, niet het minst om de mooie wetenschappelijke films, ten zeerste aanbe- velen. De toegang is vrij. IHarVtfofricMen AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 22 Febr. 409 vette koeien, le kw. f 1.20—f 1.30, 2e kw. 0.96— 1.16, 3e kw. 082f 0.94 p. KG.; min- dere soorten f 7080; 110 melk- en kalf- koeien f 350525 p. stuk; 94 vette kalve- ren 2e kw. f 0.861, 3e kw. f 0.7C1— f 0.84 p. K.G.; 89 nuchtere kalveren 16 24 per stuk; 72 schapen 40f 50 per stuk; 646 varkens, Holl. vleeschvarkens 1.05 tot f 1.06, een enkel boven noteering; Over- zeesche en Geld, f 1.051.06 p K G.; Holl. vette en spekvarkens f 1.031.05 p. K.G.; 94 paarden f 200f 350 p. stuk. AMSTERDAMSCHE AARD- APPELENMARKT. AMSTERDAM, 22 Febr. Zeeuwsche bon- ten 4 tot 4,40, Zeeuwsche blauwe 3,75 tot 4,15, Zeeuwsche eigenheimers 3,10 tot 3,40, blauwe eigenheimers 2,75 tot 3,25, Flakkeesche eigenheimers 3,30 tot 3,60, Drentsche eigenheimers f 2,25 tot 2,75, Redstar 2,75 tot 3,10, Bravo's 2,75 tot 3. Aanvoer 3 ladingen (2450 Hectoliter). Gemenstf Nienws VAN KOOPER EN VERKOOPER, BEIDEN HARDLOOPER. Te Purmerend stond op de markt een koopman uit Amsterdam, dlie ongestempelde speelkaarten verkocht tegen 35 cent per spel. Een commies van de belastingen, zegt de Telig., dacht hierdoor een vangst te doen. Hij kocht ook een spel van die kaarten, betaalde de zeven stuivers en maakte zich daarna be- kend. Doch de koopman vroeg daarop heel ge- moedelijk naar het bewijs dat zijn kooper „van de belastinig" was. Toen de commies naar dat bewijsstuk in zijn zakken ging zoe- ken, ging de Amsterdammer er in snelle vaart vandoor. De man van de belastingen, die tang niet zoo snel was als zijn kaartenleverancier, was al spoedig eenige banen achter, met het ge- volg dat hij den koopman niet te pakken kreeg. De commies had een spel kaarten voor zeven stuivers. DR. H. P. BERLAGE VERTOEFT BUITENSLANDS. Bij K. B. is dr H P. Berlage, architect, die gister zijn 70sten verjaardag vierde, benoemd tot Commandeur in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Naar gemeld wordt, heeft dr. H. P Ber lage, zich door een tijdelijk verblijf in het buitenland aan eventueele huldigingsplannen onttrokken. DE STAND VAN DE MAAS. De val van de Maa& is ingetreden. Zondag morgen bedroeg de stand 3.20 Meter, het geen gelijk staat met een peil van 45.21 M. plus N. A. P. De val bedroeg toen 12 c M. in de laatste 24 uur. Sindsdien is het water nog 8 c. M gevallen Belgie seinde heden algemeenen val van Maas en zijrivieren. PROF. DR. H. KAMERLINGH ONNES f Na een korte ongesteid'heid is te Leiden overleden prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, oud-hoogleeraar in de proefondervindelijke natuurkunde en oud-dFecteur van het Na- tuurkundig Iaboratorium aldaar. Hecke Kamerlingh Onnes werd geboren te Groningen 21 September 1853, en bereikte dus den leeftijd van ruim 72 jaar. Hij ont- ving zijn eerste opleiding in zijn geboorte- plaats Van de H B. S. ging hij in 1870 over naar de Universiteit aldaar, waar hij den 10 Juli 1879 tot phi!, nat. doctor promoveerde na verdediging van een proeiscnrift „Nieuwe bewijzen voor de aswentiling der aarde." Van 1871 tot 1873 had hij te Heidelberg gestudeerd en in 1878 was hij assistenit voor Natuurkunde aan de Polytechnische school te Delft bij prof. Bosscha. In 1882 werd dr. Kamerlingh Onnes be noemd tot hoogleeraar in de Proefondervin delijke Natuurkunde aan de Rijksumiversiteit