W.M.H. PELS&Zn. Brandtwonden Railio-Hoefeje. Uitsluitend origimeele zuivere NATUURWIJNEN. Aanvulling Woen.sd.ag 4 Febritari. Daventry, 1600 M. 8.20 Concert Neger- liedjes en -muziek door de Roosters. 9.05 Con cert door de koorvereeniging van de Univer- siteit van Wales. 9.25 Concert door het ver- sterkte Savoy symphonieconcert. 10.20 Tijd sein, weerbericht, nieuws. Lezing: War and language. 10.50 D. Varick, liedjes aan de piano. 11.2012.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Donderdag 25 Februari. Hilversum, H.D.O., 1050 M. 12.— en 7.30 Politiebenchten. 5.6.30 Vooravondeoncert door het H. D. O.-orkest. 6.30—7.30 Fran- sche proefles, vanwege de afd. Taalcursus van den H.D.O.-leeraar: De heer Ch. Miche uit Lausanne, leeraar M. O. Fransch. 7.45 en 10.P< 'sberichten. 8.15 Uitzending van het abonnementsconcert uiit het Concertge- bouw te Amsterdam. Concertgebouw-orkest onder leiding van Willem Mengelberg. So- liet: Igor Strawinsky,piano. Aangeboden dooj de N. V. Philips-Radio. 1. L'oiseau de leu, Strawinsky, Orkest. Pianoconcert, Stra- winsky, door I. Strawinsky en orkest Sym phonic no. 5, Tschaikowsky. Orkest. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerbe richt. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solis- ten (Coffltra-alt, tenor, piano). 1.202.20 Tijdsein, gramofoonconcert. 3.35 Lezing: Our inheritance from the mediaeval world. 4.20 Tijdsein, causerie. 4.35 Trocaderomu- ziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek 7.00 Landbouwbulletin. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: Doings and persona';es in parliament. 7.45 Piano- preludes van Rachmaninov. 8.Lezing: The ideal newspaper. 8.20 Little Red' Sinbad and his wonderful lamp", of „The sleeping puss hi the wood", van G. Mc.Connel. Het koor en versterkt orkest. 10.20 Tijdsein, weerbe richt. 10 5012.20 Dansmuziek van het Sa voyhotel. Parifs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Luden Paris (piano, viooi, cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Klassier-uur. 8.35 Fsperanto- berlcht en boi k houdles. 9-05 Orkestconcert. Kbnigswusterhausen, 1300 M. 7.50 „Die Katastrophe", radioroman van H. J. Gra- matzki. 8.209.20 Orkestconcert. Orkest. B Botd, tenor. Daarna nieuwsberichten. 9.50 *-11.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 5.20 Kindetuurtje. 8.20 Concert door de harmor.ie du personnel com munal. 8.50 Lezing: Les avantages et les in- con venients du mariage. 9 30 Voortzetting van het concert. 10 20 Nieuwsberichten. Milnaier, 410 M. 12.35—1.50 Orkestcon cert. 3.20 Voorlezing uit „Schattenbilder" 8.50 Werken van Dvorak door orkest. 5.05 Liederen van DtHmel, Liiliencron door so- praan. 5 35 Lezing: Was musz Jedermann von ansteckenden Krankheiten wissen. 6 35 Lezing: Eene Fahrt nach Rom und Italien im Anna Santo. 7.50 Orkestconcert en voor- drachten van Josef Plaut-humorist. SPOORWEGPERSONEEL. Gisteren is de eerste conferentie gehouden tasschen de directie der Nederi. Spoor wegen en den Personeelraad. