Aikmaarschfi Courant hof der lengenen. Woenstkg 24 Febrnari. L FRAHKENBERO FEU1LLET0N. So 45 1926 Honderd Acfit en Twintigsfe Jaargang. tJementyd Nieuws. HET STAATSBEDRIJF DER P. T. T. Een adires aan de Staten-Generaal. E-en negenital oud-hoofdinspecteuren en oud-inspecteuren der posterijen en telegrafie heefit het volgend adires gezonden aan de Jweede Kamer der Staten-Generaal en een af- schrift aan de Eers-te Kamer der Staten- Generaal „Gnclergeteekenden, die tot kort voor het optreden van den tegenwoordigen directeur- generaal der posterijen, telegrafie en telefo- nie, belamgrijke functien bij dat dienstvak be- kkedden, waartoe zij bij keuze werden be noemd, hebben door het hun verleende eer- vol ontslag persoonlijk geen belang bij den gang van zaken aan het Staatsbedrijf van genoemden d'it Niettemin gaat het dienstvak, waarbij zij meer dan 40 jar-en werkzaam waren, hun nog zoozeer ter harte, dat zij het zouden betreu- ren, ied'ien misstanden aan het hocfdbestuur, hun uit ervaring bekend, bleven voortbe- staan tot groot nadeel van het algemeen be lang, van het Staatsbedrijf en van het perso- neel, dat daarbij werkzaam is. Dit geeft hun aanleiding de wenschelijk- heid uit te spreken, dat eene Koninildijke Com- missie worde benoemd tot onderzoek van het huidige conflict tusschen den minister van Waterstaat en den directeur-generaal, alsmede van de reeds geruimen tijd be- staande misstanden, die dergelijke verwikke- lingen mogelijk maken. In verband hiermede geven zij Uwe Ka mer eerbiedig in overweging de instelling van een dergelijke onpartijdige commissie te willen bevorderen''. Nog zij medegedeeld dat ondergeteeken- den hunne hand'teekeningen onder dit schiij- ven stelden in volgorde van hunne annien ted. Gekekend, W. Ringhalda, Oud-Inspecteur der Poste rijen en Telegrafie in de afdeeling Utrecht; S. Reijnders, Oud-Inspecteur der Posterijen en Telegrafie in de afdeeling Arnhem; N. Mulder, Oud-Hcofdinspecteur der Pos terijen en Telegrafe in a'gemeenen dienst. P. le Grand, Oud-Inspecteur der Posterijen en Telegrafie in de afdeeling Groningen. A. E. van Fofeest, Oud-Hoofdinspecteur der Posterijen en Telegrafie. A. J. Vergroesen,. Oud-Inspecteur der Pos terijen en Telegrafie in de Afd. Den Bosch. J. W. Nortier, Ouri-Directeur van het Post- kantoor Utrecht, Oud-lid der Commissien van Advies en Overleg. H. L. Dik, Oud-Inspecteur der Posterijen en Telegrafie in de afdeeling Leeuwarden. F. P. du Rieu, Oud-Inspecteur der Spoor- wegpostkantoren te Utrecht. VERASSCHING MR. J. L. A. SALVERDA DE GRAVE. Onder zeer groote belangstelling is gister- inorgen op Westerveld de verassching ge- schied van het stoffelijk overschot van mr. J. A. Salverda de Grave, secretaris-generaal van het departement van waterstaat. Gesproken werd door oud-minister Kraus, die zeide den trouwen ambler aar en vrieud te willen gedenken. Daarna sprak de opvolger van den overle- dene, mr. G. van der Meulen, die zeide dat hij namens de ambtenaren van het departe ment getuigenis wi'ide afleggen van het ge- voelen ten opzichte van den overledene, die bijkans 20 jaar aan 't hoofdvan't dcparte- rcchtbank te 's-Gravenhage. Vervolgens spraken de vroeger en de tegen- woordige predikant der Reminstrantsche ge meente te 's-Gravenhage. Nadat namens de familie d^ broeder van den