te Leiden als opvolger van prof. Rijke. Den 11 November aanvaardde hij zijn ambt met een rede „Over de beteekenis van het quanti- tief onderzoek in de natuurkunde. Tegelijk werd hij directeur van het Natuurkundig Ia boratorium Dit was toen weinig uitgebreid en de jonge hoogleeraar ving dadelijk aan de inrichting te vdrbeteren en te hervoremn. Door zijn uitgebreide kennis, zijn bijzon- der organisatievermogen heeft hij uet LeidsCh Laboratorium tot zulk een hoogtc gebracht, dat het aan den spits staat van alle laborato- ria op dit gebied De stoere werker verrichtte pioniersarbeid met betrekking tot de studie der lagere tem- peraturen, waarvoor bij het Cryogeenlabora- torium inrichtte In 1908 heeft prof. Kamerlingh Onnes het laboratorium geheel gespecialiseerd op het vloeibaar maken van gassen en op de onder- zoekingen van de lagere temperatureu. Het ontdekken van vloeibaar helium heeft aan z'n naam in de wetenschappelijke werUd groote vermaardheid gegeven, en met hem cok aan zijn laboratorium. In Sept. 1924 moest hij wegens bet bereiken van den 71-jarigen leef tijd als hoogleeraar aftreden en zijn werk voor een deel overdragen aan zijn leerlin- gen De Haas en Keesom, slechts voor een deel echter. Hij is er tot voor korten tijd in blijven werken en wijdde zich vooral aan de insteMing tot opleiding van instrumentma- kers. De vereeniging tot bevordering der op leiding tot instrumentmakers door hem op- gericht zou juist dezer dagen haar 25-jarig bestaan herd'enken en zeker zou hij daarbij gehuldigdzijn. Het deed hem goed, dat ook de practijk van zijn onderzoekingen 9teeds meer ging profiteered Daarvan getuigt de Ned. vereeni ging voor koeltechniek waarvan hij de va- der was en het „Instituut internationaal du Froid" waaraan hij mcdewerkte. Ook was hij op verschillende „koude congressen" aan- wezig, het laatst nog in 1924 te Londen. Ter gelegenbeid van zijn 40-jarig ambts- jubileum- is hem door de aanbieding van een Gedenkboek een groote internationale hulde gebracht. Trouwens aan huldebewijzen heeft het dezen geleerde nimmer ontbroken. Lang geleden verwierf hij den Nobelprijs reeds. Voorts was hij lid van de Parijsche Acade- mie en van vele andere geleerde genoot- schappen. De Universiteit te Berlijn en vele andere buitenlandsche universiteiten verleen- den hem het eeredoctoraat, terwijl de Neder- landsche Regeering hem begiftigde met het Kommandairs-kruis en de Orde van Oranje Nassau en den Ned. Leeuw. De teraardebe* stelling zal plaats hebben op Dondcrdag aanstaande op de Ned. Herv. begraafplaats te Voorschoten. KORTE BERICHTEN. Zaterdagmiddag is op't vliegveld Waal- haven in tegenwoordigheid van genoodigden en belangstePenden gevlogen met een nieuw type vliegtuig^van de Panderfabriek een an- derhalf dekker voor twee personen, een licht en elegant toestel, dat bij de proefvlucht zeer goed voldeed. Aan de Ver. Het Oranjekruis is door het Smeraefonds te Batavia een derde gift van 60.000 overgemaakt ten behoeve van de slachtoffers van de Watersnoodramp. Als een zeldzaamheid kan worden ge meld, dat dezer dagen le Haarloo (gem. Bor- culo)tusschen een vfucht kieviten zich een ge heel wit exemplaar bevond. Ingezonden stukken. Buiten ver ant woor delijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewi/si geenszins dat ae 'edactie er mede instemt. Geacbte Redactie, Gaarne zag ik onderstaand stukje in uw blad geplaatst, waarvoor dank. SPORTLIKE?! Voor