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over de berdassificatie van een aantal stand- plaatsen. De directie verklaarde evenals vroeger, bij gebrek aan voldoende gegevens, de rijksregeling zoo maar met zonder meer te willen invoeren. Zij was evenwd, ook in verb and met een door den minister van wa ienstand geuiten wensch, bereid de geheele gtanriplaatsinedeling aan een onderzoek te onderwerpeo door een commissie bestaande uit door de directie en door den Personeel raad aan te wijzen leden. Inzake de positieregeling der bureaube- diendto, schrijvera en bureelambtenaren, waaromtrent tusschen de leden van den Per soneelraad overeenstemming was verkregen, veraocht de directie toezendiog van de schrif- teiijke voorstelien. DE SCHIPBRUG OVER DEN IJSEL TE DEVENTER STUK GEVAREN. Gi6teravond in schemerdonker is de schip brug over den IJsel te Deventer kapot geva- ren. De brug was opgengedraaid tot doorla- ttng van een stoomschip en een motorboot, toen uit de richung van Zutphen twee sche- nen naast elkaar gemeerd snel naderdende Linguinda, schipper B. Bos uit Zwartsluis, geladen met steenen naar Leeuwarden, en de Eben Haezer, van F. Uiterwijk te Ooster- beek. Het motorschip Linguinda, dat het an dere vaartuig naast zich sleepte, kon door den fellen stroom van het hooge water geen stuur houden en voer tegen de brug aan den kant van den linikeroever, welke bruggedeelte zeer ontzet is. Daarna botsten beide sche- En tegen het bruggedeelte aan den stads- ni en brachten daar groote schade teweeg. De Linguinda liep groote schade op aan den boeg en verloor een roeiboot, die zonk. De schade aan de brug kon nog niet wor- den geraamd, doch het schijnt vast te staan dat het brugvericeer eenigen tijd gestremd zal zijn. HET 25-JAR10 HUWELIJKSFEEST VAN DE KON1NGIN EN DEN PRINS. Mevr. Bol-Denijs te Amsterdam, vroeger alhier zond het Kon. echtpaar bij hun 25-ja- fig huwdijk »eest een gelukwensch in dicht- jporm en mocht van den secretaris van H. M Ide Koningin, Jhr. van Geen, daarvoor een idankbetuiging ontvangen. MISS HELEN WILLS BEZOEKT IN APRIL ONS LAND. Omtrent een in de pers. verschenen bericht, volgens hetwelk Miss Helen Wills op uitnoo- idiging van den Nederlandschen Lawn Ten- nisboud, een bezoek aan Nederi and zou brengen om daar eenige wedstrijden te spe- len, vernemen wij van Betrouwbare ziide, dat het bezoek van Miss Helen Wills aan ons land geen verband houdt met een door het bestuur van den N. L. T. B. gedane uitnoodi- ging- Miss Wills heeft haar bezoek aan Neder- land reeds vastgesteld in April a.s. Zij doet zulks uit eigen verlangen en zal bij familie te's Oravenhage verbiijven. Natuuriiik is het even goed mogelijk, dat men de gelegenheid zal trachten te benutten door de beroemde Amerikaansche speelster tijdens haar verblijf hier te lande uit te noo- digen tot het spelen van eenige partijen, doch tot dusver is door het bestuur van den N. L. T. B. nog geen poging in die richting gedaan. iffst later kaa hier sprake van zijn. KOORSTRAAT 49/51. Telef. 207. MEN VRAGE PROEF. JURGENS—VAN OSS. Op de roi van de Haag^che rechtbank kwam gisteren weer voor de zaak tusschen een Rotterdamsch arts en de gebrs. van Oss, uitgever van de Haagsche Post en bankier Zooals bekend is, iiadi dfe arts, naar aan- leiding van in de Haagsche Post verschenen artikelea over de Jurgensfabrieken te Oss, twee aandeelen verkocht, waarop hij verlies had geleden, op grond' waarvan hij tegen genoemde gebroeders een vordeiing inste' de. De zaak werd nader bepaald op 23 Maart. oplichting: Te Hoorn heeft een man, die zich als Am- sterdamsch koopman voordeed, enkele inge- zetenen opgelicht. Hij gaf voor, namens een engrosmagazijn voor heerencostuums te komen, dat tijdelijk en detail ging handelen. Costuums zouden geleverd worden 40 a 50 pet. beneden de waarde. Een eerste klas cou- peur zou later de maat komen nemen; voor- loopig werd em mooie coupon stof tegen con- tante betaling verkocht. Het voornaanxste was echter een naamkaartje of handteekening achter de genoteerde order. De siachtoffers kwamen al spoedig tot de