overled'en prof. dr. J. J. Salverda de Grave voor de grcote belangsteling had dankt, daalde de kist onder het spelen van Bach's koraal ,',Wen ich einmal soil schei- den". AANVARING. Gisternacht tien voor een heeft op de Maas, ter hoogte van de Veerkade te Rotter dam, een aanvaring plaats gehad tusschen de Heen en Weer 3, van de Gemeenteveren, en de sleepboot Partout, van Volker Bos. De Heen en Weer 3, bestuurd door kapitein VVij belasten ons met de plaatsing Uwer advertenties in alio binneu- en buitenland- sche bladen zonder prijsverhooging. - Naar het Engelsch van Justus Mile A Fosman. Door J. S. 151 „ja, ja," mompelde zij. ,,Mr. Mallory. O, kolonel ik zag zijn -gezicht ook, toen zij den hof uitkwamen! Het was een tragedie. Vertel me iets van hem, meneer Von Altdorf. Hij boezemt mij reeds met den eersten oog- opslag vertrouwen in." „Hij is een hoogstaand mensch zou ik den- ken als ik ten minste iets over menschen Van oordeelen. Hij heeft een avontuurlijlc en ongelukkig leven achter zich, en hij heeft nog wel enkele dingen, waartegen hij worste- len moet. Helaas, ik vrees, dat wij hem een last te dragen hebben gegeven, zwaarder dan iemand van ons heeft, en het is de vraag of hij zoo sterk zal zijn Als we die mogelijk- heid maar voorgit bedacht hadden! A1 onze hoop en onze vrees, mademoiselle, rust op de schouders van Denis Mallory." „Ze zijn vandaag weer samen geweest," zei het meisje. „Ja, en ze zullen morgen weer samen zijn," riep Von Altdorf uit. „In 's hemelsnaam, mademoiselle, wat doet dat er toe. Als de jongen verliefd op haar wordt en zij op hem, Wat zou dat? Zij is de vrouw van een ander p. dat maakt er een eind aan. Ik heb er diep, diep spijt van, want we zullen hard en wreed moeten zijn, maar er is niets aan te veraade- M. Boon, had juist den aanlegstelger aan 'de Veerkade verlaten, cm naar Katendrecht over te steken, toen voor 'n stroemopwaaits varen den sleep gestopt moest worden. Toen de sleep gepasseerd was, en Heen en Weer 3 zou doorvaren, kwam piotse.'ing de Partout achter dien sleep te vcor<"'hijn. Een aanvaring was onvermijdelijk. De Heen en Weer 3 werd aan stuurboordzijde geiroffen. Er ontstond een groot gat onder de waterlijn. Terstond keerde het veerbootje terug naar den Noord- wal om de passagiers er bevonden zich 11 personen aan boord gelegenheid te geven, het schip te verlaten. Hoewel het water krachtig binnenstroomde, hoopte men nog de Dokhaven te kunn^n berciken. Eenige meters uit den wal gekomen, rapporteerde de machi nist evenwel, dat het water reeds :de vuren bereikt had. Daarom, naar de N. R. Crt. meldt, werd koers gezet naar de Jachthaven, waar de Heen en Weer 3 aan den grond ge zet werd. De sleepbooten Mars en Venus, van L. Smit en Co.'s International en Sleepdienst, hebben het schip daarna lens gepompt, waar na de Heen en Weer 3 naar de Dokhaven is gesleept. Gistermorgen is het schip in het dok opgenomen. DE HUWENDE ONDERWIJZERES. In de Maandagavond vcortgezette verga dering van den gemeenteraad te Leiden, is allereerst in behandeling gekomen het voor- stel van B. en W. om een verordening in het leven te roepen betreffende het verlenen van ontslag aan ondrwijzeressen, wegens het aan- gaan van een huwelijk en aan onderwijze- ressen, wegens het fcereiken van een bepaal- den leeftijd. Na zeer