een jaar werd in Alkmaar een veld- loop gehouden door A. V. „Alkmaar." Door den heer A. Bakker, gebouw „Amicitia" Laat Alkmaar (helaas afgebrand), werd uitge- loofd een zilveren wisselkrans. In dien eer- sten veldloop werd door A. V. Alkmaar" die wisselkrans gewonnen. In de gisteren ge- loopen estafette vertrok „A. V. 1923" te Am sterdam met „de krans". Aangezien „Amici- tia" afgebrand is, werd naar een andere ge- legenheid uitgezien en werd cafe „Ceres" ver- kozen. Hier valt in geen geval iets op aan te merken, maar als „insider" moet mij het vol- gende van't hart. „Waarom heeft men den heer A. Bakker, den schenker van den wisselkrans geheel bui ten besc'-ouwing gelaten A V. „Alkmaar" heeft zich niet eens de moeite getroost den heer Bakker op de hoogte te stellen met dezen wedloop evenmin is er melding gemaakt van't loopen om den wisselkrans" van .den heer Bakker zelfs is de schenker van* al les onkundig gehouden. Een „Wissel-prijs" is m.i. een voornaam ding in een sport-wedstrijd en zij die wint zal toch den schenker gedenken. Eilacie, niets van dat alles. Zelfs bij de prijsuitreiking werd over dit alles niet gerept. 't Pleit heusch niet voor uw sportieve gevoelens A. V. Alk maar". Wat mcest de laatste winnaar (A. V. 1923 Amsterdam) zeggen, bij thuiskomst Een wisselkrans, van een door A. V. „Alk- maar" verdonkeremaanden gever! „Sportlike"l? Schuilt hier geen addertje onder het gras? „INSIDER". Proriiiciaal Nienws UIT SINT PANCRAS. In de gehouden bestuursvergadering der tuinbouwv. „de Tuinbouw" werd de levering van 180.000 koolkragen opgedragen.aan den heer T. Groen Jbzn. Tevens werd besloten die leden voor te stellen op het voorstel van het marktbestuur de L. G. Centrale, betreffende den verkoop van stapelproducten op „bonnen, voorkomende op de agenda voor de A. V. der L. G. C. een amendement in te dienen om de ze verstrekking van bonnen te doen plaats hebben tot 31 Dec. Zoover wij de geest onder de leden kennen, zal hiertoe zeker,worden be sloten. De heer Groeneberg, alhler toonde ons een kipei van de soort Minorca wegendc 104 gram. Waar een ei gemiddeld plm. 70 gram is, kan zeker van een bijzonderheid worden gesproken. UIT ZLTID'SCHARWOUDE. Zaterdagav®^ hidden de ouders der schoolgaande kidtcren van de openbare school een oudexavond in een der lokalen van dat gebouw. Ongeveer 20 ouders waran aan- wezig, die door den heer Renoud, ambtshalve voorzitter, werden verwelkomd. Ingekomen was een schrijven van de afd. Heerhugowaard en omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, waarin werd gevraagd om in contact met deze afdee- ling te willen treden, als er belangrijke zaken worden besproken op onderwijsgebied. Zon- der hoofdelijke stemming werd aan dat ver- zoek voldaan. Wegens periodieke aftreding van de leden der oudercommissie moet hiervoor een nieuwe verkiezing worden gehouden. Van den heer S. de Boer was bericht ingekomen dat hij zich niet meer verkiesbaar ste!de, terwijl de heer Jb. Kramer zich wegens dirukke werkzaamhe- aen genoodzaaxt zag goen tunctie meer te kunnen aanvaarden. Mevr Kuiper—Boontj.s kwam op aandrang der vergadering op haar voornemen terug, om niet meer in aanmer- king te komen. Herkozen werden mevr. Kui perBoontjes en de heeren J du Burck en P. Wonder, gekozen de heeren J. Korver en C. Ounendijk. Naar aanteicung van een ver- zoek, dat de ouders zich abonneerden op het tijdschrift School en Huis werd door