ontdekking dat de coupon veel te klein was voor een costuum. En ae coupeur bleef weg. MEISJE VERMIST. Sedert Maanaagavond wordt uit de ouder- lijke woning aan .e Rosier Faassenstraat te Rotterdam vermist de 18-jarige S. E. V. Zij heeft het huis na een twist verlaten. Het meisje heeft een flink postuur, is donkerblond en is gekleed in een bruinen mantel met bont afgezet. Zij draagt een zwarle baret, beige kousen en een blauwe japon met goudgalon. Hun, die eenige inlichtingen kunnen geven, wordt verzocht, zich op het politiebureau aan de Vooratraat te vervoegen. BRAND. Door onbekende oorzaak is Maandag brand uitgebroken bij B. te Epe. De ouders waren op een bruiloft en de kinderen lagen thuis te bed. Omwonenden hebben kinderen en vee gered. Huis en inboedel zijn geheel in vlammen opgegaan. Alles was verzekerd. DE REDDING VAN DE BEMANNINO VAN DE „ALKAID". Men meldt uit Hambrg aan de N. Rott. Crt.: Het stoomschip ..Westphalia", van de Ha- pag, dat op reis naar New-York de bemanr ning van het Nederlandsche stoomschip „A1- kadd" heeft gered, is vanmididag alhier terug- gekeerd. Aan boord van de ..Westphalia" had oumiddellijk na aankomst 'n plechtigheid plaats. Uit naam van de rijksregeering bracht minsterialrat Lahr hulde aan de twee officieren, twee stewards en drie manschap- pen, die zich vrijwillig hadden gemeld om bij hooge zee de bemanning van de „Alkaid" te gaan redden. Spr. las tevens een telegram van hulde voor van den rijkspresident. DIEFSTAL EN HELING VAN BLOEMBOLLEN. In verband met de diefstallen van bloem- bollen, gepleegd in den zomer van 1925, hebben gistermiddag nog verschillende be- klaagden terecht gestaan, verdacht van he- ling. Tegen den 32-jarigen barbier H.- J. B., uit Noordwijkerhout, recidivist, thans gedeti- neerd, werd 2 jaar gevangenisstraf geeischt Deze beklaagde erkende wel, dat hij bloem- bollen heeft gekocht maar ontkende, iets van de herkomst geweten of vermoed te hebben. De verdediger, mr. Benthem van den Bergh, pleitte vrijspraak. De 36-jarige aannemer J. P. K., uit Lei den, heeft bloembollen gekocht van bekl v. d. B. uit de eerste zaak. Ook hij ontkende echter, geweten of begrepen te hebben, dat deze bollen gestoler waren. Tegen dezen be kl. eischte het O. M. 1 jaar gevangenisstraf. Mej. mr. Labohm, als verdedigster optre- dende, wees er op, dat deze beklaagde een zeer gunstig verleden heeft. Bekl. heeft ge- meend bij den koop van de bollen te kunnen volstaan met te vragen of hij zijn handen niet km branden. PI. meende, dat vrijspraak zal moeten vol- gen. Subsidiair drong zij op de uiterste cle mentie aan. Een voorwaardelijek straf is voor dezen bekl., die voor het eerst terecht staat, op haar plaats* Vrecs voor herhaling is uit- gesloten. Nog is 2 iaar gevangenisstraf geeischt te gen den 40-:arin-fn bl^mistknerht E. J V. uit Noordwijk, thans gedetineerd. Ook deze beklaagde ontkende. Zijn verdediger pleitte vri'Spraak. Ten s'otte stond nog terecht de 35-iarige cafehouder P. van D. uit Haarlem, eveneens gedetineerd Ook deze ontkende. Behalve de getuigen a charge werden in deze zaak 5 ge- tuigen a decharge gehcordHet O. M. eisch te vervolgens 1 jaar gevangenisstraf. Mr. van Velzen pleitte vriisoraak, daar- aan een verzoek tot onmid-'-lliike invrijfveid- stelilng toevoegende. De rechtbank wees dit verzoek af. Uitspraak 9 Maart SMOKKELARIJ. De douane te Roosendaal heeft gisteravond in dm laatsten Belgisehen trein een parti] eau de cologne aangehoud'en van 100 fles- schm en een nartii parfms, die men fraudu- leus uit Belgie wilde invoeren. De