breedvoerige discussie werd het voorstel in stemming gebracht en met 16 te- gen 15 stemmen (rechts tegen links) aange- ncmen. PROF. Dr. H. KAMERLINGH ONNES. Curatoren der Rijksuniversiteit te Gronin gen hebben aan mevrouw Kamerlingh Onnes- Bijleveld te Leiden het volgende telegram ver- zonden: Curatoren der Rijksuniversiteit te Groningen nemen innig deel in het groote verlies door u en uw gezin geleden. Met trots gedenken wij den Groninger, den eminenten oud-leerling der Groningsche Universiteit, die in de ge- heele wereld zulk een hooge plaats ingenomen en aan de wetenschap zulke voortreffelijke diensten heeft bewezen, Geertsema, voorzit- ter; B. ten Bruggencate, secretaris. BRAND. Gisteravond 8 uur zijn afgebrand twee op zichzelf staande magazijnen van de firma H. Kloosterziel Zn., te Wezep (Gelderl.), waarin een groote voorraad gelanterieen, huishoudelijke artikelen, fietsen, asfalt en brandstoffen aanwezig waren. Het woonhuis en de winkel bleven behoud'en. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. De oorzaak van den brand is onbekend. EEN LEZING VAN Ph. C. VISSER TE LONDEN. Reuter seinde Maandag uit Londen: De Nederlandsche bergbeklimmer Visser, vergezeld van zijn vrouw, heeft vanavond, in het Koninklijlc Aardrijkskundig Genootschap, een lezing gehouden over zijn ontdekkings- tocht in de Kara-Korum-bergen. Onder het talrijke gehoor waren de Nederlandsche ge- zant en vele bekende Engelsche ontdekkings- reizigers, sir Francis Younghusband, sir Martin Conway, Cockerill e. a. De lezing werd zeer gunstig ontvangen en den heer Visser werd dank gebracht door jhr. Loudon, waarbij sir F. Younghusband zich aansloot. Mevrouw Visser kreeg twee bouquetten. GEWIJZIGDE POKKEN. Maandagavond heeft de Haagsche genees- kundige dienst een patient uit zijn woning naar de barakken op Houtrust vervoerd. Het betreft vermoedelijk een licht geval van ,ge- wijzigde pokken. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De vrachtrijder T. uit Haarlemmermeer wilde met zijn auto in het Oosteindte den on- bewaakten overweg van de Haarlemmenneer- lijn oversteken. Hij bemerkte te laat, dat een personentrein in aantocht was, en zag geen kans meer, den auto tot stiistand te brengen. De man had de tegenwoordigheid van geest van den wagen te springen, zoodat hij met den schrik vrij kwam. De auto werd door de locomotief gegrepen en vernield. PATRiMONIUM. Gistermorgen heeft te Amsterdam het Ne derlandsch Werkliedenverbond Patrimonium zijn jaarlijksche vergadering voortgezet. Besloten is, een permanente commissie te benoemen voor het jeugdwerk, welke de af- deelingen desgewenscht van advies zal die- nen. De afdeeling Delfshaven, de gewestelijke crganisati Utrecht en de afdeeling Den Haag ren. Zoodra de dokter vindt, dat ze voldoen- de sterk is om het te verdragen, wordt haar de waarheid verteld en zij zullen elkaar niet weer zien." „Maar, kolonel, als de liefde nu eens ster- ker blijkt te zijn dan de eer? Als Mallory, en als de Prinses cok, wanneer ze de waar heid weet, vindt dat de liefde moet voorgaan? „Wat zal ik u zaggen, mademoiselle, ik heb van liefde niet al te veel verstand. Liefde en politiek hebben weinig gemeen en spreken verschillende talen. Het kan best zijn, dat er een liefde is zoo groot, dat al het andere er voor wijken moet. Ik weet het