den heer Du Burck een korte inleiding gehouden over de samenwerking tusschen de school en het huisgezin. Hij constateerde, dat bij vele ouders nog de meening bestaat, alsof zij, toch niets van het onderwijs afwetende, dit ge. ust aan de onderwijzers ko;:d. n overla.en, Hij vond die meening verkeerd. Wat de di- dactiek van het onderwijs betreft, moge dit meer zijn de algemeene beginselen waarover gehandeld moet worden, om het onderwijs op zoo hoog mogelijk peil te brengen,- is ook een zaak der oucters. „Onbekend maakt on- bemind" is ook hier van toepasing om de weinige belangstelling in onderwijsvraag- stukken te demonstreeren. Vandaar de nood- zakelijkheid, dat de ouders zich op de hoogte stellen van wat er in't algemeen op het ter- rein van het onderwijs voorvalt. Het lezen van een tijdschrift, geschreven in eenvoudi- gen, populairen vorm, kan veel bijdragen tot de verheldering van ial van onderwejpen op onderwijsgebied. Enkele stukjes uit ge- noemd tijdschrift werden ten bewijze daar van voorgelezen of toegelicht, waarbij wel bleek dat verheldering noodig en noodzake- lijk is. De heer Renaud dankte den heer Du Burck voor zijn duidelijke uiteenzetting. Door een paar ouders werd aanmerking gemaakt op de tegenwoordige regeling d°r schooltijden, welke verandering werd inge- voerd, volgens mededeeling van het hoofd der school, als gevolg van de vermindering van het aantal leerkrachten. Gevraagd hoe en door wien zoo'n verandering wordt ingevoerd, werd breedvoerig stil gestaan bij art 25 van de wet op het 1. o., waarin o.m. voorkomt: De regeling van de schooltijden, die van de va- cantien, het leerplan, de lijst der bij het on derwijs te gebruiken boeken en de verdeeling der school in'klassen, worden door het hoofd der school, na bespreking met de gezameniij- ke onderwijzers, ontworpen en door burge- meester en wethouders, na kennisneming van de bij die bespreking ingediende afwijkende voorstellen in overeenstemming met den in- specteur vastgesteld en zoo noodig gewijzigd. Geconstateerd werd dat B. en W. dit alles dus vaststellen, zoodat dit in gemeenten waar de meerderheid van den raad tot de rechtsche partijen behoort, vaak niet in overeenstemming zal zijin met den wil der ouders. Opgemerkt werd dat dit jaar het uitgangspunt was voor de voorstanders van de bijzonder scholen om hun eigen scholen te stichten. Zij echter, die baas zijn in huin eigen scholen, hebben door hun vertegenwoordiging in de gemeenfebestu- ren ook nog invloed op den gang Van zaken in de openbare school, wat niet erg is, als de meerderheid van den raad en van het college van B. en W. de meening vertegenwoordigt van die der ouders van schoolgaande kinde- ren. Breedvoerig werd stilgestaan bij de mo- gelijkheid, daarin verandering te brengen. Die verandering is niet noodzakelijk, zoolang door een billijke toepasing van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging de meerder heid in overeenstemming blijft met die van de ouders der schoolgaande kinderen op de openbare school. Als uitvloeisel hiervan werd stilgestaan bij art. 73 der wet op het 1. o., dat handelt over de mogelijkheid van oprich- ting van scho'en door besturen van rechts- persoonlijkheid bevattende instellingen of ver- cenigingen, die eigen scholen kunnen opricli tem dus ook op neutralen grondsiag. Ten einde de werking van zoo'n neutrale school- vereeniging beter te leeren kennen, zal men nadere inlichtingeq