smokkel- waar werd in beslag gen omeneen en an- der was gevorden in een der toiletten van de derde klas. Van den smokkelaar geen spoor. KORTE BERICHTEN. Onder de gemeente Me! ick-Herkenbosdi zijln door de politietroepen in een nacbt twaalf vreemdelingen aangehouden, dlie daar zonder geldige papieren rondzwierven. Zij werden alien over de grens gezet. Zaterdagavond is aan het spoorweg- station in Den Haag, toen hij naar Rotter dam zou terug keeren, plotseliirg overleden, 51 jaar oud, <Je heer mr. Vincent van Peski, advocaat en procureur te Rotterdam. Te Nijmenen is Maandag ovrlden, 60 jaar oud, mr. F. Beudeker, oud-rechter in de rechtban kte 's-Gravenhage. Prorinclaal nieuws UIT HEERHUGOWAARD. Ds. J. Broekema, Ned. Herv. predikant te Oude-Schild (Texel), herdenkt vaudaag zijn 25-jarige ambtsbediening. Op 24 Februari 1001 werd hij te Nederi angbroek in zijn ambt bevestigd en stond na dien nog te Heer- hugowaard. UIT HENSBROEK. Tentoonstelling plantenziekten. De tuinbouwvereeniging „Ons -Belang" hield Maandagmiddag 22 Febr. in het lokaal van den heer L. Mantel een tentoonstelling van plantenziekten, met een daarmede in verband staande, des avonds om 7 uur een lezing, te houden door den heer Hazeloop, rijkstuinbouw-consulent, verduidelijkt nog door de lichtbeelden van de projectie-lan- taam van den heer Balk te Alkmaar. 't Is een bij uitstek leerzame mididag, maar vooral een avond geworden, en een succes voor de ondernemende tuinbouwvereeniging. Door het mooie weer, waardoo rhet landl- werk meer aandacht van de be+rokken leden eischte, was het bezoek aan de tentoonstel ling des middags beneden het middelmatige, wat o.a. jammer was voor den controleur van den Plantenziektenkundigen Diensit, den heer K. v. Keulen, Hoorn, die mede zich able moeite getroost had, om het de men- schen zoo duidelijk mogelijk te maken. Een w'oord van dank, hem door den voor- zitfer D. Stapel gebracht, was wel op de rechte plaats. Het tentoongestelde omvatte verschillende zieke planten en pooters van kool en aardappelen, nog mede verduidelijkt door sterk vergrootie afbeeldingen van hat zieke mate-iaal. Om half aeht opende de voorzitter de avondvergadering, welke goed bezocht was. Een 50-tal aanwezigen, alsmede het vol- tallige bestuur der betrokken vereen., alsme de de leiders der alhier gehouden land- en tuinbouw-wintercursus, de heer Arpeau en Beun, resp. Schoorl en Alkmaar. Na alle hartelijk welkom te hebben gehee- ten, gaf de voorzitter D. Stapel het woord aan den heer Hazeloop, die aanving met de vengadering mede te deelen, dat hij dezen avond speciaa! de aandacht wil vestigen op het hoofdproduct van onzen tuinbouwstreek, de aard'appel, en zoowel door middd van het woord, als door het witte dock. Doorgaande memoreerde spreker het ontstaan van de aardappel, hoe zij reeds in de 16de eeuw uit Zuid-Amerika overgebracht, eerst 2 eeuwen daarna op het vaste land burgerrecht ver- kreeg, maar toen ook met groote snelheid haar plaats welke zij thans inneemt, ver- overde. _De enorme productie schetste spreker door middd van de gegevens hieromtrent uit 1924, waarin o.m. voorkomt het aantal verbouwde H.A. of bunders, n.l. 135000 H.A. consump- tieaardappelm m 32000 H.A. fabrieksaard appden met em opbrengst van 42000.000 H L. of 3 milliard K.G. Aan elkander gekop- peld zouden dfe spoorwageins van 10.000 Kg. een resp. lengte hebben vanaf Amsterdam naar Constantinopel. Na nog eenige cijfers, eindigde spreker z'n statistiek, met nog te wijzen op het hooge voedingsgehalte, daar dfe aardappel bestaat uit 