nietmaar ik vertrouw Mallory. Hij zal ons nooit be- driegen. Hij zal veel, heel veel verdriet krijgen, maar nooit epn schandaal veroorzaken. Hij zal niet vergeten, dat zij eens anders vrouw is. En met dezen troost, mademoiselle, zal ik u nu moeten gaan verlaten." Von Altdorf rees op en nam afscheid. Hij hield haar hand een beetje langer vast, dan wel noodig was en zag haar aan. „Wij zijn samenzweerders," zei hij, „en samenzweren is geen prettige bezighdd, zelfs niet, als het voor een goed doel geschiedt. Zorg gij voor madame en tracht haar kalm te houden. Ge krijgt nog een zwaren post, dat beloof ik u." Hoofdstuk VII. „Hoe kwam je er toch toe, met mij te willen trouwen, Karel?" vroeg Eleanor. Het was de derde dag, dat ze bij- elkaar waren. „Ik zag je op een dag in een victoria rijden I hadden voorsteHen ingediend, strekk'ende f'of het nemen van stappen om zoo spoedig moge lijk te verkrijgen een wettelijk geregeide ziek- teverzekering voor de arbeiders. De heer Beeremans (Haarlem) zeide, dat Patrimonum het christenvolk weer warm moet maken voor de wetten Talma. De heer Smeenk (hoofdbestuur) zeide, dat het vanzelf spreekt, dat Patrimonum ijvert voor een ziektewet. Men make echter niet van een bijzaak hoofdzaak. De premie zal niet moeten komen uit het bedrijf. Bijzaak is de organisatie, of deze zal zijn in handen van raden van arbeid of bedrijfsgewijze zal worden geregeld. Spreker voor zich acht de sociale verzekering niet een bij uitstek ge- schikt opject om te doen uitvoeren door be- drijfsorganisatie. Bij de huidige politieke situatie acht hij een positieve uitspraak min der gewenscht. Zoodra er echter een nieuwe regeering is, zal getracht worden tot overeen- stemming te komen te dezer zaken tusschen christelijke en r.k. arbeiders. De afdeelingen, die voorstellen hadden in- gediend, trokken deze hierna in. Als nieuwe bestuursleden zijn gekozen de heeren J. Hollander (Den Haag) en H. Lut- ter (Groningen). De afdeeling Den Haag had een voorstel ingediend om de bondsvergadering zich te doen uitspreken voor het bijeenroepen van een christelijk sociaal congres in den zomer van 1927. De afd. Amsterdam zeide, dat het tweede christelijk scciaal congres niet dien in- vloed heeft gehad op de christelijk sociale be weging, welke men er van verwacht heeft. Over verschillende punten is nog zooveel verschil, dat het wel eens mogelijk zou kun- nen zijn, dat een congres eer achteruit dan vcoruit bracht. Het verbendsbesiuur zal het houden in 1927 van een Christ, sociaal congres bij het bsstaande comite met klem bepleiten. MR. M. GOSLINGS. Te Utrecht, waarheen hij voor een operatie- ve behandc-ling was overgebracht, is overie- den mr. M. Goslings, gemeente-secretaris van Leeuwarden. Mr. Goslings is 26 Mei 1873 te Harlingen geboren, studeerde te Leiden en werd na het voleindigen van zijn studie als commies-re- dacteur verbonden aan de gemeente-secreta- rie van Rotterdam. In Maart 1902 werd hij benoemd tot gemeentesecretaris van Leeuwar den. Op 24 December j.l. zag de heer Gos lings zich genoopE verlof aan te vragen tot herstel van zijn ge'zondheid, dat hij te Zut- phen bij zijn familie hoopte te vinden.Toen zijn toestand verergerde, volgde zijn over- brenging naar Utrecht. Mr. Goslings was rechter-plaatsvervanger in de rechtbank alhier en