inwinnen, doch buiten oudercommissie of ouderavond om. De voorzitter bracht bij het sluiten der ver gadering dank voor de aangename besprekin- gen. De bestuursfuncties werden aldus verdeeld: voorzitter de heer J. du Burck, secretaris de heer J. Korver, 2e secret, de heer C. Ouden- dijk, 2e voorz. de heer P. Wonder, lid mevr Kuiper—Boontjes. UIT SCHOORL. Zaterdagavond zijn de liefhebbers van zang en muziek op een goede uitvoering ver- gast. Bergen's Mannenkoor, onder de zeer des- kundige leiding van den heer Corn. Jonker. had zich verzekerd van de welwillende me- dewerking van ons plaatselijk kinderkoor „De K'.eine Duinstem", directeur de heer S. Boon, alsook van den heer H. Wijn, uit Alkmaar, den hier zoo bekenden violist. Deze combinatie heeft in de zaal van den heer Timmerman een zeer goed geslaagde uitvoering gegeven. De opkomst was buiten- gewoon goed, zoodat geen plaatsje onbezet bleef. De voorzitter van Bergen's Mannenkoor opende den avond met eene poetische ontboe- zeming op Schoorl's natuurschoon, ver- waclitend dat in deze mooie omgeving men schen zouden wonen, zeer ontvankelijk voor muziek en zang. Dit bleek goed gezien van den voorzitter. Met voile aandacht is 't mooie programma a angelyoord;' trouwens 't was he i aan hooren dubbel waard. Bergen's Mannenkoor is een flinke zang. vereeniging met sterke bezetting van alle partijen. Hun zang getuigt van een ernstig willen, alsook van een kunnen. Zoowel hooge gedeelten in b.v. „Ecce Quomodo Mo- ritur", als de mooie basstemmen in „Mei- liedje" dwongen onze bewondering af. In't forsche „Les Martyrs Aux Arenes" kwam de voile kracht van het koor prachtig tot uiting „Haarlemsch Liedeke" gaf groote technt sche moeilijkheid, welke uitstekend werd overwonnen. In een woord, dit koor heeft op zoo su- blieme wijze ons doen genieten van mooien zang, dat we het gaarne in Schoorl terug zien. Het applaus na't laatste lied bewees dit wel. „De Kleine Duinstem" zong een viertal bekende nummertjes heel aardig, terwijl ecu klein zangspel „de Dwergjes" heel goed voldeed. Dit kinderkoor, thans vrij talrijk in aantal, is altijd welkom voor ons, vooral waar vele ouders aanwezig zijn. Kinderzang is altijd aardig, doch we beseffen het moei- lijke om die kleine kleuters iets te leeren wat aanspraak kan maken op goed. De heer Boon heeft dit in een korten tijd van voorbereiding goed gejlaan gekregen. De meisjes zongen uitstekend en hun zangspelletje slaagde best. En thans de heer Wijn. We noemen hem't laatste, misschien door de macht van het al- fabet, niet omdat hij de minste kracht was integendeel, deze goede bekende heeft ons we- der getracteerd op juweeltjes van vioolmu- ziek. „Standchen" van Schubert, zijn eerste nummer, was boven alien lof. Doch ook de andere drie werden aangehoord en .bewon. derd door een muisstil publiek. De heer Jonker begeleidde op een piano verstrekt door de firma Ypma uit Alkmaar! Deze begeleiding op het mooie instrument was, als altijd, voortreffelijk. Een hartelijk applaus noopte tot een bis- nummer,' iets waar die beide heeren welwil- lend in toestemden. We hoorden dat de heer Wijn den weg zal gaan van zoo menigeen. Hij zal gaan trouwen en zich vestigen in Amsterdam Hopen we, dat zijne gewaardeerde mede- werking te Schoorl evengoed zal blijven. Ook in het volgend seizoen zouden we gaarne weder een avond met dezelfde krach- ten tcrugzien. UITVOER TUINBOUWPRODUCTEN. Zaterdag meldden