80 pet. water, 16 pet. zetmeel, en de rest eiwit en vet. Langzamerhand kwam spreker dan op het degeneratie-verschijnsel onder de aardappe- len en wees er o.a. op dlat reeds iint 1782 een boek van een zekere van Banegem verschem over de verschillende ziekte-verschijoselen van deze plant. Zoo ver Is het thans reeds gekomen, zeide spreker, dat verschillende soortam reeds van het tooneel zijn verdwenen, doordat de op- brengst te klein werd wegens den achteru it- gang (glad-blaad'jes, graafjes Duitsche Mui- zen, Juli-Muizen). De oorzaak van dit degeneeren (achteruit- gang) wordt of werd op verschillendfe wijze uitgelegd, maar de hoofdzaak ter voorkoming meet absoluut gezocht worden in het z e e r met zorg te kweeken van het pootgoed. Daar fan niet te veel zorg aan besteed worden. Bestrijding van de gewone aardappelziekte vond reeds in 1874 door de studies vain een zekere de Bari plaats, dtoor Bordeausche pap. Zoo voortgaande voerde spreker, den heer Balk uit Alkmaar, ten tooneele, om met z®mi projectie-lantaam het gesprokene nog meer te verduidelijken, waardoor dan ook alles fefen schitterend1 geheel is geworden. Alles op te noemen, zou te veel plaatsruim- te vergen, maar in't kort volgen hieronder de voornaamste ziekten, met hun verschijnse- len m bestrij dingen. R in g v u u r: tijd van optredem het laatst van Juni; ziekteverschijnselen, zwartbruine met een gele ring omkrauste vlekken op de bladeren; bestrijding: wi sel-bouw en geen pootgoed van dfe aangetaste stammen Zwartbeenigheid: tijd van op- treden half Juni en later; ziekte-versch., Stengel, voet zwart, onderste blaadje eerst gehee! geel, daarna afsterven, voorkoiming als boven m koele bewaarplaats. R h i n o c t o n i a: (jjd van optreden be gin Juni; later soms veel sterker: ziekte versch., blad-vouwing in den top, ondersten- gel aartasting en sehimmel-manchet onder aan den rancf, ondergrondsche zwarte aan- vreting en bovengrondsche knolvorming, op de knoilen zwarte vlekten ('iakschurft)Mid- delen ter voorkoming: wasschen met subli- maat 0,1 pet. oplossing, cultuurvoorwaarden zoo gunstig mogelijk maken. Wr at ziekte komt hier niet boven, In ons geheele land niet dus geen Vermel ding. B 1 a d r o 1. Optreding van de zieke eeni ge weken na het opkomen tot het eindeziek- teverschijnselen, sterk oprollen, vooral der onderste bladeren, zij worden hard (ramme- laas), middfelen ter vcorkoming: gem poot goed houden, ook niet van buurplanten (dit geldt toch voor de meeste ziekten). Mozaikoftop-bont: tijd van optre den als boven. Ziekteverschijnselenliehtgele vlekken op de bladeren, bij jonge scheuten in latere periode het best waar te nemen. Mid1- delen ter voorkoming idem bladrol. De stippel-sireep-ziekte, met de daaraan voorafgaande oogziekte is een gevolg van zeer warme zomers, (1911 en 1921). Zij kenmerkt zich door schurfachige kringen om d'e oogen tijdens het bewaren, en door zwar te vlekken op dfe bladeren: en stengdverwel- king. vooral moeten wij de hooge temperatuur geneest men spoedig met Doos 30 ct. PUROL uit onze bewaarplaatsen weren, ook ter voorkoming van de ond^rzeeers, welke hoofd- zakelijk voortspruitm uit een ondoelmatige be'handeling van het pootgoed. Na de pauze kreeg men nog wat lan- taamij piaatjes, alien schetsend de gevolgen van de verschillende ziekten. Geccnstateerd werd door spreker dat ook vooral de bladluis zulk een verraderlijke rol speelde in de over- brenging van de ziekten, maar door z'n ver blijf onder aan de bladen, bestrijding zeer moeielijk was. Vroeg rooien is een eerste