plaatsvervangend voorzitter van de gemeentelijke arbeidsbeurs. Hij had zich de reputatie van uitsteke. d ambtenaar verworven en heeft de taak, waar- voor hij gesteld was, met volmaakte objectivi- tqit, nauwgezet en degelijk vervuld. DE NOOD IN EMMEN. Het centrale steuncomite te Emmen heeft ontvangen een bedrag van rond 25.000. Hoewel erkentelijk van de van zoovele zijden ondervonden sympathie. wijst het comite crop, dat een nog veel grooter bedrag benoodigd zal zijn, wil de ergste nood van de duizenden, die daarvoor in de termenn vallen, ook maar eenigszins worden gelenigd. Wij herinneren nog eens aan het adres van den penningmeester: J. Hadders Rzn. te Em- men. Het gironummer van het comite is 79400. Prormciaal Nieraws UIT HEILOO. Gisteravond had de opening van den Zen- dingsbazar plaats door Ds. Ferguson uit Durgerdam. Allereerst werd een kort welkomstwoord gesproken door den voorzitter, den heer G. Hellinga, waarna Ds. Ferguson in gebed voorging. Daarna bracht hij dank aan het bestuur voor de uitnoodiging om den bazar te openen en rcemde alles wat hierop betrekking heeft. Spr. vond het echter wel treurig dat een ba zar noodig is om het werk der zending onder de heidenen voort te zetten en te bestendigen. Toch leert ons een bazar ook iets gceds, n 1 vertrouwen in Hem stellen, dat Hij zich van velerlei middelen kan bedienen om Zijn leer te verkondigen. In den breede weidde spreker uit over het cordeel van de wereld en hoe wij die zencting zien. Spreker die zelf jaren aaneen het Evan- gelie in Insulinde heeft verkondigd schet- sie de heidenen in hun natuurstaat, opge- groeid in hun heerlijke natuur en schetste de heerlijkheden van het Insulinde. Of het noodig is daar het Evangelie te ver kondigen? Spr. zette uiteen wat de wereld in het park, het Central Park, meen ik, in New-York." Mallory sprak zonder aarzeling, want hij was door miss Mannering volledig op de hoogte gebracht. „Neen. maar," zei de Prinses verwonderd, ,dat is in het geheel geen reden. Men pleegt toch niet met een meisje te gaan trouwen, omdat men ze eens op straat heeft gezien." „Dat pleegt men niet te doen," zei Denis. „Ik heb er ten minste nooit behoefte aan ge^ had, een meisje te trouwen, omdat ik ze eens een keer had gezien. Maar met jou was het wat anders. Jij bent heel anders dan de ande- ren." „Dat ben ik niet," verklaarde Eleanor, met een zeker verlangen om tegengesproken te worden. „Ben ik het wel?" Waarom dan?" Mallory keek haar in de oogen. Dat gaf hem altijd een schok, een warm gevoel aan het hart, een gevoel, of zijn adem een oogen- blik afgesneden werd. „Je bent de mooisfe en de heerlijkste vrouw, die God ooit geschapen heeft, zeide hij. Je bent bloemen "en muziek, en de menschgewor- den liefde, alles in een schoon vrouwenli- chaam. Ach, Eleanor, je bent de zonsopgang voor een ziel, die iang gehuiverd heeft in de duisternis. Verschillend van andere vroawen? Zijn er andere vrouwen? Ik veronderstel van wel, maar ik heb er geen gehoord of gezien, of aan gedacht, sinds ik jou ontmoet heb. Ik heb niets gezien, dan je oogen en je glimlach en je volmaakte liefelijkheid, nacht en dag. En ik heb niets gehoord dan jouw stem, van morgen tot morgen." Elanors gezicht was verboigen in haar handen. Haar kleine ooren en haar nek wa- REGELMAT1G EN OP BEKWAME MANIER ADVERTEERTIN