wij, dat uitgevoerd wn uit Heiloo aan tuinbouwproducten voor een bedrag van 123.311.00. Dit bericht behoort, zooals men misschien begrepen heeft, thuis onder Binnenlandsch Nieuws, daar het den geheelen Nederland- schen Uitvoer van tuinbouwproducten is. UIT HEILOO. In het laatst van de vorige week is de aan- sluiting aan de Waterleiding te Limmen ge- reed gekomen en is het buizennet doorgetrok- ken tot aan de Zevenhuizerlaan in deze ge- meente. Voor de inwoners langs den straatweg (vanaf de Zevenhuizerlaan tot Limmen) is deze doortrekking van groot belang, daar zij nu aan de waterleiding kunnen aansluiten. Het groote hoenderpark, annex inrich- tig voor het fokken van piepkuikens, met bij- behoorende behuizing van den heer Henne- man te Alkmaar, in huur bij den heer J de Haan, is in eigendom overgegaan aan den heer F. Appel te Hoogwoud. Van particuliere zijde hebben eenige burgers een bespreking gehad om te komen tot oprichting van een oefenlokaal met terrein voor te houden oefeningefl van de gymnas- tiekvereeniging. Naar we van bevoegde zijde vernemen is dit plan al in vergevorderd stadium van voor bereiding. UIT HOORN. Voor een uitstekend bezette zaal is Cor Ruys' ensemble in het Wilsontheater opge- treden. Het varieerend programma van dit „Klein Tooneel" viel wel bijzonder in den smaak. Cor Ruijs en Tilly Lus waren schit- terend op dreef. Naar we meenen sloeg wel het meest in de creatie van den leider als „Sally wegloop". UIT HEERHUGOWAARD. Door sluizen- en bruggenbouw wordt in onzen polder steeds meer vaargelegenheid geschapen waardoor ook behoefte gevoeld wordt aan goede vaarslooten. Dezer dagen werd dan ook weer door het Polderbestuur een belangrijke aanbesteding van slootwerk gehouden. Voor het geheel waren twee bil- jctten ingekomen, respectievelijk 11937 en J 11333, welke bedragen echter de begrooting verre overschreden. De perceelen 1 en 2 wer den aangehouden. Gegund werden aan den heer P. Kooij te Sint Pancras de perceelen 3 5, 6 en zeven, respectievelijk voor 1600, 325, f 975 en 699 en aan de heeren We- ver en Roosje de perceelen 4 en 8 respectieve lijk voor 199 en 749. UIT STOMPETOREN. De collecte voor den watersnood heeft in de gemeente Oterleek opgebracht 755.09. UIT OUDE NIEDORP. Vrijdagavond vergaderde de gasvereenl- ging alhier in het lokaal van den heer Balk. De heer A. van Zoonen opende, als waar- nemend voorzitter, met een welkom de verga dering, waarna lezing fen goedkeuring aer notulen volgde. De rekening over het afgeloopen jaar, door de heeren M. Beets en W. Langedijk nage- zien, werd goedgekeurd met een nadeelig sal- do groot 1.17Yi. Ontvangen was 97.021, uitgegeven 98.20. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. v. Zoonen terwijl in de plaats van den heer Jb. Pluister, die vertrokken is naar elders, werd gekozen de heer W. Langedijk. Hierop werd tot directeur der vereeniging benoema, de heer A. van Zoonen. Bij de rondvraag werd er op gewe- zen dat er nog enkele' personen waren die geen aandeel hadden terwijl zij toch gas verbruikten. De -secretaris zal deze personen verzoeken een aandeel te nemen. Niets meer te verhandelen zijnde werd de vergadering met woorden van dank door den voorzitter gesloten en werd overgegaan tot uitbetaling van rente aan de aandeelhouders. UIT OUDKARSPEL. De wedstrijd D. T. S. IHolland I eindig- de met 2—2. Er was veel publiek.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8