ver- eischte ter voorkoming van besmetting. Na nog wat tabe'len over opbrengst zieke en gezonde planten enz. was het werk der bei de eminente mannen op het gebied van tuin- bouw en vruchtanteelt zoo goed als afgeloo- pm. En zij hebben prachtigen arbeid reeds geleverd in deze tuinbouwstreek, enkel al door dfezen avond. Het stellen van vragen leverde niet zoo- veel bijzonders op, alles was al in het voren- gaar.de omvat. De heer C. Boot werd staan de de vergadering benoev'd tot corr. van den plantenziekten-kundigen d'ienst, waama op den voorzitter enkel nog maar de dankbare taak nistte om alien, maar vooral dfe beidfe heeren Hazeloop en Balk den dank en een tot weerziens uit naam van heel de vergade ring toe te roepen. 't Was een bijzondere leerzame avond. UIT CASTRICUM. Gisteren is verschenen in het Staatsblad: No. 25. Besluit van dfen 11 den Februari, tot nadere wijziging van het Kon. Besluit van 22 Maart 1904.(Stbl. no. 65), waarbij aan het bestuur der provincie Noordholland vergunning is verleend op een terrein in dfe gemeente Castricum een gesticht voor kTank- zinnigen op te richten. GEEN KERA4IS OP ZONDAG. De raad der gemeente Obdam besloot in zijn gister gehouden: vergadfering de Zon- dagskermis af te schaffen en de kermisdata te bepalen op den 3en Maandag en Dinsdag in Augustus. Sinds 1886 werd deze drukke kermis gehouden op den eersten Zondag in Juli m de beide daarop vdl'gende dagen1. UIT BERGEN. De Maskerspelers gaven gisteravond voof de bijna geheel bezette voorzaal van de Rus- tende Jager een uitvoering van „Sonma", Indisch Tooneelspel in drie bedirijven van Jan Fabricius. De behoefte aan de nieuwe zaal, die trou- wens reeds flink opschiet werd tijdens de opvoering van dit stuk weer sterk gevoeld. Verwacht wordt, dat de le opvoering in de nieuwe zaal pas in den zomer Kan plaats vinden. De maskerspelers oordeelden dit tijd- stip te ongeschikt en kozep daarom een op voering van dit stuk, aangezien het geen groot tooneel vereischt en hoewel door hen reeds een paar maal in Bergen gespeeld dit toch nimmer voor de donateurs werd gegeven. De' strekking van het stukde dwaasheid van de Europeanen, die in hum inilandsche vrouwen geen wezens met een ziel erkennen en daardoor dezen een ongekend leed berok- kemen en in hen een haatgevoel tegen de blan- kem doct geboren worden, werd door de zeer goede vertolking, door de aanwezigen door- voelt. De diepe beteekemis van Son a's piofetie, als zij belooft de Europeesche vrouw die haar plaats zal inmemen niets te zullen doen, „jij zult haar zelf straffen, door haar even als mij het grootste geluk dat je kan schen- ken, haar in ren nacht als ik doorleefde, te ontnemen" werd door mej. Rensink zeer goed naar voren gebracht. Hierin bereikt Fabricius het algemeen men- sohelijke. Dit leed1 is niet alleen het leed van de inlandsche vrouw, maar ook dat van haar zusters in andere werelddeelen. De heer Kooijman was zeer goed in het moment waarilm hij zich bewust werd hoeveel moois hij had gedood en toen vergeefs poogde „Sonna" voor zich te behouden. Chris Meijer was ais zijn vriend in menig opzicht sympathiek. Mevrouw Meijervan Gemeren wist zeer geluk'kig de rol van het kind uit te beelden. To van Geemerem speelde verdienstelijk als dfe lijfsmeid van Sonna. De heer Gerard Meijer gaf een goede uit- beelding van de rol van den Soendameeschen klerk. Deze rol kan in het stuk niet gemist worden, aangezien Fabricius daardoor niet de fout maakt als zouden a'lle inlandfers edel en alle blanken sehurken zijn. Gezien de omstandighedfen was het