DE ALKMAARSCHE COURANT JL(i33[ isl fairs □iDlOIDIDlOPOiDPPOilD hiervan zegt en de christen; en het oordeel van den laatste is overwegend. Daarna ver klaarde spr. den bazar voor geopend. Nadat een kwartet een lied had gezongen, werd een rondgang langs de stands gemaakt. Het was zeer druk en tot het sluitingsuur werden gcede zaken gemaakt. UIT ST. PANCRAS. (Gem. Koedijk). De R. K. Kiesvereeniging hield Maandag avond een spoedvergadering in cafe „Spoor- zicht". Het onderwerp betrof de burgemeesters-va- cature der gemeente Koedijk. Daar bekend is, dat de heer,J. van Kampen, kantoorhouder der Posterijen te St. Paricras en wethouder aldaar, een der sollicitanten is en, voorzoover uit de vergadering viel op te maken, deze h. i. de meest geschikte persoon is, werd besloten namens de R. K. Kiesvereeniging bij den Commissaris der Koningin een adhaesie-be- ituiging betreffende den heer Van Kampen in te dienen. UIT MARKEN BINNEN. Zondag 21 Febr. 1.1. gaf de afd. Marken- Binnen en Omstr. van het Centr. Gen. v. Kin- derhei-stellings- en vacantiekolonies haar eersten propaganda-feestavond in het lokaal van den heer P. S. Blaauw alhier. Voor de zen avond trad Ds. Van Giessen van Oost- Graftdijk op met een voordracht over een der schetsen van Justus van Maurik. Ook gaf hij nog enkele luimige stukjes ten beste, Ernst en Scherts, beide vielen bij het publiek zeer in den smaak. Voor afwisseling bevatte het programma eenige nummers piano- en viool- muziek, met de verzorging waarvan Mej. G. van Meurs en de heer C. Jongens zich had den beHst. Ook werden er nog enkele liedjes gezongen. 't Geheel was een gezellige avond. Een verloting en enkele andere aardighe- den hidden de stemming er in en hielpen de kas van de afdeeling verzwaren. De jonge afdeeling kan tevreden zijn over haar eersten avond! UIT ZUID-SCHARWOUDE. Maandagavond werd in het lokaal van den heer Kramer een propaganda-vergaderinig gehouden van den Bond van Soc. Dem. Vrouwendubs. Een vijftigta-1 belangstel'len- den, hoofdzakelijk vrouwen, waren aanwe zig. Als spreekster trad op mevr. Bakhuis Wolters van Zeist met als onderwerp: „De taak der vrouwen". De bijeenkomst werd opgeluisterd met zang van den heer A. Schrijver, waarbij mej. E. Zaagman met piano begeleidde. UIT HEEMSKERK. Door voorstanders eener alhier te stich- -ten neutrale school werd Maandagavond in 't lokaal „Flora" eene samenkomst gehou den, waarvoor de heeren v. Zanten en de Geus uit Beverwijk waren overgekomen. Eerstgenoemde, die de besprekingen leitd- den, begon met de opwekking, dat men het eenigszins vreemd zou vinden van hem, ais openbaar onderwijzer een pleidooi te hooren voor eene schoolvereeniging. Toch was- dit niet het geval, daar spreker een sterk voor standers is van volksonderwijs en een even- tueel te stichten schoolvereeniging niets an ders dan dit onderwijs beoogt. Mocht, zoo vervolgde spreker, hier een schoolvereeniging gesticht worden, waarvan de statuten de Koninfclijke goedkeuring ontvangen, dan gaf hij aan een dergelijke vereeniging nog de voorfceur boven de openbare school, daar men dan meer vrijiheid genoot. Alvorens tot de stichting wordt overge- gaan, moeten minstens 40 kinderen deze school bevolken. Wat de financien betreft, zei spreker, kan de gemeente, die voor t grootste deel aan- ren