gister avond een geslaagde avond. Donderdagavoird wordt het stuk voor de tweede maal gespeeld. UIT KENNEMERLAND. Aan alles komt een eind, ook aan den lan- gen troostelopzen winter en zoo is dan op d'e markt de eerste voorjaarsgroente gekomen, n.l. de spinazie en af was het maar een en kel bennetje, het begin is er en als het weer zoo blijft als heden, is er spoedig meer groente te verwachten, want er is meer groei in een paar dagen dan gedurende den gehee- len winter. De eersteling van de groente bracht f A h. f 5 per 10 Kg. op en werd alleen in Bever- wijk aangevoerd, een bijzonder hooge prijs voor een "kilo spinazie. Overigens aan de veilingen steeds kleiner aanvoer, weike door den vrijen handel wordt aangevuld, doch uiettemin weinig sortiment. E)e handel in witlof was flauw en dfe prijs was lager. Dit viel het meest waar te ne men in Heiloo, waar de prijs bijzonder laag was, doch op het moment dat we dit bericht verzenden, loopt de markt weer op en gaat de prijs van 24 tot 32 per 100 Kg. De grootste aanvoer van diverse koolsoor- ten bestaat uit 'groene kool, die echter een klein prijsje opbrengt. De andere kool is be- ter gewild, doch prijsverschil bij de vorige week viel «iet waar te nemen. Van den aanvoer van bosgroente domL nieert de prei, waarvan de prijs vrij hoog is. Aardappelen worden behoudens enkele uitzondering alleen dooT den vrijen han del aangevoerd' en de prijs is voor duinaard- apfelen iets hooger. De overige aanvoer onveranderd. Ook de prijs. StactsRienws. AANRIJDING. Hedenmiddag ruim 12 uur reed de juisi van haar standplaats vertrokken autobus van de firma Min en Schaikwijk tegen een uit het Scharloo kemenden fouragewagen, waarvoor een paard was gespannen, dat tengevolge van de botsing aan den haal ging. Op de brug werd het door een spoorbe- ambte tot staan gebracht. De lampen van de autobus waren stuk, ook de wageu werd licht beschadigd. PR1JZEN BEHAALD. De heer Th. van Gijzen alhier behaalde op de internationale pluimveetentoonstelling te Brussel met een collectie raadsheeren (12 inzendingen) 5 eerste, 5 tweede en 2 eereprij- zen, met een collectie Bruner Kroppers 2 eer ste, 2 tweede en 1 eereprijs, en met een col lectie Berliner eksters in concurrence met 46 parketten een 3en prijs. NiEDERL. VEREENIGING v. d. VOLKS- ZANG AFD. ALKMAAR. Uit de annonce verscheaen in de Alkmaar- sche Courant van Maandag j.l. hebben de li,efhebbers van Volkszang kunnen lezen, dat Donderdagavond a.s. in de Unie bovenge- noemde vereeniging haar vijfden zangavond houdt. Het streven der vereeniging is alreeds zoo bekend, dat aanbeveling of aanmoediging tot bezoek haast overbodig lijkt; dfe program- ma's, die telkens gegeven worden, volkszang onder de geestdriftige leiding van Joh. Brands en afwissding in verschillenden vonn, spreken voor zich zelf. Ook nu is er weer van alles wat. Mevrouw G. A. Eltede Ruiter heeft zich bereid ver- klaard eenige composities voor viool voor te dragen en mevrouw A. Eriks—Buijs zal de aanwezigen van haar mooien zang doen ge- nieten ■jM komt. -orgt er dus voor dat de zaal vol OPENING ZAAK. Hedenavond opent de heer T. Fahner in het perceei Huigbrouwerstraat naast du Middenstandsbank, een nieuwe zaak, een le- derhandel en schoenmakerij. Het pand ziet er keurig uit, aan de etalage kan men zien dat de heer Fahner goed ge- sorteerd is in alle mogelijke artikclen. die op zijn vak betrekking hebben. Een keurige collectie leesten en spanners vinden een plaatsje in de schoenmakerij, die mede uitgerust is met een moderne naaima- chine. Een stevige walsmachine is hier ook aanwezig en zeer zeker cp zijn plaats. Wij wenschen den heer Fahner veel succes. ACETYLEENGASONTWIKKELAAR. De fabrikanten van zuurstof, carbid enz. de firma G. L. Loos en co-, te Amsterdam zullen morgen 25 Februari in een der loka- len van de Ambachtsschool demonstreeren met hun nieuwe vinding acetyleengasontwik- kelaar, 's morgens van 1012 en's middagj van 24 uur. Men leze de advertentie in dit nummer. HOORNSCHE CREDIET- EN EFFECTENBANK. De directie van de Hoornsche Crediet- en Effectenbank deelt in haar jaarverslag over 1925 o.a. mee; De in het afgeloopen jaar door de bank behaalde resultaten stemmen tot tevreden- heid. De omzetten in alle afdeelingen gingea vooruit. De safe-inrichting in het kantoor te Alkmaar moest verder worden uitgebreid. In Hoorn kocht de bank het perceei, grenzende aan het kantoorgebouw om daarmee de loka- liteiten te kunnen vergrooten, wat naar de directie verwacht in de toekomst noodig zal zijn. Van den koopprijs van het huis werd 10.000 ten laste van de reserve voor diverse belangen gebracht. De onkostenreke- ning werd belast met de kosten van de voor- melde safe-uitbreiding en met die van eenige vrij belangrijke verbcteringen aan de kantoor-, gebouwen, zoodat zij hooger is dan het vori ge jaar. Het totaal der uiistaande credieten wijkt niet veel af van dat van een jaar geleden. To taal op ulto December 1924 1.052.004; ge- sloten in 1925 325.913; afgelost 286 030, zoodat op ulto December 1925 liep 1.091.886. Voor dit bfdrag zijn promessen afgegeven, die op een klein deel na, disconta- bel zijn en die alle in portefeuille waren. Naar gelang der gestelde zekerheid zijn de' credieten als volgt verdeeld: verstrekt tegen hypotheek 595.935, tegen hypotheek met borgstelling 189.870, alleen met borgstel- ling 85.391, tegen gemengde zekerheid (grootendeels in pandgeving van hypothe- caire vorderingen) 166.190, bianco 54.500. De debiteuren zijn naar de onderpanden te onderscheiden als volgt: tegen hypotheek 116.186, tegen borgstel'ing80.165, tegen onderpand van effecten 3.588.568, blano 75.741, totaal 4.645.065. Blanco credieten zijn alleen verleend aan publiekredh telijke lichamen, en als seizoen- credieten, die telkens slechts voor korten tijd worden verstrelct. Verliezen werden niet gele den. Tegen een debiteur, die in staat van faillissement verkeett en enkele anderen, die zich in min of meer financieele moeilijkheden bevinden, werden voldoende voorzieningen getroffen. Van de deposito's is 200.790 gegeven voor een jaar, 54.564 voor een half jaar en 539.101 voor korter termijn, totaal 794.456. Voorgesteld wordt van de behaalde winst een dividend uit te keeren van 8 pet., waar- na 21.182 ter beschikldng blijft van de al- gemeene vergadering van aandeelhouders De winst- en verliesrekening vermeldt als baten interest en provisie 164.349 138.608). Na aftrek van onkosten en sa- larissen ad 62.462 54.974) bedraagt het saldo winst 101-887 (na aftrek van /5000 voor afschr. en reserve 83 633). De balans vermeldt onder activa o.a. kaa 614.061 684.354). coupons, vreemde munt en zegels f 17.650 18.573), promes sen 1.091 886 1.052.004), gebouwen en safe-fnrichtingen 50.000 (onv.), promessen uit crediet voor relcening van derden 20.000 (nihil). Onder passiva komen o.a. voor: gepl. kapfc taal 600.000 (onv.), reserve (zonder toe- voeging van 11.683 over 1925) 129 221 (7121,026), reserve voor diverse belangen 7 40.000 (nihil), deposito's 7 794.456 (7 721.410), crediteuren 4.718.622

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2