purperx-ood. „Je bent een godin, Eleanor, die neerge- daald is om nog wat goeds te maken van een waardeloozen kerei. Een godin ben je en mijn hart ligt in het stof onder je voeten," „Ach neen Karel, zeg toch zulke dwaasheid niet," zei Eleanor, „alleen een vrouw, juist als andere vrouwen. Een meisje, dat trilt van zaligheid als het hoort, dat de man, die ze liefheeft, haar mooi vindt." Maar Denis Mallory was tot zich zelve gekomen en geschrokken van wat hij gedaan had. „Wat heb ik gedaan, wat heb ik gedaan," dacht hij, mijn woord aan hen alien gebroken. En zij vertrouwen me. O, bedrieger, bedrie- ger! Is er eenig kwaad, waartoe je niet nog komen zal? En ik had bij mezelf gezworen, dat ik het nooit zoover zou laten komen, en dat ik nooit een woord van liefde tot haar spreken zou. Jou bedrieger!" Hij richtte zich hoofdschuddend tot het meisje. „Vergeef me, Eleanor," zeid'e hij, „ik ben mijn belofte ontrouw geworden, niet? Ik zou je den tijd laten en je niet haasten. Ik zou je in de gelegenheid stellen, mij langzamerhand te leeren kennen, van me te leeren houden, als het mogelijk was. En nu begin ik al dadelijk met wanhopige liefdesbetuigingen! Het is niet gemakkelijk om je het hof te maken, mij Lady. Vergeef mij! Ik zal het niet spoedig weer doen." Eleanor lachte nem toe door haar tranen heen. „Ja, ja, Carlo," zei ze, „geef me wat den tijd. Een meisje is bang voor de liefde zelfs van den man, wiens liefde zij begeert: sprakelijk is, van de vereeniging een waar- borgsom vorderen, groot 15 pCt. der ko»- ten en alatstgenoemd deel kan hoogsitwaar- schijnlijk door een Bank te Utrecht als voor- schot vertsrekt worden. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door enkelen gebruik gemaakt, die door den heer Van Zanten "beantwoord wer den. Daarna had de stichting plaats der ver eeniging, genaamd de „Heemskerksche Schoolvereeniging", waarvan het bestuur be- staat uit de heeren N. de Vries, Rietvink, Van Bomrnel, H. de Haan en G. Schoehuys. De heer A. Steenstra stelde ten slotte nog voor om, alvorens het bestuur zijn weric- zaamheden aanviog, een voorloopig garan- tiefonds te vormen, waarvoor een inteeken- lijst neergelegd werd en waarvan door de aanwezigen gebruik werd gemaakt. Reclit^ken. DIEFSTAL EN HELING VAN BLOEM- BOLLEN. Gister heeft de rechtbank te's Gravenhage behandeld een serie zaken betreffende diefstal en heling van bloembollen, gepleegd in den loop van 1925. Allereerst stonden terecht de 48-jarige schipper P. van den B. uit Voorhout en de 36-jarige losse werkman N. H. uit Noord- wijic, beiden thans gedetineerd, wegens drie feiten van diefstal. Beiden bekenden volledig. Tezamen met den 38-jarigen lossen werkman N. M. W. uit Sassenheim, thans eveneens ge detineerd, hebben zij op verschillende tijdstip- pen in den vorigen zomer uit schuren van de bloembollenhandelaren Van der Hulst, Pro- zen en de firma Zonneveld en Filips te Voor hout hoeveelheden bloembollen gestolen. Blijkens de getuigenverklaringen zijn groo te hoeveelheden bollen ontvreemd, tot een waarde van duizenden guldens. Het O.M., waargenomen door mr. Polman, bracht een woord van hulde aan de politie- ambtenaren, die door hun optreden deze dief- stallen aan het licht hebben gebracht. Spr. wees er op dat, sinds deze beschuldigden ge- arresteerd zijn, ook kleinere, andere diefstal- len in de bloembollenstreek niet meer voorko- men. Eisch tegen elk der beschuldigden: 4 jaar gevangenisstraf. Mr. Laman de Vries, als verdediger optre- dend, pleitte clementie voor de beschuldigden Hij wees daarbij op het groote afzetgebied, dat zij hadden voor de gestolen bloembollen. Juist het feit, dat men ze zoo gemakkelijk van de hand kon doen, bracht hen van den eenen diefstal tot den anderen. Een clemente straf zal hier naar pl.'s meening meer uitwerken dan een zoo zware straf, als door het O. M. geeischt. Vervolgens stond terecht de reeds genoem- de 38-jarige lbsse werkman N. M. W., uit Noordwijk, aah wien eveneens drie feiten van diefstal, gepleegd in vereeniging met de beide vorige beschuldigden, ten laste waren gelegd. Hij ontkende. De beschuldigden uit de vorige zaak wer den thans als getuige gehoord. Zij herhaal- den de in hun eigen zaak afgelegde bekente- nis. Het O. M. meende, dat deze beschuldigde, die reeds verschillende keeren is veroordeeld, de meest schuldige is., Eisch5 jaar gevange nisstraf. Mr. Laman de Vries pleitte ook voor dezen beschuldigde clementie. Hierna had zich te verantwoorden, de 39- jarige koopman D. H., uit Voorhout, gedeti neerd, beschuldigd van heling in verband met de door de vorige beschuldigden gepleeg- dat ligt zoo in haar natuur. Je moet er me niet toe trachten te brengen je te zeggen, dat ik van je houd, ook al zou ik het zelf willen. Geef me tijd, Karel, tijd voor mijn droocnen van liefde, voor mijn meisjesangsten en ver- beeldingen. Wil me niet te spoedig en stor- menderhand veroveren, want ik ben zoo heel zwak, mijn Prins, en ik zou in een oogenblik in je armen zijn. Kom, we moeten wat gaan wandelen, we hebben al te lang stil gezeten. Hang mij mijn cape om, Carlo, en kom mee. Er zullen niet veel lavendelbloesems in mijn haar vallen vandaag: ze zijn haast uitge- bloeid. De kastanjes zijn nu eerst geheel open. Is onze hof niet prachtig, mijn Prins? Is hij niet heerlijk? Het is een volmaakte wereld Carlo mio! Het is alles zonneschijn en liefdt en zoete geuren. En de schaduwen zijn voor- bij, ze zijn voor goed geweken. O, mijn Prins, het is heerlijk om te leven!" Ze liep het smalle grintpad uit, dat langs den muur liep, en Malfbry volgde haar. Ze neuriede zachtjes. Haar gezicht was blozend en stralend van geluk, haar oogen half geslo- ten. „Zeg me toch eens, Karel," zei ze na een poosje, „hoe het mogelijk is, dat je zoo vol- maakt Engelsch spreekt. Ik heb veel Euro- peanen gekend, die het uitstekend spraken, maar er bleef altijd een klein verschil, kleinig- heden die men niet kan beschrijven, en waar- aan men den vreemdeling kan herkennen. Je kan altijd hooren, dat het'Engelsch niet hun mcedertaal is. Maar jij spreekt het als een geboren Engelschman!" (Wordt vervolgd.) moet gij adverfeeren, indien ge wenscht dat het publiek uwzaak zal verkiezen' boven die van uw collega's. Als gij er prijs op steit dat uw zaak steeds meer en meer be kend wordt, is er ook maar een middel: ADVERTEEREN. En wanneer gij eens een bljzon- dere advertentie wilt plaatsen of een speciale reclame-cam- pagne wilt beginnen en ge zijt het niet met uzelf eens, hoe te handelen, wendt u dan eens tot ons, we zullen u gaarne van advies dienen. IE Bj iE

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5